1 CENT ES De Zegam-Zaak. UW SMAAK TRIOMFEERT UW BEURS PROFITEERT! ZEELAND. KRONIEK van den DAG, TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 11 JUNI 1938. No. 135. Hel Witboek van Ged. Stalen. De conversie-beweging stagneert. Het concours van den Bond van Harmonie- en Fanfare- vereenigingen, immt De Duce en de konmg. De koning van Italië heeft deze week aan Mussolini een merkwaardig bewijs van achting en eer verstrekt. Victor Em manuel III bezocht te Predappio, Musso lini's geboorteplaats, het graf van diens ouders en daarna het huis, waar de Duce het levenslicht heeft aanschouwd. Daar op begaf de Koning zich naar Mussolini's buitenverblijf, Rocca delle Caminate, om er besprekingen te voeren, die circa drie kwartier in beslag namen. Aangezien het staatshoofd nooit te voren naar hier was gekomen, heeft dit bezoek uiteraard sterk de aandacht getrokken. Men kan zich in gissingen omtrent de aanleiding tot den stap des Konings ver diepen, maar o.i. moet bij deze gelegen heid speciaal de aandacht worden geves tigd op een voor Italië's binnenlandsche politiek zeer belangrijke gebeurtenis, die zich onlangs bijna onopgemerkt voltrok ken heeft. (De Italiaansche pers heeft er vermoedelijk op last van hoogerhand nauwelijks notitie vari genomen). Wij bedoelen een herziening van het fascist! sche partij-statuut met koninklijke sanc tioneering, «waardoor de monarchie als '1 ware geïdentificeerd is met het fascisme en de titel „Duce", welke totnogtoe geen officieel karakter droeg, constitutioneel werd vastgelegd. Bij 't decreet van 17 December 1932 was de rechtspositie der fascistische par tij geregeld door goedkeuring van haar toenmalige statuut, waarin organisatie en politieke doeleinden werden omschreven. Dit statuut vulde de in 1929 officieel vast gestelde bepalingen aan en bracht er meer verband tusschen. Allereerst werd het karakter der partij verduidelijkt door haar aan te duiden als „Milizia civile", onder Mussolini's bevel en in dienst des vaderlands. Zij was volgens deze formu- Ifeerirjg vóór alles een ,yi3t/rument ,-der staatspolitiek; verder werd de partij-hië rarchie zoodanig opgebouwd, dat niet de Duce als verpersoonlijking van het fas cisme gold, maar veeleer het fascisme de persoonlijkheid van Mussolini tot uitdruk king bracht. In totaal waren er 30 arti kelen, betrekking hebbend op het orga- niseeren der zg. strijdhonden, op de aan gesloten vereénigingen en instellingen, alsmede op de interne aangelegenheden van disciplinairen aard. Het thans gereed gekomen nieuwe sta tuut, bij koninklijk besluit van 28 April jl. goedgekeurd en in 't Staatsblad van 18 Mei verschenen, bestaat (wij ontleenen hier aan de „Neue Zürcher Zeitung") uit êen inleiding over de „politieke en sociale fascistische leer" en uit 37 artikelen. De inleiding komt overeen met de uiteenzet tingen, door Mussolini zelf reeds in 1933 voor de Enciclopedia Italiana geschreven. Wat de artikelen aangaat, zijn vooral de 7 nieuwe zeer belangwekkend. Uit hun tekst blijkt ten eerste, welk een uitzon derlijk hoogen rang Mussolini bekleedt en wat de partij beoogt: „De Duce is het hoofd der nationale fascistische partij. Hij geeft de bevelen voor de te ontwikkelen actie en roept, zoodra 't hem dienstig voorkomt, de hiërarchieën van de partij bijeen voor het groote rapport." De taak der partij is: verdediging en versterking der fascistische revolutie; de politieke opvoeding van de Italianen. „De fascist beschouwt het leven als plicht, hoogere ontwikkeling en verkregen waarden; hij moet zich steeds het woord des Duces voor oogen houden: gelooven, gehoorza men, strijden." Voorts zijn er nog bepa lingen, die de practijk der laatste jaren zwart op wit vastleggen, zooals het ver- leenen van den ministersrang aan den partijsecretaris, het opnemen der jeugd bonden in de partij en de administratieve indeeling. Meer nog dan dit alles beteekent ech ter het feit, dat thans de weg gebaand is naar een Grondwetsherziening en dat de Koning zich als 't ware met de fascistische leerstellingen identificeert. In het konin klijk besluit wordt verklaard, dat het ge nomen is „op voorstel van den Duce" en daarmee wordt voor het eerst in een wet telijk Italiaanseh document Mussolini niet meer als minister-president, maar als „Duce" betiteld. Totnutoe ontbrak de le- 8) r1J'' Zegam stelt, behalve toelichting bij p-p wc SL post' ook nog Pr8s op eenï- fnr> hJC^ng den vergoedingspost Van t? i!anctoor der Heeren mrs. Baars, en wel- Cavadino te Rotterdam, tonr wl 'Ja1 voo™eld advocatenkan- bedrag niet aan haar is geJ dat ?H int tegen haren zin betaald, doch rirL V t IT *geheel vrijelijk dit be drag met dat kantoor zijn overeengeko men, en op die wijze hunnerzijds uiting is gegeven aan hunne waardeering voor den omvangrijken, zeer intensieven, be kwamen en met volledig succes bekroon den arbeid van voornoemd kantoor; 2e. dat, om in de nota uiteengezette re denen, is besloten het geheel dier kosten van juridische assistentie van den begin ne af niet te splitsen doch te nemen voor rekening der Zegam. ot dit besluit heeft medegewerkt de overweging dat de vóór- onkosten der gemeente Vlissingen ad 11.774.83 (mede liggend op soortgelijk terrein) welke voor de Zegam tot niets geleid hadden en geen enkele waarde voor haar vertegenwoordigden, in over leg met de Provincie eveneens voor het geheel voor rekening van de Zegam wer den gebracht. gale ondergrond; thans is in deze leemte voorzien en verkrijgt de titularis zoodoen de een rang, gelijk aan dien van den Duitschen rijkskanselier in Bismarck's tijd. De dictator heeft nu nóg grootere machts bevoegdheid dan vroeger en stijgt tot het peil der uit een oogpunt van staatspoli tiek niet-verantwoordelijken, dat in den regel voor regeerende vorsten of andere staatshoofden is gereserveerd. Met dien verstande echter, dat de uitoefening der dictatuur in geenen deele door de voor schriften van het statuut wordt belem merd. Eer het tegendeel, is 't geval. De Koning heeft toen hij Mussolini de voor rechten der politieke „Ebenbürtigkeit" verleende, de laatste scheidsmuren tus schen dynastie en fascisme laten vallen en men kan nu spreken van een „fascis tische dynastie" in Italië. Finantieel economisch weekoverzicht. Duitschland betaalt geen Oosten rijksche leeningen. Gunstige jaarverslagen van H. V. A. en Koninld. Petroleum. In verband met de internationale poli tieke spanning is, naar men weet, de kapi taalbeweging naar Nederland tot staan ge komen en valt er eerder een beweging in omgekeerde richting te constateeren, al is in den jongsten tijd het aanbod van guldens verminderd en de vraag wat toegenomen, waardoor de guldenskoers ten opzichte van dollar en pond is verbeterd. Tot een verstijving van de geldmarkt heeft de tij delijke kapitaalafvloeiing niet geleid; daar voor zijn de hier opgehoopte middelen te aanzienlijk; ook de kapitaalrente is er niet door gestegen. De mislukking van verschillende gemeen te-leeningen, die in de laatste weken wer den geëmitteerd, is aan een andere oor zaak toe te schrijven, nl. aan het feit, dat het „Beleggingsfront" zich wegens de al te ongunstige voorwaarden van inschrijving heeft onthouden, welk voorbeeld vermoede lijk door tal van kleine beleggers is ge volgd. In de meeste gevallen werd nl. nog niet de helft van het gevraagde bedrag ge plaatst. De emitteerende banken, die met het restant zijn blijven zitten, en dit eerst zeer geleidelijk zullen kunnen spuien, zullen er onder deze omstandigheden wel niet veel voor voelen, op dezelfde voorwaarden nog meer leeningen over te nemen. Men moet dan ook verwachten, dat de conversie-be weging voorloopig zal stagneeren. Behoefte aan nieuwe beleggingen bestaat er zeker, al was het alleen maar voor het opnieuw investeeren van een deel der be dragen, die door de betrekkelijk hooge di- vidend-uitkeeringen van verschillende mijen ter beschikking van aandeelhouders zijn gekomen. In de afgeloopen week zijn er juist een paar emissies aangekondigd, waardoor nieuw kapitaal wordt gevraagd. Het betreft hierbij een uitgifte van 1 millioen 4 pet. obligatiën Hellingmans Bouw Mij. a 101% en 1.25 millioen aandeelen plus 3 millioen 4% le hyp. obligaties van Werkspoor, die beide a 100 worden aangeboden aan aandeelhouders en aan houders der aflosbaar gestelde 4 obligatieleening ad 450.000. Bovendien zal de gemeente Kopenhagen hier een 4 lee ning uitgeven van 8 millioen a 100% die de eerste 5 jaar niet vervroegd of ver sterkt aflosbaar is en daardoor een speciale attractie heeft. Terwijl binnenlandsche obligatiën, on danks het ongunstige resultaat der jongste emissies_, tamelijk prijshoudend waren, zijn Duitsche leeningen nog verder in koers af gebrokkeld, op geruchten, volgens welke Duitschland een nieuwe regeling voor ren te en aflossing voor de Dawes- en de Youngleening zou gaan voorstellen, die na tuurlijk voor de houders nog ongunstiger zou zijn dan de thans geldende. Ook de af wijzende houding van Duitschland inzake een event, overneming van de Oostenrijk- De nota beschouwt en verdedigt daii.fde gevolgde afschrijvingspolitiek. De inmiddels verleende pensioenen zijn, voor zoover zij betrekking hebben op diensttijd bij de Zegam, ten laste gebracht van de exploitatierekening, voor zoover zij betrekking hebben op jaren doorge bracht in dienst van de Imperial zijn zij op de balans gebracht onder het hoofd „Voorschotten." Tegelijkertijd is een aanvang gemaakt met de vorming van een pensioenfonds. Geleidelijk aan zal het geheel op peil worden gebracht. e. De toekomstige ontwikkelings mogelijkheden. Wat de toekomstige ontwikkeling van het bedrijf betreft: deze hangt eenerzijds ten nauwste samen met de algemeene ontwikkeling van de gasindustrie, ander zijds met een uitbreiding van het debiet binnen het huidige voorzieningsgebied, zoowel als daarbuiten. De toekomst van de gasindustrie in het algemeen hangt ten nauwste samen met de ontwikkeling van de mogelijkheid van toepassing van de gasvormige energie. Het aantal dier mogelijkheden breidt zich steeds uit; het aantal nieuwe gasverbruiks- toestellen neemt nog toe; de van ouds gebruikelijke toestellen worden steeds be ter; de ontwikkeling van de techniek werpt voor beide terreinen steeds nieuwe vruchten af. Sedert den aanvang van de crisis is het gasdebiet in het algemeen gedaald. De meeste bedrijven in ons land" hebben over 1937 een hoogere gasproductie be reikt dan over 1936. Ook in het buiten sche Volkenbondsleeningen maakte een ongunstigen indruk, al hebben de regeerin gen van de landen, waar de leeningen des tijds geëmitteerd werden, (w.o. Nederland) elk een bepaald percentage gegarandeerd, zoodat obligatiehouders per saldo wel geen schade zullen lijden. Het is er Duitschland blijkbaar om te doen, deze geheele Oosten- rijksche schuld op de schouders te leggen van de staten, die de garantie hebben ver strekt; zelf incasseert het echter de gelden uit het tabaksmonopolie en de douanerech ten, die voor den dienst der leeningen wa ren verbonden. Hs Op de aandeelenmarkt bleven de koers schommelingen binnen vrij beperkte gren zen en hoewel de grondstemming vaster was, kon de handel zich nauwelijks uitbrei den. Op de publicatie van gunstige jaarver- slagen nam de belangstelling voor bepaalde fondsen evenwel toe. Zoo stegen Handels ver. „Amsterdam" een tiental pereenten nadat uit het jaarverslag gebleken was, dat deze Mij. met de verhooging van haar di vidend van 16 tot 25 lang niet tot de grens van de mogelijkheden van het afge loopen jaar is gegaan. Een buitengewone reserve van 2% millioen plus een reserve voor bedrijfsuitbreiding van 2.3 millioen werd aan de winst onttrokken, en daarna werd de „reserve 1937" ad 2% millioen nog met 2% millioen verhoogd en in haar geheel, dus met 5 millioen, ten gunste van het loopende boekjaar geboekt. Dit bedrag alleen al vertegenwoordigd 12% van het aandeelenkapitaal. De gunstige indruk, die het jaarverslag der Koninklijke Petroleum Mij. maakte, weerspiegelde zich eveneens in een hoo gere noteering, al kon deze zich niet ten volle handhaven. Hier verdienen vooral de mededeelingen inzake de uitbreiding van productie en verbruik de aandacht, alsmede de mogelijkheden, die er in laatstgenoemd opzicht voor Europa nog bestaan. De we reldproductie vu petroleum bereikte in 1937 een nieuw record met een cijfer van 281 millioen ton tegen 247 millioen in 1936; ook voor de Koninklijke-Shellgroep was 1937 een recordjaar, met een totale voort brenging van 32 millioen ton tegen 28 mil lioen in 1936. Op het gebied van productie zoowel als consumptie heeft Amerika de leiding. Daar bereikte het verbruik in 1937 het hooge cijfer van ca. 1185 ton per 1000 inwoners; in Groot-Britannië bedraagt het slechts 252 ton, in Frankrijk 171 en in Ne derland 165 ton per 1000 inwoners. Een minder gunstig verschijnsel is het, dat de voorraden in de Ver. Staten tengevolge van toeneming van aanbod en vermindering van verbruik in de tweede helft van het jaar sterk zijn gestegen; aan het eind van 1937 was de totale voorraad ruwe olie en petroleumproducten, incl. benzine in Ame rika 44.750.000 vaten grooter dan een jaar geleden. Een stijging der netto-winst van 84.8 tot 87.6 millioen heeft de Ko ninklijke in staat gesteld, haar dividend van 13% tot 17 te verhoogen. In de rubberafdeeling ging vooral in het hoofdfonds, Amsterdam-Rubber, iets van boteekenis om, bij wat hoogere koersen. De verscherping der restrictie heeft tot nu toe nog weinig invloed gehad op den rub- berprijs, die zich nog niet tot 6 d. heeft kunnen verheffen. Tabaksaandeelen waren vrij vast gestemd, hoewel de prijzen, op de vierde inschrijving gemaakt, behalve voor de tabak der Deli Batavia Mij. weer lager waren dan het vorige jaar. Scheepvaart- aandeelen zijn weinig in koers veranderd. Van industriëelen trokken Philips' eenige kooplust, terwijl Unilever zich konden her stellen na de reactie van de vorige week. Voor Aku's bestond ook wat meer belang stelling, in afwachting van het binnenkort te publiceeren jaarverslag, dat wel een verbetering der resultaten te zien zal ge ven, wat echter wel niet zal beteekenen, dat de Mij. aan een .financiëele reorganisa tie zal kunnen ontkomen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3 Nederland 1937 100 —100 7/s —100 —100% H. V. Amsterdam 422%—433 Javasche Cult. 134143 land is de gasomzet in het algemeen in de laatste jaren toegenomen. De gasverkoop van de Zegam bedroeg over 1935 2.340.069 m3 en over 1936 2.413.522 m3. In 1929 bedroeg de jaarproductie van het Vlissingsche bedrijf van de Imperial 3.724.400 m3. Sindsdien is de productie tot 1396 steeds teruggeloopen. Het aantal aansluitingen bedroeg in 1929 8000. In 1934 was het aantal ge daald tot 7125. Dit aantal bedraagt thans weer rond 7700. Het gemiddeld verbruik per Meter is evenzeer teruggeloopen als gevolg van de minder gunstige tijdsomstandigheden. Voor het meerendeel van de verbruikers zjjn die omstandigheden intusschen niet dermate verbeterd, dat een zeer belang- ke toeneming van het hoofdelijk verbruik gemiddeld verbruik voor stijging vatbaar is. Bij de ingevoerde abonnementstarie ven is dan ook metterdaad een stijging van het gemiddeld verbruik te constatee ren. De tariefsverlagingen zijn oorzaak ge weest van een daling der inkomsten, wel ke, doordien de verlagingen vrij ingrij pend waren, eerst na geruimen tijd door een vermeerderden afzet kan worden ge compenseerd. Over 1934 bedroeg de opbrengst van gas en meterhuur respectievelijk 246.245.52 en 15.935.52; voor 1935 waren deze cij fers 214.468.68 en 8.868.45 en voor 1936 209.644.54 en 7.130.75. De voor. loopige gegevens over 1937 wijzen een verdere verlaging van de meterhuren aan en een geringe stijging van de op Een nabeschouwing. Het concours dat Maandag te Hein- kenszand werd gehouden, was het 20e dat de Bond van Plarmonie- en Fanfare- vereenigingen in Zeeland organiseerde. Wanneer de bond alle jubilea onder zul ke gelukkige omstandigheden kan vieren, als ditmaal het geval was, gaat hij een goede toekomst tegemoet. Alles werkte aan het welslagen mede. Het was. een stralende dag, er was een overgroote be langstelling van de zijde van het publiek en de deelname was zoo groot als nimmeh tevoren. Van de 38 aangesloten vereeni- gingen hadden er 33 zich voor deelname aangemeld en slechts 1 vereeniging „Vooruit" te Waarde, had zich terugge trokken. In dit opzicht is er in den loop der jaren wel het een en ander gewijzigd. Het 2e bondsconcours werd in 1918 eveneens in dit deel van Zuid-Beveland, nl. te 's-Heer- Arendskerke gehouden, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging „Excelsior." Er kwamen toen slechts 20 vereenigingen uit en hieronder waren er verschillende die thans niet meer be staan of zich uit den bond hebben terug getrokken, zooals „Ons Genoegen", „St. Caecilia" en de Postfanfare te Vlissingen, „Harmonie" te Hulst en „Houthandel Walcheren" te Middelburg. Dat men bij de wijze van beoordeeling toen ook eenigszins anders te werk ging, blijkt wel hieruit, dat men voor een len prijs slechts 50 punten noodig had (thans 168). „Ons Genoegen" te Vlissingen leg de dat jaar beslag op den beker met 54 2/3 punten. Het jaar daarop, toen het concours te Middelburg gehouden werd, waren slechts 30 punten noodig voor een eersten prijs. "Wij memoreeren dit slechts curiositeitshalve en willen hiermede geens zins aantoonen dat de eischen thans ruim 3 maal zoo zwaar zijn. Ook de rangschikking der vereenigingen is in den loop der jaren sterk gewijzigd Was het een aantal jaren zoo dat het grootste deel in de lagere af deelingen uit kwam en slechts enkele vereenigingen als „Excelsior" te Middelburg en „Apol lo" te Wissenkerke in de uitmuntendheid en eere-afdeeling, de laatste jaren wordt het gedrang in de hoogere regionen steeds grooter. Blijft het dezen kant uitgaan en de prestaties der vereenigingen wijzen sterk in deze richting, dan zal nood wendig een systeem van degradatie toege past dienen te worden om te voorkomen dat de lagere afdeelingen geheel ontvolkt geraken. Dat dit geen loos alarm is, blijkt wel hieruit dat alle deelnemende vereenigin gen in de 4e afdeeling een len prijs be haalden en dus alle promoveeren. Intus schen een goede prestatie, die in de hoo gere afdeelingen bij lange na niet werd bereikt. Het begin van het concours was dus uitstekend. Een aparte felicitatie aan de taai volhardende vereeniging „Ons Genoegen" te Nisse is hier zeker op haar plaats. Reeds jaren lang komt deze ver eeniging op de concoursen uit en zij liet zich door de immer terugkeerende 2e en 3e prijzen niet ontmoedigen. Onder haar nieuwen directeur heeft zij thans einde lijk het verdiende succes behaald. De jonge vereeniging „Crescendo" te Oostkapelle debuteerde hier uitstekend met een eersten prijs. Proficiat! Het zou ons te ver voeren alle resul taten in deze afdeelingen te memoreeren. Een uitzondering maken wij voor „Adven- Kon. Petrol. 311%—317%—315% Amsterdam-Rubber 180%188% Deli Bat. Rubb. 108—120% Serbadjadi 75%85 Deli Bat. Tabak 209—217—216 Deli Mij. 269—277% Senembah 245%252 Philips 253—263% Unilever 147%150%149 brengst aan gas. Hieruit kan worden ge concludeerd'^ dat de ingevoerde tariefs verlagingen zijn doorgewerkt. Voor de toekomst meenen wij te kunnen hopen op een verdere stijging van de opbrengst aan gas. Voor zooveel de' uitbreiding van het de biet betreft bulten het bestaande voor zieningsgebied zijn onderhandelingen met de gemeente Middelburg aangeknoopt, nopens de levering door de Zegam van gas „in bulk". Omtrent deze onderhande lingen, welke nog in een aanvangsstadium verkeeren, kan de Zegam geen verdere mededeelingen doen. Het doei van de Zegam is steeds ge weest de bemoeiingen verder uit te strek ken dan het huidige voorzieningsgebied. Juist daarom achtten Ged. Staten "destijds, dat deze zaak uitging boven hetgeen nor maliter aan de gemeente Vlissingen zou moeten worden toevertrouwd, daar naar hun oordeel een zoodanig breed terrein allereerst ter verzorging aan de Provincie behoorde. Dit doel voor oogen houdende en mede gelet op de zeer solide afschrijvingspoli tiek en de aanvankelijke toeneming van het debiet binnen het huidige verzorgings gebied, is de Zegam van oordeel dat de kansen voor de toekomstige ontwikkeling van het bedrijf gunstig zijn. In dien de werklieden hunne aanspraken op de Imperial ten aanzien van pensioenen voor zich en hunne gezinnen niet tot gel ding kunnen brengen, zal de verleende pensioengarantie een zware last' op de Zegam zijn, zij het dat van die garantie een derde gedeelte komt ten laste van de do" te Wolf aartsdijk, die met niet min der-dan 181 punten in de 4e afdeeling har monie uit den strijd kwam en daarmede in puntenaantal achter „^.poilo" te Wis senkerke de tweede plaats innam. „Oefe ning Kweekt Kunst" te Wemeldinge deed het met 177 punten in de 3e afdeeling eveneens uitstekend. „Crescendo" te Middelburg kwam in de 3e afdeeling harmonie juist met de hakken over de sloot. Bij „Voorwaarts" te Koudekerke, sedert kort naar harmo nie overgegaan, wreekte zich het feit dat de bezetting nog onvoldoende is. Met 3 clarinetten heeft men nog geen harmo nie! In de tweede afdeeling bracht geen der deelnemers het tot een eersten prijs. Vooral „Scheldegalm" te Hansweerd, voorheen als fanfare zulk een geduchte concurrent in de hoogste afdeelingen, wier bezetting .nu toch wel ingewerkt zal' zijn, stelde teleur. Slechts 2 vereenigingen kwamen in de eerste afdeeling, uit, nl. „E.M.M." te Krui- ningen en „Arne's Genoegente Arne- muiden. Wij hoorden hiervan de laatst genoemde, die de dankbare balletmuziek „Fête Andalouse" van Aug. Eenhaas vèr- dienstelijk uitvoerde. Doch de eischen waren niet licht en beide vereenigingen moesten zich met een 2en prijs tevreden stellen. Dat de jury in de hoogere afdeelingen scherp oordeelde kwam tot uiting in de afdeeling uitmuntendheid. Hier kwamen 10 fanfare en 2 harmonie-gezelschappen uit en slechts de fanfare „Ons Genoegen" te Kapelle' wist het tot een eersten prijs te brengen. En toch werd in deze afdee ling verre van slecht gemusiceerd. Men had dankbare nummers voor deze afdeeling uitgekozen. Dit geldt trouwens voor het geheele concours en in dit opzicht is eveneens, veel verbeterd. Het grootste aantal uitgevoerde nummers vormt dank bare concertmuziek, hetgeen enkele jaren terug vooral in de hoogere afdeelingen niet altijd het geval was. Dit vindt voor namelijk, voor zoover wij het kunnen be- oordeelen, zijn oorzaak hierin dat de op gaven in het algemeen lichter zijn. Maar hiermede houdt een zwaardere beoordee ling gelijken tred. Deze factoren dienen bij de bestudeering der uitslagen in deze afdeeling ter dege in het oog gehouden te worden. Waarmede wij weer niet wil len beweren dat alle uitgevoerde num mers aan den lichten kant zijn. „La Dame Blanche" van Boldieu bvl, uitgevoerd door „Wilhelmina" te Kolijnsplaat, is geen peuleschilletje. De opmerkingen die wij ten opzichte van de vorige afdeeling maakten, gelden in zeker opzicht ook voor de Eere-afdee ling, waar de beide Middelburgsche fan fares „Excelsior" en „Oefening na den Arbeid" elkaar met hetzelfde nummer, „Ouverture Pathétique'' van Edmond Avon, bekampten. Ook dit nummer is voor deze afdeeling verre van zwaar in tech nisch opzicht, doch het stelt hooge eischen aan het ensemble door de zeer afwisse lende tempo's en nuanceeringen. En hier aan ontbrak nog te veel. Ook de stem ming liet hier en daar te wenschen over. Beiden behaalden een tweeden prijs, met een punten verschil ten voordeele van „Excelsior." Uitstekend werk leverde „Euphonia" te Goes in de Eere-afdeeling harmonie. Zij had de dankbare ouverture „La Pique- Dame" van F. von Suppé gekozen en hiermede een goede keus gedaan. „Eu phonia" beschikt over een prachtige cla- rinettensectie, die de moeilijkheden uit stekend beheerschte. De eerste prijs was zeer zeker verdiend. Daarmede was de beurt gekomen aan een der favorieten van deze concoursen, „Oefening na den Arbeid" te Rittem, welke speelde in de Eere-afdeeling A. De „Ouverture Francaiseï' van L. Reijnaud eischt heel wat minder van de technische vaardigheden der executanten als de Ouverture ...Oberori," van Von Weber, welke vorig jaar werd uitgevoerd. Toch mag deze compositie niet onderschat wor den en slechts aan zeer hoogstaande ver eenigingen is het gegeven het werk uit te voeren, zooals „ONDA" dit deed. Ieder jaar weer komt deze vereeniging goed gemeente Vlissingen. Het risico daarvan is door de samenwerkende partijen ech ter welbewust aanvaard. Zooals reeds in het. jaarverslag 1935 is medegedeeld, was de gasfabriek op 1 No vember 1934 in een minder gunstigen be drijf szekeren toestand. Dit gepaard aan de moeilijkheden, welke het in dienst ne men van het geheele personeel van de Imperial bood, is de reden geweest, waar om in den aanvang der exploitatie door de Zegam een bedrijfsdirecteur van de N.I.G.M. tijdelijk te Vlissingen is werk zaam gesteld. Aan dezen bedrijfsdirecteur is in verband daarmede door de N.I.G.M. verlenging van zijn Europeesch verlof verleend. De kosten van' deze te werk stelling ad 2.571.41 zijn voor rekening gekomen van de Zegam. De nota draagt als onderteekening: Directie van de N.V. Zeeuwsche Gas Maatschappij N.V. Nederlandsch Indische Gas Maatschappij O. S. Knottnerus. L. P. J. M. Sauter. Gezien: Commissarissen van de N.V. Zeeuwsche Gasj Maatschappij, J. M. van Bommel van Vloten. Ir. M. C. Sissingh. J. P. Jager. Mr. Walther F. C. Baars. J. van Tuinen. (Einde.)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5