UMPH m M i a DER 1 CENT SIGARETTEN! KRONIEK van den DAG. DE iJRIUMPHATOR" ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 18 JUNI 1938. No. 141. palestina. in geheimen dienst. Het gebrek aan beleggings- materiaaL Voor biscuits WALCHEREN. Schrijfwijze van Aardrijkskundige Namen in Zeeland. In verband met ons hierom trent bereikt hebbende vragen, zij onzen lezers en onzen be richtgevers er hierbij nogmaals op gewezen, dat de aardrijks kundige namen in Zeeland sinds April j.l. in ons blad geschreven worden overeenkomstig devoor- schriften en de schrijfwijze, voor komende in de, in 1936, bij E. J, Brill te Leiden, verschenen Lijst der Aardrijkskundige Na men van Nederland, uitgege ven door het Koninklijk Aard rijkskundig Genootschap, met steun van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Zoolang de voorraad strekt zijn aan onze bureaux te Mid delburg en te Goes voor belang hebbenden en belangstellenden kosteloos verkrijgbaar afdruk ken van een lijst, bevattende de in onze provincie veranderde schrijfwijzen van plaatsnamen. ZUIDBEYELAND N00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Gevaren van de Amerikaansche economische politiek'. - Er is de laatste dagen weer eens eenige beroering geweest op de valuta-markt. Dit maal was het geen wantrouwen in een der Europeesche valuta's, die deze beweging veroorzaakte, doch ongerustheid omtrent de toekomst van het Amerikaansche de vies. Reeds gedurende eenigen tijd doemen er telkens weer geruchten op over plannen van de Amerikaansche regeering, om de goudwaarde van den dollar te verlagen tot beneden de grens, die destijds door presi dent Roosevelt is vastgesteld. Prompt is daarop telkens een officieele ontkenning gevolgd, en ook in de afgeloopen week heb ben de Amerikaansche autoriteiten de de valuatie-geruchten gelogenstraft. Aan zoo'n officieel démenti behoeft, gezien de op gedane ervaringen op dit punt geen al te groote beteekenis te worden gehecht. Nog geen enkele valuta-manipulatie heeft zich voltrokken, zonder dat vooraf de des betreffende regeering uitdrukkelijk ver klaard had, dat iets dergelijks in het geheel niet in haar bedoeling lag. Het is dan ook geenszins het officieele démenti, waarop wij ons baseeren, wanneer we de meening uitspreken, dat het in den eerstvolgenden tijd wel niet tot een ver dere dollar-devaluatie zal komen. Veeleer gronden wij onze opvatting op het feit, dat onder de huidige omstandigheden hieraan voor de Amerikaansche bewindvoerders te veel risico verbonden zou zijn, welk risico zij met het oog op de aanstaande verkie zingscampagne vermoedelijk wel niet zullen durven aanvaarden. Vóór alles heeft het Amerikaansche bedrijfsleven zooals trou wens dat in alle andere landen na de vele schokken, die het als gevolg van re- geeringsinmenging heeft ondergaan, rust noodig, om het peil van kosten en loonen aan de nieuwe verhoudingen aan te pas sen. Een verdere waardedaling der valuta zou den toestand weder geheel op losse schroeven zetten een nieuwe periode van loonstrijd en sociale conflicten inluiden. De voorstanders van een verdere deva luatie van den dollar laten zich door deze overwegingen intusschen niet weerhouden, om in het Congres nieuwe monetaire maat regelen te bepleiten. Het nieuwste op dit gebied is een door den leider van de infla- tionistische groep in het Huis van Afge vaardigden aanhangig gemaakte eisch tot „gecontroleerde monetaire expansie", door middel van uitbreiding der bankbiljetten- circulatie met miiliarden dollars. Wat de Amerikaansche regeering op dit punt ge daan heeft en nog van plan is te doen, gaat dezen inflationisten nog steeds niet ver ge noeg. En toch moet de economische en fi- nancieele politiek van de Amerikaansche regeering, indien deze tenminste in den voorgestelden vorm ten uitvoer wordt gebracht, op den duur leiden tot een „uit holling" van de valuta, die tenslotte óok in haar waarde tot uiting moet komen. Mogen de Amerikaansche autoriteiten op het oogenblik dan ook werkelijk, in overeen stemming met hun dementi, geen verla ging van de goudwaarde van den dollar overwegen, het is de vraag, of zij in een verder afliggende toekomst zoo'n waarde daling zullen kunnen tegenhouden, indien geldmiddelen, waaraan het bedrijfsleven geen werkelijke behoefte heeft, in het ver keer worden „gepompt" en door een voort durende opdrijving van de staatsschuld met miiliarden tegelijk de staatsfinanciën hoe langer hoe meer worden ontredderd. VOORTDURENDE TERREUR. Gisteren zijn wederom daden van ter reur gepleegd, waarbij drie personen het leven hebben gelaten, twee Arabieren en een Jood. Verder heeft de politie twee taxis in beslag genomen, waarin bommen mijnen, munitie en zelfs uniformen wer den vervoerd. 23 personen werden gear resteerd. DUITSCHLAND SCHUSCHNIGG IS GETROUWD. Reuter meldt uit Weenen: Na het vol trekken van den Anschluss is Schuschnigg in het huwelijk getreden met gravin Vera von Czernin Fugger. Reuter heeft thans uit onaantastbare bron desbetreffende mededeelingen gekre gen. Dit is de eerste maal, dat de slui ting van het huwelijk officieel wordt toe gegeven. Finantieel economisch Historische Avonturenroman. Door G. P. BAKKER. 10). „Juist", lachte Saxon. „Mijn vrouw schijnt je wel zeer in haar vertrouwen te hebben genomen. Ik geloof, dat ze veel van 3e houdt". Edzke bloosde tot aan zijn haarwortels. e gelijk, Edzke, volkomen gelijk. Maar ze is er niet meer „Wat?" ''5?' kijk nu allebei maar niet zoo ver- Sfh- IS naar Berlijn. In Wolgast niet al te langen tijd acht duizend Zweden en Finnen aankomen met een nieuw model kanonnen, in Zweden ver vaardigd, en de koningin van Zweden zal waarschijnlijk meekomen. Eerst zijn er reeds vier duizend man gearriveerd. Allen boerenzoons, geen huurlingen. Ze komen vrywillig vechten voor hun koning, hun and en hun geloof. De koning zelf ver zocht prinses Marion, koningin Marie nieonora uit zijn naam te willen ontvan gen. Eerst had de prinses er niet veel zin in. Ze wilde liever bij ons blijven. Maar ten slotte legde Zijne Majesteit haar uit, dat hijzelf tóch niet kon gaan en den strijd aan anderen overlaten. De glimlach van den koning overwon. Je weet als hij lacht, krijgt nij van iedereen gedaan wat hij wil. Be dames blijven dan voorloopig aan het Borlijnsche hof, logeeren bij 's konings zwa- 6er George Willem, den keurvorst van tandenburg, thans onzen bondgenoot." "En de generaal neemt de kans waar, eer op avonturen u;t te gaan", bromde weekoverzicht. Richtlijnen van het Beleggings front Vaster grondstemming op de aandeelenmarkt Lichte ver betering der exportcijfers van ra dio-artikelen en gloeilampen. Ter dekking van de bewapeningskosten voor het eerstvolgende jaar is de Engelsche regeering in de afgeloopen week overge gaan tot de uitgifte van een nieuwe na tionale verdedigingsleening tot een bedrag van 80 millioen, die bij een rentevoet van 3 tegen 98 ter inschrijving is aangebo den. Aangenomen mag worden, dat ook van Nederland uit op de nieuwe Engelsche lee ning zal zijn ingeschreven. Het gebrek aan goed beleggingsmateriaal hier te lande, te zamen met overwegingen van risico-ver- deeling, brengt vele beleggers er toe, hun portefeuille met goede buitenlandsche fondsen aan te vullen. Wel werd er in de eerste vijf maanden van dit jaar in ons land voor een bedrag van 1950 millioen geëmitteerd, doch hierbij betrof het vrij wel uitsluitend conversie-leeningen; aan nieuw geld werd slechts ruim 40 millioen gevraagd. Bovendien hebben lang niet al le beleggers gebruik gemaakt van de hun geboden gelegenheid, hun stukken om te wisselen in nieuwe leeningen met lageren rentevoet. Vooral van de in de laatste maanden uitgegeven conversie-leeningen Den Haag, Arnhem, Haarlem, Groningen, Leeuwarden, Voorburg en De Bilt kon slechts een kleiih deel worden onderge bracht; van de conversie-leening Haarlem b.v. slechts 30 en van de laatste Haag- sche leening zelfs maar 10 Het restant der leeningen moest door de emissie-huizen worden overgenomen en het zal wel eeni gen tijd duren, alvorens deze plaatsing kun nen vinden. De voorzitter van het Beleggingsfront, aan welks afwijzende houding de misluk king der jongste leeningen vrijwel geheel te wijten is, heeft in een interview met een correspondent van het Alg. Handelsblad nog eens duidelijk de richtlijnen uiteenge zet, waardoor het Beleggingsfront zich bij de vaststelling van haar houding ten op zichte van nieuwe uitgiften laat leiden. Hij wees er daarbij op, dat de voorwaarden van de conversie-leeningen, waarbij de V' - en chocola steeds het me Victoria DORDRECHT (Ingez. Med.) Melchior. „Zeker, Melchior. Maar je schijnt te ver geten, dat ik nog jong ben". Hij nam zijn breedgeranden hoed en zijn grijze pruik af en zijn vroolijk jong ge zicht blonk van de pret. Zijn helderblauwe oogen glinsterden. „Ik ben zevenentwintig jaar, oude leer meester", lachte hij. „Onnoodig my dat te vertellen, jonge man", antwoordde Melchior. „Ik herinner mij nog, hoe we tien jaar geleden door de Wallensteiners te Weenen geronseld wer den. U studeerde daar. We kwamen van Rome terug. U was toen zeventien of acht tien, zooiets als Edzke nu. Mynheer uw vader had mij u meegegeven als reisge noot. Ik was wachtmeester onder hem ge weest, had overal met hem gevochten. In Hongarije onder Bethlem Gabor, die al tijd vrede maakte als hij in 't gedrang kwam en den Duitschen keizer dadelijk weer den oorlog verklaarde als deze in moeilijkheden verkeerde. In Italië met Torquato Conti. In Frankrijk met de Hu genoten. In Polen met dien graaf Mans- feld, die zonder land, zonder geld en zon der crediet tegen den koning vocht. In Zwaben met dien hertog van Brunswijck, die verliefd op een Poolsche prinses, haar handschoen op zijn hoed droeg en in zijn standaarden schreef: „Pour Dieu et pour elle", „voor God en voor haar". In de Ne derlanden onder prins Maurits. In Bohe- men, maar het verhaal wordt te lang. Wal- lenstein benoemde u dadelijk tot luitenant en mij weer tot wachtmeester. U werd overste, kreeg de gouden keten. „De dolle prins" noemde men u. Dat is alles goed en leening-nemers alle voordeelen genie ten van wijzigingen in de economi sche structuur, buitengewoon onbil lijk zijn voor hen, die op de leeningen inschrijven. Zij toch zijn aan een langjari gen looptijd gebonden, terwijl de gemeen ten enz. met inachtneming van een korten opzeggingstermijn de verstrekkers van de leening voor een onzekere situatie kunnen plaatsen. Die korte termijn wordt in den kring der groote beleggers onbillijk geacht, afgezien van het lage rente-type. Opmer kelijk is de mededeeling dat de Rijksfond sen nauw contact met het Beleggingsfront onderhouden en dat zij b.v. niet hebben in geschreven op de jongste Haagsche leening, die had moeten dienen tot conversie van een bij de Rijksfondsen gesloten onderhand- sche leening. Het is natuurlijk niet de bedoeling, mis bruik te maken van de blok-positie, waar in het Beleggingst'ront is komen te ver- keeren. De grootste zorg is, nieuwe beleg- gingsobjecten te vinden, en een speciale studie-commissie houdt zich hiermede be zig, waarbij overleg f'ordt gepleegd met de regeering. Het publieke belang is op meer dan één punt bij de actie van het Beleg gingsfront betrokken. Het wordt toch op twee manieren de dupe van de onbillijke conversie-voorwaarden: het krijgt een lage rente, welke niet in alle opzichten gemoti veerd is en bij eenige opleving zakken in de eerste plaats de lage-rentegevende stukken. Dit wordt duidelijk belicht door het koers verloop van de 3 certificaten van in schrijving Nationale Schuld. De gemiddel de koersen daarvan bedroegen in 1896 99.25 pet., in 1920: 51.88 pet., in 1930 78.94, in 1931 71,44, thans circa 98 pet. Hieruit blijkt wel, hoe gemakkelijk men bijkans de helft op dergelijke stukken kan verliezen en tevens, dat men eerst na 40 jaar een dergelijk stuk weer zonder ver lies kon verkoopen, terwijl bovendien het gebrek aan stabiliteit in het oog springt. Als het noodzakelijk wordt, zullen de ren ten natuurlijk verlaagd moeten worden. Te genhouden wil het beleggingsfront dat niet, alleen echter op voorwaarde, dat het nood zakelijk is, zal het meewerken. Onder de tegenwoordige omstandigheden neemt het Beleggingsfront voor obligatie-leeningen in het algemeen genoegen met een rendement van 3!4 en voor onderhandsche leenin gen met 3% Uitzonderingen worden niet gemaakt en de deelnemende groepen heb ben zich alle contractueel verplicht, zich daaraan te houden. De koersen der oude leeningen bewegen zich thans op een peil, waarop zij slechts bij een voortzetting der rente-daling kans zouden hebben op een verdere stijging; daartegenover zal een licht aantrekken van den rente-voet of een verontrusting der markt door politieke strubbelingen zich onmiddellijk in een koersverlaging gaan weerspiegelen. Bijzonder attractief zijn dus ook de oude leeningen tot de tegen woordige koersen niet en het is te begrij pen, dat er op de beleggingsmarkt weinig omgaat. De koersfluctuaties blijven tot kleine fracties van een percent beperkt. :fr Op de aandeelenmarkt is het al evenmin tot een uitbreiding van den handel geko men, al was de grondstemming, op een en kelen dag na, toen er van New York een ongunstige invloed uitging, vast te noemen. Een feit is het, dat de beurs in de laatste weken een veel grooteren weerstand aan den dag legt ten opzichte van ongunstige factoren dan eenige maanden geleden, ter wijl men gemakkelijker bereid is, lichtpun ten in de situatie in de koersen te verdis- conteeren. Zoo konden in de industriëele afdeeling aandeelen Philips tijdelijk in koers stijgen op de publicatie der exportcij fers voor radio-artikelen en gloeilampen in Mei, die tegenover de voorafgaande maand een lichte verbetering te zien gaven, al ble ven zij aanmerkelijk ten achter bij de cij fers van de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Blijkbaar achtte men het reeds bevredigend, dat de achteruitgang, die April te zien had gegeven,' niet slechts tot staan was gekomen, maar zelfs voor een geringe toeneming had plaats gemaakt wel en ik haal al die oude koeien uit de sloot, opdat mijn tweede leerling Edzke het eens zal hooren. De meest gevaarlijke on dernemingen trokken u, generaal, altijd het meest aan. Dat behoort ook voor een flink officier, maar Excellentie, u is nu getrouwd en Hare Hoogheid zou het mij nooit ver geven, als u een ongeluk overkwam". „Zij heeft jou blijkbaar ook onder han den genomen", antwoordde de generaal. „En of". Hij hield plotseling op. „Dat is te zeggen. Ze zei, dat als Uwe Excellentie mocht vallen, haar leven ook geen duit meer waard zou zijn. „Kom, kom, oude makker. Een soldaat waagt nu eenmaal zijn leven en als ik een lafaard werd, zou ze niet meer van me houden. Dan beter sneuvelen. En denk aan mijn zoon, dien we met Gods hulp ver wachten. Wat zou die later van zijn vader denken?" Alle drie zaten een oogenblik zwijgend tegenover elkaar. Toen greep Saxon de kruik, schonk de roemers vol en riep: „Op de gezondheid van prinses Marion!" De roemers rinkinkten en een hoera klonk door de zaal. Na een oogenblik stilte begon generaal Saxon: „Toen ik je bericht ontving,, Edzke, nam ik de nooidge maatregelen, verdeelde de ruiters onder hun vier aan voerders: Von Holm, Von Felsen, Melchior en Norbro, stippelde nauwkeurig den over val uit. maar ging eerst even kijken of alles klopte. En we klopten alle spijkers op den kop. Jullie hebt met je drieën goed werk verricht, 'k Heb de laatste voorstel ling gezien. Ja, dat ook al, stond er ver steld van, kocht het levenselixer en de bal van 115.000 voor de radio-artikelen en 7000 voor de gloeilampen. Daartegenover heeft een verdere daling van den uitvoer van kunstzijde-garens geleid tot een koers- reactie van aandeelen Aku. Van 482 ton ter waarde van 1.06 millioen in April is de kunstzijde-export teruggegaan tot 418 ton ad 0.9 millioen in Mei j.l. In Mei 1937 was 722 ton ter waarde van 1.45 millioen aan kunstzijde-garens geëxporteerd. De ge middelde prijs per kg geëxporteerde kunst zijde is van 2.21 in April gedaald tot nog geen 2.17 in Mei j.l., waarbij echter moet worden opgemerkt, dat de doorsnee-prijs in Mei 1937 nog slechts 2.01 bedroeg. Rubberaandeelen waren aanvankelijk lager, maar werden later gesteund door een lichte prijsverbetering van het product, dat dicht bij de 6 d. per lb. kwam, d.i. het niveau, waarop de productie voor de rub- bermijen, zelfs bij de thans geldende dras tische productie, weer loonend kan worden. Hoewel de stemming op de vijfde Suma- tra-tabaksinschrijving meeviel en in som mige gevallen zelfs betere prijzen dan het vorige jaar konden worden bedongen, zijn tabaksaandeelen tijdelijk in koers gedaald. Het hoogere slotdividend van de Deli Mij. (8 tegen 7 pet. vorig jaar) waardoor de totale uitkeering over 1936['37 op 14 pet. is gebracht tegen 12 over 1935/'36, heeft echter later tot een koersstijging der aan deelen geleid. Suikeraandeelen werden gunstig bein- vloed door een verhooging der exportlimi- -V ;':T ties der N.I.V.A.S. met 10 ct., gepaard gaande met verdere afdoeningen. Aandeelen Koninklijke, die op het bericht omtrent een nieuwe prijsverlaging voor ruwe Penn- sylvania-olie (vijfde binnen het jaar) in koers waren gedaald, waren later in her stel. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 3 Ned. Indië 1937 100%— 100%100% 7 Ned. Indië 1937 100%—100%—100% Philips 268—261%—267%—260 Unilever 149%151%151% A'dam Rubb 193—185%—192—191% Serbadjadi 9085%89% H.V.A. 436%—434—444—441 Kol. Bank 130—129131%—129 Deli Bat. Mij. 219%—212—213 Deli Mij. 279%—274—282 Senembah 253—255—245 Kon. Petrol. 320—316—323%—321 OOSTKAPELLE. Vrijdag 24 Juni verga dert de Raad. De agenda vermeldt onder meer: Een verzoek van dr. v. d. Harst om cen trale verwarming in zijn woning te mogen aanleggen en de eventueele kosten van bij komende timmer- en schilderwerken voor rekening van de gemeente te nemen. Voorstel van B. en W. om het gemeente huis na de verbouwing te doen aansluiten aan de Rijkstelephoon. Een aanvraag van de Muziekvereeniging „Crescendo" om in de omgeving van het gemeentehuis grond beschikbaar te stellen voor het bouwen van een muziektent. OOSTKAPELLE. Wat de brandblusch- middelen betreft staat deze gemeente niet vooraan. Ze beschikt nog slechts over een ordinaire handbrandspuit. Vrijdagavond nu kwam uit Serooskerke per auto de motorbrandspuit met materi aal en manschappen voor een vermeende brand in den toren. Vlug werden de slan gen uitgelegd en in zeer korten tijd werd water gegeven, Deze demonstratie werd door velen aanschouwd. SOEBURG. Vrijdagavond werden door arts D. N. van Gelderen uit Middelburg en dr. Bloos uit Soeburg examens afgenomen aan de leden van het Soeburgsche Roode Kruis. Voor het diploma E.H.B.O. slaagden: de heeren J. Keijzer en J. Dixhoorn en de dames M. van de Berge, A. N. J. Roo- se, M. J. C. Versluijs en J. JansenMin- derhoud. Afgewezen één. Voor 't medisch gedeelte van de Ned. Red- sem. Geen van drieën herkende mij. En jouw salto mortale. Dadelijk dacht ik, dat is weer wat van Melchior". Edzke knikte. „Maar Edzke, hoe ben jij zoo razend vlug met je pistolen? Waar haalde je die zoo snel weg?" „Kijk", zei Edzke lachend. „De broek eens poorters is ruim. Aan eiken kant een zak, waarin de nieuwste soort steenslot- pistolen juist passen. Een beetje oefening en het pistool ligt zoo in je hand". Hij liet het wapen zien. „Een groote verbetering, de haan valt op de pen, die op een hoog opgerichten arm ligt. De onderdeelen zijn allen iets kleiner, maar fijner van afwer king. Kleiner model en grooter zekerheid, bovendien minder gevaar voor ketsen". Nauwkeurig bekeken de beide officieren het wapen. „Waar heb je die gekregen, Edzke?" „De man van Werben, professor Ben el Gora, of liever Bennie, liet er zes maken bij een wapensmid in Kleef. Ze kosten vijf gouden dukaten per stuk, maar zij zijn het waard". „Mag ik er een van?" vroeg de generaal. „Ik zal die laten namaken". „Natuurlijk, gaarne. Steek het maar in uw zak", antwoordde de vaandrig en wist niet, dat hij hierdoor bijna zijn doodvonnis onderteekende. „Als de vuurwapenen, kanonnen, mus ketten en pistolen zoo verbeterd worden", zuchtte kapitein Melchior, „zal het spoedig met den eerlijken oorlog gedaan zijn. Dan doodt men, voor men den vijand goed in de oogen gekeken heeft". „Vooral met die Middelburger verrekijkers van de Jansens." f' (Ingez. Med.) dings Brigade slaagde de hr. Ph. v. d. Velde. Voor het examen eliminaire verpleging afgenomen door dr. Bloos en zuster Mey er, slaagden de dames: J. LeenhoutsTa- tenhove, S. Grashuis, M. Versluijs, J. Jan senMinderhoud, M. v. d. Berge en L. Deurwaarder. Voorloopig afgewezen 3 candidaten. VROUWENPOLDER. De in deze ge meente gehouden collecte ten behoeve van de reclasseering heeft ruim 3 opgebracht. NISSE. Vrijdagmorgen jl. is alhier over leden de oudste ingezetene dezer gemeente op 94-jarigen leeftijd de wed. J. Nieuwen- huize geboren Adriana Oudkerk. RILLAND. Op het land van de N.V. Land- bouwmaatschappij „De Bathpolders" zijn Vrijdag jl. twee exemplaren van den Colo- rado-kever gevonden. COLORADOKEVER GEVONDEN. WISSEKERKE. Door den landbouwer C. A. Geluk werd een Coloradokever ter secretarie gedeponeerd welke door hem gevonden was in een aardappelveld, ge legen in den Vlietepolder. Zoover bekend de eerste op N. Beveland. COLORADOKEVER GEVONDEN. TERNEUZEN. Onder de gemeente Ter- neuzen is op een aardappelveld van den heer Wolfert een exemplaar van den Co loradokever aangetroffen. Het insect is ten gemeentehuize gedeponeerd. GROEDE. De collecte gehouden ten ba te der reclasseering, heeft alhier opge bracht 24. „Ja", opperde Melchior. „Prins Maurits was woedend, toen hij vernam, dat Jansen ook een exemplaar aan zijn tegenstander Albertus van Oostenrijk had gezonden. De snaak dacht er dubbel voordeel uit te halen en kreeg een bedankje. Persoonlijke moed geeft weinig meer. Zuiver schieten. Gooi de wapenrusting maar weg", mopperde hy verder. „Een kogel gaat er dwars door heen, als hij een punt heeft. En de helm. Nog goed om uit te drinken. Verhoogt het gevaar slechts. De kogel gaat er door, vliegt er in rond tot hij de hersens treft. Wat blijft er zoo van den oorlog over en waar blijft de heldenmoed. Bah. 't Wordt een moordpartij. Ik ben misschien van een vorig geslacht, maar het is geen oorlog meer. Het wordt afslachting." „Geheel ongelijk heb je niet. Alles ver andert", stemde Saxon toe. „De koning roept al zijn onderdanen te hulp. En ze komen vrijwillig en vol geestdrift. Weldra zal blyken, dat Tilly met zijn huurlingen het zal moeten afleggen. Nog een stap ver der en de vorsten roepen al hun burgers en boeren op. Ze moeten dienen. Men krijgt een strijd der volkeren, zooals in de mid deleeuwen kasteel tegen kasteel streed, of stad tegen stad. Het aantal zal opwegen tegen de verwoestingen der nieuwe wape nen. Duizenden zullen vechten, duizenden zullen vallen, maar de oorlog zal blijven". „De koning van Zweden zal waarschijn lijk keizer worden van het Duitsche rijk, als hy de zege behaalt, vertelt men", zei Melchior. „De koning?" vroeg Edzke. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7