SPORT. ZEELAND. HET SPOOK VAN HET SLOT GOTHEBORGH. MIDDELBURG. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H.M. DE KONINGIN, VLISSINGEN. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. SLUIS RECHTSZAKEN. „OVERVETTE" RINSO, SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE naren gelegenheid te geven hun werk te doen. Toen de man wederom weigerde, Werd een smid gehaald wien bevolen werd, de deur open te breken. Toen deze daar mee bezig was, klonken schoten, die van uit de woning op de ambtenaren, de politie en den smid werden gelost. Deze schoten troffen gelukkig geen doel. Aanstonds trok men zich terug om te beraadslagen, wat verder te doen. De officier van justitie uit Utrecht werd ontboden, die spoedig ter plaatse verscheen, Den landbouwer werd daarop voor de laat ste maal gelast, de deur van de woning te openen. Hem werd eenigen bedenktijd gegeven met de mededeeling, dat, als hij niet toegaf, men tot krasse maatregelen zou overgaan. Tevens werd hem verzocht, de zich in zijn woning bevindende kinderen, een jongen en een meisje van ongeveer ze ven jaar, naar buiten te laten gaan, alvo rens men krasse maatregelen zou nemen. Ook hieraan gaf de landbouwer geen ge- Volg. Daarop heeft men met geweld de deur opengebroken, waarbij van weerskanten schoten vielen. De zestigjarige landbouwer en zijn ne gentienjarige zoon Freek werden daarbij zwaar gewond. Een veldwachter van de ge meente Ruwiel, D. Talma, kreeg een schampschot aan de borst. De ernstig gewonden werden ter plaatse verbonden en met twee ziekenauto's van den geneeskundigen dienst naar het stads- academisch ziekenhuis te Utrecht overge bracht. Van ver uit den omtrek namen vele be langstellenden 't terrein van de schietpar tij in oogenschouw. Van de woning is geen ruit meer heel. De kogelgaten ziet men in de muren, deu ren en de ruiten. Er zijn ongeveer dertig schoten gevallen. De ongehuwde Spanjaarden naar Ameland. De regeering heeft besloten de Span jaarden die ongehuwd zijn, te interneeren op het eiland Ameland. De Spanjaarden, die voor deze interneering zijn aangewezen, werden gisteren naar het huis van bewaring te Den Haag overgebracht in afwachting van hun transport naar Ameland, dat op een nader te bepalen dag zal plaats hebben. Zeelandia-comb. tegen Den Boer-Middelb. Courant elftal 30 Het schijnt, dat de ontmoetingen tegen Zeelandia, niet tot de gelukkigsten behooren,, want zoowel verleden jaar, als ook gister avond, kon de wedstrijd niet uitgespeeld worden, daar zich een hevige regen- en on weersbui ontlastte, welke als spelbreker op trad. Bij een stand van 30 werd geëindigd. Dit was wel jammer, temeer daar de wed strijd een zeer prettig en sportief karakter droeg. Bij de Zeelandianen merkten wij spelers als Simons en Adriaansen op, die weer bijgestaan werden uit 2e en 3e elftal spelers. Nu dient direct hier aan toege voegd, dat het Debomicó-elftal, jammer ge noeg, niet volledig kon verschijnen; toch heeft het kranig partij gegeven. Over alle linies waren de Zeelandianen de meerderen. Men kon zien, dat het getrainde krachten waren, waarvan de Debomico-spelers nog veel konden leeren. Een fout bij de geheele groen-zwarte voorhoede was, dat zij gere geld in het buitenspelvalletje liep. Direct na het begin was het 10 door een pracht kopbal van Adriaanse. Het Debomico-elftal kreeg hierna een strafschop toegestaan, die echter niet benut wordt. Kort nadien maakt Steur voor de groen-zwarten er 20 van. Na de rust wordt het terrein door den regen gladder. De Zeelandia-spil passeert de achterhoede en geeft den kee per het nakijken (30). Daarmee komt dan het einde. Een tegenpunt was wel ver diend geweest. ATHLETEEK. Regionale wedstrijden van E.M.M. De Middelburgsche athletiekvereeniging E.M.M. organiseert op Zaterdag 11 Juni a.s. regionale wedstrijden "op het Gem. Sportterrein. Verwerkt zullen worden voor heeren: 100, 800 en 3000 m hardloopen, kogelstooten, verspringen en hoogspringen voor alle klassen; dames: 100 m hardloopen hoogspringen, discuswerpen en 4 x 100 m estafette, eveneens voor alle klassen; ju niores: 100 en 800 m hardloopen, discus- Werpen, hinkstapsprong en 4 x 100 m esta fette; meisjes: 80 m hardloopen, hoogsprin gen en speerwerpen. Tevens zal verwerkt worden de 4 x 400 m estafette om het kam pioenschap van Zeeland. Oorspronkelijke detective-roman door John Simson. 44). Juist had hij het gezegd, of Willem stak opnieuw zijn neus om het hoekje van het trappenhuis. Bretman keek dadelijk op zijn horloge. „En ook nog om veertien minuten over twaalf!" vulde hij aan. De commissaris moest even lachen. Dan stuurde hij den nauwgezetten agent naar huis, terwijl hij hem een goede nachtrust toewenschte. Daarna wenkte hij den voor- beeldigen huisknecht. „Jawel, commissaris," zei deze onder da nig. „Wat is er van uw dienst, commissa ris?" „Is Bietje nog in de keuken?" „Jawel, commissaris. Ze zit nog altijd te Wachten. We hebben haar al wel gezegd, dat ze gerust naar huis kon gaan, maar daar wilde ze niets van weten. En nu zit ze nog altijd op als een groot mensch, maar zachtjes tegen u gezegd: ze heeft heel ef- fentjes een slaapje gedaan, begrijpt u wel?" „En de anderen?" „Die zitten ook nog te, wachten, commis saris. We zijn een en al spanning. Als ik u Vragen mag: hebt u het spook te pakken?" Hoogst verbaasd zag Feldslag hem aan. .Geloof jij ineens aan spoken, Willem?" „Neen, commissaris, neen, dat toch niet, maar ziet u: ik heb daar vanmiddag twee moordende duimen om mijn keel gevóeld, Overneming weg. Ged. Staten stellen aan de Prov. Sta ten voor van het waterschap Poortvliet 516 m van den weg Oud-VossemeerSint- Annaland in beheer en onderhoud bij de provincie over te nemen, mits het water schap per jaar 140 of ineens 4000 be taalt. Het feestprogramma nader vastgesteld. Gisteravond kwam het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk", wederom samen met de vertegenwoordigers van buurtcom- missies in de bovenzaal van de „Vergenoe ging". De voorzitter, de heer W. de Graaf, deel de mede, dat in het nieuwe reglement van „Uit het VolkVoor het Volk" is opge nomen, dat ook vereenigingen lid kunnen zijn. Ook buurtcommissies kunnen toetre den en hebben dan een stem voor iedere 2.50 contributie, die zij betalen. Spr. wek te tot toetreden op, het zal den band met de buurtcommissies zeer versterken. Komende tot de feesten in September deelde de voorzitter mede, dat het bestuur nader, gezien ook de financiën, heeft be sloten niet volle twee dagen, doch in hoofd zaak op één dag het feest te doen plaats hebben, en wel op den dag, dat niet ge werkt zal worden. Die dag moet dan ook een feestdag worden van 's morgens tot 's avonds. Het programma is dan als volgt gedacht. Des morgens om 7 uur klok luiden. Om 8 uur reveille met minstens 3 muziekkorp sen, kinderen met vlaggen en aan het einde van iedere route een verrassing. Van half tien tot 12 uur rust voor kerkdiensten. Te 12 uur kranslegging namens alle buurtcommissies en in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers daarvan bij het mo nument van haar, die voor 40 jaar haar taak als regentes geëindigd zag. Van 12 tot een uur carillon-bespeling. Van half twee de groote deels historische optocht. Van 4 tot 5 uur door korpsen van buiten Middel burg concerten op verschillende plaatsen en om 5 uur uitvoering van de Klepper- marsch op de Markt en daarna herhaling op twee andere plaatsen. Daarna wederom muziek door korpsen van de dorpen, totdat de lichtstoet een aan vang neemt, die eindigt op de Loskade, waar het vuurwerk wordt afgestoken. Na afloop terug naar de Markt met wel licht nog weer muziek aldaar. Dus van 's morgens vroeg tot middernacht is er, uit gezonderd de uren voor den kerkdienst op straat iets te doen. Voor den dag na dezen feêstdag is voor 's avonds nog in overweging een gondel vaart, wellicht met een fakkeloptocht tot slot en muziek op de Markt. Terugkomende op den optocht noemde de voorzitter verschillende groepen op, die een goed figuur zouden maken nml. Bata vieren, handboog- en voetboogschutters; Franken, Watergeuzen, een Schepencolle ge; Indiërs enz. Bij de verdere besprekingen bleek, dat er nog betrekkelijk weinig buurten zeker kun nen zeggen, dat zij aan den optocht deel zullen nemen, maar de voorzitter zeide, dat niet alleen de kwantiteit, maar vooral de kwaliteit hier een woordje mede spreekt. Er zijn spr. reeds flinke groepen met veel deelnemers bekend en ook vereenigingen kunnen deelnemen, waarop direct Medio- burgum zich opgaf. De voorzitter vond bij de besprekingen hierover gelegenheid er nog eens op te wijzen, dat men zich niet moet toeleggen op kinderfeestjes in de buurten. Voor de kinderen is er heel den dag volop te genieten en men moet toch niet alleen aan de kinderen denken. De vol wassenen kunnen nog beter beoordeelen wat het zeggen wil, dat de Koningin 40 jaar ons land geregeerd heeft. Juist de ouderen willen feestvieren. Spr. wekte op alles in te spannen om als nog enkele buurtcommissies op te richten en anderen aan te sporen door te werken. Bij de controle welke buurten zullen ver lichten of versieren of beide, kon de voor- zittef niet nalaten zijn spijt er over uit te spreken, dat nog zoovele commissies geen definitieve plannen hebben. Spr. besloot na beantwoording van enkele vragen uit de vergadering, met nog eens op te wekken, zooveel mogelijk personen tot actief mede helpen aan te sporen, tot krachtig maken van de kassen, zoowel van de buurten als de centrale kas; tijdig plannen te maken voor verlichting en versiering en voor het eerste zich in verbinding te stellen met de directie der gemeentebedrijven, ieder tot die beslist niet van een gewoon mensch konden zijn en daarom noem ik dat wezen nu ook maar een „spook" begrijpt u wel?" „Jaja! Nou, we zullen je nog wel roepen, als we je noodig hebben, 't Is misschien zoo gebeurd!" „Dat is te hopen!" zuchtte Willem en ging zwijgend weer naar beneden. Onder wijl wipte de commissaris de blauwe zaal weer in, die wondere zaal met zijn geheime speeltafel, zijn geheime vloertegels en zijn bijzondere houtmolm-lucht. Nu rook hij dat eerst goed: die lucht kwam uit de open staande duivels-grot! Hij vertelde het den anderen en vertelde ook al wat hij gehoord had, terwijl hij me dedeelde de bewaking van het kasteel te hebben opgeheven. „Zoozoo!" knikte Daddy. „Ja, we kunnen het nu verder alleen wel af. Ende op roep van Max Messing heeft dus geen suc ces gehad!" Toen keek hij weer eens in den gapen den afgrond waar hij voor stond. „We moeten hierin afdalen," zei hij zacht. „Ik zal wel voor gaan. Neem beiden een zaklantaarn in de linker- en een browning in de rechterhand en volg mij dan." Meteen liet hij zich zakken en toen nog slechts zijn hoofd boven den vloer zichtbaar was, keek hij nog even den officier aan. „Je weet, Landhof, dat ik niet graag een mensch dood of op een mensch schiet, maar in de gegeven omstandigheden: in dien even noodig, aarzel dan niet, hoor!" Voetje voor voetje liepen ze de steenen trap af, tastend en zoekend. Het ging recht het uitsteken van een vlag aan te sporen. Goed zal het zijn de verlichting ook den avond vóór het feest en als het doorgaat ook den tweeden avond te ontsteken. Mid delburg moet een goed figuur maken in de rij van feestende steden. De kleppermarsch. Betreffende de uitvoering van den Klep permarsch vernamen wij na afloop der ver gadering nog, dat reeds enkele muziekge zelschappen, maar zeer vele klepperaarsters en klepperaars zich voor deelname hebben aangemeld, hun aantal kan bij wijze van spreken nooit groot genoeg zijn. Heel de Walchersche jeugd is welkom. Als men vraagt tot hoever het idee jeugd zich uit strekt, dan zij geantwoord, dat ieder, die gevoelt bij de jeugd te behooren, mede kan doen. Er zijn reeds deelnemers van boven de 20 jaar. Vlugge aanmelding is zeer gewenscht, want de repetities moeten beginnen. De Zangschool van U. h. V. v. h. V. De zangschool der vereeniging Uit het Volk-Voor het Volk viert, naar men ons meldt, haar vijfenvijftig jarig bestaan met de opvoering van een operette: „Goud haartje en de troubadour". Hieraan zul len alle 220 leerlingen der zangschool ge- costumeerd deelnemen. Het laatste bedrijf schept de mogelijkheid voor de leerlingen der derde en vierde klasse, zich in verschil lende karakteristieke groepen te doen hooren. Een strijkorkestje zorgt voor de bege leiding; het geheel wordt geleid door den heer A. Bosdijk. De opvoering zal in Juni plaats vinden. Het podium van de groote Concertzaal zal voor deze gelegenheid tot tooneel worden ingericht. De schipbrug hersteld. Gisteren is het verkeer over de Schip brug weer geheel vrjj gegeven. Zooals be kend is het verkeer over dpze brug ge- ruimen tijd gestremd gèweest, doordat een Engelsch stoomschip de brug had aangevaren. Opbrengst collecte: De alhier gehouden speldjesdag ten bate van het suppletiefonds van het sa- natqrium Zonnegloren, heeft opgebracht 290. AAGTEKERKE. Dè Emma-bloemcollec- te bracht alhier ruim 11 op. OOSTKAPELLE. Woensdagavond had den de patroons in de bouwvakken een conferentie met afgevaardgde van den werknemersbond. Er werd geen overeen stemming bereikt, zoodat de staking al hier voortduurt. SOEBURG. Plm. acht jaren geleden werd alhier op initiatief van den toen- maligen predikant J. Th. Obbink, thans kerkelijk hoogleeraar te Groningen, een fonds gesticht om te komen tot den bouw van een Ned. Herv. kerkje te West Soe- burg, waar van omstreeks dien tijd af tot nu toe in eenige lokalen van de Mar- nixschool, indien mogelijk, óm de twee Zondagen werd gepredikt. Thans is men zoo v§r, dat spoedig tot den bouw van dat kerkje zal worden overgegaan. Het zal worden gebouwd op een perceel grond aan de van Doornlaan, achter de Marnixschool, evenals het R.K. hulpkerk je, waarvan met den bouw eveneens heel spoedig zal worden begonnen. SCHOONDIJKE. Dinsdagavond gaf het muziekgezelschap „Oefening kweekt Kunst" een concert op de estrade ter eere van het feit, dat het te Retranchement den wissel beker had veroverd. De voorzitter, de heer Cromberg en burgemeester Van Rosevelt spraken den dirigent en de werkende leden toe en wezen op het behaalde succes na zwaren strijd. Een talrijk publiek woonde het concert bij, dat een feestelijke stemming in het leven riep. De directeur dankte voor de gesproken woorden. Bij monde van den heer L. van Dijk werd namens de burgerij aan den directeur een bloemenmand aan geboden. Met een marsch door het dorp ein digde de mooie avond. ST. KRUIS. Als gezworen van het water schap Eiland- en Brandkreek werd herko zen de heer P. Serrarens. IJZENDIJKE. Ter vervulling der vaca ture van dijkgraaf van den Clarapolder, ontstaan door het aftreden van den heer Th. de Clerck, werd aangewezen de heer Julien de Clerck. Als gezworen werd herko zen de heer Th. v. Vijver. naar beneden, vlak onder die eigenaardige binnentrap van de ridderzaal. Nu stonden ze op een bordes, den eersten omgang. De trap zwenkte hier honderdtachtig graden om en het tweede deel, dat ze nu voor zich zagen, was eens zoo steil en eens zoo diep. Hun lantaarns konden er slechts een deel van verlichten. Daddy wachtte even, tot de andere twee ook op het bordes stonden. Dan, zwijgend, ging hij hen weer voor. Rondom zagen ze nu niet anders meer dan steen, steen en nog eens steen, harde, koude steen, verweerd en verbrokkeld. Uit gesleten waren de treden, hier en daar een weinig verzakt. Heel in de verte hoorden ze zacht klot sen van water: de trap-koker voer dwars door de slotgracht heen. Zij was geheel door water omspoeld, maar toch van bin nen kurk-droog. Geen druppeltje was ooit door den dikken steenen wand heen ge drongen. Verder en verder daalden ze af, voorge licht door Daddy's lantaarn, die steeds weer een nieuw gedeelte bescheen. En naarmate ze dieper kwamen, minderde het waterge- klots. Eindelijk hoorden ze het in 't geheel niet meer. Diepe rust volgde, en toen eerst, ver ortder den grachtbodem, zagen ze het einde van de lange steënén trap. Op een breed portaal hielden ze even halt, keken elkaar aan. Schimachtig zagen ze eruit bij het schijnsel van hun electrische lichtjes. Een ijzige kóu kwam hen tege moet uit een boogvormige steenen door gang, het begin van een 'onderaardsche RAAD VAN ZUIDZANDE. ZUIDZANDE. Dinsdag kwam de Raad in voltallige vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten inzake wijziging van de be grooting 1938. B. en W. zullen naar aan leiding hiervan 'met een gewijzigde begroo ting in de Raad komen. Verder was er een schrijven van Ged. Staten met het verzoek aan B. en W„ mededeeling aan. de laad te doen, dat aan den burgemees ter toestemming is verleend om te Oost burg te wonen, en dat de burgemeester iederen werkdag van 10 tot 12 uur vm. voor de ingezetenen ten gemeentehuize te spreken zal zijn. Benoemd werd een tijdelijke gemeente ontvanger^ tevens ambtenaar ter secre tarie. De aanbeveling van B. en W. be stond uit de heeren H. P. Everwijn, amb tenaar ter secretarie te Duivendijke en J. C. Beenhakker, volontair ter secreta rie te Kapelle. De heer Everwijn werd benoemd met 6 stemmen. In diensttreding 7 Juni a.s. Een wijziging in de deposito-overeen komst met de Bank van Nederlandsche Gemeenten werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer P e r- duyn of het straatvuil uit den Maria- weg voortaan ook niet door de gemeen te-werkman kan worden opgehaald. De Voorzitter zeide toe, stap pen in deze richting te zullen doen. De heer Lutey nL eenhouts vroeg naar de opening der café's. De V o o r z. wenschte de verorde ning te handhaven, waarbij de café's om 10 uur gesloten zullen zijn en vond geen reden om de openstelling in den zomer met 1 ur te verlengen. Verder vroeg de heer Lutey nL eenhouts of er niets aan te doen is dat de jongens zich geregeld op de hoeken van de straat ophouden, wat hinderlijk is voor het pu bliek. De V o o r z. zeide toe, indien moge lijk hierin verandering te zullen brengen. Daarna vroeg de heer Lutey n-^ Leenhouts naar de afbakening van den gemeentegrond langs het eigendom van dén heer J. van Peenen. Er werd met algemeene stemmen besloten dat een landmeter de gemeente-eigendommen zal opmeten, teneinde moeilijkheden te voor komen. Wethouder R i s s e e u wd e Hul- 1 u deed het voorstel de schoolwoning te bestemmen tot ambtswoning van den gemeentevéldwachter. De V o o r z. meende, dat de Raad deze bestemming niet kan geven aange zien ambtswoningen worden aangewezen door den Commssaris der Koningn. Ten slotte werd het voorstel van Risseeuw in stemming gebracht met als uitslag 5 stemmen voor en 2 stemmen tegen. Tegen stemden de heeren LuteynLeenhouts en LuteynBouwens. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent F. A. SOMERS, Zuiddijkstraat 36. BUITENLANDSCHE DIENSTBODE ZONDER WERKVERGUNNING. Hooge boetes opgelegd. Een echtpaar had zich gisteren voor den kantonrechter te Amsterdam te verant woorden, omdat het een Oostenrijksche dienstbode zonder arbeidsvergunning in dienst had gehouden. Het meisje was reeds geruimen tijd in dienst, toen de bepalingen betreffende de arbeidsvergunning van kracht werden. De werkgevers hielden, in weerwil van de waarschuwingen, het meis je in dienst. Doch zij verkeerde aldus het echtpaar niét langer als dienstbode, doch als huisgenoote in de woning. Het dienstmeisje, dat inmiddels is ontslagen, verklaarde tegenover de poiltie, dat zij in het geheel niet als huisgenoote werd be handeld, doch als dienstbode. Aanvankelijk hielden zoowel de man als de vrouw vol, dat hier geen sprake was van een wets overtreding, daar het hier een huisgenoote betrof. Tenslotte kwamen de verdachten op hun verklaringen terug. De ambtenaar van het o.m. was van mee ning, dat beide verdachten aansprakelijk waren; z.i. was echter de vrouw strafbaar der dan de man. Spr. vorderde hooge straf fen: tegen de vrouw hij 1100 boete en te gen den man 550. De verdediger was van meening, dat uit sluitend de man, als hoofd van het gezin, aansprakelijk was, zoodat mevrouw zaï moeten worden vijrgesproken. Ten aanzien van den man bepleitte spr. ontslag van rechtsvervolging, subs een clemente boete. De kantonrechter wees onmiddellijk von nis. De reden, dat een hooge boete moet worden opgelegd aan de vrouw, is naar het oordeel van den kantonrechter, gelegen aan haar houding. Hij legde- haar 22 geld boeten vah 75 op, dus in totaal 1650. Den man veroordeelde hij tot 22 boeten van 1, dus in totaal tot 22. GEEN MEDEWERKING VERLEEND BIJ LUCHTBESCHERMINGSOEFENING. Twee personen tot gevangenis straf veroordeeld. Voor den politierechter te Assen werden gisteren elf zaken behandeld tegen perso nen die tijdens de op 4 April j.l. gehouden luchtbeschermingsoefening niet hadden meegewerkt tot het slagen van deze oefening. Het meerendeel der verdachten had uit onverschilligheid tegen de bepalingen van de luchtbeschermingsoefening gehandeld en werd door den politierechter tot geringe geldboete veroordeeld, varieerende tusschen 5 en 15 subs, evenzoóveel dagen hech tenis. Een fabrikant uit Tilburg die met zijn auto op den openbaren weg onder Vries had gereden, zonder dat de lichten voldoen de waren afgeschermd, werd tot' 50 boe te subs. 50 d.h. veroordeeld. Aan den landbouwer K. te Zuidlaren, die zich tijdens de oefening met een kar op den openbaren weg bevond, hetgeen bij verordening was verboden, doch die zich tegenover de politie bovendien ontoelaat baar had uitgelaten, werd 1 maand gevan genisstraf opgelegd. Een andere verdachte J. K. uit Sehuilingsoord (Zuidlaren) die zich per rijwiel op den openbaren weg be vond en zich eveneens tegen het gezag had gekeerd werd tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld., 1 De nieuwe, „overvette" Rinso doet beslist wonderen in de was machine. Eén pak Rinso op 30 liter water geeft een ongelofelijke hoeveelheid sop. En door het bijzonder hoge vetgehalte is het Rinso sop zo volmaakt reinigend, dat Uw was goed eén ongekende helderheid krijgt en U, na het witte goed, ook nog het gekleurde goed in. hetzelfde sop prachtig schoon wast. De nieuwe Rinso is werkelijk een wonder van doelmatigheid en zuinigheid! En niet alleen in elke wasmachine, maar ook in elke tobbe! Bovendien op elk pak een bon voor fraaie geschenken R 39-0309' (Ingez. M«L), tunnel. „Hier moeten we in!" zei Daddy zacht en bukte zich. Ook de officier moest zich bukken en volgde hem op den voet. Alleen de commissaris, de de kleinste was van de drie, kon rechtop loopen in die boogvormig overwelfde gang. Voetje voor voetje kropen ze vooruit, vlak achter elkaar, hun lantaarn in de eene, hun browning krampachtig in de an dere hand. Zoo bereikten zjj een breede poort, ter rechterzijde uitkomend op die onderaardsche tunnel, en toegang gevend tot een donkere ruimte. Daddy belichtte het inwendige. De an dere twee kwamen naast hem staan en lie ten ook het schijnsel van hun lantaarns naar binnen vallen. Toen zagen ze voor hen een ouden grafkelder. Tientallen doodkisten stonden er opgestapeld. In den hoek lag een harnas en een maliënkolder. En tegen den muur stond rechtop een baardige ridder in vol ornaat. Een degen stak dwars door zijn lichaam heen en zat vast in den steen daarachter. Zoo kwam het, dat de gevreesde Waldemar van Go- theborgh nooit was gevallen. Driehonderd jaren had hij daar zoo ge staan, gepriemd aan den muur, en nog, nog zat ér vleesch op zijn gebeente, nog was op het bleeke, uitgeteerde gelaat den grijns te lezen, waarmede hij den dood was inge gaan. Want door de bijzondere lucht in dien kelder, zoo koud en zoo droog, was Waldemars lijk volkomen geconserveerd en driehónderd jaren lang voor ontbinding gespaard gebleven. Drie honderd jaren! En al dien tijd had Waldemars vuist zijn degen omklemd gehouden in zijn opgehe ven armtotdat hij bezoek kreeg van iemand, die het waagde, dien arm te be roeren. Als bij tooverslag was toen de op gerichte degen naar omlaag gestort. Nog stond graaf Waldemar van Gothe- borgh daar, vastgeklonken aan den stee nen muur, maar nu lag de vermetele, die het gewaagd had hem aan te raken, voor zijn voeten. Vol: ontzetting staarden ze naar dit vreeselijke tafreel. Spookachtig danste het schijnsel van hun lantaarns op en neer in hun bevende handen, dwars over den baardigen ridder heen en de doodkisten, die naast hem stonden, dwars over den ongelukkige, die na drie honderd jaren voor zijn voeten was neergezegen. Donkere scha duwen vlogen op en neer door de enge ruimte, langs muren en zoldering, nu eens den eenen hoek, dan weer den anderen in duisternis hullend. Alle drie huiverden. Alle drie bogen ootmoedig het hoofd. Dan knielde Daddy neer naast den geval lene, trachtte hem op te beuren. Tever geefs! Karl Messing was dood en geheel verstijfd. Een hartverlamming tengevolge van een doodelljken schrik had een einde aan zijn leven gemaakt. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6