Wfötr&trhxct&le ff MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT De haard der aardschokken in Z.W. België. BINNENLAND. ZEELAND, Uitgegleden. MIDDELBURG. De aardschokken. WEERBERICHT. Te Kortrijk en in andere Vlaamsche plaatsen vrij veel schade aangericht. Twee dooden en ver scheidene gekwetsten. GOES. VLISSINGEN. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 136. TWEE BLADEN. MAANDAG i i 13 JUNI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. We hebben nog een klein maar zuur appeltje met onzen overigens niet 'onvrien- delijken scribent „Stentor" te schillen. In zijn laatsten brief over de tolerantie schrijft hij, aan 't slot zijner beschouwing gekomen, namelijk nog dit aan den ima- ginairen amice, waaraan zijn „brieven uit Middelburg" gericht zijn: „lk weet, amice, dat ge het met me eens zijt in deze zaak. En dat ge u ook meermalen hebt verwonderd, dat zoo vele gelijkgezinde stadgenooten week aan week het papier koopen, waarop met hun belijdenis strijdige opvattingen zijn neer gepend en waarvan ze dan zelfs zoo nu en dan nog zeggen, och, daar is van dien kant bekeken ook nog wel wat voor te zeggen. Het is ook zoo gemakkelijk mee af te drijven in den tijdstroom van levens vervlakking en „tolerantie." Er tegenop roeien kost inspanning en ongemak." Men zal het ons niet misgunnen dat wij ons, inplaats van er tegen in te willen roeien, ten zeerste verheugen over het to lerante en breede inzicht bij vele gelijk gezinden van „De Zeeuw", die kunnen en willen erkennen dat er voor andermans opvattingen van andermans standpunt be zien zij het dan slechts „zoo nu en dan" toch „ook nog wel wat te zeggen is." Prachtig: dan kunnen we sa men wel opschieten, ook met behoud van eigen standpunt der wederpartij. Maar daar gaat het ons nu eens niet om. Waar „Stentors" pen is uitgegleden, dat is in het leelijke zinnetje: „dat zoovele gelijkgezinde stadgenooten week aan week het papier koopen"etc. etc. Kijk eens, amice „Stentor": geen wets bepaling verbiedt U dat te schrijven. Maar toch hadt ge deze „advertentie!" liever uit Uw "brief weg moeten laten. Want daar zullen we het toch wel over eens zijn, nietwaar, dat dit een zuivere advertentie is? Namelijk: „Leest de Middelburgsche en Goesche Courant nu niet langer, maar neemt een abonnement ■op „De Zeeuw" Waarde heer: dat moest ge niet gedaan hebben. Want over wat een blad redacti oneel schrijft, moet over en weer redactioneele discussie mogelijk wezen. Wat zouden w ij evenwel op die zin snede uit Uwen brief moeten antwoorden? Zouden wij de deugden en voortreffelijk heden van ons blad daartegenover nu eens in het heldere licht moeten zetten? Zou den wij die vele vrijzinnigen, die uit sleur nog „De Zeeuw" lezen, moeten gaan op wekken nu niet langer „week aan week het papier te koopen waarop met hunne vrijzinnige opvattingen strijdige inzichten zijn neergepend"?? Neen, laat ons dien weg niet op gaan. Het is voor de neutrale en de vrijzin nig-liberale pers toch al zoo moeilijk" op te roeien tegen den stroom, veroorzaakt door de vele uitermate gezaghebbende en geen loontrekkende abonnementen-acqui siteurs, welke de rechtsche bladen in de persoon van dominee en pastoor hebben... Défilé voor prinses juliana en prins bernhard. Zaterdagmiddag hebben de Amersfocrt- sche oudjes van dagen voor Prinses Juliana en Prins Bernhard gedefileerd. Gezeten in 115 auto's, daartoe welwillend door Amers- foortsche particulieren afgestaan, zijn de oudjes naar Soestdijk gekomen, voorop de auto met 't echtpaar Schuuring, resp. 71 en 8 jaar oud, die bloemen zouden overhandi gen en waarin ook gezeten was de presi dente van het comité, dat deze tocht had georganiseerd, mevrouw D. A. Camerling Helmolt. Te ruim half drie verscheen het prinselijk paar op het bordes. Prinses Juliana droeg Prinses Beatrix op haar arm en nam op een stoel plaats. Direct daarop reed de eer ste auto voor het bordes. Het echtpaar Schuurling stapte uit en betrad het bor des, waar zij de Prinses een tuil witte en Oranje rozen aanboden, vergezeld van een beker nemesia voor Prinses Beatrix. Deze beker was een van de exemplaren, welke als herinnering aan dén tocht door de Re- gout-fabrieken te Maastricht zijn vervaar digd en waarvan elke deelnemer aan den tocht later op den middag een exemplaar heeft ontvangen. De Prinses nam de bloemen met eenige vriendelijke woorden aan, waarna het echt paar zich weer naar zijn auto begaf. Het défilé verliep zeer vlot. Vlak voor het bordes reden de auto's even langzamer om de oudjes gelgenheid te geven alles in zich op te nemen. Er was voor het paleis veel publiek bijeen, dat een en ander met belangstelling volgde. de coloradokever. Onlangs deelde de plantenziektenkun- dige dienst mede, dat de Coloradokever tot op een afstand van ongeveer 12 km van de Belgische grens in ons land op een aantal plaatsen gevonden was. Het is echter onomstootelijk gebleken, dat de kever op een paar plaatsen veel verder in ons land is doorgedrongen. Daar om wordt thans allen telers van aardappe len, land- en tuinbouwers, zoowel als parti culieren, die een hoekje aardappelen heb ben in de geheele provincie Zeeland, Noord- Brabant en Limburg en verder in de Zui delijke helft van Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland, dringend aangeraden nauw keurig te onderzoeken of de gele colorado kever met de tien zwarte strepen op de dekschilden in hun gewas voorkomt, of wel vreterij daarin waargenomen wordt, die op de aanwezigheid van kevers of larven kan duiden. Er zullen zeer waarschijnlijk nog maar weinig kevers gevonden kunnen wor- Prins Bernhard bij de r.k. padvinders. Gistermiddag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan St. Michielsgestel ter bijwoning van de Koempoelan 1938 der R.K. Verkennersbeweging in Nederland. De Prins arriveerde in gezelschap van den burgemeester op het terrein en be trad, terwijl het Wilhelmus werd aange heven, den kring der duizend leiders en leidsters van de verkennerij. Met groote belangstelling volgde Z. K. H. 't verloop van de slotbijeenkomst en nam deel aan de vlaggenparade. Drie kwartier later vertrok de Prins in de richting van 's-Hertogenbosch. de „karimata" heeft nog steeds geen goud gevonden.. De „Karimata" komt bij haar bergings pogingen van het Lutinegoud bij Terschel ling voor vele problemen te staan. Een groot vraagstuk is de verbinding met den wal, wanneer de werkploegen afgelost moeten worden. De verbinding tusschen de sleepbooten en den baggermolen moet on derhouden worden met een motorvletje en dat is bij de dikwijls ruwe zee niet altijd zonder gevaar. Slechts bij zeer kalme zee de sleePbooten langszij de „Kari- maia meeren. Een tegenvaller voor de baggeraars vor en de enorme hoeveelheden schelpen, die Rt-Aotfworden opgehaald. Het resultaat pen nu toe Wel waf poovertjes af te- mata" wi?aSS^len omvanS van de „Kari- derd meten F eel stalen gevaarte van hon- teSo 23 meter en 20 me- tankt sn iZjt'lZr 5°5fn' trllt Wijl boven ,UJvSIto ba- geremmers klinkt, maar - grooter dan enkele koperen bouten en sui kertjes, een ijzeren kogeltje en een naar stukjes koperen plaat. Al deze voorwerpen die nauwkeurig worden nagekeken Xi gen evenwel het kenmerk van de Lutine" een kleine driepoot, die in de achttiende eeuw het teeken van de Engelsche marine was. Bovendien heeft men nog een ijzeren kettinghaak gevonden, welke kennelijk niet van de „Lutine" afkomstig is en een stuk van een koperen plaatje, waarop een ge- deelte van een mannenkop voorkomt en waarop de Latijnsche woorden Mile fe cit" te lezen zijn Vermoedelijk islet een afbeelding van Napoleon Bonaparte, waar op ook het opschrift duidt. Zaterdag zijn minister Weiter en oud minister jhr. De Graeff de gasten van de Billiton Maatschappij geweest en zijn per sleepboot „Stortemelk" naar de „Karima- uu ?egaan' waar zij gedurende ruim twee hom bedrijf in oogenschouw hebben ge- Niets is zoo duidelijk voor ons als de plichtvan anderen. den. Maar het gaat er juist om, deze wei nige te vinden, om te voorkomen dat zij zich plaatselijk gaan vermeerderen en een zg. haard gaan vormen, wat voor ons nog veel gevaarlijker zou zijn. Ook in het ove rige deel van ons land is waakzaamheid zeer noodig. Van eiken vondst of verden king van de aanwezigheid van den kever moet aangifte gedaan worden ten ge meentehuize, opdat de noodige maatregelen voor uitroeiing genomen kunnen worden. de zomerpostzegels en de hulp aan de ongehuwde moeder. Het comité voor de zomerpostzegels schrijft ons: Gelijk bekend, zal 20 van de opbrengst van de zomerpostzegels, d.w.z. 40 van de helft, welke voor sociale doeleinden is be stemd, worden uitgekeerd aan de Neder- landsche federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind (F.I.O.M.) Reeds vele jaren bestaan er in de groo te steden van Nederland instellingen, die hulp bieden aan de ongehuwden moeder, ten einde te zorgen, dat zij bij haar beval ling de noodige hulp ontvangt en geduren de een periode van minstens drie maanden met haar kind samenblijft. De bovengenoemde federatie (F.I.O.M.) is in 1930 opgericht om deze hulpverleening ook buiten de groote steden mogelijk te maken en te zorgen, dat iedere vrouw, die geholpen wil worden, deze hulp kan ver krijgen. Jaarlijks worden eenige honderden gevallen behandeld, en speciaal tracht de F.I.O.M. financieele hulp te verkrijgen van burgerlijke en kerkelijke armenzorg voor de ongehuwde moeder en haar kind, die in haar woonplaats van alle hulp worden uit gesloten. Tevens heeft zij in de laatste ja ren bijzondere aandacht gewijd aan de geestelijk-onvolwaardigen onder de onge huwde moeders, die een bijzonder treurig lot hebben. Zestig groote vereenigingen zijn bij de federatie aangesloten, terwijl in bijna alle gemeenten correspondentschap pen van deze vereenigingen gevestigd zijn. Aldus strekt de F.I.O.M. haar werkzaam heden uit over het geheele land. Men kan derhalve verzekerd zijn, dat door het be drag dat de F.I.O.M. uit de zomerpostze gels zal verkrijgen, in alle streken van ons vaderland hulp wordt geboden aan vrou wen in groote moeilijkheden en aan kinde ren, wier toekomst veelal wordt bedreigd. Het is niet bij de eene aardbeving van Zaterdagmiddag, 12 h 17 waarvan wij dien dag nog melding maakten, gebleven. Te 2 uur 's middags namen hier verschillende personen nog een natrilling waar. Zondag middag was dit te kwart voor drie in weer ergere mate het geval maar ook toen zou men niet direct aan zulk een gebeurtenis gedacht hebben als Zaterdagmddag de ern stige schok niet had plaats gehad. Ook hedennacht voelden sommigen weder een schok. Het is te begrijpen, dat men Zaterdag al lerlei meer of minder belangrijke bijzonder heden te hooren kreeg. Sommigen dachten dat zij zelf onwel werden en kwamen eerst even later tot de overtuiging dat het ge beurde buiten hen veroorzaakt was. De aanleg van velen bij gebeurtenissen als Zaterdag veroorzaakte een neiging tot overdrijving. Zoo bereikte ons het bericht, dat op de Markt een schoorsteen was inge stort en een muur gescheurd. Wij stelden direct een onderzoek in. Het bleek, dat al leen de schoorsteen boven de lunchroom van Ham had staan schudden. Of het op dit deel van de stad toch bijzonder erg is ge weest, was niet na te gaan, maar wel is het eigenaardig, dat hedenmorgen bij het ope nen van de lunchroom Hoogesteger de groote ruit aan de voorzijde plotseling brak. Men vermoedt dat deze door de beving een barst heeft opgeloopen. Het gevaar van instorten stond bij velen zoodanig voor den geest, dat men ook ging vertellen, dat op den Nieuwen Vlissing- schen weg twee huizen waren ingestort, wat volkomen fantasie was. Ook begaven velen omwonenden van den Dam zich naar het onderstutte huis, hoek Spuistraat, om dat men dacht dat daar iets mede was ge beurd en de vraag rijst of het onderstutten her niet een bijzonder goede voorzorgs maatregel is geweest, gezien het gebeurde. Aanvankelijk scheen het ons of van hen, die buiten waren, bijna niemand iets van de beving had bemerkt. Dit is echter wel wat te algemeen gezegd, want wij hoorden nu toch ook van verschillende personen, die op straat waren en die bijv. een huis scheef zag gaan, een ander die zijn stoep zag be wegen als de baren van de zee. Maar omgekeerd waren er ook personen, die binnen waren, en absoluuut niets be merkt hadden. Voor zoover wij hooren wa- Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige N.W. tot N.O. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Matige wind uit N. tot N.O. richting, plaatselijk bewolkt, overigens hel dere hemel, vrij koele temperatuur. Di. 14 Juni. Zon op: 4 h 39; onder: 9 h 21. Licht op: 9 h 51. Maan op: 10 h 17; onder: 6 h 01. L.K. 21 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. 2.31 14.54 3.10 15.28 3.46 16.01 Laagwater. 8.58 21.20 9.31 21.58 10.05 22.31 De aardbeving, welke Zaterdagmiddag om 12 h 17 overal in het Zuiden van ons land en in Zeeland het ergst, gevoeld werd, blijkt inderdaad haar centrum in het Z.W. van België, in de buurt van Doornik te hebben gehad. In deze streek en in geheel Belgisch Vlaanderen zijn de schokken dan ook het ergst geweest. Twee personen vonden hier zelfs den dood: een te St. Amandsberg, die van de wijs geraakt zich onder een wagen wierp en doodgere den werd, en een te Kruishouthem, die onder een muur van een instortend huis, dat in aanbouw was, bedolven werd. De grootste schade schijnt aangericht te Kortrijk, waar tal van huizen scheurden en de straten bezaaid waren met weggevlogen dakpannen. Tien menschen werden hier gekwetst. Dezelfde verschijnselen: gescheurde mu ren en beschadigde daken, traden in tal van Vlaamsche plaatsen op: ook te Gent, waar vermoedelijk tengevolge van een door de aardbeving veroorzaakte kortslui ting tevens een brand ontstond, welke een deel van een eartonnagefabriek en van een buizenfabriek in de asch legde. Op de Nieuwe Beestenmarkt en in de Dokken te Gent hebben twee arbeiders steenen op 't hoofd gekregen. Zij moesten, daar zij ern stig gewond werden, naar een ziekenhuis worden overgebracht. In de Wondelghem- straat is een steenen kruis van ongeveer 300 kg dat op de St. Josephskerk was ge plaatst, op straat terecht gekomen. Een groot gedeelte van den muur werd ver nield. Op verscheidene plaatsen zijn muur versieringen in stukken gevallen. Dieren in Antwerpschen dierentuin voelden het aankomen. De aardschokken hebben aanleiding ge geven tot interessante waarnemingen, welke gedaan zijn door den eigenaar van den dierentuin te Berchem bij Antwerpen. Eenige minuten voordat het verschijnsel ontstond, gaven sommige dieren duidelijke teekenen van ongerustheid. De leeuwen brulden niet meer op de gewone wijze. Hun geluid kreeg een klagenden klank. De pau wen uitten abnormale klanken, in plaats van hun gebruikelijken scherpen kreet. Al le runderen, rhinocerossen, bizons, anti lopen, gazellen en herten draaiden in het rond en drukten hun kop tegen het hek werk, alsof zij zich in veiligheid wilden stellen. De eigenaar van den tuin meende toen, dat een der beesten ontsnapt was en riep al zijn personeel bijeen, om de angstige dieren tot kalmte te brengen. Op dat oogenblik werd de aardschok gevoeld, en terstond daarna kwamen de beesten tot rust. Merkwaardig is, dat alleen de kat achtige en dé runderachtijge dieren het verschijnsel van tevoren schijnen te heb ben gevoeld, terwijl bv. de beren en apen geen enkel teeken van zenuwachtigheid vertoonden. Ook in Engeland en Frankrijk waargenomen. De beving is ook in het Noorden van Frankrijk en in het Zuid-Oosten van En geland, tot in Londen, waargenomen. De schokken schijnen hier echter minder erg te zijn gevoeld dan in ons land en er is dan ook nergens eenige schade aangericht. nabevengen. Het verschijnsel der aardschokken heeft zich Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twee en Zondagmiddag omstreeks kwart voor drie herhaald. Deze nabeving&n zijn weer het sterkst hier in Zeeland gevoeld. Ze waren overigens veel zwakker dan de schokken van Zaterdagmiddag 12 h 17. Het Kon. Met. Instituut te De Bilt, dat ze re gistreerde, deelt mede, dat die van Zondag middag twintigmaal zoo zwak was als de eerste van Zaterdag, doch driemaal zoo sterk als de nabeving van Zaterdag. Ook nog een nachtelijke beving. Het observatorium van Ukkel heeft in den nacht van Zondag op Maandag weder om aardschokken geregistreerd. De eerste schok werd waargenomen te 3.46 uur, deze schok was vrij sterk, doch niet zoo krachtig als de schokken van Zondagmiddag te 14.26 uur. De schok duurde ongeveer zeven se conden. De tweede schok welke minder krachtig was, werd gevoeldte 3.57 uur en duurde twee seconden. De apparaten werden thans niets vernield. De schok werd gevoeld te Braine-le-Pomte, waar hij gepaard ging aan een onderaardsch gerommel, alsmede te Tubize, Soignies en Audenaerde. Sommige menschen meenden, dat de schokken van vannacht heviger waren dan die van Zondag, doch dit was slechts schijn. Naar wij nader vernemen zijn de schok ken van vannacht ook duidelijk Terneuzen en op verschillende andere plaatsen in Z. Vlaanderen, en eveneens te Middelburg en te Goes. In Zeeland nergens schade van beteekenis. Hoe veel schrik en ontsteltenis de aard beving Zaterdagmiddag om 12 h 17 in onze provincie heeft veroorzaakt, er is gelukkig negrens schade van eenige beteekenis aan gericht. Men heeft overal het gevoel ge had, dat er niet veel meer hoefde bij te komen, of het onheil zou niet te overzien zijn geweest. Menschen, die in den vreemde wel eens erge aardbevingen hebben mee gemaakt, glimlachten echter om deze ver klaringen. Blijkbaar moet het veel en veel erger worden, voordat werkelijk onheil wordt aangericht. Te Gees. Men meldt ons uit Goes: De aardschokken, Zaterdagmiddag 12-a7, die ook in deze gemeente krachtig gevoeld werden en veel ontsteltenis veroorzaakten, blijken hier geen bepaald ernstige gevol gen nagelaten te hebben. Wel rinkelde ra men en kasten, sloegen deuren toe, vielen staande borden om, enz., doch we vernamen slechts van één huis, waar in den buiten muur een scheur ontstaan was van 1 cm breedte. Dit zegt uit den aard der zaak niet al deelden velen hun bevindingen aan ons mede dat niet meer gebouwen op deze wijze beschadigd werden. De schok was er hier zeker krachtig genoeg voor. Verder kon gisteren de klok van het stadhuis niet luiden, zoodat men vermoed, dat ook deze electrische installatie door den schok onklaar is geraakt. Heden zou een onderzoek ingesteld worden. Evenals elders vroegen ook hier velen zich af, wat de oorzaak van de beving kon zijn. Meestal dacht men de eerste oogen- blikken aan een zware vrachtauto, die passeerde, of een ontploffing in de omge ving, om de volgende oogenblikken tot het besef te komen, dat het een aardbeving moest zijn. We vernamen echter, dat één onzer inwoonsters dadelijk de „haard" der beving vaststelde. Want de zwaarste schok was nog niet uitgetrild, of ze riep met lui der stem tot haar echtvriend, die zich een verdieping hooger bevond: „Man! Wat doe je nu toch?! 's-Heer-Arendskerke. Alhier constateerde men in enkele huizen eenige scheuring. Of deze nadeelige gevolgen zullen hebben zal later blijken. IERSEKE. Door de beving van Zaterdag is te Ierseke aan verscheidene gebouwen schade ontstaan: scheuren in de muren vooral in de omtrek van de Haven. Ook zijn enkele rijen oesterpannen omgevallen. WAARDE. Op de Hendrikshoeve en op de Hooge hoeve alhier werden in de muren verschillende scheuren veroorzaakt. SCHORE. Zaterdag werden bij den rij wielhandelaar P. tengevolge van den aard schok een zevental rijwielen ongeveer 2 meter van hunne plaats verschoven, ech ter zonder schade te veroorzaken. Paniek in de Geref. Kerk te Hein- kenszand. HEINKENSZAND. Toen Zondagmiddag omstreeks 2.45 uur wederom een textoni- sche aardschok werd waargenomen ont stond in ed Geref. kerk onder de aanwe zigen een kleine paniek. Velen trachten zoo spoedig mogelijk door een der uitgangen het kerkgebouw te verlaten. Niet alleen het schokken bracht de aanwezigen hiertoe maar voornamelijk het gekraak van het kerkgebouw. Nadat ds. Booij de aanwezigen tot bedaren had gebracht werd de Gods dienstoefening voortgezet. Een der kerk- gangsters schrok zoo hevig dat zij flauw viel. Zij is later per auto naar haar woning vervoerd. Vroegere aardbevingen, Een aardbeving in ons land behoort tot de zeldzaamheden. De laatste groote be vingen, welke gevoeld zijn, waren op 22 Oct. 1873 en 7 Juni 1931. Toen op 1 November 1755 de stad Lis sabon door een aardbeving werd verwoest was deze ook in ons land vrij hevig. Op 3 Februari 1756 was er in Zeeland een aardbeving, die de schepen in het dok te Vlissingen liggende, tegen elkaar deed slaan en het water deed opspatten uit de brandbakken op de Abdijtoren te Middel burg. Opmerkelijk, dat een aardbeving in bij zonder mate aan den zeekant wordt ge voeld.. Zoo stond Zaterdagmiddag de Zee dijk aan de Zuidwatering angstwekkend te schudden. Maandag 13 Dinsdag 14 Woensdag 15 S Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwater. Maandag 13 4.22 16.50 9.58 22.22 Dinsdag 14 5.02 17.27 10.34 22.59 Woensdag 15 S 5.39 17.59 11.10 23.32 ren dit personen, die beneden waren en die dan verwonderd stonden als van boven of van buiten menschen hen verschrikt vroe gen wat er toch gebeurd was. Aanrijding. Zaterdagmiddag heeft op het kruis punt St. Pieterstraat-Balans met Balans- Spanjaardstraat een aanrijding plaats ge had tusschen een vrachtauto komende uit de St. Pieterstraat en een motordriewieler komende langs de Abdijpoort over de Ba lans met de bedoeling de Spanjaardstraat in te rijden. Tengevolge van de aanrijding werden beide motorrijtuigen beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen er niet bij plaats. Tegen den motorrijder, die rechts geen voorrang verleende en die zooals iederen dag tientallen anderen doen zonder aan het gevaar van dezen hoek te denken, maar vlug de Spanjaardstraat in wilde rijden, zal proces verbaal worden opgemaakt. Plotseling sterfgeval. Bij den aanvang van den avondienst in de Chr. Evang. Kerk, alhier, werd gisteren de onderling, de hr. Duvekot, plotseling onwel. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp kon slechts den dood door hartver lamming constateeren. HOE TEEKENT HET KIND IN INDIë. Onder auspiciën van de afd. Zuid- en Noord-Beveland van het Alg. Ned. Verbond zal ook te Goes de bekende tentoonstelling „Hoe teekent het kind in Indië?" worden gehouden en wel van Dinsdag 21 Juni tot en met 25 Juni a.s. in de zaal van den heer Krijger, Beestenmarkt, Goes. De tentoonstelling zal op Dinsdagavond geopend worden door mr. R. M. van Dussel- dorp, burgemeester, terwijl de heer Toot, te Amsterdam, namens het bestuur der tentoonstelling dan 'n inleiding zal houden over het teekenwerk. De tentoonstelling zal geopend zijn: Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zater dag, telkens van 95 uur en des avonds van van 710 uur. Daar deze tentoonstel ling in het geheele land een bijzondere aan trekking uitoefent, twijfelen wij er niet aan, of zij zal het ook te Goes, druk worden bezocht, zoowel door de bewoners van Goes als uit de omliggende dorpen. „Jong Holland snakt naar werk". Vrijdagavond vergaderde het comité voor de collecte voor de Centrale voor Werkloo- zenzorg (Jong Holland snakt naar werk) onder leiding van den heer A. de Lange met de collectanten. Het bleek, dat te Goes was ingezameld 421.77 (vorig jaar 536); Wolfaardsdijk 73.65 (v.j. 72.80); Kapel- Ie 135 (v.j. 123.05); Biezelinge 36.75 (v.j. 50); Nisse 13.45 (v.j. Kloe- tinge 115.40 (v.j. 106.60); Wemeldinge 102.50 (v.j. 108.20) Uit 's-Heer-Arends- kerke, Heinkenszand en 's-Heer-Abtskerke was nog niets afgedragen. Bovendien is reeds van enkele jeugdver- eenigingen te Goes 19.51 en te Kloetinge 8.75 ontvangen. Uit Goes werden nog en kele nagiften en bijdragen van jeugdver- eenigingen verwacht. De voorzitter bracht alle collectanten in stad en dorp hartelijk dank voor hen zoo zeer gewaardeerd werk, eveneens aan den secr.-penn. den heer C. K. Maartense voor den velen arbeid hieraan verbonden en laakte het, dat men zich van de zijde van een particulier werkfonds niet heeft ont zien juist in de week, waarvoor voor de Centrale met toestemming der Overheid werd gecollecteerd, door middel van boek jes en bonboekjes zonder toestemming van de Overheid te Goes gelden in te zamelen, waardoor verschillende ingezetenen meen den een gift aan de Centrale te hebben af gedragen. Wel werd hieraan door de politie een einde gemaakt, maar toen was er reeds enkele dagen gewerkt. Toch stemt het resultaat tot grooten dank aan de gevers. Een onvoorzichtige chauffeur. Zaterdagmiddag had in de Walstraat een vrij ernstig ongeluk plaats. De chauffeur van een vrachtauto, die aan de rechterzijde van de straat stond, was zoo onvoorzichtig om het portier aan de linkerzijde te openen, met het gevolg dat de 16-jarige mej. M., die aldaar per rijwiel passeerde, door dit portier werd geraakt. Het meisje sloeg te gen de straat en bleef met een bloedende hoofdwonde liggen. Zij werd in den winkel van Hoeksema binnengebracht, waar dr. Penhave haar heeft .verbonden en per auto naar haar woning heeft vervoerd. Tegen den onvoorzichtigen chauffeur is door de politie proces-verbaal opgemaakt.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1