SPORT. Vereeniging voor Handels onderwijs te Middelburg. IN 'T KIELZOG VAN DE WEEK. Bij Examens en Openbaar Optreden, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 40 en 75 ct. volgende week de ministerieele toestem ming komt om in werkverschaffing uit te voeren, dan verandert dat. BRESKENS. Tijdens de Pinksterdagen heeft het Zuid-Nederlandsch Tooneel on der leiding !*cn den directeur Mertens, Sn tent opgeslagen op de Markt. De voorstellingen hadden weer enorm .suc ces dat het verblijf verlengd werd en den tooneeUiefhebbers nog van een 3-tal voor stellingen konden gemeten. VOETBAL DE VLISSINGSCHE COMBINATIE WINT. De Middelburgsche en Soeburg- sche spelers stellen danig teleur. Voor den wedstrijd, gisteravond op het De Zeeuwen-veld te Vlissingen gespeeld ten bate van het Z.V.B.-contributiefonds, waren twee aardige combinaties samengesteld. Op papier leek de combinatie van spelers uit Middelburg, Zeelandia en R.C.S. sterker dan die welke bestond uit spelers van Vlissingen, De Zeeuwen, Eil. Boys en E.M.M. Vooral de voorhoede van de eerste combinatie scheen een prachtige samenstelling. Echter deze ontmoeting heeft weer eens bewezen dat hetgeen op papier sterk lijkt, dit op het groene veld nog geenszins is. De geheele combinatie der Middelburgers, gecomple teerd met Soeburgsche spelers, heeft er wei nig van terecht gebracht, terwijl juist de minder sterk geachte combinatie der Vlis- singers een aantrekkelijk spelletje te zien gaf en dan ook met 21 won. Zoo ziet men dat alle voorbeschouwingen, gedachten en veronderstellingen bij voetbal van geen be- teekenis zijn. Doch is dit juist niet het meest aantrekkelijke b\j dezen tak van sport? Bij de Vlissingen-comb. was Butz vervan gen door Kats van De Zeeuwen, doch ove rigens was de samenstelling der elftallen zooals wij ze reeds eerder publiceerden. Het spel is over het geheel tegengevallen. Voor rust zat er weinig in en was het vertoonde verre van boeiend. In de tweede helft ging het beter en hoofdzakelijk de Vlissingsche combinatie liet toen goed en pittig spel zien. Deze combinatie heeft de overwinning ruimschoots verdiend. De spelers waren steeds een tempo vlugger, plaatsten den bal veel beter en combineerden soms heel aar dig. Er zat geestdrift in deze ploeg en men deed steeds iets goeds met het leder. Hoe onbeholpen stak het spel van de Middel burg, Zeelandia en R.C.S.-combinatie daar bij af. Slecht plaatsen, treuzelen met het wegwerken, totaal geen ploegverband en slordig spel. Neen, dat is wel danig tegen gevallen. De keeper Adriaanse heeft heel wat meer werk gehad dan Van Vlaanderen. Eerstge noemde heeft tal van lastige ballen er keu rig uitgehouden. In de M'burgsche achter hoede was Van Maaren niet zoo sterk. Nijs- se speelde beter en vooral zijn kopwerk was weer goed. Kodde en Kats bij de Vlissin- gers vormden een hechter backstel, grepen veel krachtiger in en waren moeilijk te pas- seeren. De Middelburgsche middenlinie Neufe- glise, Verhulst en A. Blok (RCS) was er geheel uit. Wat speelde deze linie slecht. Eerstgenoemde was nog de minst slechte van dit drietal. Zoowel aanvallend als ver dedigend schoot dit trio veel te kort. Neen, dan was de middenlinie der Vlissingers heel wat sterker. Buxgerhof speelde een keu rige wedstrijd en Torenvliet bleek weer de groote tacticus. Een magnifieke spil, die verdedigend en voedend zeer sterk speelt. Ook van Poelje voldeed goed. Van de voorhoede Merk, Janisse, Gillisse, Wanjon en M. Blok hadden we veel ver wacht. Stuk voor stuk zpn dit toch goede spelers. Doch wat zij er dezen avond van terecht brachten was hopeloos. Merk en Blok als vleugelspelers faalden volkomen, Wanjon en Janisse hebben als binnenspelers weinig of niets kunnen uitrichten tegen het uitstekende verdedigend spel der Vlissin gers en Gilisse werd heelemaal geen kans gelaten; als leider van den aanval was hij bovendien een teleurstelling, 't Verband in deze voorhoede was totaal zoek, zelfs in de linkerhelft, welke toch geheel uit spe lers van R.C.S. bestond. Bij de Vlissingers werd met meer over leg gespeeld, al dient men niet te vergeten dat zij zwakkere verdedigers tegen zich hadden. Niettemin sloot het verrassend goed bij dit vijftal. d'Jong als rechtsbinnen leidde meestal den aanval en de linker vleugel Donze-Smit combineerde er lustig op los. Kasteele sloot goed bij dit drietal aan, Heyman was iets minder. Deze voor hoede speelde snel en verstond elkaar uit stekend. Als geheel heeft de Vlissingen combinatie verrast door goed en enthou siast spel. Zij bezat beter verband tusschen IN GEHEIMEN DIENST. Historische Avonturenroman. Door G. P. BAKKER. 4). marktnw ltr^en stonden op het ruime Zelfs £Jn' alIes was er te koop. verschenPT,0r 6611 onderneTnende Hollander dat door a arsckÜnlÜk uit Westfalen, wa, de Nederlandsche troepen schenkerij.een Wafelkraam eenP Zooals altijd waren er vele tenten het pubhek, burgers en soldaten zich den vermaken. Er werd gemeeld beid. Men draaide rond in een laLmh die door twee mannen werd getrokken waar een P*ar aardige meisjes de ophaalden. Er werd geschoten met boog op den kop van een geschild, ever en met het pluimke geworpen, keek naar de goochelaars, verbaasde varken met vijf pooten, riiwf ™e' wier kort rokJ'e de gew ali a/16! heelemaaI k°n verbergen de schout op verzoek van mij pastoor het niet verboden had", v koster aan zijn nieuwsgierig en ÏÏ-S- gehoor, „dan zou het rokje tige boez«L8e™eeSt Zijn en 2011 haar verw m. niet 200 eng in haar m Zljn gebleven, ppnci kew°nderde de schoone Hel sW f °m d8n hals droeg- Een 'Azis iv, d001: een Portugeesch ma vprmn edegebracht. Het beest was biinT nip/3" de reis' want het be iet en zelfs als de schoone bezet jenever waar kon- gedob- mallemolen, en :en en duiten pijl en geschilderden Men zich over de geweldige rgen. „Ja, mijnheer de vertelde gretig zeker mach- keurslijf Helena die Een groote matroos uit wat bewoog zich bree zy n de linies en gaf dan ook feitelijk den toon aan. Na 25 min spelen nam de Middelburg sche combinatie de leiding door Janisse, doch 8 min voor de rust maakte Smit met een mooi doelpunt gelijk. Vijf min na de hervatting wist Heyman met een kalm o.i. wel houdbaar schot via de paal Vlissingen de leiding te geven. Hoewel zich daarna voor beide doelen nog spannende momen ten voordeden werd niet meer gescoord. Scheidsrechter van Nimwegen leidde op kalme en uitstekende wijze deze kamp. Naar wij vernemen zal zeer waarschijn lijk ook te Middelburg nog een dergelijke wedstrijd tusschen twee Walchersche com binaties bestaande uit spelers van 2e en 3e klas K.N.V.B. clubs worden gespeeld. Na der zal nog beslist worden of dezelfde com binaties zullen spelen of dat een andere samenstelling zal worden gekozen. VlissingenMiddelburg. De voetbalvereenigingen Vlissingen en Middelburg hebben zich bereid verklaard een wedstrijd te spelen, waarvan de baten geheel ten goede komen aan het Schelde- bekercomité. Zondagmiddag a.s. zal dezen wedstrijd plaats hebben op het Vlissingen- terrein. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Zondag worden in Frankrijk de kwart- eindwedstrijden gespeeld van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal. De volgende kwarteindstrijden staan op het programma: FrankrijkItalië te Parijs; BraziliëTsjechoslovakije te Bordeaux; Cu baZweden te Antibes en Zwitserland Hongarije te Rijssel. KORFBAL. De competitiewedstrijd V.K.V.H.B.S. II, welke oorspronkelijk voor hedenmiddag was vastgesteld, is evenwel nader bepaald op Woensdagavond. Eindexamen en bevorderingen Middelbare Handelsavondschool. Aan de Middelbare Handelsavondschool te Middelburg slaagden voor het eindexa men, af deeling I (drie leerjaren)P. Buys, A. de Broekert, A. Daniëlse, A. Drost, allen Middelburg; J. Geldof, Oostkapelle; K. Goedbloed, Middelburg; W. den Hollander, Oostkapelle; Tiny de Jager, Arnemuiden; I. van der Jagt, Middelburg; P. Lenselink, Vrouwenpolder; P. de Munck, Nel Peene, M. Roth, C. Sanderse, J. Segboer, J. Tevel, A. Vermazen, H. Verstraate, C. Westerweel, allen Middelburg; J. de Witte, Koudekerke. Afgewezen 8 candidaten. Afdeeling H. Voor diploma boekhouden slaagden: S. Barentsen, Middelburg; Leida Bostelaar, Koudekerke; Johanna Biondina, M. Biondina, beiden beiden Middelburg; A. van den Broeke, Serooskerke; C. Heuvel mans, Middelburg; A. Lieuwen, Vlissingen; J. Maartense, Chr. Overweel, G. Rijnten, allen Middelburg. Afgewezen 4 candidaten. Voor diploma Engelsche handelscorres pondentie slaagden: A. Lieuwen, Vlissingen, en D. van Wolferen, Vlissingen. Afgewezen 2 candidaten. Van de eerste naar de tweede klasse zijn bevorderd: P. Boone, L. van den Broeke, J. Fastenau, M. Geerse, J. van Heijl, Catha- rina Hoek, H. de Lange, B. Leijnse, L. Man- ni, J. Nijsse, J. Pouwer, W. Quist, C. Roze- mond, A. van Sluijs, Joh. Ton, Elbertha Vermeer, B. Vriesman. Afgewezen 5 leer lingen. Van de tweede naar de derde klasse: J. Bos, W. van Dort, Goedbloed, J. Guiran, A. Hofman, Janna Holster, A. Klaver, Carla Ouwerkerk, J. Reinders, C. Roose, C. San derse, G. Slimmen, A. J. Wagenvoort. Af gewezen 10 leerlingen. Van de 4e naar de 5e klasse Boekhouden: G. Janse, J. v. d. Kam, G. Roose, P. Schoon- ackers, M. Simonse, P. Wolf. Afgewezen 4 leerlingen. Van de 4e naar de 5e klasse Nederl. Han- delscorespondentieW. Fiegen, H. Mes, C. Vroonland, M. Biondina, H. de Koning, A. Koole, Johanna de Plaa, G. J. Rijnten. Af gewezen 3 leerlingen. Alvorens tot de uitreiking der diploma's werd overgegaan, heeft de waarnemende voorzitter de Vereeniging voor Handels onderwijs, mr. M. G. W. van der Veur, in het bijzonder welkom geheeten den wethou der van onderwijs, den heer M. H. Boas- son. Dat de wethouder bereid was de di ploma's uit te reiken, stelde spd. zeer op prijs. Ook heette spr. welkom den heer Stofkoper, die niet alleen als bestuurslid aanwezig was, doch die met mr. H. Dooren den afschuwelijken kop tegen haar hart drukte, bleef het koud en onverschillig, het ondier. Naast de slangentent stond op een po dium een beroemde kiezentrekker. „Ik trek u de rotste kies zonder pijn", schreeuwde hij. „Nooit zal men bij mij iemand van pijn hooren schreeuwen. Mis schien van vreugde, als hij geholpen is". De trekker loog niet; men kon de slachtoffers niet hooren, zoo'n verschrikkelijk lawaai wist zijn orkestje te voorschijn te tooveren. Soms als de kies te vast in de boerenkaak zat, prikte de knecht het slachtoffer even met een naald in het zitvlakDat hielp altijd, de boer vloog op. „Allemachtig", en de dokter schudde het hoofd. „Wat zat die wortel diep". Even voorbij den tandmeester stond» een geheimzinnige tent. De voorkant was zwart bezaaid met zilveren sterren. In het midden een Moorsch poortje. Er voor lag een groot Oostersch kleed. Aan den kant stond een verhooging. Een knecht in het zwart speel de op een hoorn op verdienstelijke wijze al lerlei vroolijke marschen. Op het kleed liep een pias op de handen, een aap deed het hem na. De menschen verdrongen zich. Zelfs de belangstelling voor den tandmees ter was verdwenen. Toen speelde de muzi kant een ernstig wijsje en de muziek zweeg. De potsenmaker trad naar voren. „Ik zal u nu iets laten zien, wat iemand in de geheele wereld mij zal kunnen na doen", zei hij heel bedaard. Hij nam een korten aanloop, zijn lichaam vloog in de lucht, strekte zich, draaide over het hoofd en hij stond weer op beide voeten. De doo densprong. De toeschouwers waren opge bos de Kamer van Koophandel en Fabrie ken vertegenwoordigde. Zich richtende tot de jongelui, zeide spr. dat zij niet moeten denken, dat zij er met het diploma zijn. Na een niet te lange rust moet ir.en weer aan den gang en dan hoopte spr. dat zij, die nog geen betrekking hebben, er spoedig een zullen vinden. Hierna heeft de wethouder onder eenige toepaselijke woorden de diploma's van af deeling I uitgereikt, waarna mr. v. d. Veur de andere uitreikte. De directeur, mr. P. C. de Jonge, sprak vervolgens de jongelui toe en zeide dat met deze ook hun ouders blijde zullen zijn, om dat die nog beter weten hoe moeilijk de strijd is. Spr. gaf een voorbeeld, waaruit blijkt, dat niet alleen de kennis, maar ook de persoonlijkheid van beteekenis is voor het welslagen. Men moet zich ten volle voor zijn werk geven en zal dan ook daarvoor dank ontvangen. Een drietal der geslaagden bracht in korte woorden dank aan directeur en lee raren en daarbij sloot de voorzitter zich aan. De algemeene vergadering. Vervolgens had de algemeene vergadering der Vereeniging voor Handelsonderwijs plaats. Mr. v. d. Veur deelde mede, dat de heer Harthoorn vertrokken is uit Middel burg en dat de Raad in zijn plaats als be stuurslid aanwees den heer Lambermont. Aan den scheidende is dank gebracht en spr. heette den heer Lambermont welkom. Van den heer C. van der Weel was een schrijven ingekomen, dat hij met het oog op zijn minder goede gezondheid na 15 jaar meent zijn bestuursfunctie te moeten neer leggen. De voorz. wees er op, dat men voor het behouden van den heer v. d. Weel in het bestuur na zijn aftreden als gemeente raadslid, het bestuur uitbreidde. Wel een bewijs hoe men zijn werk in het bestuur waardeerde. Hierna bracht de secretaris, de heer J. W. Kögeler, het jaarverslag over 1937 uit. Hieraan ontleenen wij, dat betreurd wordt, dat de dagschool niet beter wordt bezocht, doch dat over het bezoek aan de Avond school niet valt te klagen. De Middelbare Handelsdagschool begon in 1937 met 51 leerlingen, er slaagden 6 van de 9 candi daten voor het eindexamen. De nieuwe cur sus in September begon met 57 leerlingen, van wie voor eind 1937 er 2 de school ver lieten. De handelsavondschool begon in 1937 met 111 leerlingen. Voor het eindexamen slaagden 15 van de 22 candidaten. De nieuwe cursus begon met 117 leerlingen, op 31 December waren er nog 113. Van de leerlingen der dagschool komen er 25 van buiten Middelburg van die der avondschool 19. Een 4 obligatieleening van 5500 is onderhands geplaatst. Zorg baart het, dat steeds meer niet te vermijden uitgaven door de regeering van de subsidie worden uitgesloten, waardoor aan de geringe eigen middelen der vereeniging steeds hoogere eischen worden gesteld. Verhooging van in komsten uit particuliere bijdragen is daar om dringend gewenscht. De rekeningen van den penningmeester, den heer P. W. M. Hoegen van Hoogelan- de, die wegens ernstige familieomstandig heden niet aanwezig kon zijn, werden door den directeur voorgelezen en daarna goed gekeurd. In de commissie voor het nazien der re keningen werd in plaats van den heer A. Heijboer, die moest aftreden, gekozen de hr L. van Sparrentak. In plaats van den heer v. d. Weel, die zooals boven gemeld bedankt had, koos de vergadering tot bestuurslid den heer F. B. den Boer jr. met 16 stem men, tegen 3 op mr. G. W. A. de Veer, die mede was aanbevolen. Hierna heeft de heer B o a s s o n eerst als vice-voorzitter van Handelsbelang de vereeniging hulde gebracht voor wat zij voor het Handelsonderwijs doet. Daarna namens het gemeentebestuur verzekerde spr. verheugd te zijn, dat men nog steeds in staat wordt gesteld de scholen te steunen en hij hoopte, dat deze nog vele jaren zul len bestaan tot heil van Middelburg en ze ker van hen, die van het onderwijs profi- teeren. De voorzitter bracht dank voor deze woorden en deelde nog mede dat bestuur en directeur paraat zijn in verband met het geven van cursussen voor het behalen van het middenstandsdiploma. De vaderlandsche samenleving heeft de Pinksterbloemen buiten geze;, en de natuur was de bloemen welgezind. Zoodat het een uitbundig feest is gewor den van zon, kleur en klank; van water en lucht. De blommen hebben getoefd in het schelle licht aan de blonde kust, in den koelen schemer van ruischende bos- schen, in de stemmige halls van voorna me hotels met een niet voornaam, doch aanlokkelijk Pinkstertarief, op de wan kele stoelen van nog goedkoopere, maar desniettemin alleszins nette pensionnetjes, in de huiskamers van plotseling weerge vonden vrienden en van bijna vergeten verwanten, en onder het soliede linnen van waterdichte tenten. En daarna heb ben zij zich al dan niet tevreden, doch stellig niet; voldaan, begeven naar het punt van uitgang, geconcludeerd hoe za lig het is te nippen van den beker der vreugden, en geconstateerd hoeveel ge makkelijker het valt feestblom te wor den dan werkblom. Vooral als de zon ook na de vrije dagen blijft schijnen. Maar de blommen kunnen tevreden zijn. Even als de nachtegalen, lijsters en andëre zangvogels, die door middel van een niet eens te schatten aantal Pinksterconcour sen opnieuw hebben kunnen vaststellen, dat er baas boven baas is Ook Bergen op Zoom zet de bloe metjes buiten. En voorloopig zullen ze daar niet worden binnengehaald. Want elders moge men aan twee, drie dagen, genoeg hebben om den 650-sten verjaar dag eener gemeente te vieren, in, het lachende Brabant heeft men minstens vijf maal zooveel dagen noodig om de vreug de over zoo een heuglijke gebeurtenis te spuien. „Le sourire de la Hollande", heeft de Fransche journalist Asselin de Bra- bantsche dreven eens elegant gedoopt. Doch de schaterlach is nauw verwant aan den glimlach, en omdat Bergen öp Zoom zich ook nu zeer vroom moet houden, davert het rond de asperge-velden. Want in drommen trekken de onverzadigbare Brabanders en de leutige Brabandschen naar de oude markiezenstad, waar de beroemde Anton, die niet van Duinkerken maar uit Bergen stamt, zich een levens lustige dichter-gangmaker toont.' Op Terschelling hoopt men de bloemetjes binnen kort ook buiten te zet ten. Maar dan kinderen flora's, met blaadjes van louter goud. Want de Ka- rimata is gearriveerd, en hoewel deze molen van natura de zinnen Weeft gezet op tin, zal hij toch het veel edelere, mits voorradig, niet versmaden. Becker kwam met een toren op de Lutine af, zoodat de illusie wel een diepen val moest ma ken. Zal de Karimata meer succes heb ben, en de gouden ingewanden van de Lutine uit den vasten greep van Neptu- nus bevrijden? Op Terschelling kloppen de harten vol verwachting. Ook elders in de bakermat der Ned. Staatsloterij zit men zoo gespannen op den uitkijk alsof men menig aandeeltje in het avontuur had genomen De bloemen, die de vaderlandsche samenleving in gedachten reeds geweven had rond de slapen der elf leeuwen, die onversaagd naar Frankrijk togen, zijn verwelkt. Zij hebben geen dienst kunnen doen. Zelfs niet voor de elf getinte broe ders, die heelemaal van den anderen kant van de evenaar kwamen om vast te stel len, dat zij niet slechts figuurlijk lichter wegen dan Hongaren. Het gaat bedenke lijk bergafwaarts met onze glorie op de internationale grasmat, en als meneer Ka- rel uit Dordt meer tijd aan zijn verzeke- rings-portefeuille blijft besteden dan aan zijn mental-zweep, zal vrouw Holland dra genoopt worden zich voor goed in rouwge waad te steken. Dat meneer Pruis voor dezen internati onalen kamp zelfs geen strijdlied heeft gepleegd, zoodat we niet konden zingen van: „We gaan naar Frankrijk", dient als een onvergeeflijke tekortkoming te worden aangemerkt. Voor hem is 't te hopen, dat zijn ontvanger niet aan voet bal doet Meneer Steenberghe uit Goirle, de minister, die om zoo te zeggen met den gulden op en neer is gegaan, zal stellig nog eens dik in de bloemen troonen. Als troetelkind van den gezamenlijken mid denstand, dien hij achter het veilige hek UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG 23e week 1888. Te Utrecht is tot arts bevorderd de heer C. A. L. Jacobse Boudewijnse. Voor het voorbereidend kerkelijk exa men is o.a. geslaagd de heer W. B. H. van Linschoten, candidaat in de theologie te Leiden. Bedankt voor het beroep naar Klevers- kerke de heer C. A. W. Nonhebei te Apel doorn. Naar een paar bladen melden heeft de heer L. de Man, hoofd der school voor on- en minvermogenden in de Langedelft al hier, tegen 1 Oct. a.s. eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Een droge Mei. Volgens den regenmeter der rijkslandbouwschool te Wageningen is in de maand Mei gevallen 26% mm regen, tegen 93% mm in dezelfde maand van 1887. Te Dreischor is beroepen de heer D. Th. Uden Masman Hzn., te Bakkeveen (cl. Heerenveen). Van hetgeen velen altijd hebben gedacht, dat nu en dan zal moeten gebeuren, waar men heeft te doen met exaltaties van den geest als 't geval is bij de volgelingen van het Leger des Heils, heeft zich thans te Groningen het eerste geval voorgedaan. Een meisje van 18 jaar uit die gemeente, dat sedert eenige maanden zich heeft aan gesloten bij de afdeeling van dat Leger al daar, vertoeft nu sinds eenige dagen in het ziekenhuis wegens volslagen krankzinnig heid, in den vorm van religieuse manie. Zij zal spoedig naar een gesticht opgezonden worden. der vestigingsverboden tegen de vraat zuchtige concurrentie beschermt. Na de vleesch-, brood-, schoen- en kantoorboek leveranciers zijn thans ook degenen, die ons grutten en minstens nog 3 andere aan verwante artikelen leveren, en de ge soigneerde heeren, die in auto's doen, in het Walhalla der neringdoenden geloodst. Moeilijkheden heeft ook deze uittocht uit het vrije bedrijf niet opgeleverd. Alleen over de vraag: „Wat is een kruidenier", schijnt men op het departement even met de handen in het haar te hebben geze ten. Men had haar eenvoudiger ter op lossing aan de studenten kunnen voor leggen Er zijn bloemen, enbloemen. Geurige, kleurige, die het oog en het reukorgaan streelen; andere, die bepaald onaangenaam aandoen. En onder de schoonste bloemen gaan soms zelfs dis tels schuil. Het ontslag van rechtsvervol ging van meneer Van 't Sant is als een zeldzaam vergeet-mij-nietje uit den tuin van vrouwe Justitia. Maar in het Verre Oosten, in de buurt van Kanton woeke ren de pijnlijke, venijnige distels. En uit het stormachtige Weenen werd de kost bare orchidee Freud-ia in veiligheid ge bracht naar den fraaien beschutten tuin aan den overkant van het Kanaal. Moge hij zich daar in de late stralen van de avondlijke zon nog langdurig koesteren... Kwartiermeester. ENGELAND. TWINTIG KILOMETER ACHTERUIT GEWANDELD. Twee studenten uit Cambridge hebben het bestaan, den afstand van Cambridge naar Newmarket, 21 kilometer, achteruit wandelend af te leggen. Zij hadden met hun medestudenten gewed, dat zij binnen 12 uur te Newmarket zouden zijn: in 5% uur hadden zij hun taak echter reeds volbracht. Onderweg hebben zij nog viermaal geplei sterd. ZUID-AFRIKA. TE WEINIG ARTSEN. Volgens het Zuid-Afrikaansche medische tijdschrift, zijn er te weinig artsen in de Unie. Volgens de jongste gegevens is er een erkende dokter op 2443 menschen. Het to tale aantal artsen bedroeg aan het begin van dit jaar 2.896. Het aantal medische studenten en verpleegsters is sinds verleden jaar sterk afgenomen. (ïng. Med.) wonden. Dadelijk daarop volbracht de aap met het grootste gemak hetzelfde kunst stuk. De menschenmenigte groeide aan. Een magische figuur in lange zwarte talaar en hooge zwarte muts, trad door het poortje uit de tent. Langzaam besteeg hij de ver hooging. „Professor Ben el Gora", stelde hij zich voor met een diepe buiging. „Vrienden", verbrak hij daarna luid, maar zonder stem verheffing, met een onmiskenbaar Ooster- schen tongval, de angstwekkende stilte: „Vrienden. Ik ben van verre tot u gekomen om u te helpen. Gij hebt gezien wat lichaamskracht vermag. Mijn leerling loopt op de handen, maakt den doodensprong. Slechts weinigen zullen hem dat kunnen nadoen. Dat is geen wonder, maar wat wel een wonder is, dat is, dat mijn leerling tachtig jaren oud is. Hij lijkt zestien". Ademloos luisterde het publiek. Een der hoorders riep: „Maar je kunt zijn gezicht niet zien door al het krijt". „Neen", antwoordde de professor. „Maar daar gaat het niet om, het gaat om zijn lichaamskracht". „Juist"-, zei de koster. De professor knikte goedkeurend en ver volgde „Ge behoeft mij, professor Ben el Gora, lijfarts van Zijne Majesteit kalif Soliman den Wijze, niet op mijn woord te gelooven. Kijk, ik laat u men papieren zien, getee- kepd door schout en schepenen, kanseliers van groote rijken en zelfs door koningen". Hij hield zijn documenten even den koster voor. Deze knikte. „Maar ik vraag geen geloof. Ik kom met daden. Waarom heeft deze man" hij wees op den potsenmaker „op tachtig jarigen leeftijd nog zooveel levenskracht? Ook dat zal ik u vertellen. Kijk, ik heb hier een klein fleschje. Dit witte vocht is het levenselixer. Als ge daar eiken morgen een paar druppels van neemt, vooral niet meer, zult ge tot zeer hoogen leeftijd gezond en sterk blijven". „Neen", vervolgde hij. „Het is niet het levenselixer, dat het eeuwige leven schenkt. Dat is niet uitgevonden en zal nooit worden uitgevonden. Het is slechts de eerste stap op den goeden weg". „Wat kost zoo'n fleschje? Vijf daalders, bijna een vermogen. Neen, vrienden. Hier kost het geen vijf daalders, geen vier, geen drie, geen twee. Maar slechts één zilve ren daalder. Het is niets. En als het u niet helpt, moogt gij uw geld terugvragen. Want dat is de groote wet der wetenschap, dat geen middel universeel is, dat wil zeg gen, dat niet elk middel helpt voor ieder een. Er zijn uitzonderingen. Niet elk li chaam is geschikt voor mijn levenselixer. Er zijn uitzonderingen. Er zijn menschen, die een verbond met den duivel hebben ge sloten. Voor hen helpt dit middel niet, want zij hebben hun ziel aan satan verpand en hun lichaam is betooverd". Hij keek naar de toeschouwers. „Kom eens hier vrind", sprak hij tot een oud mannetje, dat de geheele voorstelling met gespannen aandacht had gevolgd. „Hoe heet jij?" „George Sander". „Welnu, Sander, kom eens hier". Maar Sander schudde zijn oud kopje. „Nee, ik wil niet. Het is tooverij". Toen ging de pot senmaker naar hem toe. Het oude manneke stond trillend en bevend op zijn beenen. De pias en de knecht namen hem onder de armen en samen beklommen ze het podium „Hoe oud ben je?" vroeg de professor. „Zeventig", mompelde hij. „Getrouwd?" „Mijn vrouw is al tien jaar dood." „Welnu", hij nam een kristallen vaasje, vulde het half met water en goot er vijf droppels van het elixer bij. „Drink dit". De stakker nam het vaasje en dronk het leeg. Plotseling hield het beven op, zijn rug strekte zich. Hij begon vroolijk te lachen en sprak: „Ik had het nooit kunnen den ken, ik voel me jaren jonger". Aarzelend gaf hij den professor de hand en met flin- ken tred verliet hij het podium. „Zoek nu maar een jonge vrouw", riep de professor hem na. „Gij allen, zijt gij nu overtuigd?" vroeg hij. „Het geloof kan ik u niet schenken, evenmin als het verstand om het te begrij pen. Slechts levenskracht kan ik u verkoo- pen. Wie neemt er nu een fleschje voor 'n daalder? Maar wacht, ik geef u er een ge schenk bij. Een busje van mijn wonderzalf. Als ge een wonde hebt, een bult van een val, een blauw oog van een vuistslag, een snede van een mes of een slag van een zwaard, dan smeert ge er deze zalf op. De wonde zal genezen, de bult verdwijnen. De heelmeesters schrijven brij van wortelen voor, rauw vleesch op de wonde of het heete lemmet van een mes. Maar mijn zalf is beter. Deze wonderbalsem geneest dade lijk. Koudvuur is uitgesloten." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7