MIDDELBURGSCHE COURANT UGOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEELAND. DE A.J.C. EN DE NATIONALE JEUGDHULDE. Ordening van het vervoer. KERK EN SCHOOL. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. WEERBERICHT. ZUID-BEVELAND. Onhoudbare toestand aan de o, 1, school te 's Heer-Arends- kerke. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 156. TWEE BLADEN. WOENSDAG 6 JULI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. DE REIS VAN H.M. DE KONINGIN IN ZWITSERLAND. Men meldt ons uit Bern: H.M. de Koningin en haar gevolg zijn he den te Brig in het Kanton Wallis aangeko men. Hare Majesteit heeft haar intrek ge nomen in Hotel „Poste et Couronne". Men vermoedt dat de Koningin voorne mens is enkele dagen in het kanton Wallis te blijven. Prinses Juliana bezoekt chr. nat. zendingsfeest. Prinses Juliana heeft, in gezelschap van freule van Heemstra en baron Baud, he denochtend een bezoek gebracht aan het christelijk nationaal zendingsfeest, dat vandaag in de bosschen van het domein Soestdijk wordt gehouden. In weerwil van een stroomenden regen heeft H. K. H. een openluchtsamenkomst bijgewoond, waar de Indische predikant ds. J. Beers voorging en het onderwerp „De groeiende kerk" behandelde. De Prinses, die bij aankomst op het ter rein ontvangen werd door ds. J. Rauws en den hr. A. v. d. Endt, resp. voorzitter en secretaris van de vereeniging Chr. Nat. zendingsfeest, werd na beëindiging van den dienst op dezelfde wijze uitgeleide ge daan. AUTO VAN PRINS BERNHARD IN BRAND. Vannacht omstreeks half twee is de Auburn Cord van Prins Bernhard op den rijksweg Arnhem-Ede ter hoogte van het Planken Wambuis, vermoedelijk door kort sluiting in de accu, in brand gevlogen en ernstig beschadigd. De Prins was niet in deze grijze twosea- ter. Deze werd bestuurd door een lid van de hofhouding. Deze kwam met den schrik vrij. Dank zij het snelle optreden van de Arnhemsche en Edesche brandweer kon de motor behouden blijven. Het interieur van de auto brandde echter geheel uit. De auto is naar een garage in Ede gesleept. DE „KARIMATA" VRIJDAG WEER TER „GOUDVANGST". De achtergelaten kabels en ankers van de „Karimata" zijn thans alle opgevischt. De nieuwe ankers en kabels zijn reeds groo- tendeels op den molen aangebracht en aan de reparaties wordt de laatste hand ge legd. Als alles naar wensch verloopt zal de „Karimata" Vrijdag a.s. naar de „Lutine" vertrekken. Wij ontvingen het volgende communiqué: In verband met berichten in de verschil lende bladen omtrent het niet deelnemen van de A.J.C. aan de nationale jeugdhulde ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jubileum van H.M. de Koningin (men zie elders in dit nummer de rubriek: perskro niek) stelt het hoofdbestuur van de A.J.C. het op prijs ter verkrijging van een juist inzicht in deze zaak, de volgende verklaring cif te leggen i Uit het feit, dat de A.J.C. gevolg gaf aan een uitnoodiging, om op Zaterdag 26 Maart afgevaardigden te zenden naar een verga dering, waar men wilde komen tot oprich ting van een landelijk comité voor de jeugdhulde, bleek al dadelijk, dat de dage- lijksche leiding van de A.J.C. niet bij voor baat afwijzend stond tegen iederen vorm van medewerking aan deze huldebetooging. Het spreekt echter van zelf, dat deze deel neming afhankelijk werd gesteld, ten eerste van de wijze, waarop de huldiging zou ge schieden, en ten tweede, welke organisaties van de vrije jeugdvorming aan die jeugd hulde zouden deelnemen. Op de bewuste vergadering van 26 Maart bleek, dat het N. J. V. (Nationaal Jongeren Verbond) reeds een bepaald plan had inge diend, terwijl men voorts een uitvoerend comité wilde stichten onder voorzitterschap van een N. J. V.-bestuurder, welk comité de plannen nog nader zou bezien, mede in verband met de daaraan verbonden kosten. Geen enkele vertegenwoordiger, behalve die van de A. J. C., opperde hiertegen bezwa ren, zoodat de voorzitter, de heer mr. Trip, bij zijn sluiting kon vaststellen, dat de voor stellen blijkbaar algemeene instemming vonden. De voorzitter van de A. J. C. ontving eenige weken daarna een uitnoodiging om zitting te nemen in het zgn. uitvoerend co mité, welk comité zou worden geïnstalleerd op een nader vast te stellen datum. Het hoofdbestuur van de A. J. C. besloot niet op deze uitnoodiging in te gaan, aangezien het op het standpunt stond, dat er voor een uitvoerend comité nog geen plaats was, omdat eerst de plannen, welke uitgevoerd moesten worden in gemeenschappelijk over leg moesten worden vastgesteld. Zooals ook op de vergadering van 26 Maart door den A. J. C.-vertegenwoordiger werd uiteengezet, wenschte de A. J. C.-lei- ding zich geheel los te maken van het be staande plan en in de tweede plaats een co mité te stichten uit de belangrijkste jeugd organisaties, welk comité met een blanco vel papier voor zich, een nieuw plan zou kunnen opstellen. Bovendien maakte het hoofdbestuur van de A. J. C. ernstig be zwaar tegen deelneming van de Nationale Jeugdstorm (de N. S. B.-jeugdorganisatie) omdat naar haar overtuiging het ten eenen- male onjuist is, dat de felste belagers van de v r jj e jeugdvorming zouden deelnemen aan een jeugdhulde, die uit moest gaan van de organisaties van de vrije jeugdvorming. In de vergadering van de inmiddels sa mengestelde uitvoerend comité opperde men echter ook van andere zijde bezwaren tegen t plan en tevens tegen den organisa tievorm. Er werd daarom een heel nieuw plan opgesteld, terwijl men bovendien van alle deputaties aan de jeugdhulde uitdruk kelijk eischte, dat alle groepsonderscheidin- gen (uniform, groet, kreet, e.d.) achterwege moesten blijven. Enkele leden van het uit voerend comité hebben alsnog getracht op dien grondslag de A. J. C. te bewegen deel te nemen, maar het hoofdbestuur handhaaf de zijn ernstige bezwaren tegen de deelne ming van de N. J. S. (N. S. B.-jeugd). Dat overigens de A. J. C. niet bij voor baat afwijzend staat tegen deelneming aan de viering van het regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina moge blijken uit het feit, dat thans in enkele plaatsen in ons land plannen in behandeling zijn, waarbij de verschillende organisaties van de vrije jeugdvorming iets van hun eigen werk zul len laten zien en waar o.a. de mogelijkheid van een groot Volksdansfeest is genoemd, bij welke plannen de leiding van de A. J. C. zich gaarne en volledig aansluit. HET ZEDENMISDRIJF TE OSS. De fabrikant M. Z. uit Oss, die door de rechtbank in Den Bosch was veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest terzake van zeden misdrijf, heeft tegen dat vonnis hooger be roep aangeteekend. Wetsontwerp ingediend, waarin de regeering nieuwe en ruimere machtigingen vraagt. Bij de Tweede Kamer is ingediend een nieuw wetsontwerp inzake de ordening van het vervoer. Daar uiterlijk op 15 Febr. 1939 een zelfstandige wettelijke regeling van het personenvervoer in werking moet treden, handelt het thans ingediende voor stel uitsluitend over het goederenvervoer. (Ten aanzien van het personenvervoer blijft het R. A. P-reglement autovervoer personen van 12 Jan. 1937 dus voorloopig van kracht). De voornaamste inhoud van het nieuwe ontwerp is, dat de regeering ruimere mach tigingen vraagt, om buiten de volksver tegenwoordiging om regelingen voor het goederenvervoer uit te vaardigen. In de toelichting zet de minister uiteen, hoe hij zich voorstelt van die machtigingen ge bruik te maken: Het ligt in zijn bedoeling een uitgebreid vergunningsstelsel te scheppen, zoowel wat betreft het regelmatige, als het onregelma tige vervoer. Daarbij moeten dan voorwaarden gesteld wor den, ook ten aanzien van de tarieven. Grondslag voor een beoordeeling daarvan zullen vormen: eenerzijds de eisch, dat een oeconomische uitoefening van het bedrijf mogelijk is, an derzijds het algemeen oeconomisch belang van zoo laag mogelijke vervoerprijzen. Voorts zullen op het gebied van de tarie ven de spoor- en tramwegen op gelijken voet behandeld worden als de andere ver voerbedrijven. Het ligt verder in de bedoeling om het zoogenaamde eigen vervoer, zoowel te wa ter als te land, vrij te laten in dien zin, dat, indien daarmede uitsluitend beoogd wordt vervoer in de uitoefening van eigen onderneming, een vergunning daarvoor niet zal worden geweigerd. Het eischen van een vergunning is echter noodzakelijk, met het oog op de talrijke mengvormen en overgangsvormen tot het beroepsvervoer, waaruit de mogelijkheid van ontduiking der voorschriften ten aanzien van laatstge noemd vervoer .voortvloeit. Met het be oogde stelsel zal tevens een registratie van het eigen vervoer worden bereikt, hetgeen voor het verkrijgen van inzicht in de ver- keers-oeconomische vraagstukken noodza kelijk is. Medewerking van organisaties der ver voerbedrijven bij de uitvoering der regeling zal, waar mogelijk, worden bevorderd. Plet spreekt vanzelf, dat met name op het ge bied van de tarieven zooveel mogelijk aan gesloten zal worden bij de resultaten, wel ke uit het overleg tusschen verschillende vervoertakken, dat thans reeds geruimen tijd gaande is, voortkomen. Ten aanzien van de binnenvaart zal voorloopig het stelsel der evenredige vrachtverdeeling, ontdaan van de in de praktijk gebleken fouten, gehandhaafd worden. Op den duur moet dit stelsel ech ter verdwijnen. De minister meent, dat als de ordening van het vervoer eenmaal goed zal zijn geregeld aan de evenredige vrachtverdeeling geen behoefte meer zal blijken te bestaan. SLECHTE BEHANDELING VAN DUITSCHE EMIGRANTEN IN DE ROTTERDAMSCHE GEVANGENIS? Het Tweede Kamerlid De Visser (Comm.) heeft aan den minister van justi tie de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat een der in het huis van bewaring te Rotterdam verblijvende Duit- sche emigranten, de 32-jarige Herbert Bal- tus, op 12 Juni jl. dood in zijn cel is gevon den en dat van officieele zijde in dit geval het plegen van zelfmoord is aangenomen? Is het den minister bekend, dat genoem de Herbert Baltus een ernstig asthmalijder was, wiens kwaal een speciale medische be handeling noodzakelijk maakte? Wil de minister laten onderzoeken, of het waar is, dat dezen opgeslotene niet alleen ondanks zijn herhaaldelijk daartoe gedaan verzoek een behandeling, als in de vorige vraag bedoeld, is onthouden, doch zelfs van 12 Mei af tot den dag van zijn overlijden geen enkele gelegenheid tot zg. luchten is gegeven? Is de minister tevens bereid te doen on derzoeken, of het waar is: le dat de gelegenheid tot luchten van 12 Mei af, den dag hunner arrestatie, tot aan den dag van het overlijden van Herbert Baltus, ook aan de tegelijk met hem opge sloten Duitsche emigranten volkomen is onthouden; 2e dat met betrekking tot alle op 12 Mei in het huis van bewaring te Rotterdam opgesloten Duitsche emigranten de ver- Eén van de goede dingen, verbon den aan het zeggen van de waarheid, is, dat men niet behoeft te onthouden wat men zegt! strekking geweigerd is van versnaperingen als fruit e.d., welke door vrienden en ken nissen te hunner beschikking werden ge steld; 3e. dat de aan deze emigranten toegewe zen raadsman or raadslieden eerst op 17 Juni, d.i. bijna 5 weken na hun arrestatie en 5 dagen na den dood van Herbert Bal tus, bij hen werd (en) toegelaten; 4e. dat op zijn minst aan een dezer emi granten, een vrouw, gedurende 3 a 4 we ken de gelegenheid is onthouden, van on der kleeding te verwisselen? Wil de minister in het verzochte onder zoek mede betrekken de vragen: le. in hoeverre de dood van meergenoem- den Herbert Baltus direct of indirect aan het op hem toegepaste regiem moet worden geweten; 2e. indien inderdaad van zelfmoord spra ke is, hoe het den betrokkene dan moge lijk is geweest dezen te plegen? Indien vorenstaande vragen bevestigend worden beantwoord en uit het in te stellen onderzoek blijkt, dat de behandeling van de bovenvermelde emigranten zoodanig is ge weest als in de genoemde vragen werd ver ondersteld, is de minister dan niet van meening, dat die behandeling uit een oog punt van menschelijkheid niet te rechvaar- digen moet worden geacht, en is hij dan be reid al die maatregelen te treffen die nood zakelijk zijn om zoowel aan opgesloten Duitsche emigranten als aan andere in be waring gestelden een menschwaardige be handeling te verzekeren? VLEESCHINVOER UIT DUTTSCHLAND. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de vleesch-invoer uit Duitschland, die zich oorspronkelijk tot 4 millioen kilogram zou beperken, thans toch verder uitgebreid zal worden, en wel met 6 millioen kilogram? Zoo ja, acht de minister het dan niet met het oog ook op de op het moment op de binnenlandsche markt dalende slacht- veeprijzen raadzaam, dezen Duitschen invoer van vleesch te doen stopzetten? HET RUMOER OM HET JAN KLAASSENSPEL. Gelijk reeds is gemeld is door pro- testantsch-christelijke kringen te Delft stelling genomen tegen het Jan Klaassen- spel, dat Maandag ter gelegenheid van het lustrum van het Delftsche studenten corps op de Markt is opgevoerd. Door de studen ten is voor het spel groote propaganda ge maakt en zoo was o.a. de studentenwoning „de Rietveltse tooren" door het aanbren gen van decors geheel in een poppenkast veranderd. Men zag hier o.a. een groote toornige kop van een manspersoon afge beeld, waaronder twee engelen waren ge schilderd. Onder deze voorstelling van den hemel want dat was waarschijnlijk de bedoeling zag men een man liggen en daar doorheen was het opschrift aange bracht: „zoo gaat Jantje naar den bliksem toe". Aan dit doek hebben tal van Delftena ren aanstoot genomen en in verband daar mede is het dan ook gistermiddag op ver zoek van de politie verwijderd. DE HOOGE AARDAPPELPRIJZEN. In een gister te Rotterdam door de Rot- terdamsche vereeniging van groothan delaren in aardappelen, de Rotterdamsche afdeeling van den Nederlandschen bond van aardappelhandelaren in Nederland, de Nederlandsche vereeniging van exporteurs, den bond van kleinhandelaren, den christe- lijken bond van kleinhandelaren en den r. k. bond van kleinhandelaren belegde pers conferentie, zijn besproken de oorzaken van den huidigen toestand in den aardappelhan- del, waarbij vertegenwoordigers van boven genoemde vereenigingen middelen aan de hand hebben gedaan tot opheffing van de ze crissis. Naast andere oorzaken zoo werd be toogd zijn de crisisbepalingen in den aardappelhandel fnuikend. Aardappelen worden van regeeringszijde nog altijd be schouwd als een crisisproduct, terwijl men aardappelen, waarvoor thans 9 10 cent per kg wordt betaald, toch allerminst een crisisproduct kan noemen. In de eerste plaats zal het teeltverbod, dat tot 1 Augustus a.s. van kracht is, opgeheven die nen te worden, en met nieuwe toevoer en opheffing van het rooiverbod, zullen zoo wel consument als binnenlandsche aardap pelhandel gebaat zijn, niet het minst de groentenhandel. Aan het einde van de vergadering is aan den minister van economische zaken een te legram gezonden, waarin wordt geadviseerd tot en verzocht om opheffing van het rooi verbod van eigenheimers op zeer korten termijn. Voor het eindexamen H. B. S. te Baarn (litt. econ. afd.) is geslaagd: G. J. v. d. Made uit 's-H e e r-A rendskerke. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid de heer H. Jansen, geboren te V. 1 i s s i n g e n. Geslaagd voor het machinisten-exa men, diploma C, de heeren J. S. Zandee en C. Bartels beiden te Middelburg. Chr. Geref. Kerk. Op het tweetal te Harlingen komt voor ds. A. M. Franssen te Biezelinge. Jubileum bij de Spoorwegen. Op 10 Juli a.s. hoopt de heer J. Sonius, werkzaam op het station alhier, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Spoorwegen. Muzikale wandeling. De muziekvereeniging „Crescendo" zal morgenavond een muzikale wandeling ma ken, en daarvoor te 8 uur van het repetitie lokaal vertrekken langs Seisdam, Seis- straat, Klein Vlaanderen, Seislaagte, Vol- derijstraat, Klein Vlaanderen, Noordplein, Noordpoortstraat, Zuidsingel, Koningstraat, Hofplein, Wagenaarstraat, Bree, Zuidsin gel, Molenwater, Nieuwe Oostersche straat, Oostkerkplein, Breestraat, Brakstraat, Dam, Korte- en Langedelft, Markt, (rond), Gra venstraat, Varkensmarkt, Koestraat, Kal vermarkt, Lange Geere, Langeviele, Hout tuinen. Belichting Stadhuis. Als hedenavond de duisternis is ingeval len zal gedurende een uur de belichting van het Stadhuis ontstoken worden als eerste der reeks wekelijksche belichtingen, die Vreemdelingenverkeer in Juli en Augustus doet plaats hebben. LUCHTBESCHERMING EN ALARMEERING. Er wordt een nieuwe sirene beproefd. Indien men voornemens is voor zichzelf en zjjn gezin, voor zijn personeel of voor anderen maatregelen te treffen ter beveili ging van lijf en goederen of tot het zoo spoedig mogelijk wegnemen der gevolgen van luchtaanvallen zooals in de Wet be doeld, dan is zoo mogelijk: tijdige waarschuwing voor het naderend gevaar noodzakelijk. Deze waarschuwing moet duidelijk zijn en snel. Het is bekend, dat deze waarschuwing behoort te worden gegeven door middel van sirenes, terwijl van Rijkswege voorschrif ten gegeven zijn betrekking hebbende op den aard van het geluid. Evenzeer is het bekend, dat tot nu toe te Middelburg gebruik werd gemaakt van flui ten van fabrieken, van een sirene van de brandweer, van een handsirene zoomede van een electrische sirene van een der bankgebouwen. Deze hulpmiddelen voldoen echter geens zins aan bovengestelde eischen en het is noodig hierin verbetering te brengen. De kosten voor de alarmeering worden door het Rijk gedragen. Duidelijk is, dat een nauwgezet onderzoek en beproeving te voren noodig is; boven dien is het met het oog op de voor de luchtbescherming beschikbare gelden nood zakelijk elk middel aan te grijpen om de kosten zoo laag mogelijk te houden. De gemeentelijke luchtbeschermingsdienst hier ter stede stelt zich dan ook tot taak om met zoo weinig mogelijk kosten de alar meering zooveel mogelijk in overeenstem ming te brengen met hetgeen noodig ge acht moet worden. Daarom is die dienst voornemens binnenkort de geluidsdraag wijdte van de noodig geachte sirenes te be proeven, ten einde een beter oordeel te ver krijgen over hetgeen noodzakelijk en moge lijk is. De dienst stelt zich bij de verbetering van de alarmeering de volgende opgave: 1. Het alarmsein moet steeds en onmid dellijk gegeven kunnen worden; 2. Het moet duidelijk en overal hoor baar zijn; 3. De sirenes moeten niet afhankelijk zijn van een enkele krachtbron. Daar het van belang is te weten waar het geluid ook binnenshuis goed hoorbaar is kan het publiek bij deze beproeving zijn mede werking verleenen door, wanneer het een dezer dagen iets hoort, een berichtje af te geven in de bus van het Stadhuis als volgt: Duidelijk sirenegeluid vernomen bin nenshuis op dag, den ten uur min. toegeschreven aan alarmsirene. Straat No Onderteekening: Lampjes gestolen. H. I. C. uit Ierseke deed bij de politie aangifte, dat gisteravond de lampjes met fitting uit voor- en achterlicht waren ge stolen. A. N. uit Borsele, werd gistermiddag in arrest gesteld wegens openbare dronken schap. OM EEN AANBESTEDING. AAGTEKERKE. Naar aanleiding van een mededeeling van wethouder P. de Visser, schrijft burgemeester J. B o s- s e 1 a a r ons thans, zich verplicht te voelen, het volgende te melden; om de juistheid" van de zaak in de aan besteding te Aagtekerke van enkele wegen te handhaven. Het spijt hem dit te moeten doen te genover zijn geachten wethouder P. de Visser, maar de waarheid en de juistheid gaan, zoo schrijft burgemeester Bosselaar ons, boven alles. Schr. handhaaft ten volle zijn gezegde in genoemde Raadsvergadering, dat de aangelanden en gemeente 6 a 700 gulden méér moeten betalen dan wanneer het voorstel van de meerderheid van B. en W. ware aangenomen, om niet aan te besteden, maar het werk onderhands te gunnen voor den toen aangeboden prijs. Schr. vindt het hier niet op zijn plaats dit nader met cijfers toe te lichten; wie de zaak precies wil weten kan eiken dag op de secretarie te Aagtekerke of bij den burgemeester, die gegevens bekomen. Het is geen veronderstelling maar wer kelijkheid. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige wind, aan vankelijk uit Z.W. richtingen, later veran derlijk, aanvankelijk opklarend, later zwaar bewolkt, met kans op regen of onweer, wei nig verandering in temperatuur. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z.W. richtingen, afwisselend heldere en bewolkte hemel, op vele plaatsen regen, plaatselijk onweer, vrij koel. Do. 7 Juli. Zon op: 4 h 48; onder: 21 h 20. Licht op: 21 h 50. Maan op: 16 h 56; onder: 1 h 06. V.M. 12 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 6 9.12 21.38 3.14 15.28 Donderdag 7 10.25 22.49 4.16 16.39 Vrijdag 8 11.33 23.55 5.24 17.48 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater té Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 6 10.44 23.09 4.12 16.37 Donderdag 7 11.56 24.21 5.14 17.47 Vrijdag 8 13.07 6.21 18.54 DOMBURG. Hoewel de maanden Juli en Augustus de bij uitstek drukke maan den worden genoemd voor de badplaats, is hiervan voor wat Juli betreft nog wei nig te bemerken. Gelukkig staat het er voor Augustus anders voor. Hoewel er hier en daar nog ruimte is, vernamen we dat verscheidene inrichtingen volgeboekt zijn, terwijl ook de gemeubileerde appar tementen die nog te huur zijn, schaarsch worden. Met dat al wordt het seizoen voor Domburg en naar verluidt is het elders al evenzoo, erg kort en waar het een hoofdbron van inkomsten is voor velen, zal het heel wat cijferen kosten om de exploitatie-rekening sluitend te krijgen. Bij den gemeente-veldwachter is aan gifte gedaan van het vinden van een polshorloge. OPGRAVINGEN IN VERE. VERE. Bij de opgravingen ten behoeve der rioleering is men, zooals wel te ver wachten was, in de buurt der Groote Kerk wederom op oude graven gestooten. Buiten den muur aan den Oostkant, dus onder de bestrating van de tegenwoordige Kapelle- straat, heeft men enkele fundamenten van zware muren en grafkelders blootgelegd, waaruit verschillende vergane resten van geraamten te voorschijn kwamen. Dat deze al zeer oud moeten zijn, bewijst wel het feit, dat het gebeente bijna zonder uitzon dering in een vergevorderden staat van verpulvering verkeert, zoodat een en an der herbegraven wordt. Men meldt ons hieromtrent nog van an dere zijde, dat de opgegraven fundeeringen de tot nu toe gegolden hebbende inzichten omtrent de bouwgeschiedenis dezer kerk belangrijk wijzigen. Er zou namelijk uit blijken, dat op deze plaats en in de nabij heid van de tegenwoordige driebeukige hallenkerk, opgetrokken uit baksteen, des tijds een groot koor met omgang heeft ge staan. Tot dusverre gold de opvatting, dat dit koor wel was ontworpen, doch dat het nim mer was uitgevoerd. In een artikel in het Oudheidkundig Jaar boek van 1936 is, zoo teekent de N.R.C. hierbij nog aan, Frans Vermeulen, verbon den aan het rijksbureau voor monumenten zorg, aan de hand van oude kerkrekeningen en op grond van een architectonische re constructie tot de hypothese gekomen, dat in 1543 een groot koor met omgang was voltooid. De thans ontgraven fundamen ten vormen een bevestiging van zijn veron derstelling. De algemeen geldende opvatting kwam steeds in botsing met den plattegrond van ■Vere van omstreeks 1560 van Jacob van Deventer, waarop de Onze Lieve Vrouwe- kerk weergegeven was met een zelfde hoogte en lengte van het schip. Men was veelal geneigd te onderstellen dat de kunstenaar gefantaseerd had, doch de heer Vermeulen meende daaruit te mogen aflei den dat het koor in dat jaar nog bestond. Op grond van de nieuwe vondsten, die vermoedelijk, volgens de N.R.C., nog verder ontgraven zullen worden, kan men de bouwgeschiedenis van de Veersche kerk ongeveer als volgt construeeren: Het be staande baksteenen koor moet kort na 1570 zijn gebouwd, nadat door een of andere oorzaak het in 1543 voltooide koor met om gang te gronde was gegaan. Nadat men de Oostzijde van het dwarspand geheel had dichtgemetseld, is het koor vervangen door een hiertegen opgetrokken driebeukige hallenkerk, welker noordbeuk, de kerk van de Schotsche natie, in 1631 door een muur van de middenkerk werd gescheiden en in 1832 werd gesloopt. Men schrijft ons uit 's-Heer Arendskerke: Nadat de heer van Houte het onderwijs aan de openbare school te 's-Heer Arends kerke heeft verlaten en als nieuw hoofd der school is benoemd, de heer De Graaf, is de toestand tusschen het onderwijzend per soneel en het publiek eenerzijds, en het hoofd der school anderzijds, onhoudbaar ge worden. Dit bleek ook gistermorgen weer. De schoolkinderen zouden Dinsdag hun jaarlijksch schoolreisje maken. Toen zich eenige kinderen naar de plaats der samen-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1