BOODE^STEB KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 13 JUNI 1938. No. 136. IN GEHEIMEN DIENST. Historische Avonturenroman. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREH W.D. De Poolsche minderheid in Duitschland. De Duitsche pers gaat nog steeds door, Tjeschoslovakije dwars te zitten met aller hande ware en onware berichten over ge beurtenissen in het Sudeten-Duitsche ge bied en eenzijdige beschouwingen over de politiek der regeering te Praag. Ze matigt zich op deze wijs een bemoeienis met toe standen in den vreemde aan, welke zij door anderen op Duitschland toegepast met felle nijdigheid pleegt te veroordeelen. Deze schrijverij in de Duitsche pers komt dan nog in een wel heel eigenaardig dag licht te staan, als men nagaat, wat het Der de Rijk zelf ten opzichte van zijn minder heden presteert. Binnen de Duitsche gren zen, voornamelijk in Silezië, wonen o.a. an derhalf millioen Polen. Een verleden jaar gesloten verdrag tusschen Berlijn en War schau regelt de behandeling van deze Pool sche minderheid, zoowel als van een Duit sche minderheid in Polen. Uit tal van klach ten, welke Polen in Duitschland de laatste maanden hebben geslaakt, blijkt echter, dat de Duitsche autoriteiten het met de uit voering van het verdrag niet al te nauw nemen. Het is nu zelfs zoover gekomen, dat de kopstukken der Poolsche minderheid een soort van officieel memorandum hebben opgesteld, dat dezer dagen is toegezonden aan den rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick. Volgens een correspon dent van de N. R. C. wordt in dit memo randum uitvoerig uiteengezet, dat de Po len nog steeds onder een venijnige cultu- reele en economische discriminatie zuchten. Zoo willen de Duitsche autoriteiten geen verlof geven, een Poolsch lyceum te stich ten in Ratibor. Poolsche ouders, die hun kinderen naar Polen willen sturen om hen daar te laten opvoeden, ondervinden aller lei moeilijkheden door toedoen van de Duit sche autoriteiten. Poolsche ouders, die hun kinderen naar Poolsche scholen sturen, wor den dan door de politie en andere functio narissen ondervraagd, hetgeen zoo wordt in het memorandum gezegd, een ongunstig effect heeft op de Poolsche bevolking en de vrije cultureele bedrijvigheid der Pool sche minderheden belemmert. Moeilijkheden met de Duitsche valuta maken het onmogelijk om onderwijzers uit Polen naar Duitschland te doen komen, en daar aan Poolsche onderwijzers in Duitsch land voor een groot deel hun certificaten zijn ontnomen, zonder gegronde reden, is er een groot tekort aan onderwijzers ont staan. De groote moeilijkheden, waarmede het Poolsche onderwijs te kampen heeft, wordt b.v. bewezen door de vermelding van restaurants, waar geweigerd wordt Pool- schen onderwijzers een maaltijd voor te zetten. Wat betreft oeeonomische zaken, zoo gaat het memorandum voort, is er ook geen verbetering gekomen in de behandeling van de Polen in Duitschland. Poolsche banken .ei} landbouwvereenigingen worden officieel geboycot en de handel van Poolsche firma's wordt steeds weer belemmerd. Voortdurend worden discriminaties toegepast tegen Po len, die werk zoeken. Aan den eenen kant worden zij niet toe gelaten tot Duitsche organisaties, zooals b.v. het Arbeidsfront, en aan den anderen kant kunnen Polen meestal geen werk krij gen, tenzij zij tot het Arbeidsfront behoo- ren. In vele gevallen is het voldoende geweest voor een Pool om zijn betrekking bij een Duitschen werkgever te verliezen, door te vermelden dat hjj van Poolsche afkomst was. Voortdurend wordt druk geoefend op de leden van Poolsche groepen om deel te ne men aan Duitsche politieke organisaties, of schoon daartoe geen verplichting bestaat. Er wordt voorts over geklaagd, dat het Duitsche erfrecht het practisch onmogelijk maakt voor Poolsche boeren om hun land te behouden. Tenslotte wijst het memorandum er op dat de Poolsche minderheid geen deel kan nemen aan gemeentelijk of staatsleven, daar zij geen stemrecht en geen recht van vertegenwoordiging heeft. De Duitsche pers, die moord en brand schreeuwt over de behandeling der Sude- ten-Duitschers in Tsjechoslovakije, rept met geen woord van deze veel erger behande ling van de Polen in Duitschland. En tot dusver heeft de Duitsche regeering zich nog niets van de Poolsche klachten aangetrok ken. 5). Door G. P. BAKKER. „Wie wenscht mijn geneesmiddelen? Ha! u en u en u. Wacht, kalm aan, ieder wordt geholpen. Elk zijn beurt, zooals de beul rt™ertHfe?r' de pias en de knecht had- rifpnp» Han<^en Vo1 om alle klanten te be ten Handwertehfjden, burgers en solda- miilrieien i S n wilden de wonder- in rien ie oopen- De daalders stroomden Ieeren zak, die op tafel stond. Ein delijk waren alle klanten geholpen, de Iee ren zak werd dicht gebonden. De professor en zijn gevolg verdwenen door het Moor- sche poortje in de geheimzinnige tent HOOFDSTUK IV. Drie mannen stonden te kijken op het marktplein, waar de muziek speelde en de paartjes vroolijk dansten. Ze waren ge kleed als eenvoudige burgers. Nauwslui tend wambuis, om den hals een witte platte kraag, zwarte korte broek en kousen, lage schoenen. De eenige versiering was een strik om de knie en een roode roset op de lage schoenen. Toen de muziek zweeg, stond voor de herberg een oude, lange man op. Hij droee het oude kleed van den minstreel maar zijn om de beenen gespannen broek was gelapt, en zijn kort groen buis was ver sleten. De haneveer op zijn grooten bree- hoed, die op zijn grijze lange verwarde zeren stond> was geknakt. Zijn groote grij- blaii«°r hing weemoedig neer, maar in zijn 'e oogen vonkte een lach. In zijn arm VOOR DE VACANTIESCHOOL. Zaterdagmiddag en- avond stonden in het teeken van de Middelburgsche Vacantie- school. Op de Markt was de ruime houten tent opgeslagen, die binnenkort weer op 't terrein aan de duinen zijn plaats zal krij gen. Er voor waren de talrijke prijzen, die voor de verloting zijn aangekocht geeta- leerd en tot tweemaal toe trok een muziek gezelschap en wel des middags Crescendo en des avonds Excelsior door een deel der stad om de attentie te vestigen op de ver loting, terwijl een groote aantal personen er op uittrok met lootjes, om die aan den man te brengen. Het resultaat was zeer bevredigend, want meer dan 3000 lootjes zijn in die enkele uren verkocht en de verkoop van de overige hoopt men in de nog resteerende twee maanden kwijt te raken. De tochten zijn voor dit jaar dan ook weder verzekerd. DE EERSTE ABDIJ UITVOERING VAN HET 3VHDDELBURGSCH MUZIEKKORPS. De eerste uitvoering van het Middel- burgsch Muziekkorps had gisterenmiddag niet die belangstelling getrokken, die wij verwacht hadden, maar toch hebben enkele honderden personen genoten van wat er is vertolkt. Wat klonk de Lorely-paraphrase van Jos. Nesvadba ook nu weder mooi, wat werd de Serenade voor fluit en hoorn door de heeren A. Lampert en G. Wagenvoort uit stekend gespeeld. De Foster-melodiën, het Amerikaansche geschenk aan het Muziekkorps bracht zoo wel voor koor als voor de verschillende so listen afwisselende melodiën, die zeer in den smaak vielen en die de hoop op her haling van dit nummer zeker bij velen heeft doen ontstaan. Als wij goed geluiS' terd hebben, nadat de resultaten van de collecte bekend waren, dan waren die in overeenstemming met het minder drukke bezoek. Voor de volgende uitvoeringen wordt gehoopt op betere opbrengsten, die noodig zijn, willen deze uitvoeringen blij ven bestaan. DE LANDBOUWTENTOONSTELLING. Groote inzending vee enz. enz, Op de Landbouwtentoonstelling 1938, die op de Schengeweide gehouden wordt, zal o.a. een groote inzending vee te bezichtigen zijn. We vinden de volgende inschrijvingen in het 108 bladzijden tellende en goed uit' gevoerde programma: 29 hengsten, w.o. 20 van 1 tot 3 jaar; 31 hengstveulens; 4 heng sten met 5 afstammelingen; 123 merriën; 35 merriënveulens; 6 merriën met 3 afstam melingen; 6 vierspannen; 8 stieren; 4 kalf- stieren; 36 kalfskoeien; fokgroep 6 of meer koeien:; 4 melkkoeien^ 18 vaarzen^ 3 st fokvee; 26 st. vet vee; 42 varkens, W.o. 6 met biggen; 10 schapen; 99 geiten; 15 in schrijvingen hoenders en kuikens; 37 in schrijvingen konijnen; bijen. Aan deze inzendingen zijn kampioenschap pen verbonden. Ze.euwsehe boerenmeisjes zullen een demonstratie geven met twee en vier aangespannen hengsten; het hoef be slag zal gekeurd worden; er zijn prijzen voor de koe met de grootste melkopbrengst en de grootste boteropbrengst en in de ru briek bijenteelt zal gedemonstreerd worden. De afdeeling „tuinbouw" omvat inzen dingen van de V.V. „Z.-Beveland", groen- tensoorten (selectie), Plantenziektenkundi- gen dienst, Rijkstuinbouwconsulentschap en Zeelands Proeftuin, Departement van Eco nomische zaken, afd. Zeeland N.A.K. enz., met 3 handelsinzendingen. Ook de afdeelin- gen „Akkerbouw en gewassenkeuring", „voorlichting en onderwijs" en „vereeni- gingswezen" tellen belangrijke inzendingen, Niet minder zal de belangstelling gewekt worden door de afdeeling „landbouwwerk tuigen", die een 50-tal inzendingen telt en Het is altijd hetzelfde liedje: als een Duit- scher 'n haar op zijn hoofd gekrenkt wordt, zijn er geen woorden genoeg, om de mis dadigheid daarvan te illustreeren. Maar als door buitenlanders den Duitschers dezelfde „misdadigheid" wordt verweten, dan spreekt de Duitsche pers van „gruwelsprookjes". Waarom verschaft Berlijn de Poolsche min derheid in Silezië niet die rechten van zelf bestuur, welke men voor de Sudeten-Duit- schers in Tsjechoslovakije opeischt? droeg hij een groote, oude luit, waaraan verschoten linten hingen in alle kleuren. „Nu begint het feest", zei een hand werksgezel tot zijn vriend. „Heb je hem nooit gehoord? Waar hij zingt, stijgt de vreugde ten top. Hjj is de beste zanger van heel het Duitsche land. Ik heb hem eens gehoord. Zijn liedjes pakken de menigte Luister maar. En hij durft". „Hoe heet hij?" „Hij noemt zich Bart de bard. Men zegt, dat hij een arme edelman is, die als solde nier dienst nam, maar nooit promotie maakte. Hij werd gewond en beproefde evenals vele andere afgedankte soldaten zijn kost op te halen als liedjeszanger. Je weet, ze loopen de jaarmarkten af en zin gen langs straten en pleinen hun liederen over alle mogelijke gebeurtenissen. Ze bezingen de geboorte van een vorstenzoon, het nieuwe juweel aan de kroon, later blijkt niet altijd, dat het juweel werkelijk een juweel is. Het huwelijk van een vor stenpaar, de edele prins en de schoone prinses, door liefde saam vereend Maar deze oude bard is ander. Stil hij be gint". De zanger riep met luide stem: „De pijpers spelen". Hij sloeg enkele accoorden aan en begon toen met een heldere tenorstem: De pijpers spelen op 't marktplein Met vedel en trompet, 'k Grijp nu ras mijn oude luit En zoo begint de pret. Ik zing mijn liedje vol jolijt, De zondaarraakt zijn zorgen kwijt. Doedeldo, doedeldi, doedeldé, Ook het bagijntje danst mee, Joeché. in welke het nieuwste op dit gebied te be zichtigen zal zijn. Dinsdagmiddag 3 uur zal ten stadhuize een officieele ontvangst plaats vinden v3n het hoofdbestuur der Z.L.M. door het ge meentebestuur, gevolgd door een hoofdbe stuursvergadering in Schuttershof en een souper in de „Prins van Oranje". Woensdagmorgen 9.30 wordt de algemee- ne vergadering van de Z.L.M. in de zaal van den heer J. C. Krijger gehouden, ge volgd door een koffiemaeltijd te 1 uur in de „Prins van Oranje" en een rijtoer te 2 uur. Des avonds te 7.30 uur is er weder om een gezamenlijke maaltijd in de „Prins van Oranje", terwijl „Hosanna" om 8 uur een concert geeft op de Groote Markt. Donderdag volgt dan de groote tentoon stelling, die van 10 uur des morgens tot des avonds 6 uur geopend zal zijn. Tevens zal dien dag een sterrit naar Goes worden gehouden, zal er muziek zijn (rondwande ling en concert op de Groote Markt), en zullen deze dagen te half elf besloten wor den met een groot vuurwerk op den West- wal. Het beloven dus drukke en belangwek kende dagen voor Goes te worden. Doodelijke val. De glasetser M. de Dreu, die van den zolder van zijn werkplaats op een beton nen vloer viel, is Vrijdag in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Motortasch gestolen. Van het motorrijwiel van den heer J. S, alhier,} Is Vrijdagavond, terwijl het voor een woning in de Tulpstraat gepar keerd stond, een zware lederen tasch ge stolen. De tasch was gevuld met een collectie stalen, die eveneens voor den hr S. een beduidende waarde vertegenwoor digde. De politie stelt een onderzoek in. AAGTEKERKE. Vrijdagavond verga derde de vereeniging van oud-leerlingen van den landbouwwintercursus, afd. B. V. G. Door den heer P. Maljaars Sz. werd een inleiding gehouden over: „Weidetechniek". Daar het ledental met 100 procent is toe genomen werd besloten het bestuur uit te breiden, en werd tot bestuurslid gekozen de heer Chr. Dekker. VERE. Zaterdagavond heeft de Veer- sche muziekvereeniging, Vere's Genoegen, haar eerste zomerconeert op de nieuwe tent aan de Markt alhier gegeven onder leiding van den nieuwen directeur, den heer Broerse van Serooskerke. Wij „wil len hopen, dat het de vereeniging, die sedert lang geen concert kon geven we gens het ontbreken van een muziektent, thans, nu dat eenige leden zich er voor gegeven hebben de tent opnieuw op te bouwen, goed moge gaan. Dat het peil der muziek onderwijl niet geleden heeft, bleek duidelijk uit de gegeven stukken en het gulle applaus. RAAD VAN VROUWENPOLDER. VROUWENPOLDER. Vrijdagochtend vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester J. Louwerse Wzn., vol tallig. Besloten werd, het verzoek van het be stuur van de te Gapinge gevestigde lagere school voor onderwijs op Geref. Grondslag om beschikbaarstelling van gelden tot een bedrag van 1110 noodig voor uitbreiding en overdekking van de speelplaats dier school, in handen te stellen van B. en W, tot het uitbrengen van advies. Hierop kwam in behandeling een verzoek van de ministers van sociale en economi sche zaken tot medewerking aan de steun- verleening aan kleine tuinders. B. en W. stelden voor niet tot deze steunverleening over te gaan, aangezien ook het verzoek tot invoering steunverleening aan kleine boe ren is afgewezen. Men kan eerst de wer king in andere gemeenten eens nagaan en het volgend jaar beide verzoeken nog eens in overweging nemen. Z. h. st. werd aldus besloten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd m.a.st. besloten tot goedkeuring Van de reking over 1937 van den vee- en vleeschkeuringsdienst Oostkapelle aanwij zende in ontvang en uitgaaf 6676. Besloten werd A. Mesu Wzn., overeen komstig diens verzoek, van gemeentewege 1% m3 grind, voor onderhoud van het voet pad in den Bijenweg te verstrekken. M. a. st. werd besloten tot vaststelling van een besluit tot wijziging in de begroo ting voor 1937. Hierbij deelde de voorzitter mede, dat de achterstallige bijdragen over Toen eensklaps klonk de melodie veel vroolijker, bijna jubelend. En hij vervolgde: Musketier of lansknecht, Dragonder of huzaar, Grijp fluks een aardig meiske, Een meid van zessen klaar, Dans er met haar de ronde En steel terluiks een zoen Dan lach je en dan mag je Het zeker weer eens doen. Tal van jonge mannen grepen de meisjes om het middel en volgden zijn voorschrift op. De bard speelde een naspel. Het publiek kwam tot rust en hij zette zijn tweede strofe in: De pijpers spelen op 't slagveld Met trom, pauk en trompet Je denkt aan haar die je verliet En grijpt lans of musket. Je vecht als held; door roem en buit Krijgt ook de lansknecht eens zijn bruid Doedeldo, doedeldi, doedeldé Ze trekt in de tros met hem mee. Joeché Musketier of lansknecht Dragonder of huzaar Grijp fluks een aardig meiske Een meid van zessen klaar. Dans er met haar de ronde En steel terluiks een zoen, Dan lach je en dan mag je Het zeker weer eens doen. de jaren 1933 tot en met 1936 ingevolge de L. O. Wet alsnog aan de gemeente Vere te voldoen, in totaal 1018 bedragen. M. a. st. werd besloten, de door aflossing vrijgekomen gemeentegelden ad 500 be houdens goedkeuring van Ged. Staten te beleggen door aankoop van een obligatie 3 Ned. Staatsschuld tot dat bedrag. Vervolgens werd een verzoek om toeken ning van steun van gemeentewege van P. Dingemanse behandeld. Nadat achtereen volgens de heeren Arendse, Maas en Dingemanse het woord hadden gevoerd, werd besloten, het verzoek ter af doening te stellen in handen van B. en W. Vervolgens werd m. a. st. besloten tot wijziging van de algemeene politieverorde ning. Bij de rondvraag werd door den heer Van den Bosse de aandacht van B. en W. gevestigd op den slechten toestand van de bestrating van den Gapingschen weg. RAAD VAN OVEZAND. OVEZAND. Vrijdag vergaderde de Raad voltallig. De rekening van den Vleesch keuringsdienst over 1937 werd vastgesteld op 3320 in ontvang en uitgaaf, en die van het burgerlijk armbestuur over genoemd jaar op 6574 in ontvang en op 6389 in uitgaaf, goed slot 185. Besloten werd evenals voorgaande jaren een bijdrage te verstrekken voor extra hulp aan werkloozen, de zgn. B-steun. Op de beide verzoeken om een vergoe ding in de kosten ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920, werd goedgunstig beschikt. Ingevolge de vastgestelde verordening werd besloten aan den gemeenteveldwach ter een vergoeding voor woninghuur toe te kennen van 150 's jaars. Met het oog op het aanstaande regee- besloten een subsidie te verleenen aan de ringsjubileum van H. M. de Koningin werd Oranjevereeniging voor een te houden kin derfeest. WEMELDINGE. Zaterdagmiddag hield de Coöperatieve Roomboterfabriek „Het Hart" alhier haar 45ste jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer P. J. J. Dekker. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: Aangevoerd werden 291348 kg melk en 48857 kg room. Het gemiddelde vetgehal te der melk bedroeg 3.38 Totaal is in de fabriek verwerkt 44809 kg boter, zijn de 4500 kg meer dan in het vorige boek jaar. De melkprijs bedroeg 4 per 100 kg met teruggave der ondermelk. Aan de deelnemers der tbc-bestrijding onder het rundvee werd 20 cent per dier in de kos ten tegemoet gekomen. Het aftredende bestuurslid P. A. Lin- denbergh werd met algemeene stemmen herkozen. WEMELDINGE. Vrijdagavond vergader, de leden van de vroegere voetbalvereeni- ging teneinde de loopende zaken af te han delen, waarna de vereeniging definitief als ontbonden kan worden beschouwd. Het be stuur dat belast was met de liquidatie, bracht verslag uit van haar werkzaamhe. den, waarbij bleek dat na aftrek van alle kosten een klein batig saldo aanwezig was Besloten werd om hiervan 3 beschikbaar te stellen voor aankoop van een prijs voor het in Augustus a.s. te houden sportfeest georganiseerd in verband met het 50 jarig bestaan van de gymnastiek vereeniging „Willen Is Kunnen" alhier en 5 voor de binnenkort te houden autorit voor ouden van dagen. Verder werden eenige nog goed bruikbare artikelen cadeau gedaan aan de OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN V68 -0311a (Ingez, Med.) Dansend zongen allen het keerrijm mee. De paren sprongen rond. De beenen ver uit een, met groote passen. De soldenier sloeg zijn arm om het middel van het roodwan gige meisje, draaide haar rond, even stil staan, dan werd jvang tegen wang ge. drukt, of mond op mond. En weer draaiden ze, grepen elkaar nog steviger beet en dikwijls ongemerkt verdwenen ze van het dansplein. De zanger hield met een tragisch gebaar den arm op om de luisteraars tot stilte te brengen en ernstig klonk zijn lied: De pijpers spelen op 't kerkhof, Omfloersd trom en trompet, Er klinkt een knetterend salvo Uit bus en uit musket Men draagt een held ter kerke uit... Plots brak hij af; een valsch accoord, even stilte en dan weer zette hij vol vuur het refrein in: Musketier of lansknecht Dragonder of huzaar Grijp fluks een aardig meiske, Een meid van zessen klaar. Dans er met haar de rende En steel lerluiks een zoen, Dan lach je' en dan mag je Het zeker weer eens doen. Er kwam bijna geen eind aan het geju bel. De drie burgers waren aan een tafel gaan zitten, vlak bij den dansvloer. Ze had den een kruik Rijnschen wijn besteld en met volle belangstelling naar den bard ge luisterd. Wie noten mist of zich vergist, Wordt van zijn leven geen solist! Solist kun je alleen maar zijn Als je wat kêtn op je terrein. Dus, zoo bezien, is onbetwist Ook Roode Ster Tabak solist! NIEMEIJER'S 6, 10, 13 ct. per half ons. Zeldzaam zacht en licht in de pijp- (Ingez. M'ed.) onlangs opgerichte korfbalvereeniging. Na dat de vergadering gesloten was bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. GROEDE. Ook in deze gemeente had een algemeene vergadering plaats van de bur gerij, tot het organiseer en van feestelijkhe den, ter gelegenheid van het 40-jarig re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin. De voorzitter, de heer A. J. Pauw sprak er zijn leedwezen over uit dat zoo weinig ingezetenen gehoor hadden gegeven aan den oproep. De in de feestcommissie zitting hebben de leden; de heeren A. .J Pauw, E. F. Pas, R. O. A. van Quekelberghe, J. B. Becu—De Hullu en J. I. Brakman, werden bij accla matie herkozen, terwijl de heeren Cam. Verschoore en P. Casteleijn werden geko zen in de plaats van wijlen A. J. Risseeuw en Jac. Frelier, die wegens familie omstan digheden had bedankt. Staande de vergade ring gaven verschillende personen zich op om lijsten bij de burgerij aan te bieden ter inzameling van de benoodigde gelden. Deze lijsten zullen in den loop van enkele dagen bij de bevolking worden aangeboden in de hoop, dat ieder naar zijn krachten zal bijdragen, zoodat de feestcommissie in het beoogde doel zal kunnen slagen. IJZENDIJKE. Donderdagavond had in hotel „De Lozanne" een propaganda-ver- gadering plaats der afdeeling „IJzendijke" van de Ned. Vereeniging voor Luchtbe scherming. De heer H. Bierman, lid van het algemeen bestuur der N. V. L. hield een lezing met lichtbeelden. Spr. toonde aan dat de gevaren, die ook ons land vanuit de lucht dreigen, allerminst denk beeldig zijn. De mogelijkheid dat Neder- derland bij een West-Europeesch conflict wordt betrokken is, in vergelijking met 1914, ontzaggelijk veel grooter geworden sinds Frankrijk en België hunne Weste lijke grenzen tof een zoo goed als on doordringbare vestinggordel hebben ver sterkt. Daarom is de organisatie van een doeltreffende luchtbescherming een gebie dende eisch. Aan het slot wekte spr. allen op toe te treden als lid vande afdeeling IJzen dijke der N. V. L. Burgemeester Von Bönninghausen spoor de hierop alle aanwezigen nog eens aan „en bloc" als lid toe te treden en dankte overst,te Bierman voor zijn lezing. Op voorstel van den burgemeester werd het voorloopige afdelingsbestuur bij acclama tie tot definitief bestuur gekozen. Voorzitter Calon sloot vervolgens de vergadering. Als lid gaven zich 35 personen op. „Vreemd", zei de grootste. „Ik heb dat lied nog nooit van hem gehoord. De ver zen zijn misschien niet eens zuiver ge bouwd. Het is meer dwaas dan mooi en toch slaat het in". „Ik geloof", zei de jongste „dat het zijn zang is en de manier, waarop hij zijn lied naar voren weet te brengen. En vooral de verrassende melodie". „Stil", besliste de derde. „Hij begint weer". De zanger liep een paar passen naar voren, wierp met breed gebaar zijn groo ten hoed op het dansplein en zong: Wie heeft dit lied geschreven? Een arme edelman Hij vocht zijn heele leven. Is nu een bedelman. Hij wees op zijn hoed. „Een daalder als je rijk bent", zei hij. „Een halve duit als je arm bent". Bijna ieder wierp iets in den hoed. Slechts een enkele gaf niets. De lange burger gooide er een goudstuk in. „Voor Bart den Bard", zei hij, den zanger met zijn donkere oogen scherp aankijkend. „En nu vraag ik een nieuw lied". De zanger maakte een diepe buiging. Zijn stem klonk eenigszins spottend, toen hij antwoordde: „Edele heer, ik dank u voor uw gouden hulde, die mij meer waard is dan den lau werkrans der dietsche minstreels. Wat wenscht u, dat ik voor u zal zingen? Een lied van vreugde of van wijn, van een schoone vrouw of vroolijk zijn of van de roode liefde?" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5