ZEELAND. Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Zeeuwsche werkloozen naar Duitschland. WALCHEREN. Amilda-crême, die tevens roo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct (Ingez. Med.) EEN JUBILARESSE. RAAD VAN SOEBURG. UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAR. van de maréchaussée, zooals zij gedaan heeft, noodig maakte, doch pleiter wensch- te op te merken, dat wachtmeester De Gier bij het sluiten van zijn rapport was geko men tot een verduistering van 1030 kg en nog van 4 zakken aardappelen. Dit aantal achte pleiter geenszins gering, en zeer ze ker wettigde dit een onderzoek, vooral waar het hier overheidseigendommen be trof. Uit naam van Curfs en De Gier ver klaarde pleiter, dat beiden ook thans nog er van overtuigd zijn, dat er bij de jeugd- .werkverschaffing wel strafbare handelin gen zijn gepleegd, en dat men na een ver der onderzoek zeer zeker tot een vervolging zou hebben moeten zijn overgegaan. Wat voorts de bewering aangaat, dat De Gier zich herhaaldelijk zou hebben schuldig gemaakt aan het schrijven van onwaarhe den in processen-verbaal, vroeg pleiter, hoe het dan mogelijk is, dat een dergelijk iemand nog steeds werd gehandhaafd en thans is overgeplaatst en opnieuw zijn op sporingsbevoegdheid heeft verkregen. Voorts constateerde pleiter, dat de bur gemeester van Oss niet aan de maréchaus sée heeft gezegd, dat hem na onderzoek was gebleken, dat bij de werkverschaffing geen strafbaar feit was gepleegd. En toch beriep de minister zich bij de interpellatie- Drop er op, dat de maréchaussée ondanks die mededeeling met het onderzoek is door gegaan. Ook in het feit van de arrestatie in deze zaak vond de minister een argument voor zijn oordeel over het optreden van de maréchaussée. Maar vroeg pleiter, hoe kan de minister dat doen, waar de arrestatie is geschied geheel in overleg met den officier van justitie? Evenzoo kan het argument, dat aan alles te veel ruchtbaarheid is gegeven niet als ernstig worden aanvaard. Immers, hoe kan het bekend worden van een onderzoek wor den voorkomen, wanneer er zooveel perso nen als getuigen worden gehoord? Pleiter kwam daarna tot de zaak Van der Hoven, en merkte hierbij op, dat de officier dezen heeft toegevoegd, dat, wanneer hij Van der Hoven niet voor een bedrag zou kunnen grijpen, hij hem toch voor kleinere bedragen zou vervolgen en voorts, dat de officier hem een schande noemde voor het makelaarswezen. Niettemin wordt aan wachtmeester Van Renes verweten, dat hij is opgetreden tegen iemand, dien hij zoo door den officier had hooren bejegenen, en die na overleg met den officier is gearresteerd. Na die arresta tie was het in het belang van het onderzoek noodzakelijk, onmiddellijk over te gaan tot inbeslagneming. Wanneer men hiervoor eerst nader over leg zou hebben moeten plegen met Den Bosch, dan zou daarmede onnoodig tijd ver loren zijn gegaan. In dit opzicht was de wachtmeester Van Renes volkomen gedekt door artikel 97 wetboek van strafvordering. Maar daar komt bij dat Van Renes zoowel de arrestatie als de huiszoeking met den officier heeft besproken en dat is komen vast te staan, dat op 19 Maart de officier opdracht heeft gegeven tot arrestatie en tot inbeslagneming van de administratie. De wachtmeester heeft toen zelfs nog te gen den officier gezegd, dat hij voor de in beslagneming .een vrachtauto noodig zou hebben, waarop de officier gezegd heeft: „Dat komt er niet op aan, wachtmeester, je laadt alles maar in en brengt de heele boel naar de kazerne, dan zullen we wel eens uitzoeken, waar de aanhangels van de po lissen zijn". Mag hu de wachtmeester zich op die woorden niet beroepen of moet de wacht meester, nu niet blijkt, dat zijn optreden wordt gedekt door de mondelinge gegeven opdracht, daaruit afleiden, dat hij in het vervolg den officier steeds om een schrifte lijk bevel moet vragen? Pleiters conclusie is, dat wachtmeester Van Renes ten deze volkomen vrij uitgaat. Ten aanzien van de arrestatie wenschte pleiter nog te constateeren, dat daarbij slechts één ooggetuige aanwezig is geweest, en dat hier geenszins sprake is geweest van een „publieke vermakelijkheid", zooals men het steeds heeft willen doen voorkomen. Wat de dagvaarding voor Van der Hoven betreft, merkte pleiter op, dat de ten laste- legging geschiedt door den officier. Wan neer deze nu daarin opnoemt een verduiste ring van 4000 ten nadeele van het water schap Megen, dan regardeert zulks alleen den officier en niet den verbalisant, en dan kan men daaruit ook niet construeeren een bewijs van onbekwaamheid voor den be- treffenden wachtmeester. Pleiter wees er voorts op, dat Van der Hoven zelf heeft gezegd, dat in de kluis vier biljetten van duizend gulden van het waterschap moesten zijn en dat ook de pro vinciale griffie, welke de waterschappen controleert, dat bedrag heeft genoemd. Toen echter slechts drie biljetten van het waterschap werden gevonden, heeft de pro vinciale griffie laten weten, dat het met dat bedrag ook in orde was!! Men heeft tegen Van Renes verder als blijk van onbekwaamheid aangevoerd, dat hij niet onmiddellijk heeft gezien, dat be paalde door hem aangebrachte feiten ver jaard waren. Deze verjaring heeft men echter eerst geconstateerd bij het opmaken van de dag vaarding, waarbij Van Renes aanwezig was, Ook de officier of iemand anders had dit feit van te voren niet geconstateerd. Alles heeft men er bij gehaald, om op de wacht meester Van Renes een stempel van onbe kwaamheid te drukken. Dat tegen Van der Hoven niet op licht, vaardige wijze is opgetreden, blijkt volgens pleiter uit de mededeeling van mr. Van den Burg, dat naar zijn meening het in het laatst ontvangen rapport opgenomen feit wel degelijk een niet verjaart feit betrof en dat dit feit bij een nieuwe instructie naar zijn overtuiging tot een vervolging zou hebben geleid. Ten aanzien van de beoordeeling van het verbaal van wachtmeester Van Renes in de zaak Van der Hoven zeide pleiter: „Het was hier een bekijken van een verbaal op een wijze, waartegen geen enkel verbaal bestand zal zijn." Pleiter betitelde tenslotte als onwaar de voorstelling, als zou de arrestatie van Van der Hoven van te voren bekend zijn gewor den en dat de wachtmeester door de mede deeling daarvan een volksoploop heeft ver oorzaakt. Een onderhoud met den direc teur van den districts-arbeids- beurs. „Goede loonen, goede kost, goede inwoning en geener lei ongewenschte beïnvloeding". Naar aanleiding van in ons blad verschenen mededeelingen inzake de toe standen en de omstandigheden waaronder werklooze Nederlanders in Duitschland te werk gesteld werden, hebben wij een on derhoud gehad met den directeur van de districts-arbeidsbeurs te Middelburg, den heer H. P. Staal. Onze eerste vraag betrof de loonen, wel ke daar nu werkelijk gemaakt worden, voorzoover dit dan uit Z e e 1 a n d uit gezonden landarbeiders betrof. Hier moet mèn, aldus de heer Staal, tusschen drie dingen onderscheid maken: het voorschot der eerste weken, het week loon en het akkoordloon. Als er nieuwearbeiders komen, krijgen deze de eerste 1 a 1% week een paar marken vóórschot. Hun loon is dan nog niet vastgesteld; dat geschiedt pas na dien tijd, door het zgn. Arbeitsamt. Deze paar mark (meeste RM 10,zijn echter geen loon, maar voorschot bij wijze van zak geld of zoo. Na dien tijd wordt het week loon vastgesteld; meestal bedraagt dat veertien gulden of meer. Zoodra de arbei ders echter in akkoordloon kunnen gaan werken, krijgen ze twintig tot een-en- twintig gulden per week, en dit is alle maal boven den kost en de inwoning. De heer Staal heeft ons de lijsten waar op hier aanteekening van een en ander wordt gehouden, laten zien en wij heb ben ons er van kunnen overtuigen, dat deze bedragen inderdaad aan de families der betreffende landarbeiders in Zeeland uitbetaald worden. En nu wat kost en inwoning betreft? Daarover heb ik géén enkele klacht vernomen. Er zijn uit mijn. district, aldus de heer Staal, ongeveer tweehonderd land arbeiders naar Duitschland gegaan. Een veertigtal daarvan is teruggekomen; van het meerendeel dezer had ik dat ook wel kunnen voorspellen: men kent zijn Pap penheimers zoo langzamerhand. Maar zelfs die terugkomers klaagden niet over den kost, en van de verscheidene blijvers, die met Pinkster hier vrijaf zijn geweest, ver nam ik uit eigen mond dat ze het uit stekend hadden. Menige arbeider zei- de mij, bij zijn Duitschen boer meer vleesch te krijgen dan hij hier te lande vroeger ooit op z'n bord had gezien. En die veertig teruggekeerden dan? Daar is een enkele bij, die het inder daad niet al te best had getroffen. Maar bij een behoorlijke klacht, die, als hij onder zocht wordt, gegrond blijkt te zijn er zijn in Duitschland, zooals overal ter we reld natuurlijk, goede boeren en slechte boeren wordt er voor gezorgd, dat de klager overgeplaatst wordt. Verder waren er onder die terugkomers, die het loon veel te gering vonden, maar dat was een misverstand: het voorschot, waarvan ik U zoo-even vertelde, zagen zij voor loon aan. Maar de flinke kerels" houden het er best uit, en zijn tevreden. En nu: de politieke propaganda en het geloof? Nimmer één klacht over vernomen. Ik ben zelf op een Duitschen feestdag toevallig bij eenige onzer arbeiders al daar geweest: er was niets van te merken. Op het platteland merkt men trouwens over het algemeen van het veranderde régime heel weinig. En onze Nederland- sche arbeiders valt men met niets lastig. Hun godsdienstplichten kunnen ze volko men ongehinderd nakomen: er zijn zelfs Nederlandsche predikanten, die zich in de nabijheid van de grens hebben gevestigd, teneinde de Nederlandsche jongens op te kunnen zoeken en godsdienstoefeningen voor en met hun te houden. Maar waarom neemt Duitschland dan toch eigenlijk die vreemde arbeidskrach ten? Dat is altijd zoo geweest. Ook voor den wereldoorlog gingen er jaarlijks eeni ge honderdduizenden landarbeiders naar Duitschland, om het daar bestaande te kort aan te vullen; de Duitscher is naar zijnen aard meer industrie- dan landar beider, denk ik. In elk geval is het feit van het jaarlijksche tekort bekend en al oud. Meest Polen en Nederlanders nam men van oudsher aan om er in te voor zien. De Polen zijn veel goedkooper dan de Nederlanders, maar men heeft ónze land arbeiders er toch vaak liever, omdat onze menschen vakkundig en zelfstandig kun nen werken. Feitelijk zou Duitschland op het oogen- blik een 100.000 man moeten hebben, maar het heeft eenvoudig geen deviezen beschik baar om dat te financieren! En nu tenslotte, zoo besloot de heer Staal: als ik weet, dat de menschen er een zeer behoorlijk loon kunnen verdie nen; dat ze er goede voeding en goed onderdak krijgen; dat ze hun godsdienst plichten ongestoord kunnen uitoefenen en dat er geen ongewenschte politieke druk of propaganda op hen wordt uitgeoefend, dan ben ik tegenover den Nederlandschen belastingbetaler toch wel verplicht, te zor gen, dat er zooveel mogelijk landarbeiders uit Zeeland daarheen gaan, waar goede verdienste onder goede omstandigheden voor hun te vinden is? DOMBURG Dinsdag 9 Aug. zal alhier des nam. en des avonds een bazaar gehou den worden, waarvan de zuivere bate die nen zal tot aflossing van een schuld, welke drukt op het Vereenigingslokaal „Samen werking", gesticht door de Domburgsche muziekvereeniging en de beide zanggezel schappen, doch thans uit hoofde van den toestand der respectieve kassen hun zor genkind. Behalve leden uit de voornoemde vereenigingen hebben ook zitting in het co mité genomen de burgemeester mr. F. L. Pleiter brak hier zijn pleidooi af, waarna de zitting werd verdaagd tot hedenochtend 10 uur. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken, de beide wethouders de heeren P. J. Elout en W. Brand, mevrouw Van Voorthuijsen Von Stein Callenfels, en naar men hoopt de gemeente-secretaris de heer J. W. Schuur man. Op het terrein en in de zaal van den hr. Joh. Corré zullen verschillende attracties worden in werking gesteld als: sjoelbak, spijkerslaan, grabbelton, rad van avontuur, enz. terwijl verlof zal worden gevraagd voor 't houden van een verloting. Gaarne zal het comité van belangstellenden prijzen ontvangen. De burgemeester heeft het aangeboden eerevoorzitterschap aanvaard. De Vereeniging voor ziekenhuis- verpleging bestaat tien jaar. Het is altijd moeilijk, als men gaat schrijven over een vereeniging, die jubi leert, te zorgen, dat men niet overdrijft, maar in het geval, waarover wij heden iets hebben te zeggen, meenen wij daarvoor geen gevaar te loopen. Er zal wel niemand 2ijn, die het niet met ons volkomen eens is, dat de Vereeniging voor Ziekenhuisverplegihg op Walcheren in de eerste tien jaar van haar bestaan, heel veel goed werk heeft verricht. Wij sloegen nog eens op de courant van Maandag 25 Juni 1928, waarin het ver slag voorkomt van de oprichtingsvergade ring der vereeniging op 23 Juni daaraan voorafgaande. In die vergadering werd het voorloopig comité tot bestuur gekozen en wel de heeren mr. W. J. Woldringh van der Hoop, burge meester van Westkapelle, thans van Kat wijk, L. Onderdjjk, te Middelburg; dr. W. F. Th. van der Bijl, te Arnemuiden, tharls te Vlissingen; H. J. van Geuns te Middelburg; J. de Meij te Vlissingen; H. Oldeman te Middelburg en' F. de Rijke te Koudekerke. Van deze 7 toen gekozenen zijn er thans nog drie lid van het bestuur, en wel drie Middelburgsche heeren: Onderdijk, Van Geuns en Oldeman. In plaats van dr. v. d. Bijl, trad dr. P. de Haas uit Arnemuiden op, in plaats van den heer De Rijke de heer M. Reijnhoudt jr. uit Domburg, in plaats van mr. Woldringh van der Hoop, de huidige bur gemeester van Westkapelle, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De heer De Meij had maar heel kort zit ting, omdat Vlissingen haar kracht zocht in isolement en een aparte vereeniging op richtte. De zevende plaats wordt thans in genomen door arts W. Feikema te Middel burg. Het doel der vereeniging werd als volgt omschreven: a. het vormen van een fonds, waaruit ge- heele of gedeeltelijke vergoeding van zie- kenhuisverpleging kan worden gegeven; b. andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Er werd destijds bepaald, dat 3.75 per dag zou worden uitgekeerd tot een maxi mum van 100 per jaar en per ziektegeval. Dit is nog zoo, alleen is het laatste bedrag verhoogd tot 112.50. Sedert ruim één jaar werkt nu nog de verzekering tegen klini sche kosten met een maximum van 100 of 200. Toen de vereeniging werd opgericht wa ren er 25 leden, toen op 1 October 1928 de Vereeniging in werking trad 10785 leden, op 1 Januari jl. was het 26863. Thans is men de 27000 reeds gepasseerd. Op 1 Janu ari waren 1572 leden aangesloten bij de ver zekering B, die tegen klinische kosten. Hedenmiddag zal door receptie en fees* telijke samenkomst het tweede lustrum worden herdacht, maar wij vonden er aan leiding in vooraf eens een kijkje te gaan nemen op het kantoor van de Vereeniging ten huize van den secretaris-penningmees- ter, den heer L. Onderdijk, den spil waar om alles draait. De secretaris stelde ons gaarne in de gelegenheid eens een kijkje in de administratie te nemen. Zoo toonde hij ons eerst de biljetten, waarop de in schrijving van de nieuwe leden plaats heeft eventueel met hun gezinsleden. Van dit inschrijvingsbiljet wordt alles overgebracht op boeken en om niet te ver geten ook op kaarten, die in de vele laden worden geranschikt. Er is een groep van leden van het Middelburgsch Ziekenfonds, groepen van de andere ziekenfondsen, van het burgerlijk armbestuur, van Kinderzorg van de politie, van jaar-, half jaar-, kwar taal-, maand- en weekleden, van de leden van verschillende afdeelingen en tenslotte van een clubje dat nog niet kon worden on dergebracht, omdat het personen betreft uit plaatsen zonder afdeeling. Staten van alle leden, waarvan ook de boden een exemplaar hebben, helpen eVèn als verschillende practisch ingerichte boe ken het algemeen overzicht vergemakkelij ken. Voor de patiënten in de ziekenhuizen is weer een kaartsysteem aanwezig. Men krijgt een kaart om toegang te hebben tot het ziekenhuis, maar sedert verleden jaar krijgt ook de controleerende dokter, arts J. Broekhuijsen, een kaart. Dan weet hij precies, wie hij voor de vereeni ging moet controleeren. Wat dit beteekent blijkt uit het feit dat in 1936 671, en in 1937 706 opnamen plaats hadden, en dit nu reeds mëer van 450 in een half jaar bedraagt. Wij kregen ook een kijkje iri de staten van uitbetaling van de verpleeg- gelden aan de ziekenhuizen met name aan het Gasthuis te Middelburg: maandelijk- sche bedragen van ongeveer 3500. In deze uit het hoofd gegeven opsom ming van wat wij in het kantoor aan den Blauwen Dijk zagen, dat dus geenszins op volledigheid aanspraak mag maken moge blijken het grootsche werk, dat hier in het belang van de lijdende menschheid wordt verricht met een toewijding, die met de geldelijke tegemoetkoming slechts voor een heel klein deel wordt vergoed. ;De grootë vergoeding moet zijn gelegen in de overtuiging, dat men zijn krachten geeft aan een sociaal werk, waarvan iedereen kan profiteeren, als dit onverhoopt noodig is. Er is een zaak geweest in de afgeloopen tien jaar, die het bestuur minder aange naam gestemd he"êft. Toen het gemeente bestuur van Vlissingen reeds financieele medewerking toe had gezegd om te ko men tot samensmelting van de beide ver eenigingen op Walcheren, meende de al- gemeene vergadering van de Vlissingsche vereeniging dit te moeten afwijzen en zoo staat men daar nog altijd afgezonderd, al zijn er ook wel voormannen in de Schel- destad, die het anders zouden willen zien, if: Zooals boven reeds gezegd, men viert het jubileum hedenmiddag, maar toch heeft het bestuur hedenmorgen reeds een vrien delijke attentie bewezen aan de ongeveer 60 leden der vereeniging, die thans in het Gasthuis of in een der beide Vlissingsche ziekenhuizen verpleegd worden. Een mooi bouquet en een smakelijke cake ontving ieder dezer op dezen jubileumdag. Vier patiënten, die elders met name te Utrecht en te Maastricht liggen, ontvingen een bouquet bloemen. Op de receptie, de algemeene vergade ring en de feestelijke bijeenkomst hopen w\j Maandag terug te komen. Het leggen van nieuwe waterlei dingbuizen veroorzaakt financi eele strop. Geneeskundig schooltoezicht. Werkverschaf fing. SOEBURG. De Raad dezer gemeente kwam gistermiddag in openbare vergadering vol tallig bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester A. H. S. Stemerding. De heer A. Millenaar had een adres ge zonden met verzoek het daarheen te willen leiden, dat verplaatsing van de patates- friteswagen van W. Krijger naar den tuin van de brugwachters, vlak voor zijn café, niet tot stand komt. De hr. LEENHOUTS vroeg of het niet mogelijk is de patates-friteskraam te plaat sen bij de Van Doornlaan. De VOORZ. geloofde dat bij iedere oplos sing weer een derde zal meenen dat zijn be langen worden geschaad. B. en W. meenden het adres voor kennisgeving te moeten aan nemen, omdat de beslissing eenmaal geval len is. De waterstaat heeft een hooge uit zondering gemaakt en men kan nu niet weer met een nieuw plan naar voren ko men. Nadat nog tal van sprekers het woord hadden gevoerd en veel er over gediscussi eerd was, werd het adres voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was voorts een adres van de vereeniging Nemidso betreffende de ca- deaux gegeven aan de schoolkinderen ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix. Adressante verzocht het daarheen te leiden, dat voortaan ook Soeburgsche le veranciers mogen mededingen naar derge lijke leveringen. Het adres werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. B. en W. stelden voor aan den Staat der Nederlanden onderhands te verkoopen on geveer 117 m2 grond, gelegen aan de Bu- teuxstraat voor 2 per m2. De P.T.T. zal aldaar een telefoongebouwtje zetten. De hrn. VAN SOELEN en v. d. PUTTE wilden een rechtstoestand scheppen voor het pad dat hier komt, ook voor de bewo ners. De VOORZ. zeide dat het in de bedoeling ligt een regeling te treffen. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Aankoop van zijkanten van wegen. De Raad besloot verleden jaar, tegen het voorstel van B. en W. in, de zijkanten van wegen van den Polder Walcheren aan te koopen voor 745.50. Later is gebleken, dat er nog 12 a bij behooren te komen, zoodat de koopsom 865.50 zal worden. B. en W. blijven van meening, dat de noodzaak voor aankoop niet bestaat en stelden dan ook voor er niet toe over te gaan. De hr. LEENHOUTS betreurde de ziens wijze van B. en W. Spr. meende dat de zij kanten in beheer der gemeente behooren te zijn. Den hr. VAN SOELEN leek het ook het beste den grond van den Polder te koopen. Laat men de aankoopsom over verschillen de jaren verdeelen. Het is een ongewenschte toestand der tegeltrottoirs zijn aangelegd op grond welke eigendom van den Polder is. De hr. v. d. PUTTE vond het verstandiger niet tot aankoop over te gaan. Het bedrag is niet onbelangrijk. De hr. DE PRIESTER betoogde dat aan koop wèl gewenscht is. De hr. SUURMOND zeide dat ver schillende gronden buiten de kom der ge meente liggen en tot aankoop daarvan over te gaan, gaat te ver. De VOORZ. antwoordde, dat het in het beginsel juist is dat de gemeente in bezit is van de gronden w^ar trottoirs op liggen, doch men hoeft nog niet over tuigd te zijn van de noodzakelijkheid. In het verleden is die noodzakelijkheid nim mer gebleken. De financiën kunnen aan andere objecten eigenlijk beter besteed worden. Na nog eenige discussie werd een voor stel door den hr. Leenhouts ingediend om alle gronden, ten bedrage van 865,50, aan te koopen met 6 tegen 5 stemmen ver worpen. Een voorstel van den heer Van Soelen om alleen de gronden waarop de gemeente reeds beslag heeft gelegd voor bestrating en rioleering, aan te koopen, lokte opnieuw bespreking uit. Tenslotte werd een voorstel-v. d. „Putte om het voorstel Van Soelen aan te hou den en B. en W. te vragen nadere inlich tingen te geven in een volgende vergade ring z.h.s. goedgekeurd. Nieuwe waterleidingbuizen. Bij een voorstel tot begrootingswijziging inzake het gemeentewaterleidingbedrijf wees de hr. Van Soelen er op dat men een aardige strop van 1650 heeft, ver oorzaakt door het vlugger verslijten van de buizen liggende in den Nieuwen Vlis- singschen weg naar Vlissingen in verband met de inwerking van de grondsoort. Spr. vroeg bij den aanleg van nieuwe buizen er voor te waken, dat men iri de toekomst niet meer een strop zal hebben. 25e week 1888. Benoemd tot onderwijzeres op school D. mej. C. H. Tiggelaar te Terneuzen en op school F. mej. S. C. van Embden. Benoemd tot gouverneur-generaal van Ned. Indië de heer mr. Pijnacker Hordijk, vroeger minister van Binnenlandsche Za ken. j De algemeene vergadering der Handel maatschappij bepaalde het dividend op 8 Tot tijdelijk gemeente-bode ten raadhuize is benoemd D. C. Compeer. De Times begroet de troonsbeklimming van keizer Willelm II met ingenomenheid, en gelooft dat daardoor de goede betrek kingen tusschen Engeland en Duitschland zullen verstrekt worden. Volgens de Daily Chronicle daar en tegen bezit keizer Wilhelm II een onnatuurlijken haat tegen het geboorteland zijner moeder. Beroepen bij de Nederl. Herv. gemeente te Zaamslag, de heer ds. J. A. van Boven te Soeburg. Het Engelsche hoogerhuis heeft in eerste lezing aangenomen de bill tot hervorming van het huis der lords, waarbij peers voor het leven zullen kunnen gekozen worden en de koningin op wensch van het hooger huis onwaardige peers tijdelijk of perma nent als leden zal kunnen ontslaan. De hr. DE PRIESTER wilde overleg plegen met de gemeente Vlissingen omdat de aanleg van een nieuw buizennet in den nieuw te maken weg voor haar wel eenige offers waard is. De hr. JACQUES hoopte dat de water abonnementen tevens verlaagd zullen wor den. De hr. v. d. PUTTE vroeg wat den door slag gaf bij den directeur van het water leidingbedrijf: de vernieuwing van het wegdek of de slechte toestand van het buizennet? De hr. A. J. ARENDSE meende dat het nog wel 15 jaren kan duren voor dat dit buizennet is versleten. De VOORZ. zeide dat het hier grooten- deels een technische kwestie is. Als de di recteur zegt dat de buizen slecht zijn moet men het aannemen. Als de weg niet moest worden gerestaureerd dan zou de direc teur zeker niet met het voorstel tot ver nieuwing van het buizennet gekomen zijn. Spr. geloofde dat het niet onbillijk zou zijn dat aan de gemeente Vlissingen of aan het Prov. bestuur,, een tegemoetkoming zou worden verzocht voor het offer dat de gemeente gevraagd wordt voor den aan leg van een nieuw buizennet. Naar aanleiding van een vraag van den hr. Van Sjoelen zeide de Voorz. nog dat materiaal zal worden gebruikt welke het meest geschikt is in deze grondsoort. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Oude schoolbanken. B. en W. stelden voor een veertigtal oude schoolbanken van de openbare lagere school, welke banken niet meer gebruikt worden publiek te verkoopen. Dit werd/z. h.s. goedgekeurd. Steunveriëening aan kleine tuin ders. B. en W. achtten het gewenscht gevolg te geven aan de circulaire van de ministers van sociale zaken en van economische za ken betreffende de steunverleening aan kleine tuinders. Aan de gemeente zal een rijksbijdrage worden verleend. De hr. VAN SOELEN vroeg of deze steunverleening, zooals de circulaire aan geeft, niet met 1 Juni had kunnen ingaan. De hr. de PRIESTER vroeg hoeveel kleine tuinders er waarschijnlijk zullen pro fiteeren van deze regeling. De VOORZ. antwoordde, dat dit laatste B. en W. niet bekend is. Tot dit moment is nog geen aanvrage binnengekomen. Wel licht zal deze regeling, evenals die voor kleine boeren, slechts een klein aantal per sonen omvatten. Het ligt voorts in de be doeling een commissie voor deze regeling te benoemen. Kerklaan. Besloten werd de eerste zijstraat van de Van Doornlaan te West-Soeburg den naam Kerklaan te geven. Er zullen daar name lijk een r.k. en een hervormde kerk worden gebouwd. Geneeskundig schooltoezicht. B. en W. stelden voor met den school arts J. Broekhuysen, -voorloopig voor 1938, een overeenkomst aan te gaan voor ge neeskundig schooltoezicht op de leerlingen der lagere scholen. De schoolarts zal één ochtend per 14 dagen beschikbaar zijn het geen een jaarlijksche uitgave van niet meer dan 320 zal vorderen. Het geneeskundig toezicht kan 1 September beginnen. De hr.. DE PRIESTER juichte dit Voor stel van harte toe. Spr. deed een dringend beroep op de ouders met hun kinderen naar den schoolarts te gaan. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Verordening gemeenteveld wachters. De bestaande verordening regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van de veldwachters moest opnieuw wor den vastgesteld. Een wijziging regelende de kindertoelage, stelden B. en W. "voor aan te brengen. De VOORZ. merkte op dat de verorde ning van hoogerhand vastgesteld is en wij zigingen niet toegelaten zullen worden. De hr. DE PRIESTER betoogde dat het er op aankomt hoe een en dnder door het college van B. en W. bij hoogere instanties verdedigd wordt. De VOORZ. zeide dat np gedaan heeft wat mogelijk was. Bij de artikelsgewijze behandeling diend de heer De Priester verschillende voorstel-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6