m Steradent Zeeland en GEKRO KRONIEK van den BAG. ZEELAND. Br*v#?*v TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 27 JUNI 1938. No. 148. KERK EN SCHOOL. Van kadaver tot vet en voer. MIDDELBURG. Het jubileum van de Vereeni ging van Ziekenhuisverpleging. HéÉI M EEN bl# UW KUNSTGEBIT WERKELIJK GOED SCHOONI tlet probleem der politieke vluchtelingeneen interna tionale conferentie te Evian Zooals men weet, heeft Roosevelt, de president der Ver. S.taten, het initiatief ge nomen van een conferentie over het lot der politieke vluchtelingen. Op zijn uitnoo- diging zullen 27 mogendheden te Evian aan het meer van Genève gaan vergaderen, om het vraagstuk der politieke vluchtelingen te bestudeeren. Een vraagstuk, dat vooral door de Jodenvervolgingen in Duitschland en de vlucht van Oostenrijkers tengevolge van den Anschluss zoo actueel is geworden. En dat nog wel geruimen tijd actueel zal blijven ook. Op het oogenblik is immers in Duitschland een actie gaande, om den Jo den het leven aldaar binnen afzienbaren tijd geheel onmogelijk te maken. Tegelijkertijd wordt ook de „zuivering" van Oostenrijk met de niets ontziende energie, die het Duitsche nationaal-socialisme in zoo'n ge val weet te ontplooien, doorgezet. Göring's woord, dat Weenen binnen enkele jaren ge heel „Duitsch", d.w.z. vrij van Joden moest wezen, loopt op deze manier kans, nog véél sneller te worden verwezenlijkt dan zijn in Maart gehouden rede deed vermoeden. Na tuurlijk zal dit alles geschieden ten koste van onnoemelijk veel leed, tranen en bloed nog steeds slaan wanhopige Joodsche ongelukkigen de hand aan zichzelven maar het doel zal worden bereikt; dit staat als een paal boven water. En daarom heeft de Amerikaansche regeering voorgesteld, om ook hen, die nog in de toekomst over de grenzen van het Duitsche Rijk zullen uitwijken, als politieke vluchtelingen te be schouwen. In een diplomatieke nota, welke het pro gram der conferentie omvat, stelt Washing ton tevens voor, dat de onderscheidene re geeringen vertrouwelijk alle teksten van wetten en besluiten op het stuk der immi gratie zullen mededeelen. Bovendien zouden zij, voor zoover mogelijk, kunnen berichten, welke aantallen en categorieën emigranten zij willen opnemen en wordt bestudeering gevraagd van de kwestie der niet met een paspoort voorziene vluchtelingen. Tenslotte bestaat het plan, in een nader aan te wij zen hoofstad een internationale commissie te doen zetelen, die een schema tot ver deeling der emigranten over verscheidene landen zal opstellen. Een vertegenwoordiger der Vereenigde Staten, Myron Tayler, zal de conferentie presideeren. De Fransche regeering, in wier land ze bijeen komt, zal voor functionnee- ring en materiaal zorgen. Paul Boncour wordt secretaris-generaal en Sir Neil Mal colm, hooge commissaris voor de vluchte lingen uit Duitschland en Oostenrijk, ver tegenwoordigt, alleen, den Volkenbond. Onder de deelnemers ontbreekt Italië. Zijn machthebbers hebben zich blijkbaar door overwegingen van as-verbondenheid en van haat jegens al wat ook maar in de verte naar Volkenbondsbemoeiïng zweemt, laten leiden; de uitnoodiging is afgeslagen. Duitschland kreeg geen invitatie, omdat de conferentie slechts zal beraadslagen over het lot der vluchtelingen, wanneer zij den Duitschen bodem hebben verlaten. Wél zul len, naar alle waarschijnlijkheid öf de Ame rikaansche regeering öf de internationale commissie bovenbedoeld naderhand met het Duitsche bewind in contact treden over toepassing van de ter conferentie opgestel de aanbevelingen. Wij moeten zoowel de conferentie-resul taten als de ontvangst, die zij in Duitsch land zullen vinden, afwachten. Het vluch telingenvraagstuk is heel lastig op te los sen en er zal bij alle partijen heel wat goede wil noodig zijn, om behoorlijke vor deringen te maken. Duizenden en nog eens duizenden bouwen op „Evian" hun laatste hoop en verwachtingen. Moge de confe rentie zich daarvan bewust zijn en er een geest van humaniteit, van ware mensche- Hjkheid heerschen, welke kleinzielige, al te zakelijke of enghartig-„nationale" overwe gingen het zwijgen oplegt. Humaniteit die, uit den aard der zaak, voorzichtigheid of zelfs afwijzing jegens inderdaad onge- wenschte elementen niet behoeft uit te slui ten. Acte examen L. O. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagden Zaterdag de heeren C. J. Leune, Stavenisse; G. M. Prins, Oostburg; J. C. J. de Quartel, Middelburg, en C. Verhage, Zuidzande. i. In 't Overschiesche Destructiebedrijf „Laat Zeeland toch links liggen!, zoo zeiden mijn medefirmanten steeds tegen mij aldus vertelde de heer Rudolf A. de Kroes ons, toen wij een bezoek brachten aan het Overschiesche Destructiebedrijf „Gekro". „want dat is toch een onmo gelijke provincie voor ons. Dat krijgen we immers nooit voor mekaar: met al die eilanden en die breede stroomen en die hoo ge veertarieven: hoe zullen we daar ooit een redelijke overeenkomst tot stand kun nen brengen, die voor beide partijen bevre digend is?" Maar met een goed soort Nederlandsche koppigheid heeft de heer R. A. de Kroes doorgezet, en de man, die van den kant der afdeeling Zeeland van de Ned. Ver. v. Ge meenten de Zeeuwsche belangen behartig de, mr. dr. A. J. J. M. Mes te Heinkenszand, heeft eveneens taai volgehouden, en ziet: zoo is men er tenslotte met goeden wil niet temin in geslaagd voor die uit een oog punt van rendabiliteit voor een veedestruc tiebedrijf nl. - „onmogelijke provincie" tóch een voortreffelijke regeling tot stand te brengen. Een regeling die voor onze Zeeuwsche gemeenten, daar mag wel eens in het bijzonder de nadruk op gelegd wor den, zelfs aanmerkelijk gunstiger is dan in alle redelijkheid verwacht mocht worden! Temidden van Westlandsche tuinderijen DE OVEREENKOMST DER ZEEUWSCHE GEMEENTEN MET DEN VEEDE STRUCTOR „GEKRO" TE OVERSCH1E. In verschillende gemeenteraden onzer provincie is, was of kome dezer dagen aan de orde het afsluiten van een overeen komst tot veedestructie. In verband daarmede vestigen wij de aandacht onzer in deze zaak belang stel lende lezers op een artikelenserie, aan vangende in dit nommer van ons blad, waarin deze zaak aan een nadere beschou wing wordt onderworpen. De feestelijke herdenking van het tien jarig bestaan van de Vereeniging voor Ziekenhiusverpleging op Walcheren is in alle opzichten goed geslaagd. Alsvorens van de drie elkaar opvolgen de deelen der herdenking in de boven zaal van het Nederlandsche Koffiehuis gewag te maken keeren wij nog even te rug naar de bloemen en de versnapering voor de zieken in de verschillende zie kenhuizen. De voorzitter en de secretaris namen een kijkje bij de 45 leden, die in het Gasthuis verpleegd worden en hoorden daar van de feestelijke stemming, die een en ander ondanks hun ziek zijn bij hen had gewekt en verschillende verze kerden dit bewijs van medeleven met hen op dezen dag op hoogen prijs te stellen. De receptie. Nog voor dat de receptie in de met palmen reeds opgevroolijkte zaal begon, waren daar verschillende bloemstukken aangebracht en wel van de zustervereni gingen te Vlissingen, in Zeeuwsch-Vlaan- deren en in Zuid- en Noord-Beveland; van het bestuur der Godshuizen; van het Middelburgsch Ziekenfonds; van den oud voorzitter, jhr. H. A. van Doorn; van den con troleer end geneesheer, arts J. Broekhuijsen en van den eigenaar van het Nederlandsch Koffiehuis, den heer A. F. van der Harst. Van hen, die op de receptie hun geluk- wenschen kwamen aanbieden, noemen wij in de eerste plaats, de vertegenwoordi gers der zusterafdeelingen in Zeeuwsch- Vlaanderen, in Noord- en Zuid-Beveland en te Vlissingen. Voor de laatste sprak dr. A. Staverman, die als zijn persoonlijke wensch naar vo ren bracht, dat de tijd moge aanbreken dat Vlissingen in de Walchersche vereeni ging wordt opgenomen en deze vereeni ging als de polder Walcheren geheel het eiland omvat. Ook namens de Godshuizen, namens de afdeeling Walcheren van de Maatschap pij voor Geneeskunst; van de ziekenfond sen enz. werden gelukwenschen aangebo den. Het bleef echter niet bij belangstelling uit de provincie want de heeren S. Stolk uit Wassenaar en J. W. Buijze uit Papen- drecht, waren overgekomen om namens de Federatie van Vereeniging en voor ziekenhuisverpleging de jubilaresse te com plimenteeren en een bloemenhulde harer zijds bij de vele anderen te voegen. De algemeene vergadering. Na de receptie had de algemeene ver gadering plaats en heette de voorzitter, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de talrijke aanwezigen welkom, in het bijzonder de genoodigden, nml. de oprich ters, de afdeelingsbesturen en de boden en niet het minst de vertegenwoordigers der federatie. Naar aanleiding van het verslag van den secretaris-penningmeester, den heer L. O n d e r d ij k, vroeg de heer V)an A a r t s e n namens Middelburg of, ge zien de goede uitkomst der rekening niet tot vergoeding van meer ligdagen kan wor den besloten. De V o o r z. verzekerde, dat deze kwestie in het bestuur reeds besproken is en zeker zal de eerste nieuwe stap in het belang van de leden zijn. Er wordt reeds bij de Godshuizen nagegaan hoeveel der leden-verpleegden meer dan 30 dagen zijn opgenomen geweest in één jaar. Als dit bekend is zal het bestuur de zaak na der onder de oogen zien. Het jaarverslag werd goedgekeurd en ook de rekening, na nog een mondeling advies daartoe van den voorzitter der fi- nancieele commissie, den heer S. Cal- jouw. met glasramen de De Kroesen hebben daarin vroeger ook geliefhebberd ligt het Gekro-Destructiebedrijf van Overschie. (GEKRO beteekent, tusschen deze haakjes: GEbroeders de KROes). Ver buiten de dicht-bewoonde Rotter- damsche wereld, aan een smal vaartje. Rechts van het hek de villa van de direc teur R. Aals alles practisch: met ga rages voor de ophaalwagens van den destructiedienst er onder. Boven, over den dijk en het water, uitziende op het Holland- sche landschap, dat daar aan Zeeland doet denken In het kantoor ligt een kraakheldere lin nen overjas gereed voor den bezoeker. On danks den warmen dag. „Voor de stank, legt de heer De Kroes vriendelijk uit, dat die niet in Uw kleeren gaat zitten". Zelf trekt hij ook zoo'n jas aanPrettig vooruit zicht. Het viel trouwens mee Naar de centrale afslachthal. Er komen hier, behalve slachtafvallen, alleen doode dieren, kadavers aan. Maar slachten betee kent niet alleen doodmaken: er zijn nog verdere bewerkingen. En het is niet heele- maal waar, dat de kadavers in de destruc tiebedrijven „zoo maar heelemaal" in den oven gaan, al is het wel bijna waar. Alleen de gevaarlijke, aan besmettelijke veeziekten gestorven dieren, gaan met huid en haar in den gemeentelijken veevuilver- brandingsoven van Rotterdam. Beesten die aan rotkreupel en kwade droes en zulke ziekten gestorven zijn verwerkt de Gekro namelijk niet, al zorgt zij ook voor derzel- ver totale vernietiging. Maar niet in haar eigen bedrijf in Overschie! Bij de verkiezing van bestuursleden we gens periodieke aftreding, vroeg de heer Van Aalst, Middelburg, of het wel goed gezien is ook tegenover den secre taris-penningmeester een tegencandidaat te plaatsen, het gaat hier toch om een be taalden functionnaris. De V o o r z. zeide dat het reglement in deze duidelijke voorschriften geeft en op een tweede opmerking van den heer Van Aalst, dat bij een vacature, toch sollicitanten zouden worden opgeroe pen, zeide hij, dat het bestuur de kwes tie nog eens zal bekijken. Hierna werden tot bestuursleden herko zen jhr. mr. A. F. C. de Casembroot te Westkapelle, L. Onderdijk te Middelburg en dr. P. de Haas te Arnemuiden met resp. 61, 63 en 63 stemmen. Alle namen de herbenoeming aan. Inplaats van den heer S. Caljouw te Mid delburg, die aan de beurt van aftreding was als lid der financieele commissie, werd gekozen de heer G. W. Graafhuis eveneens te Middelburg. Bij de rondvraag kreeg de heer Onder dak nog gelegenheid om op een vraag van den heer V e r 1 a r e uit Nieuw- en St. Joos- land te antwoorden, dat het heel moeilijk zal zijn een uniform tarief voor operaties vastgesteld te krijgen, omdat bij dat on derwerp in ieder geval een weistandsgrens mede telt. Wellicht zou het kunnen voor de laagste klassen, maar dan komt er toch een surplus voor de hoogere. Het is beter even met deze kwestie te wachten. Op nog een vraag zeide spr., dat het nim mer zal kunnen voor verzekering A ook het maken van foto's met of zonder op name in het ziekenhuis te vergoeden. Wel worden thans genees- en verbandmiddelen betaald. Hierna sloot de voorzitter de gewone ver gadering en ging direct over tot de FEESTVERGADERING. De voorzitter gaf daarop eerst een kijkje in de wordingsgeschiedenis van de vereeniging en wees er op dat zij thans 10 jaar en 2 dagen bestaat. Spr. wenschte de heeren Onderdijk, Van Geuns en Oldeman, die van de oprichting af in het bestuur zit ting hebben, geluk met het jubileum. Het zal ook voor hen een voldoening zijn, dat de vereeniging thans op één na de grootste is van Nederland. Op 17 April 1928 had in St. Joris de eer ste bijeenkomst plaats op initiatief van de heeren Herman Snijders en Onderdijk en werd een voorloopig comité opgericht, dat statuten en reglement zou ontwerpen. Op 14 Mei kwam men weer bijeen en op 31 Mei wederom, toen met vertegenwoordi gers van het platteland en traden de hee ren F. de Rijke van Koudekerke en mr. Woldringh van den Hoop als leden toe. Op Zaterdag 25 Juni volgde de groote oprichtingsdag; er waren toen 25 leden, maar men had hoop om op 1 October te kunnen beginnen met 5000 betalenden, in werkelijkheid was het 10.876. Dank daar voor komt vooral toe aan den heer Onder dijk, de ziel en de spil der vereeniging, van wien spr. hoopt, dat hij nog tal van jaren voor haar zal blijven gespaard. Thans heeft men 27000 leden en een reservefonds van 48.000. Daarop kan men met recht trotsch zijn. Men heeft dan de leden ook steeds meer kunnen bieden. Eerst door de reiskosten te vergoeden, toen door het vergoeden van de operatie kamer en nu wellicht de verruiming van het aantal ligdagen. Vroeger zag men erg tegen opname in een ziekenhuis op, doch thans gaat men er gaarne heen. Komende tot de klinische hulp wijst spr. er op, dat men hiervoor ook reeds 1600 verzekerden heeft en een reserve van 5000. Spr. wijst dan op het mooie sociale werk der ver eeniging; vele moesten vroeger naar het burgerlijk armbestuur of maatschappelijk hulpbetoon, doch nu betaalt men het on derling. Spr. brengt dan hulde aan de bo den, de strijders in de eerste linie vooral op de dorpen, zulks in den strijd voor de uitbreiding van het ledental. Ook brengt spr. dank aan zijn medebestuursleden voor de wijze van samenwerking, bij verschil van gevoelen, weet men te werken voor hetzelf de doel. Spr. brengt ook dank aan de af deelingsbesturen en hoopt ook in de toe komst op hen te mogen rekenen, het moet steeds crescendo gaan. Nu gaat men een periode van 15 jaar in en hoopt spr. dat daarna de vereeniging een luisterrijk zilve ren jubileum zal mogen vieren en dat allen nu aanwezigen, dit zullen mogen beleven. (Applaus.) De secretaris, de heer O n d e r d ij k, deed daarop mededeeling van ingekomen schrif- In de slachthal ligt een kadaver van een paard te wachten op „behandeling". Een slager beneden, op de vloer. Een kraanman hangt in een rijdende kraan in de hal. Met een mes wordt de paardehuid over den buik geopend en een weinig terzijde losge maakt. Dan wordt het kadaver van onde ren met enkele bijlslagen opengehakt, daar na met twee haken in de achterpooten door den kraanman opgeheschen, een ketting gaat er door en met rukken en trekken wordt de huid er nu heelemaal gaaf afge stroopt, zooals een mensch zijn hemd af stroopt, over den kopHet is een verre van fraai gezicht, maar de gave huid is meer waard dan een met snijgaatjes Met een zwaren slagersbijl wordt het ka daver nu verder opengehakt. De stank die er aan ontstroomt is erg. Maar het went in een dag of drie, zegt m'n geleider Twee fraaie „S"-japen geeft de slager: de buik ligt open en al wat er aan ingewand in een paard zit plompt in een hoek neer: de inhoud der ingewanden inbegrepen. Dit paard is geen slachtdier, maar een zijn na tuurlijken dood, na ziekte gestorven, paar- denkadaver. Ik bespaar U verder bijzonder heden, maar een gezond stuk slachtvee is een symphonie van schoone kleuren bij wat er daar zoo al te zien kwam. De afslachter hakt met een paar be kwame slagen het kadaver in vier, vijf stukken, en zijn werk is gereed. De stukken worden door den kraanman in ijzeren bak ken gedeponeerd. Deze worden opgehe schen en terzijde van de slachthal boven in den destructor-oven gestort. Met botten en beenen en alles: slechts de huid is er af gehaald. En de mest uit de ingewanden. telijke en telegrafische gelukwenschen. Er waren telegrammen van de heeren Snijders en Woldringh van der Hoop, die beide reeds in een schrijven hulde hadden gebracht aan de vereeniging en gemeld verhinderd te zijn te komen tot hun spijt. Verder van de Ver eeniging Schouwen en Duiveland en van het personeel van het kantoor der Gods huizen. Van de oud-voorzitter, jhr. Van Doorn, was schriftelijk bericht van verhin dering met aanbieding van gelukwenschen binnengekomen. Hierna was gelegenheid voor de aanwe zigen om zoo gewenscht een woordje te spreken. Hiervan maakte het eerst gebruik dr. S. S. Smeding, directeur-hoofdredacteur van de Middelburgsche Courant, die aller eerst mede namens den heer Doorenbos dank bracht voor de woorden van waar deering over de pers, die de voorzitter o.a. ook had willen uitspreken. Maar ook in andere kwaliteit meende spr. het woord te mogen voeren en dat als mede bijdragende voor de gemaakte reserve. Hij hoopt dit nog lang te blijven doen, maar er geen per soonlijk voordeel van te halen. Spr. is niet op de receptie geweest omdat hij de samen komst bijwoonde van het departement Mid delburg van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel, waarop minister van Dijk een inleiding hield over de defensie, maar van welke belangrijke rede op het desbe treffend verzoek geen verslag zal komen. Zooals te begrijpen, sprak men daarover de middelen om menschen van over de grenzen zoo makkelijk mogelijk dood te maken. Integenstelling gaat het hier om doel zieken zoo spoedig mogelijk te gene zen. Spr. kan met dit laatste doel beter symphatiseeren. Spr. uit zijn groote vreugde over de goede verhouding van de vereeni ging met de geheele Zeeuwsche pers. De heer H. J. van G euns zeide, dat de heer Snijders hem 10 jaar geleden ken nis gaf van den plannen tot oprichting de zer vereeniging en dat spr. er d.e wiskun dige adviseur van moest worden. Hij heeft het gedaan en er nooit spijt van gehad. Hij heeft ook gedacht aan het gezegde, dat men heen moet gaan voor andere zeggen, dat dit reeds lang gebeurd had moeten zijn. Spr. denkt er zelf nog niet over, want hij bekleed deze bestuursfunctie met genoe- De heer S. Stolk sprak namens de fe deratie, die in 1926 met een kleine groep is begonnen. Het tot standkomen der ver- eenigingen in Zeeland heeft aan de voor spoedige uitbreiding der federatie een groot aandeel gehad. De heer Onderdijk zit 8 jaar in het federatiebestuur, en is daar een groote drijfkracht. Men heeft in dat be stuur veel profijt van zijn wenken. Men had voorloopig alleen ervaring van het platteland maar door hem kreeg men het ook van grootere plaatsen. Men heeft nu 264 vereenigingen met ongeveer 800.000 le den. Het is onmogelijk naar alle jubilea toe te gaan, doch men is naar Middelburg ge komen om uiting te geven aan de groote waardeering voor den steeds ontvangen steun en o.a. medewerking aan de stasti- stiek. De heer J. H. de Jongh, sprak namens de bode van het Middelburgsch Zieken fonds, die tevens boden zijn van de Ver eeniging en herinnerde ook aan de groote kracht van den heer O n d e r d ij k, die hij betoonde ook bij de oprichting dezer ver eeniging. Dank bracht spr. aan het bestuur en in de eerste plaats van den heer Onder dijk, met wien men nog vele jaren hoopt samen te werken. Namens deze boden werd hierop een groote mand bloemen aange boden. De heer A. D. L i 11 o o y gast als een der oprichters, zeide dankbaar te zijn voor de uitnoodiging en zijn hulde brengende aan het bestuur, wees' hij er op hoe zeldzaam het is, dat na 10 jaar een jubilaresse reeds gelijk is aan een welgedane oude dame. Spr. durft niet te hopen na 15 jaar ook aanwezig te zijn, maar hij hoopt, dat het verloop in die 15 jaar zal zijn als in de eesrte 10 jaar en de vereeniging steeds in bloei zal mogen toenemen. De heer A. F 1 i p s e sprak ook als mede oprichter en zeide dankbaar te zijn tien jaar geleden aan de oprichting te hebben mede gewerkt. Spr. hoopte dat in de genoemde volgende periode het ledental nog steeds zal toenemen en de vereeniging veel hulp zal verleenen aan de lijdende menschheid. De heer F. de Rij k e wilde een enkel woord spreken als oprichter en oud-be stuurslid. Hij had destijds reeds het gevoel er iets in deze richting moest gebeuren en bij het eerste ritselen der geruchten, was Maar die ingewanden zelf gaan later óók allemaal den oven in. Het werk in die slachthal is niet tot lyriek inspireerend. Maar och, er gebeurt zooveel in ons leven, waar we liever niet over spreken, wat we niet zien, of liever niet willen zienen dat toch óók moet gebeuren Maar na die slachthal is er niets ijselijks meer te zien. We betreden de ovenruimte, na door het ketelhuis gekomen te zijn, waar de stoom vervaardigd wordt. Een stuk of wat moderne destructor ovens liggen hier naast elkaar. Dat werkt aldus: Deze ketels of ovens zijn dubbelwandig. Tusschen die wanden wordt stoom ge voerd. I n de ketels worden de kadavers gestort. Maar in de ketels zit ook nog een dikke holle as, met grijpers-schrapers. Die holle schrapers-as krijgt van binnen óók stoomtoevoer. Zoo wordt van alle kanten het te destrueeren materiaal met de ver- eischte hitte in aanraking gebracht: de Nederlandsche wetgever verlangt, dat het materiaal gedurende drie uren op een temperatuur van 140° C gesteriliseerd wor de. Voor het uiteindelijke product is dat wel wat schadelijk, aangezien het er min der blank door wordt, en in Amerika zijn de eischen ook niet zoo streng, zoodat men daar een fraaier product krijgt. Maar daar is vooralsnog niets aan te doen hier. Na deze drie uren zijn de kadavers met alles wat er op, er in, en er aan zit: vleesch, beenderen en wat niet al, ver dwenen en veranderd in een homogene W 19 Door Uw kunstgebit dagelijks een bad te geven in Steradent, blijft het er steeds ais nieuw uitzien en behoudt het de oorspronkelijke, rose vleeschkleur. Steradent wordt dan ook door 10.000 tandartsen - waaronder honderden Ne derlandsche - aanbevolen voor het dage- lijksch onderhoud van Uw kunstgebit. Prijs 50 en 90 cent bij apoth. en drogisten. N.V Hctndelmil. RECKITTS, Pharm. afd., De Bilt(Utreeht) (Ingez. Med.) hij reeds verblijd. Hij heeft gedurende en kele jaren in het bestuur prettig samenge werkt en kan geen woorden vinden om het werk van den heer Onderdijk naar behoo- ren te waardeeren. Ook spr. hoopte, dat de vereeniging steeds in bloei zal toenemen en het bestuur met dezelfde liefde er voor werkzaam zal blijven. De heer Onderdijk meende, dat men wel al te vriendelijke woorden aan hem heeft gewijd, al wil hij niet aan valsche be scheidenheid doen. Toen hem gevraagd werd zich aan dit werk te blijven wijden, heeft hij geen oogenblik geaarzeld om zijn zaak te laten varen, want deze sociale ar beid heeft hem steeds na aan het hart ge legen. Dank brengt spr. aan het bestuur voor de samenwerking al spaarde men el kaar de critiek niet. Dank bracht spr. ook aan de afdeelingsbesturen, de boden, de agenten en deed ook voor de toekomst een beroep op aller medewerking-. Nu wordt er weer gedacht aan verzeke ring, maar het is sprekers bedoeling altijd geweest te zorgen dat de verplichtingen de vereeniging niet boven het hoofd groeien. De voorzitter richtte zich nu tot de dochter van den secretaris-penningmees- ter, mej. Onderdijk en bracht haar hulde voor de accurate wijze waarop zij haar va der bij de administratie der vereeniging be hulpzaam is. Hierna dankte de voorzitter een voor een de verschillende sprekers voor de goede wenschen en de woorden van medeleven met de vereeniging en haar streven. Met dank voor aller aanwezigheid sloot de voorzitter dit derde bedrijf van de feestelijkheden ter eere van het tweede lustrum. Verkeersborden en regelen. Er zijn binnen onze gemeente twee bord jes geplaatst, van een soort en met een op schrift, zooals tot nu onbekend. Bij den overweg aan den Nieuwïandschen weg staat aan beide zijde een r rdje met „Voet gangers voorrang". Dit beteekent, dat als de spoorwegboomen gesloten zijn geweest en weer geopend worden, de wachtende voetgangers het eerst mogen passeeren en dan pas de rijwielen en andere rij- en voertuigen. In dit verband willen wij er nog eens op wijzen, dat langs den Kanaslweg twee ver plichte rijwielpaden liggen, die men dus gebruiken moet. DE VOLKSZANGSCHOOL. Er was Zaterdagavond bij de tweede op voering van de cantate „Goudhaartje en de troubadour" weer geen plaatsje in de Con certzaal onbezet en de leerlingen van de Volkszangschool hebben opnieuw met ani mo de aardige operette vertolkt, waarbij ook ditmaal vooral de kleine solistjes zich bij spel en zang uitstekend weerden. Voor de pauze heeft bij ontstentenis door ziekte van den voorzitter van „Uit het Volk grijsgrauwe brij. Zelfs met den miek is daar geen bakterie meer in te vinden, of het zou een gebakken bakterie moeten zijn, en die zijn onschadelijk, zooals: een ieder weet. Deze kadaverpap is, hygiënisch be schouwd, zoo zuiver als glas. Maar ze moet nu nog in tweeën gescheiden wor den om er wat mee te kunnen beginnen. Met andere machines geschiedt deze be werking, en het resultaat is: industrieel vet en een harde, droge stof, die, na fijn gemalen te zijn, diermeel heet. Industrieel vet, dat wil zeggen: vet, dat niet voor menschelijke consump tie gebruikt wordt, maar dat (het blanke Amerikaansche) naar zeepfabrieken bv. gaat, doch dat hier te lande, bijvoorbeeld, door de kaarsenindustrie verwerkt kan worden. Dat men dit destructorvet ooit op de een of andere manier toch als spijsvet in z'n maag zou krijgen, behoeft men niet te vreezen: dat gebeurt niet, en nergens. Is uitgesloten. Het diermeel, met een hoog eiwitgehal te, wordt gebruikt als vee-bijvoeder, zoo dat er toch nog een cirkelgangetje der natuur in dezen te ontdekken valt., al maakt een menschelijke destructor-oven, met andere machines, dan ook deel van dezen cirkelgang uit! Aan het Overschiesche destructiebedrijf is ook nog een bloeddrogerij verbonden, waarin het abattoir-bloed tot bloedmeel (met een hoog albumengehalte), tot kleef stof e.d. verwerkt wordt, doch dat ligt op dit oogenblik buiten onze Zeeuwsche belangstellingssfeer. (Wordt vervolgd.),

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5