Oude Jenever De Landbouwdagen Ie Goes. Y. HONDIUS. Sparen LICHT EN LUCHT hav bank tr-t-Uerin9" GESLOTEN zullen zijn LAATSTE BERICHTEN. ADVERTENTIEN. op Donderdag 16 Juni ,.o. Defhuidige positie van den J Nederlandschen landbouw en de 'verwachtingen voor de j naaste toekomst. De ontvluchte gevangene onder Rilland-Bath gepakt. IJZENDIJKE GEVESTIGD te AMSTERDAM GENOOTSCHAP VOOR RECLAME (De Notarissen VAN DISSEL, HAMELYNCK en JONKERS vanaf 12.30 uur EENIGE DAGEN !GOED- KOOPE AANBIEDING Lampekappen, Kronen, Schemerlampen, enz. G. A. TEMME - Tel.<[757 BIG-BEN Regenmantels BIG-BEN Regenjassen j. Hooftman Jr - Vlasmarkt DENEYERS FRèRES scH|EDAI* -i£Q te Woensdagmorgen half tien werd in de zaal van den hr Krijger te Goes de alge- meene vergadering van de Z.L.M. gehou den De voorz., mr. P. Dieleman, opende TP 'hiieenkomst', met bijzondere woorden v=n welkom tot de "vele vertegenwoordi gers der instanties op het gebied van pro vincie, gemeente, land- en tuinbouw, handel en vereenigingswezen. De benoeming van den heer Van Hoorn tot eerelid, werd onder applaus bekrachtigd. De VOORZ. bracht het voorstel ter sprake van den Kring Westelijk Zuid- Beveland inzake de bemoeilijkende bepa lingen van de Vogelwet. Spr. zeide, dat de Z.L.M. in deze reeds diligent is en tracht een vlottere regeling te verkrijgen. Het voorstel van deze afdeeling, om tot opheffing van de veeteeltregeling te ge raken, en het schrijven van Zuidzande over de slechte opbrengst, der landbouwbedrij ven en de houding van den minister van Economische zaken, zal in verband met de rede van ir. S. W. Louwes, regeerings com missaris voor den akkerbouw en de vee houderij te 's-Gravenhage, daarna nader behandeld worden. Na advies van de Commissie tot nazien der rekening over 1937, waarbij der com missie op de hooge kosten van het Land bouwblad wees, werd deze als ingediend goedgekeurd. Ir. S. W. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, thans ter vergadering komende, werd ver welkomd door den voorzitter. Daar ir. Louwes zeer aan zijn tijd gebonden was, werd hem dadelijk het woord verleend. Spr. hield een rede over: De Nederlandsche landbouw is in den loop van zijn ontwikkeling, speciaal sedert op. advies van de Staatscommissie van 1886 niet de bescherming maar de technische vooruitgang als de weg gekozen is, steeds meer den kant van den export opgegaan. Deze ontwikkeling heeft de Nederlandsche Regeering bevorderd en de landbouw ging zelve accoord met deze oplossing. Men kon zich in die dagen eigenlijk niet voorstellen dat de wereld zoo op haar schreden zou terugkeeren, dat een toestand kon ont staan, die wat, zijn belemmeringen en re glementeeringen van den handel betreft, deed denken aan reeds lang voorbije toe standen uit den tijd van het mercantilisme of misschien zelfs wel aan de Middeleeu wen. De positie van onzen landbouw zou ge durende de crisis, indien van regeerings- zijde niet was ingegrepen, hopeloos gewor den zijn. De normale internationale markt voor landbouwproducten bestond eigenlijk niet meer, wijl de geheele wereldmarkt tot één groote dumpingmarkt geworden was. Toen de crisisverschijnselen zich in ernst openbaarden, wist eigenlijk niemand pre cies, wat er gebeurde en het beste wat men kon doen was op een gegeven oogen- blik te versterken, daar waar de weer stand dreigde te verzwakken. Altijd en al tijd was er de hoop dat het vandaag of morgen eventueel zou verbeteren, zoodat de bijzondere maatregelen zouden kunnen verdwijnen. Op het oogenblik lijkt het, dat we daar verder af zijn dan ooit. Zoowel met de prijzen als met de afzetmogelijkhe den is het weer heelemaal mis. Iedere week haast komt er een nieuw bewijs van de vermindering van de afzetmogelijkhe den. De geweldige militaire spanning, die de geheelew ereld op het oogenblik van week tot week tot sterkere bewapening aan spoort, is een van de oorzaken, die de ver betering tegenhoudt. Er zijn meerdere oorzaken, maar een van de oorzaken is ook, en misschien is deze zelfs de belangrijkste, dat het even wicht tusschen productie en verbruik is verbroken en dat daardoor de overproduc tie, die er niet behoefde te bestaan, een veel dreigender spook geworden is, dan ooit in het verleden. Volkomen interna tionale samenwerking zou de „overproduc tie zeker doen verdwijnen. Het is een onaangename geschiedenis, maar de Nederlandsche landbouw moet kiezen tusschen een ongebreidelde produc tie en de prijzen, die daaruit zouden re- sulteeren, en een gebreidelde, geregelde, mnnv a™ erde' geordende productie; maar dan mag men den eisch stellen, dat 71°^ hem accePtabel is of ten- TJ» it'- uet m°£eliike gedaan wordt den prijs te bereiken. Tusschen deze twee déilnóh 6r geen keuze en degene, die oroducHo Y°°rstelt met ongebreidelde artikel t l bekoorlijken PrÜs voor alle mfilehw beraiken Pleegt bewust volks- dan is nu i dat niet het Seval is> waaromtrp^i^Y dle Praat over dingen, begrip heeft niet het gerinSste bestaat in Nederland voor den W« hebbe^0P S^Pbeid tot werken len effll g aan verschillende artike- hebben eente?^6 lmP°rtbehoefte. Wij producten vonv aan vetten> aan eiwit- hetgeen niet wilV®eVoeder en aan granen, is of heeft in T.Jf geproduceerd. Vet een wor- ,r X1A gevai Yftten wordt vleesch, in geval is of heeft in =i a geproduceerd. neeit in al deze drie eevaiien bijproduct. In het geval van de melk wor boter Uitgedrukt arondtt6n- melk Zal in kg bedragen S/v t mm 125 millioen Nederlandsche veii7l anSUmptie van het voorzoover boter m -gt 140 milli°en en olie betreft Wo fmeJ spijsvetten lijk alle boter dU in W? ^emakke- ceerd kan die m Nederland geprodu- meteen de Zelve «peten we de export Va°n ^t6ntl6 aanvaardden, dat Stopgezet. en kaas zal worden Men mag nu aannemen, dat de kg vet, die het Nederlandsche volk opeet, gemid deld ongeveer een groothandelsprijs van 0.90 zal kosten. Zou men deze in den vorm van boter moeten nemen, dan zou de prijs nog zeker 50 hoogër moeten zijn, om denzelfden melkprijs als nu te kunnen uitkeeren. Een regeling dus in deze richting bij uitbreiding van melkpro ductie en bij het eten van alleen boter zou 50 verhooging van de kosten van de vetvoeding met zich mede brengen. Ik geef direct toe, aldus spr., dat de veronderstelling, die hier is aangegeven, zuiver theoretisch is, wijl het vermoedelijk nog niet in iemands hersenen opgekomen is, behalve dan misschien in die van een heel extra-ordinaire fantast, om werkelijk zoo iets voor te stellen. Iets anders is, dat uit dit uitgewerkte voorbeeld wel enkele conclusies kunnen worden getrokken. Ie. Het blijkt dan, dat ons tegenwoordig stelsel van vetvoeding betrekkelijk goed koop is en dat het toch met deze wijze van vetvoeding mogelijk is, om den boeren den prijs zooals bovenaangegeven voor de boter, d.w.z. voor de melk, uit te betalen. Al kunnen we de meerdere boter, die we bij uitbreiding van de productie van melk zouden krijgen wel opeten, we hebben er toch rekening mede te houden, dat ver grooting van de productie gepaard zal moeten gaan met vermindering van den uitbetalingsprijs voor de melk, tenzij men de kosten der vetvoeding voor het Neder landsche volk steeds duurder wil maken. Voorzichtigheid met de melkproductie in het belang van den landbouw is naar mtfn meening geboden. Maar het staat ook niet zoo, dat we nu verschrikkelijk bang behoeven te zijn voor iedere uitbreiding die de melkproductie als zoodanig onder gaat. Alleen als de export van zuivelpro ducten, met name van boter en kaas, quantitatief belemmerd zou worden, zou het wel eens ernstiger kunnen worden. 2e. De vetproductie als varkensvet en rundvet. Deze productie is vergeleken bij de plantaardige duur en er geldt dus ook voor, dat hoem eer we van dit vet moe ten eten, hoe minder vermoedelijk de consumptie zal worden. Waar alle vet- heffingen met elkaar dienen om een be hoorlijken prijs voor de boter te bereiken, zal, wijl het totaal geld, dat beschikbaar komt voor den landbouw geringer zal zijn de melkprijs moeten dalen. Evenwel de vetproductie langs dezen weg heeft een ander groot bezwaar en dat is dat zij al tijd gepaard gaat met een nog sterker stijgende vleeschproductie. Al zouden we dus meer vet kunnen gebfuiken, vleesch kunnen we niet gebruiken en nu kan men zich van alles voorstellen, men kan aller lei fantastische plannen opewrepn om het toch voor elkaar te brengen, de ervaring heeft ons wel geleerd, dat als de Neder landsche vleeschmarkt overvoerd is, het niet mogelijk is de vleeschmarkt ten bate van de producenten op een eenigszins be hoorlijk peil te houden. Vergrooting van de vetproductie langs dezen weg is dus naar mijn meening in het belang van den landbouw ten eenenmale af te raden. 3e. De vetproductie langs plantaardigen weg. Hiervoor komen vooral in aanmerking koolzaad, in het algemeen olieplanten. In de eerste plaats koolzaad en misschien de mogelijkheid van soja, misschien enkele andere, lijnzaad e.d. Het eenige gewas, dat vroeger van groote be.teekenis was en dat naar mijn meening voor groote uit breiding vatbaar is, is de koolzaad-cultuur Helaas leggen andere omstandigheden aan de uitbreiding van de koolzaadcultuur groote bezwaren in den weg, nl. ziekten. Mochten deze op de een of andere wijze overwonnen kunnen worden dan ligt hier de cultuur, waar de Nederlandsche akker bouw zich naar mijn meening zeer goed, voorloopig zelfs onbeperkt, zou kunnen uitbreiden. De tweede groep, waaraan wij behoefte hebben zjjn de plantaardige eiwitten. Plantaardige eiwitten kunnen wij op ver schillende wijze voortbrengen. Men kan ze voortbrengen in den vorm van speciale eiwitgewassen men kan ze ook voortbren gen door betere bewaring van de artike len, die we op onzen bodem teelen. Op het oogenblik worden proeven genomen met het drogen van gras. Indien dit prac- tische toekomst mocht hebben dan zou hier een middel zitten, waarbij de Neder landsche landbouw nog zeer behoorlijke uitbreiding van werkgelegenheid zou kun nen vinden. Daarnaast moge de aandacht worden gevestigd op nieuwe eiwitgewassen, zoete lupinen e.d. In de derde plaats hebben wij de uit breidingsmogelijkheden op het gebied van granen. Gelukkig bestaat hier nog een mo gelijkheid, die ook niet zoo verschrikkelijk gemakkelijk verdwijnt. Zelfs als onze nieuwe Zuiderzeelanden in cultuur zijn ge bracht zullen we nog een tekort hebben, voorzoover wij tenminste onzen export op peil kunnen houden. Zou onze export speciaal die van varkensvleesch en van eie ren ten gronde gaan dan zou de situatie natuurlijk veel moeilijker worden. Maar voorloopig is de uitbreidings-mogeljjkheid nog zeer groot. Natuurlijk heeft die inten sieve graanbouw van tarwe, gerst en rogge bezwaar, daarom is een nieuw gewas als mais zoo belangrijk. Er behoeft dus in Ne derland geen bunder land ongebruikt te blijven en men behoeft ook niet bang te wezen de intensiteit van de cultuur zoo sterk mogelijk op te voeren. Bij verbetering der technische processen van drogen en conserveeren bestaat hier de gelegenheid den hakvruchtenbouw niet alleen op- peil te houden, maar vermoedelijk zelfs uit te breiden. Regeling, leiding moet er zijn, maar dat is geen beperking over de geheele linie, alleen beperking in bepaalde onderdeelen, Die geheele leiding van de productie is niets anders dan dat we trachten te doen, datgene wat toch moet gebeuren, maar met zoo weinig mogelijk moeilijkheden het niet met leiding gebeurt, dan gebeurt de aanpassing door ongebreidelde maat schappelijke krachten. Dit stelsel van felle onderlinge concurrentie met de maatschap pelijke ondergang -van een aanzienlijk deel, is juist datgene, wat de tegenwoordige maatschappij niet meer verdraagt. Vroeger was er bij groote verschuivingen uitkomst in andere beroepen in andere landen. Nu niet meer. Overal zijn in alle beroepen Naar wij vernemen, is in den loop van vanochtend op den zeedijk nabij Bath ge arresteerd de dezer dagen uit het huis van bewaring te Middelburg ontvluchte gevan gene P., woonachtig te Soeburg. Volgens zijn zeggen zou 't P. Maandagavond gelukt zijn zijn woning te Soeburg binnen te ko men, waar hij twee dagen bleef. Om 4 uur vanmorgen moet hij met een taxi uit Vlis- singen naar Schore gereden zijn. Aldaar wilde hij een auto opsnorren, welke hem naar België moest brengen. Het lukte hem echter niet een auto te vinden en toen is hij maar langs den zeedijk aan den wandel gegaan. Onder Bath kwam hij twee kom miezen tegen, die zijn signalement in ons blad hadden gelezen. Ze meenden hem te herkennen, hielden hem aan, en leverden hem over aan de politie van Rilland-Bath. Vandaar is P. op transport naar Middelburg gesteld. Om 2 uur vanmiddag sloten de ge vangenisdeuren zich weer achter hem. DE ZEGAM-AFFAIRE. De rechtbank te Middelburg heeft he denmorgen vonnis gewezen inzake het pro ces door de directie der Imperial Gass As- socation ingesteld tegen de werklieden, die bü vonnis van Maart jl. hun rechten op het pensioen van de zijde van de Imperial heb ben zien afgewezen. Het nu gevoerde pro ces liep over het opheffen van de in 1934 tot een bedrag van 708.000 geplaatste borgstelling bij het kantoor Rotterdam der Amsterdamsche Bank welke borgstelling op 1 Februari 1937 is teruggebracht tot 550.000 voor eventueele rechtgeldig ver klaarde aanspraken van de werklieden. De rechtbank heeft in haar vonnis aan twee werklieden het betalen van 10 en aan de overige 41 van 466 opgelegd verhoogd met 5 rente. Tevens is de borgstelling vervallen verklaard. DE SCHIETPARTIJ TE IIILVARENBEEK. De toestand van de beide slachtoffers van de schietpartij te Hilvarenbeek, die in het ziekenhuis te Tilburg verpleegd worden, was hedenochtend goed. De gewonden blij ken te zijn: mej. Verhagen, echtgenoote van den gedooden man, en de marechaussee Vle- mingh uit Hilvarenbeek. De opperwacht meester werd niet gewond. Uit het onderzoek is gebleken, dat de marechaussees uit zelfverdediging hebben gehandeld. Eenige mannen zijn van hun bed gelicht. Het slachtoffer Verhagen was vader van acht kinderen. DE ZAAK-HANSEN IN HOOGER BEROEP. Gegijzelde journalist voor het Haagsche gerechtshof. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage diende heden in hooger beroep de zaak te gen den journalist C. L. Hansen, die gewei gerd heeft den naam te noemen van den- gene, van wien hij inlichtingen omtrent een geheime zitting van den Haagschen ge meenteraad zou hebben gekregen. Naar men zich zal herinneren, verscheen in het ochtendblad van „Het Vaderland" van 21 September 1937 in het raadsover- zicht een gedeelte over een geheime raads zitting, waarover de burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, van den schrijver van het overzicht den journalist C. L. Hansen, nadere verklaring vorderde C. L. Hansen, nadere verklaring vorderde, hoe hij aan de gegevens voor dit stuk was gekomen. Hansen weigerde den naam van zijn zegsman te noemen en bleef in die houding volharden, ook toen er een gerechtelijke instructie tegen het gemeenteraadslid N. N. werd geopend wegens schending van ge heimen (art. 272 wetb. van strafrecht) en Hansen op grond van artikel 221 wetboek van strafvordering als weigerachtige ge tuige werd gegijzeld. Deze gijzeling duurde van begin December tot het eind van die maand. Daarna heeft Hansen voor de Haagsche rechtbank moeten terecht staan wegens overtreding van art. 192 wetboek van strafrecht (het als getuige opzettelijk niet voldoen aan zijn verplichtingen, welke men als zoodanig te vervullen heeft). De rechtbank veroordeelde hem tot 100 boe te subs. 50 dagen hechtenis. Na een uitvoerig getuigen verhoor eisch- te heden de procureur-generaal bevestiging van het vonnis der rechtbank. EXPLOITANT VAN RADIOZENDER TOT DRIE MAANDEN GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Hedenmorgen stond voor den kanton rechter te Enschede terecht de fabrieksar beider G. van S. uit Glanerbrug, de exploi tant van de Glanerbrugsche amateurradio zender „Het volle profijt". Evenals de „Nachtegaal" heeft deze zender geruimen tijd gewerkt. Op 15 Mei werd de exploitant door de Enschedesche politie echter op heeterdaad betrapt. Verdachte Van S. wenschte ondanks dit feit, het in de dagvaarding tenlasté ge legde, (het leven van geheime radiouitzen dingen) niet toe te geven. Wel gaf hij toe, den zender gebouwd te hebben. Vroeger had hij er ook wel uitzendingen mee gege' ven, niet echter op 15 Mei. Uit de getui genverklaringen kwam echter het tegen deel vast te staan. Bij de ontdekking was het apparaat voor uitzending gereed. Verdachtè stond voor een microfoon te Spreken. De ambtenaar vein het O. M. achtte een strenge straf op haar plaats. Hij eischte zes maanden gevangenisstraf. De kantonrechter veroordeelde den man tot drie maanden gevangenisstraf, en vor derde vernietiging van het zendapparaat. Ongecorrigeerd. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent G. C. BEVIN. in alle landen dezelfde veranderingen als in den landbouw ingetreden. Wij staan midden in de beweging en wij moeten ver der omdat wij niet terug kunnen en dan lijkt het dwaasheid om nu te roepen om een stelsel, dat in wezen hierop neer komt, dat men de vrijheid van concurrentie in het binnenland ongebreideld laat voor één be roep, al sluiten we het buitenland uit, dat ons op zijn beurt ook uitsluit. In het begin van de crisis wist de land bouw in den regel wel de regeering te vra gen wat hij wenschte en hoe hij het wenschte, en toegegeven, dat dat vrij ge makkelijk was, want het waren middelen om de zaak drijvende te houden, nu lijkt het wel eens of dit doelbewuste optreden verflauwd is. Nu staan we voor de nood zakelijkheid van plannen op langen ter mijn. De landbouw moet het eens worden over de richting waarin de ontwikkeling zal gaan en als ik de uitingen van den land bouw goed heb verstaan dan is men het over het doel wel eens; daarover bestaat geen verschil van meening, n.l. den land bouw te geven een behoorlijk bestaan, maar men is het over de middelen niet eens en het doel krijgt geen volle verwe zenlijking, zoolang men het middel n^et kent. De landbouw zal zelve over de mid delen tot volle klaarheid moeten komen. Hierbij mag er wel eens op worden gewe zen, dat men bij het aangeven der midde len niet teveel aandacht mag schenken aan den psychologischen kant. Het zijn econo mische problemen, die met economische, zakelijke middelen moeten worden opge lost. Critiek, dat het niet langer kan, mede- deelingen, dat het zoo volkomen verkeerd gaat, zijn op zichzelve als symptoom van geestesgesteldheid zeer interessant, maar zij brengen ons geen stap verder. De be roering, die ontstaan is door den import van het bevroren vleesch, geeft wel aan, dat er een geprikkelde stemming is onder den landbouw. Op zich zelve is dat van betee- kenis, maar het brengt ons voor de oplos sing van de zaak niet verder. Wij staan midden in de structureele wijzigingen, voorzoover wij kunnen zinen en wij zullen er nog jaren in staan. Er wordt zeer veel gecritiseerd, gepraat en betoogd, maar er moge gegronde twijfel worden geuit, of de mogelijkheden voor al le wenschen vooraf ernstig worden bestu deerd. Er kunnen in de naaste toekomst aan on- ?en landbouw nog zeer zware eischen ge steld worden. Eischen, die hem duidelijk zullen maken, meer dan tot nu toe, wat structureele veranderingen beteekenen. Als dat gebeurt dan: zullen we er niet komen, doordat we ieder ons eind vasthouden, dan komen we er slechts met moed, met goe- denwil tot samenwerking en met den wil persoonlijke opofferingen te brengen. Als men meent nu en vooral dan, dat het indi- vidueele bedrijf doorgezet kan worden op den ouden voet, dan vrees ik, dat men zich aan groote teleurstellingen zal blootstel len. Getrouwd: HUIB. KAMPMAN en KOOS POLDERMAN, die ook, mede namens wederzijd- sche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belang stelling vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Middelburg, 15 Juni 1938. Getrouwd; C, A. DE BRUIJN VAN MELIS- EN MARIEKERKE en H, P, HOORWEG. Heemstede 15 Juni 1938. TANDARTS, VANAF 15 JUNI WOUWERMANSTRAAT 24. op Uw redamakottsa la •ca quMstie van g«!d uit sluitend nuttig te besteden, MET KENNIS VAN ZAKEN, RECLAME MAKEN. Elke maand leunt U oen keurig vorzorgd orgaan ontvangen, om U die ken nis van zaken bij te bren gen. U spaart belangrijk door f 15. par jeer uit te geven aan het lidmaat - schap van het KEIZERSGRACHT 23-34 AMSTERDAM-C. <5 Advcrteeren is NIET duur! Bij ons nieuwe lokaal-tarief kost deze advertentie op jaarcontract, 1 x per week,'nog geen gulden Vraagt inlichtingen aan het Bureau van deze courant VERHUISD: Dr. VAN MAREN BENTZ VAN DEN BERG, Kinderarts te Middelburg, van Laan van Nieuwenhove 24 naar PT* NOORDSINGEL 158. -W' TE GOES geven kennis dat hunne ^kantoren Allen die iets te vorderen had den van of verschuldigd waren aan wijlen den heer WOUTER DRONKERS, overleden te Arne- muiden 8 Juni 1938, worden ver zocht daarvan opgave te doen vóór 25 Juni 1938 aan Notaris J. Terp stra te Middelburg, Bij vonnis van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg d.d. 13 Juni 1938, is CAROLUS VLASSENROOT, zonder beroep, geboren 28 Maart 1853 te Sint- Jansteen en wonende aldaar, Hei kant B 192, wegens zwakheid van vermogens, op eigen verzoek ge steld onder curateele. Middelburg, 14 Juni 1938. De Officier van Justitie te Middelburg, v. d. FELTZ. Noordstraat 47 tegenover post kantoor - Middelburg Gemakkelijk mede fe nemen bijjfielstochtjes I 4.75 - I 5.90 - I 6.90 Middelburg Distilleerderij De Fransche Kroon te Leiden. PRIMA MOUTWIJN, OUDE JENEVER. LITERKRUIK 3.25. Verkrijgbaar bij Wijnhandel, L. Delft, Middelburg. Verdien zelf de winst:' Van fabr. aan verbrui- ker.Rij wielen, T andems, Carriers. Vraagt prijs courant No. 10. HAAS' Rijwiellabriek Maassluis ^Tel. *.168 Uw Maolschopgy wj} Vraagt brodwr. GLAS VERZEKERING Maatócfutpfuj. Stteek Aanvragen voor Agentschap H. DE BRUIN, Inspecteur, Bredalaan 61, Eindhoven.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3