lp ^w&trtncï&le &eettxtr0cfye MIDDELBURGSCHE COURANT (sOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEELAND. ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" BUITENLAND. I Langevielesingel D 197 - Tel. 63"/ Tarief per kilo en per stuk. GOES. POLEN VL3SS9NGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. N00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. WEERBERICHT. KERK EN SCHOOL. Igen- |d de Itr. ziek- '.V.. zaar nes; 10 h. |Wa- 1s v. rshol •shol 50 h. 50 h. 50 h. Ider- Jee- Jaszi level. age; Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 153. TWEE BLADEN. ZATERDAG 2 JULI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. DE NATIONALE FILM: „VEERTIG JAREN". De minister van binnenlandsche zaken heeft een schrijven gericht aan de burge meesters in den lande, waarin hij eraan herinnert, dat ter gelegenheid van de vie ring van het a.s. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een nationale film, getiteld „Veertig jaren" vervaardigd wordt. Deze film zal binnenkort gereed komen. De minister vestigt er de aandacht op, dat deze herdenkingsfilm, die in zijn samen stelling door personen van iedere richting en leeftijd kan worden aanvaard en ge waardeerd, stellig kan bijdragen tot een juiste wijze van herdenking door de bevol king. De gemeentebesturen kunnen op ver schillende wijzen het vertoonen van deze film bevorderen. Zonder nader erop in te gaan, op welke wijze dit in ieder bijzonder geval zal kunnen geschieden, doet de minis ter een beroep op de medewerking der bur gemeesters, om bij te dragen tot het wel slagen van deze nieuwe wijze van herden king. DE „SUMATRA" OP DE THUISREIS. H. Ms. kruiser „Sumatra", onder bevel van den kapitein-ter-zee L. F. Klaassen, is gisteren van Port Said naar Gibraltar ver trokken. EEN PORTZEGEL VAN 8 CENT. Binnenkort zal een portzegel in de waar de van 8 cent worden uitgegeven. DE BOMBARDEMENTEN VAN- OPEN STEDEN IN SPANJE. Geen Nederlander in de commis sie van waarnemers. De regeerinspersdienst meldt: Naar reeds in de pers werd gepubliceerd, heeft de Engelsche regeering bij de onze doen informeeren of deze bereid zou zijn zich met de regeeringen van Groot-Brittan- nie, Noorwegen en Zweden te doen verte genwoordigen in een commissie van waar nemers, die naar Spanje zou worden uitge zonden om rapport uit te brengen over het bombardeeren van open steden. De Nederlandsche regeering heeft hierop Dinsdag 28 Juni j.l. geantwoord, dat zij tot medewerking alleen bereid ware, indien het verzoek van de beide Spaansche partijen zou komen. De A.V.R.O. in 1937. Vandaag heeft de A.V.R.O. in Den Helder haar elfde jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden. De directeur, de heer W. Vogt, gaf een overzicht van den toestand van het omroepbedrijf in het afgeloopen jaar. Het eindresultaat is gunstig. Het be- drijfsoverschot bedroeg ruim een half mil lioen gulden tegen ruim 434 duizend gulden in 1936. De belegde reserves bedroegen op 1 Januari j.l. ruim 2.5 millioen gulden, of 1 ton minder dan in 1936. Daar staat tegen over dat veel waardevol onroerend goed werd verworven. Ten opzichte van 1936 is de A.V.R.O. in 1937 met 2036 leden vooruitgegaan. In 1938 hoopt men de 20Ö.000 te overschrijden. De luistervinkbijdragen gingen achteruit. In 1937 beliepen zij ruim 710.000. STEUN KOOLZAAD OOGST 1939. Naar aanleiding van de binnenkort aan vangende uitzaai van in 1939 te oogsten koolzaad, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat het in de bedoeling ligt voor den koolzaadoogst 1939 zoodanige maatregelen te treffen, dat de telers kunnen rekenen op een richtprijs van 15 per 100 kg boeren- schoon zaad. EEN STEENEN VENSTERDORPEL OP STRAAT GEVALLEN. Aan den Strevelsweg te Rotterdam heeft zich gistermorgen weer een geval van val lend gesteente voorgedaan: er is een hard- steenen vensterdorpel die ongeveer 50 kilo gram zwaar was, plotseling op de tweede etage van pand 133 aldaar losgeraakt en van die hoogte neergestort in de Voetstiaat, waar het brok steen in gruzelementen sloeg. Wonder boven wonder zijn er bij dit nieu we ongeluk andermaal geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. Dit is echter maar een toevalligheid geweest, want eeni- ge kinderen, die geruimen tijd voor dit pand aan het spelen waren geweest, hadden zich juist een eindje verder de straat in begeven. De tweede verdieping van genoemd pand is in gebruik bij de familie J. van der Land De vrouw des huizes was in de kamer bezig haar dagelijksche werkzaamheden te ver richten. Bij het uitslaan van de stofdoek steunde zij met de eene hand op het raam kozijn en tengevolge hiervan liet de hard- steenen dorpel over de geheele breedte van het raam los. Het groote brok steen stortte met een flinken slag neer op het trottoir. Het is gebleken, dat alleen de neergevallen vensterdorpel los heeft gezeten. Verder is alles aan het pand in normalen staat be vonden. Het onderzoek is oog uitgebreid over diverse belendende panden aan den Strevelsweg maar nergens heeft men nog losse steenen of iets van dien aard aange troffen. Het is niet onmogelijk dat de verschillen de soortgelijke gevallen van den laatsten tijd in verband staan met de aardschokken die onlangs zijn gevoeld. Middelburg (Ingez. Med.) Een jubileum. Vrijdag was het 35 jaar geleden dat de heer L. Berrevoets te Tolen werd aange steld als knecht bij de Visscherijpolitie op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen. Hij werd geplaatst op het rijksvaartuig „De Raaf". Verder was de jubilaris werkzaam te Bergen op Zoom, Ierseke, Hansweerd. Het heeft den heer Berrevoets die als een goed politieman en humaan chef bekend staat, niet aan belangstelling ontbroken. Vreeselijb familiedrama. In een dorp bij Skierniewice in midden- Polen heeft het echtpaar Niczkowski met een bijl alle overige familieleden, de moe der, twee zusters der vrouw en een- op be zoek zijnde bloedverwante, vermoord, ter wijl zij lagen te slapen. Vervolgens staken de boosdoeners het huis in brand en tracht ten te vluchten. Zij zijn echter door de po litie achterhaald en in arrest gesteld. Openbaar Orgelconcert. Dinsdagmiddag, van 2 tot 3 uur, zal in de Groote Kerk, door den hr. Adr. Kouse maker een orgelconcert gegeven worden. Het programma luidt als volgt: 1. Fantasia in c kl. t. Joh. Seb. Bach; 2. Orgelkoraal: „Wenn wir in höchsten Nöthen sein", Joh. Seb. Bach; 3. Andante religioso, Franz Liszt; 4. Fantasie over: „Een vaste burg is onze God", Jan Zwart; 5. Prélude, fuque et variation, César Franck 6. Choral, Joseph Jongen. 7. Fantasie, J Hooft. DE STILLE HAVEN. Men heeft in ons raadsverslag kunnen le zen, dat vele leden bevreesd waren voor de groote stilte die om de oude haven zal heerschen, nadat deze door een vaste brug voor het grootere scheepvaartverkeer af gesloten zal zijn. In het verweer van B. en W. misten we toen de toezegging van 1936, dat maatregelen zouden genomen worden om de oude haven aanzien als jachthaven voor kleinere vaartuigen te geven. Bij in formatie bleek ons echter, dat dit plan niet opgegeven is en waarschijnlijk wel verwe zenlijkt zal worden. Daarbij denkt men aan een houten plankier langs de kademuren, waar men kano's, roeibooten, motorbootjes e.d. aan kan meren. Vooral dit plan verwe zenlijkt, en werken de eigenaars der betref fende vaartuigen mede, dan zal dit het stadsbeeld daar ter plaatse ongetwijfeld ten goede komen. En met de groote stilte zal het dan wel los loopen. Het Ravelijn. De toegang tot het Ravelijn, van den grooten verkeersweg af, heeft men aan merkelijk verbreed en verbeterd. Men ver zuimde echter nog steeds daar een aanwij zing te plaatsen, dat er geen doorgang is voor auto's. Herhaaldelijk rijden auto's van vreemdelingen het Ravelijn op, om dan uit eindelijk tot de conclusie te komen, dat ze noch vooruit, noch links of rechts kunnen en weer moeten keeren. Dezer dagen vroeg een automobilist uit Gelderland, die er ook ingevlogen was, ons onomwonenden, in goed Hollandsch, naar den geestelijken welstand der Goesche notabelen. En hij liet er achter volgen: „Uit Vlissingen komend wilde ik voor 't eerst van m'n leven ook eens in Goes gaan kijken. Maar wilt U ze de groeten doen Joszi Juga en zijn Roemeeiiseh Zigeunerorkest. Nadat in het Paviljoen op de Vlissingsche Pier het seizoen op succesvolle wijze ge opend is met het optreden van Carolina Dassi en haar orkest, trad gisteravond het Roemeensche Zigeunerorkest van Joszi Ju- ga voor de eerste maal op. Dit 6 man ster ke orkest, dat in de nationale dracht te zien zal zijn, had zich voor deze officieele gelegenheid in het deftige zwart gestoken, Het heeft een uitstekend debuut gemaakt, Wanneer men, zooals gisteravond, in de ge zellige sfeer van dit Paviljoen vertoeft waant men zich in een andere om geving. De meest mondaine badplaats be hoeft zich voor een gelegenheid als het Pierpaviljoen, met een orkest als dat van Joszi Juga, niet te schamen. Het orkest, dat voor twee derden wer kelijk uit Roemenen bestaat, heeft de speci fieke bezetting van een zigeunerkapel: kla vier, cymbaal, bas, cello, tweede viool en de primas, die de eene melodie aan de andere rijgt. Joszi Juga heeft zich als een ras-artist doen kennen. Het is een genot hem te hoo ren zingen op zijn viool. Nu klagend en me lancholiek, om direct daarop in een vurig tempo over te gaan, ondersteund door de uitstekend begeleidende andere instrumen ten. Zijn repertoire is zeer uitgebreid: van Violetta tot de Csardas van Monti of de Hongaarsche dansen van Liszt. Uiteraard werd veel origineele Roemeensche en Hongaarsche muziek gebracht, doch ook de dansliefhebbers krijgen hun deel. Zonder nochtans in de speciale jazz die trou wens op haar terugkeer is te vervallen, werden vele populaire schlagers met een iets gewijzigde bezetting in een straf rhyt- me gespeeld. Ongetwijfeld zullen in de komende maan den velen onder de bekoring van het spel van dezen onvervalschten zigeunerprimas die aan Vlissingens strand een stukje poeszta-sfeer weet te scheppen, komen. Het is ons gisteravond zoo vergaan. Een bekwaam en moedig zeeman met pensioen. Schipper H. D. Streefkerk heeft den dienst met pensioen verlaten. Schipper Streefkerk was niet alleen schipper van den reedeafhaaldienst, in welke functie men hem zoo vaak heeft gadegeslagen, wanneer Iedere moeilijkheid, die gij achte loos behandelt, zal een geest worden, die later uw rust komt verstoren. bij stormweer de schepen beloodst moesten worden en hij zijn motorboot met vaste hand door de branding voerde, doch Streef kerk was nog meer de schipper van de red dingboot, de „M. C. Blankenheijm" Schip per Streefkerk heeft van 1906 af onafge broken behoort tot de bemanning van de reddingboot en in totaal 60 menschen hel pen redden. Diverse onderscheidingen ver wierf hij. In 1906 maakte hij deel uit van de Ne derlandsche loodsboot welke 10 man van een gekapseisde Belgische loodsboot redde, tijdens stormweer. De reddingen waaraan Streefkerk o.a. deelnam waren: In 1919 bij de groote visschersramp het redden van de bemanning (6 personen) van de A.C. 1140; in 1920: 5 personen van het Belgische jacht „La Vaque", bij storm ge strand op de Spijkerplaat; 1921: 4 personen van het Engelsche visschersvaartuig „Iris" gestrand op de rassen van Zoutelande; 1924: 4 personen van de Vli. 38; 1925: 1 persoon van de Zweedsche schoener „Vest- land" bij Zoutelande; 1926: 23 personen van het Engelsche stoomschip „Whimbril". De ze laatste redding was één van de mooiste. Schipper Streefkerk heeft met weemoed in zijn hart zijn post verlaten. RAAD VAN AAGTEKERKE. AAGTEKERKE. In de Donderdagavond gehouden voltallige vergadering van den Raad werd de rekening van den Vleesch keuringsdienst te Oostkapelle goedge keurd in ontvang en uitgaaf op 6676. Doordat een gedeelte van den nieuw be straten Koekoeksweg door Meliskerke en Aagtekerke gemeenschappelijk zullen wor den onderhouden werd een gemeenschap pelijke regeling voor het verzorgen van dat onderhoud vastgesteld. Afschrijving van aanslag in het school geld werd verleend aan S. Malj aars en S. de Visser Gz. Naar aanleiding van de, in de laatste vergadering genomen beslissing tot het houden eener openbare aanbesteding van verharding van den Pekelingschen- en Groenen weg deelde de V o o r z mede, dat deze werken nu waren gegund aan den heer J. D. Jansen te Kolijnsplaat voor 5425. Wanneer, aldus de V o r z naar de opgaven gerekend, die bij de eerst voorgenomen c-nderhandsche aanbe steding, die door den Raad niet werden goedgekeurd, het werk voortgang had kunnen nemen, zou dit niet alleen vroe ger klaar zijn geweest, maar zou het ook ongeveer 700 goedkooper voor de ge meente zijn uitgekomen. De heeren L. Wisse en W. de Visser waren van oordeel dat nu het opzicht over de uit te voeren werken te duur wordt» zij achtten eenvoudiger toezicht voldoende en vroegen inlichtin gen die de V o o r z. gaf, o.a.- is een geheel nieuw bestek moeten worden uit gewerkt enz. De heer P. de Visser meende dat aanstelling van een dageljjk schen opzichter niet noodig iq, waarop de heer C. de Visser opmerkte dat toch in de vorige vergadering is be sloten een dagelij kschen opzichter aan te stellen. Bij de rondvraag vroeg de heer C. de Visser, of het niet mogelijk is, de aschbakken op het dorp van een deksel te voorzien, ook werd gevraagd of het niet mogelijk zou zijn te verbieden dat deze bakken worden gebruikt voor het deponeeren van voorwerpen waarvoor zij niet bestemd zijn. B. en W. zullen dit in hunne vergadering onder het oog zien. De heer W. de Visser drong er op aan om een gedeelte van den weg AagtekerkeWestkapelle, in onderhoud bij de N.V. Stoomtram Walcheren te doen verbeteren. B. en W. zullen de noodige stappen overwegen. De heer Wisse vroeg naar de ver pachting van de zijkanten van den Kloos terweg, die de V o o r z. gaf. De heer M o e n s klaagde over gevaarlijk hard rijden, vooral door vrachtauto's, hij vroeg of het niet noodig wordt daartegen op te treden. De V o o r z. zegde overweging toe. AAGTEKERKE. Vrijdag werd weer een geval van mond- en klauwzeer aangegeven door den landbouwer J. W. alhier. KOUDEKERKE. Donderdagavond hield de Woningbouwvereeniging „Couburg1 haar jaarvergadering op het gemeentehuis onder voorzitterschap van den heer F. de Rijke. Uitgebracht werd het verslag over het exploitatiejaar 1937/'38, waaruit bleek, dat het exploitatietekort ruim 7000 bedraagt, Dit wordt echter geheel gedekt door bijdra gen van het Rijk en de Gemeente. Zonder hoofdelijke stemming wordt de rekening over 1937/1938 goedgekeurd. Als bestuurslid werden herbenoemd de heeren F. de Rijke en J. Maas en benoemd de heeren J. L. Dregmans en J. A. Contant, Als lid van de commissie van toezicht wer den herbenoemd de heeren A. J. Stoppels, A. de Lange en W. A. Kaan en benoemd de heeren J. W. Christiaanse en C. L. van Noppe. In de hierna gehouden bestuursver gadering werd tot voorzitter benoemd de heer J. L. Dregmans, tot secretaris-pen ningmeester de heer J. Maas en tot vice- voorzitter de heer F. de Rijke. WESTKAPELLE. De heer J. de Vos, ge meentesecretaris alhier, vierde onder groo te belangstelling zoowel uit deze gemeente als van elders zijn 25-jarig jubileum als zoodanig. RAAD VAN ELLEWOUDSDIJK. ELLEWOUDSDIJK Donderdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente in spoed- eischende vergadering bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester Smallegange. Aanwezig alle leden, 1 vacature. De v o o r z. begon met te zeggen dat hij den droeven plicht had, mede te moeten deelen, dat voor de tweede maai in deze zittingsperiode een Raadslid door den dood werd weggenomen. Hij verzocht daarom allen zich van hun zitplaats te verheffen, waarna hij met eenige woorden wijlen den heer Bakker herdacht als een voortreffelijk raadslid, die de belangen der gemeente op een voorbeeldige wijze wist te dienen. Het in de vaeature-Meulenberg benoem de raadslid J. de Dreu, tot wiens toelating in de vorige vergadering werd besloten, leg de vervolgens de vereischte eeden af, waar na hij zitting nam. Tenslotte werd besloten tot het sluiten van een overeenkomst met het destructie bedrijf de „Gekro" te Ovërschie. LARVEN VAN DEN COLORADOKEVER. ELLEWOUDSDIJK. Alhier zijn in een aardappelveld larven van den coloradoke ver gevonden, zoodat het thans vaststaat, dat de gevreesde kever ook in deze ge meente moet voorkomen. KRUININGEN. Donderdag en Vrijdag werd hier de jaarlijksche kermis gevierd. Slechts een zweefmolen, een gebakkraam en twee tentjes waren aanwezig. De café's hadden het druk door de dansenden, voor al den laatsten avond was het aardig druk in het dorp. KRUININGEN. Deze week is men alhier begonnen met de eerste werkzaamheden aan de nieuwe Buitenhaven voor den veer dienst WalsoordenKruiningen. KRUININGEN. Vrijdagmiddag werd een Knobelrit gehouden voor kinderen bene den 16 jaar. Deze rit was uitgeschreven door de vereeniging Rentoc. Er waren 65 deelnemers. Het hoogst mogelijk aantal punten was 39. De uitslag was als volgt: 1 tot en met 3 met 32 punten Francine Hamelink, Jan v. d. Parel, Jacob Blaauw- kamer;; 4 t/m 6 met 31 p. St. Sinke, Ma rie Buyze, J. Kievit, 7 Rinus Eckhart 30 p.; 8/m 10 Lina Blok, C. Willeboer, Jan Oostdijk met 29 p.; 11 t/m 14 met 28 p, Pietje Paauwe, Greta Polderman, Zus Geene Jan Poley; 15 t/m 26 allen met 27 p. Janna Buyze, Leuntje Meyaard, Zus Kolq, Greta v. Nieuwenhuyze, Koos v. Nieuwenhuyze, Sta. de Bel, Jan Cok, Jan Poley, Adri Bauer, Kees v. Paasschen Henk v. Noorden, Kees Wondergem. SCHORE. Gevonden: 1 rijwielbelasting- merk 1937'38 en 1 armbandhorloge. Terug te bekomen ter gemeente-secretarie. KOLIJNSPLAAT. Donderdagavond werd in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk de jaarlijksche vergadering gehou den van de pl. afdeeling van Vrederust, onder leiding van den voorzitter, ds. M. Bons. De opkomst was zeer bevredigend. In het bijzonder werden drie genoodigden welkom geheeten, die zich staande de vergadering als lid opgaven. De heer J. van Dis werd bij acclamatie als bestuurslid herkozen, terwijl de hee ren C. van Gilst, J. Breure en N. Breu- re werden gekozen als afgevaardigden naar de jaarvergadering, RAAD VAN AARDENBURG. AARDENBURG. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester Th. Overmaat, voltallig. Na een bespreking in besloten vergade ring, die ongeveer 3 kwartier duurde, be sloot de Raad met 4 tegen 3 stemmen, dat het verboden zal wezen, om gedurendé de periode van 1 Mei tot 15 September, koeien te drijven door de Landstraat, het Ruiters- kwartier, de Burchtstraat, de Busschieter straat, de St. Bavostraat en de Sassenstraat tot aan de hofstede van den weth. Blondeel. Door borden zal dit verbod worden aange geven. Tegen stemden de heeren Alph. Blondeel, C. de Backere en P. Ryckaert. Z. h. st. werd besloten dat duivenhouders verplicht zijn hun duiven vast te houden van 15 Maart tot 15 April en 15 Juli tot 15 Augustus. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest zwakke N.W. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Zo 3 Juli. Zon op: 4 h 44; onder: 21 h 22. Licht op: 21 h 52. Maan op: 12 h 17; onder: 23 h 51. UKKEL: Zwakke tot matige wind uit N.W. tot W. richtingen, bewolkte hemel, tij delijk schoon; plaatselijk regen of zelfs on weer, matige temperatuur. Ma 4 Juli. Zon op: 4 h 45; onder 21 h 22. Licht op: 21 h 52. Maan op: 13 h 31; onder: 24 h 13. E.K. 4 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 2 5.28 17.46 11.45 24.31 Zondag 3 6.19 18.39 12.35 Maandag 4 7.12 19.34 1.23 13.32 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 2 7.23 19.44 12.56 Zondag 3 8.08 20.30 1.28 13.46 Maandag 4 8.55 21.14 2.22 14.43 Handelsdagschool. Aan de Middelbare Handelsdagschool met 4-jarigen cursus te Middelburg slaagden voor het eindexamen: A. B. Crucq, Middelburg; G. van Hekken en Th. Meloen, beide Krabbendijke; A. v. d. Hof, Vlissingen; Sytske Jonker, Middelburg; W. K. van Nieuwkerk, Bergen op Zoom; P. Rookus, Breskens; Janny J. Verstraate, Ve- re; M. I. de Vos, Nieuw- en Sint-Joosland. Afgewezen één candidaat. Eindexamen Rijks H.B.S. 5 j.c. te Vlissingen afdeeling B. Geslaagd: J. Pennock, An. Kooyman, J. de Wit, J. Hendrikse, P. Speckens, H. Weijens, P. van Meegen, J. Vader, J. Goed- bloed, M. Taillie, A. Anker en Nc. Zeijger. Afgewezen geen. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het prop. examen in de me dicijnen mej. E. P. Vos te Nieuwdorp. Aan de uiniversiteit te Utrecht slaag den voor het theoretisch tandheelkunde examen le gedeelte mej. A. H. Labrijn en de heer L. C. Dronkers; voor het doctoraal examen geneeskunde 2e gedeelte de heer G. J. Kloosterman. Aan de Wilhelminaschool (de Kweek school voor vroedvrouwen) te Heerlen slaagden voor de aanteekening kraamver- pleging, de zusters P. de Jonge te G o e s en S. J. Geensen te Ierseke. De Spaansche burgeroorlog. SUCCESSEN DER RECHTSCHEN. De troepen van Franco hebben aan het front van Castellon in den sector Bechi, de plaatsen Bechi en La Gorreta bezet. Hevige gevechten gingen hieraan vooraf. De re- geeringstroepen boden grooten tegenstand, doch de overmacht van materiaal gaf ook nu weer den doorslag. Franco's antwoord op de Brit- sche nota. Het antwoord van Franco op de Britsche nota inzake het bombardeeren van de Brit sche schepen in de Spaansche wateren, is thans bekend gemaakt. In deze nota wordt gezegd, dat het onmogelijk is de nationali teit te herkennen van ieder schip, dat in een haven voor anker ligt, wegens de groo te hoogte waarvan de aanvallen worden uitgevoerd. Teneinde tegemoet te komen aan de Britsche wenschen doet Franco op nieuw het aanbod een veiligheidszone in te stellen in het Zuidelijke gedeelte van het gebied der republikeinen. Almeria wordt opnieuw voorgesteld als beantwoordende aan alle eischen. De strijd In het Verre Oosten. HEVIGE GEVECHTEN BIJ MATANG. In de omgeving van Matang, ten Westen van Hankau, worden de laatste dagen ver bitterde gevechten geleverd na de landing van de Japansche troepen aldaar. Naar uit Hankau wordt gemeld, vielen de Chineezen onmiddellijk deze troepen aan om een tijde lijke Japansche dreiging in de richting van Taihoem ongeveer 40 km van Hoepeh af te weren. De Chineezen hebben twee strategische punten die in Japansche handen waren, Woensdag heroverd na bloedige gevechten, waarbij tweeduizend man Japansche troe pen uiteengeslagen werden. Japansche motorbooten zijn er echter in geslaagd een versperring in de Jangtse te doorbreken waarna de Chineesche forten bij Matang op den Zuidelijken oever kon den worden ingenomen. De Chineezen heb ben thans een nieuwe versperring in de ri vier gelegd eenige kilometers stroomop waarts Vanochtend werd van Japansche zijde medegedeeld, dat de Chineezen de Noorde lijke dijken van de Jangtse hebben doorge stoken een twintigtal kilometer stroomop waarts van Matang. Het belangrijke stra tegische gebied tusschen de rivier en de heuvels in het Zuidwesten van Anwei, dreigt in een groote watervlakte te worden herschapen, terwijl de rivier aan den bene denloop veel water dreigt te verliezen, waardoor de scheepvaart voor de Japan sche vloot bemoeilijkt wordt. Noodlottige vergissing van een Chineesche vlieger. Door een bom, die een Chineesche vlie ger bij vergissing had laten vallen, zijn op 19 Juni ten Z.W. van Matang 300 man van het 35e Chineesche leger gedood. DU1TSCH-ENGELSCHE OVEREEN KOMST INZAKE DE OOSTENRIJKSCHE SCHULDEN. De Engelsche minister van financiën, Sir John Simon heeft gister in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Duitsch-Engelsche be sprekingen over het schuldenvraagstuk tot overeenstemming hebben geleid. Deze besprekingen liepen niet uitsluitend over het tot stand brengen van een rege ling voor de Oostenrijksche schulden, maar strekten zich veel verder uit en was daarin ook een herziening van het handels- en be- talingsvedrag van 1934 opgenomen. De basis- van deze overeenstemming al dus Sir John, is, dat de Duitsche regeering, zonder préjudice ten aanzien van de vraag der wettelijke verplichting, de Engelsche regeering zal schadeloosstellen voor de be talingen, die Engeland wegens garanties op de Oostenrijksche leeningen heeft moeten verrichten. Tevens zal de Duitsche regee ring den volledigen dienst op de obligaties, die zich van 1 Juli 1938 af, in Britsch bezit bevonden garandeeren. De nieuwe overeenkomst omvat ook een regeling tusschen de Duitsche delegatie en het comité van crediteuren en langen ter mijn ten aanzien van de andere Duitsche en Oostenrijksche leeningen. Op grond van deze overeenstemming zal de rente op de leening Dawes en ook op de 7 pet. gegaran deerde Oostenrijksche leening tot 5 pet. worden verlaagd.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1