13*1 SPORT. RECHTSZAKEN. LAATSTE iERSCHTEü dus Bakkertjes SCHULTE WINT 3e ETAPPE RONDE VAN FRANKRIJK. Ondeugdelijk vleesch te 's Heerenhoek. DRAMA OP EEN JAPANSCHEN WALVISCHVAARDER. De groote brand te Tiel. 13 "AKKERTJES". Voordeelen: (Ingez. Med.) Vliegongeval bij Schellingwoude VOETBAL. ZEEUWSCHE K.N.V.B.- VEREENIGINGEN ZIJN WAAKZAAM. We hebben er al eerder op gewezen, dat door het overlijden van den heer J. P. van Bel, voorzitter van den Z.V.B. en secretaris van Afdeeling IV, aan het Zeeuwsche voet bal een zware slag is toegebracht. Van Bel toch was de eenige pleitbezorger voor het Zeeuwsche voetbal, die heel wat bereiken kon en vooral in de laatste jaren ook veel bereikt heeft. En juist onze provincie, met zijn vele moeilijkheden op allerlei gebied waar het voetbal betreft, heeft een persoon van noode die zijn invloed weet aan te wenden, van wien kracht uitgaat en die in staat is de Zeeuwsche voetbalbelangen te verdedigen. Nu voorzien zal moeten worden in de va cature van lid van het bestuur van afdee ling IV zijn alle Zeeuwsche vereenigingen er zich wel van bewust dat zij er geens zins mede gebaat zullen zijn, - indien een niet-Zeeuw de plaats van wijlen den heer Van Bel zal innemen. Naar wij vernemen heeft de vereeniging „Middelburg" in verband hiermede aan al le bij den K.N.V.B. aangesloten vereenigin gen in Zeeland een schrijven gezonden om te komen tot het met elkaar bespreken van deze kwestie en voorts ook nog van andere gemeenschappelijke belangen. De vereeniging „Middelburg" heeft voor gesteld een gecombineerde vergadering van alle Zeeuwsche vereenigingen, aangesloten by den K.N.V.B., te houden in Middelburg. Dit initiatief valt zeker te loven. WIELRENNEN. Middelkamp vijfde. De Nederlandsche renner Schulte, de grootste en zwaarste deelnemer aan de ronde van Frankrijk, heeft revanche ge nomen voor de pech, welke hem Woensdag in de tweede etappe vervolgde. Gisteren heeft hij de derde étappe, wel ke over een afstand van 238 km van Saint Brieuc naar Nantes voerde, gewon nen. Met vijf seconden voorsprong ging onze landgenoot als eerste over de eind streep. Hij was daarmede de tweede Neder lander, wien het gelukt is een étappe van de ronde van Frankrijk te winnen. Twee jaar geleden had Middelkamp de primeur gehad met de étappe waarin de berg Galibier voorkwam. Ook gisteren weer was Middelkamp een der beste renners, hetgeen duidelijk tot uitdrukking komt in de vijfde plaats, welke hij veroverde. Er werd gistermorgen te St. Brieuc vroe ger gestart, maar gedurende de geheele étappe stond er zulk een felle tegenwind, dat Schulte toch nog een uur later dan verwacht werd de wielerbaan te Nantes opstoof om een fraaie zege te behalen. Na 19 km kreeg Majerus, de Luxem- burgsche drager van de gele trui, een lekke band, maar zijn ploeggenooten wachtten hem op en gezamenlijk werd het peleton weer ingehaald. Een groep van acht renners trachtte toen den kop te ne men, maar ook dat mislukte. Nogmaals kreeg Majerus een lekke band, maar hij wist zijn achterstand weer geheel weg te werken. De Nederlandsche renners zaten voortdurend in de voorhoede en hielden zich uitstekend. Een tiental kilometers voor Nantes zag Schulte zijn kans. Tezamen met Galateau sprong hij weg, de Franschman bleef even aan het wiel van den sterken Hollander hangen, maar Schulte haalde weer een van zijn krachttoeren uit en reed Gelateau los en dat nog wel met een harden wind tegen. Schulte reed prachtig en gaf geen krimp, alhoewel een groote groep hem op de hielen zat, aangevoerd door den we reldkampioen op den weg, den Belg Eloi Meulenberg. In een hoog tempo kwamen de achtervolgers nader, maar ook Schulte hield er een stevige vaart in. Onze land genoot ging onder luide toejuichingen van de uitverkochte wielerbaan te Nantes als winnaar over de eindstreep. Meulenberg kwam als tweede over de eindstreep. De Zwitser Egli werd derde met gering verschil op den Duitscher Wengler en onzen landgenoot Middelkamp. Achter Middelkamp kwam een pelton van 38 ren ners, waarin ook de Nederlanders Anton van Schendel en Hellemons reden. Domini- cus kwam negen minuten na Schulte als 71ste binen, terwijl ook Van Nek, die in de beide voorgaande étappes zoo uitstekend had gereden, gisteren met pech te kampen had en met ruim drie kwartier achterstand als 88ste eindigde. In het algemeen klassement is er weinig veranderd. De Luxemburger Majerus be hield de leiding en kon dus ook vandaag weer de gele trui aantrekken. Middelkamp neemt thans van de Neder landers de beste plaats in, hij ging van de 68ste naar de 33ste plaats. Ook Anton van Schendel boekte een aanzienlijken vooruitgang, nl. van de 55ste naar de 39ste plaats. Hellemons kroop acht plaatsen op en staat thans 68ste, evenals Schulte, die van de 79ste naar de 71ste plaats ging. Dominicus kwam slechts 1 plaats naar voren. Hij kwam op de 83e plaats. Alleen de positie van Van Nek ver slechterde aanmerkelijk. Hij viel van de 15e naar de 64ste plaats terug. Van Nek was door een valpartij ernstig gehandicapt. Het landenklassement ziet er als volgt uit: 1. Frankrijk 63 u. 58 m. 18 sec.; 2. Lu xemburgZwitserland 64 u. 1 m. 55 sec.; 3. Duitschland 64 u. 2 m. 31 sec.; 4. Bel gië 64 u. 5 m. 5 sec.; 5. Frankrijk B 64 u. 6 m. 31 sec.; Italië 64 u. 12 m. 22 sec.; 7. Frankrijk C 64 u. 13 m. 21 sec.; 8. Span jeNederland 64 u. 18 m. 56 sec. SCHAKEN. Om het kampioenschap van Nederland. De uitslagen van de in de zesde ronde gespeelde partijen van het tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Nederland luiden: Euwe—Prins Muilwijk—Cortle- ver afgebroken; Van den Bosch—Mulder 10; Van MindenoDe Groot ScheltingaVan Doesburgh 10; Landau Fontein 01; afgebroken partij: vijfde ronde: De GrootVan den Bosch De stand na de zesde ronde luidt: 1. en 2. Euwe en Van den Bosch ieder 5 punten; 3. Van Scheltinga 4 punten; 4. en In hooger beroep. A. P. van 't V., 29 jaar, koopman te Goes, is in hooger beroep gekomen van het vonnis der Middelb. rechtbank van 28 Juni 1938, waarbij hij wegens poging tot oplichting werd veroordeeld tot 25 of 20 dagen hechtenis en 1 maand gevan genisstraf voorw. met proeftijd van 3 jaar. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 8 Juli. De volgende zaken werden behandeld: Oplichting. J. K„ 30 jaar, koopman, gedomicilieerd te Groningen, had zich te verantwoorden wegens oplichting. Verdachte werd ten laste gelegd, dat hij op 9 April te Rilland met het oog merk om zich wederrechtelijk te bevoor- deelen, door een samenweefsel van ver dichtselen, en wel door opzettelijk valsche- lijk en bedriegelijk tot den caféhouder M. L. van Rosmalen te zeggen, dat hij als ver tegenwoordiger van Westhof's Constructie werkplaatsen te Hoogkerk, bij de landbou wers te Rilland moest rondgaan om ma- chine-onderdeelen te koopen; dat hij daar om bij hem (Van Rosmalen) eenige dagen moest logeeren; en dat hij een tractor zou kunnen ver koopen bij den landbouwer Van Damme te Rilland. Door daarbij de namen te noemen van eenige bekende landbouwers te Rilland, heeft hij M. L. van Rosmalen bewogen hem logies te verleenen, en spijs en drank te verschaffen waarvoor verd. niet betaalde. Eisch: 8 maanden gevangenisstraf. Lichamelijk letsel door schuld. I. L. B., 28 jaar, vrachtrijder te Renesse, had zich te verantwoorden wegens het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Verd. werd ten laste gelegd, dat hij op 30 April te Renesse met een door hem be stuurd vierwielig motorrijtuig, grovelijk roekeloos en onvoorzichtig heeft gereden over den voor het openbaar verkeer open- staanden rijweg, den Hoogenzoomweg, ko mende uit de richting Haamstede en gaan de in de richting Renesse, door met zijn motorrijtuig links uit te wijken (om een wielrijder, die rechts op dien weg in de zelfde richting reed als hij en die door hem werd ingehaald, te passeeren) zonder be hoorlijk uit te kijken, waardoor hij niet ge zien heeft, dat er 2 wielrijders, die uit te genovergestelde richting kwamen en reden over den verharde linkerberm, zich onge veer op dezelfde hoogte bevonden. Een dier wielrijders werd aangereden en kwam te vallen, waardoor hij zich zoodanig heeft be zeerd, dat hij geruimen tijd het bed moest houden en in het ziekenhuis te Noordgouwe moest verblijven. Eisch: 1 maand hechtenis. Th. P. B., 34 jaar, wever, Middelburg, thans gedetineerd in het huis van bewa ring te Middelburg, had zich te verant woorden wegens diefstal van rijwielbelas- tingplaatjes. Door verdachte zijn in Mei 1938 te Biggekerke, Meliskerke en Grijps- kerke, met het oogmerk tot wederrechte lijke toeëigening weggenomen resp. 1, 1 en 2 rijwielbelastingplaatjes. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. VONNISSEN. De volgende vonnissen werden uitge sproken J. S., 30 jaar, chauffeur, Aksel, wegens verduistering: 3 maanden gevangenisstraf voorw. proeftijd 3 jaar. T. A. P., 50 jaar, ketelmaker, Vlissin- gen, wegens valschheid in geschrifte meer malen gepleegd: 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar en 15 of 10 dagen hechtenis. A. C. van P. 29 jaar, monteur, Terneu- zen wegens diefstal: 4 maanden gevange nisstraf met aftrek voorarrest. KANTONGERECHT TE MIDDELBURG. Hedenmorgen werd een bijzondere zitting van het kantongerecht te Middelburg ge houden ter behandeling van de zaak tegen den slager C. G. uit 's-Heerenhoek, wien ten laste werd gelegd overtreding van art. 39 der vleeschkeuringswet: „Hij die vleesch wederrechtelijk onttrekt aan keuring of herkeuring of den bruikbaar making of onbruikbaarmaking voor voed' sel voor mensch en dier, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 30 dagen of geld boete van ten hoogste 300." Verdachte was niet verschenen. De zaak, die betrof de geruchtmakende kwestie van verkoop van ondeugdelijk vleesch in het voorjaar werd bij verstek behandeld. Gehoord werden acht getuigen. De opperwachtmeester der marechaus- seé J. A. Hamers uit Hansweerd, heeft een onderzoek ten huize van G. en in de nood- slachtplaats der gemeente ingesteld en heeft daar een kuip met stukken vleesch van verschillende afmetingen aangetroffen en ook gepekeld varkensvleesch. De hoeveel heid paardenvleesch, die het stempel droeg van voorloopig goedgekeurd, was veel te groot om in een paar dagen te worden ver kocht. Volgens getuige moet de gemeenteveld' wachter niet met overleg toezicht hebben gehouden op den verkoop. Inzake het var kensvleesch kreeg getuige den indruk, dat het niet gekeurd was. De keuringsveearts uit Heinkenszand, A. Risseeuw, zeide, dat hij begin Februari een paard en een veulen voorloopig heeft goed' gekeurd, en daarvan heeft hjj kennis gege ven aan 's-Heerenhoek. Er is maar één 5. Landau en Cortlever ieder 3 punten, plus 1 afgebroken partij. HANDBAL. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. NederlandZweden 48. In verschillende plaatsen in Duitschland zijn gisteren voor de eerste maal de we reldkampioenschappen handbal begonnen. Ook Nederland neemt met een elftal deel, maar reeds de eerste ontmoeting, welke gisteren te Maagdenburg tegen Zwe den werd gespeeld, eindigde in een 48 nederlaag. Vandaag speelt Nederland tegen Luxem burg, weer te Maagdenburg. noodslachtplaats in zijn kring en hij kon niet zeggen of het vreemd is, dat de sleutel bij een particulier, i.e. G., berustte. In den tijd als bedoeld, heeft getuige geen andere paarden afgekeurd of goedgekeurd. Bij den verkoop van voorloopig goedgekeurd vleesch moet steeds toezicht zjjn. Spr. heeft nooit ezels of muilezels gekeurd. Het var kensvleesch kon niet van een gekeurd dier zijn. Het kan ook voorkomen, dat stempels uit andere kringen op het vleesch staan, maar spr. kan zich geen gevallen daarvan herinneren. De getuige L. W. de Waard, keurings veearts te Middelburg heeft te 's-Heeren hoek bij G. 171 kg vleesch in beslag laten nemen en naar Middelburg doen overbren gen, het was allemaal paardenvleesch en het was gestempeld. Als volgens voorschrift met stukken van ten hoogste 3 kg niet al les in twee dagen is verkocht, moet de rest onbruikbaar worden gemaakt. Het komt meer voor, dat de sleutels van een nood- slachtplaats bij particulieren bewaard wordt, dat is veelal een sleur. De burgemeester van 's-Heerenhoek C. F. A. A. M. van Horsigh, herinnerde zich wel het geval, maar heeft het transport der ka davers niet bijgewoond, hij achtte den ge meenteveldwachter niet in staat met ver dachte onder een hoedje te spelen. Thans is de gemeente aangesloten bij de Gekro. Er werd tot aan de kwestie van het slechte vleesch veel paardenvleesch ge bruikt in zijn gemeente, maar nu veel min der. De gemeenteveldwachter M. Knopjes, weet zeker, dat hij bij den verkoop van het vleesch is geweest, doch kan niet ontken nen, dat het mogelijk is, dat achter zijn rug om van het vleesch door G. weg is ge stopt, maar hij heeft daar nimmer toestem ming voor gegeven. Hij weet niet beter of op het terrein van G., zijn alleen kadavers van paarden begraven en hij kan niet zeg gen hoe er dan een koekadaver werd aan getroffen toen de maréchaussée er opgra vingen verrichtte. Nog werden gehoord L. A. Pieters, hulp keurmeester te Middelburg over het onder zoek van het vleesch; A. Bakker, landbou wer te Hoedekenskerke, van wien G. eens een afgekeurd dier heeft willen koopen en H. Franse omroeper te 's-Heerenhoek, die niet meer weet of hij voor den verkoop van deze dieren heeft omgeroepen. Daarna werd gepauzeerd. In de middag zitting was het woord aan den ambtenaar van het o. m., mr. B. J. Besier. Aan het slot van zijn requisitoir, waar op wij morgen nader terug komen, vor derde de ambtenaar een voorwaardelijke hechtenis van 30 dagen met twee jaar proeftijd; 2000 boete subs. 2 maanden hechtenis en publicatie van het vonnis in de Provinciale Zeeuwsche Middelburgsche Courant en het Dagblad De Zeeuw. De kantonrechter deed onmiddellijk uit spraak en veroordeelde G. tot 14 dagen hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, 500 boete subs. 2 maanden hechtenis en publicatie overeenkomstig den eisch. Op 21 Mei vertrok uit de haven van Vlaardingen de Japansche walvischvaarder Nisshi Maru II. Toen het schip tus- schen Maassluis en Hoek van Holland was, seinde het om doktershulp en politie-assis- tentie. De Maassluissche politie trof aan boord den chef-stoker den Japanner Kyuji Murata aan met een ernstige verwonding aan den hals, die hem toegebracht was met behulp van twee aan elkaar gebonden scheermessen. Nadat een voorloopige ope ratie aan boord had plaats gehad, werd hij naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Daar is Murata op 27 Mei aan zijn wonden overleden. Aan boord was de dader reeds overwel digd, toen de politie verscheen. Hij werd van boord gehaald en gisteren heeft hij voor de vacantiekamer van de Rotterdam- sche rechtbank terechtgestaan terzake van doodslag. Verdachte is de 32-jarige Japansche sto ker K. K., geboortig uit Osaka. Bij zijn ver hoor geeft hij toe, dat hij de bedoeling ge had heeft Murata te dooden. Hij deed dit om zich op dezen te wreken voor de slechte behandeling en de vele beleedigingen die hij van Murata te verduren gehad heeft tijdens de reis met de Nisshi Maru II, die acht maanden had geduurd. Verdachte zegt, dat het stokers-personeel zijn gage ont vangt van den chef-stoker, die van zijn positie op een schandelijke wijze misbruik maakt. Hij dwingt zijn ondergeschikten van hem geld te leenen, waarvoor hij een woe kerrente berekent. De olkt bevestigt, dat inderdaad deze usance bestaan heeft, maar dat kort ge leden in Japan een wet is aangenomen, waarin gebiedend voorgeschreven wordt, dat de gage van het lagere personeel ook rechtstreeks door de maatschappij moet worden uitbetaald, zulks ter beteugeling van het kwaad dat allengs was ontstaan. Verdachte zegt dan verder, dat den dag te voren een vallend stuk ijzer hem op het lichaam getroffen had. Verdachte was be vreesd, dat hij inwendig gekneusd was en aangezien hij geen vertrouwen had in den Japanschen scheepsdokter, verzocht hij zich aan den wal te mogen laten onderzoeken. Dat was hem toegestaan en het onderzoek had plaats in het ziekenhuis te Rotterdam, Daar had men niets ernstigs kunnen con- stateeren en men had hem gezegd, dat hij zijn werk kon blijven doen. Toen hij aan boord teruggekomen was, werd hij door den chef-stoker gehoond en toen deze den vol genden dag weer begon met zijn hatelijke opmerkingen, had hij, terwijl het schip va rende was, den chef-stoker aangevallen, na dat hij uit zijn logies de scheermessen had gehaald. Van die messen was dat met het witte heft het zijne. Het zwarte heft be hoorde toe aan een boezemvriend, die in de Zuidpoolzee is gestorven naar verdachte zegt tengevolge van de ontberingen, die aan boord geleden zijn. Deze had zich ook op den chef-stoker willen wreken, maar de kans daartoe had hem ontbroken. Om hem aan de wraak te doen deelnemen had ver dachte de beide scheermessen samengebon den. Verdachte zegt, in tegenstelling met wat hij vroeger verklaard heeft, dat de chef-sto ker hem geslagen heeft en dat dit hem zoo buiten zich zelf gebracht heeft. Ook de an dere stokers hadden herhaaldelijk moeilijk heden met den chef-stoker en volgens ver dachte zouden zij stuk voor stuk Murata hebben gedood, als zij de kans hadden ge had. Het O.M. achtte doodslag bewezen. Ver dachte heeft toegegeven de bedoeling te hebben gehad Murata te dooden. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van 6 jaar met aftrek van den tijd in voorarrest doorge bracht. De verdediger zeide, dat verdachte uit een goede familie komt. Hij heeft zelfs en kele jaren het gymnasium bezocht. Nadat zijn vader failliet was gegaan, emigreerde verdachte. In het nieuwe land leert hij een meisje kennen, dat hij huwt. Er wordt ook een kind geboren, maar verdachte verdient niet genoeg voor zijn gezin en hij gaat va ren. Tijdens een der reizen krijgt hij een ontsteking aan het borstvlies. Hij herstelt, maar blijft ook verder erg angstig over dat lichaamsdeel. Zoo komt hij op een walvisch vaarder. Aan boord heerschen gespannen toestanden en in de zeven a acht maanden, dat het schip in de stille Poolzee verblijft, broeit de haat. Het eten is slecht. Vier le den van de bemanning sterven aan scheur buik. Verdachte's boezemvriend wordt ook ziek, maar de chef-stoker vindt het niet zoo erg, om hem beter voedsel te geven. In koortstoestand springt de vriend over boord, maar hij wordt opgepikt en een paar dagen later, als hij zijn einde voelt naderen, geeft hij verdachte zijn scheermes. „Als ik nog kon loopen, dan zou ik Murata den nek af snijden", zegt de vriend. Het schip komt in Vlaardingen. Daar raakt verdachte met zijn borst bekneld. Zijn oude angst om zijn borstvlies herleeft. Hij wil naar vrouw en kind en hij wil niet als lijk in een kolenzak overboord gezet wor den. Hij wendt zich tot den machinist, die een humaan man is en hem toestaat zich in Rotterdam te laten onderzoeken. Na het on derzoek komt verdachte aan boord terug. De hatelijkheden komen los en even voordat het schip vertrekt, gaat verdachte nog naar den wal en bezoekt een café. Daar speelt de radio en uit den luidspreker komt de tango die hy het laatst gehoord heeft toen hij nog met zijn vrouw samen was, nu al zooveel maanden geleden. Bijna gebroken komt hij aan boord terug en als hij dan ruw behan deld wordt, barst het geheel van den acht maanden lang opgekropten haat. Die moet er uit en verdachte denkt aan zichzelf en zijn vriend, die ook ten doode geplaagd is. Hij haalt de scheermessen en een oogenblik later is het onherstelbare gebeurd. Was hij volkomen toerekenbaar? Pleiter weet het niet. Er is twijfel, en die moet den verdachte ten goede komen. Uitspraak 14 Juli. („N. R. Ct."). De kerk totaal in vlammen opge gaan. De brand, die hedenochtend vroeg de ge meente Tiel opschrikte, liet zich aanvanke lijk zeer ernstig aanzien, daar het vuur, dat zijn oorsprong vond in den toren van den R.K. St. Dominicus kerk, dreigde over te slaan naar verscheidene belangrijke gebou wen als het gemeentelijk gymnasium, het Dominicanessen-klooster, het St. Aridraeus- gasthuis, welke gebouwen alle in de nabij heid zijn gelegen en naar een aantal wo ningen. Dank zij echter de goede organisa tie van de Tielsche brandweer en het kra nige blusschingswerk is men erin geslaagd met de beperkte middelen, waarover een kleine -gemeente als Tiel nu eenmaal be schikt, het vuur te beperken tot de Room- sche kerk, die totaal is verwoest. Te ruim acht uur vanmorgen, terwijl in de kerk een dienst aan den gang was, wa ren onder den koepel van den toren schil ders aan het werk. Zij waren bezig met het afbranden van oude verflagen. Het oude hout, dat hier zit, kwam hierdoor bloot en geraakte in brand. Tot grooten schrik van de schilders zagen zij geen kans het vuur te blusschen. Ijlings kwamen zij naar be neden om assistentie te halen. De brand was intusschen ook al van de straat af ontdekt. Toen de schilders beneden kwamen, was echter de geheele koepel reeds aangetast En toen nog geen tien minuten later de brandweer ter plaatse kwam sloegen de vlammen fel uit den top van den kerk toren. De kerkgangers hadden inmiddels ijlings het kerkgebouw verlaten. Al spoedig sloeg hef vuur van den toren naar het dak van de kerk over. Dit dak be stond uit stucwerk van gevlochten riet met een houten kap. Het vuur nestelde zich daartusschen zonder dat de brandweer in staat was het onmiddellijk te bestrijden. Dit was temeer moeilijk, dara men slechts over een magirusladder beschikte die tot de daklijst van de kerk reikte. Het duurde dan ook niet lang of het geheele dak stond in lichter laaie. Tegen negen uur stortte met donderend geraas de top van den kerktoren naar om laag. Dank zij de goede veiligheidsmaatre gelen werd hierbij niemand gewond. Groot gevaar bleef echter bestaan doordat het zware kruis, dat op den toren had gestaan aan de daklijst bleef hangen. De brandweer bestreed met de beide be schikbare motorspuiten, met zeven stralen het vuur. Beide motorspuiten, waarvan een op de waterleiding werkte en de andere het water uit de gracht pompte, hebben een ca paciteit van elfduizend liter per minuut. Het gevaar voor uitbreiding van den brand was groot, omdat er een krachtige Zuid- Westelijke wind stond. Brandend riet en vonken vlogen voortdurend over het St. Walburgsbinnenpad, waaraan de kerk is gelegen, naar den overkant, waar het ge meentelijk gymnasium, welks achtergevel hierop uitkomt, en een aantal woningen, werden bedreigd. De politie gelastte de bewoners van deze huizen deze te ontruimen en emmers wa ter gereed te houden om elk begin van brand te onderdrukken. De ongeveer 65 leerlingen van het gemeentelijk gymnasium, die hun lessen onderbroken zagen, hielpen mede bij het verhinderen van uitbreiding van den brand, terwijl zij de inventaris van de school in veiligheid brachten. Zoowel van het gymnasium als van de woonhuizen Een koker "AKKERTJES" van 12 siuivers bevat tegenwoordig U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumatische pijnen, Kou, Griep en Koorts. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Per koker met glazen buis van 13 vlogen herhaaldelijk daklijst, jalouzieën en kozijnen in brand. De waakzaamheid der burgers was echter zoo groot, dat het vuur geen kans kreeg zich te ontwikkelen, zoo dat de brand tot de kerk beperkt kon blij ven. Belendend aan het kerkgebouw staat de pastorie, bewoond door pastoor De Bruyn en vijf paters Dominicanen. Slechts een enkele muur scheidt de pastorie van de kerk en in dezen muur bevinden zich drie toegangen tot het kerkgebouw, welke op last van den brandweerdirecteur echter zorgvuldig gesloten werden gehouden, om eiken trek te voorkomen. Er werden eenige stralen binnen de pastorie gebracht om den muur en de toegangsdeuren tot de kerk nat te houden. Hoewel men, toen het geheele kerkgebouw in lichter laaie stond, nauwe lijks durfde te hopen, de pastorie te kun nen behouden, is men er in geslaagd te voor komen, dat deze ook maar eenigszins door het vuur werd aangetast. Alleen water schade heeft het pastoriegebouw gekregen. Met behulp van het publiek had men ook de daar aanwezige kunstschatten, o.a. een schilderij van De Witt, uit de school van Rubens, voorstellende een Golgotha-groep, en de boekerij der paters, in veiligheid we ten te brengen. Tegen half elf was de geheele daklijst van de kerk door het vuur aangetast en viel het, nog aan een zijde op de daklijst han gende kruis, naar omlaag. Even later stort te met donderend geraas het geheele dag der kerk naar beneden, doch ook nu had de leiding van het blusschingswerk zoo danige maatregelen genomen, dat zich hier bij geen enkel persoonlijk ongeval voordeed. Voordien had men evenwel aan de an dere zijde van de kerk nog angstige oogen- blikken doorgemaakt. Hier bevindt zich een roomsche jongens- en meisjesschool, het klooster der zusters dominicanessen en het roomsche St. Andreasgasthuis, dat slechts door een binnenplaats van enkele tientallen meters van den achterkant van het kerk gebouw gescheiden is. De wind was echter den anderen kant uit, zoodat men zich er toe beperkte veiligheidsmaatregelen voor den achterkant van het ziekenhuis te ne men. Alle patiënten uit de aan deze zijde gelegen zalen, werden overgebracht naar de zalen aan den voorkant, waarbij rekening werd gehouden met de noodzaak om ook deze zalen te ontruimen, hoewel het gevaar voor dit gedeelte van het ziekenhuis niet zeer groot was. Geleidelijk week het gevaar voor de om liggende en belendende perceelen en kon men zich beperken tot de nablussching van de kerk, waarvan niet veel meer dan de muren en enkele alleen staande zuilen over eind bleven. De paramenten en de kunst voorwerpen voor den dienst zijn alle in veiligheid gebracht en slechts twee prach tige gesneden preekstoelen en de fraai be werkte communiebank, alsmede de kruis wegstaties, werden een prooi der vlammen. De St. Dominicuskerk bevatte dertien honderd plaatsen en werd in 1871 ingewijd. Hedenmiddag heeft nabij Schellingwoude (Amsterdam) een vliegongeval plaats gp- had. Juist aan het einde van het Buiten ÏJ is een Nederlandsch marinevliegtuig door tot nu toe niet bekende oorzaak van gerin ge hoogte neergestort, of bij een mislukte daling op het water over den kop geslagen. Het toestel kwam terecht aan het einde van de Amsterdamsche rioleeringsbuis in het IJsselmeer. Onmiddellijk is van het vliegkamp Schellingwoude een vliegtuig op gestegen en ter assistentie vertrokken. Ook een sloep van de marine is naar de plaats, waar het toestel is neergekomen, gegaan. Er bevond zich een boot van den dienst op Marken in de nabijheid terwijl visschers van het IJsselmeer eveneens te hulp snel den. Twee slachtoffers. Nader wordt gemeld, dat bij dit ongeval twee slachtoffers zijn. De sloep van de mar-ine heeft een van hen naar het vlieg kamp vervoerd. Het ter hulp gesnelde watervliegtuig heeft den tweeden inzitten de van het marine-vliegtuig, dat veron gelukt is, bij de hangar van het vliegtuig afgegeven. Een marinedokter en een arts uit Schellingwoude hebben in de hangar der slachtoffers is. Naar wjj nog nader vernemen, is een der slachtoffers overleden, de andere ernstig gewond. DE WAPENLEVERANTIES AAN CHINA EN JAPAN. Reuter meldt uit Washington: In het eerste jaar van het conflict tus- schen China en Japan hebben Amerikaan- sche firma's ter waarde van twaalf en een half millioen dollar aan oorlogstuig aan China geleverd en ter waarde van zeven en een half millioen aan Japan, meest vliegtuigen en motoren. In het laatste half jaar is Japan de grootste afnemer gewor den.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3