t W föv&trïttctule HIDDELBURGSCHE COURANT s (&GOESCHE COURANT) s, ZEELAND. Deze Courant DE TELEX BINNENLAND. KUIPEN Van Twee Kanten. Was Waloek te Domburg of te Zaandam Oprichting N.V. „Nederlandsche Maatschappij voor Nieuw- Guinea". GOES. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND De befaamde toerenwagenrit en nog een en ander. AARDENBURG )R raor z.g. lits: irre jsco. een. ike- ich- en )rm. de ide- per [ent. beo van r half finds bis- I half alle doel- tt e koop. M'burg. Or- 8.20 Iram. 7.30 8.20 9.20 r'iano. I solis- Tijd- |er de den I Aan- vol- Ir. M. Ipr. J. Fram- v. d. Cor- pr. P. |jn, 2e si Gz. fcz., 2e Bz., 4e z. P. /el d. fen C. en en irwer- I 75 j. 67 j. vei- ge- 2.70— |elpier rkest, 'burl Dagblad. Uilg.N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 2 JUNI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. NUMMER 128. TWEE BLADEN. DONDERDAG r—- Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. De lezing, die de Nederlandsche dag bladen van het geval Konovalec geven, komt in het kort hier op neer, dat de vermoorde door een zgn. tijdbom van kant gemaakt is, en dat het bevel tot deze daad van terrorisme gegeven is door de opperste macht in Sovjetrusland: de geheime Russische politie, bijgenaamd de Gepe-oe. De reden daarvan is, zoo neemt men aan, dat kolonel Eugen Konovalec de leider van een Oekrajiensche nationa listische partij was, die er naar streefde de Oekrajiene te bevrijden van het bol- sjewieksche juk. In een hoofdartikel hebben wij enkele opmerkingen gemaakt, verband houdende met de waardeering welke, naar ons ge voelen, de democratische Nederlander voor het communisme moet hebben. De re den daartoe was deze, dat er in ons land in. breede kringen van intellectueelen, kunstenaars en dergelijke, de opvatting bestaat, dat weliswaar tot behoud van de Nederlandsche geestesvrijheid strijd, telle strijd tegen het fascisme en het nationaal- socialisme geboden is, maar dat het vol strekt onnoodig, ja zelfs principieel ver werpelijk is, daarnaast, tegelijkertijd en even fel den strijd tegen dat andere uiter ste: het communisme, aan te binden. Wij hebben nu willen zeggen: ziehier nu eens aannemende de juistheid der algemeen aanvaarde lezing de metho den der Gepeoe rechtstreeks, in het hart je van Nederland, ons met griezelige, ont stellende beestachtigheid voor oogen ge zet. Weliswaar zal de niet anti-commu nistische anti-fascist zeggen: het door een gewelddaad als deze uit den weg rui men van een tegenstander keuren wij onvoorwaardelijk en ten scherpste af maar dan antwoorden wij: de boom groeit uit den bodem, en aan de vruchten kent men den boom. M.a.w.: wij achten de tegenstelling tus- schen verwerpelijk Stalinisme en aan vaardbaar communisme precies even on wezenlijk als de constructie van verwerpe- lijl. Hitlerisme of Mussolinisme of Musserti- anisme met aanvaardbaar nationaalsocia- lisme of aanvaardbaar fascisme. Wie het doel wil, moet de middelen wil len wie de middelen verwerpt, moet ook het doel verwerpen, althans de stre ving naar dat doel niet actief of passief bevorderen. Nu is er een merkwaardige reactie op bovenbedoeld hoofdartikel gekomen. Een reactie namelijk van twee kanten. Van fascistischen en van communistisch en kant! Dit is te merkwaardig om er hier geen aandacht aan te schenken. Een Nationaalsocialist ons met name bekend schrijft ons namelijk een brief je, waarin hij verklaart zeer verbaasd te zijn over hetgeen wij schreven. Hij ver volgt: „De nationaal-socialisten hebben reeds geruimen tijd in hun pers („Nat. Dagblad" en „Volk en Vaderland?') ge schreven dat Nederland een broeinest van buitenlandsche communistische samen zweerders zal worden. Nu dit verschrikkelijke gebeuren heeft plaats gevonden en hierdoor duidelijk aan het licht is gekomen wat men van het communisme heeft te verwachten, is het toch al te kras, dat U dit gebeuren aan grijpt om tegen het Fascisme te waar schuwen. Het is kennelijk Uwe bedoeling om alles aan te grijpen om de Nederlandsche Natio naal Socialisten te treffen". Deze inzender vergist zich te eenen ma le. Wij hebben hetgeen in Rotterdam ge beurd is, in geenen deele aangegrepen om tegen het fascisme te waarschuwen; als de schrijver van dezen brief ons artikel goed leest, dan zal hij tot het inzicht moeten komen, dat het juist andersom is! Letterlijk schreven wij: over het na- tionaalsocialisme en Gestapo hebben we het ditmaal niet! Met andere woorden: wij hebben het gebeuren in Rotterdam uitsluitend aange grepen om, uit onze democratische over tuiging, te betoogen dat het volkomen fout is zich, ter handhaving van de de mocratie, uitsluitend tegen het fascisme te richten, maar dat de geslaagde terro ristische bomaanslag op den Coolsingel ons een vingerwijzing moet zijn, dat de methoden van Gepeoe en bolsjewisme ten scherpste bestrijding verdienen! Ook van communistische zijde reageer de men echter op ons artikel. Natuurlijk in tegenover gestelden zin. Met als adresbandje een aanmeldings formulier voor het lidmaatschap der com munistische partij in Nederland, waaruit blijkt dat men daar al net zoo systema tisch te-werk gaat als bij hun uiterste te genstanders („B. Cel. No", functie in de vakcentrale, functie in dit en in dat, lichting militaire dienst", etc. etc. ze moeten alles weten) stuurt men ons toe een nummer van het communistische Volksdagblad (ex-Tribune), waarin nu eens de ware toedracht van de zaak op den Coolsingel wordt weergegeven. De ..burgerpers" heeft, Volgens de ex-Tribune, van den beginne af den indruk pogen te wekken, dat Novak en Bora Russen wa ren en zoo, maar de waarheid isdat de Sovjetrepubliek „steeds een hardnek- kige strjjd gevoerd heeft tegen het errorismede communisten kunnen seen woorden vinden voor de ver ontwaar ding en den afkeer, welken zij hebben van het terrorisme"etc. etc. Volgens dit communistische dagblad nu werkte Konovalec als Oekrajiensche ter- orist, onder de hoede van de Gestapo in erlpn, en „Bora's" verklaringen tegen- \er de Rotterdamsche politie zouden anders dan leugens zijn om de re sporen uit te wisschen. Volgens de BEZOEK VAN PRINS BERNHAHD AAN HET G GARNIZOEN TE VENLO. Hedenmorgen kort voor tien uur arri veerde Prins Bernhard in een groote open auto te Venlo voor een bezoek aan het garnizoen. Aan de Frederik Hendrik kazerne werd de Prins begroet door den garnizoens-com- mandant kolonel M. Rutgers van der Loeff, die vervolgens de officieren aan den Prins voorstelden, welke bij den ingang der kazerne stonden opgesteld. De Prins begaf zich vervolgens naar het middenterrein der kazerne om de oefe ningen van verschillende afdeelingen van het tweede en zeventiende regiment in- fantrie te volgen. Na de lunch, waarbij ook de garnizoens commandant en burgemeester Mr. B. Ber ger zuulen aanzitten, brengt de Prins he denmiddag nog een bezoek aan het mili taire oefenterrein op de groote heide, waar Z.K.H. nog enkele oefeningen bijwoont om dan na drie uur weer te vertrekken. In verband met ons bericht van giste ren, als zoude Waloek te Domburg ge signaleerd zijn, meldt men ons thans nog een merkwaardige bijzonderheid. Zooals hieronder vermeld zal worden, heeft de politie waarschijnlijk in het belang jvan het onderzoek, zich een klein trucje ver oorloofd, en een foto van een Nederland- schen rechercheur, die sprekend op den moordenaar gelijkt, als de foto van Wa loek gepubliceerd. De bijzonderheid is nu deze dat, naar men ons nader uit Dom burg meldt, het echtpaar Postma, toen het deze foto vertoond werd, verklaard moet hebben: „hij lijkt het sprekend, maar op deze foto vertoont de man meer een bokserstype, terwijl de man, die in den ochtend na den moord, zich te onzent vervoegde» beslist het type van een heer had." Overigens moeten wij wel opmerken, dat het in gevallen als het onderhavige een veel voorkomend verschijnsel is, dat de moordenaar op tal van plaatsen tegelijk gesignaleerd heet te zijn. Dikwijls zal hierbij te goeder trouw van vergissing sprake moeten zijn, maar in ernstige ge vallen als deze pleegt de recherche elk spoor zeer zorgvuldig na te gaan totdat eventueel de onjuistheid of de in het oog vallende onwaarschijnlijkheid is ko men vast te staan. En wij hebben wel den indruk gekregen dat het Domburg- sche Waloek-geval de ernstige aandacht van politie en recherche heeft. Van andere zijde meldt men ons nog, dat bij de politie te Domburg o.a. nog een be richt is binnengekomen, dat Waloek na het bezoek aan Domburg, naar Oostkapelle ge wandeld zou zijn, alwaar hij om 10 uur is tegengekomen door iemand, die hem in den vroegen morgen te Domburg had ge zien. Nu past een wandeling Domburg Oostkapelle weinig in het plan van de vlucht van een moordenaar, doch van al deze mededeelingen is de Rotterdamsche politie op de hoogte gesteld. Verklaringen van winkelier en bootwerkers bij de politie te Zaandam afgelegd. De politie van geheel Europa zoekt naar den dader van den bomaanslag te Rotter dam. Signalement en portret zijn door iede- ren politieman grondig in het geheugen ge prent, doch ook de leek op politiegebied komt met vele en velerlei aanwijzingen en gegevens op de politiebureaux, gegevens, die alle nauwkeurig moeten worden onder zocht en nagegaan. Waren het in Domburg een kapper en zijn vrouw, die den gezochten Waloek van het portret, dat in alle kranten is verspreid meenen te herkennen, in Zaandam zijn het bootwerkers en een sigarenwinkelier, die zich aan het hoofdbureau van politie heb ben gemeld met de mededeeling, dat zij nadat zij gistermorgen een krant zagen, waarin het portret van Waloek voorkomt hem aan het eind van deze week in Zaandam in een sloep, die naar het Russi sche houtschip „Kuibishev" voer, hebben gezien. De eerste was zeer pertinent in zijn me dedeelingen. Aan het eind van de vorige week, op een avond te ruim half acht, Don derdag of Vrjjdag, stond hij aan den haven kant te Zaandam, waar het Russische hout schip, dat 20 Mei was binnengekomen, voor anker lag. communistische lezing is Konovalec niet vermoord door de Gepeoe, maar öf het slachtoffer geworden van een veemmoord, öf verongelukt bij het smokkelen van ontplofbare stoffen. Ziedaar nu de twee reacties tegenover elkaar. Het is het oude liedje: communisten en fascisten beschuldigen elkaar over en weer: wat de een zegt, dat door een com munist bedreven is, ontkent de ander, en zegt: 't is net andersom. En heeft een derde wat geziendan komt het too- verwoord „provocatie" op de proppen. Het is alles passend in het kader van beide vormen van streven naar den op- permachtigen staat, die geen rechtsstaat meer is: naar de dictatuur van den en keling envan zijn geheime politie, die achter, naast of boven hem sta®};. Veel commentaar behoeft aan deze re acties onzerzijds niet toegevoegd te wor den. De fascist en de communistze zul len elk him bijzonderen kijk op deze zaak wel blijven houden. W ij veroorloven ons, daartusschen de onze te handhaven: vóór een sterke de mocratie, tegen elke dictatuur en elk terrorisme, van welken kant ze ook komen Het ongeduld heeft vleugels en streeft het doel voorbij; het voorne men pakt zijn koffer en komt te laat; de wil gaat te 'voet en bereikt het doel. Met een sloep begaven zich drie personen aan boord, waarvan de een niet het uiterlijk van den zeeman had. Door zijn lange, for- sche gestalte en zijn goede kleeding had hij de aandacht van den Zaandammer getrok ken, die hem goed had opgenomen. Toen hij gistermorgen een krant in han den kreeg, waarin het portret van Waloek voorkomt, herkende hij hem, zoo verklaar de hij het voor de politie, onmiddellijk. Het was de man, die in de sloep naar het Rus sische schip was geroeid in gezelschap van twee zeelieden. Direct na deze ontdekking was hij naar het politiebureau gegaan om van zijn bevindingen kennis te geven. Een winkelier, die in dé buurt van de ha ven woont, kwam met een dergelijk ver haal. „De man van het portret", zooals hij zei de, had bij hem sigaren gekocht. Ook hem was de figuur van zijn klant opgevallen, evenals zijn welverzorgde kleeding. De kooper sprak gebrekkig Duitsch en deed, naar het oordeel van den winkelier, vreemd en zenuwachtig. Zijn verhaal werd bevestigd door een man, die ook in den winkel was geweest op dat tjjdstip. Een bootwerker meent Waloek op het schip te hebben gezien. Het was volgens hem een goed gekleede vreemdeling, die sprekend op de foto leek. De „Kuibishev" is Zaterdag 28 Mei uit de Zaandamsche haven vertrokken, met be stemming Leningrad. Commissaris C. Roscher heeft de politie te Rotterdam van deze afgelegde verklarin gen op de hoogte gesteld. De foto van Waloek. De N.R.C. weet mede te deelen, dat de foto, welke de commissaris van politie te Rotterdam belast met het onderzoek inzake den bomaanslag op den Coolsingel aan de Nederlandsche dagbladen ter publicatie ter hand heeft gesteld, als zijnde een van twee a drie jaar geleden dateerend portret van den dader van den politieken moord, den zoogenaamden Waloek, in het geheel geen foto van dezen Waloek zou zijn, maar de beeltenis van den rechercheur A. Kuntkes uit Maassluis, welke politieman veel gelij kenis met den gezochte moet hebben. Het kan inderdaad juist zijn, dat deze recher cheur zóóveel op Waloek lijkt, dat de zoo genaamde Bora, toen hij hem toevallig in het hoofdbureau van politie te Rotterdam, waar deze rechercheur Maandagmorgen even moest zijn, zag, hem voor Waloek aan zag, maar het lijkt toch een vreemde me thode om ten dienste van de opsporing van een moordenaar een foto van een wel op hem lijkenden politieman ter publicatie aan de pers te verstrekken, als ware dit het portret van den voortvluchtige aldus het blad. Daarbij komt dat de kellner van At lanta, die terstond met den rechercheur geconfronteerd is, heel wat minder positief in zijn herkenning was als Baranowsky. De waarde van een herkenning, als men er ooit in zou slagen den gezochte op te spo ren wordt op deze wijze door de politie zelf in belangrijke mate verkleind. Heden is ten kantore van de Nederland sche Handel-maatscvhappij te Amsterdam de akte van oprichting verleden van de Naamlooze Vennootschap „Nederlandsche Maatschappij voor Nieuw-Guinea", geves tigd te Amsterdam. Op het ontwerp der akte is de ministerieele verklaring van geen bezwaar reeds verkregen. De oprichters zijn: de N.V. Handelsver eeniging „Amsterdam", de N.V. Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam", de N.V. Borneo Sumatra Handel Maatschap pij, de Java-China-Japan Lijn N.V., de Ko loniale Bank, N.V., de N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschappij, de Nederlandsch Indische Maatschappij, de N.V. Handels vennootschap v.h. Maintz en Co., de N.V. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland", de 'Nederlandsche Handelmaatschappij N.V., de Nederlandsch Indische Escompto Maat schappij N.V., de N.V. Nederlandsch-Indi- sche Gas Maatschappij, de Nederlandsch In dische Handelsbank N.V., de N.V. Interna tionale Crediet- en Handelsvereeniging „Rotterdam" en de N.V. Rotterdamsche Lloyd. De vennootschap heeft ten doel: a. Het verzamelen en bestudeeren van gegevens betreffende Nederlandsch Nieuw- Guinea, teneinde aldaar ondernemingen van landbouw en nijverheid te verkrijgen en te exploiteeren, zoomede het verrichten van alle handelingen daarmede verband houdende, alles in den ruimsten zin des woords. b. Het winnen, bewerken, verwerken, en verhandelen van producten van Neder landsch Nieuw-Guinea, het bevorderen van de cultures daarvan, inclusief bosch- en zee producten, doch exclusief goud- en aard olieproducten, alles in den ruimsten zin genomen en het drijven van handel, zoo voor eigen rekening als voor rekening van derden. c. Het optreden als directrice van onder nemingen, welke geheel of gedeeltelijk het vorenstaande ten doel hebben, of wel het bereiken van het doel der vennootschap kunnen bevorderen, alsmede het waarne men van agentschappen. d. Het deelnemen in andere vennoot schappen, ondernemingen en consortia of het zich op andere wijze daarbij interessee ren. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 2.100.000,verdeeld in 100 preferente aandeelen en 2000 gewone aandeelen van nominaal 1000.waarvan 45 preferente aandeelen en 450 gewone aandeelen zijn geplaatst. De aandeelen luiden op naam. De vennootschap zal worden bestuurd door een in Nederland gevestigden raad van beheer, terwijl de leiding en het beheer in Nederlandsch-Indië zal worden opgedra gen aan een directie aldaar. De raad van beheer bestaat voor de eer ste maal uit de heeren: mr. D. Crena de Iongh, T. B. Baart de la Faille, F. de Boer, G. A. Dunlop, J. W. B. Everts, A. E. Kauf- feld, Th. A. van der Laan, J. van der Poel, W. Ruys Bzn., E. Straatmeier, G. A. Ph. Weijer en als gedelegeerd lid van den raad van beheer zal optreden de heer E. Straate meier, oud-directeur der Koninklijke Pa ketvaart Maatschappij in Nederlandsch-In dië. Tot directeur in Nederlandsch-Indië is benoemd mr. E. J. F. van Dunné, die thans nog landsadvocaat te Batavia is, doch de ze functie binnenkort zal neerleggen. Foto's in beslag genomen. Tegen een zekere F., uit Hansweert, wordt proces-verbaal opgemaakt wegens het te koop aanbieden van pornografische foto's. Foto's en clichés werden door de po litie, na onderzoek, in beslag genomen. ARNEMUIDEN: Het eerste zomerconcert dat Zaterdag jl. wegens het slechte we der niet kon doorgaan, zal nu bij gunstig weer Vrijdagavond gegeven worden. Dan zal uitgevoerd worden „Fête Andalouse" van Aug. Eenhaes. Dit muzieknummer zal het corps ook moeten spelen in de 1ste af' deeling fanfare op het concours hetwelk 2den Pinksterdag te Heinkenszand zal wor den gehouden. DOMBURG. Woensdagavond vond alhier in een vergadering van Kerkvoogden en Notabelen met den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente de in gebruikstelling plaats van de gerestaureerde consistorieka mer der Ned. Herv. kerk. De president-kerkvoogd, de heer W. Mal- jaars, deed dit met enkele woorden. Hij verheugde er zich over dat het werk is uit gevoerd kunnen worden, zonder dat ver hooging van lasten noodig was. Ds. F. G. H. Nicolai, de predikant, sprak woorden van dank tot kerkvoogden en no tabelen. Was eerst de consistoriekamer de zer gemeente wel de minste van de Wal- chersche kerken, thans mogen we vergelij kingen treffen met de mooiste. De heer P. Louws, ouderling, betuigde den dank van den kerkeraad en wees er op dat van de vele werkzaamheden van den laatsten tijd door kerkvoogden en notabelen verricht, die tot restauratie der consistorie kamer bijzonder door den kerkeraad wordt gewaardeerd. Inzake de restauratie werd reeds een beschrijving gegeven in ons blad. Vermelden we nog dat het geheel thans een zeer net ten en stemmige indruk maakt en dat voor de verlichting is gebezigd een reeds lang uit de kerk weggenomen koperen kroon. De weggenomen kronen zijn indertijd aan de kerk geschonken volgens aange brachte inscriptie op de nu opgehangen kroon die luidt: Geschenk aan de Ned. Herv. kerk te Domburg van Johanna Krijger, als aanden ken aan mijn overleden vader Cornelis Krijger in gebruik genomen 20-10-1907. KAPELLE. De dijkraad van de water- keering van den Calamiteuzen Willem An- napolder benoemde hedenmorgen tot schat ter van de pachtwaarde der gronden in ge noemden polder den heer Iz. Groenewege, dijkgraaf van het Waterschap Hoedekens- kerke, wonende te Hoedekenskerke. Wemeldinge. De directeur van het hulp postkantoor alhier maakt bekend, dat op 2den Pinksterdag het kantoor is geopend als op Zondag, met uitzondering van het af halen van post, daar er dien dag 1 brief- en pakketpostbestelling gedaan wordt. WEERBERICHT, Verwachting tot morgenavond: UKKEL: Vrij sterke tot matige wind uit Z.W. tot W. richtingen, tijdelijk zwaar be wolkte hemel, toenemende opklaringen, plaatselijk regenbuien en misschien hier en daar onweer, daling der temperatuur. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. 4.48 17.06 5.43 18.02 6.41 19.00 Laagwater. 11.12 23.48 12.01 24.42 12.53 krijgt dag en nacht u>it alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courant, die U het wereldnieuws snel en accuraat in uw huis brengt. Donderdag 2 Vrijdag 3 Zaterdag 4 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Donderdag Vrijdag Zaterdag 2 3 4 Hoogwater. 6.48 19.10 7.38 20.02 8.31 20.53 Laagwater. 12.19 24.48 13.10 1.41 14.03 Men schrijft ons vanwege de Stoomtram- Maatschappij Breskens-Maldeghem N.V.: Het artikel onder het hoofd „De befaam de toerwagenrit en nog één en ander" had onze volle aandacht, aangezien in dit stuk ook onze naam voorkomt. Mogen wij voorop zetten, dat de door U veronderstel de actie niet van onze maatschappij uit gaat. Met de weigering van den Minister was de zaak voor ons afgeloopen. Wij zijn groote voorstanders van coördinatie van het verkeer en helpen hiertoe naar vermo gen mede. Ook in den tijd, dat het wilde rijden met autobussen hoogtij vierde, heb ben wij nooit één enkele reis uitgeschreven naar Rotterdam, Amsterdam enz. in con currentie met de spoorwegen. Ook wat het goederenvervoer betreft wordt dezelfde stelregel gevolgd. Ondanks het feit, dat de spoorwegen onzakelijk met een eigen vrachtboot éénmaal per dag door A.T.O. van Hansweert naar Neuzen de spoorgoe- deren over laten brengen, waardoor niet al leen onze maatschappij wordt uitgescha keld, maar ook het vervoermiddel over de Wester Schelde, de Provinciale boot, worden de goederen door ons te Vlissingen per spoor verzonden. Dat het algemeen be lang met deze particuliere boot in het ge heel niet gediend wordt, blijkt uit de ver traging van minstens 24 uur welke uit deze fraaie wijze van verzending voortvloeit. Het is onze plicht te zorgen, dat onze tram- en busdiensten aansluiting geven op de boot en trein. Hieraan wordt naar ver mogen de uiterste zorg besteed. Maar de zaak moet niet vertroebeld worden, door het gewone lijnverkeer te gaan vergelijken met een buitengewonen busrit. Men dient hier practisch te blijven. Wat is n.l. het ge val. De Schelde is voor de bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen de groote hinderpaal tot het doen van lange reizen op één dag. Steeds dient rekening ermede gehouden te worden, dat om 9.15 uur te Vlissingen de laatste boot naar Breskens vertrekt. Het gevolg is, dat dergelijke reizen niet worden ondernomen. Dit blijkt bijv. duidelijk uit de geweigerde rit naar de Jaarbeurs. Van de circa 30 personen, welke gedupeerd wer den, zijn slechts enkele met den trein ge gaan, aangezien een afspraak was gemaakt. Het grootste gedeelte is thuis gebleven of heeft de tocht met personen auto's via Ant werpen gedaan. Logisch is, dat onze maat schappij in deze leemte getracht heeft te voorzien. Langzamerhand is dit bijzonder vervoer naar Holland populair geworden. Wij voorzien bij bijzondere gebeurtenissen o.a. Opening van de Staten Generaal, bloe mententoonstelling, te Heemstede, jambo ree en vooral de jaarbeurs in een behoefte en vervoeren dan personen, welke per trein beslist niet gaan. Dit blijkt duidelijk uit het feit, dat onze prijs hooger ligt dan die van de spoorwegen plus boot en bus. Er is dus geen sprake van concurrentie. De spoor wegen kunnen de bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen in deze bijzondere gevallen niet bieden, wat gewenscht wordt. Is het dan niet logisch, dat de streekverzogster in de ze vraag tracht te voorzien? Een practisch voorbeeld is het komende feest in Septem ber te Amsterdam. Een bewoner van Z. Vlaanderen, die het feest één dag wenscht te bezoeken moet per trein reeds om 17.43 uit Amsterdam vertrekken om de laatste boot te Vlissingen te kunnen halen. De weg over Antwerpen biedt gelegenheid op een later uur te vertrekken. Met deze zeer bijzondere gevallen dient o.i. de Minister rekening te houden. Wij meenen hiermede bepleit te hebben, dat noch sprake is „van zich niet willen voegen" noch dat alleen gelet wordt op de belangen van het verkeersmiddel. Als slot willen wij nog even mededee- len, dat onze maatschappij in tegenstelling met de spoorwegen geen cent subsidie of renteloos voorschot krijgt noch van het Rijk noch van Provincie, Gemeenten enz. Onze explotitatie laat daarom niet toe ten behoeve van de spoorwegen in dergelijke bijzondere gevallen busritten te gaan uit voeren, welke niet gewenscht worden en verlies opleveren. Zeker mogen wij zeggen, dat verschillen de onrendabele lijnen van onze maatschap pij alleen worden onderhouden om de be woners van de betreffende streken niet te dupeeren, zoodat wij zeer wel onze taak in dezen moeilijken tijd verstaan. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. BRUYNOOGE.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1