£eetmr0cfye MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) BINNENLAND. «ilisr» BUITENLAND. ZEELAND, Het enquête-voorstel inzake de affaire-Oss. De Indische begrooting voor Üfc 1939. LANDBOUW, De kloppartij op de veiling te ^Kapelle. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND TH0LEN. LEGER EN VLOOT. Dagblad. Uitg.N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux-, te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2 30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 138. TWEE BLADEN. WOENSDAG 15 JUNI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Kruis- =lh. N.V. Lzn. en De memorie van antwoord van den heer Wendelaar. Aan de memorie van antwoord van den heer Wendelaar op het voorloopig ver slag over zijn initiatief-voorstel in zake een0 enquête over Oss wordt het volgen de ontleend: Bij de indiening van mijn voorstel al dus schrijft de heer Wendelaar ben ik er blijkens de memorie van toelichting van uitgegaan, dat de Kamer in haar groote meerderheid de inlichtingen, gege ven naar aanleiding van de interpellatie- Drop op 7 April jl., voldoende achtte. Pijnlijk verrast zullen dan ook naar mijn meening zoowel de minister als vele le den der Kamer geweest zijn, toen zij reeds spoedig daarna bemerkten, dat de publieke opinie het met de conclusie der Kamer niet eens was. Volkomen rustige organen der publieke opinie van zeer uiteenloopende richting bleken van oordeel, dat de zaak-Oss met de interpellatie-Drop niet uit kon zijn. In derdaad, de loop van zaken eischt, dat deze zaak opnieuw in behandeling komt. Als bij vele ledén der Kamer na de in lichtingen op 7 April nog vragen zijn ge rezen en de meening heeft postgevat, dat niet alle feiten geacht mogen worden vast te staan, dan blijken de inlichtingen van den minister niet bevredigend te zijn geweest. Naar mijn meening is de gevolg trekking gewettigd, aldus de hr Wende laar in de mem. van antw., dat aan hen die van oordeel zijn, dat in de onderhavige zaak meer licht kome en volledige nadere ophelderingen verschaft worden, dit licht en deze opheldering niet door den minister van justitie gebracht kunnen worden, daar hij toch naar zijn beste weten licht op deze zaak heeft geworpen in de verga dering van de Kamer van 7 April jl. en van hem niet verwacht kan worden, dat hij nadere opheldering kan verschaffen, nu hij uit eigen wetenschap door bestu deering van de hem geworden dossiers, verbalen en rapporten tot het vormen van zijn oordeel is gekomen. Na de afhandeling van de interpellatie- Drop was het volgens het ongeschreven recht onmogelijk om opnieuw een interpel latie aan te vragen over hetzelfde onder werp. Er blijft dus geen andere weg voor de Kamer over om het gewenschte licht over de politietoestanden te Oss te ver spreiden en de openbare meening op dit punt gerust te stellen dan het aanvaar den van mijn voorstel tot het houden van een enquête. Naar aanleiding van de in het voorloo: pig verslag gemaakte opmerkingen zegt de heer Wendelaar vervolgens bereid te zijn de omschrijving van de taak der en quête-commissie te wijzigen. Het onder zoek naar de bevoegdheid van den minis ter vervalt, evenals dat naar alles wat zweemt naar een onderzoek over het be leid des ministers. Daarentegen wordt het onderzoek naar de feiten zoodanig uitge breid, dat, om het kort uit te drukken, de geheele toestand op politioneel gebied te Oss voorwerp van onderzoek zal zijn. Daartoe was te meer aanleiding, nu se dert het afdeelingsonderzoek reeds weder twee nieuwe feiten bekend geworden zijn, welke de ongerustheid over de verhoudin gen te Oss hebben doen toenemen: het besluit van den krijgsraad om den wacht meester der marechaussee, destijds te Oss, die verdacht werd van zedenmisdrijven, onmiddellijk uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. En voorts dat er te Oss vol gens een bericht in het Algemeen Han delsblad van Vrijdag 10 Juni jl. een on derzoek is ingesteld naar aanleiding van de beschuldiging tegen een wachtmeester der marechaussee, destijds eveneens te Oss, als zou hij een inwoner van Berghem zoodanig hebben geslagen, dat hij daags daarna aan de gevolgen is overleden. Vol gens dat dagbladbericht zouden sommige door de gemeentepolitie gehoorde getui gen hun verklaringen niet alleen hebben herroepen, maar hebben medegedeeld, dat zij die verklaringen onder pressie zouden hebben afgelegd. De mem. van antw. herinnert er nog eens aan, dat voor de veronderstelling, dat ae enquete gericht zou zijn tegen den mi nister, geen enkele redelijke grond is aan te voeren. Jii°r h?t ambtenarengerecht aanhan- hrkrnUoja11 1fr onderofficieren, die tot de hooSkm S nder Kon" marechaussee' be- ontsteke'n slechts een beperkt licht rin? uhsmXerSCheidene leden hun afkeu" mede deze a0n i°Ver de sensatie, waar sponnen is gSdenar„elegeSheid - °m- moncratUiennieZfde' ind'erdaad "orTt de de- gen van de L m ,6nd door het vergifti gt zij ged"eï5eS:or0Phete-OeDSntefan nem?le;V00rS'tel met AeSenen,'die voor de vwkt L'Z aansprakelijk zijn, mee- het V00raI m deze tijden zoo Aermijnenertr0UWen regeerinS te on- lein w!, r, btezvvaar van verscheidene voorstel ci ui dat het onderhavige Detr w! S,d°0r één lid is ingediend. te hebben wt Ze-t' ZiJnerz'.ids alles zaak een nniit^Lvermijden' wat aan deze heh ril Portiek karakter kon geven- ik van ander T- de vertegenwoordigers dere verf Partyen' maar evenmin Wan ting tf fgGnW0°rdiSers van eigen rich- moveiHuif^ lng aangezocht. Dat de een voeïf i Z°U hebben hestaan dat zulk door vef Z°U kunnen zijn ingediend onder oelegenW°°rdigers van vele> waar op goede vrofd gr°ffracties' meen ik gronden te mogen betwijfelen. Ondanks belastingverhooging een tekort van 20 millioen. Bij den Volksraad is gisteren de begroo ting voor Ned. Indië, dienstjaar 1939, in gediend. De raming beloopt aan uitgaven 386,6 millioen, aan inkomsten 348,1 millioen, zoodat er een oorspronkelijk tekort is van 38,5 millioen. Daar het uitgavencomplex zoo sober is gehouden als onder de huidige omstandig heden mogelijk is, en deze uitgaven der halve bezwaarlijk kunnen worden ver minderd, moeten aan de zijde der inkom sten voorzieningen worden getroffen en wel door terugneming van een gedeelte der belastingverlagingen, waartoe na Sep tember 1936 kon worden overgegaan. De voorgenomen maatregelen liggen op het gebied der inkomstenbelasting, dgr loonbelasting en der invoerrechten. Bij doorvoering dezer maatregelen kunnen de ontvangsten met 17.7 millioen worden verhoogd, zoodat hèt' tekort dan nog 20.8 millioen zal bedragen. De regeering heeft zich volledig reken schap van de onbevredigende situatie, dat ondanks de wederom zwaardere offers welke van de gemeenschap zullen moeten worden gevraagd voor den gewonen dienst geen sluitende begrooting kan wor den verkregen. Zij meent échter, alle om standigheden in aanmerking genomen, dat op de aangegeven basis in ieder geval voorloopig en zonder te groot risico de verdere ontwikkeling van het algemeene aspect kan worden afgewacht. Commissarissen der Koningin ten paleize Soestdijk. H.M. de Koningin heeft heden ten paleize Soestdijk met H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan de commissaris sen der Koningin in de provincies en hun echtgenooten een noenmaal aangeboden. DE „KARIMATA" STOPT TIJDELIJK HET BAGGERWERK. Het was Maandagavond en ook giste ren in de omgeving der Terschellingsche gronden vrij ongunstig weer. Reeds Maan dagavond was er een vrij sterke zeegang en om acht uur besloot de leider van de ,,Karimata"-expeditie het werk voorloopig stop te zetten. Men besloot voor anker te gaan en de eb af te wachten. De „Karimata" werd een eind gesleept om uit de onmiddellijke nabijheid der ge vaarlijke gronden te komen en beter weer in het diepere water af te wachten. Het is verwonderlijk, zoo rustig als de molen ligt, zelfs op een sterke deinende zee. In het begin waren de leiders van de expeditie van meening, dat bij een ruwe zee de molen naar de reede gesleept zou moeten worden, omdat het bij het wrak te gevaarlijk zou zijn. De kans hierop is echter minimaal gebleken. Als er geen uitzonderlijk slecht weer komt, blijft de „Karimata" rustig waar zij is desnoods tot 15 Septemebr, den uitersten termijn welke men voor het baggerwerk heeft gesteld. Heden zou opnieuw beoordeeld worden hoe wind en zee zijn en dan zal beslist worden of de „Karimata" weer binnen het afgepeilde gebied gebracht zal kunnen worden. Nog steeds is men niet begonnen met het baggeren op de plaats, welke aange geven is als de plek, waar het Lutinewrak zich moet bevinden. VACANTIECURSUS BINNENVAART. De „Prinses Juliana" naar de Zeeuwsche stroomen en België De vacantiecursus van het onderwijs fonds Voor de Scheepvaart zal dit jaar ge houden worden aan boord van het instruc tievaartuig „Prinses Juliana" en wel iij de week van 1 tot 6 Augustus. Aan dezen vacantiecursus zullen behalve de leden van het bestuur van het onder wijsfonds deelnemen de directeuren en leeraren der binnenvaartscholen en verte genwoordigers van onderscheidene organi saties. De cursus zal aanvangen te Rotterdam, waar de deelnemers eerst onder deskundige leiding een bezoek aan de havens zullen brengen. De „Prinses Juliana" zal vervol gens naar Dordrecht gaan, waar een pro- pagandabijeenkomst voor het lager- en vakonderwijs aan schipperskinderen en schippers zal worden belegd. Van Dordrecht wordt de reis voortgezet naar Terneuzen. Ook hier zal de „Prinses Juliana" een avond blijven liggen. Op 4 Augustus wordt van Terneuzen naar Antwerpen gevaren voor een officieel bezoek aan België. Verschillende ontvang sten en besprekingen worden hier ter ge legenheid van dit bezoek gehouden. Den volgenden dag wordt naar Zierik- zee gevaren, waar des avonds een offici- eele ontvangst door het gemeentebestuur plaats heeft. Op Zaterdag 6 Augustus wordt van Zie- riksee de terugreis naar Rotterdam ge maakt. WATERLANDKÉRKJE. Vanwege het Provinciaal Stamboek werd er alhier een geitenkeuring gehouden. Voorgebracht wer den 10 geiten en twee lammeren. De uit slag was als volgt. Lammeren: 1. W. Meezen, 2. Joh. Buijze, 1-Jarige geiten 2 stuks. 1. A. J. Lensen, 2. A. de Baere. Twee-jarige geiten, 3 stuks. 1. A. J. Len sen, 2. F. Hoers, 3. Iz. Kareis. De eerste is opgenomen in 't Provinciaal Stamboek. Oudere geiten, vijf stuks. 1. Joh. Buijze, opgenomen in 't Provinciaal Stamboek, 2. W. Meezen, 3. C. Bron, 4. M. Kareis, 5. J. Vermeulen. 't Gebed is 't slaken van een zucht, Het vallen van een traan, Een opwaarts blikken van het oog, Dat God slechts kan verstaan. Montgomery. Concurr entie-nijd De heer G. P. Goergen, fruithandelaar te Middelburg, deelt ons mede, dat het be richt van de kloppartij op de veiling te Kapelle (Z.B.), in ons nummer van giste ren, niet heelemaal juist was. De zaak, waar het hierom gaat, zou in het kort de ze zijn: Een verleden jaar gevormde contact commissie uit de veilingbesturen en gros siers tracht den heer G. van de veilingen uit te sluiten. Op de veilingen te Middel burg, Goes en Kapelle mag hij niet meer koopen, omdat men hem niet als normaal grossier wil erkennen, hoewel hij wel dege lijk officieel als grossier erkend werd. Toen nu Maandagmiddag te Kapelle de heer G. een partijtje aarrdbeien mijnde, raakten de poppen aan het dansen. De grossier J. de P. uit Koudekerke protesteerde er tegen, dat de aardbeien zouden worden toegewe zen. Deze protesten maakten den teler, die het partijtje had aangevoerd, en ook andere telers woedend. Zij gaan uit den aard der zaak niet accoord met de uitsluiting van den heer G. Het gevolg der ontstane woor denwisseling was, dat talrijke telers de kooperstribune opstormden, De P. een pak slaag toedienden en hem vervolgens naar beneden werkten. De veiling werd door dit alles natuurlijk gestagneerd, doch door tactisch optreden van den directeur raakten de gemoederen na betrekkelijk korten tijd tot bedaren en toen kon het veilen voortgang hebben. De heer G. deelde ons tenslotte nog mee, dat hij zijn recht met alle geoorloofde mid delen zal zoeken en dat hij daartoe heden o.a. een telegram aan H.M. de Koningin heeft gestuurd. Wij krijgen den indruk, dat men in het onderhavige geval weer eens met een „sa- neerings"-uitwasje te doen heeft, dat tot zekere hoogte zijn oorsprong vindt in de bepaling der regeering, dat alle fruit over de veiling verkocht moet worden. Hiermee is den grossiersorganisaties een middel ge geven, om den fruithandel aan zekere ban den te leggen. Het schijnt, dat de veilingsbesturen te Middelburg, Goes en Kapelle den neer G den toegang tot hun gebouwen kunnen ont zeggen, om hem aldus het koopen te be letten. Deze wijze van uitsluiting wordt thans toegepast. Daar de telers, begrijpe lijkerwijs vrijwel unaniem op de hand van den heer G. zijn, hetgeen uit de kloppartij te Kapelle wel onomstootelijk is gebleken, kan deze zaak nog heel wat rumor veroor zaken. Saneering kan noodzakelijk en mooi zijn. Saneering kan soms echter ook een wapen geven in de hand van enkelen, om er een lastige, maar geenszins oneerlijke of op an dere gronden bedenkelijke concurrentie, mee dood te slaan, zulks dan ten koste van den consument, of ook wel van den pro ducent. Wij vermogen in eerste instantie niet uit te maken, of in casu van dit laatste sprake is. Het ziet er echter wel een beetje naar uit. N.V. „PROVINCIALE ZEEUWSCHE ELECTRICITEITS MAATSCHAPPIJ". Jaarverslag 1937 Volgens het jaarverslag van de N.V. Pro vinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaat- schappij te Middelburg, vertoonde de stroomverkoop wederom een stijging en wel van 15% Ook de financieele resul taten zijn weder gdnstiger dan het vorige jaar, hoewel de kosten van opwekking ste gen tengevolge van verhooging der kolen- prijzen. Hoewel de toepassing van het annuïteitsstelsel in de eerste jaren volko men verantwoord was, kwam het ge- wenscht voor om, nu vrijwel de geheele Provincie geëlectrificeerd is en dus uitbrei ding van het debiet slechts te verwachten is tengevolge van een dieper doordringen van het electriciteitsgebruik, het bedrijf te belasten met het verschil tusschen het totale afschrijvingsbedrag volgens het vas te quota-stelsel in het over de afgeloopen jaren in totaal afgeschreven bedrag. Dit verschil is berekend op 561.720. Indien de voorteekenen niet bedriegen, zal het in enkele jaren kunnen worden gedekt; voor gesteld wordt om uit de winst over 1937 een bedrag van 140.430, een vierde ge deelte, daartoe te bestemmen. Voorts wordt in overweging gegeven om aan de totale winst ad 206.805 een be drag van 15000 te onttrekken voor het vormen van een fonds voor uitbreidingen. Uit het na aftrek van deze bedragen over blijvende winst saldo stelt de Raad van be stuur voor 5 aan aandeelhouders uit te keeren en het resteerende bedrag ad 1375 aan de reserve toe te voegen. De tarieven voor stroomlevering aan kleinverbruikers 'voor licht en huishoude lijke doeleinden werden wederom verlaagd. Ingevoerd werd een half-vastrechttarief. De KWU prijs van het enkeltarief werd voor de steden, behalve Vlissingen met 1 ct. en voor het platteland 2 ct verlaagd, zoodat voor beide het enkeltarief gelijk is. Nu Zuidzande ook om stroomlevering verzocht, hebben alle plaatsen in de provin cie electriciteit. Aan Middelburg en Hon- tenisse wordt stroom in het groot geleverd en Sint-Maartensdijk heeft nog een plaat selijke centrale. Hoewel het vervoer op den tramweg VlissingenMiddelburg eenige stijging ver toonde waren de financieele resultaten van het trambedrijf nog niet gunstig. Besloten werd tot invoering van weekabonnementen voor een bepaald aantal ritten per week op vastgestelde uren. Ook werd eenige uit breiding gegeven aar» de verdeeling van de lijn in secties. In de Centrale te Vlissingen werden 15.879.630 kwu stroom opgewekt, tegen 13.481.420 in 1936; in die te Westdorpe 6.018.900 tegen 5.891.100 in 1936, terwijl voor de Noordgroep van de „P.N.E.M." in gekocht werd 1.822.063 kwu, v.j. 1.610.534. Aan de gemeente Middelburg werd 2.489.800 kwu geleverd tegen 2.260.500 in 1936, aan de gemeente Hontenisse 120.129 tegen 112.699 in 1936. Met de tram is het vervoer, dat jaren lang in dalende lijn was gegaan, thans ge stegen van 924.587 tot 953,819 passagiers. Op de ledenvergadering, Maandag j.l. van de afdeeling „Middelburg-Vlissin- gen" van den Nederlandschen Bond van Kleermakerspatroons is besloten, half Juli een excursie te houden naar de textiel school een in werking zijnde textiel fabriek te Tilburg. De vergadering ging er mede accoord, de afdeeling Goes te verzoeken mede deel te nemen aan deze leerzame excursie. De collecte voor het Fonds voor Bij zondere Nooden heeft deze week 35,84 opgebracht. Maandagavond vergaderde de Onderl. Vee Verz. Maatschappij „Walcheren" on der leiding van den voorzitter L. J. Lorier. Welke in zijn openingswoord deed uitko men dat deze vereeniging dit jaar zoo gun stig gewerkt heeft, aangezien zij over ge heel Walcheren verspreid ligt, heeft zij den stoot, die verschillende veefondsen, door het mond- en klauwzeer hebben gekregen krachtig doorstaan en heeft dit onze veree niging geen buitengewone financieele of fers gekost. Uit het verslag van den secretaris penningmeester, den heer Joh. Marinissen bleek dat het ledental steeds stijgende is, Verder dat er 23 ongevallen hebben plaats gehad, waaronder 18 melkkoeien, 4 1% ja rige vaarzen en 1 mestkalf. Dit jaar is 2% pCt. premie betaalt wat gezien de omstan digheden dat het mond- en klauwzeer zoo heftig geheerscht heeft, zeer gunstig is. De kas wees een klein tekort aan van 35.De te heffen premie werd vastge steld voor het eerste halfjaar op 1 pCt, De maximum prijs voor kalfvee op 240 300. De aftredende bestuursleden de heeren C. Cornelisse en J. de Visser werden weer herkozen. Tot commissaris werd herkozen de heer P. de Buck. DOMBURG. Binnenkort zal alhier door de P.T.T. aan de woning van den kantoor houder een postzegelautomaat worden ge plaatst, waardoor ook buiten de kantoor uren om postzegels ter waarde van 5 en 1% cent te verkrijgen zullen zijn. WEMELDINGE. Maandagavond hield de fanfarevereeniging „O.K.K." alhier, haar jaarvergadering onder voorzitterschap van dokter W. F. Gnirrep. Tot directeur werd benoemd de heer Adr. Kousemaker te Goes, Als bestuurslid werden de beide periodiek aftredende heeren G. M. van Weele en Joh. Felius herkozen, terwijl in de vacature ont staan door het vertrek van den heer A Willemsen voorzien werd door de verkie zing van den heer M. C. Lindenbergh. CARBIDVAT ONTPLOFT. Smid ernstig gewond. TOLEN. Gisteravond omsteeks zes uur was een smid met zijn knecht in zijn werk plaats aan de Botermarkt alhier aan het lasschen, toen door onbekende oorzaak een ledig carbidvat met een hevigen knal ont plofte. De. smid werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en is in bewusteloozen toestand naar het algemeen burgergasthuis te Ber gen op Zoom vervoerd. Zijn knecht werd niet gewond. In de smidse werden de ruiten verbrij zeld. Overigens werd er geen schade aange richt. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest matige, in het Noorden tijdelijke toenemende N.W. tot N.-wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opkla rend, aanvankelijk eenige regen, later af nemende regenkans, iets koeler vooral des nachts. UKKEL: matige tot krachtige N.W. tot N. wind, bewolkte hemel, plaatselijk hel der, hier en daar een weinig regen, aan houdend matige temperatuur. Do 16 Juni. Zon op 4 h 39; onder 9 h 22. Licht op: 9 h 52. Maan op: 11 h 14; onder 8 h 03. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 15 S 3.46 16.01 10.05 22.31 Donderdag 16 4.19 16.30 10.37 23.05 Vrijdag 17 4.55 17.03 11.08 23.39 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwater. 5.39 17.59 11.10 23.32 6.12 18.28 11.43 24.07 6.46 18.58 12.18 24.41 Woensdag 15.S Donderdag 16 Vrijdag 17 Met ingang van gister zijn bij de 2e Schoolcompagnie Regiment Kustartillerie te Vlissingen de navolgende dienst plichtigen toegelaten tot de opleiding tot onderofficier: A. Admiraal, P. Broek, H. L. A. Diks, H. H. van Dongen, G. C. A. Els- houd, P. van Es, C. W. van Gils, W. Goos- sen, H. A. Groenendijk, A. Kievit, W. H. van der Schalie, T. Smit, A. Spee, G. M. Val- star en K. Vincent. De officier van gezondheid le klasse W. A. Borgeld 'wodt 12 Augustus ontheven van de waarneming van den geneeskundigen buitendienst der Zeemacht te Vlissin gen en de officier van gezondheid le klas se M. van der Sluis met dien datum met dezen dienst belast. De officier van den marinestoomvaart dienst der 2e klasse F. J. de Hoop, met 30 dezer geplaatst te Vlissingen zal bij de Kon. Maatschappij „de Schelde" worden belast met het toezicht op den aanmaak der machines voor in aanbouw zijnde onderzeebooten. De Spaansche burgeroorlog. BIEDEN DE REGEERINGSTROEPEN TE CASTELLON NOG TEGENSTAND? Men geeft te Valencia de verovering van de stad Castellon door de troepen van Fran co nog geenszins toe. Van regeeringszijde wordt verklaard, dat de gevechten in deze sector met dezelfde felheid zijn voortge zet en dat Castellon nog steeds krachtig verdedigd /wiordt. De regeermgstroepen hebben hun tegenstand voortgezet in ver scheiden in de buurt der stad gelegen heu vels. Van de zijde der opstandelingen daaren tegen wordt medegedeeld, dat de opmarsch door de verovering van Castellon niet is onderbroken. Zelfs wordt bericht, dat het stadje Villareal, ten Zuiden van Castellon gelegen, bezet is. Havas meldt voorts uit laatstgenoemde plaats, dat de regeerings- troepen niet het voornemen hadden Cas tellon te verdedigen of het tot straatge vechten te laten komen. Zij werden verrast door de snelle manoeuvre van de vierde di visie, die den weg naar Sagunto afsneed. Het grootste deel der regeeringstroepen trachtte naar zee te ontkomen, doch het werd door rechtsche afdeelingen terugge dreven. Eenige honderden regeeringssol- daten keerden in de stad terug en gaven zich bijna allen over na eenige uren tegen stand te hebben geboden. Tanks rijden om de stad om te voorkomen, dat linksche sol daten naar Sagunto ontkomen. Bombardementen. De luchtmacht van Franco heeft gister ochtend de omgeving van de haven van Valencia gebombardeerd. Drie menschen zijn om het leven gekomen en 21 werden gewond, twee-en-twintig huizen zijn ver nield. In de haven zijn vier schepen getrof fen en in brand geraakt. Vliegtuigen der opstandelingen hebben in den afgeloopen nacht herhaalde malen ten Zuiden van Castellon gelegen plaatsen gebombardeerd, waarbij dooden en gewonden vielen en tal van huizen vernield werden. Het hevigste bombardement was op Nu- les, waar meer dan vijftig bommen in de binnenstad tot ontploffing kwamen. Er zijn acht dooden en twintig gewonden, ter wijl zestig huizen vernield werden. De meeste slachtoffers zijn vrouwen. Duitsche soldaten gevangen ge nomen. Te Barcelona is van het Oostelijk front bericht ontvangen, dat bij de gister ochtend geleverde gevechten elf Duitsche soldaten werden gevangen genomen. Dit is de eerste maal sinds het begin van den oor log, dat .Spanjaarden bij gevechten te land Duitsche soldaten hebben gevangen geno men. De bombardeering van Britsche schepen. Engeland zal niets doen. In het Engelsche Lagerhuis heeft gis teren Chamberlain een verklaring afgelegd over de bombardeering van Britsche sche pen. Hij zeide, dat twee voorstellen waren gedaan, welke, indien zij uitvoerbaar zou den zijn, tot op zekere hoogte aan deze aanvallen een einde zouden kunnen ma ken. Het eerste voorstel behelst de invoering van veiligheidszones voor schepen in ze kere havens en hoewel dit voorstel aan zienlijke moeilijkheden insluit, is het nauw keurig bestudeerd. Het tweede voorstel is Zaterdag van de autoriteiten te Burgos ontvangen. Het be oogt buiten de zone der militaire opera ties een haven in het door de Spaansche regeering bezette gebied uit te kiezen ten gebruike van Britsche koopvaardijschepen, die er ongehinderd zouden kunnen binnen vallen of vandaar vertrekken. Chamberlain zeide voorts, dat de regee ring de reeds eerder gegeven waar schuwing moet herhalen, dat, hoewel zij voort zal gaan zooals tot nu, bescherming te verleenen aan schepen in volle zee, sche pen, welke havens binnenvallen, die op ieder oogenblik aan aanvallen kunnen bloot staan, zulks op eigen risico moeten doen. Sedert 11 April hebben 22 Britsche sche pen bloot gestaan aan luchtaanvallen. Elf schepen werden tot zinken gebracht of ern stig beschadigd en in verscheiden gevallen waren de aanvallen opzettelijk. De strijd In het Verre Oosten. HET DOORSTEKEN VAN DIJKEN VEROORZAAKT OVERSTROOMINGS- RAMP. 100.000 Chineesche boeren ver dronken. De Zuidelijke dijk van de Gele rivier is tusschen Kaifeng en Tsjengtsjau op vijftien

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1