BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. SPORT. LAATSTE BERIGHTEM. DeJ overstroomingen. Twee meisjes door vallend gesteente doodelijk getroffen. DE VERBINDING VAN IZEEUWSCH-VLAANDEREN MET OVERIG NEDERLAND. Hoe verbetert men een bedrijf CHINA. MEXICO. KERK EN SCHOOL. VERHOOGING VAN MONOPOLIE HEFFING AARDAPPELEN OPNIEUW UITGESTELD, DE MISHANDELING DER JODEN IN DUITSCHLAND, KUNST EN WETENSCHAP. V e r 1 o Vrijt] S. JA SA betuig mijn ha De Spaansche burgeroorlog. HEVIGE STRIJD OM VILLAREAL. Na de verovering van de stad Castellon zijn de troepen van Franco verder in Zui delijke richting opgerukt en eergisteren meldde men van rechtsche zijde, dat het 10 km te Zuiden van Castellon gelegen kust- plaatsje Villareal bezet was. De regeerings- troepen hebben thans gisteren een grooten aanval ontketend om Villareal te herove ren. Van regeeringszljde wordt daarover gemeld, dat de rechtsche troepen na hevi ge gevechten konden worden teruggewor pen en dat de linkschen gistermiddag de buitenwijken van Villareal weer konden binnenrukken. Gisteravond zouden de re- geeringstroepen er in zijn geslaagd de stad te heroveren met uitzondering van het kerkhof en eenige haarden van verzet, waar zich nog verwoede gevechten afspe len. Van rechtsche zijde wordt omtrent de ze gevechten slechts medegedeeld, dat na 'n aanval der regeeringstroepen duizend mili tiesoldaten krijgsgevangen werden ge maakt Luchtbombardementen. De vliegtuigen vein Franco hebben ook gisteren weer eenige luchtaanvallen op Va lencia, Alicante en Barcelona ondernomen. In totaal werden ongeveer 40 personen ge dood. De materieele schade is weer vrij aanzienlijk. De vlucht van de 43ste divisie. Van de 43ste divisie regeeringstroepen welke op Fransch gebied is gevlucht, heb ben ongeveer 7800 man verzocht naar Bar celona te worden gebracht, terwijl 300 de zijde van Franco hebben gekozen. De strijd in het Verre Oosten. Japansche officieele instanties bewaren het stilzwijgen over den toestand in ver band met de overstroomingen vari' de Gele rivier. De Japansche militaire woord voerder te Sjanghai heeft tegenover ver tegenwoordigers van de pers toegegeven, dat het hoofdkwartier het contact heeft verloren met de voorhoeden. Na echter door een anderen Japanschen functiona ris te zijn gesouffleerd, haastte de woord voerder zich uiteen te zetten, dat hij be doeld had te zeggen, dat de Japanneezen geen inlichtingen voor de pers beschikbaar hadden. Vernomen wordt, dat een half millioen Chineezen uit het overstroomingsgebied in paniek naar het Zuiden vlucht, waarbij zij gebruik maken van kruiwagens,boe renkarren!, jonken en sampans. De 'over- stroomingswateren hebben thans een punt bereikt op bijna 80 mijl ten Zuiden van Kaifeng. In de afgeloopen 24 uur heeft de overstrooming in Honan zich uitge breid over 400 vierkante mijl. Op het oogenblik staan duizend vierkante mijl on der water. Tweeduizend dorpen zijn ge heel overstroomd, vijftienhonderd gedeel telijk. Zevenhonderdduizend personen wor den bedreigd, honderdduizend zijn niet meer te reddenvelen in het overstroom de gebied klemmen zich vast aan de da ken van hun huizen. Een tragisch ongeluk, waardoor het ge zin van het echtpaar A. Middendorp, wo nende Ortheliusstraat 231 huis te A m- sterdam, zwaar is getroffen, ge beurde gisteravond te ruim acht uur. Drie kinderen uit het groote gezin Mid dendorp speelden nog even op het trot toir, voor zij naar bed zouden worden ge bracht. Zij bleven vlak bij hun huisdeur. Een 20-jarig meisje, dat in een der bo venhuizen woont, kwam tegen kwart over acht thuis, met een forsche klap sloeg zij de huisdeur naast die van de familie Mid dendorp achter zich dicht. Dit zou de vol komen onvoorziene aanleiding van het ongeluk worden. Door de trilling liet een groote hardsteenen plaat tusschen de huisdeur van den heer Middendorp en die van het buurhuis los en viel in drie stuk ken voorover. De twee kleine meisjes, de 4-jarige Coba en de 3-jarige Tilly werden door het bovenste en zwaarste stuk ge troffen. Het geheele drama speelde zich in enkele seconden af. Beide kinderen waren zeer zwaar gewond en bloedden he vig uit hoofd- en armwonden. Het derde meisje uit het gezin van elf kinderen, liep luid om hulp roepend en hevig geschrok ken, haar huisdeur binnen om de ouders te waarschuwen. Beide kinderen werden naar het Wilhel- minagasthuis gebracht. Helaas bleken de verwondingen zoo ernstig, dat er reeds di rect weinig hoop op herstel was. Korten tjjd later overleden zij beiden. Het stuk hardsteen, dat voorover is gevallen en dat zooals gezegd tusschen twee huis deuren in den gevel staat, is twee meter hoog. 50 cm breed en ongeveer 10 cm dik. Aan den bovenkant liggen, half op de deur posten, half op de hardsteenenplaat, twee zware hardsteenen nokken. De bevestiging in den gevel van deze „versieringen", evenals die van de plaat, bleek slechts zeer oppervlakkig en klaarblijkelijk hoogst onvoldoende te zijn, ook bij de andere perceelen van dit blok huizen, dat toebe hoort aan een bouwvereenigingf stelde de brandweer een onderzoek in. Op ver schillende plaatsen bleken de zeker der tig a veertig pond zware afsluitnokken los te zitten, zoodat ze met de hand uit den gevel konden worden getrokken. Onder een vallenden steen geraakt en omgekomen. Gistermiddag was de 48-jarige J. P. Gen- ze, wonende aan de Brusselsche straat te Maastricht in den kelder van zijn woning bezig met het zagen van triplex planken, toen een stuk hardsteen, dat op den smal- len kant op den grond stond, omviel. De steen trof den man zoo ongelukkig, dat zijn voorhoofd werd verbrijzeld en de dood vrij wel onmiddellijk intrad. Het door de politie ingestelde onderzoek wees uit, dat het stuk hardsteen in zeer labielen stand tegen den muur was ge plaatst, zoodat het omviel, toen het slacht offer er, blijkbaar bij ongeluk, tegen stootte. Kind aangerand. Onder Horst is naar de N. Venl. Crt. meldt, Woensdagmiddag het 7-jarig dochtertje van den heer N. het slachtof fer geworden van een onverlaat. Toen de kleine niet thuis kwam van de laatste oefening voor de eerste H. Communie, wel ke zij gisteren zou doen, is men gaan zoe ken. Men vond de kleine bloedend en kreunend in de struiken langs den weg liggen. Naar zij verklaarde, had een on bekende man haar op den weg vastge grepen en het bosch ingesleurd, waar hij haar had mishandeld. Een dokter consta teerde, dat de kleine o.a. twee steken had in den hals, welke wel diep doch niet levensgevaarlijk waren. Een onderzoek naar den dader leverde nog geen resultaat op. Twee statistieken. EEN ONDERHOUD RIJKSINSPECTEUR. MET DEN Het schetskaartje geeft de overstroomm- gen in midden-China weer. Hoewel op vele plaatsen de dijken van de Gele rivier zijn doorgestoken, heeft de geweldige door braak bij Kingsjoe toch wel den doorslag gegeven, dat het water zich met groote snelheid in Z.O. richting een weg baande in de provincie Honan. De ramp is niet te overzien indien het water van de Wei-ho, de Sha-ho en de Kwo-ho zich met den vloedgolf zou ver eenigen. De talrijke boven de Jangtse, ten Noorden van Nanking gelegen meren, waarin bovengenoemde rivieren hun oor sprong hebben, zullen de watermassa s dan niet meer kunnen verzwelgen. Het wa ter van de Gele rivier zou zich dan met de Jangtse kunnen gaan verbinden. Een Russisch protest door Japan afgewezen. Sovjet Rusland heeft door tusschenkomst van zijn zaakgelastigde te Tokio bij de Japansche regeering geprotesteerd tegen de bombardeering door Japansche vliegers van open steden in China. Het Japansche departement van bui- tenlandsche zaken heeft het protest op de scherpste wijze van de hand gewezen, Moskou, aldus zou zijn verklaard, heeft niet het recht te protesteeren. Het moest liever den steun aan China en aan het roode Spanje met vliegtuigen en piloten staken en door zijn inmenging in het Chi- neesche conflict den oorlog niet onnoodig verlengen. ZEEROOVERS OVERVALLEN AMERIKAANSCII SCHIP. Nabij Ningpo hebben Chineesche zeeroo- vers een Amerikaansch stoomschip met 35 passagiers en een groote lading sigaretten aan boord overvallen. De Piraten enter den het schip, hielden de pasagiers met waarschuwingsschoten in bedwang, maak ten de radio-installatie onklaar, plunderden alle pasagiers en brachten de lading over op hun jonken, waarmede zij wisten te ont komen. Strijd tusschen twee dorpen. Naar eerst thans bekend wordt, hebben de bewoners van het dorp Chilapa eenige dagen geleden, ter beslechting van een ouden twist, het plaatsje Kodohino in den staat Oaxaca overvallen. Tijdens den strijd die zich hierop ontspon, zijn 17 personen gedood en 26 gewond. De aanvallers ont voerden 32 personen. Federale troepen achtervolgen de aanval lers. Te Amsterdam slaagde voor het exa men apothekers assistent mej. R. Crucq te Vlissingen. Aan de R. K. Kweekschool voor on derwijzeressen te Moerdijk slaagde voor 't examen akte L. O. mej. A. Fransen te Kwadendamme. Voor het doctoraal-examen genees kunde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht slaagde de heer J. J. Dagevos Czn. te Klóe- tinge. Aan de universiteit te Utrecht sleegde voor het doctoraal examen geneeskunde eerste gedeelte, de heeren H. Dekker en G. J. Kloosterman. De heer A. L. Janse de Jonge te M i d d e 1 b u r g slaagde gisteren voor het cand. examen geneeskunde aan de gem. Univer siteit te Amsterdam. Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor thet doctoraal examen geneeskunde de heer J. J. Dagevos Czn. te Kloetinge KORFBAL. H.B.S. H—Swift IV 3—1. In een slecht gespeelde wedstrijd heeft H.B.S. II een verdiende overwinning be haald. De H.B.S.ers waren sterker en speel den ook tactischer en zij bezaten over alle vakken een meerderheid. H.B.S. nam de leiding, doch Swift zag kans de partijen voor de rust op gelijken voet te brengen. Na de hervatting echter bracht H.B.S. re gelmatig den stand op 3—1. De H.B.S.ers behaalden daarmede een goede overwin ning. De stand in de 3e klasse is nu: V. K. V5 4 1 0 21—8 Domburg 4 3 0 1 1112 Madjoe III 4 2 0 2 10—10 H. B. S. II 5 113 914f Swift IV 4 0 0 4 29 SCHAKEN. Het tournooi te Noordwijk. Gisteren zijn de afgebroken partijen uit de vijfde en zesde ronde afgespeeld. Vijde ronde: Sir G. A. ThomasBogolju- bov SchmidtKeres 01. Zesde ronde: LaudauSchmidt 10 De stand is thans: 1. Eliskases 5 pnt.; 2. Keres 4% p.; 3. en 4. dr. Euwe en Pirc. ieder 3% p.; 5. Sir G. A. Thomas 3 p.; 6. en 7. Landau en Bogol- jubov, ieder 2% p.; 8. en 9. dr. Tartakower en Spielmann, ieder 2 p. 10. Schmidt 1% p Er heeft zich rondom het op zich zelf nu toch niet zoo uitermate belangrijk geval, nl. de weigering van een toerwa- genritvergunning voor Jaarbeursbezoek, een heele discussie ontwikkeld die lang zamerhand is uitgegroeid tot een be schouwing van het verkeer tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Ne derland in vollen omvang. Naar aanleiding van het een en het ander, en in verband met het adres, door de Kamer van Koophandel te Terneuzen tot den betrokken minister gericht (men zie ons blad van 8-VI-'38) hebben wij een onderhoud gehad met den Rijksinspecteur van het verkeer in het distriet Zeeland. Wat is nu eigenlijk, zoo luidde onze eerste Vraagt het criterium voor h£t verleenen van een toerwagenritvergun- ning? Dat zijn er vele, afhankelijk van de verschillende omstandigheden. Maar één ding, zoo antwoordde de heer A. Meijer, moet nimmer uit het oog worden verlo ren: een toerwagenrit mag niet het nor male reizigersvervoer „afroomen", zooals wij dat noemen. Als er reizigers naar Amsterdam, of Zwolle, of Emmercompas- cuum moeten, dan moeten die als regel met de daartoe bestemde normale, geregel de openbare vervoermiddelen: spoorweg, busdienst, tramweg, boot, hun doel trach ten te bereiken. Maar die toerwagenritvergunningen dan, die de Rijksverkeersinspectie uit reikt Daarbij moet men letten op het woordje: „t o e r". De bedoeling van zulk een rit moet niet, althans niet al leen, zijn ongeordend reizigersvervoer te stellen naast de normale diensten, maar: toeren. Een autotochtje, of een ge zamenlijke busrit van een familiegezel schap, van een club, een vereeniging, een gemeenteraad, een K. v. K., kortom van menschen die door den een of anderen on- derlingen of gezamenlijken band verbon den zijn, levert uit dien hoofde reeds een element van genoegen in het! toeren op. Nu spreekt het vanzelf, zoo is de mensch nu eenmaal, dat men tracht dit geoor loofde gezamenlijke toeren uit te buiten tot het organiseeren van verkapte losse busdiensten tot gewoon reizigersvervoer. Maar: dat mag nu eenmaal niet meer. Het is mijn taak ervoor te waken, dat dit niet geschiedt, en dat zal ik doen, óók in Zeeuwsch Vlaanderen. Ronduit en kort gezegd, komt het adres van de K. v. K. te Terneuzen ei genlijk neer op een verwijt van te weinig soepelheid aan Uw adres. Ook naar ons gevoelen dient met de geogra fisch uitzonderlijke positie der Zeeuwsch- Vlamingen terdege rekening gehouden te worden; wat vindt U daar van? Het verwijt van te weinig soepelheid aan mijn adres mist eiken grond. Ik kan U dat met de cijfers in de hand bewijzen. Als de K. v. K. te Terneuzen zich tevoren, bij mij of bij de ondernemers in Zeeuwsch-Vlaanderen, terdege georiën teerd had, zou zij dezen blunder niet ge maakt hebben. Want in de zestien maan den dat de Rijksverkeersinspectie thans werkzaam is, zijn bijna tweeduizend vergun ningen bij mij aangevraagd (1970, om pre cies te zijn) en daarvan zijn er slechts twaalf geweigerd(Bovendien moest ik mij voor 6 aanvragen nog onbevoegd ver klaren). Waren die 12 weigeringen allen naar boven den Moerdijk?" Neen, slechts v ij f daarvan. Van die vijf zijn er 2 de langzamerhand be ruchte weigeringen voor toeren naar Utrechttoeren, die geen toeren wa ren, doch die slechts aan het normale ver keer te onttrekken reizigersvervoer be oogden, èn de andere 3 waren gewone vervoersritten naar Amsterdam, die fami liebezoek ten doel hadden. Daarvoor kan ik nu eenmaal geen vergunning geven. En de aangevraagde ritten in Z.-Vlaanderen zelf, die ik moest weigeren, betroffen hoofd zakelijk „afrooming" van het vervoer der Z.V.T.M. Wat is in het algemeen Uw opvat ting inzake het verkeer tusschen Zeeuwsch- Vlaanderen en overig-Zeeland en overig- Nederland? Laat ik U dat nu eens kort en dui delijk zeggen. Ik ben mij volkomen bewust van de geografisch en ver keerstechnisch bijzondere positie, die Zeeuwsch-Vlaanderen inneemt. Als Rijks inspecteur van het verkeer kan men er staat op maken, dat ik aan de ordening en de toename van het verkeer 'trisschen -Zeeuwsch-Vlaanderen en ove rig Nederland mijn volle aandacht zal schenken. Ik ben er niet op uit, dat ver keer te beknotten, maar ik wil het gaar ne met alle mogelijke middelen bevorde ren. Maar: twee dingen zal men in Zeeuwsch-Vlaanderen toch nimmer uit het oog mogen verliezen. Het eerste is: dat men, in het huidige systeem van ver- keerscoördinatie zich voegende, zooveel mogelijk gebruik moet maken van de ge regelde, vaste vervoersmiddelen, opdat met recht en reden verbetering van der- zelver diensten bepleit kunne worden. Het tweede is: dat, gelijk op Schiermonni koog, Urk, Goeree en Overflakkee, in Eysden, Vaals en Delfzijlook in Zeeuwsch-Vlaanderen de Nederlandsche wetten voor de daar wonende goede Ne derlanders geheel gelden en onverkort moeten worden toegepast. En dat men er zich daar evenals in overig Nederland liefst zonder morren óók aan moet on derwerpen En tenslotte zoo besloot de heer Meijer het onderhoud make men toch van een zweepknalletje geen donderslag! De ongeveer 440 kilometer Breskens Utrecht vice versa (met vier malen grens passage er nog bij!), waarom heel de zaak oorspronkelijk toch begonnen is, vergden toch ook op z'n minst 9 a 10 van de 24 uren eens etmaals, zoodat men ook per toeringkar niet een vollen dag in Utrecht had kunnen vertoeven! merkwaardige Mr. M. Visser schrijft ons: Dezer dagen zijn door het Economisch Instituut voor den Middenstand twee be- drijfsstatistieken gepubliceerd, welke ge acht kunnen worden een beeld te geven van den toestand in de waschindustrie en het kruideniersbedrijf hier te lande. Zoowel het aantal gevallen als de verspreidng daarvan over het geheele land waarbor gen een juiste weergave van den alge- meenèn toestand in deze bedrijven over 1936. Het overvloedige cijfermateriaal en de tekst geven aanleidng tot belangwekken de gevolgtrekkingen. In de waschindustrie waren de kosten van 53 der 112 behandel de bedrijven, na berekening van een ma tige belooning voor den ondernemer, hoo- ger dan het totaal der ontvangen wasch- gelden. Ruim 47 dus der ondernemers werkte met verlies. Opmerkelijk is, dat bij een omzet van 20 tot 40.000 veer tien van de 41 bedrijven en bij een omzefc van 40 tot 60.000 negen van de 22 bedrijven, met verlies werkte. De beste re sultaten leverden derhalve gemiddeld de bedrijven met een omzet van 40 tot 60.000. Een der oorzaken schijnt de sterke on derlinge concurrentie te zijn. Men tracht elkander met de tarieven te onderbieden, zonder te berekenen, of deze nog wel loonend zijn ook in verband met de groote afstanden tusschen wasscherij en klan ten. Over de geheele linie toch vertoont het aantal kg verwerkt waschgoed een stijging, de opbrengst een daling. Tegen over een vermeerdering der hoeveelheid verwerkt waschgoed toch met ruim 3 '"o staat een vermindering der opbrengst met ca. 2% Hoezeer een juiste berekening van den kostprijs en een daaraan aangepaste be- drijfpolitiek het bedrijf gunstig kunnen be- invloeden, leert in deze vijfde publicatie der waschindustrie, het voorbeeld van een der deelnemers. Deze heeft, door aanwij zingen in vorige publicaties daarop op merkzaam gemaakt, eens nauwkeurig na gegaan hoe zijn omzet was samengesteld. Hij rekende eens uit, welke wasschen hem geen of nagenoeg geen winsten lieten. Gelukte het hem niet van-, deze klanten een kleine verhooging van het waschgeld te verkrijgen, dan deinsde hij er niet voor terug, hen te laten schieten. Het gevolg was, dat weliswaar zijn verwerkte hoeveel heid waschgoed van 120 tot ruim 114.000 kg daalde, maar de opbrengst steeg van 21 tot ca. 23 duizend. Vermindering der hoeveelheid met 4.7 en vermeerde ring van de opbrengst met 13.4 Een sterk voorbeeld, hoe niet alleen in den detailhandel, maar ook in de industrie verbetering van de omzet mogelijk is zon der vermeerdering. In deze kolommen is daarop meermalen gewezen. De publicatie geeft voorts belangwek kende cijfers- over de bezetting van de bedrijven. Het blijkt dat het maximum dat bereikt werd, 84 van de capaciteit was. Deze bedrijven bereikten het laagste bedrag aan kosten voor brandstoffen. Opmerkelijk is, dat alle onkosten posten, behalve de expeditiekosten en de kosten voor water, brandstof, gas en electriciteit een geringe daling vertoonen. De hoogere kosten voor deze laatste rubrieken de den den kostprijs ten slotte echter met 9 ct. per 100 kg waschgoed stijgen. Wat de praestaties per hoofd der in het bedrijf werkende personen betreft, deze daalden met ca. 3 der hoeveelheid waschgoed. Ook hierin zit een factor, wel ke vaak verwaarloosd wordt. Er wordt te veel ten aanzien van de praestaties van het personeel op het „gevoel" ge werkt. Dat kan leelijk bedriegen. Iemand, die 1% maal zooveel verdient als een an der, maar 2 maal zooveel praesteert, is ten slotte de goedkoopste kracht. Maar om dat te bepalen is een nauwkeurige ad ministratie noodig van wat elk praesteert, Dat kost eenig geld; het nalaten kost ech ter meer. In elk opzicht geeft deze publicatie van de hier behandelde punten zeer leerzame cijfers ter vergelijking en toetsing van het eigen bedrijf met dat van anderen. Met het boven behandelde is slechs een deel van alle gegevens uit deze uitgave de re vue gepasseerd. Bij een goed gebruik is er voor den ondernemer tienmaal meer uit te halen. Nauwkeurige inrichting van eigen adminstratie en vergelijking met de hier genoemde gegevens kan een verlies gevend in een winstgevend bedrijf doen verkeeren, mits de ondernemer zich de moeite geeft alle onderdeelen van zijn be drijf van stuk tot stuk met deze cijfers te toetsen. Het hierbovengenoemde ge val is daarvan een bewijs. Van geheel anderen aard is natuurlijk de Statistiek voor het Kruideniersbedrijf, omdat dit een disributiebedrijf is. Toch is er overeenkomst. Ook hier een daling der omzetten en daling der bruto- en netto winsten. Slechts ongeveer een vierde der 136' deelnemers bereikte een klein over schot, nadat een zeer matige belooning voor den ondernemer in rekening was gebracht. De gunstige gevallen beginnen bij de rubriek met een omzet boven de 15.000 per jaar. Over het algemeen kaïi men zeggen, dat de slechte resultaten hun oorzaak vinden in het te lage bruto-winst- percentage. Vergelijkt men bv. de cijfers over een vorig jaar met die van de coöpe ratieve verbruiksvereenigingen, gepubli ceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, dan bijlkt het volgende. De kos ten waren zoowel voor den particulieren ondernemer als voor de coöperaties in 1935 gelijk, nl. 17.4 van den omzet; de coöperaties maakten echter een bruto winst van 17.4 tegen de particuliere ondernemers 15.6 De laatsten werkten dus met een verlies. Verbetering van den omzet als bovenbedoeld is waarschijnlijk het eenige remedie. Natuurlijk zijn al deze cijfers gemiddel den van een geheele groep. De individu eele gevallen verschillen. Er zijn er bij, welke ten slotte een overschot laten en anderen welke een grooter verlies te zien geven. Opmerkelijk is, dat; ook in deze pas ver schenen Kruideniersstatisiek weer gewe zen wordt op het feit, dat nog steeds niet alle deelnemers een juiste onderscheidng maken tusschen particuliere uitgaven en onkosten voor de zaak. Vooral de kosten van de rubrieken schoonmaken en schoonmaakmateriaal en bedrijfskleeding, contributies voor vak- en standsorganisa ties, reis- en verblijfkosten voor zakelijke doeleinden of in verband met het ver- eenigingsleven, alsmede fooien en geschen ken voor klanten enz. worden nog dikwijls als privé-uitgaven geboekt. Gevolg is dat men hierover belasting betaalt. Ook in het opzicht van teveel belasting betalen kan deze statistiek den ondernemer heel wat leer en. Een ander interessant punt is de prnes-- tatie per hoofd van de medewerkenden. Daaromtrent bevat deze uitgave belang rijke gegevens, welke goed gebruikt, voor de resultaten van een zaak van groot nut kunnen zijn. Een deelnemer aan vorige statistieken had het daaromtrent in een vorige statistiek gepubliceerde op zijn zaak toegepast en was tot merkwaardige conclusies gekomen in verband met den uitbreng. Na de toegepaste verbetering gaf hem dat een belangrijke besparing. Dezelfde deelnemer had eveneens naar aanleiding daarvan de samenstelling van zijn omzet eens nagegaan en was tot merk waardige conclusies gekomen in den zin als hierboven voor de waschindustrie ia gezegd en zooals ook vroeger hier ter plaatse betoogd is. Ook in dat opzicht kon- hij aan de hand van de publicatie verbe teringen aanbrengen. Een derde punt, dat eveneens te dik wijls verwaarloosd wordt is de groote van den aangehouden voorraad in verband met den omzet. In den regel is deze te groot en verkeerd samengesteld. Nauw keurige vergelijking van de cijfers uit deze statistiek kan den winkelier ook daaromtrent heel wati leeren. De ruimte veroorlooft niet om alle pun ten aan een nauwkeurige bespreking te onderwerpen en in bijzonderheden met cij fers toe te lichten. Overigens trekt de on dernemer slechts dan in elk opzicht nut van dergelijke statistieken,; als hij zelf een goed ingerichte administratie voert en de cijfers nauwgezet vergelijkt. Hier is slechts met voorbeelden aangegeven, dat, en ten deele ook hoe, dit) kan ge schieden en welke nuttige en voordeelige ervaringen anderen te dezen reeds heb ben opgedaan. Opmerkelijk is wel, dat terwijl de waschindustrie in Zeeland wel aan deze statistieken deelneemt, de krui deniers in de laatste uitgave nog door afwezigheid schitteren. Nadruk verboden. De werkloosheid te Middelburg. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg ston den heden ingeschreven: geheel werkloos: 726 mannen en 14 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 6 mannen; niet werkloos: 6 mannen en 1 vrouw. Algemeen totaal vo rige week 759; bijgekomen 38; afgegaan 44; over 753. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de minister van economische zaken op grond van de huidige aardappelpositie heeft be sloten, de verhooging van de monopolie heffing op den invoer van aardappelen eerst te doen ingaan op 27 Juni. De Londensche pers behandelt heden ochtend de vervolging der Joden in Duitschland en Oostenrijk. De „Times" publiceert een studie over het lijden van de Oostenrijksche Joden na- de Anschluss: physieke kwellingen, open bare vernedering en geautoriseerde diefstal. Duizenden Joden moesten de straten vegen- en de gevangenissen der nationaal-socialis- ten schoonmaken. De huizen van rijke Jo den werden geplunderd, tienduizenden wer den tot werkloosheid gedoemd en hun be zit onder een of ander voorwendsel in be slag genomen. Dag en nacht werden Joden zonder onderscheid van sexe of leeftijd ge vangen genomen en naar concentratiekam pen gezonden. WISSELKOERSEN. Heden. Gisteren. Londen 8.96 8.96 Berlijn 72.82% 72.82 Parijs 5.02% 5.02% Brussel 30.62 30.62- New-York 1.80% 1.80% Tentoonstelling schilderijen door K. de Vries. Tot 2 Juli a.s. exposeert in Sturm's toonzaal, te Goes, de Vlissingsche schilder ir. K. de Vries. De eerste indruk van deze tentoonstel ling is: dat we een goede, oude bekende weerzien. En als we dan, tusschen velerlei ander werk een goed-geiykenden kop van Jacobs ontdekken, begrijpen we dien in druk: een leerling van Jacobs. Toch is De Vries geen slaafsche navolging van zijn leermeester, we ontdekken telkens, dat hjj naar een eigen weg, een eigen visie, zoekt. Het z'ijn echter nog aarzelende stappen. Vooral in zijn zeegezichten vinden we Ja cobs terug, in de sfeer, in de techniek. Maar wat bij Jacobs ijl en teer is, is hier slechts een verdoezeling van grenzen. In een klei ner stukje, no. 8, durft De Vries echter meer zijn eigen weg gaan, geeft hij, met enkele, scherpe zetten, een golfslag aan. En dat is goed en gaaf werk. Vooral ook in zijn koppen toont De Vries, dat hij bang is, voor wat hijzelf zal noemen: een misstap. En daardoor hebben die kop pen iets stijfs. In bijna al het werk van dezen schilder ontdekt men een drang naar fotografische weergave, en we bedenken dan, dat hij ook ingenieur is. Mogelijk, dat dat zijn school- sche vorming hem te zeer als hij schildert,- gevangen houdt. En toch is er veel te waardeeren in dit werk: teekening, kleur, techniek. Men ziet dat het best in het kleinere werk. Bijvoor beeld: een stilleven, dat hij waarschijnlijk met volle overgave schilderde: een kope ren vaas met distels. Dat is een gaaf stuk je. Mooi van compositie, uitstekend van stofuitdrukking. We kunnen den minnaar der schilder kunst dan ook een bezoek aan Sturm's toon zaal, die voor ieder vrp toegankelijk is, aan bevelen. Hij zal er menig stukje aantret- fen, dat hem boeit, en dat zijn bewonde ring wekt. De TN het we ging va| geneesl onder h| kunst" gebrekb het aanl Dit zf geschied voor hel male w< ter geei De m| nig moe met biji ontwerp| heid a£ De rig de omtrent| acht wie doe ding vaj verleenc ke beha wie 95 De vroeg De mir zeggen De D e het bestj sche Str domein over 19ij 60 pet. ganger een acl waarna leenen. bevoegd op de terie. Dl gevolgd, niet tof meerder drongen! is het mer hed is een voorlich| der cor ken, gel instellinf zin. Er De pacb scheldinjl regeerin| moetien hoe hij ven. WJ ding mi opbreng; koopmaf zou onr beslissinj moeten De he dat het ter een I van inli leent hii dat de Chr, Zit singer Kromme Thuis: Juni onze ge NoordsiJ 40-jarigt denken. Geleg Juni v „Nieuw< He kalm geste der, in 84 je \X L P Voor neming, van mi Mej. Middel! Voor toonde fergetei tamilie, N. en 5 j

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2