BUITENLAND. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND N00RDBEVELAND LEGER EN VLOOT. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Een Luchtbeschermingsfonds in oprichting. r"*MnrntTT-]1 BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER MAANDAG, De Spaansche regeering dreigt met represailles. DUITSCHLAND. Meer postzegelautomaten. Pe directie van het staatsbedrijider P.T.T is voornemens het aantal postzegelautoma ten in deze gemeente uit te 'breiden en er enkele te plaatsen in meer afgelegen dee- len van de stad. Zooals bekend bevinden er zich tot heden alleen twee aan het post kantoor. Jn verband met bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor, aan het P.T.T.-be drijf vrijstelling van precario-rechten te verleenen en dat in de verordening vast te leggen. ZEILJACHT OP DE PALEN GEVAREN. De 5 opvarenden van het motorzeiljacht „Walga", van de „Union Jachtclub" heb ben Zondagmiddag een minder aangenaam zeilersavontuur beleefd. Het jacht was voor het badstrand aan het zeilen, toen men te ongeveer half vier een zeer gro ve fout maakte. Aan den kop van den Boulevard Evertsen, ter hoogte van den Nolledijk, steekt een paalhoofd in zee, welk paalhoofd bij hoog water niet zicht baar is, doch aan het eind steekt een mast met bovenaan een ronde mand ver boven water uit. Toen nu het jacht met volle zeilen kwam aangevaren, wilde de stuur man tusschen deze mand en de kust door varen. Het gevolg was, dat het scheepje met groote kracht op de palen terecht kwam en daar muurvast bleef zitten. Dit gebeurde twee uur na hoog water. Daar er ter plaatse een zeer sterke stroom staat is het jacht geheel binnen de pa len gewerkt, met het gevolg dat de po sitie verre van ongevaarlijk werd. Eén der opvarenden is, nadat het water wat was gezakt en het paalhoofd zichbaar kwam, over de palen naar den wal ge klauterd, terwijl te omstreeks 6 uur nog een opvarende door een marinemotorsloep van boord werd gehaald. De overige drie mannen zijn echter aan boord gebleven. Bij laag water zat het scheepje geheel droog en werden twee lekken geconsta teerd. Aan boord heeft men de zeilen enz. stevig gesjord en gewacht op hoog water, in de hoop dat het schip dan zou vlot komen, waarna men door pompen wilde trachten het schip drijvende te hou den en zoo de haven van Vlissingen bin nen te loopen. De toestand van de op varenden was echter bij opkomend water niet zonder gevaar, daar de kans niet gering was dat het scheepje verder zou stukslaan. Veiligheidshalve bleef dan ook een sloep in de nabijheid. Gelukkig luwde de wind, waardoor de zee minder ruw werd. Na uren van spanning voor de beman ning, kwam het scheepje te ruim 12 uur vlot en is het gelukt om behouden de ha ven van Vlissingen te bereiken. Mutaties personeel loodswezen. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de Joodskweekeling le klasse K. Lugtenburg benoemd tot hulpzeeloods, terwijl met in gang van denzelfden datum de zeeloods J. J. van der Maas wordt belast met den dienst van stuurman. „ST. CAECIUA" JUBILEERT. De bekende harmonie „St. Caecilia" be staat 45 jaar en ter eere daarvan werd Zaterdagavond een muzikale rondwande ling gemaakt door het grootste gedeelte van de stad. Begrijpelijkerwijze trok de muziek op den drukken Zaterdagavond 'n bijzonder groo te belangstelling en de muzikanten wer den omstuwd door een groote menigte, waarbij speciaal de jeugd niet moede werd van het hotsen en springen op de maat van de vroolijke marschmuziek. Donderdagavond zal „St. Ceacilia" een feestconcert geven in de tent op het Bel- lamypark, waarbij het deze populaire mu- ziekvereeniging zeker niet aan belangstel ling zal ontbreken. DOMBURG. Het Domburgsch fanfaren- corps zal Woensdagavond een concert ge ven op de markt. OOSTKAPELLE. Zaterdagavond was de buitenplaats „Overduin" in feesttooi. Eere poorten waren opgericht, de toegang met guirlanders en vlaggen versierd, ter eere van den zoon van de eigenaresse mevrouw Heijse-Tak, die met zijn aanstaande bruid op de buitenplaats arriveerde Het muziekkorps „Crescendo" dat er eenige nummers ten beste gaf, verhoogde de feeststemming, De muzikanten werden na het ten ge- hoore gebrachte ruim onthaald en ook werd het bestuur ter steuning van de kas een enveloppe met inhoud uitgereikt, OOSTKAPELLE. Gevonden voorwerpen: zakdoek inhoudende eenig geld; een dames hoed en een lederen bal te bevragen vacan- tieschool aan den Duinweg; portemonnaie met inhoud te bevragen bij den gemeente veldwachter, RAAD VAN 'S-HEER-ARENDSKERKE. De rijksplannen voor den rijksweg te Lewedorp. De Raad pro testeert tegen den te grootschen opzet. 'S-HEER-ARENDSKERKE. De Raad de zer gemeente kwam Maandagmorgen in openbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester Elenbaas. Ingekomen is o.a. een schrijven van Ged, Staten over aansluiting bij de Gekro. B. en W. zullen hierover nader advies uitbren gen. Op eenige reclames hondenbelasting wordt volgens voorstel van B. en W. be schikt. Vervolgens wordt de driejaarlijk sche afrekening met de scholen, voor de bjjz. lagere school te Nieuwdorp (volgens de overgangsbepalingen) op een vierjaar- lijksche gebracht. Uit de gemeentekas wordt een bedrag van 30 a 35 ct per kind beschikbaar ge steld voor aankoop van een aandenken in verband met de viering van het veertigja rig regeeringsjubileum der Koningin. Besloten wordt voorts tot aankoop van eenige zijkanten weg te 's-Heer-Arendsker- ke en te Nieuwdorp voor totaal 15.00. Tenslotte worden nog eenige wijzigingen gebracht in de gemeentebegrotingen 1937 en 1938 en die van het B. A. over 1938. De voorzitter deelt mede, een schrijven ontvangen te hebben van den Rijkswaterstaat over verbreeding van den rijksweg te Lewedorp. De gemeente zal daar over een lengte van 350 m parallelwe gen aan moeten leggen, ter breedte van 5 m, met voetpaden van 2 m breedte. Het rijk zal in de kosten 5 per strekkende me ter bijdragen. Spr. wijst er op, dat een en ander in verband staat met de maatregelen tegen lintbebouwing. In deze gemeente legt 12 km rijksweg, waar deze bepalingen voor gelden. Ze zijn echter eveneens van kracht voor den ouden rijksweg. Te Lewe dorp, bestaat een goedgekeurd uitbreidings plan; er is overleg gepleegd over de geheele bebouwing te Lewedorp, doch de nu be perkende bepalingen beteekenen een scha depost voor de eigenaars der betreffende gronden. Er moet nu eerst komen, langs de huizen 2 m voetpad, dan de parallelweg, vervolgens een berm van 3.50 m, daarna de rijksweg, en aan de andere zijde weer het zelfde. Zoo zal een weg ontstaan van 31 m breedte. Spr. heeft te Middelburg betoogt, dat 's-Heer-Arendskerke, geen cent voor deze werken overheeft. De plannen zijn echter geboren in Den Haag. Nader bezien zijn deze plannen veel te ruim opgezet, naar de meening van uiterstdeskundigen. Volgens hen zal volstaan kunnen worden, met een breed rijwielpad langs de huizen. Bovendien zal het verkeer zoodanig om gelegd worden, dat daardoor schade on- staat voor café Van der Dries en café Men- heere. Gaat men niet accoord met deze plannen, dan zal aan den rijksweg daar ter plaatse niet meer gebouwd mogen worden. Spr. wil tegen dit alles protesteeren. Het ligt niet op den weg der gemeente, verbe teringen van rijkswegen te bekostigen, ter wijl schade aan zaken berokkend zal wor den, terwijl de natuurlijke groei van Lewe dorp zal worden stopgezet. De hr. v. d. D r i e s constateert, dat aan diverse personen beduidende schade berok kend zal worden. Dehr. Lindenbergh meent, dat men in Den Haag betreurt het uitbreidings plan te Lewedorp te hebben goedgekeurd. Intusschen gebeurde dit, doch het gaat niet aan nu de gemeente te laten betalen voor een in Den Haag gemaakte fout. De v o o r z. wijst er nogmaals op, dat de opzet voor Lewedorp veel te groot is. Verder constateert spr., dat de Raad accoord gaat met het standpunt van B. en W. om geen medewerking te verleenen. De hr. v. d. D r i e s zegt bij de rond vraag dat met den Lewedorp graag een plakkenbord zou hebben. De v o o r z. zegt, dat B. en W. de zaak al eens bekeken hebben, doch het is moeilijk 't ergens aan te brengen, zonder de zaak te leelijk te maken. B. en W. zullen echter nogmaals een onderzoek instellen. Hierna -gaat de Raad over in besloten zit ting. IERSEKE. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben kwaadwillige handen op de woning en ramen van Joz. van Stee in de Wijngaardstraat verf gesmeerd. De po litie onderzoekt de zaak. IERSEKE. Nu reeds 3 weken is de ge legenheid open om mosselen te verzenden en nog gaat noch van Tolen, noch van Ierseke één mossel weg. De Belgische re geering geeft geen vergunning om mosse len in te voeren. Filippine alleen, voert goed mosselen uit, iedere week gaan daar ongeveer 3000 ton mosselen over de grens. De kwaliteit is, gezien den tijd van 't jaar, uitstekend. Mosselen van 2526 kg visch per ton zijn geen zeldzaamheid. KRABBENDIJKE. In het begin van de vorige week werd alhier een coloradokever gevangen. Zaterdag is wederom een exem plaar gevonden. Thans is men druk bezig met de besproeiing van de aardappelvelden. GEERSDIJK. Het muziekgezelschap „Apollo" van Wissekerke gaf Zaterdag avond o.l. van den heer C. Flipse haar jaar- lijksch concert. Voor dit concert is er al tijd groote belangstelling. De bevolking van Noord-Beveland gaat dan naar de „Geërs- dieksche mart". Door het vrij gure en win derige weer èn het feestje te Kats was er deze keer evenwel niet zoo veel volk op de been als anders Gedurende het concert gebeurde er een ongelukje, dat goed is afgeloopen. Er reden twee motorfietsen achter elkaar. Een klei ne jongen, Rinus Goudswaard van Geers- dijk, stak onoverwachts den weg over en kreeg een duw van één der motoren. De jongen viel, doch kwam met den schrik vrij. Zijn arm en been deden alleen wat pijn. De kapitein van het 3e regiment in fanterie T. van Leuven is in verband met zijn indeeling bij het tweede bataljon van zjjn korps, overgeplaatst van Bergen op Zoom naar Roosendaal. Bij beschikking van den minister van defensie is met 1 Juli luitenant ter zee der le klas F. H. M. van Straelen, belast met het bevel over de divisie mijnenvegers te Vlissingen. MEISJE VERDRONKEN. AARDENBURG. Een elfjarig dochtertje van den arbeider E. van der Waes alhier is Zaterdag in een kreek verdronken. Het meisje was met eenige andere kinderen in de kreek gaan zwemmen. Met nog een speelkameraadje waagde zij zich waar schijnlijk te ver in het water. Beide kinde ren verdwenen in de diepte. Het jongetje kon tijdig op het droge worden gehaald, Bij het meisje waren de levensgeesten ech ter reeds geweken. Ook kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. Noodzakelijkheid ervan den laat- sten tijd duidelijk aan den dag getreden. Men moet de wer kelijkheid onder de oogen dur ven zien. Groote actie van de Nederlandsche Pers en de Radio Hoe kan men steun verleenen? Men schrijft ons: Luchtaanvallen op Kanton, op Soetsjau, op Barcelona,opja, vult U zelf maar in. Op tientallen plaatsen, die in oor logsgebieden liggen, waarvan men leest: zestienhonderd dooden, duizend dooden, achthonderd. Alsof een menschenleven geen waarde meer heeft! Protesten van de be schaafde wereld, besprekingen in den boe zem der Engelsche Regeering, van het En- gelsche Lagerhuis, van de menschheid, die er haar afschuw over uitspreekt, doch er meerendeels de verschrikkingen nimmer van meemaakte. Maar ondanks die protesten tegen aan vallen op een weerlooze bevolking, ondanks pogingen om deze aanvallen slechts op mi litaire doeleinden te doen geschieden, on danks de beste bedoelingen en plannen, blijft het dreigende zwaard boven ons hoofd hangen. Ook boven het hoofd van ons Ne derlanders, die betrokken kunnen worden in een strijd in ons werelddêel, in een cata strophe, welke wij zelf niet uitlokten, doch die weinig meer dan de ondergang van Europa zou beteekenen, van cultuur, be schaving enz. Die slachtoffers zal eischen van weergalooze luchtbombardementen met brand- en gifgasbommen, die overal dood en verderf zullen strooien. Men moet er niet aan denken, en toch ook weermen moet er wél aan den ken. Om de eenvoudige reden, dat men ook hier te lande rekening heeft te houden met dergelijke toestanden, die niemand wenscht, waarvan ieder beschaafd mensch met ont zetting en afgrijzen vervuld is. ,,'t Zal zoo'n vaart niet loopen" zoo hoort men hier en daar zeggen. Of: „Als 't ooit zoover mocht komen, dan is tóch allés verloren! Waarom zou ik mij dus voor de luchtbescherming interesseeren? Bijna zou men op dergelijke uitspraken het woord „Defaitistisch" van toepassing kunnen doen zijn. Beter is het echter te spreken van onwetendheid of wel, tegen be ter weten in praten Over luchtbescherming en hetgeen daarvoor al gedaan kan worden, is in ons blad reeds herhaaldelijk uitvoerig geschreven. Daarbij is tevens naar voren gebracht, dat het wel degelijk mogelijk is, maatregelen te treffen, even goed als men zich wapenen kan tegen epidemieën. Doch voor een zoodanige teweerstelling is in ons land een ongekende mobilisatie noodig, een vreedzame, algeheele, nauwe samenwer king van alle lagen der bevolking, die zich gezamenlijk wapenen tegen noodlottige ge beurtenissen, van een geheel volk, dat voor bereid en klaar wil wezen, als ooit de hel der verschrikking in den meest ongebrei- delden, ondenkbaren en gruwelijksten vorm zou losbarsten. Luchtbeschermingsrijp, luchtbeschermings- minded: overal om ons heen zien we de na ties, er met haast koortsachtigen ijver, aan werken. Begrijpelijk, want niemand kan pre cies zeggen, wanneer Europa in vuur en vlam zal staan, iets wat iedereen roopt, dat nooit en nimmer gebeuren zal. Maar dan doemt daar de werkelijkheid van dit jaar op: Oostenrijk's bezetting en de schietpartij in Eger. Wat dit beteekend heeft, het is maar beter er niet nogmaals aan te her inneren. Men denkt aan een zijden draad, waaraan Europa's lot gehangen heeft.... Van de noodzakelijkheid van luchtbe scherming is thans vrijwel iedere Neder lander doordrongen: Luchtbescherming is zelfbescherming, is gezinsbescherming. Voor de passieve luchtbeseheming wordt de laatste maanden veel, zelfs zeer veel ge daan. De eenige door de Regeering op dit gebied erkende instantie, de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming (Nas sau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag), kon dezer dagen zijn 50.000ste lid inschrijven; in September '36 waren het er nog maar driehonderd. Deze geweldige toeneming spreekt boekdeelen; zij laat zien, dat ons volk het nut en de noodzakelijkheid be grijpt, dat men op den goeden weg is, dat de Vereeniging goede en ook gewenschte voorlichting geeft. Wil zij dit evenwel kun nen blijven doen, dan is de vorming van een Luchtbeschermingsfonds, waaruit de gelden voor de enorme propaganda, die op dit gebied noodig is, geput kunnen worden, eerste eisch. Van vele zijden werd daartoe reeds medewerking ondervonden, doch deze medewerking is nog ontoereikend en moet algemeen zijn. Eén van de middelen, om dit Fonds te verstevigen, werd gevonden in twee groote loterijen, (de grootste, welke in ons land, ooit gehouden zijn, d.w.z. wat de prijzen be treft). Voor de loterijen heeft de geniale teekenaar dr. Louis Raemaekers welwil lend een plaat geteekend, die op schrille, maar daarom niet minder juiste wijze aan toont, wat de gevolgen zijn, als men niet tijdig maatregelen neemt, om met luchtbe scherming op de hoogte te komen. Een waarschuwing voor hen, die nog afzijdig bleven! Het wil ons niet noodig toeschijnen, deze actie in de aandacht van onze lezers aan te bevelen, want ieder, die de noodzakelijk heid van een Luchtbeschermingfonds er kent, (en wie zou dit niet doen?), zal gaar ne aan de totstandkoming en het slagen daarvan medewerken, door een of meer loten in deze loterijen te nemen, die men kan betrekken: van Diepenburchstraat 154, Den Haag. (Organisatie Loterijen van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming). Bovendien is aan de plaat van dr. Rae maekers een prijsvraag met groote prijzen verbonden, waarvan de voorwaarden even eens aan dit adres te vernemen zijn. Ons volk kan thans toonen, dat het de luchtbescherming krachtdadig wenscht te steunen. Een oproep, die niet onbeantwoord blijve, integendeel, welke verstaan moge worden! Amsterdam 1936-3% 101%101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 5%—5% A Amsterd. Bank 148148% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 524%524% A De Schelde N.B. 53—53% C Am. Smelt Ref. 33% A Born. Sum. H.M. 178180% A Houth. Alberts 9393 C Union Pac. Rr. 57%—58 C Int. Nickel Cy. 36%—36% A Pref. Lever-Bros 146%146 Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indië 37 1000-3 100% Engeland 1960-90 4 84%—83% A Koloniale Bank 136%—137% A N.I. Hbk. 600 129—130 C Ned. H. M. 1000 150%—151 A v. Berkels Pat. 59%60% C Calvé-Delft 91%—91% A Philips Gem. B. afg. 271-271-67 C Unilever 153%—153%-54% C Am. Car Foundry 16%17%-%' C Anaconda Cop. 21%21% -22 C Bethlehem St. 39%41%-42 C Kennec Copper 26%27%-% C Rep. Steel 12%—13%-% C U. States St. C. 37%—39%-% C Norht Am. Cy. 1615% A Kon. Petr. Mpij. 337—338%-41 C Contin. Oil Cy. 21%—22%-% C Phillips Petr. Comp. 27%28. C Shell Union 07C. 10%—11-% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 114—111%-13 A H.V. Amsterdam 463465-67 A Java Cult. Mij. 163 A N.I. Suiker U. 171 A Deli Batavia 223%218-20 C Deli Mij. 1000 290—292% Amerika Schepen Philips - Unilever (Wettig H.V.A. KoninkL Rubber Suiker Markt Tabak Obl.Markt gedeponeenLS Senembah 259—2-59-58% Baltimore en Ohio 5%- Southern Pac. Cy.11% A Southern Rlw. 6%7 A Amst. Rubb. C. 207%—210-14% A Deli-Bat. Rubb. 143%—145-47 A Hessa Rubber 124%130-31% A Serbadjadi S.R. 99 WISSELKOERSEN. Heden: Zaterdags Londen 8.95% 8.95% Berlijn 72.82% 72.77% Parijs 5.03% 5.03% Brussel 30.66 30.67 New-York 1.80% 1.80% De Spaansche burgeroorlog. In verband met de bombarde menten op open steden. De regeering van het republikeinsche Spanje heeft den regeeringen van Frank rijk en Engeland medegedeeld, dat, indien de luchtbombardementen op open steden, welke den dood van vele vrouwen en kin deren veroorzaken, niet gestaakt worden, zij er waarschijnlijk toe gebracht zal wor den, tot represaillemaatregelen over te gaat, niet slechts tegen concentraties in het gebied van Franco, maar ook tegen de ste den der vreemde landen, op welke althans voor een deel de verantwoording voor deze bombardementen rust. De verontwaardiging der Spaansche be volking over deze tot een systeem gewor den bombardementstactiek dreigt vormen aan te nemen, welke het de republikein sche regeering onmogelijk maken deze moordpartijen, waaraan de in dienst der op standelingen staande buitenlandsche lucht macht zich te buiten gaat, zonder reactie gade te slaan. Van officieele rechtsche zijde wordt be weerd, dat vliegtuiggroepen der regeerings- luchtmacht op de vliegvelden van Valencia, Carthagena en Rosos gereed staan om aan vallen te doen op buitenlandsche schepen, in het bijzonder Italiaansche, die rechtsche havens verlaten. Na ontvangst van deze mededeeling, heeft de Fransche regeering, naar uit Parijs wordt gemeld, terstond de regeering te Barcelona tot voorzichtigheid gemaand, en wel in de meest krachtige termen. Derge lijke represailles, aldus is de meening der Fransche regeering, dragen het risico, dat de tegenpartij scherp van repliek kan die nen, hetgeen de moeilijkheden van het re publikeinsche Spanje nog zou verhoogen, terwijl zij tevens een gevaarlijken terugslag zouden kunnen hebben op den internationa len toestand. Er is reden om aan te nemen, dat een gelijk vertoog tot de autoriteiten van Bar celona gericht is door de Britsche regee ring. Te Parijs is men geneigd tot de meening, dat de stap der regeering van Barcelona slechts een valsch alarm zal zijn geweest en dat de geuite bedreiging waarschijnlijk wel niet tot uitvoering zal worden ge bracht. De reactie van Duitschland en Italië zal er een zijn met kanon nen. De „Giornale d'Italia" publiceert in sen- sationeelen vorm het aan de regeering van Barcelona toegeschreven voornemen tot re presaillemaatregelen over te gaan tegen de havens en schepen der met generaal Franco bevriende landen, indien de recht sche luchtmacht haar bombardementen niet staakt. Indien dit voornemen, aldus de „Giorna le", zou worden uitgevoerd, zou hierop van de zijde van Italië en Duitschland een „on verwijlde en onverbiddelijke" militaire re actie volgen. In felle bewoordingen richt het blad zich tegen Barcelona, dat het er van beschuldigt Europa bewust naar den rand van den af grond te brengen, door een plan uit te voeren, dat sinds 1935 in Moskou is uitge werkt. Deze nieuwe dwaasheid, aldus het Italiaansche blad, zou Europa een uiterst rampspoedig en bloedig avontuur bezorgen. Het spreekt van zelf, dat indien Duitsch land en Italië door de „Spaansche rooden" in hun steden worden aangevallen, alleen omdat een Duitsch of Italiaansch vliegtuig aan een noodzakelijk bombardement heeft deelgenomen, hun reactie terstond en zon der pardon zou zijn, welke niet zou worden uitgevoerd met diplomatieke nota's, doch met kanonnen. Incidenten in het rechtsche gebied. Havas meldt uit Madrid: Zeven republi keinsche soldaten, die uit de krijgsgevan genschap ontsnapt zjjn en zich weer bij de regeeringstroepen gevoegd hebben, hebben medegedeeld te Saragossa ernstige inciden ten tusschen Italiaansche en Spaansche of ficieren te hebben bijgewoond. Volgens hen wordt de haat tegen den indringer met den dag feller. Andere ontsnapte gevangenen vertelden, dat het te Avila tot gevechten tusschen Spaansche en buitenlandsche offi cieren is gekomen, waarbij handgranaten zijn geworpen. De verklaringen van deze' soldaten komen overeen met in officieele kringen ontvangen inlichtingen. De strijd in het Verre Oosten. JAPANNEEZEN MOETEN VOORBER^D ZIJN OP EEN 20-JARIGEN STRIJD!" De Japansche generaal Ijtagaki heeft' aan journalisten te Tokio een interview verleend, waarin hij o.m. de mogelijkheid onder oogen zag, dat het JapanschChi- neesche conflict nog tien of twintig jaar zal duren. Ondanks de verschillende opge stelde hypothesen, aldus de minister van oorlog, ten opzichte van de weerstands- mogelijkheden der regeering van Tljang Kai sjek in het huidige conflict is het mo gelijk, dat de Chineesche generalissimus van plan is de vijandelijkheden zijn gehee le leven voort te zetten. Het is dus noo dig, dat de Japanneezen er op voorbereid zijn den strijd, zelfs voor een periode van- 20 jaar, voort te zetten. Verwoede gevechten te Matang. Er wordt op het oogenblik verwoed ge streden te Matan aan den Zuidelijken: oever van de Jangtse, waar Japansche troe pen aan land gegaan zijn, teneinde de Chi neesche stellingen aan te vallen, die de ver sperring in de rivier bewaken, welke ver hindert, dat de Japansche vloot naar Han- kau kan opstoomen. De Chineesche troe pen doen krachtige aanvallen op de lan dingsdivisies, waardoor deze niet in de ge legenheid zijn, haar stellingen te bevesti gen. Luchtgevecht. Gisteren hebben negentig Chineesche en Japansche vliegtuigen gevochten boven het vliegveld van Nantsjang de hoofdstad van Kiangsi. Volgens Japansche mededeelingen zouden 35 tot 50 Chineesche vliegtuigen vernield zijn, terwijl drie Japansche toe stellen zouden worden vermist. Het Chineesche hoofdkwartier bericht,; dat vijf Japansche vliegtuigen omlaag wer den geschoten. Op het vliegveld van Anking zouden voorts 12 Japansche bombarde mentsvliegtuigen op het terrein zijn ver nield. Omgekomen bij „werkzaamheden tot herstel' van het vaderland". In de Brandenburgsche motorenfabrieken te Spandau is tijdens proefnemingen een: ernstig ongeluk gebeurd, dat in de pers slechts vermeld wordt in een overlijdens bericht, dat door de fabrieksdirectie in de kranten is geplaatst voor de vijf bij het ongeluk om het leven gekomen arbeiders. Daarin wordt gezegd, dat het ongeluk ge beurde „bij werkzaamheden tot herstel van het vaderland". Twee arbeiders verbrand. Bij een brand in een kiezelwasscherij te Obernburg a. d. Main zijn twee arbeiders, die door het plotselinge uitbreken van het vuur niet meer konden ontkomen, levend verbrand. Een derde bekwam zware ver wondingen. MOEILIJKHEDEN IN OOSTENRIJK. De „Daily Herald" meldt dat Hitier de heeren Seyss Inquart en Neubacher naar Berchtesgaden heeft geroepen in verband met onrust in Oostenrijksche nationaalso- cialistische kringen. Beide Oostenrijksche leiders zouden er op hebben aangedrongen dat de Führer persoonlijk zou ingrijpen. Het blad verklaart verder, dat Bürckeï de man, die in Oostenrijk de lakens uit deelt, het hoofd moet bieden aan de vijan delijkheid van sommige leden van het vroe gere „Oostenrijksche legioen" en ook aan vrienden van den vroegeren Oostenrijk- schen nationaal-socialistenleider Leopold, die op het oogenblik een functie heeft in het secretariaat van Hess en die al zijn invloed zou aanwenden tegen gouwleider Bürckel. DS. NIEMOELLER EEN JAAR IN GEVANGENSCHAP. Het is thans een jaar geleden, dat ds. Niemoeller werd opgesloten. Gister zijn in alle kerken der Belijdenisbeweging gebeden voor hem gezegd. Er zijn thans nog 12 predikanten en an dere leden der belijdende kerk, onder wie zich enkele vrouwen bevinden, in hechte nis. Drie en tachtig predikanten zijn tot dusverre afgezet. Zes en dertig mogen het land niet verlaten. Een en vijftig mogen.' niet preeken.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2