Een matte o! gebruinde teint staat altijd charmant SPORT. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. KERK EN SCHOOL LAATSTE BERICHTEN. Ü00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. CONCESSIES VAN FRANCO AAN DE BRITSCHE SCHEEPVAART? Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. DUITSCHLAND. ENGELAND. JAPAN. KRABBENDIJKE INGEZONDEN STUKKEN. HAAR KIND LATEN DOODHONGEREN. AFLOOP VERKOOPINGEN. Na eenige bespreking werd beslaten dat de gemeente de door Ged. Staten gezonden overeenkomst met het destructiebedrijf „Gekro" te Overschie zal sluiten. De kos-1 ten komen ongeveer f 35. Zonder hoofde lijke stemming werd besloten het nieuwe gemeentehuis te doen aansluiten op het rijkstelefoonnet. In •verband met den nieuw-1 bouw van het gemeentehuis werd besloten een geldleening van 4500 aan te gaan bij de Coöp. Boerenleenbank te Driewegen te gen een rente van 314 pet., af te lossen in I 20 jaar. OUDELANDE. Op een uienveld in deze gemeente is een coloradokever gevangen. KORTGENE Het muziekgezelschap EMM I heeft Woensdagavond, ter gelegenheid van den jaardag van Prins Bernhard, een rond wandeling gemaakt door het dorp. KAAI) VAN KORTGENE. KORTGENE. Woensdagavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester A. A. Schuit, voltallig. In de vorige vergadering werd gesproken om een dijk aan te leggen door het Spui. „Hier tegen", aldus de voorz., „zijn bezwaren, daar de weg naar de eventueel aan te leg gen brug over den Zandkreek precies langs het Spui zal loopen, terwijl ook het water schap zijn bezwaren heeft tegen het leggen van een dijk door het Spui. In die vergadering werd ook gesproken om de watergang te dempen van de wo ning van notaris Klop af tot het einde van de Burgem. Snellenstraat. De Raad besloot om in beginsel een kostenberekening aan te vragen en overleg te plegen met den stads- -polder. Van de Ned. Bank voor Gem. Crediet is een brief ontvangen waarin bezwaar werd gemaakt tegen het door den Raad geno men besluit hetwelk inhield om de op brengst van de dokterswoning a 10.000. te bestemmen, zoo mogelijk voor aflossing op annuïteitsleening U.L.O. School zulks omdat de rente hiervan al eens is ver laagd én omdat de aflossing is vervroegd. B. en W. stelden nu voor, om de 10.000. te bestemmen voor aflossing van een lee ning ad. 13.500.inzake de verbetering van den weg Kortgene-Geersdijk en de ontbrekende 3.500.te leenen. De heer Versprille stelde voor om die 3.500.- niet te leenen, maar om deze uit te trek ken uit den verkoop van den grond aan den Havendijk, waar het Centraal Bureau uit het Landbouw Comité G.A. te Rotter ■dam een'pakhuis wil bouwen. Aldus werd met alg. st. besloten. Er werd daarna een verordening vast gesteld, regelende de wet op de capitulan- ten. De betrekking van gemeente-werkman zou volgens den directeur van het ca- pitulantenbureau daarvoor in aanmerking komen. Aldus werd besloten. Daarna werd gesproken over het des tructiebedrijf N.V. Gekro te Overschie. B. en W. stelden, door de wet gedwongen, voor, om toe te treden. Aldus werd beslo ten. Kosten voor de gemeente plm. 110. Per 31 December zal een leening, oor spronkelijk groot 3.000.k 4t4 pCt rente teruggebracht worden tot 3% pCt. Een lee ning oorspronkelijk groot 4000 a 4 pet. zal verlaagd worden tot 3% pet. terwijl een leening oorpsonkelijk groot 14.750 a 4 pet. tot 314 pCt. teruggebracht zal worden. Bij de rondvraag kwam de besproeiing van aardappels met loodarsenaat tegen den coleradokever ter sprake. De Voorz. heeft alle maatregelen getroffen dat de besproeiing intensief gedaan zal worden, ook de kleine tuintjes moeten besproeid worden anders helpt 't nog niet. Spr. heeft verschil lende menschen op bezoek gehad die bot weg zeiden: „Ik doe het niet". Groote dikke woorden zijn gevallen. Tegen hen, die niet willen sproeien zullen maatregelen ge nomen moeten worden. Het betreft hier uitvoering van een door de overheid op gelegde verplichting, welke geëerbiedigd moet worden. De heer Versprille deelde mede, dat de Onderl. Zeeuwsche Brandwaarborg Mij. plm. 10 bluschapparaïen op het dorp heeft laten hangen bij diverse landbouwers, wel ke ook door particulieren mogen worden gebruikt. De Voorz. sprak hierover zijn voldoening uit. De Voorz. deelde mede, dat Maandag a.s. plm. 15 werkloozen tewerk gesteld zul len worden om modder uit de haven te baggeren. Het loon zal max. 2.10 per dag zijn. WISSEKERKE. In verband met den jaar dag van Z|fH. K. Prins Bernhard gaf het muziekgezelschap „Apollo" een concert op de muziektent. KOLÏJNSPLAAT. Ter viering van den I jaardag van Prins Bernhard maakte het Chr. muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" 'n muzikale wandeling door de gemeente, ter wijl daarna het muziekgezelschap „Wilhel- mina" een concert gaf op de tent in de Voorstraat. DE HANDEL IN AARDAPPELEN. Naar aanleiding van het bericht over de moeilijkheden, die men ondervindt met de nieuwe maatregel der Belgische regeering, waar nog alleen het kantoor-Paal wordt aangewezen voor den invoer van aardappe len, groenten enz., deelt men ons mede, dat vanwege de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, tot wie enkele belanghebbenden zich met hun be zwaren richtten, de tusschenkomst met de TGgGGring is verzocht, om te verkregen, dat ten behoeve van den uitvoer uit Zeeuwsch- Vlaanderen voor het landverkeer het in klaren voor België ook zal mogen plaats hebben langs het grenskantoor te Eede (Stroobrugge). BRESKENS. Nu de aanleg van het nieu we zwembassin in de nieuwe haven gebeurt in rijkswerkverschaffing, schiet het werk aardig op. Er werken nu ook werkloozen uit andere gemeenten o.a. uit Biervliet, aan. Het uit te graven gedeelte is reeds geheel afgesloten geweest door een dam. De hooge vloeden, die de laatste dagen gepaard gin gen met harden wind, hebben echter weer enkele gaten in den dam geslagen zoodat •net nog onmogelijk is heele dagen door te erken, daar bij hoog water het af te gra ven terrein onderloopt. De Spaansche burgeroorlog. Volgens Italiaansche mededeelingen. Volgens een artikel van Gayda in de Giornale d'Italia" heeft Ciano den Brit- schen ambassadeur mededeeling gedaan van de concessies, die Franco ten behoeve van de Britsche scheepvaart zou willen doen. Gayda zegt, dat Franco reeds de vol-1 gende maatregelen heeft genomen: 1. Varende Britsche schepen zullen niet door vliegtuigen worden aangevallen; 2. De vliegtuigbestuurders zullen bij het bombardeeren van havens zoo mogelijk een onderscheid maken ten gunste van de Britsche vlag; 3. In het republikeinsche gebied zullen vrije havens worden aangewezen, die toeganke lijk zijn voor de internationale scheep vaart, welke zich met wettigen handel bezig houdt. Verder schrijft Gayda in zijn artikel, dat de Britsche ambassadeur de Italiaansche regeering heeft uitgenoodigd van haar in vloed bij Franco gebruik te maken om ze kere wijzigingen in de voering van den luchtoorlog te verkrijgen. Ciano zou ge antwoord hebben, dat de fascistische re geering de vriend van de nationalistische regeering van Franco is en vurig wenscht, dat deze wint. Italië heeft echter altijd de politieke onafhankelijkheid van het na tionalistische Spanje geëerbiedigd. Het oe fent wel, zooals dat tusschen vrienden ge schiedt, een bescheiden invloed uit, maar die invloedheeft grenzen, welke Italië nooit wil overschrijden. De oorlogsvoerin gen, de aanwending der middelen daartoe bijvoorbeeld, moeten geheel worden over gelaten aan den wil en de beslissing van het Spaansche commando. Alle pogingen tot inmenging zouden in strijd zijn met de eerbied voor de onafhankelijkheid van het nationalistische Spanje. Men heeft trou wens geen Britsche schepen gebombar deerd, maar schepen, die contrabande vervoerden. Een dergelijk bombardement is een defensieve en menschelijke daad. Daarna deed de minister, aldus de „Gior nale", mededeeling van de reeds door Fran co getroffen maatregelen. Successen der rechtschen in Castellon. Van rechtsche zijde wordt gemeld, dat de troepen van Franco aan het front van Castellon tot voorbij het dorp Fanzara zijn opgerukt. Gemiddeld zijn zij 5 km opge marcheerd. Zij zijn voorts Bechi gepasseerd en beheerschen het dal van de Artena, uit het N.W. De verdedigingslinie der regee- ringstroepen is volkomen ontwricht. In den namiddag was Bechi volkomen omsingeld. (Ingez. Med.) De strijd in het Verre Oosten. GEVECHTEN BIJ MATANG. Volgens het Chineesche legerbericht, wordt bij Matang nog steeds verbitterd ge vochten. Bevestigd wordt, dat de Chineezen Hsiangsjan heroverd hebben. De Japansche strijdkrachten in den sector-Hsjaugkau zijn tot 2000 man versterkt. Bij de herovering van Tsijangkau en Hsjangsjan door de Chi neezen zijn ongeveer duizend Japanneezen gesneuveld. JOODSCHE ADVOCATEN GESCHRAPT Havas meldt uit Weenen: In toepassing van de verordening inzake het beroep van advocaat zijn 720 Joodsche advocaten van de Weensche balie geschrapt. Verder wordt gemeld, dat een Joodsch koopman, Martin Grossberg, werd gear resteerd. Hij was voorzitter van den Oos- tenrijkschen bond van veehandelaren en wordt beschuldigd door zijn speculaties de vleeschprijzen in Oostenrijk te hebben op gedreven. Cholera-epidemie in Britsch Indië. Volgens berichten uit Alahabad heeft de in Britsch Indië heerschende cholera-epide mie in de afgeloopen elf weken ongeveer dertig duizend menschenlevens geeischt. Niettegenstaande alle tegenmaatregelen, is men er nog niet in geslaagd de epidemie tot staan te brengen. LIFTKOOI OMLAAG GESTORT. 12 dooden, In een zilvermijn bij Kobe is een liftkooi omlaag gestort, tengevolge van het breken van den kabel. 12 mijnwerkers zijn hierbij om het leven gekomen. VOETBAL. HET INDISCHE ELFTAL VERTROKKEN. Vanmorgen om half acht is het Neder- landsch-Indische voetbalelftal, dat aan de wereldkampioenschappen heeft deelgeno men, na zijn verblijf in Nederland, weer naar Indië teruggekeerd. Er was tamelijk veel belangstelling, waar bij uiteraard de Indische kolonie te Den Haag het sterkst vertegenwoordigd was. De stemming onder de spelers was uitste kend. De aanvoerder van het elftal, Nawir, verklaarde: „Het was een wonder, wij heb ben zooveel beleefd en gezien ,dat het te veel is om op te noemen". De trainer der spelers, de heer Masten broek, was eveneens zeer tevreden. Hoe wel het sportief succes van deze reis niet groot is geweest, meende hij, dat de ver wachtingen, die hieromtrent bestonden, niet zijn beschaamd. De heeren Mastenbroek en Weisse blijven voorloopig nog in Nederland, terwijl de heer Van Bommel de spelers weer naar Indië vergezelt. Van de zijde van den K.N.V.B. waren bij het vertrek aanwezig de heeren Boeljon en Staal, van de technische commissie de heer Mundt. Na een hartelijk afscheid vertrok het ge zelschap met den gewonen D-trein naar Genua, vanwaar met de „Christiaan Huy- gens" de reis wordt voortgezet. ZwitserlandNederland. De Zwitsersche Voetbalbond heeft aan den K.N.V.B. voorgesteld op 7 Mei 1939 'n wedstrijd tusschen Zwitserland en Neder land te spelen. Deze ontmoeting zou dan in een nader vast te stellen stad in Zwitser land worden georganiseerd. Het bestuur van den K.N.V.B. zal ten aanzien van deze invitatie dezer dagen een beslissing nemen. Examen handenarbeid. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg werden 4 vrouwelijke en 8 mannelijke can- didaten geexamineerd door handenarbeid, van wie een der mannelijke candidaten zich terugtrok. De overige zijn geslaagd nml. de dames: I. E. F. Doornbos, Vlissingen; C. J. Jansen Verplanke, Kruiningen; C. I. van Nieuwen- huijzen, Middelburg; M. A. van Prooije, Oostburg en de heeren C. C. Akkerman, Middelburg; H. A. Bakker, Oosterland; J. Fremouw, Oostburg; E. T. Klaassen, Bres- kens; C. J. Leune, Stavenisse; G. M. Prins, Oostburg; C. Verhage, Zuidzande. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school te Borsele voor de maand Juli mej. E. de Wilde te Nijmegen Met ingang van 1 Juli a.s. heeft het bestuur der Herv. school te Goes aan den heer J. Sturm, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend en in zijn plaats benoemd den heer J. de Doelder, zulks met een proeftijd van een half jaar. Te Delft slaagde aan de Technische Hoogeschool voor het le gedeelte van het propadeutisch examen voor civiel ingenieur de heer H. Duns te Vlissingen. Aan de technische hoogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexamen voor bouwkundig ingenieur de heer J. L. Witte te Kloeting e. CLASSICALE VERGADERINGEN IN DE NED. HERV. KERK. De stemmingen over het reorgani satie-ontwerp. Gisteren zijn de classicale vergaderingen van de Ned. Herv. Kerk gehouden, die met het oog op de houding der classes ten op zichte der reorganisatievoorstellen ditmaal belangrijk waren. Middelburg. Aanwezig waren op de class, verg. van Middelburg 23 predikanten en 26 ouderlin gen. Het Regl. vac. (meetellen jaren in het buitenland) werd aangenomen met 49 st.; het Regl. kerk opz. en tucht (vormen van hooger beroep) met 49 st.; het Regl. Godsd. onderwijs en Regl. vac. (optreden gods dienst-onderwijzers in diensten) verworpen met 49 st.; het Regl. hooger ond. (benoe ming kerkelijk hoogleeraar) aangenomen met 48 st„ van wie 23 wenschen dat de laatste zin van art. 2 geschrapt worde; het Regl. examen enz. (voorstel vrouwelijke theologen) verworpen met 25 st.; het Regl. examen (sacramentsbediening na collo- guium doctum) verworpen met 49 st.; het Regl. diaconieën (nauwkeurig beheer) aan genomen met 49 st.; het Regl. predikants- tractementen en Regl. pensioenfonds (di recteur Raad v. B.) aangenomen met 49 st.; het Regl. pensioenfonds (synode be noemt directeur enz. pensioenfonds) aange nomen met 49 st.; het" regl. generale kas (motiveering aanvragen om toelating door gemeenten) aangenomen met 49 st.; het Regl. samenwerking gemeenten (groote- stads- of centrale raad) aangenomen met 49 st. Het Reorganisatie-ontwerp wordt aan genomen met 33 st.; 3 leden wenschten aanneming van de amendementen van ds. Lingbeek c.s. Zij die tegen de aanneming van dit ontwerp zijn, spreken den wensch uit, dat bij verwezenlijking daarvan, de Sy node diligent blijve ten opzichte van de re organisatie. Goes. Praeses dr. J. D. Schmidt te Kapelle. De ze herdacht wijlen ds. Engelsma te Ierseke, feliciteerde ds. J. C. Elenbaas te Borsele met zijn 25-jarig ambtsjubileum van heden als predikant te Borsele, alsmede dr. Koop mans te 's-Heer-Hendrikskinderen met zijn promotie. Na verschillende benoemingen volgde be handeling van de voorloopig aangenomen reglementswijzigingen. 1. Wijziging art. 54 regl. op de vacatu ren. Allen voor. 22. Wijziging art. 17 regl. voor kerkelijk opzicht en tucht. Allen voor, 3. Wijziging hoofdstuk 2 regl. Godsdienst onderwijs en art. 25 regl. op de vacaturen. Geamendeerd aangenomen. 4. Wijziging art. 7 regl. op het Hooger Onderwijs. Geamendeerd aangenomen. Wij ziging art. 7 v. h. regl. op het examen van art. 2 v. h. regl. op het hulppredikerschap en art. 13 v. h. regl. op het Hooger Ond. 20 voor en 44 tegen. 6 Wijziging art. 29 regl. op het examen. Aangenomen met één stem tegen. 7. Wijziging art. 20, 21 en 24 regl voor de diakonien. Allen voor. 8. Wijziging in art. 13 v. h. regl. op de pred. traktementen en 9 wijziging art. 14 v. h. regl. op het pensioenfonds. Beide een parig aangenomen. 10 Invoeging nieuwe ar tikelen 5, 6 en 7 in het regl. op de Gen. Kas aangenomen. 11 Regl. op de samenwerking der ge meente. Allen voor. 12. Reorganisatie. Vóór en tegenstanders hebben het woord gevoerd. Bij stemming bleek dat 50 vóór en 14 tegen het ontwerp waren. Allen waren voor reorganisatie, af gezien van dit ontwerp. Wij geven hier verder nog de uitslag der stemmingen in verschillende classes, een en ander ontleend aan de N.R.C.: Alkmaar heeft de reorganisatievoorstellen verwor pen; Breda nam ze aan; Dokkum: aange nomen; Leeuwarden: verworpen; Heusden: aangenomen; Maastricht: aangenomen; Harderwijk: verworpen; Zutfen: aangeno men; Dordrecht: aangenomen; Zaltbom- mel: aangenomen; Utrecht: aangenomen; Heerenveen: verworpen; Nijmegen: ver worpen; Appingedam: aangenomen; Rot terdam: aangenomen; Meppel: verworpen; Groningen: verworpen; Gouda: verworpen; Leiden: aangenomen; Haarlem: verwor pen; Winschoten: verworpen. Vreemdelingenbezoek. Met de provinciale boot van Breskens werden heden 1750 passagiers en 102 auto's van de Belgische badplaatsen vervoerd. Het vorig jaar op denzelfden dag waren het resp. 1200 en 65. PASTOOR PERQUIN BEDIEND. Pastoor L. H. Perquin, de voorzitter van den K.R.O., die zich in verband met zijn gezondheidstoestand onder behandeling had gesteld van een hem bevriend genees heer in het St. Franciscus-ziekenhuis te Rotterdam, is aldaar hedenochtend voor zien van de H.H. Sacramenten. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent n. v. d. VREDE. DE STERKEN VOOR DE ZWAKKEN. Voor mij ligt het Gedenkschrift ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot be strijding der Tuberculose, samengesteld door den heer C. A. van Woelderen, voor zitter dezer vereeniging. Diens conclusie be gint met het feit vast te stellen dat de cij fers aangevende de sterfte aan tuberculose in Zeeland vergeleken met die voor het ge- heele Rijk over het tijdvak 1913 tot 1938 de grootste voldoening geeft aan de Zeeuw sche medewerkers bij de bestrijding dezer ziekte. Onder deze medewerkers mogen zich ze ker ook rekenen de leden van de Neder- landsche Vereeniging tot het oprichten van arbeidskolonies voor tuberculoselijders in Nederland, meer bekend onder den naam van Zonnestraal. Welnu het plaatselijk co mité roept weder Uw weldadigheid in en verzoekt U haar collecte op Zaterdag 2 Juli niet zonder het offeren van een gift door te zenden. De vermindering van de tuber- culosesterfte wordt langs verschilende we gen bereikt. Een der wegen is het zoo mo gelijk tot genezing brengen van hen die reeds met tuberculose besmet zijn. Deze weg is meestal een langdurige. Het einddoel hierbij is niet alleen de lijder weder te ge nezen in engeren zin, doch hem ook zijn ar beidsvermogen terug te geven, hem weder instaat te stellen voor zich en zijn gezin het brood te verdienen. Hiertoe wordt in een zeker stadium der ziekte overgegaan tot een behandeling waarbij het verrichten van arbeid, aangepast aan ieder geval afzonder lijk, meer en meer wordt toegepast. In Zon nestraal vindt deze behandeling ruim toe passing, is echter vrij kostbaar en is mede aangewezen op aller offervaardigheid, Hiertoe wordt U Zaterdag 2 Juli in de ge legenheid gesteld. Ik ben overtuigd dat ieder naar zijn vermogen deze gelegenheid zal benutten. Namens het Zonnestraal-comité arts. D. N. van Gelderen, S ANEERIN GSUIT WAS JE Naar aanleiding van de ingezonden stuk ken in dit blad van 18 Juni en 25 Juni jl van den heer R. Mol, voorzitter van den Nieuwen Zuidvruchten Bond te Rotterdam, wilde ik toch ook nog wel eenige helderheid aan die toestand geven. Ik dacht eigenlijk, dat die zaak reeds lang als afgedaan kon worden beschouwd. Gebleken is evenwel echter van niet. De heer Mol schrijft dan, dat die regeling met instemming van alle betrokken partijen getroffen werd. Niets is minder waar. Hoor daarover de bonafide kleinhandelaren te Goes en Kapelle-Biezelinge. Voorts schrijft de heer Mol, dat behou dens enkele kleine gevallen deze regeling ook tot genoegen van de betrokken groe pen in het afgeloopen seizoen verliep. Hoor ook daarover voornoemden kleinhandela ren en tevens vele telers. Verder een verslag van een vergadering van kleinhandelaren gevestigd op Walche ren, die deze maatregelen met instemming konden begroeten. Dan zijn op die vergade ring toch zeker niet aanwezig geweest, die kleinhandelaren, die voor de regeling gere geld en sinds jaren in Goes en Kapelle op die veilingen hun inkoopen naar genoegen gingen doen. Doch dat is maar een enke ling, en daar schijnt men geen rekening mede te houden, Wat de tevredenheid over de prijsnotee- ringen betreft, daarover leert de praktijk nog wel, voornamelijk wat de kleine par tijtjes. Dat er geen sprake is, van met dezen maatregel personen op het oog te hebben, dat zou ik U wel anders uiteen kunnen zetten, doch dan moet ik persoonlijk wor den, en doe dat hier liever niet. Neen, mijnheer Mol, ik ben van meening indien ook de bonafide kleinhandel in dezen een woordje mede had mogen spreken, dat de stand van zaken heel anders zou zijn; en ook van teelerszijde, als men de hoofden eens tellen ging, wordt deze regeling niet goedgekeurd door de meerderheid. Dat er zuivering wordt gehouden, best daar waren en zijn nog steeds wel wat koo- pers op de veilingen die er eigenlijk niet hooren, maar ook onder de grossiers. Dan over de erkenningen van de Ned. Groenten en Fruitcentrale. Dat behoeft heelemaal niet ver te voeren. Die heeft men per se noodig; anders kan men als grossier of kleinhandelaar in land- en tuinbouwproducten geen zaken doen. Indien dan die hopelooze verwarring van een G.- kaart en ook een K.-kaart te bezitten door meerdere personen stagnatie of moeiljjkhe den oplevert, zijn dan de betrokken organi saties niet bij machte, dezen chaos uit den weg te ruimen? Daar kon ook de Groenten en Fruitcentrale wellicht wat aan doen omdat personen, die beide kaarten hebben daarbij staan ingeschreven? Wat de contactcommissie betreft, die be staat niet uit vertegenwoordigers der vei lingsbesturen en handelsorganisaties, doch uit vertegenwoordigers der veilingsbestu ren en vertegenwoordigers van gros- siersofgroothandelaarsorga nisaties. Dat het onderzoek absurt wordt ingesteld naar de personen, die wel, en die geen recht van toegang hebben tot de betrokken vei lingen, bewijst het feit, dat bonafide klein handelaren worden geweigerd en door zit ting in die contactcommissie hebbende le den zelf niet-bonafide genoemde kleinhan delaren worden toegelaten en nog steeds- koopen. Indien dan verder door U wordt beweerd, dat alleen aan uitsluitend „grossiers" toe gang, en U zult daarmede wel bedoelen, gelegenheid tot koopen wordt verleend, waarom mag dan ook weer de eene gros sier-kleinhandelaar wel en de andere niet verschijnen. En daar er naar nog altijd een Provinciale Veilingscommissie is, waarom mogen dan de Zuid-Bevelandschen klein handelaren wel en de Walchersche niet op de, Z.-Bevelandsche veilingen, die toch ook op Zeeuwschen bodem staan koopen? Het goed recht van elke veiling is, zegt U, te verkoopen aan wien zij wil, doch indien aan zulk een veiling iemand, die 25 jaar lang veel meer heeft gekocht, dan menige grossier, en al die jaren eerlijk en trouw aan de gestelde verplichtingen, moreel en financieel heeft voldaan, wordt geweerd dan weet ik niet meer, wat onder dat „goed recht" te moeten verstaan. Zulks kan toch zeker niet een volkomen rechtmatige daad genoemd worden. Het komt in dezen er in hoofdzaak maar op neer, dat de overeenkomst te eenzijdig en te persoonlijk wordt toegepast. Wil men een grossiersveiling zonder erkenning van personen, die kleinhandelaar zijn, laat dan de toegang afgesloten worden voor alle kleinhandelaren, ook als zij zich grossier noemen en in wezen nog minder zijn, dan een bonafiden kleinhandelaar. A. Poppe. Tegen moeder tien jaar gevange nisstraf geëischt. Voor de arrondissementsrechtbank te Dordrecht heeft gistermiddag terecht ge staan een 28-jarige vrouw te Oud-Beyer- land, die ervan werd beschuldigd een moord te hebben gepleegd op haar baby van ruim vijf maanden. De vrouw had haar kind laten doodhon geren, omdat zoo zeide zij het van haar eigen man was, van wien zij niet hield. Na een zeer bewogen zitting eisch- te de officier van justitie, mr. Kronen berg, een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaar. Uitspraak over 14 dagen. EEN NIEUWE OPLICHTERSTRUC. Het gebeurde gister in een woning in de Pieter de Hooghstraat te Amsterdam. Er was aan de voordeur gebeld en mevrouw had open gedaan. Op den drempel stond een keurig uitziend man, die vertelde, dat hjj opdracht had van den makelaar een onderzoek in te stellen naar den toestand van de woning- „Waarom die belangstelling?" vroeg me vrouw. „Ja, kijk-U-es, zoo antwoordde de man, we hebben een aardbeving gehad en nu vannacht bovendien een storm en dan is het noodig eens te kijken of er niets is ge beurd, dat ongelukken kan veroorzaken. Mevrouw vond dat antwoord aanneme lijk. Ze liet den man binnen. Kwasi-ernstig stelde de man een nauwkeurig onderzoek in. Geen kamer werd overgeslagen, ook de slaapkamer niet. De man bevond alles keurig in orde. Hij liet zich althans zeer bevredigend over het onderzoek uit. Van zoo'n solied gebouwd huis had hij trouwens ook niet anders ver wacht. Dat kon wel een aardbevinkje en een storm verdragen. Vriendelijk groetend verliet hij het huis. Enkele oogenblikken later was mevrouw even in de slaapkamer. De deur van de linnenkast stond opendat was niet ge woon. Mevrouw dacht even na. Heel even maar, want plots herinnerde zij zich, dat de controleur van den makelaar alleen in de slaapkamer was geweest. Gij wierp een blik in de kast, greep het geldkistje, maak te het openleeg. Een bedrag van 300 plus enkele siraden waren verdwenen. De op zoo brutale wijze bestolen mevrouw heeft de politie onmiddellijk van den dief stal in kennis gesteld. Deze heeft met veel belangstelling van de nieuwe oplichters truc kennis genomen en spoort thans ijverig naar het knechtje van den makelaar. Jongen te water geraakt en verdronken. Gisteravond liepen twee jongens achter elkaar langs den waterkant aan de Erts kade te Amsterdam bij den zg. Paarden- hoek. Plotseling hoorde de voorste een plons en hulpgeroep en bemerkte tot zijn schrik, dat zijn kameraadje, de 14-jarige M. R. in het water spartelde. Deze kon niet zwemmen en daar de plaats waar het onge luk plaats vond tamelijk afgelegen is, duur de het geruimen tijd voordat hulp kwam opdagen. Intusschen was de drenkeling in de diepte verdwenen. Na eenigen tijd dreg gen haalde men het lijk naar boven. Notaris E. C. van Dissel heeft in het café Poleij te Wolfaartsdijk in het open baar verkocht eenige perceelen bouwland, gelegen te Wolfaartsdijk ten verzoe ke van de familie van Gijn. Perceelen 1 en 2 groot 2.61.40 ha. Koop ster mevr. J. de Brujjne te Goes, weduwe van den hr. J. M. Mol, voor 2635 per ha of den hoop 6887.89. Perc. 3 groot 0:87.80 ha. Kooper M. J. Mol te Wolfaartsdijk voor 2665 per ha of den hoop 2339.87. Perc. 4 tot en met 7 groot 2.56.30 ha. Kooper M. J. Mol voorn, voor 2860 per ha. of den hoop 7330.18. Perc. 8 tot en met 11 groot 3.62.30 ha. Kooper L. de Jager Gzn. te Kapelle voor 2810 per ha of den hoop 10180.63. Perc. 12 groot 0.77.30 ha. Kooper P. D. Lindenbergh te Wolfaartsdijk voor 2810 per ha of den hoop 2172.13. Totale op brengst 28910.70.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3