BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. n°g even aan te zien- Aldus ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De neutraliteit van Zwitserland, BELGBE. RECHTSZAKEN. GEMEENTERAAD VAN GOES. IN T KIELZOG VAN DE WEEK. VOOR KLEINE TUINEN. WAAR IS WERK? MARKTBERICHTEN. len in, welke echter alle verworpen wer den. Het waren: de salarissen met 5 pet. te verhoogen; de jaarwedden met 100 in- plaats van 50 te doen opklimmen; voor een bepaald geval de veldwachters beroep te kunnen laten doen op den Raad; een veldwachter die bij ziekte abnormaal zwaar belast mocht worden, een tegemoetkoming te kunnen geven; de wachtgeldregeling in overeenstemming te brengen met de rijks regeling. Ook een voorstel-Leenhouts even- tueele kosten van ziektebehandeling voor rekening der gemeente te nemen, werd ver worpen. De hr. VAN SOELEN verklaarde alleen tegengestemd te hebben omdat uit de woor den van den voorz. wel bleek, dat alle aan te brengen veranderingen van hoogerhand toch niet zouden worden toegestaan. De hr. DE PRIESTER meende, dat men het dan maar in hoogste instantie moet uit vechten. In verband met een adres van B. Koole e.a. stelden B. en W. voor te besluiten het Rooierswegeling in werkverschaffing te verbeteren; in afwachting echter van de door den minister toe te kennen subsidie. Dit voorstel werd z. h. s. aanvaard. Aanleg tegeltrottoirs. B. en W. meenden een object voor werk verschaffing gevonden te hebben in den aanleg van tegeltrottoirs in de Beciusstraat en in de Van Teylingenstraat. De kosten zjjn geraamd op 2000. Andere straten en pleinen zullen kunnen volgen. De hr. DE PRIESTER vroeg of B. en W. al het mogelijke willen doen het basisuurlóon in gunstigen zin veranderd te krijgen. Spr. wees er op, evenals de hrn. v. d. Put te en Van Soelen, dat er voor opgepast moet worden dat geen materiaal zal worden weg gevoerd toebehoorend aan eigenaren van woningen. De hr. VAN SOELEN vond de keuze van de Beciusstraat niet gelukkig. Was het niet beter bv. eerst de Nieuwstraat onderhan den te nemen? De hr. JANSEN vroeg toezicht op den aanmaak der tegels. De VOORZ. antwoordde, dat de twee kleinste straten zijn gekozen omdat, waren er andere straten genomen, het te veel van de financiën gevergd zou hebben. De kwestie inzake verhooging der basis- uurloonen zal in de vergadering van B. en W. besproken worden. Na nog eenige opmerkingen, werd het voorstel z. h. s. aangenomen. Rondvraag. De hr. DE PRIESTER betreurde het dat men het plantsoen aan het Marnixplein met prikkeldraad heeft afgezet. En waarom gaat men plantsoenen op het Oranjeplein aan leggen? De VOORZ. antwoordde dat B. en W. jammer genoeg genoodzaakt zijn geweest prikkeldraad aan te brengen. Het publiek vernielt de plantsoenen. B. en W. zullen te z}jn er tijd ook voorstellen het eenrichtings verkeer op het Oranje- en Marnixplein in te voeren. De hr. VAN DE PUTTE hoopte dat het prikkeldraad spoedig opgeruimd zal kunnen worden. De hr. LEENHOUTS pleitte voor een ge- regelden reinigingsophaaldienst. De hr. VAN SOELEN wees nog eens op de stortplaats in de Buteuxstraat, waar een onhoudbare toestand bestaat. De hr. A. J. ARENDSE vroeg of het toe laatbaar is dat motorrijwielen door het Koopmansvoetpad rijden. De zaak zal onderzocht worden. Te zes uur werd de vergadering gesloten. RAAD VAN OOSTKAPELLE. OOSTKAPELLE. Vrijdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemees ter K. Fabius. Afwezig de heer H. J. van Adrichem Boogaart. Na opening wenschte de voorz. het raadslid Zwemmer geluk met het herstel van zijn ziekte. Voor deze vergadering bestond bij het pu bliek veel belangstelling. Alle stakers in het bouwvakbedrijf hadden van hun vrijen tijd gebruik gemaakt haar met een bezoek te vereeren! Alle ingekomen stukken o.a. goedkeu ring begrooting-1938 door Ged. Staten wer den voor kennisgeving aangenomen. Van C. v. d. Harst arts alhier was een verzoek ingekomen om in zijn woning, wel ke eigendom van de gemeente is, centrale verwarming te mogen doen aanleggen en omdat bij eventueel vertrek de buizen moe ten blijven liggen, de bijkomende timmer en schilderwerken voor gemeenterekening te nemen. Deze kosten zijn begroot op pl.m. 70. Op voorstel van B. en W, werd besloten dit verzoek in te willigen, mits de kosten voor de gemeente genoemd bedrag niet over schrijden. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten het gemeentehuis na de verbouwing te doen aansluiten op de Rijkstelefoon. Eveneens werd op voorstel van B. en W. besloten den begrootingspost '38 inzake uit rusting veldwachters voor bewapening te verhoogen met 15. De muziekvereeniging „Crescendo" had een verzoek ingediend om grond beschik baar te stellen in de omgeving van het ge meentehuis voor het plaatsen van een mu ziektent. B. en W. wilden de beslissing hier over aanhouden; de plaats welke gevraagd wordt zou het uitzicht naar de Ned. Herv. Kerk benemen en daar bij de in uitzicht ge telde verbetering van den Noordweg ver moedelijk meer en beter voor dit doel ge schikt terrein beschikbaar komt, is het be- wordt besloten. Een wijziging wordt gebracht in de be grooting '38 van den vleeschkeuringsdienst. Geschrapt werd o.m. de post 100 voor toe zicht bij het begraven van afgekeurd vleesch zulks in verband met de ophanden zijnde destructie van vleesch. Op een verzoek van den Christ. Besturen bond alhier om een wijziging van de steun- normen of loonen der werkverschaffing stelden B. en W. voor de regeling te laten zooals ze is, doch het dagloon van 150 te brengen op 1.65. Dan blijven de loonen in het gunstige geval voor de in werkver schaffing werkende personen nog altijd iets beneden het loon, dat in het vrije bedriif wordt verdiend. De heer Brand zou het dagloon in de werkverschaffing op 1.70 gebracht willen zien. Wethouder Mal iaars zeide dat dan een arbeider beter in lossen dan in vasten dienst kan zijn daar deze dan door een paar dagen per week in het vrije bedrijf en de andere dagen in werkverschaffing door te brengen in een betere situatie komt. De heer Van Lie- r e kon met het voorstel van B. en W méégaan mits hieraan terugwerkende kracht wordt verleend tot 1 Mei j.l. Dit na men B. en W. over, waarna het in dezen geest gewijzigde voorstel werd aangenomen met algemeene stemmen, nadat het voor stel Brand met 4 tegen 2 stemmen (Brand en Zwemer) was verworpen. Bij de rondvraag besprak de heer B r a n d de stank welke ontstaat bij het deponeeren van faecaliën op het terrein van den heer C. Brand. De v o o r z. zeide onderzoek toe. KADZAND. De heer J. Becu alhier is be noemd tot lid van den Raad ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overljj den van den heer Iz. Erasmus. Nota wisseling met Berlijn, De Zwitsersche regeering heeft onlangs den Duitschen minister van buitenlandsehe zaken in een nota mededeeling gedaan van het besluit van den Volkenbondsraad, waar bij Zwitserland bevrijd werd van deelne ming aan den tenuitvoerlegging der sanctie bepalingen. In de nota wordt er de nadruk op gelégd, dat Zwitserlander naar streeft de neutraliteitspolitiek, waardoor het zich sedert langer dan vier eeuwen heeft laten leiden, voort te zetten. De Zwitsersche re geering is bevrijd van iedere verplichting, waaruit twijfel kon worden geput aan haar verlangen onder alle omstandigheden neu traal te blijven. Deze nota is door de Duitsche regeering beantwoord met een nota, die op 21 Juni door minister Von Ribbentrop aan den Zwitserschen gezant overhandigd is. Daarin wordt gezegd: „De Duitsche re geering heeft met groote belangstelling kennis genomen van het feit, dat het de Zwitsersche regeering gelukt is, zich te be vrijden van verplichtingen, die inderdaad de neutraliteit van Zwitserland in gevaar zouden kunnen brengen. De Duitsche re geering is voldaan over deze ontwikkeling, daar zij in de onvoorwaardelijke handha ving der Zwitsersche neutraliteit een ge wichtig element voor het behoud van den Europeesche vrede ziet. De Zwitsersche regeering kan er dan ook van overtuigd zijn, dat zij bij de Duitsche regeering steeds het verlangen zal vinden deze neutraliteit te erkennen en te eerbiedigen. Ik behoef slechts te wijzen op de verklaringen, waar in de Duitsche regeering haar standpunt in dit Opzicht reeds duidelijk kenbaar ge maakt heeft". De regeeringen van Zwitserland en Italië hebben overeenkomstige nota's gewisseld STERKE STIJGING DER WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen, die steun ont vangen van den staat, bedraagt momenteel in België ruim 250.000 tegen 164.000 in de maand Juni 1937. Sedert drie maanden is het aantal werkloozen steeds stijgende en alles doet voorzien, dat zulks nog verschei dene maanden het geval zal zijn. Het cre- diet van 827 millioen franken voor de werkloosheid in 1938 toegestaan zal dit jaar belangrijk overschreden worden en ze ker de 1000 millioen frank overschrijden. Miniatuurgemeenten. Volgens de verschenen statistiek zijn er momenteel in België vier gemeenten met minder dan honderd inwoners en wel Zoete- naaie in West-Vlaanderen met 36, Herten in Limburg met 53, Treloux in Luik met 79 en Niverlee in Henegouwen met 88 zie len. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Voor den Mlddelb. politierechter werden deze week o.a. de navolgende zaken behan deld: Overtreding motorrijtuigenbelas tingwet. A. W., 35 jaar, taxiondernemer te Goes, wegens overtreding der motorijtuigenbelas- tingwet op 2 Februari j.l. te Oudelande. Eisch en vonnis 7.50 subs. 3 d. h. J. P., 44 jaar, taxichauffeur te Goes, we gens overtreding 'der motorrijtuigenbelas tingwet op 15 Maart j.l. te Goes. Eisch 15 b. s. 6 d.h.; vonnis 15 b. s. 10 d.h. Tapijtenfabriek gesloten. In den loop van het vorige jaar betraden een tweetal kommiezen een perceel aan de Molenstraat te Clinge, waarin gevestigd is de fabriek voor het vervaardigen van hand geknoopte tapijten. Op een desbetreffende vraag kon de fabrikant geen bewijs vertoo- nen, waaruit bleek, dat hem voor de op richting van genoemde fabriek toestemming was verleend. Een dergelijk verzoek was wel gedaan, doch de Koninklijke toestemming was ge weigerd. Alstoen zijn de belastingambtena ren overgegaan tot het opmaken van een proces-verbaal. Voor jjen Politierechter te Middelburg had zich thans te verantwoorden J. L., 39 jaar, breigoederenfabrikant, wonende te Clinge. De verdachte gehoord, verklaarde van meening te zijn, dat het geen fabriek in den zin der Wet was. De rijksadvocaat was evenwel een andere meening toegedaan en vorderde een geld boete van 350 met bevel dat de fabriek worde gesloten en geamoveerd, en alles in zijn vorigen staat worde hersteld. De politierechter vonnis wijzende, ver oordeelde verdachte L. tot een geldboete van 150 of 1 maand hechtenis, met bevel dat de fabriek worde gesloten en geamo veerd, en alles in zijn vorigen staat wordt hersteld. De verdediger van verdachte, mr. H. B. L. de Rechter, voerde aan dat hier geen sprake zou zijn van een „groote fabriek" en bepleitte vrijspraak, subsidiair een lichtere straf. DOMBURG EN DE KLEPPERMARSCH. Mag ik naar aanleiding van het schrij ven over den stand van voorbereiding van den kleppermafsch, in de M. Ct. van Woens dag 1.1. een klein plaatsje in uw blad? De lezer, die met de Domburgsche toe standen niet bekend is, kon daaruit lezen, dat Domburg weigert aan den klepper- marsch mede te werken. Dit is niet het geval. Juist om de Domburgers gelegenheid te geven, een gedeelte der Middelburgsche feesten mee te vieren, heeft de Domburg sche Oranjevereeniging het programma zoodanig vastgesteld, dat de voornaamste feestelijkheden op 7 September vallen. De middag van 6 September is bestemd voor de kinderfeesten. De medewerking door schoolkinderen aan den kleppermarsch, kun nen de leiders der Domburgsche feesten, dat zijn de burgemeester, de hoofden van scho len en het bestuur der Oranjevereeniging, niet toezeggen, omdat het niet aangaat de kinderen van hun Domburgsch feest te ha len en naar Middelburg te brengen. Een kind zal liever op eigen dorp met zijn kame raden meedoen aan kinderspelen en wed strijden, dan medewerken aan een uitvoe ring in Middelburg, dat is geen feest voor een kind. Pogingen zijn nog gedaan om deelnemers aan den kleppermarsch te vinden, boven den leerplichtigen leeftijd, doch hiervoor be stond bij de jeugd geen animo. Een en ander was den heer, Mazure bekend. U dankend voor de ruimte om dit ver weer te plaatsen. Namens de Domburgsche Oranjevereen., P. Kampman, secr, WAARGAAN WIJ HEEN? In dit blad van 22 dezer lees ik onder staande advertentie: Crisisbekendmaking. De Landbouw crisis organisatie voor Zee land vestigt er de aandacht op, dat dege nen, die nog oude aardappelen (nieuwe ge lukkig nog niet) te denatureeren hebben, enz. dit op moeten geven vóór 22 Juni a.s. Ik vraag mij af of dit nu werkelijk ernst is of als een satire bedoeld op het nijpend gebrek aan aardappelen in ons en ons om ringende landen. Ik heb in mijn school jaren een beetje FranscIT geleerd, maar weet toch niet goed wat denatureeren be- teekent, of is het geen Fransch woord? Met de vele vreemde woorden en het mar- chandeeren onzer Ned. taal, kan ik mijn Ned. taal ook al niet goed meer. Mogelijk is ook, dat niet iedereen de ware beteekenis er van zou begrijpen, maar mij is wel eens gezegd, dat het beteekent: Ongeschikt ma ken voor menschelijk voedsel. Waar ik nu lees van denatureeren van aardappels, tarwe enz. en ik denk aan de legende van het vrouwtje van Stavoren, die een heele lading tarwe, kostelijk graan, over boord liet werpen en hoe de geheele bevol king als het ware daar tegen op kwam, dan vraag ik me wel eens af: Waar gaan we heen? Als straks de oogst gevallen is, zien we al spoedig de ledige akkers weer bewerken voor den nieuwen oogst. Bijna zonder on derbreking zien6 we tot volgend jaar Juni dan hier dan"ffaar,'kunstmest zaaien ten einde den nieuwen oogst zoo hoog mogelijk op te voeren. Is dat dan alleen om later, wanneer het aanbod wat groot wordt, een gedeelte te vernietigen en den werklooze, en belasting betalende middenstanden, voor wien vele dingen toch al niet meer te koop zijn, dure aardappelen of brood te la ten eten? Als de wereldmarkt van de boter 5 cent lager is, gaat de crisisheffing 5 cent naar boven, spek of vleesch is voor een min der gegoede en werklooze niet meer te koop. De eierproductie wordt zooveel mo gelijk aan banden gelegd. De wereldmarkt voor de suiker is nog geen 3 cent per pond, wat betaalt moeder de vrouw in den win kel? De omzetbelasting, te weinig voor den kleinen zakenman om het op den klant te verhalen, maar per jaar en over alles, toch weer een bedrag, voorloopig voor 5 jaar aangenomen, niet van de baan, maar wordt eenigszins gewijzigd, met als slot naar schatting 7 millioen meer in de schatkist, die toch ieder jaar steeds meer van den belastingbetaler vraagt. Lees maar de maan- delijksche opgave van het Rijksinkomen, iedere maand of het eindresultaat van het jaar is weer zooveel millioen meer dan zijn voorganger. Nogmaals: „Waar gaan we heen?" B. te W. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes op Woensdag, 29 Juni 1938, des namiddags drie uur. Punten van behandeling: Vaststelling der notulen van de verga dering van 17 Mei 1938. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot verlaging van den rente voet van een aan de woningbouwver- eeniging „Nieuw Goes" verstrekt voorschot ingevolge de Woningwet. 3. Voorstel tot verlaging van het rente percentage der koopsommen van gronden, verkocht aan bouwvereeni- gingen, welke koopsommen in den vorm van annuiteiten worden betaald. 4. Wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1937. 5. Wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1938. 6. Wijziging der begrooting van het ge meente-gasbedrijf voor het dienstjaar 1937. 7. Wijziging der begrooting van den keuringsdienst van vee en vleesch en het openbaar slachthuis voor 1937. 8. Wijziging der begrooting van het Gasthuis voor het dienstjaar 1937. 9. Voorstel tot het opnieuw vaststellen der bij Raadsbesluiten van 5 Juni 1937 en 28 September 1937 vastgestelde wij ziging der verordening op de heffing van precariorechten. 10. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de straatpolitie. 11. Voorstel tot wijziging der Verorde ning op de tapperijen. 12. Voorstel tot wijziging der marktveror- dening. De natuur heeft den kalender ditmaal niet verloochend. Toen het op papier zomer werd, zette ook moeder Aarde de deur voor het warme jaargetijde wijd open. De Va- derlandsche hof was vol blijde klanken bij de geboorte van den zomer, en glanzende, warme zonneflitsen schoten door het groene loover. De vogels zongen, de bloemen geur den; de ouden van dagen, die uit hun be dompte huisjes werden gehaald om hun jaar lij ksch contact met de wijde wereld daarbuiten te vernieuwen, waren opgewon den of stil van verrukking; de congressis ten, die weten waar het goed vergaderen is, zeiden tot elkaar dat het warm was; de vaderlandsche hotel- en pensionhouders spreidden met een glimlach van verwach ting om den mond versche lakens over de wachtende bedden en kleurige kleedjes over de eenzame tafeltjes buiten; de huis moeders draaiden den sleutel van het ko lenhok om; vadertje Spoor en moedertje Tram wreven zich de handen, en vele huis vaders peinsden over den goeden ouden tijd, toen men den zomer nog met den luchtigen stroohoed tegemoet kon treden zonder zich zelf in het zonnetje te zetten Met den zomer, zijn in de toeristen' centra der lage landen de eerste vacantie- zwaluwen verschenen. Fleurig, opgewekt, maar nog een tikje onwennig verkennen zij het terrein der vrije geneugten, dat den eersten dag zoo onmetelijk groot lijkt, en den laatsten dag zoo ontstellend klein. In de reisbureaux daarentegen gonst nu on afgebroken het lied van den arbeid. Want niet elke zwaluw is een inheemsche zwer ver. En voor allen, die er van houden naar verre, goedkoope landen te fladderen, moet gezocht, gewikt, geschreven: gezorgd wor den. Opdat geen wolkje den lichten horizon van den spaarzaam toegemeten vrijen tijd zal verduisteren De menschheid is op vacantie. Want ook zij, die in werkelijkheid nog in den tredmolen rond den dagelijkschen boter ham met wat erop loopen, hebben toch in gedachten de ketenen reeds geslaakt. De langste dag des jaars heeft het gansche le ven een onmiskenbare richting gegeven. De molens malen weliswaar door, doch hun wieken maken het geluid, dat bij den vol len, rijpen zomer behoort Meneer Colijn heeft de commando brug van het schip van staat verwisseld voor de coupé van den internationalen trein, en het is een andere hooge hand, die er voor zorgt, dat de vaderlandsche bodem in rustig vaarwater blijft. Het heeft aan boord echter wel even gespannen toen de eerste stuurman zich aanwal had begeven. Want meneer Goseling moest den brullen den Os, door meneer Wendelaar op het promenade-dek gehaald, weer met beleid in zijn hok zien te krijgen. Het is hem ge lukt, dank zij veel hulpvaardige handen. Alleen meneer Rost, die het tijdens het ge vecht met het koebeest deerlijk op de ze nuwen kreeg, moest voor een dag de toe gang tot de deftige longroom worden ont zegd. Er was veel spectakel aan boord van S.S. Staatsschip. Het heeft zich evenwel daardoor niet uit den uitgezetten koers la ten dry ven.„y, Ook de Karimata houdt koers, en... baggert. En dank zij den onvolprezen va- derlandschen journalisten, die tusschen den tin-molen met gouden aspiraties en hunke rend Terschelling heen en weer varen, heeft het bagger-avontuur voor de samenleving het opwindend karakter gekregen van de laatste ronde der staatsloterij met de ton nog erin. De greep naar de krant betee kent momenteel veelal de greep naar den drijvenden molen; d.w.z. naar het goud, dat vermoedelijk op den bodem der zee slui mert, maar dat tenmintse reeds eenige hoopvolle voorboden, in den vorm van waardelooze voorwerpen, ter verhooging van de spanning, naar de oppervlakte heeft gezonden Het zijn blijde, zomersche dagen in de lage landen. Meneer Fock van de koloniën en van de liberalen, werd 80, en tijdens den disch, hem door vrienden en vereerders aangeboden, hebben andere groote vader landers hun waardeering voor dezen op vallenden Nederlander niet onder de eet- stoelen gestoken. Een andere groote, me- nèer Philips van de lampen, die 5 maanden in verre vreemde landen heeft gezworven om er zijn licht op te steken, heeft den voet weer op eigen bodem gezet. Dat hij juist op tijd kwam om in de stad zijner in woning een verdacht luchtje te bespeuren, verwekt door speculeerende ambtenaren en raadsleden, was een ietwat ongelukkige samenloop Evangeline, de generaalsche van het blijmoedige leger heeft in Baarn een veld slag ontketend, die de generaals van enkele politieke partijen de lippen kan doen lik ken. In Scheveningen wordt tusschen vele maaltijden door en gros naar nieuwe wegen voor wegen gezocht. In Duitschland, dat in afzonderen en uitbannen eenige routine heeft gekregen, schijnt men er eindelijk in geslaagd te zijn den verwekker van het mond- en klauwzeer te isoleeren. Goed en blij nieuws allerwegen. Zelfs uit Schiedam, waar de rector van het gymnasium de levenslust van de stu- deerende jeugd op 4 vrije middagen heeft getaxeerd. En zelfs uit Amerika, waar een kapper door middel van een permanent blijvende golf alle haarartisten aan de gren zen der wanhoop, doch alle overige haar- dragenden in den goedkoopen zevenden hemel heeft gebracht, en waar Max en Joe in den ring tol aan de eer en aan den titel hebben betaald. Maar zwarte Joe zit nu toch heusch op het echte kampioenspaard... Kwartiermeester. 13. Verzoek van het bestuur der vereeni- ging „De Ambachtsschool" om mede werking tot uitbreiding van het leer plan der ambachtsschool. 14. Bespreking inzake brug over de ha ven. Goes, 22 Juni 1938. De burgemeester, Van Dussel'dorp. DE ZAAITIJD VAN PENSEE'S. In het vroege voorjaar hebben we reeds de aandacht gevestigd op de waarde van Violen voor den tuin, en nu de tijd aange broken is, dat we ze kunnen zaaien, wil len we er nog eens op terug komen. En dan speciaal op de Driekleurige Violen, Viola trocolor maxima of Pensee's, waar van de zaden van half tot eind Juli aan de aarde toevertrouwd moeten worden. Menige liefhebber zal meteen zeggen, dat hij daar niet meer aan begint, omdat deze kweekerij altijd op een desillusie moet uitloopen. Toch is de cultuur eenvoudig genoeg als we maar niet in de zon zaaien of in den vollen grond, maar onze toe vlucht zoeken bij een bakje, dat beslist gesloten moet blijven en in de schaduw behoort te staan. Dus onze koude bak in het zonnetje, waarvan we de ramen wit gekalkt hebben om het felle zonlicht te weren, is voor dit doel niet eens geschikt, want de grond zou op die manier toch nog uitdrogen, waardoor ontkiemen uitge sloten is. Zooals de plaats van den bak dus een voorname factor is, zoo is het ook ïnet den grond |vaartn gezaaid wordt,; waarvoor we koele vochthoudende aarde gebruiken en geen bladaarde die te los is en daardoor spoedig zou uitdrogen. We zien hieruit dus wel, dat de vochtigheid bij de violencultuur de voornaamste rol speelt. Als de zaailingen groot genoeg zijn om te verspenen, verlangen zij verder volop licht en lucht, terwijl steeds zware vette, tevens vochthoudende grond noodzakelijk blijft. Niet iedereen is echter zoo geluk kig om over zulken idealen grond te kun nen beschikken en dan kunnen we schra len drogen grond zooveel mogelijk geschikt maken door er turfmolm,* oude bladaarde en verteerden mest aan toe te voegen. In Oct. zullen de plantjes dan groot ge noeg zijn om ter bestemder plaatse uitge zet te worden, dit is ongetwijfeld beter dan het verplanten in het voorjaar, waar door de bloemen zich niet zoo fraai zul len ontwikkelen en kleiner zullen blijven. Menigmaal zien we dergelijke pas uit- geplante violen in zachte najaren reeds in bloei komen. Hoewel dit op zich zelf aller aardigst is moeten we dit om de planten te sparen wel tegen gaan door de eerste bloemen meteen weg te nemen. In het voorjaar en gedurende de zomer maanden verdient het aanbeveling om de drie weken wat A.S.F.-korrels te strooien om zoo lang mogelijk van den bloei te kunnen genieten. A. C. MullerIdzerda. De districts-Arbeidsbeurs voor alle ge meenten op Walcheren; N.- en Z.-Beveland; Schouwen en Duiveland, zendt ons de vol gende aanvragen: Binnenland: NIJMEGEN: voor ververij en chem. was- scherij, bekw. kleerverver, moet beslist ge heel zelfst. kunnen werken; dad., 30 p.w., indien bekwaam, voor vast. ENSCHEDE: voor stalenmeubelfabr., be kwaam lakspuiter, indiensttreding n.o.t.k., 30 tot 35 p.w.; voor onbep. tijd. AMSTERDAM: voor dijkaanleg, bekw. droglijn machinist, dad., loon 30 p. week. ROTTERDAM: bouwk. opz.-teekenaar m. dipl. M.T.S., in den rang van techn. ambte naar 2e of le klas; leeft. 2840 jaar; can- didaten moeten beschikken over grondige bouwk. ervaring (teekenen strekt tot aan beveling); zij dienen tevens grondig bekend te zijn met het maken en controleeren van statistische berekeningen van bouwconstr. in gewapend beton en staal; dad., voor tijd., doch mogelijk voor 2 jaar. TILBURG:- bouwk. teekenaar, indienst treding 10 Juli a.s.; 20 tot 30 p.w.; voor onbep. tijd. ZWOLLE: voor gasmeterfabr., stempel- maker, moet zelfst. kunnen werken, b.m. alle soorten metaalbew. machines, persen en stampen van blik; indiensttreding, loon en reiskosten n.o.t.k.; arbeidstijd gewoon, voor onbep. tijd. MIDDELBURG: tegen begin Juli kunnen gepl. worden in den Wieringermeerpolder een groot aantal bekw. vlasplukkers in ac- coordloon. Aanb. zoo spoedig mogelijk via den agent aan de Districts-Arbeidsbeurs te Middelburg. Buitenland. DUITSCHLAND. Op circa 16 km van Brunswijk (Duitschl.X kunnen worden gepl. een vrij groot aantal metselaars en timmerl., benevens een aan tal betonijzervlechters en treinmachinisten (als voor wegenbouw en dergelijke). Loon 70 pfennnig p.u., werkweek 60 uur; aftrek voor belasting en sociale verz. 6 R.M. p.w.; onderbrenging in barakken, voor legering en voeding wordt 1 R.M. in rekening gebr.; geh. ontvangen echter een toeslag van 1 R.M. p.d. (werkdag), (bew. van geh. zijn medebrengen); barakken zijn 3 km v. dichtstbijzijnd dorp gelegen; reisk. v. d. Duitsche grens af voor Duitsche rekening, vertrek zoo spoedig mogelijk. Alle aanbiedingen uitsluitend aan de Plaatselijke Organen der Arbeidsbemidd. Middelburg, 24 Juni. Groentenvei- ling. Spinazie 1012 c., Postelein 27 c., Wagenaarsboonen 3544 c., Suikerboonen 4346 c., Stoksnijboonen 43 c., Stamsnijboo- nen 3036 c., Stamprincessenboonen 40 47 c., Tuinboonen 37 c., Doppers 511 c., Peulen 1428 c., Andijvie 35 c., Waspeen 78 c., Savoye kool 7 c., Spitskool 4—5 c., alles per kg. Peën 610,5 c., Slauien 2,5— 5 c., Kroten 24 c., Uien 4—6 c., Selderie 38 c., Peterselie 0,51 c., Rabarber 2,5 3,5 c., Rammenas 23,5 c., alles per bos. Kunne 717 c., Peterselie 6—-18 c., beide per chip, Bloemkool 414 c., Andijvie 0.5 2 c., Kropsla 0,51 c., Komkommers 23 c., alles per chip. Bloemen: Siererwten 3,5 c„ Lathyrus 3 —4 c., Anjers 1,54 c., Duizendschoon 2 3 c., Flieren 6 c., Gele Lelies 8 c., alles per bos.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7