torxxtrittct&le MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) SSSSS dSeXlae mlnst draag- BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. EM-PK OPSLAG VAN VOEDINGS GRONDSTOFFEN. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. HET VOLKSVERMOGEN OP WALCHEREN. HANDEL EN NIJVERHEID. BELGIE. DUITSCHLAND. Nieuwe kwartaalabonné's. WEERBERICHT. POLEN. ITALIË. I r a GHEID >restaties (Adv.) 0 Eysoldt's t. kwartet, rk. en so- m. 12.20 -2.20; 5.20; ,The Four de pauze: L.30 Salon- 5.20 Zang. >rkest. 8.20 )eclamatie. im. m. 7.30 8.30 Ber- litiek dag- >1 en cello, aal sextet, .20 Nacht- Groote irdbeien or het vat aardbeien aardbeien i 17.30— )er 100 kg. 100 kg. 'omaten 19 VI.B.B. spr. ging" 20 h. irg Zieken- ;ren; Ned- 3 ds. H. J- g; Gebouw nt het kind Bevel. Alg- iVo, Do, Vr, ■22.00 h. it, M'burg Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs-voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 143. TWEE BLADEN. DINSDAG 21 JUNI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. w Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Prins Bernhard bezoekt tentoonstelling. Geheel onverwachts heeft Z.K.H. Prins Bernhard heden een bezoek gebracht aan de groote tentoonstelling „De Weg 1938" op Houtrust te Den Haag. De Prins, die vergezeld was van zy'n ad judant, den kapitein De Roo van Alderwe- relt, werd ontvangen en rondgeleid door generaal Van de Kasteele, en den heer Van Hasselt, directeur van Houtrust. De Prins nam met groote belangstelling de verschillende stands in oogenschouw, onder welke een van den provincialen en rijkswaterstaat, van Ned. Indië, van de Vereeniging voor Veilig Verkeer en ver schillende buitenlandsche stands. Na nog eenige oogenblikken bij het ten toongestelde buiten het gebouw te hebben vertoefd, verliet de Prins te kwart voor één de tentoonsteling.. Het bezoek heeft ruim een half uur geduurd. dr. colijn met verlof naar het buitenland. De minister-president, dr. Colijn, is heden ochtend met den trein uit Den Haag ver trokken voor enkele weken met verlof naar het buitenland. Voor het geval, dat er eens een oorlog mocht uitbreken. Het antwoord van de ministers van eco nomische zaken en van defensie op vragen van het Tweede Kamerlid Bier erna (lib.) betreffende het vormen bij den importhan- del van voorraden voor de voeding van mensch en dier ten behoeve van de defensie luidt: Het is juist, dat de regeering een regeling voorbereidt, waarbij belangrijke grondstof fen voor de voeding van mensch en dier bij den importhandel in permanenten opslag worden aangehouden, zoodat in tijden van mobilisatie of oorlog de overheid bij staking der aanvoeren op deze voorraden zal kun nen rekenen. Het ligt in de bedoeling de noodzakelijke kosten af te wentelen op hen, in wier be lang de voorraden worden aangelegd, d.w.z. voor zoover het broodtarwe betreft op den broodverbruiker en wat veevoeder aangaat op den veehouder. Welk systeem van uit voering ten slotte gakozen zal worden, is nog niet beslist. Dit maakt nog een punt van bespreking uit tusschen de regeering en de vertegenwoordigers van den handel, met wie deze geheele regeling is en wordt besproken, opdat zooveel mogelijk met de belangen van den handel kan worden re kening gehouden. Slechts kan worden vast gesteld, dat bij deze beslissing het belang van de geheele Nederlandsche volkshuis houding den doorslag zal geven. De regeering is voornemens de verplich ting, welke zij zich voorstelt den import- handel in het belang van 's lands defensie op te 'leggen, te gronden op de landbouw- crisiswet 1933, krachtens welke de be voegdheid bestaat aan het sluiten van mo nopolie-overeenkomsten voorwaarden te verbinden. De regeering ontveinst zich niet, dat de hiervoren bedoelde bevoegdheid blijkens de considerans dier wet slechts verleend is om maatregelen te nemen in het belang van den landbouw. Hoewel zeker niet ontkend kan worden, dat ook de belangen van den landbouw door deze maatregelen gediend worden, moet worden vastgesteld, dat de regeering bij het treffen van deze voor zieningen het oog gericht houdt op het be hartigen der belangen van het geheele Ne derlandsche volk, nu en in de toekomst. Het ligt daarom in het voornemen van de regeering aan de Staten-Generaal machti ging te vragen, de haar verleende bevoegd heden ingevolge de landbouw-crisiswet tij delijk ook te mogen toepassen voor het treffen van die maatregelen, welke een doeltreffende voorbereiding van de voedsel voorziening in oorlogstijd eischt. De huidige internationale toestand, wel ke het uitbreken van een conflict niet aan sluit, gedoogt niet, dat een regeering, wel ke zich haar verantwoordelijkheid ten aan zien van 's lands weerbaarheid ten volle be wust is, de door den ernst der tijden gebo den maatregelen uitstelt totdat het gehee le complex van wettelijke maatregelen be treffende de economische verdedigingsvoor bereiding de Staten-Generaal heeft gepas seerd. Een wetsontwerp, waarbij de regeering machtiging wordt verleend tijdelijk de in de landbouw-crisiswet vervatte bevoegdheden ook ten behoeve van de voorbereiding der oedselvoorziëning in oorlogstijd te mogen gebruiken, zal binnen korten tijd de Sta ten-Generaal bereiken. verh-ilotfeer'nj kan n*et toegeven, dat het eenziidie-en^ k°sten °P de afnemers een wetsontwerp INZAKE anebtmr frt ttirvan pensioenen van burgerlijke en MILITAIRE ambtenaren 1n g i-trokken De minister van binnenlandsche zaken tojtt aan de Tweede Kamer SegeXSï mede namens zijn ambtgenooten van on derwijs, kunsten en wetenschappen, van de fensie en van financien, dat het bii ko mnklijke boodschap van 15 Juni i«wr steun voor suikerbieten De minister van economische zaken heeft bepaald, dat uit het landbouw-cri- sisfonds steun wordt verleend ^an fabrie ken op een hoeveelheid op suiker ver werkte suikerbieten van den oogst 1938 van ten hoogste 1.575.000.000 kg tot een Landarbeidersloonen. In het arbeidsgeschil in den landbouw in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is uitspraak gedaan door den heer J. Schouten. De hr. Schouten heeft beslist dat de collectieve arbeidsovereenkomst welke voor 1938'39 is overeengekomen tusschen de werkge versorganisaties in Oost-Z.-Vlaanderen en de landarbeidersbonden, ook van toepas sing zal zijn voor de bedrijven der tot ar bitrage verplichte werkgevers. Naar aanleiding van een door de landarbeidersbonden gedaan verzoek, heeft de minister van economische zaken aan een aantal landarbeiders op Z u i d-B e- v e 1 a n d, waarmee de arbeidersorgani saties over den injioud van een collectie ve arbeidsovereenkomst niet tot overeen stemming hebben kunnen komen, arbitra ge opgelegd. Tot arbiter in het arbeids geschil heeft de minister aangewezen den heer Chr. v. d. Heuvel te 's-Gravenhage. (De Z.). Faillissementen. Het faillissement van H. A. Verhulst, caféhouder te Middelburg, Lange Geere K 373, is geëindigd wegens het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst met een uitkeering van nihil aan concur rente schuldeischers. Curator mr. P. C. Adriaanse, advocaat te Middelburg. Vergadering Ned. Juristenvereeniging. Vrijdag en Zaterdag a.s. houdt de Ne der landsche Juristenvereeniging haar alge meenev vergadering te Middelburg. Reeds Donderdagavond worden velen der Ongeveer 100 personen die zich voor deelname aan het congres opgaven te Middelburg verwacht en komen zij om 9 uur in de „Vergenoeging" bijeen om zich om kwart voor tien naar het stadhuis te begeven voor de officieele ontvangst door het gemeentebestuur. Van half elf tot half twaalf zal de belichting van het stadhuis worden ontstoken. Vrijdagmorgen komt de vereeniging in „St. Joris" bijeen onder voorzitterschap van prof. mr. E. M. Meijers uit Leiden. Tijdens de pauze zal in hotel „De Ab dij" worden geluncht. Des middags wordt een autotocht gemaakt naar Domburg, waar gerust wordt in het badpaviljoen. De tocht wordt dan voortgezet naar Vlis singen voor een diner in Brittania. Zater dag wordt de vergadering voortgezet en na afloop daarvan wordt nog een tocht ge maakt naar - Vere en terug over Vrou wenpolder en „Zeeduin", indien daarvoor toestemming is verkregen. Tenslotte vereenigt men zich voor het vertrek uit Zeeland nog aan een maaltijd in hotel „De Abdij". De vechtpartij met de politie. Om onaangename gevolgtrekkingen voor anderen te voorkomen zij vermeld, dat de vechtpartij Zaterdag op de Groote Markt, niet ontstond voor een „café", maar voor melksalon „Flora". Verder kunnen we nog mededeelen, dat in totaal 5 personen door de politie verbaliseerd zijn. De collecte voor het Fonds voor Bij zondere Nooden heeft deze week 36.91 opgebracht. Op de door B. en W. van Elburg opge maakte aanbeveling voor gemeente-ont vanger staat no. 2 de heer S. J. Frelier, gemeente-ontvanger teOostkapelle. In de gister te Koudekerke gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Stoomtram Walcheren is ir. H. C. Wesseling met algemeene stemmen als commissaris herkozen. Resultaten niet gunstig doch ongunstig. In het verslag van de Stoomtram „Wal cheren", staat in het begin: „dat de re sultaten over het afgeloopen jaar zeer gunstig waren". Verder lezen van het ver slag, zal ieder hebben doen begrijpen, dat hier had moeten staan „ongunstig". AAGTEKERKE. De collecte ten behoeve van den gewapenden dienst bracht alhier op ruim 6. Niet vermoord. Ons bericht van Zaterdag inzake een vechtpartij, waarbij een herbergier uit St. Jansteen gedood zou zijn, behoeft aanvul ling. Men dacht, dat de man dood was. Hij bleek echter nog te leven en is thans voor uitgaande. De daders der mishandeling zijn inmiddels in vrijheid gesteld. zoodanig bedrag, dat door de fabrieken voor garantiebieten, aan de daarvoor in aanmerking komende telers 10,25 per 1000 kg netto zal kunnen worden uitbe taald. Met dien verstande, dat slechts steun zal worden uitgekeerd ten aanzien van die hoeveelheden suikerbieten, welke zoowel geteeld als aan eenige fabriek ge leverd zijn door den teler, aan wien blij kens een door hem over te leggen schrif telijk bewijs van ten minste een zoodanige hoeveelheid garantiebieten door de cen trale is toegewezen. HEFFING OP TARWEBLOEM B. Met ingang van gisteren is de heffing op tarwebloem B van 3,50 tot 3,30 verlaagd en is het invoerprijsverschil van 5,op 4,80 teruggebracht. Te veel geest vermoeit, te veel wijs heid stoot af, te veel roem verblindt, zelfs te veel goedheid ontaardt in zwakte. HET AANTAL KAPITAALKRACHTIGE INGEZETENEN. (Van een b ij zonderen medewerker. Uit de artikelen, die wij gewijd hebben aan de veranderingen van het inkomsten- peil der bevolking op Walcheren geduren de het laatste belastingjaar, is gebleken, dat in slechts twee gemeenten - Melisker- ke en Sint-Laurens het aantal belasting plichtigen per duizend zielen eenige stijging had ondergaan. Een' eenigszins gunstiger beeld geven de cijfers betreffende de aan slagen in de vermogensbelasting. Ook hierbij is het voor een zuivere ver gelijking noodig om den invloed, die een verschillende toe- of afname van de bevol king op de cijfers hebben kan, geheel uit te schakelen. Wij berekenen daarom alles weer per duizend zielen, ook voor de ge meenten, wier werkelijke inwonertal daar beneden blijft, en stellen ook thans naast de cijfers betreffende Walcheren die van 't rijk en de provincie ter vergelijking. De eerste cijferkolom geeft nu aan hoeveel aanslagen in ed vermogensbelasting er waren in 1936; de tweede kolom vermeldt het aantal voor 1937, terwijl de laatste kolom de daling, resp. stijging in procenten uitdrukt. Aanslagen in de Daling vermogensbelasting in pet. 1936 1937 Nederland 20,9 20,3 2,9 pet Zeeland 27,6 27,3 1.1 Moest bij de inkomens worden geconsta teerd, dat het aantal belastingplichtigen in onze provincie geringer was dan het rijks gemiddelde, uit bovenstaande cijfers blijkt, dat Zeeland naar verhouding méér vermo gende inwoners telt dan het land als ge heel. Maar bovendien blijkt de daling van het aantal kapitaalkrachtigen beduidend kleiner geweest te zijn, zoodat de provinci ale voorsprong boven het rijksgemiddelde nog vergroot is geworden. Hetzelfde gunstige beeld vertoonen lang niet alle gemeenten op Walcheren. In een deel daarvan kwam de procentueele terug gang over het laatste jaar meer of minder ver boven de daling van het rijk uit: Arnemuiden 14,8 14,3 3,4 pet Biggekerke 36,5 35,- 4,1 Domburg 37,1 34,5 7.- Grijpskerke 31,2 29,- 7,- Koudekerke 42,1 40,7 3.3 Meliskerke 36,2 34,- 6.- MIDDELBURG 29,1 28.- 3,7 Sint-Laurens 53,9 50,9 5,5 Soeburg 20.5 18,5 9,7 Rittem 24,9 24.- 3,6 Zoutelande 31,5 30.- 4,7 In Soeburg was de teruggang van het aantal gegoeden al héél groot, maar ook in Domburg en Grijpskerke was de daling ge voelig. Overigens blijken alleen Arnemui den en Soeburg minder kapitaalkrachtige ingezetenen te huisvesten dan het rijksge middelde aangeeft. Opmerkelijk is ook, dat Meliskerke en Sint-Laurens, die een ver meerdering van het aantal aangeslagenen in de inkomstenbelasting konden boeken, op het punt van de vermogensaanslagen een teruggang te zien geven van resp. 6 en 5,5 pet. Ook Middelburg had een iets groo- tere daling dan het rijksgemiddelde, maar kan zich wat het aantal kapitaalkrachtige inwoners betreft, toch nog ver boven dit gemiddelde handhaven. Géén der gemeenten op Walcheren had een- teruggang van het aantal vermogenden tusschen de gemiddelden van rijk en pro vincie in. Een kleinere daling dan het pro vinciale gemiddelde trad in te: Vere 28,7 28,4 1.- pet In twee gemeenten bleef het aantal aan slagen per duizend zielen onveranderd, n.l. VLISSINGEN 15.- 15.- Vrouwenpolder 18,2 12,2 Deze beide gemeenten huisvesten betrek kelijk weinig kapitaalkrachtige inwoners maar hun achterstand op het rijksgemiddel de is het laatste jaar in ieder geval wat ge ringer geworden. Tenslotte resten nu nog vier gemeenten, die het aantal aangeslagenen in de vermo- "gensbelasting per duizend zielen zagen toe nemen. Het zijn: Aagtekerke 59,3 61,3 stijging van 3,3 pet Oostkapelle 50,5 52,2 3,3 Serooskerke 31,4 33,1 5,4 Westkapelle 19,3 19,6 1,5 Van deze gemeenten heeft alleen West kapelle een geringer aantal vermogenden dan er gemiddeld in Nederland en in Zee land wonen. Oostkapelle en Aagtekerke blijken relatief de meeste gegoede ingeze tenen te hebben van alle gemeenten op Walcheren en het is opmerkelijk, dat juist in deze beide gemeenten bovendien nog een toename te constateeren viel. In héél wei nig gemeenten van ons land is er zoo wei nig verschil tusschen het aantal aangesla genen in de rijksinkomstenbelasting en in de vermogensbelasting als in Aagtekerke, met resp. 98 en 61,3 per duizend zielen. Handelsregister Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen). Nieuwe inschrijvingen: Coöp. Kolenvereen. Elk zoekt zijn voor deel, Groede. J. P. de Zwart, Zuidzande, autoverh.inr., handel in landbouwwerktuigen. De Spaansehe burgeroorlog. De commissie van onderzoek inzake luchtbombardementen. De onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken, Butler, heeft in het En- gelsche Lagerhuis medegedeeld, dat de voorbereidingen om binnenkort een com missie van Britsche, Zweedsche en Noor- sche deskundigen naar Frankrijk te zen den om rapport uit te brengen over lucht bombardementen in Spanje vrijwel geëin digd zijn. De commissie zal waarschijnlijk haar hoofdkwartier te Toulouse vestigen. Zij zal steeds onmiddellijk op verzoek van elk der beide partijen naar ieder deel van Spanje vertrekken en rapport uitbrengen over bombardementen uit de lucht op ste den en dorpen. Was maarschalk Graziani in Spanje? De correspondent van de „Times" te Rome meldt: Men meent te weten, dat maarschalk Graziani onlangs naar Spanje is gestuurd om de militaire situatie al daar te bestudeeren, en dat hij aan de Italiaansche regeering een' rapport over zijn waarnemingen heeft voorgelegd. De strijd in het Verre Oosten. JAPAN KONDIGT UITBREIDING DER VIJANDELIJKHEDEN AAN. Volgens een bericht van het Japansche telegraafagentschap Domei heeft de Japan sche minister van buitenlandsche zaken, Oegaki, gisteren den diplomatieken verte genwoordigers der buitenlandsche mogend heden te Tokio medegedeeld, dat de vijan delijkheden in het Chineesch-Japansch conflict zich mogelijk kunnen uitbreiden tot de gebieden ten Zuiden van de Hoangho en ten Oosten van Itsjang en Pakhoi. Den mogendheden is verzocht hun onderdanen en beschermelingen in die gebieden te waarschuwen, ze op te roepen niet te ko men nabij Chineesche militaire plaatsen en hun eigendom voldoende van kenteekenen te voorzien, waarvan de Japansche autori teiten kennis moet worden gegeven. Japan acht het raadzaam, dat deze onderdanen uit die gebieden geëvacueerd worden. Me degedeeld is, dat daar luchtbombardemen ten op militaire doelen zullen worden ge richt. De opmarsch naar Hankau. De Japansche oorlogsschepen trachten langzaam op te stoomen om over de Jang- se de stad Hankau te bereiken. Volgens berichten uit Tokio hebben Japansche troe pen, die ontscheept werden aan den Noor delijken over van de Jangtse, het plaatsje Hotasjen, tegenover Tientjan, aan de rivier Tsien gelegen, 240 km. ten Oosten van Hankau, bezet. De overstroomingen. Naar het •Chineesche persbureau mede deelt, heeft de overstrooming van de Gele rivier Tsjautsjakau, een handelscentrum in Oost-Honan, 60 kilometer van den spoor weg Peiping-Hankau gelegen, bereikt. GRAMMENS WEER VEROORDEELD. In hooger beroep heeft het hof te Brussel den heer Grammens veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden en een boete van 700 frank. Grammens, die op het zelfde tijdstip te Leuven moest terecht staan, werd bij verstek veroordeeld. Het Grammensfonds te Antwerpen heeft voor Zondag a's. een groote protestbijeen komst te Antwerpen georganiseerd. WAPENS IN BESLAG GENOMEN TE ANTWERPEN. Sedert een paar maanden bestaat een Nationaal Socialistische Arbeiders Partij te Antwerpen, die door middel van een weekblad met het haakkruis in den kop groote propaganda tracht te maken. Bij een der leden van de redactie, zekeren V. D. in de voorstad Deurne, is thans door de politie een inval gedaan, waarbij een groo te partij geweren, revolvers, bajonetten, dolken en munitie in beslag werd genomen. De eigenaar werd gearresteerd. De politie is op zoek naar andere ge heime wapenbergplaatsen van aangeslote nen dezer partij. DR. SCHACHT OVER DE POLITIEK VAN DE RIJKSBANK. Dr. Schacht, de president van de Rijks bank, heeft gisteren in een redevoering over de Duitsche financieele politiek o.m. gezegd: De taken, welke Duitschland op financi eel gebied gesteld waren, schijnen aanvan kelijk bijna onoplosbaar en het is kenmer kend, dat het ons kwaadwillende deel van het buitenland juist vanwege de moeilijkhe den op dit gebied het mislukken van ons opbouwende werk hoopte. De resultaten danken wij intusschen niet in de laatste plaats aan de vastbeslotenheid en kracht van de Rijksbank, die niet geschuwd heeft moedig nieuwe wegen in te slaan. Wel te verstaan: moedig, echter niet lichtvaardig. De verwisseling van deze beide begrip pen heeft onze buitenlandsche critici vaak aanleiding gegeven tot een voorbarige ver oordeeling der door ons genomen maatrege len. Het is verheugend te constateeren, dat de overtuigende kracht van de werkelijk heid ten minste den een of ander onzer cri tici onlangs aanleiding heeft gegeven an ders over onze methoden te denken. Men had er bijkbaar niet op gerekend, dat wij het oude doel van iedere eerlijke circulatie- politiek strak voor oogen hielden: de verde diging van onze valuta in buiten- en bin nenland. Toen wij besloten hadden den weg der voor-financiering van de behoeften van den staat met behulp van een bankbiljettencre- diet te betreden, deden wij dat niet alleen omdat geen andere uitweg openstond, aldus dr. Schacht. Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: in het Zuiden zwakke tot ma tige wind uit Z. richtingen, helder tot licht bewolkt, droog warm weer. In het Noorden meest matige Z. tot Z.W. wind, licht tot half bewolkt, later zwaar bewolkt, waar schijnlijk nog droog vrij warm weer. UKKEL: zwakke tot matige wind vooral uit Z.W. richtingen, schoon en vrij warm weer. Wo 22 Juni. Zon op: 4 h 39; onder 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan onder: 14 h 55. N.M. 27 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 21 7.47 20.03 1.46 13.55 Woensdag 22 8.47 21.07 2.44 15.00 Donderdag 23 9.51 22.15 3.48 16.09 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 21 9.19 21.39 2.41 15.04 Woensdag 22 10.17 22.40 3.39 16.08 Donderdag 23 11.21 23.49 4.43 17.15 Men zal de vraag moeten stellen of het verleenen van een bankbiljettencrediet aan den staat alleen reeds een criterium moet zijn voor negatieve critiek. Zeer zeker niet, voor zoover slechts deze eene voorwaarde is vervuld, dat de staat den wil heeft en in staat is de verkregen credieten op tijd te rug te betalen. Deze voorwaarde was in het nieuwe Duitschland voorhanden. De ont wikkeling van de oeconomische toestanden heeft het in het voorjaar mogelijk gemaakt af te zien van de methode der tusschentijd- sche financiering van staatsopdrachten door middel van bijzondere wissels. De staat verschaft zich thans de ver- eischte middelen voor zoover de ontvang sten niet toereikend zijn, door het uitgeven van rijksschatkistbiljetten en rijksleenin- gen. De taak van schatkistwissels zal beperkt blijven binnen de mate, welke haar conso lideering op den vervaldatum waarborgt. De voor de gemeenschap noodige middelen worden - aldus besloot dr. Schacht dus niet meer opgebracht door de circu latiebank. FOTO'S VAN ANTI-SEMIETISCHE OPSCHRIFTEN IN BESLAG GENOMEN. De Berlijnsche correspondent -van de „Daily Express", de Engelschman Ronal Selkirk Panton, is met zijn vrouw en een Duitschen fotograaf gearresteerd na het fotografeeren van anti-semïetische op schriften op de ruiten van winkels en Joodsche jeigenaars. De Engelschman en zijn vrouw werden na drie uur in vrijheid gesteld: hun fototoestel werd echter in be slag genomen, terwijl zij ook nog niet de beschikking over hun auto hebben. De Duitscher bevindt zich nog in hechtenis. JODEN VAN DE BEURZEN GEWEERD. De rijksminister van economische zaken heeft per 20 Juni de beursbepalingen van alle Duitsche beurzen en officieele groote markten aldus gewijzigd, dat Joden niet meer toegelaten worden. Om het voort schrijdende ariseeringsproces bij de tot den beurshandel toegelaten firma's niet te sto ren is tot nader order de mogelijkheid ge laten, dat de Joodsche firma's door niet- Joodsche procuratiehouders of gevolmach tigden vertegenwoordigd worden aan de beurzen en op de groote markten. DE SCHOLEN IN OOSTENRIJK. De „Observatore Romano" publiceert een reeks berichten over de roomsch-katholieke scholen in Oostenrijk. Uit Linz verneemt het blad, dat op een conferentie daar of ficieel is medegedeeld, dat in de toekomst de eenheidsschool alleen toegelaten zal zijn. Bij de opvoeding zal nog slechts rekening worden gehouden met de „waarheden, be rustende op bloed en erfelijkheid". De eeni ge ideologie, die onderwezen zal worden, is „de nationale wet van het Duitsche volk". VLIEGTUIG VERONGELUKT. Drie (looden. In de nabijheid van de stad Piaseczno, 20 km bezuiden Warschau, is een vliegtuig, dat meteorologische waarnemingen ver richtte, omlaag gestort. De piloot en twee andere inzittenden kwamen om het leven. De piloot was met zijn valscherm uit het toestel gesprongen, doch dit functioneerde niet en de man viel te pletter. DE LOOP DER BEVOLKING. Volgens de laatste officieele gegevens woonden 31 Mei van dit jaar in Italië ruim 43 millioen zielen. Het geboorteoverschot beliep in de eerste vijf maanden ongeveer 175.000 tegenover 144.000 in de overeen komstige periode van het vorig jaar.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1