SCHUDT U LANDBOUW. SPORT. GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. De exploitatie van Nieuw Guinea. BURGERLIJKE STAND. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. STAND DER GROENTEN- EN FRUITTEELTGEW ASSEN EENDE JUNI. t. De weersgesteldheid in de eerste drie I weken der maand Juni heeft zich geken-1 merkt door een geringen neerslag. Zoo bedroeg de hoeveelheid regen in Zeeland en Zuidholland 4560 pet. bene-1 den normaal; in Groningen en Friesland was zij normaal en in de overige deelen des lands 1035 pet. er beneden. Het zijn I vooral de 2de en 3de week dezer maand geweest waarin weinig regen gevallen is, nl. 1 a 2 mm. Deze weersomstandigheden hebben, in I het bijzonder wat de in den vollen grond] geteelde groenten aangaat, een ongunsti- gen invloed op de ontwikkeling dezer ge wassen uitgeoefend. De fruitteeltgewassen I vertoonen thans duidelijk ernstige schade van de nachtvorsten in April en Mei, terwijl ook bij zgn. koude druiven plaat selijk de gevolgen dezer nachtvorsten waarneembaar zijn. GroententeeltgeWassen. A n d ij v i e staat er in Friesland, Zuidholland (uitgezonderd de Zuidholland- sche eilanden) en Noordholland matig voor; in de overige deelen des lands is de ontwikkeling van het gewas goed. S 1 a. In Zuidholland, met inbegrip van de eilanden, is de stand der sla matig, evenals in West-Friesland en Zuid-Gelder land; overigens staat het gewas er goed voor; het heeft nogal met het optreden van luis te kampen. Bloemkool. In Zuidholland (uit gezonderd de eilanden, waar het gewas er goed voor staat), Limburg en Zuid-Gel derland wordt een matige oogst verwacht; elders verloopt de ontwikkeling gunstig. R o o d e-, witte-, s a v o y e- en spitskool. Ten aanzien van deze koolsoorten koestert men goede tot matige verwachtingen. Peen geeft in het Westland en om streken een matigen, elders een goeden oogst. Erwten en peulen vertoonen dooreengenomen een goeden stand. Snijboonen zullen, voor zoover op den vollen grond geteeld, in Friesland, Zuid-Gelderland, in de omgeving van Bre da en in Zuidholland een matigen oogst geven; in de overige deelen des lands zijn de vooruitzichten goed. Princess e- en stokboo- n e n staan er matig tot goed voor. Tuinboonen vertoonen over het geheel een goeden stand. Komkommers en meloe nen. In het platglas-district in Zuid- Holland en de omgeving van Amsterdam is de stand dezer gewassen matig; in de overige centra verwacht men een goede opbrengst. Tomaten vertoonen, wat de zgn. „koude tomaten" betreft, een goede ont wikkeling; de oogst der stooktomaten ver loopt gunstig. Vroege aardappelen. Men verwacht, dat de oogst der vroege aardappelen matig zal uitvallen. Uien zullen in Friesland en Noord- Holland een matig tot goeden oogst geven, terwijl in de overige gebieden deze goed zal zijn. Fruitteeltgewassen. Appelen. De vooruitzichten van den komenden appeloogst zijn over het algemeen genomen slecht tot matig. In de Tielerwaard, het land van Heusden en Altena, op Zuid-Beveland, de Zuid-Holland- sche eilanden en in Noord-Holland ver wacht men nog een matigen oogst; in de overige fruitteeltgebieden is de stand der appelen echter slecht. Ten aanzien van de verschillende variëteiten kan nog het volgende worden medegedeeld. De grove re variëteiten, als Codlin Keswick, Early Victoria e.a., zullen een matigen en en kele gevallen een goeden oogst geven Yellow Transparente staat er slecht tot matig voor. Transparente de Croncels ver toont een matigen stand, terwijl uit Zee land bericht wordt, dat de vooruitzichten voor Cox Orange Pippin vrij slecht zijn. Wat de variëteiten Schoone van Boskoop (goudreinette), Bellefleur, Ster appel en Present van Engeland betreft, kan wor den opgemerkt, dat de stand van Belle fleur over het algemeen slecht is; Schoo ne van Boskoop geeft eveneens slechte verwachtingen, al is hier en daar de stand matig. Sterappel staat er over het geheel matig voor, ook in Limburg, terwijl de veel in de IJsselstreek geteelde variëteit Present van Engeland een slechten oogst zal geven. Peren. De stand der peren is dus danig, dat algemeen een slechte oogst wordt verwacht. Enkele variëteiten zul len nog een matigen tot goeden oogst kunnen opleveren, o.m. de variëteiten Nou- v,:au_ Poiteau en Précoce de Trévcux Stooiperen staan er zeer ongelijk voor zoo woidt de stand in de Betuwe als mis lukt beschouwd, terwijl de vooruitzichten m Nooroholland goed tot matig zijn. Pruimen. De pruimenteelt kan vrijwel geheel als mislukt worden be schouwd. n/rK 6 r Sw "j In ZeFlanci- het land van Maas en Waal, de vijf Heerenlanden en Bommeler- en Tielerwaard wordt een ma tige oogst verwacht; in de Over-Betuwa zal deze matig en in de overige gebieden slecht zijn. Meikersen ondervonden de laatste dagen ernstige stormschade. Kruisbessen geven mative voor uitzichten. Roode bessen staan er even eens matig voor; de variëteit Fay's Pro lific vertoont een slechten stand; die van cle variëteit Duitsche Zure is iets beter s.^te hessen zullen er zeer weinig zijn. Frambozen vertoonen een uit- £®n -,00pe nstan<3- In de omgeving van Breda verwacht men een goeden oogst; el ders zal deze matig uitvallen ie? LV VJ n' °Ver het gemeen zul len de stookdruiven een goeden oogst ge- ven, alhoewel het zich laat aanzien de vruchtbaarheid dit jaar minder zal zijn dan het vorige jaar. De stand der koude druiven is thans matig tot goed. Pei ziken vertoonen een matig tot goeden stand. In verband met de onlangs gemelde op richting der Nederlandsche Maatschappij voor Nieuw-Guinea, waarin 15 groote Ne derlandsche en nederlandsch-Indische cul tuur-, handels-, nijverheids-, bank- en scheepvaartondernemingen deelnemen, wordt van bevoegde zijde de beteekenis van dit feit nader toegelicht: De daad der oprichting van de Neder landsche maatschappij voor Nieuw-Guinea moet gezien worden als uiting van den ern- stigen wil van het Nederlandsche en Indi sche ondernemers-kapitaal om in dit groo- tendeels nog onontgonnen gebied met me dewerking van de regeeringsautoriteiten, een systematisch onderzoek in te stellen naar alle economische ontwikkelingsmoge lijkheden, met uitsluiting alleen van de reeds eerder ter hand genomen onderzoe kingen naar olie en goud. Wie zich op de landkaart rekenschap geeft van de afgelegden positie van Nieuw- Guinea ten opzichte van het geheel van het Nederlandsche gebied in Zuid-Oost Azië, verbaast zich niet dat reeds dé afstand een belemmering voor vroegere exploitatie van Nieuw-Guinea heeft gevormd. Maar boven dien moest reeds oppervlakkige kennis van de omstandigheden van bodem, klimaat en bevolking van dat gebied, in vergelijking met die der voornaamste andere groote eilanden, zooals Java, en Sumatra, ver klaarbaar maken, dat het ondernemerska pitaal de voorkeur gaf aan de veel gemak kelijker bereikbare terreinen dichtbij, aan welker bodemrijkdom niet getwijfeld be hoefde te worden, boven de verre gebieden met onbekende kansen en risico's. Intusschen heeft de moderne techniek de afstanden verkleind en nieuwe hulpmidde len voor verkenning en openlegging van weinig bekende gebieden opgeleverd, zoodat ook het maken van een ernstig begin met de economische exploratie van Nieuw- Guinea binnen de sfeer der practische mo gelijkheden is gekomen. De stichting van de nieuwe onderneming zal dit nu waar gaan maken. Heeft het ondernemerskapitaal zich tot weinige jaren geleden verre gehouden van Nieuw-Guinea, de Nederlandsch-Indische regeering heeft reeds geruimen tijd te vo ren aandacht aan Nieuw-Guinea gewijd. Men kan vaststellen dat in 190 de stoot is gegeven welke tot de geleidelijke ontwikke ling van dat gebied belooft te voeren. In dat jaar verscheen n.l. een nota van den toenmaligen kapitein in commissie, den te- genwoordigen minister van staat, minister van algemeene zaken, dr. H. Colijn, die in opdracht van den toenmaligen gouverneur- generaal Van Heutsz een plaatselijk onder ;oek had ingesteld en aan de hand daar van de ten aanzien van Nieuw-Guinea te volgen gedragslijn heeft aangegeven. Deze gedragslijn omvatte in de voornaamste plaats de aardrijkskundige verkenning van het betreffende gebied en daarnevens een aantal maatregelen ten aanzien van scheep vaartverbindingen, administratieve indee ling en oprichting van handelsstations. Met de exploitatietochten werd in 1907 reeds begonnen en daarmede werd syste matisch voortgegaan tot 1915, toen deze verkenningen in verband met de gevolgen van den wereldoorlog (tijdelijk) moesten worden stopgezet. Op dat tijdstip kon reeds worden verklaard, dat Nederland den te voren bestaan hebbenden achterstand goed deels had ingehaald en de daaraan ten kos te gelegde landsmiddelen (circa 5% mil- lioen) goed besteed waren. Tijdens den wereldoorlog en ook gedu rende de eerste jaren daarna is gebrek aan de belangrijke daarvoor vereischte geld middelen oorzaak geweest, dat de uitvoe ring van tal van plannen tot ontwikke ling van Nieuw-Guinea vooreerst moest worden uitgesteld. In die jaren zijn ver schillende experimenten ondernomen ten einde tot een effectiever bestuur op Nieuw- Guinea te geraken. Inmiddels werd sedert 1927 door Nederlandsche kolonisatievereenigingen op Java geijverd voor de stichting in Nieuw-Guinea van Nederlandsche land bouwkolonies, terwijl ook eenige Europe anen, die een nieuw bestaan zochten, op eigen initiatief als kolonist naar Nieuw- Guinea trokken. Door onvruchtbaarheid van de uitgekozen terreinen, ziekten die de werkkracht ondermijnden, gebrek aan afzetgebied voor verkregen producten, slechte communicatie, gebrek aan goed' koop werkvolk en vooral ook, doordat de kolonisten van huis uit doorgaans geen landbouwers waren, leverde deze Euro peesche kolonisatie tot dusver vele teleur stellingen en mislukkingen op. Van meer belang voor Nieuw-Guinea is geweest de belangstelling van het grootkapitaal, dat belangrijke sommen over had voor de exploratie van uitge strekte gebieden naar de aanwezigheid van olie en goud. Zoo werd in 1934 aan de Nederlandsche Nieuw-Guinea Petro leum Maatschappij vergund een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van olie in eenige gebieden met een gezamen lijke oppervlakte van 10 millioén ha, welk onderzoek met voortvarendheid ter hand werd genomen, in de eerste plaats door middel van luchtkaarteering. Op 1 April jl. was deze luchtkarteering voor 99 gereed en waren de foto's van 9.800.000 ha gronds stereoscopisch onderzocht en geologisch geïnterpreteerduitgestrekte gebieden waren op dat tijdstip ook reeds regionaal-geologisch onderzocht, terwijl ter nadere detailleering van de gevonden structuur op bepaalde plaatsen uitgebrei de structuur-boringen werden verricht. In het Zuidelijk gedeelte van Neder- landsch Nieuw-Guinea werd in 1936 een aanvang gemaakt met een onderzoek naar de aanwezigheid van goud, waartoe aan de „N.V. Mijnbouw-Maatschappij Neder- landsch-Nieuw-Guinea" vergunning is ver leend binnen een uitgestrektheid van in totaal circa 5.8 millioen ha. Een en ander leidde er toe, dat het vraagstuk van Nieuw-Guinea met ver nieuwde krachten en in gecompliceerder vorm weer op den voorgrond kwam. Nauw gezette overweging van wat op dit punt wenschelijk en mogelijk was, aan welke overweging de naam van den toenmaligen resident der molukken, dr. B. J. Haga ver bonden is, heeft een nieuwe, doelbewuste en naar de gegeven omstandigheden inten- sieve ontwikkelingspolitiek ten aanzien van Nieuw-Guinea in het leven geroepen. Een herverdeeling van het grondgebied, ge paard aan uitbreiding van het Europeesch en inlandsch bestuurspersoneel, uitbreiding en oprichting van politiestations en geleide lijk voortschrijdende pacificatie en gezags- vestiging door militaire afdeelingen in de nog niet onder geregeld bestuur gebrachte gedeelten, zijn de eerste uitvloeiselen ge weest van die nieuwe ontwikkelingspoli tiek. De hiervoor geschetste exploratie van I overheidswege en vanwege particuliere cor- i poraties en maatschappijen heeft de basis gelegd voor de oprichting van handels maatschappijen, welke de daaruit ontstaan de mogelijkheden tot exploitatie tot prac tische uitvoering kunnen brengen. Het is op deze basis, dat de in den aanvang bedoel-1 de Nederlandsche concerns en maatschap pijen, alle nauw aan Indië verbonden, de 1 Nederlandsche Maatschappij voor Nieuw- Guinea hebben opgericht, welke haar doel I in voortdurend contact en samenwerking met de Indische regeering zal trachten te bereiken. ONREGELMATIGHEDEN BIJ HET BURGERLIJK ARMBESTUUR TE GOUDERAK. Buitenlandsche reisjes van leden van het B.A. Een eigenaardig geval van verduistering I heeft de Rotterdamsche justitie aanleiding gegeven tot een onderzoek in de gemeente Gouderak. Het burgerlijk armbestuur te Gouderak heeft sedert 1935 levensmiddelen, zooals bo ter en vet, aan de werkloozen verstrekt, waarbij op elk pakje een halve cent winst werd gemaakt. Deze winst komt toe aan de winkeliers, wanneer deze bij de distributie hun bemiddeling verleenen. In Gouderak heeft het burgerlijk armbestuur die winst aan zich gehouden, welke sinds 1935 opge- loopen is tot ca. 500. Men wist blijkbaar niet wat met die winst te doen. De leden van het burgerlijk armbestuur hebben het toen gebruikt voor een reisje naar Friesland en naar Duitschland. Het geval is ruchtbaar geworden, doordat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een specificatie van de levensmiddelendistributie verzochten. Deze kon niet worden verstrekt, aangezien er geen boek van was gehouden. Na deze mededeeling is door de justitie een onderzoek ter gemeentesecretarie ingesteld, waarbij de onregelmatigheid is gebleken. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Geldkistje met 200 opgebaggerd. Ruim een maand geleden is In een apotheek op den Denneweg te 's Graven- hage een geldkistje gestolen, inhoudende 400. De politie arresteerde spoedig daar op den dader en zijn handlanger en vond 200 op hem. De helft van de buit was dus terecht. De ontbrekende 200 zijn thans in het geldkistje gevonden. Bij het baggeren in de Haringkade is het kistje opgehaald en men vond er 200 in. Jeugdige dief aangehouden. De politie te Ede is erin geslaagd den da der te arresteeren van verschillende in de laatste nachten in de omgeving van Lunte- ren gepleegde diefstallen. Het bleek te zijn de 21-jarige D. K. uit Ede, die onlangs uit een opvoedingsgesticht is ontslagen en er sindsdien des nachts met een auto "op uit trok om benzinepompen te plunderen en en passant in te breken bij landbouwers. Eeni ge van diefstal afkomstige voorwerpen werden op hem bevonden. De auto, waarin de gestolen benzine zorgvuldig in een tank was geborgen, werd in beslag genomen. Ondanks zijn jeugdigen leeftijd is de jon gen al meermalen wegens verschillende misdrijven veroordeeld. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Warns: 1 doode. Gistermorgen is de 70-jarige veehouder J. U. Bouwsma, te Warns (Friesland) toen hij op den weg liep, door een auto gegre pen en tegen den grond geslingerd. Het slachtoffer was op slag dood. KORFBAL. Wedstrijdprogramma Z.K.B. Morgenavond worden op het Gem. Sport terrein te Middelburg twee competitiewed- I strjjden gespeeld. Swift IV speelt een ont moeting tegen Madjoe III. Het vierde twaalftal van Swift heeft nog geen enkelen wedstrijd gewonnen, zoodat het dus tijd wordt, dat zij eens een paar punten gaat verzamelen. Swift III speelt tegen H.B.S. I. We ach- I ten de H.B.Sers zeker in staat om op de beide punten beslag te leggen. Het kan wel een aardige wedstrijd worden. Domburg HAnimo 31. Dinsdagavond werd te Domburg een I vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tus- schen de Domburg-reserves en Animo uit Soeburg. Daar Animo met 4 dames in 't veld verscheen, speelden 2 dames van Dom burg voor Animo mee. Voor de rust doel den de Soeburgers tweemaal en Domburg I eenmaal. Na de rust doelden beide partijen ieder nog twee keer. Vlak voor het eind maakte Domburg II bijna gelijk, maar de bal sprong terug uit de mand. Eindstand: 43 voor Animo. Scheidsrechter Vergers leidde goed. SCHAKEN. Om het persoonlijk kampioenschap van Nederland. Gisteren is de vierde ronde om het per soonlijk schaakkampioenschap van Neder land gespeeld: PrinsCortlever 01; Euwe—Mulder MuilwijkDe Groot 01; Van den BoschVan Doesburgh 10 Van MindenoFontein Van Sehel- tingaLandau Afgebroken partij derde ronde: Prins Van Scheltinga 01. Euwe en Van den Bosch leiden thans met ieder 3% punt, 3. en 4. Landau en Cortlever, ieder 3 punten. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opge blazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is ver giftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk,, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75 (Ingez. Med.) Geslaagd te Delft voor 1ste gedeel te propaedeutisch examen voor civiel ingenieur, de heer A. Cornells te Nieuw- vliet. INVOERHEFFING OP AAL EN PALING VERVALLEN. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat met ingang van 7 Juli de heffing op den invoer van aal en paling, welke op het oogenblik 5 cent per kg bedraagt, zal ver vallen. Tevens zal aan de inmporteurs voor de aal en paling welke zij na 30 Juin 1938 heb ben ingevoerd, de reeds betaalde heffing worden gerestitueerd. Deze maatregelen gelden voor den invoer uit alle landen, zonder uitzondering. Met de invoering der restitucering is de Nederlandsche visscherij-centrale belast. Middelburg. Bevallen: T. Willeboordse, geb. Vader z. Overleden: F. de Bruijn, geh. met J. Dingemanse 44 j. Zoutelande. Over de maand Juni. Bevallen: H. P. Kodde, geb. Ge- sehiere d.; K. van Sluijs, geb. de Witte d.; C. de Witte, geb. Van Sluijs d. Overleden: P. Dingemanse wedn. van J. C. Riemens, 84 j. Getrouwd: L. van Sluijs, 26 j. jm. en C. I Louwerse, 25 j. jd.; Ed. M. Kraat, 22 j. jm. en N. Mulder, 21 j. jd. Breskens. Over de maand Juni. Bevallen: M. Verduijn, geb. Belois d.; A. Bliek, geb. Van der Boom z.; A. de Crook, geb. Maenhout z.; J. C. de Feijter, geb. Michielsen z.; J. S. Verduijn, geb. de Baare z.; C. de Baare, geb. Verduijn z.; N. L. J. Verhage, geb. Van Hanegem z. Overleden: J. C. Duininek 77 j. echtgen. W. J. Vermeulen. Getrouwd: T. E. de Paepe 23 j. jm. en L. Geernaert 19 j. jd. (B.C.) Groede. Over de maand Juni. Bevallen: J. L. Verduijn, geb. Den Beer d.; M. L. van Daele, geb. V. d. Velde z. Overleden: M. Verhulst 66 j. echtgen. W. Reynierse; A. Provoost 54 j. jm. (B.C.) WO 13 Jul. 11 uur, Abdij te Middelburg na mens Ged. Staten: 't uitvoeren ver betering twee deelen weg Iersekf Rijksweg GoesRilland, in de gem. Kruiningen. Zie Middelb. Crt. 30 Jun. '38. WIELRENNEN. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Oberbeck wint de eerste étappe. Middelkamp derde. De 32e ronde van Frankrijk is gisteren begonnen met de étappe Le Vesinet (Parijs) Caen. Dertig dagen lang zullen de 96 renners uit 8 verschillende landen langs de wegen van Frankrijk's grenzen trekken, over een totaal afstand van 4500 km. Onmiddellijk na het startschot namen de Italianen den kop, maar ontvluchtingspo gingen werden er vooralsnog niet onderno men. De Nederlandsche rijders Anton van Schendel, Middelkamp, Schulte, Hellemons, Van Nek en Dominicus hielden zich voor alsnog rustig, maar toch zorgden zij wel, niet in de achterste gelederen te geraken. Helaas kreeg Schulte vrij spoedig een lek ken band, maar Middelkamp en Dominicus wachtten tot hun ploeggenoot weer kon op stappen en toen was het peleton spoedig weer bereikt. Middelkamp, Schulte en Van Nek bleven voortdurend in de voorhoede, maar Anton van Schendel, Dominicus en Hellemons hadden met pech te kampen. Thans konden hun kameraden niet op hen wachten en deze drie Nederlandsche ren ners geraakten hierdoor achter. In de stra ten van de stad Caen ontspon zich een felle strijd. Uit de kopgroep, bestaande uit Middelkamp, den Italiaan Bini, den Belg Marcel Kint en de beide Duitschers Ober beck en Weckerling, schoot plotseling Ober beck onweerstaanbaar naar voren en toen hjj de wielerbaan te Caen, waar de eind streep was getrokken, op kwam, had hij een tiental seconden voorsprong, welken hij, ondanks verwoede pogingen van de an deren, kon behouden. Bini werd in den eindsprint tweede, Middelkamp liet Kint en Weckerling achter zich. Met een halve minuut achterstand kwam Schulte aan het hoofd van een groep van een negental renners de baan opstormen en plaatste zich achtste in het klassement. Weer 18 seconden later kwam een groote groep van ongeveer 30 renners binnen, o.w. ook Piet van Nek. Dominicus en Anton van Schendel kwa men tegelijk binnen met bijna vier minuten achterstand op den winnaar, terwijl Helle mons zelfs ruim achttien minuten later dan Oberbeck als 88ste over de eindstreep ging. Eerste étappe: ParijsCaen (215 km): 1. Oberbeck (Duitschland), 6 uur 38 min. 25 sec.; 2. Bini (Italië) 6 uur 38 min. 35 sec.; 3. Middelkamp (Nederland) zelfden tijd; 4. Kint; 5. Weckerling; 6. Neuville; 7. Ledueq; 8. Schulte (Nederland); 9. Magne; 10. Mar- tano; 18. Van Nek (Ned.) 6 uur 39 min. 21 sec.; 68. Dominicus (Ned.) 6 uur 42 min. 20 sec.; 69. Anton van Schendel (Ned.) zelf den tijd; 88. Hellemons (Ned.) 6 uur 56 min. 45 sec. ZWEEFVLIEGEN. De Duitsche zweefvlieger Riedel heeft tijdens zweefvliegwèdstrijden in de Ver. Staten een vlucht gemaakt van ruim 360 km van Elmira naar Washington. Hij leg de dezen afstand in ruim 7 uur af. Postduiven. Wedvlucht Stormvogels te Ierseke van St. Etienne, 680 km. 1. E. Everse; 2. P. v. Boven; 3 en 5 P. Vuyk; 4. M. Pekaar. Zondagavond zaten J. v. Stee met vrouw en kinderen aan den zeekant toen een duif uit de richting van het eiland Tolen kwam aanvliegen en zoo moede was, dat zij een eindje van den dijk in de zee neerviel. Vlug werden de kousen uitgetrokken en de duif uit de zee gehaald. Het bleek een duif te zijn afkomstig van den heer W. van Haver te Ierseke van de vlucht St. Etienne. Wedvlucht Noordster te Ierseke uit Noyon, 226 km. 1 J. Zoetewey; 2 M. de Koeyer; 3, 8 en 14 H. Pols; 4 en 10 J. van Oeveren; 5 J. Bom; 6 A. Boone; 7 en 12 C. Pekaar; 9, 11, 15 W. E. van Ko- gelenberg; 13 M. Lamper. Uitslag van de wedvlucht gehouden door de Blauwe Doffer te Hansweerd op Zondag van St. Etienne af. Afstand 670 km. le en 3e prijs A. Verhagen, Kruiningen, 2e en 8e J. den Exter, Hansweerd, 4e en 5e J. P. Theenaart, Hansweerd, 6e Gebr. Smal- legange, 7e M. le Clercq, Kruiningen, 9e E. Mollet, Hansweerd. HET VRAAGSTUK DER POLITIEKE VLUCHTELINGEN. Een telegram aan dr. H. Colijn. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche afdeeling voor Internationale Vriendschap door de Kerken heeft heden een telegram gezonden aan den minister-president, dr. H. Colijn, te 's-Gravenhage, waarin het zegt te hopen op krachtige medewerking der Nederlandsche regeering aan een oplossing van het vluchtelingenvraagstuk, die over eenstemt met de eischen van het christelijk geweten en met de traditie van het Neder landsche volk en te vertrouwen, dat de ver tegenwoordigers der Nederlandsche regee ring op de conferentie te Evian al het mo gelijke zullen doen om dit resultaat te be reiken. Een afschrift van dit telegram is gezon den aan de Nederlandsche gedelegeerden op de conferentie te Evian. MEINEED. E. M. B. uit Eede in vrijheid ge steld. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage is heden behandeld de zaak tegen E. M. B., 47 jaar, huisvrouw van M. de B. uit Eede, die indertijd door de rechtbank te Middelburg wegens meineed gepleegd in een civiele zaak werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf overeenkomstig den eisch van het O.M. De procureur-generaal eischte bevesti ging van het vonnis van de rechtbank te Middelburg doch wijziging der straf in twee maanden en een week gevangenis straf. Verdachte was op 29 April na de behandeling der zaak te Middelburg ge vangen genomen. De verdediger mr. P. C. Adriaanse, uit Middelburg pleitte vrijspraak of anders uiterste clementie en onmiddellijke in vrijheidstelling waarmede de proc.-gen. zich vereenigde. Het hof, dat anders morgen uitspraak zou heben gedaan, ging in raadkamer en nam na terugkeer in de rechtzaal de gron den van het vonnis van de rechtbank over, doch veroordeelde verdachte tot een maand gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en onmiddellijke invrij heidstelling. DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Havas meldt uit Londen: Heden is te Eviau in Frankrijk de internationale con ferentie begonnen, welke wordt gehouden om een oplossing te zoeken voor het vraag stuk van de Joodsche vluchtelingen. Het Engelsche blad de Times" schrijft, dat het juist gezien is, haar op Fransch gebied te houden, want geen land heeft na den we reldoorlog meer gastvrijheid betoond voor hen die vluchtten voor de vervolging van ras, godsdienst of politieke overtuiging. Frankrijk kan op het oogenblik niet meer opnemen en de Fransche delegatie kan een ervaring van jaren ter beschikking van de conferentie stellen. Er zijn op het oogen blik ongeveer 350.000 Joden die uit Duitsch land zouden willen vertrekken. De wijze, waarop de Duitsche autoriteiten optreden tegen de Joden is, aldus het blad verder, het Duitsche volk onwaardig en vormt een van de grootste hinderpalen, welke het te- rugkeeren van betere betrekkingen tus- schen Duitscheland en andere mogendheden in den weg staan. Door zoo te handelen, maakt Duitschland zich niet allen schuldig ten aanzien van de Joden, doch ten aanzien van de geheele menschheid. ONTVANGEN BOEKEN. „Zoo ontving ons volk Prinses Beatrix" Een document van den 31sten Januari 1938 Samengesteld door Jan W. Kesler uit 2500 antwoorden op de Oranje-rondvraag van het weekblad „De Groene Amsterdammer" Inleiding van mr. M. Kann. Geïlustreerd Üoor Kees Bantzinger, omslagteekening van Ger Soutendijk. Verschenen bij de N.V. Uitgevers Mij De Tijdstroom te L o c h e m. „Uw geld en nog wat", door W. G. Nieu- wenkamp. Brochure, uitgegeven door „Na tionaal Welzijn" te Amsterdam. „De wereld groeit", roman door Jeanne Oterdahl. Uit het Zweedsch vertaald door N. BasenauGoemans. Uitgegeven door J. M. Meulenhoff, uitgever te Amsterdam „Meester Westerbeeks moeilijke jaar", door A. F. Koenraads (schrijver van „Man nen in leer"), omslagontwerp Wim Brusse. Uitgave W. L. en J. Brusse, N.V. te Rot terdam.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3