KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 1 JUNI 1938. No. 127. :et- U urg 9; ler- and al9 ke- 129, 586, on- aat, sse- op zel- yer- lan, HET SPOOK VAN HET SLOT GOTHEBORGH. Feldslag keek eens op zijn horloge: liet er Precies het maanlicht op schijnen en zette het gelijk. Dan liet hij een brommend Het Internationaal Aardrijkskundig Congres naar Zeeland. FIRMA TONNEMA ClE. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALGHEREN. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. (Ing. Med.) STATEN-GENERAAL. log te ad. rk. 3S7, iet eel De id-- ry- al- ap- 20, H, nd. De Duitsche volksauto. Hitier heeft dezer dagen in Fallersleben bü Hannover den eersten steen gelegd voor de grootste automobielfabriek in Duitsch- land, die in het najaar van 1939 reeds de eerste volksauto's zal gaan leveren, of schoon de volledige serie-productie pas te gen 1941'42 te verwachten is. Hij heeft dit wagentje „KdF-wagen" gedoopt, omdat de fabriek, die met een voorloopig kapitaal van 50 millioen Mark gebouwd wordt, een be drijf wordt van de groote en eenige arbeids organisatie „Die Deutsche Arbeidsfront", die alle Duitsche werkgevers en werkne mers vereenigt, over milüarden beschikt en als onderafdeeling de organisatie „Kraft durch Freude" geschapen heeft, die o.m. de geweldige arbeidsbadplaats op Rügen bouwt, reeds eenige schepen van meer dan 20.000 tonnen te water gelaten heeft, waarmee Duitsche arbeiders vreemde landen berei zen, haar leden per trein en autobus door Duitschland en andere staten voert, kortom een sociaal werk van reusachtige afmetin gen op zich genomen heeft. „Kraft durch Freude" heeft op Hitler's bevel nu ook op het gebied van de motoriseering der bevol king den knoop doorgehakt, nadat eenige jaren lang de Duitsche auto-industrie, uit vrees voor de concurrentie van den „volks wagen", deze plannen in stilte had tegen gewerkt. De millioenen dezer groote organisatie hebben nu een einde gemaakt aan alle be zwaren en berekeningen der particuliere industrie. Een fabriek wordt opgebouwd, die slechts met Ford en General Motors in de Vereenigde Staten vergeleken kan wor den, en daarnaast zal een moderne model stad voor de arbeiders ontstaan, die over eenige jaren 60.000 bewoners zal hebben en als voorbeeld voor Duitschen stedenbouw is bedoeld. De beroemdste Duitsche constructeur dr. Porsche, heeft liet wagentje ontworpen, dat slechts 990 Mark zal kosten, voor 4 tot 5 personen plaats biedt, in drie modellen ge bouwd wordt, 100 km permanente snelheid zal kunnen ontwikkelen en door beambten, bureaupersoneel en arbeiders zal kunnen worden aangekocht volgens afbetalingssy steem, waardoor slechts 5 Mark per week afbetaling voor de auto, en 1 Mark voor de verzekering betaald behoeft te worden en bonboekjes zorgen voor goedkoope benzine, olie, reperateur en garagekosten. Op de openbare markt komt het wagentje, dat een voortreffelijken indruk maakt en 400 Mark minder kost dan de goedkoopste Duitsche auto's, die heden in den handel zijn, dus niet. Het is slechts bestemd voor die krin gen, die in het „Deutsche Arbeidsfront" georganiseerd zijn en wier inkomen tot nu toe aankoop en onderhoud van een auto niet mogelijk maakte. De volksauto, het „KdF"-je dus, is 4.20 m lang, 1.55 m breed, weegt 650 kg, heeft een motor op de achteras van 24 pk, ver bruikt 6 tot 7 liter benzine en i/io liter olie per 100 km en kan, gelijk gezegd, op reis een voortdurende snelheid van 100 km volhouden zonder schade aan de machine. Waar tot nu toe de Duitsche autoindus trie niet langer dan 18 maanden crediet gaf, zal de KdF-wagen-fabriek vier jaren tijd tot afbetaling geven. Bedenkt men, dat ook alle bijkomstige uitgaven voor de be zitters van deze auto's zeer stérk vermin derd zullen worden, dan kan men uitreke nen, dat de organisatie Kraft-durch-Freude deze poging tot motoriseering van breede volksmassa's slechts door zeer groote sub sidies mogelijk kan maken. Maar wat zal het waarschijnlijk gevolg zijn? Al dadelijk, dat tienduizenden arbei ders werk in deze enorme fabriek zullen krijgen, dat deze fabriek ijzer, staal, hout en nieuwe „werkstoffen" in geweldige mas sa's zal aankoopen, dat de nieuwe stad dui zenden bedrijven werk zal geven, dat de koopers dezer auto's op reis zullen gaan, steden en dorpen zullen bezoeken, die vroe ger onbereikbaar voor hen waren, benzine en olie zullen tanken, restaurants en hotels nieuwe klanten zullen bezorgen, repara- teurswerkplaatsen honderdduizenden nieu we cliënten zullen brengen, en over het algemeen een nog onberekenbaar leven in de „brouwerij" zullen brengen. Economisch onverantwoord Men weet al lang niet meer, wat op die vraag te moe ten zeggen: Met de economische „wetten" van het rationalistisch tijdperk is deze wijze van zakenopzet en zakendoen flagrant in strijd. En zonder beduchtheid voor de ge- Oorspronkelijke detective-roman door John Simson. 43). De officier vertoonde zich en de commis saris slaakte een zucht. „Waarom hebt u ze opengetrokken?" vroeg Feldslag opeens. „Om het maanlicht door te laten!" zei Daddy. „De eenige, die binnen mag komen. Die kroon moet uit, want daarbij voelt het spook zich beslist niet op zijn gemak, ter wijl een schemerig maanlichtje hem onge twijfeld goed zal doen. Dat gordijn daar, waar ik zoo juist achter stond, had ik voor u gedacht, commissaris. Verder kunt u die handboeien, die u daar hebt, wel wegber gen, want daar krijgt u toch geen kans voor. Echter zou ik u beiden wel willen verzoeken om uw browning gereed te hou den, dan kan ik mij wapenen met een zak lantaarn. En nu: allemaal op onze plaats!" De officier en de commissaris verdwenen achter hun gordijn. Twee seconden later paaide Daddy het licht uit en kroop voor zichtig onder tafel. Het wachten was op het spook van Go- theborgh. ^fa®ktenwachtenwachten eindeloos wachten. ■Het werd half elf, kwart voor elf. Een verre torenklok liet telkens een kort ca rillon hooren, als weer een kwartier ver streken was. Zooals men weet, vindt van 1116 Juli aanstaande een groote internationale ex cursie naar ons gewest plaats van het XVe aardrijkskundig wereldcongres, hetwelk van 1828 Juli te Amsterdam in het Koloniaal Instituut gehouden wordt. Het vorige (XlVe) congres werd in Warschau gehou den, het XIII in Parijs. Vóór het eigenlijke congres wordt o.m., op de boven aangegeven dagen, de studie reis naar en door Zeeland gehouden. Het is voor een groot deel aan de voort varendheid en het tijdig, reeds meer dan een jaar geleden, ter hand nemen van deze zaak door mr. P. Dieleman te danken, dat deze excursie naar Zeeland zoo goed georganiseerd is en zulk een succes belooft te worden. Deze excursie heeft ten doel den aard rijkskundigen een beeld te geven van het gebied der Scheldemondingen tegelijkertijd van den strijd, dien de mensch hier tegen de natuur voeren moest en nog dagelijks voert: duinvorming, onderhoud en verde diging van den oever, dijkbouw; verder zal aandacht geschonken worden aan de be staansmiddelen van deze rijke streek. Het programma van deze excursie heb ben wij reeds eerder bekend gemaakt. Om een en ander vruchtdragender te doen zijn, is nu onlangs een zeer verzorgd en fraai geïllustreerd boekje verschenen, van 150 pagina's druks, als uitgave van het secre tariaat van het congres. De leider van de studiereis („directeur de l'excursion") mr. P. Dieleman, schreef hierin, behalve een warm-gesteld welkomstwoord, eindigende met de woor den „La Zélande, notre douce province, et ses habitants, vous attendent et vous rece- vront avec la plus grande cordialité", een gedegen artikel over de Zeeuwsche pol ders. Verder bevat het boekje een artikel over de geografie van Zeeland door prof. L. van Vuuren te Utrecht, met tal van interessante statistieke gegevens; over het ontstaan van Zeeland door dr. J. F. Steenhuis; over de anthropologie van Zeeland door drs. P. J. M e e r t e n s, waar in deze andermaal de legende den grond onder de voeten weg-graaft als zou „de l'alliance de' l'Espagne et de la Flandre, de ce mariage de la neige et du soleil" het schoone, donkere Zeeuwsche type geboren zijn. Mr. A. Meerkamp geeft een „Aper- gu de l'histoire générale de Zélande" en ir. F. L. Schlingemannschrijft over de Zeeuwsche stroomen. Ir. W. F. J. M. K r u 1, de in Zeeland bekende directeur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening, wijdt een artikel aan den hydro-geologi- schen toestand van onze provincie en ir. J. J. van Leeuwen schrijft over Duinen en Djjken in Zeeland. Jhr. ir. J. L. B o r e e 1 behandelt den wereldberoemden Westkap- pelschen zeedijk en ir. A. G. Verhoeven - hoe kan het anders schrijft breedvoe rig en gedegen over het vastleggen van alluviale gronden, enSpartina natuur lijk. Een laatste artikel, van de hand van ing. J. D. Dorst, behandelt den Zeeuwsehen landbouw. Het boekje is rijkelijk met foto's, teeke- ningen en kaarten geïllustreerd en wij heb ben er slechts één opmerking over: hoe jammer dat het alleen in de congres- taal verscheen! Vermoedelijk zullen de auteurs dier artikelen elk nog wel hun Nederlandschen tekst er van hebben: wat zou het nuttig zijn zulk een beknopte do cumentaire studie in onze Nederlandsche taal over onze provincie te bezitten! Zou dat niet alsnog kunnen? Naar wij verder nog vernamen bedraagt 't aantal thans reeds ingeschreven cursisten volgen kan men het geval dan ook on mogelijk overdenken. Maar er zijn de laat ste jaren heel wat dingen geschied, welke de economische wetgeving aan hun laars lapten. Misschien hebben de Duitschers toch gelijk met hun devies: niet kletsen, maar doen. Misschien is deze machtsspreuk in derdaad in. staat om wat in eeonomicis theoretisch tot de onmogelijkheden behoort, practisch te verwezenlijken. geloei hooren, als gevolg van een langge rekte geeuw. Dadelijk kwam het antwoord van onder tafel in den vorm van een korte vermaning, waarna het weer doodstil werd in de blauwe zaal, waar de maan een karig licht verspreidde, niet veel, maar voldoen de om den omtrek te verkennen. Het sche merde er en de wachtenden waren één met die schemering: hun oogen waren er ge heel aan gewend. Elf uurkwart over elf Toen klonk weer een brommend geloei van achter een zwaar gordijn en opnieuw steeg een vermaning op van onder de tafel, terwijl Daddy even zijn hoofd uitstak. „Dat was ik niet, dat kwam van een koe daarbuiten!" knorde Feldslag op fluis tertoon, en Daddy trok zijn hoofd weer in. Half twaalfkwart voor twaalf Het middernachtelijk uur naderde en nog altijd stonden de drie op hun post met on verflauwde oplettendheid. Daar begon het carillon te spelen. Even later slingerde die verre torenklok twaalf slagen het lucht ruim in. Galmend doorkliefden zij den stil len nacht en stierven dan geleidelijk weg. De drie verscherpten hun aandacht: zij hoorden zacht kloppen ergens vlak in de buurt, steeds duidelijker. Het geluid kwam van onder den grond. Nauwkeurig luister den ze. Alle drie wendden zich naar den hoek bij het raam tegenover de ridderzaal. Daddy kroop op handen en voeten die rich ting uit, want hij had al zijn aandacht tot nu toe geconcentreerd op de schouw. Het kloppen vermeerderde. Ademloos wachtten ze af. Dan, langzaam zagen ze wat bewegen in dien bewusten hoek. De an tieke tegelvloer ging naar boven, draaiend om een onzichtbare as. Een donker, vier- - - mm (Ingez. Med.) 100. Dit is nog maar een zeer voorloopig aantal; met zekerheid kan worden aange nomen, dat dit aantal wel tot 200 zal groei en, en een nog grooter getal is geenszins denkbeeldig. Het maximum is 400. Wijziging bijzonder Polderreglement. Ged. Staten van Zeeland stellen voor eene wijziging te brengen in het bijzonder reglement van het waterschap voor de uit watering door de Sluizen-bij-Nummer-Een- in-den-Hoofdplaatpolder, en wel zoodat de uitwateringsduiker van den Hoofdplaatpol der gelegen bij Slijkplaat wordt opgenomen onder de kunstwerken, die het waterschap moet onderhouden. Provinciale rekening-1936. Ged. Staten van Zeeland leggen aan de Provinciale Staten de rekening van inkomsten en uitgaven der Provincie over 1936 teneinde deze te doen vast stellen. De ontvangsten bedroegen 9.232.565 en de uitgaven 9.886.164; het nadeel ig slot 633.598. De gewone deinst geeft aan inkomsten 2.472.105 en uitgaven 2.424.166, dus een goed slot van 47.038. De buitengewone dienst meldt aan in komsten 6.760.460 en aan uitgaven 7441.997, alzoo een kwaad slot van 681.537. Voor den gewonen dienst is meer ont vangen dan geraamd op verschillende pos ten 11.787, en minder dan geraamd 61.616, blijft minder ontvangen 49.828, op verschillende posten is 84.259 minder uitgegeven dan geraamd, blijft 34.431, vermeerderd met den* post onvoorzien ad 13.507, waarover niet is beschikt, maakt 47.938. Bij den buitengewonen dienst is op ver schillende posten meer geraamd dan ont vangen 1042; en minder 5.034.740, blijft minder ontvangen dan geraamd 5.033.698', doch er is minder uitgegeven dan geraamd 4.342.161, maakt 681.537. Belangen van den dienstbaren stand. Gisteren vergaderde de Vereeniging tot bevordering der belangen van den dienst baren stand onder voorzitterschap van mr. H. Pleijte, die namens de Vereeniging af scheid nam van freule S. H. van Doorn, die in de vorige algemeene vergadering is af getreden, doch toen wegens ziekte verhin derd was ter vergadering te komen. Hierna kon de voorzitster de volgende dienstboden een getuigschrift en bijbehoo- rende gratificatie uitreiken Wegens 20-jarigen dienst aan mej. Pieter- nella Johanna Vinke, dienende bij den heer C. Jongepier Czn., en wegens 10-jari- gen dienst aan mej. Maria Suzanna Zwe- mer, in dienst bij den heer A. van Dijk; mej. Dora Krijger in dienst bij familie de Wijs; aan mej. Elisabeth Josephina Dam man, in dienst bij de dames H. Duijts en M. J. A. C. de Cleijn Brem; mej. Johanna Ma ria Crucq, in dienst bij mevr. S. van Neder- veen-de Vries; en aan mej. Suzanna Jonge pier, in dienst bij mevrouw M. H. J. Koers- van Binsbergen. De werkloosheid. Voor het eerst sedert geruimen tijd is de werkloosheid hier ter stede zoodanig ver minderd, dat het aantal werkloozen onder de 500 is gekomen. Deze week was er een daling van 506 tot 488, dus een verminde ring van 18 werkzoekenden. In de werkverschaffing werden 115 per sonen geplaatst. kant gat vertoonde zich en daaruit rees iets omhoog, iets griezeligs, iets vaags. Lang gerekt was zijn vorm, wit was zijn kleur. Drie paar oogen waren er strak op ge vestigd. De maan, die al dien tijd om het hoekje had gekeken, scheen het spook van Gotheborgh pardoes op zijn neus. Dan ver borg zij zich achter een paar donkere wol ken en opeens was het duister in dien som beren hoek. Op hetzelfde moment vlamde echter een sterke electrische lantaarn op onder tafel. De zaal was op slag in pikke- duisternis gehuld en alleen dien eenen hoek was hel verlicht. Toen zagen ze. Een hoofd stak boven den vloer uit, en kel een hoofd, een menschelijk hoofd dat niets menschelijks meer had. Lijkbleek was de gelaatskleur, ingevallen de wangen. Een paar jukbeenderen staken sterk naar voren. Angstig trilden de neusvleugels, dui delijk knarsten de hagelwitte tanden, ter wijl een paar vurige, uitpuilende oogen, gloeiend van waanzin, in het sterke licht staarden van Daddy's lantaarn. Dat hoofd, dat verschrikkelijke hoofd, was een doodskop gelijk. Het joeg hun alle drie een nameloozen schrik aan. Twee seconden zagen ze het maar. Toen hoorden ze weer dien schellen, satanschen lach, en het spook was verdwenen. Maar de toegang tot zijn hol lag vrij! Daddy snelde toe, wierp het schijnsel van zijn lantaarn in het open gat. De officier en de commissaris stonden ophetzelfde oogenblik naast hem en wezen er naar met hun browning. In gebogen houding staarden ze de diep te in. Zij zagen een steenen trap, die steil naar beneden voerde. OOSTKAPELLE. Dezer dagen is weder om een fiets gestolen welke bij den ingang der duinen onbeheerd stond. Het is voor de politie zeer moeilijk de dader (s) op te sporen. Zij geeft degenen, die per fiets het duin of strand bezoeken in overweging hun karretjes af te sluiten of in bewaring te geven, en ze niet onbeheerd aan den voet der duinen te laten staan. BIERVLIET. Maandag werd de vergade ring gehouden van de afd. Biervliet van den Bond voor Staatspensioen onder leiding van den heer M. Maas. D'e belangstelling was matig. De rekening van den penningmees ter werd in orde bevonden. Batig slot onge veer 3. Besloten werd wederom het iniatief te nemen tot het houden van een auto-tocht met de ouden van dagen. En verder staat, tot versterking van de onderlinge band, een reisje voor de leden op het programma, op Koninginnedag te maken naar Oostende en omgeving. RETRANCHEMENT. Maandag werden de feestelijkheden ter gelegenheid van het concours voortgezet met volksspelen. 's Morgens vonden de spelen voor de schoolkinderen geen doorgang wegens de buitengewoon ongunstige weersomstandig heden. Regen en hagelbuien wisselden el kaar onophoudelijk af. Gelukkig begon het tegen den middag op te klaren, zoodat de feestcommissie besloot het programma verder af te werken. Met het muziekcorps „öns Genoegen" voorop, trok de stoet naar Terhofstede, waar ton netje kruipen voor jongens en Ringrijden voor meisjes plaats had. Tot slot van de feestelijkheden gaf een muziekgezelschap uit Brugge „Ons Volk steeds hooger" onder leiding van den direc teur E. Brandts een prachtig geslaagd con cert op de Estrade op het Marktplein. On danks den storm waren er nog 500 aan wezigen om te genieten van het prachtige spel dat dit ongeveer 50 man sterke mu ziekcorps ons bood. Nadat burgemeester Leenhouts een toe spraak had gehouden speelde het corps als openningsstuk „het Wilhelmus". Retranchement heeft getoond waardig feest te kunnen vieren; geen wanklank werd gehoord. Brand. SLUIS. Door onbekende oorzaak brak in den nacht van Zondag op Maandag brand uit op de hofstede van den landbouwer Jac. Basting. Verschillende beesten kwamen in de vlammen om. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN V67-0311a Peinzend richtte Daddy zich op. „Ik was er al bang voor," zei hij zacht. „Nü kan ik het met zekerheid zeggen: het spook van Gotheborgh is stapel krankzin nig, zóó krankzinnig, dat het misschien maar het beste geweest was om het par does neer te schieten." XXVII. Donderdagnacht tien over twaalf. Diepe stilte volgde. Eindelijk kwam er beweging in den offi cier: hij wilde het groote licht aandraaien en voegde dadelijk de daad bij die gedachte. Toen ook kwam de commissaris in actie: hfj haastte zich de gang in. Het was al tien minuten over twaalf en da wacht moest worden afgelost. Alleen Daddy bleef bij de open groeve, bestudeerend het vernuftige mechanisme, dat deze groeve aan het oog onttrok. Onder zes groote vloertegels waren stevige plan ken getimmerd en heel dit samenstel kon op ongeveer drie-kwart der lengte draaien om een eenvoudige ijzeren stang, waarvan de uitstekende deelen rustten in uitsparin gen der steenen trap-wanden. Het voorstuk dat dus driemaal zoo zwaar was als het veel kortere achterstuk, steunde, in geslo ten stand, op een breede sponning. Het ach terstuk, dat nu verborgen was in zijn kas, had géén ondersteuning en door dit met flinke kracht in te trappen, wipte men het voorstuk omhoog. Daddij had iets dergelijks vermoed, de een of andere verborgen schuilplaats, die voor den leek onvindbaar zou zijn. Daarom had hij het archief der graven van Gothe borgh doorzocht, en daarna nog een po- gin gedaan om graaf Winnifred persoonlijk DE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. De interpellatie-van Gelderen in de Tweede Kamer voortgezet. In de Tweede .Kamer is gistermiddag de behandeling voortgezet van de interpella tie-van Gelderen betreffende de werkloos heidsbestrijding en van het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werkver ruiming. De interpellant, prof. Van Gelderen (s.d.) betoogde dat het antwoord van minister Colijn in geenen deele weerlegd heeft het geen hij in eersten termijn had gesteld. Op het nut van de industrialisatie behoeft men hem niet te wijzen, doch anderzijds moet men haar nu niet voorstellen als het eenige redmiddel. Conjunctuurstimuleering door uitvoering van openbare werken zal naast industrialisatie noodig zijn. Prof. Van Gelderen vroeg nadere inlich tingen over de door de regeering genoem de cijfers, welke hij oncontroleerbaar noem de. Hij vroeg, dat het bedrag van ongeveer 50 millioen gulden, dat dit jaar voor het werkfonds zal worden verwerkt, zal worden verhoogd tot 150 millioen. Voor de katholieke fractie sprak pater Beaufort, die bij deze gelegenheid zijn mai den-speech hield. Deze spreker noemde de werkloosheidsbestrijding de eerste taak voor een christelijke regeering. Hij had liever ge zien, dat de regeering voor de verhooging van het crediet van het werkfonds ineens een hooger bedrag had aangevraagd. Aangezien misverstand zou kunnen ont staan over het standpunt der regeering in zake het bedrag, dat in 1938 aan openbare werken zal kinnen worden besteed, vroeg spr., of het bedrag van 50 millioen als een maximum moet worden beschouwd, of dat het bij een snelle uitvoering der werken eventueel tot bijv. 70 rillioen zou kun nen stjjgen. Voorts vroeg spr. bij de uitvoering van groote werken voor de gemeenten grootere faciliteiten, en voor het werkfonds een be tere outilliage. Bij de keuze van objecten moet men het begrip „economisch verant woord" ruim nemen. De heer De Visser (comm.) achtte de plannen der regeering zeer onvoldoende en somde een lijst van door hem gewensrhte verbeteringen op. Dr. Vos (lib.) ging in het algemeen met de plannen en voorstellen der regeering accoord. Ter bestrijding der werkloosheid zou het volgens hem aan beveling verdienen, aan werkgevers, die nieuwe arbeiders in dienst stellen, een pre mie toe te kennen in den vorm van belas tingverlaging. De heer Van Lienden (s.d.) waarschuwde, dat de werkverschaffingsobjecten gëen werk aan de vrije arbeidsmarkt mogen ont trekken. De heer Woudenberg (n.s.b.) was van meening, dat de regeering een poging deed, de koopkrachttheorie van den heer Blum op de Duitsche arbeidsmethoden te enten. Hjj achtte dit een bij voorbaat mislukte poging en prefereerde het in 1936 door den heer Mussert ontvouwde plan ter bestrij ding der werkloosheid. De heer Weitkamp (c.h.) meende, dat er 180.000 menschen arbeid zouden vinden, als de loonen weer op het peil van 1914 wer den gebracht. Dan zou immers het Neder- landsch kostenpeil de concurrentie met het buitenland vergemakkelijken en dan zou den meer menschen in den landbouw werk zoeken. Om half zes werd de vergadering tot he den verdaagd. te spreken te krijgen, in de hoop, dat deze hem zou kunnen inlichten. Maar graaf Win nifred was naar Luxor! Peinzend vroeg hij zich nu af, hoe het spook van zooeven achter het geheim ge komen was. Want een geheim was het! Hfj zelf had heel de blauwe zaal onderzocht en 't niet gevonden. Hetwelk heel begrijpelijk was! Om van dezen geheimen uitgang ge bruik te kunnen maken, was het noodza kelijk om precies te weten, waar men trap pen moest. Bovendien moest dit met groote kracht gebeuren, wilde men iets bereiken. Liep men er gewoon over, dan gebeurde er niets. Het zware voorstuk, dat aan de bin nenzijde nog met een gewicht verzwaard was, bleef dan rustig liggen. En trapte men even er naast, dan gebeurde er ook niets! Landhof voegde zich bij den detective. Samen bespraken ze het raadsel, samen be keken ze de wondere vinding van onze voor ouders: zoo eenvoudig en toch zoo doel matig. Slechts een weet, die voor degenen, die het wisten, een ware uitkomst was. Zij waren verdwenen, voor men het wist, en konden steeds van de schuilplaats gebruik maken, wanneer ze maar wilden. Intusschen confereerde de commissaris met agent Bretman in de gang. Deze had Max Messing niet gezien: door de voordeur was hij althans niet binnen gekomen en andere gasten waren er ook niet geweest. ,,'t Was stilletjes vanavond!" vond de pientere agent. „Alleen die mooi gegalon neerde knecht kwam van tijd tot tijd eens kijken en wel om zeven minuten over half elf, om vijf minuten voor half twaalf en om tien minuten voor twaalf (Wordt vervolgd). oer.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5