fytro ixittcïule MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANTE BINNENLAND. De affaire-Oss voor hei Ambtenaren-gerecht. ZEELAND. HET JAARVERSLAG DER SPOORWEGEN OVER 1937, DOMBURG ZEEUWSCHE N.O.G.-DAG. 's-HEER ARENDSKERKE WEERBERICHT. MIDDELBURG. GOES. Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieferstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 148. TWEE BLADEN. MAANDAG 27 JUNI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG «fcju Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Eerste Hollandsche haring voor H.M. de Koningin. Vandaag is de eerste Hollandsche maat jesharing aan H.M. de Koningin aangebo den. De kwaliteit, welke voor de Koningin geschikt werd geacht, werd vanmorgen te Vlaardingen aangevoerd door „De Volhar ding" K.W. 65. Deze haring is afkomstig van de ,Aafje", schipper J. van Duyn. De auto met de oranje gekleurde vaatjes is om elf uur van het handelsgebouw te Vlaar- dingen vertrokken. Om ongeveer drie uur vanmiddag hoopte men te Soestdijk aan te komen. Ook H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn met een vaatje van het heer lijke zeebanket vereerd. PRINS BERNHARD LOODST ONWILLIG ZEILBOOTJE IN VEILIGE HAVEN. Een sterke Zuidwestenwind was Zater dag j.l. oorzaak, dat tal van zeilbootjes op de Loosdrechtsche plassen met moeilijkhe den te kampen hadden. Een zeilbootje, be mand met twee personen, kon met geen mogelijkheid de richting naar een der Loos drechtsche havens houden. Steeds sloeg het bootje weer uit den koers en ten einde raad besloot men maar af te wachten tot er hulp zou komen opdagen. Deze ver scheen vlugger dan men dacht, want van een raceboot af had men de moeilijkheden, waarmede de- zeilers te kampen hadden, opgemerkt. De raceboot zette koers naar het zeilbootje en stevende met volle kracht op de onfortuinlijke zeilers af. Nadat was bijgedraaid, werd den zeilers een touw toe geworpen en spoedig was dit vastgemaakt. De raceboot, met het zeilbootje op sleep touw, zette vervolgens koers naar de haven van „Ottenhome" te Loosdrecht. Alvorens de haven bereikt werd, vonden de zeilers echter gelegenheid de inzittenden van de raceboot, die hun de redding had gebracht, goed op te nemen en tot hun niet geringe vreugde bemerkten zij, dat zich on der hen Z.K.H. Prins Bernhard bevond. Vlak voor de haven werd het touw los gegooid, het zeilbootje liep de haven bin nen, terwijl de raceboot weer naar het mid den van de plassen voort. (De Crt.) OPCENTEN DIVIDEND EN TANTIèME- BELASTING. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 20 Decemer 1935, tot heffing van opcenten op enkele belastingen ter versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des rijks. De memorie van toelichting luidt: De heffing van opcenten op verschillende belastingen, zullen 31 December 1938 of 30 April 1939 afloopen. Te zijner tijd zal die nen te worden overwogen of de heffing van deze opcenten al dan niet moet wor den verlengd. Ten aanzien van de 20 opcenten op de dividend- en tantièmebelasting duldt deze beslissing echter geen uitstel. Dit is een gevolg van het feit, dat volgens de be staande wettelijke omschrijving de beant woording van de vraag of deze opcenten al dan niet moeten worden geheven afhanke lijk is van het tijdstip van aanvang van het boekjaar, waarover de belaste uitdeeling wordt gedaan. Thans moeten reeds aansla gen worden geregeld over boekjaren, welke met of in 1938 zijn aangevangen, met name ter zake van interimuitdeelingen over het boekjaar 1938 en ter zake van liquidatie- uitkeeringen over dat boekjaar. Momenteel wordt een heffing van 73 op centen toegepast. Deze heffing loopt over Nadat de besloten zitting Zaterdag had geduurd tot kwart over twaalf, werd de openbare zitting heropend. Mr. James zette zijn pleidooi voort en behandelde eerst de zaak van den kruide nier Boelens, die gedurende een nacht in de marechausseekazerne is vastgehouden. De ze Boelens had een postwissel bestemd voor een zijner ondergeschikten ontvangen en dit geld niet afgedragen op grond van een beweerde tegenvordering. Op 26 Januari heeft Boelens het geld, dat als ziekengeld door den raad van arbeid was gezonden, geïnd en onder zich gehouden. Toen hij weigerachtig bleef het geld uit te betalen, heeft de vader van den ondergeschikte ge dreigd de zaak in handen van de politie te zullen stellen. Dit is dan ook geschied en herhaaldelijk heeft de marechaussee hem daarna verzocht in de kazerne te komen. De betreffende wachtmeester heeft in de ze zaak niets meer dan een gewone ver duistering gezien en in overleg met den of ficier is dan ook besloten, dat Boelens zoo noodig zou worden gearresteerd en ver hoord. Bij dat verhoor, dat toen is gevolgd, draaide B. telkens om de feiten heen en toen hij niet wilde bekennen, heeft de ma rechaussee besloten den man vast te hou den om hem gelegenheid te geven nog eens over de zaak na te denken. En het resul taat is geweest, dat B. den volgenden och tend het geld heeft betaald. Pleiter con stateerde, dat het geenszins de bedoeling is geweest, om op deze wijze betaling af te dwingen, het was alleen te doen om een bekentenis te verkrijgen in een zaak, ten aanzien waarvan de marechaussee een strafbare handeling aanwezig achtte. In verband hiermede merkte pleiter op, dat deze zaak van den aanvang af door de marechaussee geenszins als 'n civielrech telijke was te onderkennen. Pleiter kon dan ook niet toegeven, dat de wachtmeester Van den Berg in deze zaak zoo ontactisch heeft gehandeld, als in de contra-memorie wordt voorgesteld. Men moest echter ook voor wachtmeester Van den Berg een reden hebben om zijn overplaatsing te rechtvaar digen. President: U bedoelt hier toch niet den minister van justitie? Mr. James: Neen, mijnheer de president. Pleiter kwam verder o.a. nog op de ver houding tusschen opperwachtmeester Curfs en den burgemeester. Curfs heeft eens te gen iemand gezegd, dat deze niet verplicht was om te voldoen aan een verzoek om ten bureele der gemeentepolitie te komen. Daarmede is Curfs zijn boekje niet te bui ten gegaan, doch bovendien heeft hij den burgemeester er telefonisch van in kennis gesteld, dat de betreffende persoon niet bij de gemeentepoltitie durfde komen. De bur gemeester heeft daarop tegen Curfs een acht ingediend bij den officier, maar aarvoor was volgens pleiter geen enkele aanleiding. Pleiter constateerde voorts, dat de ver- ou mg tusschen Curfs en den inspecteur zeer goed was, terwijl voorts de burgemees ters van de omliggende gemeenten zeer goed met den brigadecommandant Curfs konden samenwerken en daarvan ook in brieven hebben doen blijken. Dit is wel geen bewijs, doch wel een sterke aanwij zing, dat de minder goede samenwerking tusschen Curfs en burgemeester Ploegma kers niet aan Curfs kan hebben gelegen. Bovendien heeft Curfs herhaaldelijk ge tracht, om de samenwerking met den bur gemeester zoo goed mogelijk te doen zijn. Pleiter merkt voorts op, dat de burge meester er over heeft geklaagd, dat de bri gade Oss zich een serenade heeft laten brengen door een muziekkorps, en dat Curfs daarom zou hebben verzocht. Dit is echter niet het geval geweest, zooals blijkt uit een bericht in de „Reclamebode" van oss. Merkwaardig is echter, dat de burge meester, die er zoo gauw bij was, om het eerste bericht ter kennis te brengen van de justitioneele autoriteiten, heeft nagelaten het latere, tegensprekende bericht ook op te zenden. Wat tenslotte De Gier betreft, ten aan zien van dezen is beweerd, dat hij uit zijn evenwicht was geraakt en dat hij moest worden overgeplaatst naar een standplaats, waar hij een nuchteren commandant boven zich had en een krachtig parket. Pleiter wenschte op te merken, dat De Gier steeds goed werk heeft verricht en laatstelijk nog in de zaak-Zwanenberg zeer veel heeft ge presteerd. Ten aanzien van De Gier is door de hoogste gezagdragers een houding aan genomen, waardoor De Gier zich diep ge griefd gevoelt, waarom hij den eersten April dan ook den zwaarsten dag van zijn leven noemt. Een geestelijke heeft verklaard, dat De Gier niet alleen een goed ambtenaar, maar bovenal een goed mensch is. Pleiter eindigde zijn pleidooi als volgt. Het gerecht zal het beroepen besluit nie tig moeten verklaren als zijnde in strijd met de wettelijke voorschriften, meer in het bijzonder met art. 141 van het wetboek van strafvordering. Het gerecht zal in het onddnkbare geval, dat het tot een andere beslissing komt, het besluit moeten nietig verklaren op grond van het kenlijk gebruik maken van een bevoegdheid anders dan tot de doeleinden, waarvoor die bevoegdheid is gegeven. Want indien er al ooit sprake is geweest van een abnormale, onwettige activiteits ontplooiing der administratie, van een on redelijk gebruik harer bevoegdheid, dan is het wel in deze zaak, waarin willens en wetens zonder behoorlijk onderzoek naar feiten, welke grondslag vormden voor die beslissing, een zoo verstrekkende en onteerende maatregel is genomen als is de ontneming van de door de wet gedragen opsporingsbevoegdheid aan een opsporings ambtenaar. De brigade-Oss zoekt slechts recht. Tot dusver heeft zij moeten zwijgen en zij zal dit blijven doen. Dat het ambtenarenge recht te 's-Gravenhage, rechtdoende in mi litaire ambtenarenzaken, thans voor haar spreke. De zitting werd hierna geschorst tot kwart over twee. De vertegenwoordiger van den mi nister aan het woord. In de middagzitting heeft de vertegen woordiger van den minister, mr. P. Meyes zijn pleidooi gehouden. Pleiter beweerde o.a., dat de beslissing van den minister berust op tal van dossiers van zaken der brigade, in welke dossiers zooveel fouten voor zouden komen, dat een maatregel niet achterwege kon blijven. Voorts is de beslissing gegrond op uitge brachte rapporten. Uitdrukkelijk merkte pleiter op, dat de minister op 1 April niet heeft geweten, noch redelijkerwijze had kunnen verwachten, dat de officier later op verschillende punten van zijn mededeelin gen is teruggekomen. Ruiterlijk moest plei ter erkennen, dat de gewijzigde houding van mr. Van den Burg voor hem een groo- te verrassing is geweest, doch pleiter moest daaraan onmiddellijk toevoegen, dat daar door geen wijziging is gebracht in het oor deel over het uit de dossiers gebleken op treden der brigade. Nadat tenslotte o.a. de inspecteur van het wapen der marechaussée, kolonel Van Selm, nog verklaard had, dat hij zich inder tijd in bewogen toestand naar den minister van justitie had begeven, omdat hij zich voor God en zijn geweten er niet mede kon vereenigen, dat zijn menschen op een der gelijke wijze uit Oss zouden worden ge haald, bepaalde de president de uitspraak van het ambtenarengerecht op 16 Juli, waarna de zitting te half vijf werd geslo ten. Tweeledig is de weg, waarlangs de mensch de deugd bereikt. Handelend verkrijgt haar de gelukkige,duldend de lijder. Wel hem, wien 't lot goed gunstig voert op beide wegen. de boekjaren, welke eindigen tusschen 1 Mei 1938 en 1 Mei 1939. Voorgesteld wordt ook de onderwerpelijke heffing van 20 op centen thans slechts tot 1 Mei 1939 te ver lengen. De heffing van alle rijksopcenten op de dividend- en tantièmebelasting loopt dan gelijk af. Bij de overweging te zijner tijd in hoeverre opcentenheffing moet wor den gecontinueerd, zullen dan alle opcen ten tegelijk worden bezien. Ook kunnen dan eventueel ter vereenvoudiging de voorschriften worden gecombineerd. M. Rodrigues de Miranda overleden t Op 75-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de heer Maurits Rodrigues de Miranda. De heer De Miranda heeft vele jaren in de Noordstraat te Middelburg een hotel geëxploiteerd. Hij bewoog zich de laatste jaren te Amsterdam veel op maatschappelijk gebied. Blijkens het jaarverslag over 1937 van de Nederlandsche Spoorwegen bracht het jaar 1937 de verwachte stijging van de opbreng sten. Het personenvervoer leverde bijna drie, het goederenvervoer bijna twee mil- lioen gulden meer op dan in het vorige jaar. Men dankt deze verbetering voorna melijk aan de opleving welke in het eerste gedeelte van het jaar kon worden vastge steld. Echter hebben ook het prinselijk hu welijk, de jamboree, de omzetting van vrij vervoer van personeel en gepensionneerden in vervoer tegen bijzonderen vrachtprijs en de invoering van enkele nieuwe tarieven aan de vermeerdering van de reizigersop brengsten medegewerkt. De voortgezette pogingen tot verdere verlaging van de exploitatiekosten bleven niet zonder gevolg. De verkregen verminde ring bedroeg echter in het verslagjaar nog geen half millioen gulden, daar de prijsver- hoogingen van brandstoffen en materialen het grootste gedeelte van het op personeel- uitgaven bereikte resultaat te Ioor deden gaan. De toeneming van de opbrengsten en de daling der exploitatiekosten deden samen het saldo der exploitatierekening van bijna 4.000.000 in Ï936 tot ruim 9.300.000 in het verslagjaar stijgen, terwijl de interest rekening ruim 800.000 en de „verschillen de verliezen" ruim 400.000 minder vor deren. Desondanks is het tekort over het verslagjaar 33.460.970.57) niet lager, doch hooger dan over het vorige jaar 31.851.183,07). Dit komt doordat: le. De bijdragen aan de vernieuwings rekeningen voor gebouwen en kunstwerken ingevolge het verlangen van de regeering in 1936 4.700.000 doch in 1937 slechts 600.000 lager berekend zijn dan technisch noodzakelijk is. 2e. In verband met het eindigen van de exploitatie door de belangengemeenschap S.S.|H.S. een bedrag van 2.500.000 ten laste van 1937 moest worden gebracht we gens vooruit ontvangen vrachten voor ver voer, dat in 1938 zou plaats hebben en voor restibuties, die in 1938 verschuldigd zullen worden enz. 3e. Overeenkomstig aanwijzing van de re geering op de rekening van 1937 bijna 1.400.000 geboekt is aan kosten van reor ganisatie van het spoorwegbedrijf. Houdt men met dit alles rekening, dan blijkt, dat de uitkomst van net bedrijf over 1937 niet, zooals de cijfers formeel aange ven, ruim 1.600.000 slechter, doch in wer- gelijkheid ongeveer 6.400.000 beter ge weest is dan over 1936. Het spoorwegnet was op 331 December 1937 samengesteld als volgt: Hoofdsporen 2.397.278 km, locaalspoor- wegen 809,758 km, tramwegen 135,103 km. Totaal 3.342,139 km. Bij Kon. besluit van 23 Juni is be noemd tot commissaris van politie te Bussum: J. F. Berkel, thans commissaris van politie te Culemborg, voordien inspec teur van politie le klasse te V 1 i s- s i n g e n. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 6 tot en met 11 Juni bij gesubsidieerde ver- eenigingen met werkloozenkas waren aan gesloten 563.000 personen, onder wie 76.200 landarbeiders. Voor de 486.800 ver zekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercentage 23.4, tegenover 23.8 in de vorige verslagweek, 23 tot en met 28 Mei. In de eerste verslagweek van Juni was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt: 1932: 24,6; 1933: 24,6; 1934: 24,8; 1935: 29,4; 1936: 30,9; 1937: 24,3; 1938: 23,4. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 11 Juni in totaal 343.788 werkzoekenden ingeschreven, on der wie 325.634 mannen. Van deze werk zoekenden waren 325.824 werkloos, onder wie 312.697 mannen. Het bestuur van het werkfonds 1934 heeft opgegeven, dat* op 16 Juni rond 10.300 arbeiders aan het werk waren met behulp van dit fonds. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent W. TR1ELLER. VEREENIGING TOT CHRISTELIJKE VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN. Aan het jaarverslag 1937 van de Ver- eeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, ontleenen wij, dat het aantal afdeelingen 67 bleef, het aantal leden daalde van 3688 tot 3533. Op 31 December waren in dienst 67 ver plegers en 122 verpleegsters. Op 1 Januari werden 442 mannen en 426 vrouwen verpleegd, totaal 868 patiënten; opgenomen werden 92 mannen en 89 vrou wen, totaal 181. Ontslagen zijn 57 mannen en 51 vrouwen; met verlof gingen 46 man nen en 48 vrouwen. Op 31 December wa ren nog 22 mannen en 20 vrouwen met ver lof. Overleden zijn 33 mannen en 37 vrou wen. Op 31 December waren in verpleging 444 mannen en 428 vrouwen, totaal 872 patiënten. Het aantal verpleegdagen was 319.616, het gemiddeld aantal patiënten 875. De winst- en verliesrekening wijst een eindcijfer aan van 131.536 met een goed saldo van 28.082. De afdeeling Zeeland van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap hield Zaterdagmiddag haar 3e N.O.G.-dag te Vlissingen in het Paviljoen van de Wan- delpier. Uit alle deelen van Zeeland waren de leden opgekomen en toen de heer J. But ler als voorzitter van de afdeeling Vlis singen te ruim 2 uur het woord nam, mocht hij een geheel gevulde zaal het welkom toeroepen. Na dit welkomstwoord heeft de heer W. Spinnaay, voorzitter der Zeeuwsche propagandacommissie en gedelegeerde voor Zeeland in het hoofdbestuur, de vergadering geopend. In het heele land zien we een stijgende belangstelling voor ons N.O.G., aldus spr. en Zeeland is daar bij niet achtergebleven. Op 1 Januari 1938 kon men vaststellen, dat het N.O.G. was uitgegroeid tot de grootste vakvereeniging van openbare onderwijzers. Was het le dental in 1929 ruim 5000, op 1 Januari jl. brachten we het tot 6828 leden. De Bond van onderwijzers heeft er 6500. In Zee land klom het aantal leden van 245 in 1928 tot 345 in 1938. Twee afdeelingen waren wel bijzonder gelukkig, Vlissingen telt 45 leden en W.Z. Vlaanderen groeide in enkele maanden tijd van 28 tot 41. Een vooruitgang die ons bijzonder moet ver blijden. Het is u allen bekend, aldus spr. ver volgens, dat we op onderwijsgebied bijzon dere moeilijke jaren doormaken. Onze klassen zijn te groot en de belooning voor onze taak is van dien aard, dat het in heel wat onderwijsgezinnen zeer moeilijk is de eindjes aan elkaar te knoopen. De wet van Marchant deed ruim 400 openbare scholen verloren gaan en nu het tot concentratie van bijzondere scho len zou gaan komen, heeft men zoo'n eigenaardige constellatie laten ontstaan, dat wij voor de toekomst voor sommige gewesten, met name Gelderland en Fries land, het ergste vreezen. Gelukkig kwa men wij er voor Zeeland vrij goed af, doch of dit zoo zal blijven, is de vraag. Veel zal in de toekomst van onzen arbeid worden gevergd. Ik wek u op pal te staan voor uw school, trouw te blijven aan uw organisatie, waarop u ten allen tijde zult kunnen rekenen. Thans gaan mijn gedach ten, aldus spr., naar de duizende bevoeg de krachten, die gereed staan hun ener gie en werkkracht aan de school te ge ven, doch die nog steeds een slagboom vinden aan den ingang van de school, om als volwaardige leerkracht hun intrede te doen. Wel mogen ruim 4000 van hen in de school de te zware taak van de oudere leerkrachten komen verlichten, doch de belooning, die hun rechtens hier voor toekomt, wordt hun door den Staat onthouden en voor niets of weinig moeten ze hun arbeid verrichten. Vaak wordt met de bedelnap rondgegaan, om ze aan eeni- ge vergoeding te helpen. Hier past een woord van ernstig protest aan de regee ring, die zulk een totaal verkeerden toe stand doet voortbestaan, doof als zij is voor den sterken drang, die van alle zij den op haar wordt uitgeoefend. Opnieuw hebben de groote organisaties de handen ineengeslagen om nogmaals een felle aan klacht bij regeering en volksvertegenwoor diging in te dienen. Of het ditmaal iets zal geven? Het N.O.G. kent zijn plicht, aldus spr., gn niets zal het nalaten om aan den on- gewenschten toestand in den kortts moge lijken tijd-een einde te maken. Met de woorden: „Ons Genootschap kent geen politieke gebondenheid, wij dra gen onze wenschen zelfstandig uit en trekken op een bepaald oogenblik geza- melijk op met hen, die onze inzichten dee len", besloot spr. zijn vaak met instem ming onderbroken rede, waarna het or kest het Zeeuwsche Volkslied speelde, dat door allen staande werd meegezongen. Na nog enkele muzieknummers was het woord aan den heer L. F. Kleiterp uit Amsterdam, lid van het hoofdbestuur, die een propaganda-rede hield over het onderwerp: „De positie van het N.O.G." Verder trad de bekende declamator, de heer Jac. van Eisacker uit Rotterdam op, die een groot succes oogstte. Het orkest onder leiding van Caroline Dassy gaf ver scheidene nummers ten beste. Nadat het hoofdbestuurslid de heer Colier nog eenige woorden had gesproken en aan Caroline Dassy en de vocale so liste bloemen waren aangeboden, heeft de voorzitter te ruim 5 uur den goed ge slaagden Zeeuwschen N.O.G.-dag gesloten. Abonnementen en Advertentiën, voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. v. d. PLASSCHE. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Krachtige, tijdelijk stormach tige, later afnemende Z.W. tot W. wind, be trokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, waarschijnlijk regen, iets warmer des nachts, overdag iets koeler. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z.W. richtingen, schoon tot bewolkt, plaat selijk regen, vooral in het Westen, on weersbuien, daling der temperatuur. Di. 28 Juni. Zon op: 4 h 42; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 5 h 34; on der: 21 h 36. E.K. 4 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Maandag 27 1.10 13.40 7.45 20.17 Dinsdag 28 2.05 14.30 8.36 21.09 Woensdag 29 2.56 15.19 9.24 22.01 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwater. Maandag 27 3.06 15.42 8.43 21.16 Dinsdag 28 4.03 16.36 9.35 22.06 Woensdag 29 4.56 17.26 10.25 22.59 De jaardag van Prins Bernhard. Zooals gemeld zal ter eere van den jaar dag van Z. K. H. Prins Bernhard het Middelburgsch Muziekkorps Woensdag avond om 8 uur 'n concert op 't Molenwa ter geven en daarna in samenwerking met „Uit het VolkVoor het Volk" en de sig- naalafdeeling van „Achilles" een optocht houden, die om ongeveer half tien ver trekt van de laan naast de Ambachts school en gaat dan langs de volgende rou te: Bree, Wagenaarstraat, Balans, Abdij, Balans, St. Pieterstraat, Lange Giststraat, Dam Zz., Dwarskade, Rouaansche Kade, Bierkade, Nieuwstraat, Lange Delft, Markt, Gravenstraat, Zusterstraat, St. Janstraat, .Nieuwe Haven, Stadsschuur, Vlissingsche straat, Lange Geere, Lange- viele, Markt rond tot Stadhuis. Het zoo juist verschenen programma van het con cert staat geheel in het teeken van den verjaardag van den Prins. Muzikale wandeling. De K. V. Swift" organiseert morgen avond een gecostumeerden /korfbalwed strijd op het Gem. Sportterrein. Vooraf zal een wandeling door de stad worden gemaakt door de gecostumeerden, bege leid door de tamboers en hoornblazers van het Pijpercorps „Juliana". De route van de wandeling iskwart voor zeven vertrek van de Markt en dan over den Burg, Groenmarkt, Wal, Reigerstraat, L. Delft, Markt, Noordstraat, Hofplein, Bree, Molenwater Zz. over het Molenwater naar den Singel, door het Park van Nïeuwen- hove naar het Gem. Sportterrein. Na afloop van den wedstrijd wordt te- ruggemarcheerd langs het Park van Nieu- wenhove, Singel, Molenwater, Koepoort straat, Molstraat, Dam, Korte en Lange Delft naar de Markt. Huisvesting U.L.O.-Scholen. Daar de Chr. U.L.O.-School behoefte heeft aan uitbreiding van de leslokalen en ook de openbare U.L.O.-School September a.s. lesruimte tekort zal komen, stellen B. en W. de volgende voorloopige oplossing voor: De gemeente stelt ter beschikking van de Christelijke U.L.O.-School de twee lokalen van school B, hetgeen voor de Christelijke U.LO.-School de meest voor de handliggen de oplossing is, aangezien school B het dichtst in haar buurt ligt en er derhalve zoo weinig mogelijk tijd met verwisseling der leerkrachten verloren gaat. Ook valt de samenstelling van het lesrooster veel ge makkelijker, wanneer twee klassen in een afzonderlijk gebouw zijn gehuisvest, dan wanneer er slechts éên klasse elders is ondergebracht. Voor de openbare U.L.O.-School diende een dergelijke oplossing te worden gevon den. B en W. zijn hierin geslaagd door van de directie, van het Zeeuwsch Technisch Instituut de toezegging te verkrijgen dat, aanvankelijk voor den tijd van één jaar, de beschikking kan worden verkregen over twee lokalen van haar schoolgebouw aan den Parallelweg inclusief verlichting, ver warming en schoonhouden en wel voor een' huursom van 750 per jaar. Ook voor de openbare school kan dus het voordeel ver kregen worden, dat zich zal voordoen ten opzichte van de Chr. school, n.l. huis vesting van twee klassen in plaats van één in een afzonderlijk gebouw. Gedurende den cursus 1938-1939 zal voor beide scholen dus een toestand zijn verkre gen die, hoewel niet ideaal te noemen, toch niet onbevredigend mag heeten, in elk ge val beter is dan de bestaande. In genoemd tijdvak kan dan tevens rustig worden uitge zien naar een afdoende oplossing, gesteld dat deze zal blijken noodzakelijk te zijn. Verjaardag Prins Bernhard. De Harmonie „Hosanna", directeur de hr. C. G.-Govaarts, hoopt ter gelegenheid van den jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard op a.s. Woensdag 29 Juni een volksconcert te geven op de Groote Markt, alhier. Aanvang 's avonds half negen uur. Het programma vermeldt: „Oud Wilhelmus", „Lippe Det- mold", marsch, Maas; „Fra Diavolo", ou verture sur l'op, Auber; „Ma Première", valse, G. de Kok; „Grande Cortege Hèroï- aue", H. Fernand; „Bellinzona", marsch, G. Montegazzi; „Dichter und Bauer" ou verture, Suppé; „Op marsch", potpourri, W. Ciere; „Ernst en Luim", potpourri, avr. C. G. Govaarts; „Blauregard", marsch, Z. Bajus.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1