HEEMAF motor! BUITENLAND. heemaf stofzuiger uw stofzuiger en de ELECTRiscHE trein beide een Verkrijgbaar bij Electro Techn. Bur. M. J. v. d. BERGE, L. J. VAN't WESTENDE, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. AFLOOP AANBESTEDINGEN. DUITSCHLAND. HONGARIJE. POLEN. RUSLAND, DIMITROF GEARRESTEERD JAPAN BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG* PALESTINA. CHINA. KUNST EN WETENSCHAP. Vere's „Swaan" herleeft. komst begaven, bleek er een stukje papier aan een boom opgehangen te zjjn, met de mededeeling, dat het schoolreisje niet door ging. Ook het onderwijzend personeél moest met de mededeeling aan den boom blijk baar genoegen nemen, want vooraf waren zij hiervan niet in kennis gesteld. Toen de kinderen naar huis terugkeerden, kwamen de gemoederen van de 's-Heer-Arendskerk- sche vrouwen in opstand. Dit is te begrij pen, als men bedenkt dat het meerendeel der bevolking uit arbeiders bestaat en een schoolreisje voor hun kinderen geld kost; niet alleen door de bijzonder uitgaaf van het reisgeld maar ook door de bijkomende benoodigdheden o.a. krentebollen enz. Men kan zich dan ook voorstellen en dit had de ïlèer De Graaf als hoofd zeker moeten doen, dat er de laatste weken in de ver schillende gezinnen op het een en ander is bezuinigd om kinderen dit plezier reisje te gunnen, Het werd gistermorgen dan ook een ge heel opstootje waaraan tenslotte de politie en de burgemeester te pas moesten komen om de gemoederen der vrouwen tot rust te brengen. De verhouding tusschen het hoofd en het onderwijzend personeel liet al lang te wen- schen over, doch het bleef tot nu toe in ge sloten kring. Nu het op straat tot een uit barsting tusschen het hoofd der school en het publiek is gekomen, zullen wrange vruchten geplukt moeten worden. Derge lijke omstandigheden moeten zoo spoedig mogelijk weggenomen worden, daar de jeugd er anders onder gaat lijden. Het is te wenschen dat de schoolautori- teiten spoedig in zullen grijpen. HANSWEERD. Het motorschip Express I 36 geladen met stukgoed naar Antwerpen kreeg op de Oosterschelde machineschade I en is door de sleepboot Ideaal opgepikt en naar Hansweerd gesleept. Het motorschip Tijdgeest 2 dat eenigen I tijd geleden nabij Antwerpen is gezonken en gelicht is thans aan den ketting gelegd. De partij suiker die nog geborgen is kunnen worden is naar Roosendaal vervoerd. De marechaussee alhier heeft gister-1 morgen aangehouden schipper L. van het schip Ambon, wiens aanhouding en voor geleiding was verzocht door den commissa- I ris van politie te Nijmegen. Hij is daarheen op transport gesteld. RAAD VAN KRABBENDI1KE. KRABBENDIJKE. Dinsdagavond kwam de Raad in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. Sandberg tot Essenburg. Afwezig de heeren Vogelaar en Van Houdt. Ingekomen was o.a. een schrijven om op 6 Sept. a.s. de gemeente te doen vertegen woordigen met een gemeentevlag waarop het wapen der gemeente voor een défilé voor H.M. de Koningin. B. en W. stelden voor om hieraan mee te doen en een vlag aan te schaffen; kosten ongeveer 13. Z.h.s. aangenomen. Besloten werd een kasgeldleening aan te gaan bij de Bank van Ned. gemeenten groot 10.000 tot uiterlijk 1 Dec. 1938. Vervolgens kwam aan de orde om alsnog terug te komen op het raadsbesluit van 24 Juni jl., inzake aanbesteding uitbreiding van de gemeenteschool. B. en W. stelden voor dit besluit in te trekken en de uitbreiding alsnog onderhands te doen aanbesteden. Weth. Haverhoek zeide, dat hij de wijze waarop dit ter sprake kwam niet kon bewonderen. Degene die oorspronkelijk de inschrijving deed, heeft een fout begaan en kwam daardoor veel te hoog. De voor zitter zeide, dat de inschrijving inderdaad veel te hoog was. B. en W. besloten alsnog terug te komen op het genomen raadsbe sluit, nadat het verschil tusschen aannemer Breker en den architect gebleken was in 3000 steenen te zitten. De prijsopgaaf is thans voor timmer- en metselwerk 1190, schilderwerk 259. Na eenige critiek door de raadsleden dat hier geen persoonlijk be langen mogen gelden, doch uitsluitend za kelijke, werd het werk z.h.st. alsnog onder hands aanbesteed aan aannemer Breker die dit jaar met het onderhoud van de ge meentewerken is belast. KRABBENDIJKE. Bij gunstig weer zal I Zaterdagavond het muziekgezelschap Con cordia een concert geven op de muziektent. MEN ZIJ VOORZICHTIG MET LOODARSENAAT. De nieuwe .electri- sche treinen hebben Heemai motoren, omdat ze in de oude treinen uitmuntend hebben voldaan. De motor van den Heemaf Stofzuiger, is even solide en volkomen storing*' vrij. De eenige sto zuigermotor met constant toerental.. Laat U demonstree-' ren, hoe belangrijk dit is! Lange Vorststraat 48, Goes, Telef. 375. Gortstraat 21, M'burg, Telef. 387. (Ingez. Med.) De Spaansche burgeroorlog. DE OVEREENSTEMMING INZAKE DE NIET-INMENGING. In de gistermiddag te Londen gehouden bijeenkomst der niet-inmengingscommissie, welke bijna drie en een half uur heeft ge duurd werd opnieuw algemeene overeen stemming verkregen op alle punten van het Britsche plan inzake de terugtrekking van vrijwilligers uit Spanje. De vertegenwoor diger van Sovjet-Rusland, Cahan, maakte evenwel het voorbehoud, dat zijn regeering haar goedkeuring aan het besluit zal moe ten geven. De Sovjet-vertegenwoordiger drong er voorts op aan, dat een controle ter zee tegelijkertijd met de controle te land zal worden hersteld. Het belang van de tot stand gekomen overeenstemming ligt in de verwachting, dat de Britsche regeering een gedeeltelijke terugtrekking van vrijwilligers zou kunnen beschouwen als een voldoende regeling in Spanje voor het van kracht worden van het Britsch-Italiaansch accoord. Volgens de gisteren aangenomen resolutie zal een ge wijzigde vorm van het recht van oorlog voerenden toegekend worden aan heide Spaanschfe partijen, zoodra er een gedeelte lijke terugtrekking van buitenlandsche vrij willigers geschied is. Dit zou beteekenen dat 10.000 buitenlandsche vrijwilligers te ruggetrokken moeten zijn van den kant, die het geringste aantal dier vrijwilligers heeft en een, in een bepaalde verhouding tot dit aantal staand, natuurlijk grooter aantal aan den anderen kant. Er moet echter eenigen tijd verloopen voordat de resolutie ten uitvoer kan worden gelegd. De Duitsche en Italiaansche meeningen. De overeenkomst wordt door de Duit sche pers met terughoudendheid begroet. Men wtjst vooral op den langen duuur van de onderhandelingen en men is van mee ning, dat nog niet alle moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. 'Te Rome heeft men deovereenkomst met voldoening begroet. Men is aldaar van meening, dat thans niets meer de prac- tische uitvoering van het Britsche ontwerp in den weg staat, waardoor de internatio nale zijde van het Spaansche vraagstuk zal kunnen worden opgelost. De strijd in het Verre Oosten DE JAPANSCHE TROEPEN OP RUIM 200 KM VAN HANKAU. Officieel wordt te Tokio medegedeeld, dat door de bezetting van Hoekau, de Ja- pansche troepen meester zijn over den ge heelen benedenloop van de Jangtse over een lengte van 700 km. Zij staan thans SCHORE. De werkman K. werd tenge- I °P 215 km afstand van Hankau. De stad volge van het besproeien van aardappelvel-1 Hoekau ligt 35 km ten Oosten van Kioe- den met lood-arsenaat-oplossing onwel, kiarig. De Japansche troepen rukten Hoekau binnen nadat de stad in den loop van den nacht van Chineesche guerillastrijders was gezuiverd en bij het aanbreken van den dag geheel bezet was. Japansch geschut be stookte dertig over het Poyangmeer vluch tende jonken, zoodat negen en twintig de zer schepen zonken. Ruim duizend Chinee sche soldaten verdronken. Bombardementen. De stad Lojang heeft gisteren een lucht- zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Voorzichtigheid is dus zeer geboden. BRESKENS. Met autobussen van de S. B.M. maakten de ouden van dagen uit deze gemeente gister een uitstapje naar Ant werpen, waar o.a. een bezoek aan de dier gaarde en de tunnels is gebracht. De plaatselijke vereeniging „Floralia" he^t aan de meisjes der hoogstt klassen aanval ondergaan, zooals zij nog niet had der lagere scholen begoniaplantjes ver-1 strekt, die door de kinderen thuis verzorgd] en opgekweekt moeten worden. LARVEN VAN DEN COLORADOKEVER.! OOSTBURG. Ter secretarie dezer ge- beleefd. Elf Japansche vliegtuigen lieten gedurende 4% uur in totaal 135 bommen vallen, waardoor meer dan 100 niet-strij- ders om het leven zijn gekomen. Honder den huizen zijn geheel of gedeeltelijk ver nield. Drie bommen troffen de gevangenis meente zijn larven van den coloradokever I waardoor minstens vijftig gevangenen ge- gedeponeerd; ze waren gevonden in een wond werden. Swatau, dat eens een bloeiende stad was, is thans een groote ruïne. Volgens de of- ficieele cijfers zijn bij de Japansche lucht aanvallen 120 burgers gedood en meer dan 300 gewond. De luchtstrijdkrachten der Japansche marine beweren, dat zij tijdens een Maan dag ondernomen aanval op Nantsjang, de hoofdstad van de provincie Kiangsi, 54 Chi- aardappelveld binnen de kom der gemeen te. De hoofdingenieur van den Prov. Wa- I terstaat heeft hedenmorgen te M i d d e 1-1 burg aanbesteed: Het verbeteren van den weg Nieuw- vliet-Sluis, gedeelte van weg no. 21 van het neesche vliegtuigen hebben vernield, (het Provinciaal wegenplan, wegvakken Oude geen overeen zou komen met een derde Tol en 't Veer. Inschrijvers waren: L. G. J. v. d. Ven, I Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke 17316; P. de Regt, Neuzen 16490; J. H. v. d. Van, Vlissingen 16490; P. J. v. d. Sande, Breskens 16123; Gebr. M. H. en H. J. Kieviet, Kolijnsplaat 16036; P. de Bokx Hoek 16000; P. Kambier, Breskens 15832 P. Bot, Sliedrecht 15500; M. W. Knuist, I Goes 15460; P. Dees, Neuzen 15200; N. I krachtige terroristenorganisatie bestaat, v. d. Linde, Scharendijke 15200; J. den I welke het gemunt heeft op Chineezen Oude, Zieriksee en W. v. d. Berg, Bruinisse I die verdacht worden van verraad of het 14885. 1 Japansche bewind steunen. gedeelte van de Chineesche luchtstrijd krachten, aldus een bericht uit Sjanghai. Nieuwe politieke moord. Gisterochtend is Tsjau Soe jen, voorzitter van de philosofische Wang-taubeweging, door een onbekende te Sjanghai vermoord. De Wangtau beweging steunt den door Japan gestichten staat Mantsjoekwo. Men ziet in dezen moord het bewijs, dat een DE GELIJKSCHAKELING IN OOSTENRIJK. Havas meldt uit Berlijn: De gelijkscha keling van Oostenrijk verloopt in een vlot tempo. Zoo zijn de Oostenrjjksche oud- strijders-vereenigingen ontbonden en de leden ingelijfd bij de nationaal-socialisti- schen oud-strijdersvereeniging. Verder is het vermogen van de Tiroolsche schutters vereniging Absam, welke herhaaldelijk monarchistische tendenzen heeft getoond, in beslag genomen. 37 vereenigingen van politiepersoneel en gendarmen zijn ontbon den en de leden zijn ingelijfd bij den Duit- schen bond van politiepersoneel. Bovendien zijn talrijke kranten opgehe ven of omgevormd tot natioriaal-socialis- tische bladen, o.a. het Linzer Volksblatt en de Arbeitersturm, vroegere katholieke bladen, die thans nationaal-socialistisch zfjn. De Kölnische Zeitung deelt mede, dat het Volksblatt föt aan de Anschluss een krachtig tegenstander is geweest van het nationaal-socialisme. Het blad gold als het orgaan van den bisschop van Linz. Bovendien is te Innsbrück een nationaal- socialistisch blad opgericht door samensmel ting van twee Duitsch-nationale bladen. Na de „zuivering" van de Weensche balie, waar 730 Joodsche advocaten werden geschrapt, zullen thans ook de middelba re meisjesscholen „arisch." worden ge maakt en zullen ook nationaal-socialisti- sche eenheidsscholen worden opgericht, welke de confessioneele scholen zullen moeten vervangen. NATIONAAL-SOCIALISTISCHE LEIDER VEROORDEELD. Het hof van appèl te Boedapest heeft den leider van de Hongaarsche nationaal-soci- alisten, majoor Szalassy, veroordeeld tot drie jaar dwangarbeid wegens poging tot oproer. De rechtbank had hem veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. NOODLOTTIG ONWEER. In de omgeving van Wilna zijn tenge volge van een onweer vijf personen om het leven gekomen. Een vijftigtal schuren werd door den bliksem getroffen en brandde ge heel af. De materieele schade is zeer aan zienlijk. Vijf personen door bliksem doodelijk getroffen. Een hevig onweder in het Woiwodeschap Wilna heeft in 50 dorpen aanzienlijke scha de aangericht. Vijf personen werden door den bliksem getroffen en kwamen om het leven. Het Poolsche Telegraafagentschap meldt uit Moskou, dat daar geruchten in om loop zijn, volgens welke de leider der Komintern, Dimitrof, gearresteerd zou zijn, omdat hij verantwoordelijk zou zijn gesteld voor het feit, dat de Sowjetrus- sische politiek in Spanje geen succes heeft gehad. Het Poolsche Telegraafagentsöhap voegt hieraan toe, dat wanneer het be richt der arrestatie van Dimitrof niet wordt bevestigd, men toch verwachten moet, dat hij uit het politieke leven wordt verwijderd, aangezien reeds zijn twee me dewerkers Tanieff en Popof in ongenade zijn gevallen en de leider der Komintern niet gekozen is in den hoogsten Sowjet der U.R.S.S., waarvoor hij zijn candida- tuur had gesteld. De overstroomingen rondom Kobe eischen 300 slachtoffers. Het aantal der bij de overstroomingen rond Kobe om het leven gekomen perso nen wordt geraamd op 300. Bovendien wor den nog 300 personen vermist. Drie bui tenlanders van Portugeesche en Fransche nationaliteit zijn verdronken. Vrijwel de geheele stad Kobe (100.000 huizen) staat onder water. Ruim 2000 huizen zijn wegge spoeld. DE ALGEMEENE ENDUSTRIEELE MOBILISATIE EN DE ARBEIDERS. Uit Tokio: Naar gemeld wordt, zullen waarschijnlijk 1.300.000 arbeiders en em ployees verplicht worden een andere be trekking te zoeken als gevolg van de al gemeene industrieele goederenmobilisatie voor oorlogsdoeleinden, waarbij is inbegre pen het verbod voor binnenlandsch verbruik van katoenen stukgoederen en de beperking van het gebruik van huiden en leder. Meer dan de helft van genoemd aantal zal door de bewapeningsindustrie wfcrden opgenomen, welke een tekort ondervindt aan arbeidskrachten, terwijl het ministerie van openbaar welzijn en het ministerie van handel en industrie aanvullende maatrege- Amsterdam 1936-3% 101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 47%47% A Amsterd. Bank 153152 A Ned. Gist- en Spiritusf. 424%524% A De Schelde N.B. 51%—51% C Am. Smelt en Ref. 37%36% A Born. Sum. H.M. 180180% A Houth. Alberts 96 C Union Pac. Rr. 62%—61% Int. Nickel Cy. 38%37 ex div. A Pref. Lever-Bros 142%143% Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%—84%-% A Koloniale Bank 148148 A N.I. Hbk. 600 134—134 C Ned. H. M. 1000 156—155% A v. Berkels Pat. 63%64% C Calvé-Delft 93%—93 A Philips Gem. B. afg. 267%—265-61% C Unilever 156%—156%-55% C Am. Car en Foundry 19%18%-18 C Anaconda Cop. 2625%-% Bethlehem St. 45%44-% C Kennec Copper 31%—31% ex div-30% C Rep Steel 15-14%-% C U. States St. C. 44%43%-% C North Am. Cy. 17%16% Kon. Petr. Mpij. 357—345% e.d.-44% C Contin. Oil Cy. 23%23%-% C Phillips Petr. Comp. 31%30% C Shell Union O.C. 13-12%-% C Tide Water Ass. Oil 11%11%-% A Ned. Scheepv. U. 123%—123%-24% A H.V. Amsterdam 463%—455-58% A Java Cult. Mij. 165175 A N.I. Suiker U. 173%—165 Deli Batavia 235 ex div.234-32 C Deli Mij. 1000 295%—297%-99 Suiker Philips - H.V.A. Markt Tabak (Wettig Schepen Unilever Amerika Rubber ObLMarkt gedeponeerd A Senembah 262262-63% C Baltimore en Ohio 6%6%-6% C Southern Pac. Cy. 1312%-% A Southern Rlw. 8%8%-8% A Amst. Rubb. C. 234—227%-29% A Deli-Bat. Rubb. 169-156-60 A Hessa Rubber 152—147%-48% A Serbadjadi S.R. 124118-20 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.96% 72.90 5.04% 30.73 1.81% 8.96% 72.80 5.04 30.67 1.80% len zullen treffen ten einde het vinden van een nieuwe betrekking te vergemakkelij ken. Hiertoe zullen opleidingsinstituten worden geopend. ER KOMT EEN KORPS BEREDEN POLITIE. Reuter meldt uit Jeruzalem. Naar het voorbeeld van de beroemde Canadeesche bereden politie, zal thans in Palestina een corps bereden politie worden opgericht, dat voornamelijk in de landbouwdistricten zal patrouilleeren. Het nieuwe corps zal be staan uit 800 man onder commando van Superintendant Laurence Harrington. Reeds is men begonnen met het werven van man schappen onder oud-cavalaristen van het Britsche leger. Het initiatief tot het oprichten van dit corps is genomen door den Britsch-Indi- schen politiechef sir Charles Tegart, die zes maanden in Palestina heeft vertoefd als raadsman voor de reorganisatie van de po litie. Vijf Joden gedood. Gisteren zijn tengevolge van terroristische aanslagen in het geheel vijf Joden gedood en vijf gewond. Britsch schip door Chineesche zeeroovers aangevallen. Het Britsche schip „Tseangtan" is op 90 rnjjl afstand van Sjanghai door zwaar be wapende Chineesche zeeroovers aangeval len. De zeeroovers beroofden het schip van alle wapens en van een lading sigaretten, waarna zij in hun jonken ontkwamen. MEVROUW A. VAN WIJHE—SMEDING OVERLEDEN. In den leeftijd van 47 jaar is, na het on dergaan van een operatie, in het Protes- tantsche ziekenhuis te 's-Hertogenbosch, overleden de bekende schrijfster A. van WijheSmeding, letterkundige te Vught. De overledene werd geboren in Enkhui zen op 17 Juli 1890. TOT HERSTEL, Onze mededeelingen inzake de perso nen welke tot lid van de laatstgeboren spellingcommissie benoemd zijn berustten op ingewonnen inlichtingen aan een adres, waarvan dezerzijds aangenomen mocht worden, dat men er van een en ander goed op de hoogte was. Thans blijkt ons echter dat althans ten aanzien van twee der genoemde personen de zaken toch wel iets anders staan. Men meldt ons nl. van geachte zijde nader, dat de secretaris der commissie, dr. Buiskool, zeer zeker niet als ondeskundig mag wor den aangemerkt. [Dat hebben wij trou wens geschreven noch willen schrijven! Wij hebben slechts gewezen op de merk waardigheid, dat de taalgeleerden mannen als de professoren Kloeke, De Vooys, Overdiep, Verdenius, Wille, in de commissie ontbreken. Red. M.C.l. Geduren de zijn in 1934 met een zeer belangrijk taal kundig proefschrift afgesloten academische studie, en ook daarna, is dr. Buiskool steeds zeer geprononceerd linguist geweest, niet „litterator" in den zin van letterkundig ge- interesseerde. Zijn groote gaven en be langstelling in taalkundige richting heeft men leeren waardeeren in de „Nederl.- Belgische commissie tot samenstelling van een woordenlijst" (de zg. „commissie-Van Haeringen"), geïnstalleerd in Januari 1935 door minister Marchant, maar een jaar la ter voorloopig op non-activiteit gesteld door minister Slotemaker de Bruïne. Ook dr. Van Haeringens taalkundigheid is wel wat grooter dan wij aanduidden. Hij is niet meer leeraar in aardrijkskunde, maar sedert ja ren uitsluitend in Nederlandsch (voor dien in Nederlandsch èn aardrijkskunde) Verder is hij docent aan de Stichting School voor Taal- en Letterkunde in Den Haag een instituut ter opleiding voor Middelbare Akten, en wel aan de afdeeling voor Ne derlandsch M.O., waar zijn werkzaamheid uitsluitend ligt op het taalkundig ge deelte der opleiding. Zijn wetenschappelijke publicaties bewegen zich voorts voor verre weg het grootste deel op taalkundig, in het bijzonder Nederlandsch taalkundig terrein, [Tot zoover de ons nader verstrekte in lichtingen, die wij, om geen indruk van vooringenomen partijdigheid te wekken alsnog hier weergeven]. (Van een b ij zonderen medewerker). Na het herstel van Vere's raadhuis is er in deze stede nog een en ander over ge bleven te doen, voor en aleer Vere een1 Nederlandsch Rothenburg geworden is zoo het dit stadium al ooit bereiken zal. Maar de mogelijkheid, waarschijnlijkheid en wenschelijkheid daarvan zelfs in het midden latende, mag men zich in elk ge val verheugen over iedere aanwinst die' „den goeden kant" uitgaat. Zulk 'n winst is thans te boeken; wij danken dat aan een goed vriend van onze provincie, en van Vere in het bijzonder, namelijk J. C. E. baron Van Lynden uit Den Haag, hoofd van den Rijksgebouwendienst. Toen verleden jaar het naast het Veer- sche stadhuis gelegen pand, waarin van 1579 af een paar honderd jaar de stads herberg „De Swaan" gevestigd is ge weest, doch dat later aan andere doel einden en tenslotte aan de bewaarschool- jeugd dienstbaar is gemaakt, verkocht zou worden, dreigde het gevaar, dat het uiter lijk zeer verknoeide gebouw zou worden gesloopt, en dat naast Vere's luisterrijke' oude stadhuis een of ander modern bouw sel zou verrijzen. De heer Van Lijnden wilde dit voorko men; hij kocht de oude bewaarschool, en besloot weldra de voormalige stadsherberg weer in het leven te roepen. Dank zjj oude prenten kon worden nagegaan hoe „De Swaan" er vroeger had uitgezien, en inwendig waren voldoende aanwijzingen voor een totale reconstructie aanwezig. De voorgevel, die onder een kalklaag zat, werd afgebroken, en van November tot nu is met groote toewijding gewerkt aan een restauratie, waarvan de resulta ten thans te aanschouwen zijn. Men heeft bij den opbouw van de voor malige stadsherberg gebruik gemaakt van uitsluitend oud materiaal. De verwerkte steenen en het balkhout dateeren uit de 16e eeuw; zandsteenen banden en water lijsten, grootendeels weergevonden in den grond, zijn op de oude plaats aangebracht; zelfs in de kleinste onderdeelen komt het verleden eerlijk tot uiting. De bouwer heeft voor dit werk grooten steun gevonden in twee Verenaars, tim merman Kodde en smid Meijer, die bij het vele handwerk, dat gemaakt moest worden, een kundigheid en een toewijding voor het ambacht aan den dag hebben gelegd, die volgens den leider van den Rijksgebouwendienst volkomen bij de zes tiende eeuw behooren. Met den heer Barentsen uit Middelburg hebben zij dusdoende iets tot leven ge wekt, dat historisch en architectonisch ten volle verantwoord is, en dat het verleden als het ware weer oproept. Uitwendig is de stadsherberg zoo goed als gereed, maar achter den trapgevel wordt nog hard gewerkt om, naar oude gegevens, een artistiek interieur tot stand te brengen. Het Veersche stadhuis, dat na de res tauratie door de onmiddellijke nabijheid van de leelijke oude bewaarschool niet geheel tot zijn recht kon komen, heeft door den heropbouw van de stadsherberg belangrijk aan waarde gewonnen. De mooie trapgevel uit warm gekleurde oude baksteen, en de onderpui met zijn eiken houten kruiskozijnen, voorzien van glas in lood, verleenen relief aan de werking van het statige Raadhuis, dat niet van zijn omgeving te scheiden is. Het Veersche marktpleintje heeft door de restauratie van „De Swaan" iets te rug gekregen van zijn oude atmosfeer. En dat is nog niet alles: de eigenaar van „De Swaan" heeft nl. ook het daarnaast staan de woonhuis „De Roose" in eigendom, en ook voor dit pand wordt al een restauratie overwogen. Een belangrijke aanwijzing daartoe vor men de tuinen achter beide panden, die in 16e eeuwschen stijl aangelegd worden. Als zij geheel gereed zullen zijn geko men, zullen zij den eigenaar als 't ware onophoudelijk aansporen het andere huis in overeenstemming met een en ander te brengen. Dat de piëteitvolle daad van den heer Van Lynden op de bewoners van Vere en op andere vrienden van de oude stede haar invloed niet zal missen; dat zij an deren zal opwekken om de historische er fenis, waarover Vere nog beschikt, met eerbied te hanteeren, en ervan te maken wat er nog van te maken is, mag ge hoopten aanbevolen worden! Moge derhalve de restauratie van „De Swaan" (die geen herberg, maar woon huis wordt) voor Vere van vèr strekken de beteekenis worden! De wekei merkfl Zoc Zeela den was des ld voora geweq nl. 1 Dez| het geteel| gen wassei verto<f van terv selij waarfl A Zuidh sche voor de o^ S van evenq land voor van B gezoi| er derla elder R en deze mati P strel oogs E door S op Zuid da geve de P n e T gehc K n e Hol! is d over opbi T „koi wik' loop

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2