COURANT De „Koninklijke" en Nederland COURANT IN ZEELAND 1 MIDDELBURGSCHE BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. De Marnix-herdenking uitgesteld tot 1940. WEERBERICHT. DE COURANT Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 38 JUNI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. "Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. De opvolger van. Sir Henry als directeur-generaal van de „Koninklijke" is ir. J. E. F. de Kok. Van dezen laatste gaat de roep uit, een groot organisator te zijn en een slecht re denaar. Of het eerste waar is, kunnen wij niet eigener aanschouwing bevestigen of ont kennen; dat het laatste niet waar is, kan thans echter eigener aanhooring bestre den worden. De Nederlandsche Journalisten Kring richt tegenwoordig eens per jaar, en al gedurende vele jaren, een noenmaal in, waaraan zij prominente Nederlanders vraagt een korte rede te willen uitspre ken. Groote successen heeft de Kring daarmede reeds geboekt; herinneren wij slechts aan de prachtige rede die jonkheer Van Karnebeek, teruggekeerd van zijn handelsmissie naar Zuid-Amerika gehou den heeft; aan de rede van jonkheer Tjarda van Starkenborg Stachouwer als destijds benoemd G.G. van onzen Oost, en nog zoo menige meer. Gisteren had de Kring op deze wijze als gast in zijn midden ir. J. E. F. de Kok. Als hoofdgast tenminste; er waren meer prominenten, zooals minister Weiter, oud-minister Van Lidth de Jeude, en an deren, De Kringvoorzitter, de heer Henri Dek king, sprak het welkomstwoord, daarin gewag makende van de schitterende car rière van den spreker van dit noenmaal: als om gezondheidsredenen afgekeurd of ficier uit Indië thuisgevaren, begon hij zoogezegd van voren af aan in Delft voor ingenieur te studeeren. Met welken uitslag is bekend: een der hoogst bereikbare po sities in het wereldbedrijfsleven is thans met eere de zijne. Na den maaltijd heeft ir. De Kok een rede gehouden over „De Koninklijke en Nederland." Kennelijk doel dezer voordracht was, een indruk te geven van de groote eco nomische beteekenis van dit wereldbedrijf voor de economie van Nederland. „Ik mag dit eerlijk zeggen, aldus spre ker, want ik ben niet de man, die de Ko ninklijke groot gemaakt heeft; dat waren Kessler en Deterding." In een korte historische inleiding ver telde ir. De Kok van de heel oude aard olieproductie: hoe in het oude Oosten al >de asfalt bekend was, en hoe de Romei nen met hun heirwegenaanleg ook al van asfalt als voegmiddel gebruik maakten. Maar toen dan de eigenlijke kerosene, de brandpetroleum ontdekt was, aldus spr., toen begon de kleine bloei van de bedrij ven. Alleen met dat lastige afvalproduct, de benzine, wist men in die dagen geen raad, en dat werd dan ook maar, gelijk afval past,verbrand, dan was men het op de goedkoopste manier kwijt. Hoe heel anders is dat nu geworden. De benzine is niet meer weg te denken uit onsi economische, technische leven: van vliegtuigmotor tot sigarenaansteker, van Dieselmotor tot bestanddeel van verf en kaarsen en zoo nog tientallén aanwendin gen meer gebruikt men de aardolie en haar menigerlei derivaten. De taktiek van de Koninklijke, aldus spr., is steeds geweest: geen concurrenten dooddrukken, maar ze overnemen, zoodat beide partijen er wel bij varen. Dat is ook steeds geschied. In het laatste gedeelte van zijn kern achtig, helder betoog gaf de spreker en kele cijfers om de beteekenis van de Ko ninklijke voor Nederland aan te duiden. Als aardigheid werd daarbij vermeld, dat haar productie totaal een vat zou vullen ter grootte van het vliegveld Ypenburg, ■en dan60 meter hoog! In de laatste jaren heeft de Koninklijke voor 125 millioen guldens schepen laten bouwen op Nederlandsche werven: gedu rende de laatste 20 jaar liep er elk kwar taal een zeeschip voor haar van stapel. Van welke beteekenis dat voor Onzen scheepsbouw is, verstaat een ieder. Aan 50.000 employees en werklieden verschaft de Koninklijke in het Nederlandsche Im perium arbeid en dus brood; haar ruw- olieproductie in Ned. Indië bedroeg in h<jt afgeloopen jaar ruim 5 millioen ton. Bij verschillende Nederlandsche bedrijven plaatste de Koninklijke de laatste twee jaren voor 50 millioen guldens aan or ders en zij verzond met Nederlandsche schepen de laatste tien jaren 20 millioen ton goederen, waarvoor zij 50 millioen guldens vracht aan Nederlandsche reede- rijen betaalde. En tenslotte groote hi lariteit onder de luisteraars de astrono mische bedragen welke het ons vergund wordt in de Nederlandsche schatkist aan belastingen te stortenNader verna- men vnj, dat dit bedrag over het jaar 1937 heelt bedragen eventjes 70.000.000 gul- 'dens .P,0]* aan sociale, cultureele werk wpdde de spreker nog enkele woorden, daarbij het uiterst belangrijke research- werk in de groote eigen laboratoria, het steunen van de vestiging van bijzondere leerstoelen aan universiteiten etc. niet vergetende, om te besluiten met zijn bo venaangehaalde uitspraak omtrent het ■groote belang van het bedrijf, aan welks hoofd hij gesteld is, voor ons land. Daarna bleef men nog lang na-kouten... .maar dat was ,,niet voor de krant" Prins Bernhard bij het jubileum der luchtvaartafdeeling. Prins Bernhard is voornemens de vie ring bij te wonen van het zilveren feest van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg op 1 Juli a.s. Ook zal de Prins dien dag aanzitten aan het ter gelegenheid van dit jubileum te houden korpsdiner. H. Martin onder-directeur der K. L. M. Naar wij vernemen is met ingang van heden de heer Hans Martin, hoofd van de Indië-afdeeling der K. L. M., benoemd tot onder-directeur der K. L. M. Ook in deze functie zal hij zich blijven belasten met de leiding der Indische aangelegenheden. De directie der K. L. M. bestaat thans uit den heer Plesman, directeur en de heeren H. Martin en P. Guillonard, onder-direc teuren, de laatste speciaal belast met de leiding der technische aangelegenheden. DE „KAREYIATA" ONDERBREEKT HAAR WERK BIJ DE „LUTNE". De baggermolen „Karimata" heeft het werk bij de „Lutine" gisteren stopgezet in verband met den sterken wind en den krachtigen zeegang. De bemanning kon gis teravond niet afgelost worden, daar de Sleepboot niet langszij kon komen. De be manning is vannacht aan boord gebleven. Hedenochtend stond over Terschelling een storm van West tot Zuid-West, met windkracht 8. De weervoorspellingen zijn echter gun stig, zoodat gehoopt wordt, dat de „Karima ta" spoedig den bergingsarbeid kan hervat ten. Op het oogenblik ligt de molen nog vei lig voor anker. BEZOEK VAN VREEMDELINGEN AAN FAMILIE OF VRIENDEN HIER TE LANDE. De minister van justitie heeft het vol gende schrijven gericht tot de procureurs generaal, tot de fgd. directeuren van po litie en tot den inspecteur der koninklijke marine, büreau grensbewaking en rijks vreemdelingendienst De verscherpte controle op vreemdelin gen zal er toe leiden, dat hier te lande gevestigde personen die familieleden of vrienden van vreemde nationaliteit voor eenigen tijd op bezoek wenschen te ont vangen, zich veelal van te voren bij de politie van de plaats hunner inwoning zullen vergewissen of dergelijk tijdelijk familie- of vriendenbezoek kan worden toegestaan. In die gevallen ware door de politie nauwkeurig te onderzoeken, of het inder daad een reëel familie- of vriendenbezoek van slechts tijdelijken aard en niet zooals in de practijk herhaaldelijk voor komt een poging om zich in ons land te vestigen of eenig ander doel geldt. Terzake zij, onder verwijzing naar mijn aanschrijving van 7 Mei jl. medegedeeld, dat vreemdelingen, van wie kan worden aangenomen, dat zij, onder den druk der omstandigheden, het land, waar zij geves tigd zijn, verlaten en alzoo als „vluchte lingen" worden aangemerkt, ook niet voor bezoek hier te lande mogen worden toe gelaten, tenzij zij kunnen aantoonen, dat zij in een ander land dan hetwelk zij ver laten hebben, met goedvinden van de be treffende autoriteiten, duurzaam verblijf gevonden hebben. Ik teeken hierbij nog aan, dat de in sommige paspoorten van vreemdelingen voorkomende verklaring betreffende hun geoorloofde terugkeer naar het land van herkomst, op zichzelf geenerlei waarborg biedt, dat houder daarvan niet als vluch teling in den zin mijner eerstgenoemde aanschrijving zou zijn aan te merken. Wanneer de realiteit van het tijdelijk bezoek komt vast te staan, dan is het, ter voorkoming van moeilijkheden bij de toelating aan de grens gewenscht, dat zulks door of vanwege het hoofd van plaatselijke politie worde vastgelegd, b.v. door een onderschrift op den brief waar bij tot bedoeld bezoek wordt uitgenoodigd. In het algemeen toch zal, vooral wan neer de vreemdelingen slechts over weinig geldmiddelen beschikken, doorlating aan de grens voor familie- of vriendenbezoek zonder een dergelijke verklaring van de politie niet kunnen plaats hebben. Bedoelde gedragslijn heeft bovendien het voordeel, dat de politie ter plaatse op de hoogte is en zooveel doenlijk behoort te controleeren of inderdaad vertrek plaats heeft na afloop van den voor het bezoek gestelden termijn. EMIGRANTEN-WEE. De Nederlandsche af deeling van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid heeft het volgende adres ge zonden aan den minister van justitie: Uit betrouwbare bron werd te onzer kennis gebracht: le. Dat zich, sinds meer dan drie we ken, in het huis van bewaring te Rotter dam eenige Duitsche emigranten bevin den, opgesloten in volslagen afzondering, elk in een cel. 2e. Dat voor hen zelfs niet de mogelijk heid bestaat om, althans eenmaal per dag, „gelucht" te worden. 3e. Dat zij noch geschenken, noch zelfs fruit van buitenaf mochten ontvangen. 4e. Dat in hun cel den geheelen nacht door, het licht bleef branden zoodat zij feitelijk geen oogenblik volkomen tot rust kwamen. 5e. Dat, ten gevolge van dezen zenuw- sloopenden toestand, een der jonge man nen, 32 jaar oud, zich door ophanging van het leven beroofde. 6e. Dat zijn advocaat hiervan vijf dagen onwetend werd gehouden niettegenstaande een poging om hem te bezoeken. Van deze jonge mannen weten wij niets af. Hun politieke gezindheid, hun verle den zijn ons volslagen onbekend. Op grond van zuivere menschelijkheid achten wft het echter onze plicht de aandacht van Uwe Excellentie op dezen grooten mis stand te vestigen, nu dit ontstellende feit Plannen maken is het zeepbellen blazen van volwassen menschen. tot onze kennis is gebracht. Wij spreken den ernstigen wensch uit, dat tegen der gelijke inbreuken op recht, beschaving en humaniteit met kracht zal worden opge treden. Voor onze defensie. Tot op heden is een bedrag van 130.962.aan bijdragen voor de verster king van onze defensie ontvangen. NEDERLAND BIJ DE MINISTERCONFERENTIE DER SCANDINAVISCHE STATEN. De R.P.D. meldt: De ministers van buitenlandsche zaken der Scandinavische landen die, gelijk be kend, gewoon zijn tweemaal per jaar bij een te komen ter bespreking van politieke vraagstukken, hebben een uitnoodlging ge richt tot hun ambtsgenooten in Nederland, België, Luxemburg en Zwitserland, ter bij woning van de a.s. bespreking, welke op 22 en 23 Juli te Kopenhagen zal worden gehouden. Mr. Patijn heeft deze uitnoodiging aan vaard. De handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Denemarken. De regeeringspersdienst deelt mede, dat gisteren te 's-Gravenhage de tekst werd geparafeerd van een overeenkomst tot regeling van het handelsverkeer tusschen Nederland en Denemarken gedurende den tijd van 1 Juli 1938 tot 1 Juli 1939. Deze overeenkomst is te beschouwen als een voortzetting van die, welke voor het tijdvak 1 Juli 1937 tot 1 Juli 1938 heeft gegolden, behoudens enkele wijzigingen. Onder deze wijzigingen komen enkele voor, ten bate van den Nederlandschen uitvoer, zoowel wat betreft die van indu strieartikelen als van voortbrengselen van den tuinbouw. Wat den invoer in Nederland betreft, beperken zich de contingent-wijzigingen tot enkele vermeerderingen van onderge schikt belang, en strekken zich met name niet uit tot het contingent rundvleesch, dat Denemarken pleegt in te voeren.) Deze overeenkomst zal, naar verwacht wordt, spoedig door beide regeeringen In werking kunnen worden gesteld. EERSTE OP AUSTRALIëDIENST DER K.N.I.LDI. AANSLUITEND INDIë- VLIEGTUIG VERTROKKEN. Zooals reeds zoo vele malen in de ge schiedenis der Nederlandsche luchtvaart hadden zich ook hedenmorgen vroeg veel belangstellenden verzameld in het stations' gebouw van de Amsterdamsche luchthaven Schiphol, en evenals bij vorige gelegenhe den stond in het middelpunt dezer belang stelling weer het vertrek van een Indië- vliegtuig der K.L.M. Een deel van de post en de lading en zelfs eenigen van de pas sagiers, die hedenmorgen met de „Emoe naar Batavia zijn vertrokken, zullen daar aansluiting vinden op het vliegtuig, waar mede de K.N.I.L.M. op 3 Juli a.s. haar eer sten dienst naar Australië opent, zoodat het vertrek van het Indië-vliegtuig van morgen kon worden beschouwd als de ope ning van de directe Nederlandsche lucht- verbinding NederlandAustralië. Verschil lende autoriteiten waren hierbij aanwezig. Voor de vertrekkende machine heeft de directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, het woord gevoerd. Hij sprak de hoop uit, dat dit succes voor de toekomst vruchten zou mogen afwerpen en eindigde met een driewerf hoera voor de leden der bemanning, bestaande uit de heeren A. Viruly, Van Rosen, Buytendijk, Gits en Oosterhuis. De voorzitter van den Raad van bestuur van de K.N.I.L.M., de hr. E. Enthoven, over handigde gezagvoerder Viruly een K.N.I. L.M.-vlag met den datum van de opening der nieuwe luchtlijn er in geborduurd en verzocht den commandant, deze vlag te Tjililitjan te willen overhandigen aan den K.N.I.L.M.-vertegenwoordiger Nieuwenhuis opdat deze hem zal meegeven aan den gezagvoerder van het K.N.I.L.M.-vliegtuig, waarmede de dienst naar Australië wordt geopend, opdat deze de vlag naast de Australische vlag bij aankomst in Austra lië op de machine kan plaatsen. In de congreszaal van het hotel verza melden de aanwezigen zich na het vertrek van het vliegtuig aan een gemeenschappe lijk ontbjjt, waarbij nog eenige korte woor den gesproken werden door ir. Hof namens den minister van waterstaat en door dr. ir. M. H. Damme. Opstootje om twee beschonken mannen- Gisteravond heeft de politie op den Noord- wal te Den Haag een dronken man gearre steerd een zekeren H. J. v. d. K., 48 jaar oud, chauffeur van beroep. De arresteeren- de agenten wilden hem ter ontnuchtering naar het bureau Prinsestraat overbrengen, doch de 28-jarige zoon van den arrestant, H. H. v. d. K., winkelbediende van beroep, trok voor zijn vader partij en wilde hem ontzetten. Dit had tengevolge, dat ook hij wegens belemmering werd gearresteerd. Tijdens zijn overbrenging naar de Prinse straat ook hij was onder invloed van drank maakte hij veel kabaal en ver zette hij zich hevig. Hij maakte zich schul dig aan beleediging der agenten en aan we- derspannigheid. Een zeker soort publiek, dat in dergelijke omstandigheden voor de arrestanten partij pleegt te trekken, drong op en maakte het den agenten lastig. Het gooide met steenen, waardoor een der agen ten op den rug werd getroffen. Het achter wiel van een der politierijwielen werd door het opdringend publiek vernield. De agen ten trokken den sabel en maakten zich ruim baan, waarbij de jongste arrestant eenige klappen opliep, zoodat hij in het bureau Prinsestraat door den geneeskundi- VERZEKERINGSAGENT AANGEHOUDEN. Wegens verduistering en valsch- heid in geschrifte. Te Krabbend ij ke heeft Zaterdag de gemeentepolitie, in samenwerking met den aldaar gestationneerden rijksveldwachter, aangehouden als verdacht van valschheid in geschrifte en verduistering, den onge veer 27-jarigen O. S., hoofdagent van een levensverzekeringsmaatschappijwonende aldaar. Naar wij vernemen, moet de man fic tieve verzekeringen hebben afgesloten, ter wijl hij ook gelden van onder hem staande agenten moet hebben ontvangen en niet afgedragen. In totaal zou het verduisterde geld echter niet meer dan 40 bedragen. De arrestant is gistermorgen overge bracht naar Middelburg en daar in voor- loopige hechtenis gesteld. Automatiseering van de telefoon. De werkzaamheden in verband met de automatiseering van de telefoon, welke, naar verwacht wordt, eind 1939 gereed zal zijn, maken goeden voortgang. Een groep werklieden, monteurs etc. van de telegrafie is momenteel bezig met het leggen van kabels. Reeds zijn enkele gedeelten in den sector Goes gereed. Thans is het gedeelte naar 's-Heer-Arendskerke in bewerking. Indische dienst. In Europa is met verlof aangekomen dr. E. de Vries, fd. hoofdambtenaar van eco nomische zaken p.a. ds. J. de Vries, Wil- helminadorp bij Goes. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Clinge: P. V. M. Vercauteren. De heer Vercauteren is thans wethouder deze gemeente. De jaarlijksche collécte voor de Cen trale voor werkloozenzorg „Jong Holland snakt naar werk"; bracht op het Zand 57 op. De groei der U.L.O. scholen. Naar aanleiding van raadsvoorstel om een tweetal lokalen meer ter beschikking te stellen van de U.L.O. scholen, laten we hieronder een staatje volgen van het ge middeld aantal leerlingen over de laatste tien jaar. Na het jaartal volgt eerst het aantal leerlingen van school C en vervol gens dat van de chr. U.L.O. school: 1928: 81 en 66; 1929: 77 en 86; 1930: 81 en 108; 1931: 88 en 124; 1932 87 en 141; 1933: 96 en 148; 1934: 109 en 148; 1935: 114 en 161; 1936: 142 en 165; 1937: 169 en 173; 1938: 180 en 181. - SOEBURG. In de vergadering van de Soeburgsche Oranjevereeniging deelde de voorzitter, de heer J. C. Gabriëlse o.m. me de, dat in het Tuindorp een buurtvereeni- ging is opgericht met aanvankelijk 65 leden en voorts het volgende: Zooals bekend is werd op initiatief der Soeburgsche Oranjevereeniging besloten in 1938 Marnix van Sint Aldegonde op waar dige wijze te herdenken, waartoe een comi té werd opgericht met een eere-comité waarvan minister Colijn, alsmede minister Slotemaker het beschermheerschap hebben aanvaard. Thans vernemen wij dat de Nederland sche regeering heeft besloten de Marnix- herdenking in Nederland te doen plaats hebben in 1940 omdat men zich hier te lan de geheel heeft gericht naar de overtuiging dat Marnix niet in het jaar 1538, maar in 1540 geboren is. Het Belgische Komiteit voor de Marnix- herdenking te Antwerpen dat Marnix in 1938 herdenkt, blijkt bereid te zijn de in September 1938 voorgenomen tocht naar Soeburg uit te stellen tot 1940. In verband met een en ander heeft de Oranjevereeniging besloten haar Marnix- herdenking eveneens uit te stellen tot 1940. Het programma voor de feestweek van 5 10 September werd in verband hiermede als volgt gewijzigd vastgesteld. Maandag 5 September: 's avonds 8 uur samenkomst in de Ned. Herv. Kerk spre kers: burgemeester Stemerding, ds. Spij kerboer en de voorzitter van de Soeb. Oranje Ver. Optreden der beide zangver- eenigingen. Dinsdag 6 Sept. 's morgens 88.30 uur klokluiden. 8.30 reveille en optocht met vaandels en vlaggen van diverse vereeni- gingen. Woensdag 7 Sept. 25 uur kinderfeest op de wei van den heer Jacobse aan de Beciusstraat. Tractatie. N.M. 810 uur turnen op het Marnixplein. Donderdag 9 September: 810 uur n.m.: Concert der beide zangvereenigingen. Zaterdag 10 September 11 uur v.m. Kin derzang en eventueele tractatie. 25 uur n.m. Bloemencorso met 2 mu ziekcorpsen. 7.309 uur n.m. Concert op het Oranje plein. 9.3010.30 n.m. Gondelvaart. Muziek op de Loskade. Ontbinding op het Oranje plein. Gedurende de feestweek straat-en ge velversiering en etalagewedstrijd, waarvoor diploma's als prijzen zullen worden uitge reikt. gen dienst moest worden verbonden. Hij is vastgehouden. De vader is na ontnuchtering vrijgelaten. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Tijdelijk afnemende, later weer krachtige wellicht stormachtige Z. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvan kelijk regen, weinig verandering in tempe ratuur. UKKEL: Vrij hevige tot hevige wind uit Z.W. richtingen, bewolkt tot betrokken, en kele opklaringen, vermoedelijk gedurende den nacht enkele uren aanhoudenden regen, matige temperatuur. Wo. 29 Juni. Zon op: 4 h 42; onder: 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op: 5 h 54; onder: 22 h 11. E.K.: 4 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 28 2.05 14.30 8.36 21.09 Woensdag 29 2.56 15.19 9.24 22.01 Donderdag 30 S 3.44 16.04 10.12 22.48 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; f Juni. Hoogwater. Laagwater. Verwachting tot morgenavond: Dinsdag 28 4.03 16.36 9.35 22.06 Woensdag 29 4.56 17.26 10.25 22.59 Donderdag 30 S 5.46 18.11 11.15 23.48 Het feest voor het regeeringsjubileum zal inplaats van op Dinsdag, zooals dat eerst was bepaald, op Zaterdag worden ge vierd. DOMBURG. De collecte voor den gewa- penden dienst heeft opgebracht 6. NIEUW- en SINT-JOOSLAND. Morgen avond maakt het plaatselijk muziekgezel schap ter gelegenheid van den jaardag van Prins Bernhard een wandeling door de ge meente en Zaterdagavond zal het een uit voering op de tent geven. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. Maan dagavond werd onder leiding van den Oranjebond een zeer druk bezochte ver gadering van de ingezetenen gehouden ter bespreking van de feestelijkheden bij het a.s. regeeringsjubileum van de Koningin. Besloten werd op 9 September feest te vieren. In den voormiddag zullen de schoolkinderen getracteerd worden. Ver schillende volksspelen zullen in de kom der gemeente gehouden worden en des middags zal een optocht gehouden worden, waarvoor vele deelnemers zich reeds heb ben opgegeven. Na zonsondergang zal een vreugdevuur ontstoken worden op de Losplaats. Er hebben zich verschillende buurtcomité's gevormd, die voor versie ring der huizen enz. zullen zorgdragen. Besloten werd met een lijst bij de ingeze tenen rond te gaan om de noodige gelden te verkrijgen. In overleg met de voorzit ters van de buurtcomité's zal een definitief plan van de volksspelen e.d. worden op gesteld. RAAD VAN NIEUW- EN SINT-JOOSLAND NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester G. A. Harff. Afwezig de heer De Kater. De verordening op het steiger- en kaai- geld werd opnieuw vastgesteld voor dat ge deelte van de haven, dat in deze gemeente is gelegen. Nu de nieuwe begraafplaats vrij ver bui ten de kom der gemeente is gelegen, stel den B. en W. voor een rijdende draagbaar aan te schaffen. Kosten 237. De heer V e r 1 a r e kon zich hiermede zeer wel vereenigen, maar nu er toch een geheel nieuwe begraafplaats ingericht wordt, stel de hij voor tevens een automatisch begraaf- toestel aan te schaffen. De kosten hiervan zullen 165 bedragen. De heer v. Eenen- naam ondersteunde dit voorstel en wees o.m. op de moeilijkheden die thans onder vonden worden bij het laten zakken der kist. Besloten werd beide apparaten aan te schaf fen en een tweede geldleening voor de be graafplaats aan te gaan van 2700 tegen 3% De rente van de eerste leening ad 4000 werd door de geldgevers inmiddels verlaagd van 4 tot 3% Van den Bond van Personeel in Over heidsdienst was een verzoek ingekomen om den gemeentewerkman Zaterdagsmiddags vrij te geven. B. en W. stelden voor dit ver zoek voor kennisgeving aan te nemen, aan gezien een dergelijk verzoek kort geleden reeds is afgewezen en de gemeentewerkman hier een uitzonderlijke positie bekleedt. De heer Eikenhout meende dat de gem. werkman ambtenaar is en was voor inwilliging van het verzoek. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 4 te gen 2 stemmen, tegen de heeren Eikenhout en Van Eenennaam. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de Geitenvereeniging een subsidie van 5 te verleenen als tegemoetkoming in de kosten van de jaarlijksche keuring. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Houterman, in de vorige vergade ring gedaan, om de raadsvergaderingen in het vervolg te openen en te sluiten met ge bed, deelde de v o o r z. mede, dat B. en W. niet met een voorstel dienaangaande zullen komen, aangezien kort geleden dit voorstel werd verworpen. De v o o r z vroeg het gevoelen van den Raad. De heer V e r 1 a r e ondersteunde het voorstel Houterman. De heer Van Strien was van meening dat deze zaak thans be ter kon blijven rusten. Bij de daarop ge houden stemming werden 3 stemmen voor, en 3 tegen uitgebracht, tegen de heeren Klompe, Eikenhout en Van Strien. Aange zien de vergadering niet voltallig was, zal het voorstel worden aangehouden tot de volgende vergadering. Besloten werd ter gelegenheid van het a.s. regeeringsjubileum der Koningin aan alle schoolkinderen een aandenken te ge ven. Een schrijven van Ged. Staten om ten spoedigste een contract te sluiten met het

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1