förxrtrïticïule MIDDELBURGSCHE COURANT (8. GOESCHE COURANT Zeeiands Boerenstand in 't Zeeuwsche Land, BMJtULAND. Kleedermakerij J. HOOFTMAN Jr., Vlasmarkt, M'burg. Examen doen ïO cent. Med.) Restant coupons voor costuums naar maat. Zeer chique dessins. f35 - 39 - 45 - 48 (Ingez. Med.) ZEELMD. MIDDELBURG. WEERBERICHT. U zult geen last hebben van „zenuwen", indien U 'n "AKKERTJE" neemt! WALCHEREN. ■f dat derhalve eerst by het iet heffings- I worden. He- Dagblad. Uitg.N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 140. TWEE BLADEN. VRIJDAG 17 JUNI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. )L. fieei examen te Vlis- 415,5 M. NCRV. |ie. 8.15 Ber., 10.30 Mor- 'ello met pi- 12.15 Gram. Gram. 2.30 Ic. en gram. it en Gram. iBer. 7.15 Li- 8.00 Koor ichtsch Sted. ANP. 10.20 |im. Ca. 11.50 M. [10.20 VARA. VPRO. 9.00 [10 VARA. 10.00 Mor- 10.40 Gram. 0 Orgelspel. 12.30 Kovacs Verv. conc. 4.00 Gram. ti. 6.00 Ram- ^1. 6.50 Ham- 7.20 Ber. 3.00 Viool en 7.ARA-orkest. m der Him- |0 Avondwp- Esmeralda- 11.55—12.00 Orgelconc. userie. 1.35 strijkkwartet llamatie. 5.20 ian-trio. 6.20 |6.50 le acte Nürnberg". Ie. 9.20 Ber. ie uitz. 10.10 Nürnberg". H). -9.05, 10.10, 2.05 Gram. g. 5.20 Casa- 8.50 Radio- fcstconc. m.m. 7.30 en 8.50 jst. 2.30 Vroo- 6.20 Piano. |taal kwartet 10.35 Gram. en solisten. &22 m: 12.20 st. 1.50—2.20 soliste. 6.05 ]te. 8.20 Sym- i.v. solisten, one. 10.05 en en 1.30 Loi- 5.20 en 6.00 en zang. 7.35 Jit Londen: br von Nürn- irkest en so- .571 m. 7.30 lek's ork. en B0 Ber. 10.40 11.05 Ber. 1.20—2.20 Or- fN. (Groentenvei- ein 613 c., Jen 43—52 c., ionen 3643 65 c., Tuin- B5 c., Peulen [illes per kg. Slauien 1,5 >arber 14,5 bos. Bloem- c., Komkom- 2.20—2.42 p. —15 c., Drie- c., alles per e 1012 c., stuk, Prui- 29 c., Aard es 8896 c., ler kg. ethiums 2 c., Hortensia 22 Bolbegonia's Kruisbessen ultura: aan- -1.42 per kg. rlichten tuin; iuwtent. der [arkt 20.30 h. Het mysterie Moto slaat l. matinée. >oer, M'burg. EEN NABETRACHTING. Navita de ventis, De tauris narrat arator, Enumerat miles vulnera, Pastor oves. (Propertius) De oude Romeinsche dichter wist het reeds, dat een ieder het meeste be lang in zijn eigen zaken stelt, toen hij zong: „Van de stormen spreekt de ma troos en van zijn stieren de landman; de krijgsman telt zijn wonden en de herder zijn schapen" Zoo spreekt de Zeeuwsche landbouwer natuurlijkerwijze van zijn paarden, zijn hoorn- en pluimvee, zijn akkerbouwproduc ten en zijn zuivel, en het is eveneens slechts natuurlijk dat bijna uitsluitend dit zijn belangstelling heeft. Bijna, niet ge heel echter, want ook het leven des ge- rusten landmans, waarvan Poot in navol ging van Ovidius destijds dichtte, „dat het zoo genoeglijk henen rolt", is sinds den tijd van laatstgenoemde niet alleen, maar zelfs sinds nu wijlen Poots tijd al, aanzienlijk minder genoeglijk, minder ge rust, daarentegen veel zwaarder, samen- gestelder en moeilijker geworden. Zoowel in theoretisch-wetenschappelijken zin als vanwege de economische omstandigheden van den boerenstand. Maar deze grootere samengesteldheid en, om het zoo eens te zeggen, meer „ge leerdheid" van het boerenbedrijf, dat met zijn lagere, middelbare en hooge scholen, zjjn laboratoria en wat niet al, de indu strie met haar research-werk in geleerd heid naar de kroon begint te steken, maakt, dat de spreuk van dien anderen ouden dichter, Horatius: „Beatus ille, qui proeul negotiis, ut prisca gens mortalium, paterna rura bobus exercet suis", niet meer gelden kan: „Gelukkig hij, die vrij van beslommeringen, evenals zijn oude voorvaderen, zijn vaderlijk landbouwbedrijf met zijn ossen bewerkt"dat mag dan in den tijd der Romeinen gegolden heb ben, dit is zeer zeker niet meer van dezen tijd.' De boer houdt zich gansch niet meer verre van de beslommeringen des publie- ken levens, hij doet terdege mede aan de algemeene landspolitiek, enmet alle respect voor dat wijze woord „we hebben het altijd zoo gedaan, mijn vader en mijn grootvader en mijn overgrootvader". hij komt nu toch wel terdege tot het in zicht, dat achter deze traditie ook veel sleur, veel gemakzucht, veel onkunde en schijnwijsheid schuil gaat; dat het dik werf meer gemakzucht dan waarlijke eer bied voor een schoone traditie is, die hem er van weerhoudt te breken met het „we hebben het altijd zoo gedaan"om het nu eens anders te gaan doen. Niet omdat het zoo nuttig zoude zijn de dingen enkel maar eens anders te doen... de zucht naar grillige mode-veranderingen kent de boerenstand in haar bedrijf ge lukkig niet, maar: omdat de deskundigen die slechts het belang van den boer op het oog hebben, hem overtuigend kunnen bewijzen dat anders doen beteekent: b é- t e r doen, derhalve grootere opbreng sten van betere hoedanigheid verkrijgen, die beter aan den man gebracht kunnen Worden. En ziet: dit brengt ons ongemerkt op de landbouwmaatschappijen in het alge meen, en, als nabetrachting tot de Z.L.M.- dagen, op de Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij in het bijzonder. Want naast de rijksdiensten, de consulentschappen en de laboratoria, ligt er op dit terrein toch wel een allereerste taak voor de organisatie van den landbouwenden stand zelf! Het zélf doen is altijd en overal een prachtige eigenschap aangenomen, dat men in staat, bekwaam en bereid is de dingen zelf goed te doen! doch dit geldt dunkt ons, thans voor den landbouwenden stand toch wel zeer in het bijzonder. De dingen moeten in het algemeen ge sproken, niet allemaal van boven af, van de regeering, komen; bij den boerenstand dunkt ons dit al glad verkeerd. Scholen en laboratoria stichten, onderwijzers en onderwijzeressen opleiden, professors en leeraren aanstellen, consulenten en amb tenaren voor landbouw en veeteelt en zuivel, best, allemaal niets op tegen en veel voor. Maar we zouden zeggen: daar moet dan ook de streep getrokken wor den. Wanneer de structureele veranderin gen, waarvan de heer Louwes eergisteren in Goes, o.i. terecht zoo nadrukke- hk gewaagde, zich inderdaad goed, niet en nadeele van de gemeenschap en niet vnitrati _,van clen boerenstand, zullen uitvfiof dan moet de eerste opzet en r,van or>der overheidscontrole liewn ric' ln ant^en van de boeren zélf hif elirnar11 moa en niet te hooi en te gras van lieden arkte ambtenarencorpsen nnard tat i vroe§er nauwelijks c-en paard van een koe konden onderscheiden het h g ^Ve^aars en ordenaars van het boerenbedrijf, worden aangesteld- dan moeten de deskundigen bij uitaemendheM namelijk de boeren z 1 f Z dan natuurlijk door middel van hun'orea- nisaties) deze zaak ter hand nemen. Natuurlijk wij zuïlen het hier eveneens onverbloemd^ zeggen onder streng'e con- controle van de overheid. Want hoezeer wij erkennen, in alle oprechtheid, dat de boerenstand in menigerlei ODzieht Inderdaad het fundament van ons natio nale volksbestaan vormt, daarnaast mag nimmer uit het oog worden verloren dat hij een onderdeel van een g e- h e e I is: het Nederlandsche Volk. Wanneer de boerenstand, door zich in het verleden teveel op de zinspreuk van Horatius georiënteerd te hebben, in de verdrukking mocht zijn geraakt, dat hij uit zijn isolement trede, en zich late hoo- ren. Niet per enkeling, maar, zooals past in dezen tijd van het aantal: georgani seerd. Hecht en sterk en in massa georga niseerd. Wanneer bijvoorbeeld de boerenstand de landarbeiders daarbij inbegrepen van oordeel mochten zijn, dat de stede lijke arbeiders, de werkers in de industrie, de scheepvaartbedrijven etc. door hun sterke organisaties een bevoorrechte po sitie mochten hebben verkregen: dat z\j organisatie tegenover organisatie stellen, opdat ook den boerenstand, den landarbei der inbegrepen, recht gedaan worde. Wij zijn daar vierkant voor. Slechts on der dit ééne belangrijke beding: dat men nimmer vergete een onderdeel des groo- ten geheels te zijn, en dat de maatregelen bedoeld om onrecht, de groep aan gedaan, weg te nemen, nimmer mogen strekken alleen tot heil van die groep en daarnaast tot onheil voor het geheel! V -l- Een sober levende, hard werkende, tot de geheele samenleving der menschen nut tige zaken voortbrengende, boerenstand heeft recht op een menschwaardig bestaan, recht op de volle waardeering, die hem in de samenleving toekomt. Ook nog in een ander opzicht. De cri sisdictator ook in zijn uiterlijke ver schijning een indrukwekkende krachtfi guur heeft in Goes naar onzen smaak teveel, afgegeven op de psychologie. Daar werd tegenwoordig veel te veel mee ge werkt, zoo meende hij, ervan verzekerd in zijn gehoor een goedkoop succes met dit grapje te verwerven. Ten onrechte evenwel. De psychologie, in populairen zin verstaan en zoo be doelde de heer Louwes het is de ken nis van de ziel der menschen, en van hare werking in actie en reactie. Welnu: deze kennis is ontzaglijk belang rijk. Niet alleen voor de wetenschap, maar voor de dagelijksche praktijk" des levens. En onze regeering, in stede van teveel „aan psychologie te doen" doet er, dunkt ons, zelfs aanzienlijk te weinig aan! Als de Nederlandsche regeering niet dikwerf zoozeer van psychologisch, met name van massa-psychologisch inzicht gespeend was, als thans herhaaldelijk het geval blijkt te zijn, dan zouden de zaken in Nederland er, dunkt ons, heel anders voor staan. Om maar één ding te noemen: het is uitsluitend zijn machtig massa-psycholo gisch inzicht geweest, hetwelk den heer Adolf Hitler van stucadoorsknecht via sol daat in den wereldoorlog tot keizer van Duitschland en Oostenrijk gemaakt heeft. Als de Nederlandsche regeering een mi nisterie van propaganda instelde, als de Nederlandsche voormannen op allerlei ge bied ook op landbouwgebied blijk gaven méér inplaats van minder op de psychologie van de massa des volks te letten, dan zouden zij ontzaglijk veel meer kunnen bereiken; dan zouden zij kwalijke stroomingen, die er in ons land óók zijn, aanzienlijk veel beter dan nu het hoofd kunnen bieden tot heil van ons goede Ne derlandsche volk! De ziel van de menschdat is niet een bijkomstigheidje, waarmede slechts de geleerden en de dominees zich in ver loren oogenblikken moeten bezig houden: de ziel van de mensch, dat is de mensch zelve, altijd en overal. Wat was het an ders dan zich tot de ziel van zijn gehoor te richtentoen ir. Louwes zijn verach ting voor de psychologie de zaal inslin- gerde? En wat was het anders, dan een psychologische reactietoen de luister aars er om grinnikten? Wie de drie Zeeuwsche Landbouwdagen, die nu weer achter den rug zijn, over ziet, kan niet anders dan tot de gevolg trekking komen, dat de Zeeuwsche boe renstand zich waarlijk niet te beklagen heeft over gebrek aan belangstelling. Noch van zichzelve, van zijn samenstellende dee- len welteverstaan, noch van de anderen. Dat was al merkbaar bij de officieele ope ning in het statige Goesche Raadhuis, waai' zoowat heel het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland met zijn grif fier, vrijwel geheel de Goesche Raad met Burgemeester en Wethouders en secretaris, en tal van autoriteiten aanwezig waren; dat is ook wel gebleken uit het feit, dat de „big boss" van de crisis, ir. Louwes, een groote, en, laat het erkend zijn belang rijke en vierkant-duidelijke rede heeft ge houden in de algemeene vergadering; dat is gebleken uit het feit, dat de directeur- generaal van den landbouw ir. Roebroek zélf de landbouwtentoonstelling is komen openen; dat is gebleken in de gulheid, waarmede meer dan honderd automobiel- bezitters hun wagens voor den grooten rondrit ter beschikking hebben willen stellen; dat is bovenal gebleken uit de enorme belangstelling, welke er voor de tentoonstelling bestond van de kant van den boerenstand. Wie het tentoonstellings terrein naderde en zag waarmede de vel den ervoor bedekt waren, zou waarlijk meenen dat de Zeeuwsche Landbouw een nieuw product om te telen had ontdekt, namelijk: automobielen en fietsenzoo welig groeiden die daar op de Goesche kleiakker na akker vol Het zijn prachtige dagen geweest, door heerlijk-mooi en toch niet te warm zo merweer begunstigd. Succesrijke dagen ook voor den vitalen voorzitter der Z.L.M., die in zijn groote rede door tijdsgebrek hier en daar iets bekort weer vele voortreffelijke dingen omtrent den Zeeuw- schen landbouw en den Zeeuwschen boe- Prinses Juliana zal voetbalwedstrijd ten bate van bloedtransfusiedienst bijwonen. Prinses Juliana zal a.s. Zaterdag te Rot terdam den voetbalwedstrijd bijwonen tus- schen Sparta en Feijenoord, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan den bloedtransfusiedienst van het Nederland sche Roode Kruis. Het Prinselijk paar op den feestavond der NederlandschZweedsche Vereeniging Gisteravond hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard het feest bijgewoond, dat de Nederlandsch^Zweedsche Vereeniging in het hotel „Het Bosch van Bredius" te Naarden heeft gegeven, ter eere van den tachtigsten Verjaardag van koning Gustaaf V. Het Prinselijk paar arriveerde na den feestmaaltijd om half elf en heeft een .vertooning van Zweedsche films bijge woond en een muziekprogramma hooren uitvoeren. Te kwart over twaalf keerden de hooge gasten naar Soestdijk terug. RADIO-REDEVOERINGEN OVER DE ZOMERPOSTZEGELS. De minister van sociale zaken zal Maan dag, 20 Juni, 's avonds van 7.15 tot 7.30 uur over de zenders van de N.C.R.V. en de V.A.R.A. een rede houden over de zomer- postzegels. DE „JAN VAN BRAKEL" NAAR CURASAO. Hr. Ms. politiekruiser „Jan van Brakel", onder bevel van den luitenant-ter-zee 1ste klasse jhr. N. J. C. Versluys, is op 16 Juni van La Guaira (Venezuela) naar Curacao vertrokken. FRANCO WEIGERT NEDERLAND PYRIET. Zwavelzuur-industrie koopt thans elders in. Naar het Hdbl. verneemt, heeft de regee ring van Franco eenigen tijd geleden den uitvoer van pyriet naar Nederland, voor zoover die geschiedde uit de Spaansche ge bieden, waarover Franco het bestuur uit oefent verboden. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat de regeering van Fran co met dezen maatregel een economisch wapen wenscht te hanteeren ter verkrijging van eenig politiek voordeel bij de verhou ding tusschen Nederland en de regeering van het nationalistische Spanje. De zwavelzuur-industrie in ons land, die pyriet bezigt, ondervindt vooralsnog van dezen Spaanschen maatregel geen hinder, aangezien in den aanvoer van pyriet tot nu toe nog wordt voorzien door invoer uit Noorwegen en Italië en van Cyprus. Pyriet vormt de voornaamste grondstof voor de zwavelzuurbereiding. Zwavelzuur ■yvordt in tal van Nederlandsche industrieën gebruikt, o.a. in de olie- en vetindustrie, textielindustrie, de gasbedrijven en de kunstmestindustrie. Spanje is de belangrijkste leverancier van pyriet, hoewel deze grondstof ook door andere landen, als Noorwegen en Italië wordt uitgevoerd, zij het dat dit laatste land thans weinig levert. In 1937 voerde Nederland totaal 361,727,248 kg pyriet in, waarvan 209,319,896 kg uit Spanje. Voorts o.a. uit Italië 31.8 millioen kg, uit Noorwegen 23.4 millioen kg en uit Griekenland 33.3 millioen kg- DE ZIEKENFONDSEN OP 1 JANUARI 1938. In de 5e aflevering van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek is een overzicht opgenomen van den stand van de ziekenfondsen op 1 Januari 1938. Op dezen datum waren 3.747.100 personen bij ziekenfondsen aangesloten, d.i. 43.4 pet. van de Nederlandsche bevolking. Gedurende het jaar 1937 nam het leden tal met ruim 5 pet. toe. Alle categorieën van fondsen hadden aan deze stijging deel, de maatschappijfondsen en de directiefond sen groeiden het sterkst, met resp. 8 en 5 pet. In onderstaand staatje vindt men het aantal aangesloten personen op 1 Januari 1938 in de verschillende provinciën, bene vens het aantal aangesloten personen per 1000 inwoners. totaal per 1000 inw. Noordbrabant 318.825 317 Gelderland 306.391 338 Zuidholland 1.141.649 540 Noordholland 960.008 583 Zeeland 70.492 278 Utrecht 212.992 456 Friesland 57.099 136 Overijssel 295.593 523 Groningen 104.440 249 Drenthe 62.251 256 Limburg 217.360 364 Tevens heeft het bureau bij een aantal fondsen een onderzoek ingesteld naar het aantal personen, dat een tegemoetkoming renstand in het algemeen, gezegd heeft... die zelfs onmiddellijk na ir. Louwes spre kende ongewild bewéés, hoezeer wij in het bovenstaande wel gerechtigd waren de aandacht voor den zielschen kant der samenleving te eischen, waarop hij recht heeft: immers tegenover het nuchtere en in zijn soort ook weldadige materialisme van den regeeringscommissaris voor de landbouwcrismaatregelen stelde mr. Die- leman de ideëele vraagstukken welke den Zeeuwschen landbouwenden stand tegen woordig raken, zeer bepaald op den voor grond. Terecht: is daar niet geschreven?: ...„De mensch zal bij brood alleen niet leven!" in de,premie ontving in de eerste week van Januari 1938. In deze week werden meer dan 300.000 personen gesteund met een tegemoetkoming in de premie. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 23 tot en met 28 Mei bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 561.600 personen (waaronder 76.100 land arbeiders). Voor de 485.500 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 23.8 (in de vorige verslagweek, 9 t|m 14 Mei 1938, was dit percentage 24.2). In de tweede verslagweek van Mei was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren a.v.: 1935 30.0, 1936 31.0, 1937 24.7. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 28 Mei 1938 in totaal 352.921 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 334.096 mannen. Van deze werkzoeken den waren er 334.904 werkloos, onder wie 321.135 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal van werkverschaffing en steun- verleening werden op 28 Mei 1938 158.072 hoofden van gezinnen (en kostgangers) in gevolge een steunregeling gesteund, terwijl 45.136 personen bij een werkverschaffing werkten. Met behulp van de steunregeling voor kleine boeren werden op 28 Mei 1938 21.711 personen geholpen. DE HOOGE AARDAPPELPRIJZEN. Een telegram aan den minister. De Nederlandsche Bond van handelaren in aardappelen heeft het volgende tele gram gezonden aan den minister van eco nomische zaken: „In verband met Donderdag gebleken prijsverhooging nieuwe oogst aardappelen op veilingen Noordholland dringen aan op annuleering monopolieheffing-verhooging per 20 Juni a.s. In aanmerking nemend geringe aanvoe ren op producentenveilingen -en vraag voor aardappelen van Belgische zijde, ach ten overblijvend aanbod te gering voor bin- nenlandsche consumptie-. Adviseeren der halve te overwegen voorloopige algeheele annuleering van invoermonopolieheffing met restitutie op voorradige hoeveelheden geïmporteerde aardappelen. Aardappelen oogst 1937 zijn practisch niet meer beschikbaar." Besmettelijke ziekten. In de week van 5 tot en met 11 Juni kwamen er in onze provincie 4 gevallen van roodvonk voor, nl. twee te Ovezande en één in ieder der gemeenten Driewegen en Schoondijke. Zangconcours Zeeuwsche Zangersbond. „Zang veredelt". De Zeeuwsche Zangersbond „Zang ver edelt" houdt dit jaar zijn concours op Woensdag 22 Juni te Haamstede, ter her denking van het 25-jarig bestaan van het „Haamsteedsch Zangkoor". 23 Zeeuwsche vereenigingen nemen aan het concours deel. De jury bestaat uit de heeren Henri van Nieuwenhoven te Breda en Eduard Flipse te Rotterdam. Het muziekgezelschap „Witte van Haemstede" verleent zijn mede werking. DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD. Op Woensdag 29 Juni, zal het Middel- burgsch Muziekkorps ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard een concert geven op het Molenwater. Daarna zal in samenwerking met „Uit het Volk Voor het Volk" en de signaalafdeeling van „Achilles" een fakkeloptocht worden ge houden. Deze zal grootendeels dezelfde rou te nemen, als die welke op 30 April zou worden gehouden, maar toen door het slechte weder niet is doorgegaan. Wij ko men op die route nog nader terug. De heer E. Kruijder alhier is in de de ze week te 's Gravenhage gehouden verga dering van de Nederlandsche Vereeniging van IJzerhandelaren benoemd tot algemeen voorzitter dier vereeniging. Veel belangstelling. De belangstelling voor de eerste opvoe ring van de operette „Goudhaartje en de Troubadour" ter gelegenheid van het 55- jarig bestaan van de Volkszangschool, is zoo groot, dat op 22 Juni de concert- en gehoorzaal geheel zal zijn uitverkocht en reeds besloten is tot het herhalen van de uitvoering op Zaterdag 25 Juni. NUTSSPAARBANK TE MIDDELBURG. In de Nutsspaarbank te Middelburg is in 1937 in 6189 inlagen 1.064.308 ingelegd en in 4096 terugbetalingen een som van 1.025.399, terugbetaald, waardoor het sal do tegoed steeg tot 2.474..229 tegen vorig jaar 2.366.155. Door het stijgen van het aantal spaarders van 5104 tot 5375 daalde het gemiddeld tegoed van den inlegger van 463 tot 460. De administratiekosten bedroegen 10512 of 1.96 per inlegger te gen 10.621 en 2.08 in 1936. Aan inleg gers werd aan rente vergoed 69.164 te gen 67.921 in 1936. Op de scholen werd Verwachting tot morgenavond: DE BILT: In het Noorden zwakke tot matige N.W. tot N. wind, in het Zuiden zwakke veranderlijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, in het Noorden wei nig of geen regen, in het Zuiden waarschijn lijk droog weer, weinig verandering in tem peratuur. UKKEL: Zwakke of matige wind, vooral in het N., bewolkt tot schoon, vrij zacht, nachtelijk temperatuursminimum ongeveer 8 gr. Za. 18 Juni. Zon op: 4 h 39; onder 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op: 23 h 56; onder: 10 h 14. L.K. 21 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 17 4.55 17.03 11.08 23.39 Zaterdag 18 5.31 17.42 11.38 24.15 Zondag 19 6.11 18.23 12.13 24.59 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 17 6.46 18.58 12.18 24.41 Zaterdag 18 7.18 19.34 12.50 Zondag 19 7.54 20.11 1.16 13.24 (Ingez. Med.) 4184 en met spaarbusjes 976 bespaard tegen 5135 en 739 in 1936. Freule Van Till 25 jaar directrice. Aan een ieder op Walcheren zal het mooi gelegen kasteel „Westhove" bekend zijn. Minder bekend is misschien dat dit kasteel met zijn roemrijk verleden sedert 1889 is ingericht als herstellingsoord voor kinde ren. Jaarlijks mogen daar drie maan den een twintig tal kinderen heenkomen teneinde in deze gezonde streek op te fleu ren. Indien mogelijk komen die dan uitslui tend uit Middelburg en Vlissingen. Aan het hoofd der inrichting is een direc trice geplaatst en het is de tegenwoordige functionarisse de heden jubileert jnkvr. M. A. J. baronesse Van Till, aanvaardde 17 Juni 1913 haar functie als opvolgster van mej. Mossel, zoodat zij nu gedurende 25 zomers een aantal kinderen op „Westhove" onder haar leiding heeft gehad. POLDER WALCHEREN. Tot commissarissen van den Polder Wal cheren voor den ongebouwden eigendom zijn gisteren herkozen bij candidaatstelling de heeren J. Bosselaar Szn, mr. Th. Port- heine, jhr. A. H. van Doorn, L. Dingeman- se Lzn en A. Maljaars Jzn, terwijl even eens bij enkele candidaatstelling gekozen is in plaats van mr. L. van Andel, die zich niet meer beschikbaar stelde, mr. P. Loeff te Koudekerke. DOMBURG. Een inwoner dezer gemeente deelde de politie mede dat zijn rijwiel was ontvreemd. De fiets was vergeten bij een werk even buiten de gemeente. Hij gaf een omschrijving, waarna hij direct de mede deeling ontving dat hij zijn fiets kon opha len te Westkapelle in de kazerne der ma rechaussee. Deze hadden nl. de fiets daar heen medegenomen en de beschrijving aan de politie hier opgegeven. RAAD VAN DOMBURG. DOMBURG. Donderdagavond kwam de Raad voltallig bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken. Bij het vaststellen der notulen wenschte de heer De Pagter aanteekening dat hij nadrukkelijk de subsidies voor het Groe ne Kruis, Bewaarschool en Diaconessenver- eeniging had uitgezonderd, toen hij sprak van het doorhalen van subsidies op de ge- meentebegrooting. Zulks geschiedde. Bij de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van de P.Z.E.M., dat op verzoek van B. en W. het verstrekt bedrag voor stroomlevering aan het pompgebouw van de waterleiding zal worden verlaagd per 1 September met 250. Tot plaatsvervangend ontvanger werd benoemd de heer J. P. Almekinders, die ook plaatsvervangend secretaris is. Op voorstel van B. en W. werd de bezoldiging van den 2en ambtenaar ter secretarie aldus gere geld: Na 1 Juni 8 per maand en na 1 September als de betrokkene deel zal ne men aan den opleidingscursus, 12 per maand. Een terugvordering van 1400 door het rijk voor te veel genoten opbrengst van belastingen, maakte aantasting van de re serve tot een bedrag van 850 noodzakelijk. De voorz. zeide naar aanleiding hiervan

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1