1 |>r0 tfincïule MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT BINNENLAND. Koloniaal: van Scheldnaam tot Eeretitel. ZEELAND. PAVILJOEN WANDELPIER He, CAROLINA DASSI EN HAAR ORKEST Roemeensche Zigeunerorkest Joszi Juga H.M. DE KONINGIN ZATERDAG NAAR ZWITSERLAND. DE KARIMATA OP DE REEDE VAN TERSCHELLING. De affaire-Oss. WEERBERICHT. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 151. TWEE BLADEN. DONDERDAG 30 JUNI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Men meldt ons van officieele zijde, dat liet in het voornemen ligt van H. M. de Ko ningin, om Zaterdag a.s. 2 Juli voor haar jaarlijksche buitenlandsche reis naar Zwit serland te vertrekken., DE ONGESTELDHEID VAN PRINSES JULIANA. In verband met het bericht omtrent een lichte ongesteldheid van Prinses Juliana verzoekt men ons mede te deelen, dat H. K. H., hoewel thans geheel hersteld, voorzich tigheidshalve het paleis nog niet verlaat. PADVINDERSDéFILE VOOR PRINS BERNHARD. Gisteren hebben ongeveer 3500 padvin ders en welpen van de districten Gooi, Utrecht en Amersfoort, ter gelegenheid van zijn verjaardag, voor Prins Bernhard gede fileerd te Soestdijk. Een verrassing was het voor de padvinders, dat niet alleen Prins Bernhard, maar ook H. M. de Koningin, die reeds eenige dagen te Soestdijk verblijf houdt, op het bordes van het paleis ver scheen om het défilé gade te slaan. Tevens waren daar aanwezig de heeren A. Ooster- lee en R. Höppener, respectievelijk hoofd commissaris van de Nederlandsche padvin dersbeweging en hoofdcommissaris van de r. k. verkenners, om Koningin en Prins over de verschillende groepen, welke voor bij trokken, in te lichten. De Prins was ge kleed in padvindersuniform. Het défilé heeft ongeveer drie kwartier geduurd. DE NATIONALE FILM „VEERTIG JAAR" Einde Juli gereed. De nationale film „Veertig jaar" die wordt vervaardigd ter gelegenheid van het komende regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, nadert haar voltooiing. Alle scenes, die in ons land spelen, zijn thans opgenomen. Zooals men weet, bevindt de camaraman Otto van Neijenhof zich op het oogenblik in Nederlandsch-Indië, om daar op verschillende plaatsen aanvullende op namen te maken. Deze zullen de eerstko mende weken in gedeelten per vliegtuig naar Nederland worden overgebracht. He den zou de eerste zending filmstrooken met het Indiëtoestel op Schiphol arriveeren. In de tweede week van Juli zal de synchro nisatie der muziek haar beslag krijgen. Daarna volgt het mengen van het geluid, waarna tot de montage kan worden over gegaan. Men hoopt de film eind Juli klaar te hebben. Op 4 Augustus zullen de mede werkenden te 's-Gravenhage in een beslo ten voorstelling van het resultaat kunnen kennis nemen. Het publiek krijgt de film voor het eerst in de feestweek in September te zien, tij dens welke de rolprent gelijktijdig in alle bioscopen zal draaien. In totaal heeft men ruim zeven maanden aan de film gear beid. EEN FILM OVER VINCENT VAN GOGH. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van een plan tot verfilming van het leven van Vincent van Gogh, waartoe zich een Nederlandsche combinatie van kunstlief hebbers en industrieelen had gevormd. Wij vernemen thans, dat de plannen vasten vorm hebben aangenomen en dat men half September met de vervaardiging van de film hoopt te beginnen. Productieleider is de heer Oswald, regisseur de heer Edmond Greville, die beiden op het oogenblik in ge lijke functie werkzaam zijn bij de nationale film. Tot de medespelenden zullen o.a. behoo- ren Matthieu van Eysden en Lily Bouw meester. De deelneming van Paul Steen bergen, die de hoofdrol zou vertolken, staat nog niet vast. De scènes zullen o.a. worden opgenomen in de Borinage, Etten, Parijs, Aries, St. Remy en Auvers-sur-Oise. Besloten is van Als het Schoonheidsgevoel eenmaal is ingeboet, heeft het leven zijn bloe sem verloren. Rabmdranaat Tagora. de film een Fransche versie te maken. De bekende Parijsche acteur Jouvet is aange zocht om hierin de hoofdrol te vervullen. Naar wij vernemen heeft de „Karimata" zich in den storm, welke gisternacht en ook gisteren over ons land raasde, uitstekend gehouden. Echter zijn er gisternacht eenige machines onklaar geworden en ver nieuwing van enkele onderdeelen is nood zakelijk alvorens men weer met baggeren kan voortgaan. Deze reparaties kunnen uiteraard beter en vlugger op Terschelling verricht worden dan op het altijd woelige water tusschen Vlieland en Terschelling. Tot gistermiddag toe was het onmogelijk om verbinding met de „Karimata" te ver krijgen. In den loop van den namiddag werd de zee echter iets rustiger en toen hebben de sleepbooten den molen aangehaakt en naar de reede van Terschelling gesleept. Daar ligt de „Karimata" nu, rustig en wel, ter wijl men druk bezig is, om alles weer in gereedheid te brengen om zoo spoedig mo gelijk voor de tweede maal naar het Lu- tinewrak te vertrekken. Het oponthoud zal, naar verwacht wordt, slechts kort duren. Speciale attracties. Vanaf 1 Juli het in zijn origineele kleederdracht. (Ingez. Med.) Wat is de Koloniale Reserve te Nijmegen? Wat kan een „mo derne koloniaal" in den Oost wor den? En wat kan hij verdienen? Een Imperiaal Nederlandseli belang Toenemende Zeeuwsche belangstelling. Inderdaad is er wel eens over gedacht zoo zeide kapitein L. A, v. d. Berge, in antwoord* op een vraag om voor den ietwat in een kwaden reuk «taanden naam „koloniaal" wat anders te "bedenken. We hebben ons in Nijmegen suf geprakkizeerd, heel het departement heeft er ook diep over nagedacht, maar we konden niets beters vinden. En omdat we tenslotte meer en beters te doen hebben, peinsden we maar niet verder, doch keerden de zaak om: den naam hebben ■we niet veranderd, maar de reputa tie. Koloniaal worden is niet meer het uiterste redmiddel om het schuim der maatschappij onder de pannen te brengen: het is thans een eer, goed en waar dig gekeurd te worden in het Kon. Ned. Indische leger te mogen dienen! Van scheldnaam is „koloniaal" vandaag aan den dag tot een eeretitel geworden! Wat is nu toch eigenlijk wel die „Ko loniale Reserve" in Nijmegen, welke re gelmatig door middel van advertenties in de dagbladen de flinke Nederlandsche jongens aanmoedigt om dienst te nemen in het Ned. Indische leger? Hoe is zij ontstaan, wat is haar taak, wat kunnen de jongens, die zich tot haar wenden, be reiken? Historisch beteekende de Koloniale Re serve heel wat anders dan tegenwoordig. In vroeger jaren was het feitelijk een in richting tot het bijspijkeren van Kaduuk uit den Oost thuisgevaren kolonialen. Met een reconvalescenten-compagnie in Zut- phen en daarnaast de frissche aanwerving voor den Indischen dienst in Harderwijk. Langzamerhand is het een na het ander echter opgeheven en Nijmegen van ka rakter veranderd; sinds 1912 is de gehëele Koloniale Reserve alleen in Nijmegen on dergebracht. En hoewel ook de Indische verlofgangers administratief „onder Nij megen ressorteeren" is de hoofdzaak en hoofdtaak daar toch wel: aanwerving en voor-vorming van nieuwe soldaten voor het Indische leger. Als men in Indië Europeesche soldaten noodig heeft, dan vraagt men die aan te Nijmegen. En de Nijmeegsche voorraad- magazijnen „leveren" dan naar gelang van het aantal beschikbare en geschikte manschappen ende voorhanden ver- voergelegenheid. Want dit laatste schijnt dikwijls groote moeilijkheden op te leve ren. Men vraagt zich af, waarom de Kon. Marine geen 1000-mans troepentransport schip laat bouwen en in de vaart brengen, dan was deze quaestie toch meteen gron dig opgelost? De hoofdzaak voor onze lezers is en blijft natuurlijk deze vraag: hoe gaat het daar in Nijmegen toe, en later in Indië? Het antwoord daarop kan aldus luiden: er wordt tegenwoordig op de verheugend velen die zich te Nijmegen voor den dienst in Indië aanmelden, een uiterst strenge selectie toegepast. En degenen die na dit veelvoudige selecteeringsproces overblijven, worden in den Oost voor de overgroote meerderheid flinke soldaten en na betrekkelijk korten tijd frissche onder officieren, me't een behoorlijk tot zeer behoorlijk salaris en een zeer behoorlijke positie. In Nijmegen is de gang van zaken al dus: den soms meer dan duizend om in lichtingen vragenden worden de' noodige formulieren gestuurd. Een deel ziet er dan dadelijk van af, of voldoet niet aan de eischen. De rest stuurt zijn papieren in en kloppen deze, dan volgt de zeer strenge medische keuring. Men wil slechts physiek prima jonge mannen heb ben tegenwoordig, geen aftandsche ver zopen kerels! De goedgekeurden worden nog even tjes aan den tand gevoeld, o.a. inzake hun schoolkennis; de afgekeurden worden huiswaarts gezonden. De goedgekeurden komen dan voor den korpscommandant die op grond van een oppervlakkigen indruk beslist of ze „voor- loopig aangenomen" worden of niet. Zoo ja, dan volgt in den tijd, dat ze verder in Nijmegen vertoeven, een zeer nauwge zet onderzoek naar het heden en verleden van den knaap; daarna kan de definitie ve aanneming plaats vinden. Gedurende den tijd der voorloopige verbintenis is ook de jongeling zelf nog geheel vrij om zij het tegen betaling van een deel der voor hem gemaakte kosten zijn vrijheid te hernemen en het burgerpak weer aan te trekken. De knaap is nu recruut. Hij krijgt een prachtig-mooi uniform pakje aangemeten en wordt met 24 anderen, onder een ser geant, in klassen ingedeeld. Twee a drie maanden duurt dan zijn voorloopige op leiding. Deze heeft niet tot doel er een volleerd soldaat van te maken dat gebeurt later, in Indië. Daarvoor zijn en kele maanden ook veel te kort. De voor opleiding dient slechts om eens te zien wat er in zit of wat er van te maken valt. Na deze maanden beslist de korps commandant definitief: naar den Oost, nog even in Nijmegen blijven, of: er uit! De door alle beproevingen geslaagde krijgt 14 dagen verlof om deugdelijk af scheid van familie, vrienden, bekenden en z'n meisje te nemen, en dan gaat het naar den Oost, met een der booten van de „Nederland" of „Rotterdamsche Lloyd". Hoe gaat het nu een flinke, oppassende, kordate „moderne koloniaal!' in onze overzeesche gewesten? (Modern van den nieuwen geest doortrokken; het woord dus niet in de o.i. ontoelaatbaar verdraaiden zin van „politiek op sociaal-de- mocratischen grondslag staande" ver staan Ziehier dan een normale koloniale loop baan, zooals kapt. v. d. Berge ons dit schetste: Na aankomst in den Oost eerst in het depot, dan bij de veldtroepen, dienen als gewoon Europeesch soldaat. Na omstreeks een jaar examen voor de kaderschool; na 9 maanden, indien geslaagd, aanstel ling tot korporaal, in den Oost echter „bri gadier" geheeten. Als brigadier 1 jaar bij den troep, dan weer naar de kaderschool, en na 9 mnd. aldaar „afgestudeerd" zijnde kan de man sergeant zijn. Op z'n snelst in 4 jaren, gemiddeld in 5 jaren, bereikt dus de als gemeen sol daat uitgezondene in Indië den sergeants rang. De daaropvolgende eventueele be vordering gaat naar anciënniteit. Na tenminste 12 dienstjaren kunnen sergeants, sergeants-majoor en adjudan ten-onderofficier examen doen voor on derluitenant, een rang die het Nederland sche leger niet kent. Dit is de hoogste rang die een koloniaal kan bereiken; het salaris hiervoor is 220500 per maand De hoogste te bereiken traktementen (ongerekend gehuwden en kindertoesla gen) zijn verder voor: adjudant o.o. 375 per maand; sergt.-majoor 330 p.m.: sergeant 290 p.m.; de hoogste soldij be draagt voor een brigadier 1.85 per dag soldaat le kl. 1.55 p.d. en soldaat 2e kl. 1 per dag. Behoorlijk oppassende jongens kunnen reeds na een jaar verlof krijgen „per handschoen" hun echtgenoote uit Nerler land over te laten komen. De vraag of zoo'n Europeesch vrouwtje het bij het aanvankelijk nog sober bestaan in Indië zal weten vol te houden zal veel van haar eigen karaktervastheid, bekwamheid., en misschien ook wel een weinig van de diepte harer genegenheid afhangen. Wij vroegen den commandant der Kol Res.: v/aar komen uw mannetjes vandaan? Uit welke deelen van het land, en uit welk soort menschen? Over het algemeen komen de man nen overal vandaan zoo luidde het antwoord. Alleen uit Zeeland en uit Friesland kwamen er tot dusverre op merkelijk weinig, en uit Limburg opmer kelijk veel. Maar den laatsten tijd wordt het uit Zeeland ook beter. En uit welke kringen der maatschappij? Van overal! Misschien heeft de Koloniale Reserve vroeger wel eens ietwat in niet al te besten reuk gestaan, maar dit is nu heel anders geworden: er zijn zoons van dokters, ingenieurs, leeraren bij, zelfs een professorszoontje is een goede kolo niaal geworden. Flinke kerels kunnen we gebruiken, maar over het algemeen s t r e ven we niet naar lieden met einddi ploma H.B.S. of gymnasium. Om deze re den, dat dezulken meestal op den duur met een onderofficiersrang niet tevreden zijn. Maar een enkele loopt er wel zoo tusschendoorverder krijgen we veel jongens met enkele klassen H.B.S.met Mulodiploma, of met. een gewone behoor lijke lagere schoolontwikkeling, uit alle rangen en standen der bevolking; uit de groote steden en van het platteland niet minder. Er zijn nog tal van andere mogelijkhe den, tot specialiseering: monteur bij den vliegdienst, adsp.-onderofficier-vlieger, en- zoovoorts. Wie daarover meer wil weten vrage dat zelfs maar aan den comman dant der Kol. Res. te Nijmegen aan. Ons was het slechts om de hoofdzaak te doen. En dan is de eindindruk deze: er is tegenwoordig een, overigens wel verklaar baar, streven om de niet-intellectueele be roepen in- een beter licht te zien dan in den tijd der overmatige verheerlijking van het intellectualisme. Dit is een gezonde reactie. De Koloniale Reserve nu biedt voor jongens met een vast karakter, een flinken wil tot vooruitkomen, en een ge zond lichaam, uitstekende kansen tot het veroveren van een thans eervolle plaats in de Indische samenleving. Het is niet "alléén een Indisch legérbe lang, het is een Imperiaal Ne derlandsch belang dat dit door jong-Nederland beseft worde. Beter een flinke koloniaal in den Oost, dan een suffe werklooze intellectueel of semi-intellectueel in Nederland! Een verklaring van den raad van ministers. Minister Goseling zou recht door zee zijn gegaan. De regeeringspersdienst meldt: Ter zitting van het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage, gehouden in den namid dag van Zaterdag 25 Juni 1938, zijn de pro cedures behandeld, welke door de leden van het voormalige personeel der brigade ko ninklijke marechoussee te Oss zijn aanhan gig gemaakt tegen den inspecteur K. M. ter zake van hun overplaatsing. In tegen stelling met de positie in de andere reeks procedures was in deze zaken de minister van justitie noch door zijn vertegenwoordi ger, noch op eenigerlei wijze door van zij nentwege voorgebrachte getuigen betrok ken. Door verslagen, zooals die in een deel der pers zijn verschenen over hetgeen op voormelde zitting zou zijn verklaard, is de indruk gewekt, dat de minister van justi tie in de vergadering van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal van 7 April 1938 ten onrechte, en zelfs in strijd met de waar heid, zou hebben medegedeeld, dat reeds van 1 April af tusschen hem en zijn ambt genoot van defensie overeenstemming zou hebben bestaan inzake de overplaatsing van het personeel van de brigade te Oss. De raad van ministers acht het niet ver antwoord, dat de mogelijkheid van een in druk als vorenbedoeld blijft bestaan. Ge hoord onder meer de volkomen overeen stemmende mededeelingen ter zake van den minister van defensie en van justitie, stelt de raad vast, dat het buiten eiken twij fel staat, dat reeds op 1 April 1938 de mi nister van defensie zijn volle medewerking inzake overplaatsing voor zoover die me dewerking krachtens de bestaande voor schriften vereischt was had toegezegd Deze toezegging is aanstonds gegeven en is ten volle gehandhaafd. Dat de uitvoeringsmaatregelen voor de verwisseling van het personeel der brigade (waartoe ook behoorde de door den mi nister van defensie te verleenen machtiging tot het overbrengen van de inboedels voor rijksrekening op voorstellen van den in specteur van het wapen, tot wiens bevoegd heid het bevelen der verplaatsingen be hoort) eerst enkele dagen later, op 6 April, zijn getroffen, hield in geen enkel opzicht verband met eenig nader beraad tusschen beide ministers omtrent de noodzakelijk heid der verplaatsingen. Slechts over het tijdstip van de verplaatsingen van de ma rechaussees (niet-onderofficieren) is nog nader overleg gepleegd. Het overeenstem mend oordeel van beide ministers stond op 1 April vast en is onveranderd gehandhaafd gebleven. Volkomen in overeenstemming met de vaststaande feiten kon en moest de minis ter van justitie in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 7 April 1938 in tegenwoordigheid van den minister van defensie verklaren, dat het tusschen zijn ambtgenoot van defensie en hem geen oogenblik ontbroken heeft aan de vereischte samenwerking. GROOTERE OMZET VAN VISCH OP DEN RIJKSAFSLAG TE IJMUIDEN. De omzet van visch op den rijksafslag in IJmuiden bedroeg over de maand Juni 1938 455.734 tegen 374.458 in Juni 1937, In de eerste zes maanden van dit jaar be droeg de omzet 3.309.348 tegen 3.012.811 in de overeenkomstige periode van 1937. STEEN DOOR DE RUITEN VAN HET BRITSCHE CONSULAAT TE AMSTERDAM GEWORPEN. In den afgeloopen nacht hebben onbeken den een steen geworpen door een der rui ten van het Britsche consulaat, gelegen aan de Heerengracht te Amsterdam. De con cierge van het gebouw ontdekte vanmorgen vroeg, dat het groote ronde bovenlicht bo ven de toegangsdeur was gebroken en dat op de gangmat een in papier gewikkelde steen lag, die er door geworpen moet zijn. Het was een halve klinker, waaromheen twee brieven waren gewikkeld. In het En- gelsch en in het Nederlandsch stond hierop de tekst: „Wij protesteeren tegen den moord op Ben Josef. De Nederlandsche re visionistische zionisten". Zooals men weet is Ben Josef de jeugdige Palestijnsche Jood, die wegens zijn actie te gen Arabieren op grond van de anti-ter- reurwetten door een Britsch gerechtshof is ter dood veroordeeld en eergisteren te Acre in Palestina werd terechtgesteld. De re visionistische zionisten zijn aanhangers van den extremistisch-nationalistischen Jood- schen leider Jabotinsky. De politie, die van de vernieling van het raam op de hoogte werd gebracht, stelde terstond een onderzoek in. 22000 VERDUISTERD DOOR EEN ADMINISTRATEUR. De politie van het bureau Stadhouders kade te Amsterdam heeft in arrest ge steld een in Haarlem woonachtigen admi nistrateur van de Werkgeversorganisatie in het bouwvakbedrijf te Amsterdam, die ten nadeele van deze organisatie in den loop der laatste jaren een bedrag van ca, 22.000 heeft verduisterd. Dit aanzienlijke bedrag vormde een be langrijk deel van het fönds, dat de orga nisatie had gesticht ten bate van de ar beiders, der aangesloten werkgevers. Deze arbeiders ontvingen iedere week, behalve hun loon een bon. Deze bon vertegenwoor digt een zekere waarde en zij kon worden verzilverd wanneer de arbeiders met va- cantie gingen. De administrateur ontving het geld voor deze bons van de werkge vers en hij moest dit natuurlijk in het fonds storten. Een groot gedeelte echter gebruikte hij voor zichzelf. Aangezien de controle wel iets te wenschen over liet kon hij de knoeierijen geruimen tjjd vol houden. Dezer dageh, echter werd de fraude ontdekt. De man heeft bekend. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige W. tot Z. wind, meest zwaar bewolkt, weinig of geen re gen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL. Matige wind uit Z. tot Z.W. richtingen, afwisselend bewolkte en hel dere hemel, weinig kans op regen, lichte stijging der temperatuur. Vr. 1 Juli. Zon op: 4 h 43; onder: 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op: 9 h 41; onder: 23 h 07. E.K. 4 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 30 S 3.44 16.04 10.12 22.48 Juli. Vrijdag 1 4.35 16.52 10.58 23.42 Zaterdag 2 5.28 17.46 11.45 24.31 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S -• springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwater. Verwachting tot morgenavond: Donderdag 30 S 5.46 18.11 11.15 23.48 Juli. Vrijdag 1 6.35 18.55 12.07 24.40 Zaterdag 2 7.23 19.44 12.56 DE „THAMES 3" VLOT. De gestrande zeelichter „Thames 3" is vanochtend door de sleepboot „Holland", \an Mullers sleepdienst in Terneuzen, vlot gebracht. De „Thames 3" en de "Thames 6" zijn daarna door de sleepboot „Security" op sleep genomen en naar Londen vertrokken. Benoemd tot opzichter bij den Pro- vincialen Waterstaat de heer J. Maas te K a t s. NATUURSCHOON IN ZEEUWSCH VLAANDEREN BEDREIGD. Zeeuwsch Vlaanderen is betrekkelijk rijk aan natuurschoon. Het Zwin geniet groote bekendheid, vooral ook omdat er den laat sten tijd heel wat over te doen is geweest. Thans is het echter in veiligheid gesteld. Op het grondgebied van Oostburg en Schoondijke ligt ook nog een bezienswaar digheid, nl. het Groote Gat. Met treft in deze uitverkoren broedplaats de kluut, de fuut, en de bergeend aan, terwijl grutto's, kievitten, tureluurs en wulpen in den trek- tijd er te zien zijn. En zoo is het ook met de kraanvogels, snippen, goudplevieren, groote plevieren en lepelaars. In den win ter zijn practisch alle eenden aan het Groo te Gat te aanschouwen. Deze voorkeur van de vogels van diverse pluimage voor dit plekje in West Zeeuwsch Vlaanderen is algemeen bekend, en deze be kendheid heeft geleid tot bedenkelijke toe standen, die wel eens onder de aandacht gebracht mogen worden. Het Groote Gat is door zijn vogelstand namelijk een trekpleister geworden voor Belgische en Fransche jagers. Deze organi- seeren er op gezette tijden klopjachten en het gebeurt wel, dat op één middag meer dan 200 meerkoeten sneuvelen. Nu is het Groote Gat een onverdeelde ge meenschap van ruim 35 ha met een groot aantal eigenaars en vruchtgebruikers. Als er dus één van hen vergunning geeft op 't Groote Gat te komen en er te jagen, dan kan een tweede zulks niet beletten. De vogel- en natuurliefhebbers staan dan ook machteloos. Een ontstellend aantal vogels laat elk jaar het leven door het bezoek van de ja gers. Een aantal vogels dat aan het jacht geweer ontsnapt wijkt meestal uit naar de Biezekreek onder de gemeente Sint-Kruis. Niet alleen dat de vogelstand schade on dervindt van de vele vergunningen tot het betreden van het Groote Gat, ook de kalk- vorming wordt er door gestoord. Deze wa terpartij toch vormt een voor Nederland geheel eenige kalkvorming, waarvan men de oorzaak, ondanks de onderzoekingen, nog niet geheel kent. Deze kalkvorming wordt aangetroffen op het grondgebied van Schoondijke, op de plaats welke bij de be volking bekend staat wegens de overeen komst der kalkstukken met sintels als „Zinderplaote". Het water heeft een onge looflijk hoog zoutgehalte. Verschillende ma len werd 2 tot 5 pet. geconstateerd. Door het aanleggen van een dam werd in 1651 de open verbinding van het Groote Gat met het buitenwater verbroken. Men zoekt nog steeds naar een zoutbron. Men vermoedt dat deze zich bevindt in de on derliggende derrielaag. De Belgische wetenschap legt een groote belangstelling aan den dag voor deze kalk vorming. Jammer genoeg wordt die ver stoord doordat iedereen er bij kan komen. In Oostburg is het zelfs mode geworden, dat de voortuintjes met rotspartijtjes versierd worden, waarvoor de kalkstukken uit het Groote Gat zich prachtig leenen. Het ge meentebestuur van Oostburg begrijpt de waarde van het Groote Gat en het heeft dan ook reeds herhaaldelijk pogingen in het werk gesteld om het uitroeien van den vogelstand en het onderbreken van de kalk vorming tegen te gaan. Het gemeentebe stuur beschikt echter niet over de bevoegd heid het oord te sluiten. Een natuurreservaat zou het beste mid del tot behoud zijn. Daar is men nu mee bezig. „Het Zeeuwsche Landschap" is door het gemeentebestuur van Oostburg in den arm genomen. We hopen van harte, dat het thans zal gelukken, het Groote Gat, evenals het Zwin in veiligheid te stellen.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1