ES Rusland en de Oekraïne. deagb£rS ?R'de"iSle,Ch!S óïnSSBi Huidonzuiverheden, vefwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag op kel CAR; 22 N PRIJS. IN 'T KIELZOG VAN DE WEEK. IJZENDIJKE ITALIË. WAAR IS WERK? Gemeenteraad van Middelburg. INGEZONDEN STUKKEN. MARKTBERICHTEN. nd p. 7z pd. p. Va^pd. voor de uinhuisje uin (Kou^ erl, electr, we Poort- >udekerke* andhuisjes ten 0.60 badcabi^ enz. Ken- ijzersgezin enst vanaf n woning-, iddelburg. Bureau |ging 1 tot alle gem. £oudeker- >y, Noord* ECade 79, ht zwarte garantie, o- en Or- straat 3, ;pareeren, iort. sch Thee- d dressoir m. 80 cm 50. Erven stkantoor, ds wollen Gabriëlse, iddelburg. f 9.75, ig. Eiken liken kas- >ote maat, Postkan- imumamm ■■■■■Ba ametocht aag, Kat- im, f 2,50 u Boom, urg. ur zonder ieslist het Garage, burg. en 26 ocht over t, Woer- 50. Kaar- ravenstr., f Borsse- t wij oP w gezel- wij ver- reisplan, Dinsdag land met oes, 1* Graven- lelburg. E BOND» »eperking ichtingen ejuffrouW che Kade lburg. den Boer. Naar aanleiding van den bomaan slag te Rotterdam. De bomaanslag te Rotterdam en de dood van Nowak, die later bleek Konowalets te heeten hebben hier te lande belangstelling eewekt voor de Oekraïne en haar verhou ding tot Rusland. In de laatste twee weken min tientallen artikelen over de Oekraïne geschreven, waarbij een der hoofdbronnen de beroemde journalistieke duim was. En voor zoover die duim niet groot genoeg was werd de hulp ingeroepen van de dui men van buitenlandsche journalisten. Ten slotte heeft de hier te lande werkzame eroep aanhangers van Konowalets het hare gedaan om de zaak nog meer te vertroebe len De Nederlandsehe lezer kreeg over de Oekraïne een „informatie", die kant noch wal raakte. Ik wil daarom het een en an der over het Oekrainische probleem ver tellen. Dat probleem is mjj niet onbekend, omdat al mijn voorouders in de Oekraïne geleefd hebben en er begraven zijn, omdat ik zelf in de Oekraine geboren ben, er mijn kinderjaren doorgebracht heb, er gestu deerd heb, aan Oekraïnische bladen ge werkt heb. Wat men tegenwoordig met den naam Oekraïne aanduidt is de bakermat van Rus land. De Russische staat is in het Zuiden ontstaan; Kijew was de eerste Russische rijks hoofdstad; de Russische heldensagen hebben Kijew als centrum; de steppe ten Zuiden van Kijew is het terrein van de heldensagen der helden van Heilig Rusland. Na de invasie der Tataren (in de XlIIe eeuw) werd Zuid-Rusland voor een groot gedeelte verwoest en ontvolkt; van de rijke steden bleven slechts puinhoopen over; de akkers waren verlaten; de boer was voor een zeer groot gedeelte door den nomade verdrongen, die nu heer en meester in de steppe werd. Het centrum van het Russi sche rijk werd naar het Noorden verplaatst Moskou werd de erfgename van Kijew. Zuid- en West-Rusland werden door Li- tauen veroverd om na eenigen tijd door Polen geannexeerd te worden. Ik geef na tuurlijk slechts een schets van de gebeurte nissen. Wie bijzonderheden weten wil, kan die in mijn „Geschiedenis van het Russi sche Volk" vinden. Eenige eeuwen waren de twee deelen van Rusland: het Noord Oosten, dat als Moscovië bekend was, en het Zuid-Westen, dat zich in de Oekraïne en Wit-Rusland zou splitsen, van elkaar ge scheiden. In die eeuwen ontstond een zekere verwijdering tusschen de twee deelen. Het was een proces, dat tot op zekere hoogte overeenkomsten vertoonde met hetgeen tusschen Noord- en Zuid-Nederland ge schied is. In de XVIIIe eeuw verkeerde het Poolseh- Litausehe rijk in staat van ontbinding, en zijn naburen Rusland, Pruisen en Oosten rijk besloten het grondgebied van den agoniseerenden Poolschen staat te verdee- len. Rusland werd toen door Katharina de Groote bestuurd. Zij was ongetwijfeld een zeer handige vrouw, die veel voor de ont plooiing van de macht van haar rijk gedaan heeft. Zij was echter geen Russin, maar een Duitsche, die gebroken Russisch sprak. Zij dacht niet zoozeer aan de belangen van Rusland als aan die van haar dynastie. Zij voerde eindelooze oorlogen en annexeerde veel grondgebied, zonder zich af te vragen, in hoeverre die gebiedsuitbreiding voor het Russische Rijk en het Russische volk voor- deelen zou opleveren. Bij de verdeeling van Polen, had Rusland er op moeten staan, dat de gebieden, wier bevolking een der Russische dialecten sprak d.w.z. Wit-Rusland, geheel Klein-Rus- land, Galicië enz. bij Rusland gevoegd werden. Zuiver Poolsche gebieden had Rus land niet noodig, de inlijving van die gebie den was voor Rusland zelfs schadelijk. Rusland had trouwens belang bij het voort bestaan van een onafhankelijk Polen, mits het zijn Russische gebieden aan Rusland afstond. In plaats daarvan heeft de Duit- sche vrouw, die dank zij een paleis-revolu tie keizerin van Rusland was geworden. Galicië en andere grootendeels Russische gebieden aan Oostenrijk afgestaan en Poolsch gebied bij Rusland gevoegd, waar mede zij Rusland een zeer slechten dienst bewezen heeft. Oostenrijk trachtte in het begin de Roe tenen (de Klein-Russen van Galicië) te germaniseeren, doch zonder succes: de Roetenen bleven zich Russen voelen, ver langden naar een hereeniging met het moe derland, waarvan zij vele eeuwen geschei den bleven. Later hebben de Oostenrijksehe politici een andere politiek gekozen, die zij in verschillende Slavische gedeelten van den Oostenrijkschen ,,lappendeken"-staat met veel succes toepasten: zij maakten een der plaatselijke dialecten tot de schrijftaal 1 'j? v-L s'*ree^' is m Galicië een nieuwe schrijftaal ontstaan, het Oekraïnisch. In de xixe en in het begin van XXe eeuw voer- van Oostenrijk propaganda in Rusland, waarbij de in Galicië gescha pen schrijftaal als de schrijftaal van Klein- usiand, of van de Oekraïne, werd voor- i.-fr. i i ,a7 deze >.cultureele" propaganda iuvb a" ieke actie gevoerd, die 't eigen- gehee,e onderneming was. ™a J'l e,in de Ukraine 'n streven Vóór den Skheid wakker maken, succes. Een P^^spreLnT^^^h^d^ de oïrafn?:benstKir' 36 ae uekraine, bestonden toen eeniee Rus sische dagbladen, waarvan elk vele duizen- dagblad („Rada dat weinig abonné's had, van de vrijgevigheid sommeer maece- staSanniaMdrkR-k7aS e" een kwWer'd be- RhksUn ,J de verkiezingen voor de tionalkt °nden de Oekrainische na ren gten eigen candidaten doorvoe- dicale pm°eS dus huIp zoeken bij de ra de o2rSChe partijen- De bevolking van Sisch dene VO0lde fiCh d00r en dCar Rus- nationalist^r0f ?^da Van de °ekrainische Ongel,,tv- 6 °P verzet van de massa laatst!, u gerwpze had Rusland in de honderd jaar weinig geluk met Ziin gciu rende merderS' De tegenwoordige regee- lana lasse> de bolsjewiki, hebben Rus- veel schade berokkend, maar hun h?K?gers de tsaren en hun kliek Riru ifn 00k veel zonden begaan. Klein- ftusinnl voelde zich een onderdeel van and, maar het was gehecht aan zijn verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende kracht die Purol in hooge mate bezit. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apothekers en Drogisten ilngez. Med.) overleveringen. De stompzinnige regeer ders te Petersburg, al die Duitschers die zich Russische „nationalisten" noemden (de zg. Romanow's waren in werkelijkheid von Holstein's; zij waren omringd door afstammelingen van de jonkers en baron nen van de Oostzee-provincie, die een ware plaag voor Rusland waren), verzet ten zich tegen dat streven. Zij wilden in Rusland, een land van veel volken en beschavingen, een kazerne naar hun eigen opvatting .inrichten, waar allen precies op dezelfde wijze zouden spreken en den ken. Het gevolg was, dat er in het Zuiden ontevredenheid is ontstaan, die door de agenten van Oostenrijk en Duitschland op zeer handige wijze opgeblazen en uit gebuit werd. Zoo ontstond een kloof, die steeds dieper werd. De bolsjewistische politiek heeft die kloof nog dieper gemaakt. Voor de bols jewiki was de hoofdzaak: zich te hand haven de macht te behouden, onverschil lig, welken prijs het land er voor beta len moest. En zoo gebeurde het, dat Le nin, die met minachting over de auto nomistische theoriën sprak, aan alle vol ken, die in Rusland leefden, het recht van zelfbeschikking toekende. In de Sovjet grondwet werd zelfs de bepaling opgeno men, dat elk deel van den Sovjet- Staat ten allen tijde het recht had uit het verband te treden en een on afhankelijke republiek te stichten. Die bepaling was natuurlijk slechts dema gogie. Noch Lenin, noch zijn opvolger dachten er aan een dergelijke afscheiding toe te laten. Integendeel, zij hebben Ge orgië, dat zich na de bolsjewistische re volutie van Rusland afgescheiden had en een eigen republiek gestich, met' geweld tot hereeniging met Rusland gedwongen. Indien dus dat tot het uiterste gedre ven zelfbeschikkingsrecht slechts theorie was, zoo was er toch iets, dat de natio nalistische elementen tot samenwerking met de bolsjewiki verleidde: de bolsje wiki verleenden dien nationalisten op taalgebied een ongebreidelde vrijheid. Er ontstonden hierdoor onmogelijke toe standen. Terwijl overal in de wereld de centrale overheid zich inspant om de ken nis van de rijkstaal aan te moedigen, werd in USSR het tegenovergestelde gedaan: er werd aan de bevolking een taal op gedrongen, die zij vaak niet wilde ken nen, terwijl de kennis van het Russische uitgeroeid werd. In de Oekraïne heeft dit tot de onwaarschijnlijkste toestanden ge leid. Tot officieele taal werd het Oe kraïnisch geproilameercT, d.w.z. de taal van Galicië, die voor de bevolking van Zuid-Rusland volkomen onbekend was. Aangezien de ambtenaren die taal niet kenden, werd aan elk bureau iémand verbonden, wiens taak het was de stuk ken in die officieele taal te vertalen. Overigens kenden die „vertalers" die taal zelf ook slecht. Op alle scholen werd het Oekraïnisch als voertaal ingevoerd, of schoon er noch leerboeken, noch leer krachten, die de taal kenden, te vinden waren. Het beschavingspeil daalde snel. De bevolking protesteerde, eischte Russi sche scholen, maar dat werd als contra revolutie beschouwd, de schuldigen wer den dus zwaar gestraft. Al het Russische werd in de Oekraïne systematisch uitge roeid; Russische boeken werden verwij derd; men bracht den kinderen de over tuiging bij, dat zij geen Russen waren. En aangezien dat gekkenhuis reeds 20 jaar lang duurt, konden de gevolgen er van niet uitblijven. Den laatsten tijd hebben de bolsjewistische machthebbers te Moskou ingezien, dat het een waan zinnige politiek was, zij trachten nu te remmen, maar zij zijn niet meer in staat de krachten, die door hen in beweging zijn gebracht, weer te temmen. Het is als in het Arabische sprookje, waar de booze geesten, die in een fleschje zaten en er klein waren tot reuzen aangroeiden, zoo dra zij uit hun flesch ontsnapten. Rus land zal in de toekomst zwaar moeten boeten voor de dwaze politiek van de bolsjewistischeheerschers, zooals het zwaar heeft geboet voor de dwaze en onnationale politiek van de „Romanow's" die geen Romanow's waren. De Oekraïne is een rijk land. Ze is niet ,alleen de korenschuur van een groot gedeelte van Rusland, ze produceert veel erts, steenkool, ijzer enz. De Oekraï ne strekt zich uit tot aan de Zwarte Zee, zoodat ze den weg naar de Middellandsche zee beheerscht. He is dus begrijpelijk, dat er in Duitschland en Polen een streven ontstaan is om zich van dat rijke en ge zegende land meester te maken. Ook in Italië schijnen dergelijke neigingen te be staan, zij het in een embryonalen vorm. De verovering van de Oekraïne is echter alleen dan mogelijk, wanneer de bevol king of althans een gedeelte ervan zekere sympathiën met de veroveraars heeft. Hiervoor is het noodig, dat de ad- spirant-veroveraar den schijn van een .weldoener" aanneemt, als „bevrijder" op treedt. Het gaat niet om de knechting van de Oekraïne, o neen, wat denkt u wel, de buitenlandsche mogendheid wil de Oekraïne van de „Moscovieten" be vrijden. Dat de Oekraïne daarna een win gewest zal worden, dat haar onafhanke lijkheid als twee druppels water op de „onafhankelijkheid" van Mandsjoekwo zal lijken, dat wordt natuurlijk niet ver teld. Er zijn heel wat avonturiers, die bereid zijn met de „vriendelijke" mogendheden samen te werken, wier edelmoedigheid zoo ver gaat, dat zij zelfs bereid zijn „voor de „vrijheid van de Oekraïne" met Rusland te vechten, volkomen belangloos en onbaatzuchtigheid en edelmoedigheid bestaat! Die „vrienden" van de Oekraïne steunen wel is waar niet al te royaal de „vrijheidsbeweging" in de Oekraïne, waarbij zij ook de concurreerende avon turiers geldelijk steunen. Daar een groot gedeelte van de Oekraïne door Polen ge annexeerd is, zoo beteekent het, dat te- gelljkertjjd de 'moordaanslagen door de1 aanhangers van Konowalets op Poolsche ambtenaren in Galicië en elders gesteund werden. Achter de schermen woedt een verbitterde strijd: tusschen de „beseher' mende" mogendheden onderling, die, on Er gebeuren den laatsten tijd zeer vreemde dingen in de lage landen, en de vaderlanders vallen van de eene ontstel tenis in de andere. Nauwelijks waren we eenigszins bekomen van den kunstmatigen plof op den Rotterdamschen Coolsingel, of de oude moeder Aarde werd bevangen door een beving, die zelfs de bewoners van on ze rustige contreien danig aan het beven bracht. Muren wankelden, tafels dansten, ruiten trilden, doch na enkele secunden behoorde de emotie gelukkig weer tot het verleden. Het vaderland heeft deze zeld zame krachtproef wonderlijk goed door staan, en wij zijn een ervaring rijker ge worden. Een tektonische zelfs, volgens meneer v. d. Bilt, in wiens drukken in strumentenwinkel het wel gespannen zal hebben Op de beving volgde de kever. NI. die kever, die den schoonen voornaam Colorado voert, doch die geen beste repu tatie geniet. En ook deze heeft schrik teweeg gebracht. Vooral in de kringen van den landbouw, waar men den laatsten tijd juist zoo in den knollentuin was over den aardappel. Of nauwkeuriger uitge drukt: over den aardappelprijs, die de va- derlandsche huishoud-budgetten ontwricht. De uit België naar onsi land gewaaide kever, die op de aardappelplant verzot is, dreigt schoone boeren-droomen te ver storen, Want het toch al zeer kieskeurige buitenland houdt niet van aardappelen met een Colorado-luchtje, en waar geen vraag is, is ook geen prijs. En tengevolge van dit alles is de hoop van aardappelen verbouwend Nederland gevestigd op de strijders uit Wageningen, die gemobili seerd zijn om het gevecht met den vlie genden prijsbederver aan te binden Behalve op de aardappelvelden wordt elders in den lande nu veelvuldig slag geleverd. Slagen, die weliswaar geen bloed, doch veel ander vocht vergen, zijn in vrijwel alle plaatsen aan de orde van den dag. Want de tijd der twee helften is weer aangebroken; de tijd van hoor zonder wederhoor; de periode waarin veel vuldig wordt gewogen, en waarin velen te licht worden bevonden. Door de vader- landsche jeugd vaart de jaarlijksche tek tonische beving, die zich in de ouderlijke woningen voortplant, en die er wellicht nog meer spanning en ontsteltenis teweeg brengt dan de korte huivering van moeder Aarde. De woorden slagen en stralen doen opgeld; het diploma viert hoogtij; de koer sen van de bromural stijgen. De examen- golf rolt over de lage landen, en maakt ontelbare slachtoffers Ook meneer Hansen, de vaderlapd- sche zwijger is weer „op" geweest. Maar vooralsnog ziet het er niet naar uit, dat hij bij 't gerechtshof meer succes zal boe ken dan in eerste instantie het geval was. En ook over den uitslag van het examen, dat de Karimata bezig is voor Terschelling af te leggen, beginnen wij ons eenigermate ongerust te maken. Want de tot nu toe ingeleverde werkproeven zien er niet al te rooskleurig uit, en als Karimata op denzelfden voet door bag gert, zal zij het zeer begeerde Lutine-di- ploma evenmin veroveren als de heer Beckers en de overige examinandi, die voor Terschelling op het vraagstuk goud zakten Koning Gustaaf van Zweden is wel geslaagd. Voor het zwaarste examen dat denkbaar is. Gedurende 30 jaar heeft deze vorst buiten zijn land meer in het bijzonder door zijn lengte bekend, voor de opgave gestaan, onder het zeer critische oog van een geheel volk, monarch en mensch te zijn. Dat hij cum laude onder het examenjuk der publieke opinie van daan is gekomen, bewijzen de hartelijke vreugde en de bewondering, waarmee Zweden den 80-sten verjaardag van zijn vorst heeft gevierd. 31 Aardbeving, examen-tijd, Colorado- leed verduisterden in de afgeloopen week den vaderlandschen hemel. Doch er wa ren ook goede en zelfs schoone klanken te onderkennen,. Want de vereeniging, die meneer Krayenhoff tot pa, en meneer Planten tot ma heeft, kreeg niet slechts een nieuw tehuis, maar van meneer Steenberghe nog een dosis nieuwe ideeën cadeau. Ir. Lochem, waar in het verleden meer groote daden verricht zijn, trok een tamme poes zich zoo liefderijk het lot van twee wilde konijntjes aan, dat de va- derlandsche kranten er de tranen van ontroering van in de oogen kregen. In Den Haag staat het nieuwe stadhuis a rai- son van 7% millioen vaderlandsche gul dens zoo goed als op stapel, en de aap, die de bewoners van Wassenaar van de bij het pensioen inbegrepen rust dreigde te berooven, ziet voortaan de menschheid weer achter tralies aan Kwartiermeester. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent G. C. BEVIN. danks haar „vriendschap" elkaar zoo veel schade berokkenen als zij maar kunnen, tusschen de talrijke „vrijheidsbewegingen", die elkaar voor verraders uitschelden. Dat de bolsjewiki van hun kant niet werk loos blijven, ligt voor de hand. Het ge volg hiervan is, dat er bij de „vrijheidshel den" en Oekraïnische „nationalisten" een onbeschrijfelijke warboel heerscht. Som mige dier avonturiers werken met twee of drie y,beschermers;" samen; op den duur weten zij zelf niet meer, wie door hen bedrogen worden. Het is nu een ontaarding. En de politie van Rotterdam, de van al di,e avonturiers en hun actie niets afweet, staat machteloos en kan er niet uit wijs worden. Dat de politie van andere landen zich niet zal haasten het volle licht op dien warwinkel te doen schijnen, ligt voor de hand. Dr. Boris Raptschinsky. Japansche onderscheidingen. Als blijk van erkentelijkheid voor het toe treden van Italië tot het anti-komintern verdrag heeft de keizer van Japan aan Mussolini, Ciano en 28 andere Italiaansche staatslieden onderscheidingen verleend. Mussolini heeft het grootlint eerste klas van de opperste Orde van den Crysanthe- mum gekregen en graaf Ciano het groot lint eerste klas van de keizerlijke Orde van de opgaande Zon. De koning van Italië heeft dertig Japan sche staatslieden onderscheidingen ver leend, o.a. prins Konoye en Hirota. De districts-Arbeidsbeurs voor alle ge meenten op Walcheren; N.- en Z.-Beveland; Schouwen en Duiveland, zendt ons de vol gende aanvragen: Binnenland: ROTTERDAM: voor scheepswerf en ma chinefabriek, 2 verticaal fraisers, 5 kotte- raars, metaalschaver, metaal-zager, carous- sel-draaier, 4 draaiers, dad., loon n.o.t.k.; voor onbep. tijd. 's GRAVENHAGE: opzichter 3e klas, met standpl. Den Haag, vereischten: dipl. M.T.S of daarmede gelijkw. dipl., goed kunnende teekenen, eenige practische ervaring in den waterbouw verdient aanbeveling, leeft, niet ouder dan 25 jr., salaris 100 per maand. ZWOLLE: voor hoedenzaak, le modiste- verkoopster, moet zelfst. kunnen optreden, voor 1 Juli a.s. of eerder; 25 per maand plus kost en inwoning; voor onbep. tijd; reiskosten n.o.t.k. ROERMOND: voor constructie-bedrijf; bekw. electrisch lasscher; dad., loon n.o.t.k., voor onbep. tijd. UTRECHT: voor machinefabr., zeer bekw. machine-bankw., tevens monteur, dad., loon volgens den Metaalbond. GRONINIGEN: voor scheepvaartmij. voor een nieuw schip, groot 400 ton, uitgerust met een Deutz-diesel motor van 400 PK. bestemd voor Zuid-Afrika (Oostkust), een le stuurman gage 25 per maand, een le machinist gage 20|25 p. m., een motor drijver gage 20 per maand, een kok gage 15 per maand. Werk is voor 2 a 3 jaar vast. Aanvragen Buitenland. DUITSCHLAND. Ongeh. melkers, paardenkn. en interne kn. voor alle landb. werkzaamheden. Loon 25 tot 50 per maand met vrije kost en huisvesting. Ook geh. melkers mits er meer leden van het gezin kunnen melken. Land- arb. gezinnen voor allerlei werk. Gelegen heid voor plaatsing in Rheinland en West- falen, Nordmark (Hamburg en omgeving), Niedersachsen (Hannover, Bremen en om geving) en Midden Duitschland. De loonen zoowel voor ongeh. als geh. melkers hangen af van het aantal koeien dat men kan mel ken en verzorgen c.q. van de grootte van den veestal, die moet worden bewerkt. Alle aanbiedingen uitsluitend aan de Plaatselijke Organen der Arbeidsbemidd. Vergadering van den Raad der gemeente Middelburg, op Woensdag, den 22 Juni 1038, des namiddags te 2 uur, ter behan deling van de onderstaande zaken: L Notulen vergaderingen van 30 Maart en 11 April 1938. 2. Ingekomen Stukken. 3a. Aanwijzing plaatsvervangend ge meente-ontvanger, b. Beëediging plaatsvervangend ge meente-ontvanger. 4. Aanwijzing secretaris-ontvanger der Commissie van bestuur voor den Mïddelburg-Vlissingschen rijweg. 5. Eervol ontslag onderwijzeres school J. 6. Vaststelling nieuwe verordening straatbelasting. 7. Beschikking op verzoeken tot ver vroeging winkelsluitinsguur op Za terdagavonden. 8. Opheffing betrekking redacteur Han delingen. 9. Vaststelling van kosten voor mede gebruik laboratorium Vee- en Vleeschkeuringsdienslj. 101 Verhuring gemeente-grond c.a. Mo lenwater. 11. Aanvulltngsbijdrage verbeteringskos- ten MiddelburgVeersche weg. 12. Verleening extra-hulp (B-steun) aan 13. Beschikking op aanvraag gelden ex werkloozen. art. 72 L.O.-wet 1920. 14. Bijdrage c.a. voor bijzondere school buitengewoon l.o. 15. Af- en overschrijving Gemeente-be grooting 1938 in verband met uit breiding leermiddelen u.l.o. school voor jongens. 16. Eindwijziging begrooting 1937 Ge meentewerken. 17. 16e (eind)-wijziging Gemeente-begroo ting 1937. 18. Voorloopige vaststelling jaar-rekenin gen 1937 van: a. Gemeente-werken. b. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. c. Duinwaterleiding. d. Gasfabriek. e. Electriciteitsbedrijf. 19. Wijziging verdeeling salarissen en an dere kosten over rekeningen Bedrij ven. 20. Beschikking op ontheffingsverzoek aanslag 1938 straatbelasting. 21. Vaststelling staten van oninbare pos ten straatbelasting en schoolgeld. 22. Invoering watermeter-tarief met des betreffende vooratellen-Paul cs. 23. Voorstel Commissie ad hoe tot invoe ring van wethouderspensioen c.a. Middelburg, den 17 Juni 1938. De burgemeester, M. FERNHOIÏT. DE KLOPPARTIJ OP DE VEILING TE KAPELLE. In het bericht „een kloppartij op de vei ling te Kapelle wordt door eenzijdige en verkeerde voorlichting getracht de pu blieke opinie te vertroebelen. Enkele weken voor den aanvang van het seizoen 1937-'3S werd door de V.V.Z.B. te Goes en de V.V. K.B.O. te Kapelle-Biezelinge eenerzijds en de Zeeuwsche exporteursver- eeniging „Ons Belang", den Ned. Bond van Grossiers in Zuidvruchten enz. en den Nieuwen Zuidvruchtenbond een overeen komst getroffen ter regeling van den vei- linghandel aan bovengenoemde veilingen. De overeenkomst hield o.a. in, dat deze veilingen als koopers zouden toelatengros siers, exporteurs en commissionairs in fruit, benevens kleinhandelaren gevestigd in Zuid-Beveland. Deze regeling, die met instemming van alle betrokken partijen getroffen werd, had tot doel een geordenden toestand in den veilinghandel te scheppen, alsmede den regelmatigen afzet van de aange voerde producten te bevorderen. Behoudens enkele kleine gevallen ver liep deze regeling in het afgeloopen sei zoen dan ook tot genoegen van de be trokken groepen, zoodat op de laatst ge houden bespreking tot voortzetting der overeenkomst besloten werd. Dat ook de bonafide kleinhandel met deze maatregelen accoord ging blijkt wel uit een verslag van een vergadering van kleinhandelaren, gevestigd op Walcheren, waarin gezegd wordt, dat zij de maatre gelen met instemming kunnen begroeten. Dat de overeenkomst geleid heeft tot voordeel der kweekers daarvan zijn de prijsnoteeringen en de vlotte verkoop het beste bewijs. Van een „saneeringsuitwasje" is hier dus geen sprake, alleen van een „overeenkomst" zonder eenigen dwang gesloten door genoemde veilingen met het eenige doel op rechtmatige wijze den/af zet te bevorderen door hun producten langs een geordenden weg op loyale wijze te plaatsen aan een groep koopers (gros siers) uit alle deelen des lands, die hier voor de hoogste dag- en marktprijzen kun nen bedingen. Door bovenstaande uiteen zetting zal het u dan ook wellicht duide lijk zijn, dat hier van een actie tegen een bepaald persoon (in dit geval de heer G. te Middelburg) geen sprake is, doch al leen van een overeenkomst in „groot for maat." De bevoegdheid koopers tot hun veilin gen toe te laten berust in ons land ge lukkig nog bij hen, die de verantwoorde lijkheid dragen, dat zijn: de betrokken be sturen. Elk lid der veilng die zich dan ook te gen een maatregel of overeenkomst zij ner organisatie verzet op een wijze zoo als in Uw bericht sprake van is, geeft hierdoor blijken dat elk organisatorisch bewustzijn hem volkomen vreemd is. Alleen met terzijde stelling van „ver meende eigen belangen" welke alleen slechts door een beperkten gezichtskring naar voren kunnen komen, zal de organi satorische weg welke men zich koos voor den afzet der producten met succes kun nen worden bewandeld. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat indien zoowel kweekers als handel hier mede voldoende rekening houden „klop partijen" tot het verleden zullen behoo- ren, terwijl zij de belangen van beide op elkander aangewezen- groepen op juiste wijze in belangrijke mate zullen dienen. R. Mol, Voorzitter van den Nieuwen Zuid vruchten Bond, Rotterdam. [Men mag den voorzitter van den Nieu wen Zuidvruchtenbond erkentelijk zjjn voor zijn duidelijke uiteenzetting. Maar de heer Mol vergist zich toch: met het sa ri eeringsuitwas je bedoelden Vvij niet de saneering, maarhet uitwasje! En daarover spreekt hij niet. De vraag is, en blijft: op welke gronden heeft men den officieel als grossier erkenden G. den toegang tot de veiling meenen te mogen ontzeggen? Daar gaat het om, en daarom alléén! Red.] Middelburg, 17 Juni. Groentenvei- ling. Aardappels: Poters 1.281.31, per 25 kg; Metholtiams groote 11.5015.30; drielingen 9.8014.20, Kriel 6.4011.60, Bonken 12.30, alles per 100 kg. Spinazie 612 c„ Postelein 212 c., Moskrul 23 c„ Zuring 23 e., Wagenaarsboonen 40 54 c„ Suikerboonen 2122 c., Stoksnijboo- nen 40 c„ Stamsnijboonen 3339 c„ Stam- princessenboonen 4750 c„ Tuinboonen 6 12 c„ Doppers 1422 c„ Peulen 1927 c., Andijvie 79 c„ Kaspeen 79 c., alles per kg, Peën 4—10,5 v., Kroten 3,5—6 c„ Sla- uien 1,55 c„ Selderie 13,5 c„ Rabarber 12 c„ alles per bos, Bloemkool 212 c., Andijvie 22,5 c„ Kropsla 0.51 c„ Kom kommers 26 c„ alles per stuk, Peterselie 39 c„ Kunne 68 c„ Kervel 67 c„ alles per chip. Bloemen: Rozen 10 c„ Lathyrus 25 c„ Anjers 0.52 c„ Perethiums 1,52 c„ Pioenen 5 c„ Duizendschoon 34 c„ alles per bgos, Bolbegonia's 2630 c„ Pioenen 1315 c„ per 10 stuks. Kapelle, 17 Juni. Veilingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". 16 Juni Groote veiling van 10 uur v.m. Kruisbessen 16.70—17.30 per 100 kg. Kleine veiling van 1 uur n.m. Aardbeien 1030 per kg. 17 Juni Groote veiling van 10 uur v.m. Kruisbessen 17.2017.70 per 100 kg. Kleine veiling van 1 uur n.m. Aardbeien 1533, Vroege kersen 1320, Early Ri vers 4547, Groene boonen 41 Doperwten 14, Kastomaten 2029, Vroege aardappelen 1420, alles per kg, Tuinboonen 8,5, Kom kommers 46,5, Bloemkool 610, beide p. stuk, Bospeen 78,5, Kroten 8, beide per bos, Natuursla 50, per 100 stuks, Bolbe gonia's 3, per pot, Kasperziken 4,57,5 per stuk.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5