P ftrwlncïale HIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANTE BINNENLAND. PRINS BERNHARD NAAR DUITSCHLAND. De Joodsche vluchtelingen. Herziening van de omzet belasting. De nieuwe spellings-commissie geïnstalleerd. ZEELAND. DE SCHELDE IN 1937. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. WEERBERICHT. ZUID-BEVELAND. N00RDBEVELAND Dagblad. Uiig. N.V. DeMiddelburgscheCrf. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 2ó9, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. WMWÊ NUMMER 158. TWEE BLADEN. VKlJDAl* i 8 JULI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Prins Bernhard is heden per auto naar Reckenwalde vertrokken voor een ver blijf van enkele dagen van particulieren aard in Duitschland. De „Koningin Wilhelmina" te Amsterdam. Na een sleepreis van drie dagen is het nieuwe schoolschip van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, de „Koningin Wilhel mina", aan boord waarvan de eerste dag nijverheidsschool voor sehippersjongens „Oranje Nassau" wordt gevestigd, Donder dagavond te Amsterdam aangekomen. Het Nederlandsche standpunt ter conferentie te Evian uiteengezet. De vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering op de internationale conferen tie voor vluchtelingen te Evian, mr. W. C. Beucker Andreae, chef van de juridi sche afdeeling van het ministerie van bui- tenlandsche zaken, heeft gistermiddag het standpunt van onze regeering uiteengezet. Diep bewogen, aldus de Nederlandsche vertegenwoordiger, door de tragiek van het Joodsche vraagstuk in het algemeen in deze dagen en in het bijzonder door het tragische lot der vluchtelingen uit Duitschland en van hen, die Duitschland zouden willen verlaten, diep bewogen ook door de angstwekkende zedelijke toestan den, die daar voor de Joodsche kinderen in het leven geroepen zijn, heeft de Ne derlandsche regeering met sympathie het initiatief van president Roosevelt begroet, om te trachten een oplossing van het vraagstuk te vinden door de organisatie van de emigratie der vluchtelingen. Als nabuurstaat van Duitschland zijn, van het begin van de binnenlandsche po litieke wijzigingen in Duitschland af, zeer veel vluchtelingen naar Nederland geko men. Getrouw aan zijn traditioneele gast vrijheid, heeft Nederland deze vluchtelin gen in grooten getale opgenomen. Toen echter de stroom van Vluchtelingen voort duurde, heeft Nederland meer en meer moeten inzien dat het onmogelijk was al dus voort te gaan en dat een internatio nale samenwerking voor de bevordering der emigratie naar de landen, waar de vluchtelingen een blijvende verblijfplaats zouden kunnen vinden, noodzakelijk was, zooals de Nederlandsche gedelegeerden, ook op de conferentie van Genève her haaldelijk hebben uiteengezet. Nederland heeft gaarne er toe bijgedra gen, dat de Joodsche vluchtelingen gehol pen worden zich een nieuw bestaan te scheppen, dank zij de in Nederland in het leven geroepen instellingen voor landbouw- opleiding en voor opleiding voor industriee- le beroepen. Aldus werden de Joodsche vluchtelingen voorbereid voor hun emi gratie naar de landen, waar zij definitief zouden kunnen verblijven. Ofschoon aldus, dank zij o.a. de prijzenswaardige tusschen- komst der Joodsche organisaties, reeds vele duizenden vluchtelingen naar de landen van hun definitieve verblijf zijn kunnen vertrekken, bevinden zich 24000 a 25000 vluchtelingen nog altijd in Neder land, een hoog cijfer bij een bevolking van nog geen 9 millioen. De dichtheid der bevolking, die de Ne derlandsche regeering reeds er toe bewo gen heeft, de emigratie van eigen land- genooten te bevorderen en de zeer ern stige werkloosheid van gemiddeld 400.000 personen, hebben de Nederlandsche regee ring tot haar groote leedwezen sedert eenigen tijd belet het voortduren van den vluchtelingenstroom toe te staan. Tegen woordig worden nieuwe vluchtelingen slechts in (Uitzonderingsgevallen in Ne derland toegelaten. Met het oog op de dichtheid der bevolking, zal Nederland voor de vluchtelingen voornamelijk door gangsland moeten zijn. Naar gelang de thans zich in Nederland bevindende vluch telingen zullen emigreeren, zullen wel licht nieuwe weer voor een tijdelijk ver blijf kunnen worden toegelaten, mits hun verhuizing naar de landen van hun defi nitieve verblijf voldoende verzekerd zal zijn. Met betrekking tot de emigratie naar Nederlandsche overzeesche gebieden, merk te mr.- Beucker Andreae op, dat deze gebieden zich in de tropen bevinden en dat de tot dusver opgedane ervaring leert, dat een landverhuizing van blanken voor koloniale doeleinden daarheen weinig kans van slagen heeft. In de overzeesche ge westen kan slechts sprake zijn van het scheppen van een bestaansmogelijkheid voor individueele personen. CN.R.C.) Voorloopig Verslag Kamer. der Eerste Volgens het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot herziening van de om- zetbelastingwet, verklaarden eenige leden, tegen de omzetbelasting in het algemeen dit bezwaar te hebben, dat zij huns inziens het zwaarste drukt op dat deel der bevol king, hetwelk dien druk het minste kan lij den. Gaarne zouden zij dan ook vernemen, op grond van welke gegevens de minister van meening is, dat de volkshuishouding in staat zou zijn de voorgestelde verzwaring van lasten te dragen. Zij duchtten, dat te dezer zake op gevaarlijke wijze wordt ge ëxperimenteerd, totdat tenslotte zal blijken, dat de grens van de draagkracht der belas tingplichtigen is overschreden. De regeering zoeke, dus betoogden zij verhooging van de belastingopbrengst niet in verzwaring van den belastingdruk, doch in de bevordering van den opbloei van het bedrijfsleven. Vele leden wederspraken deze critiek. Zij toch waren van oordeel, dat de regee ring te recht heeft voorgesteld de omzetbe lasting te handhaven, omdat goed finan cieel beleid het prijsgeven van de daaruit vloeiende, voor 's rijks schatkist zoo belang rijke, baten vooralsnog onmogelijk maakt. Bovendien vestigden deze leden de aan dacht er op, dat dit wetsontwerp in hoofd zaak beoogt niet eene verzwaring van den belastingdruk, doch een technische herzie ning van de omzetbelasting. Wat dit laatste punt betreft, houdt huns inziens de voorgestelde regeling menige verbetering in, weshalve zij alleszins toe juiching verdient. Enkele leden spraken de hoop uit, dat de regeering op den duur het vervullen van de overheidstaak dusdanige bezuiniging zou we ten te bereiken, dat zij de omzetbelasting als bron van inkomsten niet meer zal be hoeven. Ook zij waren van oordeel, dat deze belasting met name zwaar drukt op een min draagkrachtig deel der bevolking, al meenden zij, in tegenstelling met de, het eerst aan het woord zijnde, leden, dat het rijk de bedoelde bron voorloopig niet kan derven. Sommige leden hadden tegen de ontwor pen regeling voornamelijk dit bezwaar, dat zij geenerlei verlichting inhoudt van de las ten, drukkende op de groote gezinnen. Zoo blijven, aldus betoogden zij, vleesCh en bo ter aan omzetbelasting onderworpen. Wel iswaar heeft, de minister aan de Tweede Kamer verklaard, dat te zijner tijd bij een mogelijk voorstel tot verhooging van het heffingspercentage van de omzetbelasting een tegemoetkoming aan de groote gezin nen in overweging zou kunnen worden ge nomen, doch de leden, hier aan het woord, had deze, wel uiters vage, toezegging, zeer weinig bevredigd. Zij zouden het op prijs stellen, van den minister een uiteenzetting te ontvangen, wanneer en op welke wijze hij zich voorstelt, voor zoover zulks onder hem ressorteert, het belang van het groote gezin op doeltreffende wijze te behartigen. Van den inhoud van deze uiteenzetting zouden zij hunnen stem ten aanzien van dit wetsontwerp laten afhangen. Weder andere leden betreurden, dat het ontwerp niet een voorstel tot vrijstelling van omzetbelasting voor machines inhoudt. Sommige leden wenschten deze gelegen heid te baat te nemen om der regeering hulde te brengen voor de tegemoetkomende wijze, waarop naar hun gevoelen tot dus verre in vele gevallen de omzetbelastingwet toepassing heeft gevonden. Andere leden verklaarden, deze opmer king niet te deelen, onder verwijzing o.a. naar de moeilijkheden, door de wijze van heffing der omzetbelasting aan het pos- liersbedrijf berokkend. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine heeft heden de ingestelde spel lingscommissie geïnstalleerd. De minister sprak hierbij een rede uit, waarin hij o.m. zei: Het is geenszins de bedoeling der regee ring voor de derde maal een vergelijkbaar onderzoek te doen instellen. Uw taak is be perkter. Intusschen is zij belangrijk en on misbaar, gelijk u uit het volgende blijken moge. Ten eerste heeft de regeering besloten geen wijziging van principieelen aard aan te brengen in de voorgeschreven examen spelling, voor zoover deze betrekking heeft op het woordbeeld. Zij is integendeel voor nemens deze schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken over te nemen. Echter staat zij daarbij voor enkele vra gen, die tevoren beantwoord moeten we zen. Op 1 November 1934 verscheen een nota van den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen om aan te geven, op welke wijze de regels inzake e, o en sch moeten worden verstaan en toegepast. De vraag rijst, of deze nota met zich brengt de wenschelijkheid van redactiewijziging in de regels 1, 2 en 3 van de koninklijke be sluiten inzake de schrijfwijze der taal. Ten tweede. Er is een boekwerk versche nen, houdende een lijst der aardrijkskundige namen van Nederland, aan welke lijst de regeering zekere erkenning heeft verleend door subsidieering. De vraag rijst, of de be voegdheid bestaat hetzij bij koninklijk be sluit, hetzjj zelfs bij ministerieele beschik king de in deze lijst voorkomende schrijf wijze der aardijkskundige namen over te nemen en voor te schrijven, hoewel de grondwet en eenige andere wetten een an dere schrijfwijze kennen en wellicht voor schrijven. Deze juridische vraag vergt een antwoord. Ten derde. Indien de vraag beantwoord wordt in dezen zin, dat de schrijfwijze der aardijkskundige namen, die in deze lijst ge volgd is, kan worden overgenomen en voor geschreven door de regeering, dan vraagt een taalkundig onderwerp de aandacht. In deze lijst namelijk worden e, o en sch an ders behandeld dan de zoo straks bedoelde spelling-regels. Eenheid van beleid te dezer zake is intusschen onvermijdelijk. De vraag is, hoe hier te handelen ware. Ten vierde. Het zal wel moeilijk te ver dedigen zijn, dat b.v. Nederlandsch-Indië soms geschreven wordt met sch, soms met s, gelijk in de straks bedoelde nota van 1 November 1934 wordt verondersteld. Het algemeene vraagstuk is op deze wijze nog bijzonder moeilijk geworden. Ook hierover is een beslissing onvermijdelijk. Eer de regeering de nieuwe spelling over neemt, behoeft zij een antwoord op deze vragen. Voorts rijst een vraagstuk, dat reeds eer der de aandacht had, namelijk dit: hoe de bastaardwoorden en de samengestelde woorden moeten worden geschreven. Eindelijk doet zich een vraagstuk van geheel anderen aard voor. De regeering Onze geloofsbelijdenis moet niet zijn eene les, die in ons hoofd zit, maar een lied, dat in ons hart ruischt. heeft besloten met betrekking tot geslacht en voornaamwoordelijke aanduiding de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel te handhaven of te herstellen. Zij deed dit ten eerste, omdat naar haar oordeel in deze schrijfwijze belangrijke elementen invloed oefenen, die niet kunnen verwaarloosd wor den. Ten tweede omdat, ook indien te eeni- ger tijd wijziging zal worden aangebracht, voorshands zekerheid onmisbaar is. Ten derde niet het minste, omdat Nederland en België ter zake één lijn moeten trekken. Ik zinspeel daar echter op de mogelijkheid, dat op den duur zekere wijzigingen vrij al gemeen zullen worden aanbevolen. Wel nie mand verdedigt, dat ook voor een verre toekomst met de schrijfwijze De Vries en Te Winkel inzake geslacht en voornaam woord het laatste woord zou zijn gespro ken. Maar om te voorkomen, dat hier min of meer willekeurig gehandeld wordt, acht de regeering het noodzakelijk te beschikken over een instantie, die hetgeen op dit erf zich voltrekt, met groote belangstelling volgt en te zijner tijd daaromtrent wenken geeft of voorstellen doet. Ook (lan, gelijk wel vanzelf spreekt, zal een zeer nauw con tact onmisbaar zijn met hetgeen in België ter zake geschiedt. Indien in de toekomst zekere wijziging zou moeten worden over wogen, zou dat zeker niet kunnen geschie den dan alleen in volledige overeenstem ming met België. Uit mijn woorden bleek reeds, dat uw derde taak zich in een verdere toekomst uitstrekt dan de eersté en de tweede. Ik neem aan, dat tijdens uw arbeid zich meer dan eenmaal onderwerpen zullen opdrin gen aan uw aandacht, die ik niet noemde. Een advies daaromtrent zal uiteraard aan de regeering niettemin zeer welkom wezen Waar gij op onderscheiden wijze met de schrijfwijze der taal van doen hebt en wij allen gezield zijn van de hartelijke begeerte om eenheid en klaarheid dienaangaande te bevorderen, om groote schatten ons daarin gegeven te bewaren, om ons voor alle ver starring te hoeden, daar zie ik u met groot vertrouwen aan den arbeid gaan in het be lang van onze schoone en hartelijk geliefde moedertaal. De rede van den minister werd beant woord door den voorzitter der commissie, dr. J. P. Fockema Andreae. Hr. Ms. „Sumatra" te Gibraltar. Hr. Ms. kruiser Sumatra, onder bevel van den kapitein ter zee L. F. Klaassen, is gister te Gibraltar aangekomen. FELLE BRAND TE TEEL. Een kerk door het vuur verwoest. Vanmorgen heeft te Tiel een felle brand gewoed, die, ontstaan in den toren van de kerk van den H. Dominicus, door den hevi- gen wind werd aangewakkerd en tot ver in den omtrek waarneembaar was. Het groot ste gedeelte van de kerk is door het vuur verwoest. De brandweer moest zich in hoofdzaak beperken tot pogingen om de aangrenzende gebouwen, waarvan enkele reeds hadden vlam gevat, te behouden. De brand werd eenige minuten over achten ontdekt door 'n kerkbezoeker, die 'n plech- tigen uitvaartdienst had bijgewoond. Toen hij buiten kwam, ontdekte hij dat in den toren brand was ontstaan. Reeds sloegen de vlam men naar buiten. De kerkbezoeker spoedde zich weer in het gebouw om de daar aan wezigen te waarschuwen. In groote haast moest het in de kerk aan wezige stoffelijk overschot naar buiten wor den gebracht, want het duurde niet lang of het vuur deelde zich aan het geheele ge bouw, een van de grootste kerken van de Betuwe, mede. Het duurde echter niet lang of het stond wel vast, dat van het kerkge bouw niet veel meer te redden was. Reeds begon het vuur over te slaan naar de aan grenzende gebouwen, de pastorie en het gemeentelijk gymnasium. Ook voor het in de directe omgeving staande r. k. ziekenhuis bestond ernstig gevaar. Met man en macht wordt gewerkt om deze gebouwen te behouden, doch om tien uur was men het vuur nog niet meester en bestond nog groot gevaar, dat de brand zich zou uitbreiden. De omgeving van de brandende kerk, die gelegen is aan het St. Walburgkerkpad werd door de politie afgezet. Omtrent de oorzaak -van den brand staat nog niets vast, doch men vreest, dat deze te wijten is aan de onvoorzichtigheid vein schilders, die op den kerktoren werkzaam zijn geweest. NEDERLANDSCH—BELGISCHE RONDVLUCHT 1938. Op de jaarlijksche agenda van de gebeur tenissen in de Nederlandsche luchtvaart vormt de rondvlucht altijd een van de be langrijkste attracties. Dit jaar draagt de rondvlucht een internationaal karakter, daar behalve de Nederlandsche burger- en militaire luchtvaart ook de Belgische mili taire luchtvaart en de Federation des Clubs Beiges d'Aviation de Tourisme, zoomede een groot aantal buitenlandsche sportvlie gers van internationale vermaardheid zul len deelnemen. De Nederlandsch-Belgische rondvlucht zal uitgevoerd worden op Vrij dag 15, Zaterdag 16 en Zondag 17 Juli. De route zal over een buitengewoon be langwekkend deel van België voeren n.l over Vlaanderen, de Ardennen en de Ooste lijke streek van de Kempen. In het Cha teau d'Ardenne wordt de eerste nacht door gebracht. De tweede dag gaan de deelne mers aan de rondvlucht over Brussel naar Gent naar le Zoute, terwijl de derde etappe van le Zoute weer naar Ypenburg en Schip hol voert. Ypenburg is het uitgangspunt van de rondvlucht. Besmettelijke ziekten. In de week van 26 Juni tot en met 2 Juli kwamen in onze provincie 15 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 14 gevallen van roodvonk, nl. 8 te Biervliet (in één ge zin), 2 te Sluis en 1 te Sint-Annaland, Ter- neuzen, Sas van Gent en Tolen. Te Aar denburg kwam 1 geval van diphtherie or. Saldo verlies 546.847 634.652). Aan het verslag over 1937 der N.V. Koninklijke Mij. „De Schelde", Scheeps werf en Machinefabriek te Vlissingen, is het volgende ontleend: Wederom ligt een slecht jaar achter ons. Er is in hoofdzaak gearbeid aan wer ken die in de malaise, meerendeels vóór de devaluatie, zijn aangenomen en deze hebben, als te voorzien was, verlies mee gebracht. Gelukkig hebben de kleinere opdrachten, die in betere dagen werden verworven, winst opgeleverd. Het eindresultaat is daardoor in zoover re minder ongunstig dan dat van vorige ja ren, dat het verlies twee ton kleiner is dan de afschrijvingen,, die ongeveer het zelfde bedrag vereischten als verleden jaar. Het saldo verlies beloopt 546.847 (v.j. 624.652). Met de verbetering van de installatie werd voortgegaan, o.m. is aangevangen met den bouw van een droogdok, dat noodzakelijk is geworden, omdat het oude dok te klein is voor de tegenwoordige on derzeebooten en torpedobootjagers. Voor dit werk reserveerden wij 150.000, zijnde ruim het bedrag dat een schikking van een oud proces heeft opgeleverd. Een ex tra afschrijving op de bouwkosten tot ten minste genoemd bedrag achten wij nood zakelijk, daar wij niet mogen verwachten, dit geeredschap, dat wij nu eenmaal niet missen kunnen, ten volle rendabel te ma ken. Het restant van het bedrag dat -wij van den Staat konden leenen, hebben wij op genomen; bij die gelegenheid zijn achter stallige rente en aflossing vereffend. Met de rentebetaling over 1937 moesten wij bij gebrek aan middelen, wederom in gebreke blijven. De onderhandelingen ter zake met de regeering, die geruimen tijd gestagneerd hebben, zijn hervat. Ons bedrijf is voor 1938 ruim van werk voorzien. Intusschen zal het nog enkele maanden duren vóór alle opdrachten, die wij vóór de devaluatie hebben bekomen, zijn voltooid. Deze werken zullen nog ver liezen opleveren ten laste van 1938, in hoe verre deze gecompenseerd zullen worden door winsten op andere leveranties, is nog niet te voorzien. Op 31 December 1937 waren in dienst 326 (v.j. 309) ambtenaren, van wie 98 (74) tijdelijk. Aan de fabriek waren op dat tijdstip verbonden 2460 (2053) werk lieden. Aan arbeidsloon werd uitbetaald 2.198.629 (1.719.889). In 1938 werden opgedragen twee torpe dobootjagers voor de Nederlandsche mari ne; 18 Dornier-watervliegtuigen ten dien ste van de marine in N.-Indië (dit in sa menwerking met de N.V. Aviolanda Mij voor Vliegtuigbouw te Papendrecht) eenige scheeps- en landstoomketels. De Arnemuidsche vrouwen. Gisteren heeft de politie weder vier Ar nemuidsche vrouwen verbaliseerd wegens „het zich of anderen door woorden, geba ren, hinderlijk volgen of op eenigerlei an dere wijze aan personen op te dringen, ken nelijk met de bedoeling zich of anderen door die personen te laten fotografeeren" Verkeersovertredingen. Gisteren zijn processenverbaal opgemaakt tegen personen, die hun auto's parkeerden in de Noordstraat tusschen de Markt en de Simpelhuisstraat, of wel op minder dan den voorgeschreven afstand van een hoek. Op de Markt had een kleine aanrijding plaats tusschen een voetganger, die niet uitkeek bij het oversteken en een wiel rijder, die feitelijk wel wat hard reed ge zien de drukte op het traject Langeviele— Gortstraat. Nog heeft een bestuurder van een vracht auto een verbaal gekregen wegens over treding van het tramwegreglement in casu het vlak voor de tram oversteken van de tramrails. De politie maakte verbaal op tegen „liedjeszangers" die zonder verlof hun be roep uitoefenden. De Turnvereeniging „Wilhelmina" zal Zaterdagavond om acht uur een propagan- damarseh houden door een deel der stad. Zij wordt daarbij vergezeld door het pijper corps „Juliana". De te volgen route is vertrek Haringplaats, Spanjaardstraat, Ba lans, Wagenaarstraat, Hofplein, Noord straat, Markt, Gortstraat, Varkensmarkt Nieuwe Haven, Rouaansche kade, Dam N.Z., Korte en Lange Delft, Markt rond Burg, Balans, Haringplaats. BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens het onweer, dat gisteravond bo ven de stad woedde is de bliksem ingesla gen in het pand Singelhoek dr. Otte straat, bewoond door de familie A. Een aan tal dakpannen, werd vernield, doch ver dere schade werd niet aangericht. AAGTEKERKE. Donderdagavond hield de afd. Aagtekerke van den B.V.L. een schietwedstrijd tegen de afd. Meliskerke, waaraan door 15 schutters van elk werd deelgenomen. Max. 100 punten per schut ter. De medaille die hiervoor beschikbaar was gesteld door beide afdeelingen, werd gewonnen door de afd. Aagtekerke met 48 winstpunten. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: aan de kust aanvankelijk stormachtige overigens krachtige tot ma tige Z. tot W. of N.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later met opklaringen, nog regen of onweersbuien, koeler. UKKEL: Vrij sterke wind uit Z.W. rich tingen; afwisselend heldere en zwaar be wolkte hemel, tijdelijk regen, plaatselijk onweer, matige temperatuur. Za 9 Jul. Zon op: 4 h 50; onder 21 h 19. Licht op: 21 h 49. Maan op: 18 h 51; onder: 2 h 17. V.M.: 12 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen! Juli. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 8 11.33 23.55 5.24 17.48 Zaterdag 9 12.27 24.51- 6.24 18.50 Zondag 10 13.14 7.13 19.42 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 8 13.07 6.21 18.54 Zaterdag 9 1.32 14.09 7.24 19.56 Zondag 10 2.32 15.01 8.18 20.48 Donderdag had de landbouwersknecht G. W. het ongeluk van een wagen met hooi te vallen, waarna hij in de weide terecht kwam. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij nader onderzoek bleek dat een arm uit het lid was. ARNEMUIDEN. Ook den ouden van da gen uit deze gemeente zal een gratis auto tocht door Walcheren worden aangeboden, welke zal plaats vinden op Woensdag a.s. Verschillende oudjes hebben zich er al voor opgegeven, terwijl reeds 11 auto's beschik baar zijn. De tocht zal eerst gaan naar Vere alwaar de oude visschersmannen hun vis- sehershaven weer eens zullen zien. Verder gaat de tocht via Vrouwepolder, Domburg, Westkapelle naar Zoutelande alwaar de koffietafel gebruikt zal worden. Dan naar de visschershaven te Vlissingen voor oude herinneringen en om bekenden te ontmoe ten en dan naar het vliegveld waar men de aankomst en het vertrek van het mo derne verkeersmiddel zal zien. Giften in geld of in natura zijn nog steeds welkom, om den ouden van dagen een zonnigen dag te bereiden. SINT-LAURENS. Woensdag j.l. werd al hier een Chr. Zangvereen. opgericht. Ze kreeg den naam „De Lofstem". Er traden 28 leden toe. Het bestuur werd. als volgt sa mengesteld: K. Otte, voorzitter; C. Hille- brand, secretaris; J. F. Meyer, penning meester; N. Davidse, bibliothecaris en J. Riemens, algemeen adjunct. De Z.) BAARLAND. Het bestuur der Oranje- vereeniging te Baarland heeft besloten op Donderdag 8 Sept. a.s. het 40-jarig regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin fees telijk te herdenken en begin Aug. nen paar inteekenlijsten door de gemeente te laten circuleeren. DRIEWEGEN. De luchtbesehermings- afdeeling „Driewegen" kwam Donderdag avond in vergadering bijeen onder leiding van het voorloopig bestuur met als voor zitter burgemeester Ort. Het reglement voorgelegd door het hoofdbestuur werd goedgekeurd met dien verstande; mochten de nieuwe voorstellen van voornoemd bestuur worden aangeno men, dan zal de afdeeling met ingang van 1 Januari 1939 uit het nationaal verband treden en als plaatselijke afdeeling optre den. Alsnu werd overgegaan tot de verkie zing van een bestuur. Daar de heeren uit 't voorloopig bestuur om verschillende rede nen niet in aanmerking wenschten te ko men zal het nieuwe bestuur worden ge vormd door de heeren A. Korstanje, P. Ver burg en Iz. de Dreu. KRUININGEN. Het bericht inzake den 69-jarigen arbeider Z., die zou zijn overleden, was onjuist. De man is wel tijdens werk zaamheden door een beroerte getroffen, doch hjj is daaraan niet overleden. KORTGENE. De „Kortgeensche Oranje Vereeniging" vergaderde Donderdagavond in hotel „De Graaf van Buren" alhier on der voorzitterschap van den heer J. Evers- dijk. Burgemeester Schuit werd tot eere voorzitter benoemd. De ontvangsten over '37/'38 waren 612; de uitgaven 598. Sal do 14. Mej. T. Swart en de heer J. J. Vo gelaar Jz. traden periodiek af, en werden bij acclamatie herbenoemd. De dames A. M. v. d. MostVan Spijk en Jac. de Looff hadden als bestuursleden bedankt. In de va catures werd niet direct voorzien, doch het bestuur werd op voorstel van den heer Hollestelle gemachtigd, om daarin naar eigen inzicht te handelen. Er werd besloten om op 31 Aug. a.s., niet alleen den jaardag van de Koningin te her denken, doch ook het regeeringsjubileum van H. M. te vieren, door het geven van een groot feest. Het volgend programma werd opgesteld en aangenomen (uren voor behouden). 88.15 reveille en klokluiden, 8.209 ge wijde muziek van E.M.M.; 910 kerkdienst 1010.45 muzikale wandeling van E.M.M. met de schoolkinderen en zanghulde bij het gemeentehuis; 1112 kinderspelen; 12.30 1.30 opstellen van een optocht en keuring daarvan; 1.302.30 optocht; 35 volksspe len; 55.30 pauze; 5.30—6.30 uitvoering van de gymnastiekvereeniging O.K.K.; 7 8 concert van E.M.M.88.30 volkszang;

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1