MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT De uitbreiding van onze weermacht aSSfc.'e ;r BINNENLAND. ZEELAND. Minister Van Dijk geeft een overzicht van de plannen, die in uitvoering zijn om Ne derland's militaire apparaat op peil te brengen, HEVIGE AARDSCHOKKEN OP CELEBES. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. FELLE STRIJD IN EEN N.R.V.-AFDEELING. WEERBERICHT. ZUIDBEVELAND Mei. lenis kees- arts Mei. Ir is Iheer let- Ider- 1 zui den Smit, Istel- pslag ïtent fcn is mor tRA. 9.00 |ano- en So- 14.50 j 5.40 6.45 sten. Eym- |er.). Trio. 12.20 10.10 lano- |ury- 8.50 J.2.50 8.50 lön- tuse- 1 8.20 Jdr.). |t en *est, 12.20 -2.20 8.23 5.40 Ir am. jrkest 10.30 I 7.30 I 8.35 |Ber. tlein- tonc. de het Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.(28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 123. TWEE BLADEN. VRIJDAG i 27 MEI 1938. EERSTE BLAD. 18ïe JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. de minister van de- ven, terwijl andere plannen nog in voorbe- Dezer dagen heeft fensie, de heer J. J. C. van Dijk, op zijn departement te Den Haag een persconfe rentie belegd in verband met de reorgani satie van de weermacht. Zooals algemeen bekend, aldus ving de minister zijn betoog aan, is er thans een versterking van de weermacht in wording, welke versterking in verband met verschil lende factoren geleidelijk tot stand wordt gebracht. Dagelijks wordt aan den opbouw van de weermacht gewerkt, doch tal van vraagstukken vragen ernstige overweging, voordat een beslissing kan worden geno men, waarbij zorg wordt gedragen, dat ver warring worde vermeden, en dat elke op lossing ten goede komt aan onze weer macht. De verhooging van het contingent. Wat de verhooging van het jaarlijksch contingent van 19.500 tot 32.000 man be treft, merkte de minister op, dat daardoor na 5 jaar de noodige sterkte zal zijn be reikt. Van het verhoogde contingent zullen 4800 man in de eerste plaats worden be stemd voor de infanterie, doch daarnaast ook voor andere wapens, 3200 man zijn noo- dig voor de vorming van nieuwe onderdee- len, terwijl het in de bedoeling ligt de op roeping der overige 4600 man na 5 jaar weder te doen vervallen, tenzij door wets wijziging ook dit aantal geheel of ten deele wordt gehandhaafd. Aan deze contingentsverhooging ligt mede ten grondslag een verjonging van de te vel de gaande troepen, zoodat bij eventueele noodzaak kan worden volstaan met het op roepen van minder lichtingen en wel 12 inplaats van 15. De grensbeveiliging. Van zeer groot belang is de grensbevei liging, mede met het oog op de ervaring der laatste jaren waarin een oorlogsver klaring niet meer noodig wordt geoordeeld, en waarbij men kan komen te staan voor het feit van een plotselinge grensoverschrij ding. Bij de grensbeveiliging heeft men natuur lijk rekening moeten houden met de plaat sen der garnizoenen. Van elk regiment wordt een opgekomen ploeg dienstplichti gen na 5 maanden in een ander verband gebracht en wordt zij gevormd tot een 2e bataljon, bestemd voor de vredesgarnizoe- nen in de grensgebieden. Deze 2e betaljons blijven onder commando van hun eigen re gimentscommandant, doch zij gaan oefenen onder toezicht van autoriteiten, die speciaal met de strategische veiligheid zijn belast. Op deze wijze wilde men komen tot de beoogde vredesorganisatie van onze weer macht. Thans is deze organisatie echter nog niet zooals zij worden moet, hetgeen een ge volg is van het besluit om de diensttijd verlenging ook voor de lichting 1938 van toepassing te verklaren. Op dit besluit wa ren de kazerneering, de eneadreering en de verzorging niet voorbereid, zoodat alles moest worden geïmproviseerd. Toch is deze improvisatie vlot verloopen en het resultaat is, dat alle 2e bataljons op 4 na, zijn geko men in de garnizoensplaatsen waar zij de finitief gevestigd zullen zijn. Deze vestiging betreft echter de vredes- dislocatie, welke niet verward moet wor den met de oorlogstaak der troepen, want Bit deze vredesdislocatie mogen geen con clusies worden getrokken voor de wijze, waarop de landsverdediging zal zijn geor ganiseerd. Ten aanzien van de gewesten Zeeland en Friesland herhaalde de minister met na druk, dat het niet vestigen van garnizoenen aldaar niets zegt voor de wijze, waarop deze gebieden zullen worden verdedigd. Het verdedigingsapparaat Wat de voltooiing van ons verdedigings apparaat betreft, deelde de minister mede, dat het daarvoor aan te schaffen materieel in bestelling is, voor zoover zulks mogelijk was in Nederland. Ook hiermede is niet al leen betrokken een werkverruiming, maar door de inschakeling van het Nederland- sche bedrijfsleven bij deze voorziening zal dit tevens worden ingesteld op de taak, welke het zal moeten vervullen bij oorlogs toestand. .^?eaflevering van het materieel zal ge leidelijk geschieden, zoodat over eenige ja ren de achterstand zal zijn ingehaald. Ten aanzien van de beveiliging tegen luchtaanvallen wees de minister er op dat scherp onderscheid dient te worden ge maakt tusschen luchtbescherming (de be veiliging van de burgerbevolking, welke on der binnenlandsche zaken ressorteert) en de luchtverdediging (de actieve afweer), tot welke laatste behooren de luchtstrijd krachten, de luchtdoelartillerie, de zoek lichten en de luchtwachtdienst. Een commando voor de luchtver dediging. Tot dusver stonden bovengenoemde groe pen van de luchtverdediging alle onder schillende bevelen, doch thans is men net inzicht gekomen, dat op dit gebied icatie in hooge mate gewenscht is, en - JP is besloten, dat er zal komen een i ndo, welke al deze groepen omvat. ^al er komen een brigadecomman len wnL luchtstrijdkrachten, welke m.e„7opWdlS v°or ff" boveJ^5ed°elden uitbouw van viietrvpMen rrhien Zal een grooter aantal kan utoi n°odig zijn dan waarover thans kriinen er* beschikt. Naast Soesterberg ve thans reeds Bergen en Waalha- ver- tot uni- daar- com- zul- regimenten algemeene de het alge- de aantal reiding zijn. Hierdoor zal een decentralisatie worden verkregen, welke noodig is, om de activiteit van de luchtstrijdkrachten te vergrooten. De organisatie van het leger. Wat de organisatie van het leger betreft, merkte de minister op, dat deze bestaat en zal blijven bestaan uit 4 divisiegroepen met hulpwapens. Daartoe vormen de vier vre- desdivisies de kern voor de in oorlogstijd noodige divisiegroepen. Daarnaast blijft de lichte brigade, bestaande uit wielrijders, motorrijders, pantserwagens, artillerie en pioniers. Practisch zal deze lichte brigade geheel worden gemotoriseerd. De motorrijders zullen worden geënca dreerd uit de cavalerie en ook uit de artil lerie, terwijl voorts de cavalerie niet meer tot de lichte brigade zal behooren. Zuks beteekent echter geen opheffing van het wapen der cavalerie, doch slechts het geven daaraan van een andere bestem ming. De rijdende artillerie blijft ingedeeld bij de lichte brigade, doch wordt ook gemotori seerd. Zij behoudt echter haar eigen uni form en traditie, terwijl de vraag in over weging is, of een deel der rijdende artillerie in haar tegenwoordigen vorm zal kunnen worden behouden, doch dan niet bij de lich te brigade. De voedselvoorziening. De minister herinnerde er ten aanzien van de voedselvoorziening aan, dat te dezen aanzien een uitgebreide verdedigingsvoor bereiding is getroffen, waarbij o.m. een re- geeringscommissariaat is ingesteld met het doel om de Nederlandsche industrie in te schakelen bij de verdeeling van de voorra den. Dat het hierbij om groote voorraden gaat, blijkt wel dat dagelijks 30 a 40.000 ton zul len moeten worden in- en uitgevoerd, waar bij ten aanzien van het convoyeeren ook een belangrijke taak is weggelegd voor de marine. De eneadreering. Bij een sterkere organisatie van ons le ger, aldus vervolgde de minister, is natuur lijk ook een sterkere eneadreering noodza kelijk. Daarom is noodig een verhooging van het aantal officieren, reserve-officieren en onderofficieren, zoowel voor de vredes- als voor de oorlogsorganisatie. Van belang hierbij is vanzelf-sprekend het bevorderingsvraagstuk, en dit zal on der de oogen worden gezien, zoodra de vre desorganisatie gecompleteerd zal zijn. Wat het vraagstuk der onderofficieren betreft, gaf de minister nog als zijn meening te kennen, dat we van het capitulantenstelsel goede resultaten mogen verwachten. Voor de officieren zijn de bevorderingskansen reeds belangrijk verbeterd, doch hierbij dient rekening te worden gehouden met de oorlogsencadreering. De mentaliteit in het leger. Ten aanzien van de mentaliteit van de dienstplichtigen constateerde de minister, dat we daarover eigenlijk niet te klagen hebben gehad. Er is met ambitie en ijver gewerkt, ook al was de verlenging van den diensttijd een tegenvaller. Voorts is in beraad, om te doen wat mo gelijk is, om de dienstplichtigen tijdens hun oefeningstijd maatschappelijk nog wat bij te brengen. Een moeilijk vraagstuk is voorts de te rugkeer in de maatschappij na beëindiging van den oefentijd, wanneer van vele dienst plichtigen de plaatsen zijn ingenomen. Naast een beroep op de werkgevers z ij n daarvoor maatregelen in overweging, welke eenwet- telijke basis zullen krij- g e n De marine. Ten aanzien van de staatsmarine gaf de minister als zijn meening te kennen, dat het materieel, dat thans beschikbaar is, voor de aan genomen doelstelling geschikt moet worden geacht. Het opperbevel. Naar aanleiding van een vraag over het opperbevel over het leger, zeide de minister, dat het nimmer in de bedoeling heeft gele gen en ook nu niet ligt, dat in vredestijd de commandant van het veldleger onderge schikt zal zijn aan den chef van den genera- len staf. Een dergelijke ondergeschiktheid is prac tisch met het oog op beider werkzaamheid niet toelaatbaar en gewenscht. In oorlogtsijd zal voor het opperbevel de meest geschikte persoon worden aangewe zen, waarbij dan natuurlijk de voorkeur zal worden gegeven aan iemand, die beide com mando's heeft vervuld. BLIKSEM IN BOERDERIJ GESLAGEN. Woensdagmiddag sloeg de bliksem in een boerderij onder G i e k e r k, die be woond wordt door den heer K. van Gor- kum. De bliksem kwam in het voorhuis bin nen en verliet door de schuur weder het huis. De boerderij stond in een oogenblik in lichterlaaie en was in een half uur to taal uitgebrand. Van de inboedel kon zeer weinig gered worden. Tal van landbouw werktuigen zijn in de vlammen gebleven. Van de boerderij zijn alleen de vier mu ren overgebleven, terwijl het „lytshüs" gespaard bleef. De boer en de knecht kre gen beiden een zenuwschok. De heer Van G. was zoodanig door den schrik bevan gen, dat hij noch spreken noch zich bewe gen kon. Hij werd bij buren ondergebracht. Een kip, die bij het huis zat te broeden, trok zich van den brand niets aan en bleef rustig zitten. Gij voldoet aan uwe bestemming als gij een zonnestraal zijt voor uwe om geving en al het donkere om u heen helder en licht weet te maken. ACTIE TOT VERLAGING VAN LEERLINGENSCHAAL. Woensdag j.l. is te Utrecht een vergade ring gehouden van de hoofdbesturen van den Bond van Ned. Onderwijzers, het roomsch-katholieke Onderwijzers-verbond, het Ned. Onderwijzers Genootschap, de Unie van Christ. Onderwijzers en de Vereeniging van Hoofden van Scholen. Besproken werd de vraag, of in de ko mende maanden actie gevoerd zal worden voor verlaging van de leerlingenschaal, wel ke vraag met groote eenstemmigheid in toestemmenden zin werd beantwoord. De huidige leerlingenschaal moet funest geacht worden voor de resultaten van het onderwijs, voor de leerlingen en voor het personeel. Slechts het verkeerde gebruik, dat van meer dan 4000 kweekelingen wordt gemaakt, kan dezen ongezonden paedago- gischen toestand voor den buitenstaander camoufleeren. Besloten werd tot het voeren van een krachtige gemeenschappelijke actie, waar bij in nog sterkere mate dan verleden jaar getracht zal worden de ouders der school gaande jeugd te mobiliseeren. Een plan van actie werd in hoofdzaken vastgesteld. Met de uitvoering daarvan zal terstond een aanvang worden gemaakt. TWINTIG DOODEN. Aneta meldt uit Poso (Celebes): in Pa- rigi en omstreken zijn hevige aardschok ken waargenomen, welke zware verwoes tingen hebben aangericht. Slechts enkele gebouwen zijn staande gehouden. De scha de kan nog niet worden bepaald. Voor zoo ver bekend, zijn er twintig dooden gevon den. De kampongs langs de kust hebben het meest te lijden gehad. De boterheffing. De heffing en de steunuitkeering op bo ter, zijn behoudens tusschentijdsche wijzi ging, voor de week van 26 Mei tot 2 Juni, onveranderd vastgesteld op 45 cent per kg. BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE- VEREENIGINGEN IN ZEELAND. Concours te Heinkenszand. Verschenen is het programma van het 20e concours van den Bond van Fanfare- en Harmonievereenigingen in Zeeland, hetwelk op tweeden Pinksterdag te Heinkenszand zal worden gehouden. Hieruit blijkt, dat nog een tweetal vereenigingen inschreven, t.w. „Oefening kweekt Kunst" te Wemel- dinge en „Prinses Juliana" te Baarland, waardoor het aantal deelnemende vereeni gingen tot 33 steeg, een respectabel aantal, dat een record beteekent voorzoover wij kunnen nagaan. Alles wijst er op, dat de hoop, die de bur gemeester, het bondsbestuur zoowel als het bestuur van „Euterpe" in hun "voorwoord uitspreken voor het welslagen van dit ju bileum-concours, in vervulling zal gaan. Nu zoovele vereenigingen zich voor deelname aanmelden, kan een overgroote belangstel ling van het publiek verwacht worden. Het concours zal worden gehouden op het terrein van den heer B. van den Drie-s, dat gunstig ten opzichte van het dorp is gelegen. Des morgens te elf uur vindt een officieele ontvangst van bonds bestuur, juryleden, voorzitters en directeu ren der deelnemende vereenigingen op het gemeentehuis plaats, waarna door de reeds aanwezige korpsen gezamenlijk de Zeeuw- sche Bondsmarsch wordt uitgevoerd. Hier na vindt de afmarsch naar het concourster rein plaats, waar van 11.306.30 uur de Wedstrijd wordt gehouden. De jury wordt dit jaar gevormd door de heeren D. Speets, hoofdleeraar aan het Conservatorium te Amsterdam, Johan Bonte, dirigent te 's Gravenhage, en H. A. Maas, directeur Sted. Orkest en Muziekschool te Alkmaar. Des avonds worden van 710.15 uur zoo wel op het dorp als op de weide van den heer M. van Damme concerten gegeven door de vereenigingen „Apollo" te Wisse- kerke „Oefening na den Arbeid" te Rittem, „•Excelsior" te 's-Heer-Arendskerke en „Rillandia" te Rilland. Engelsch schip omhoog gevaren en weer vlot gekomen. Hedenmorgen te omstreeks vijf uur is het Engelsche motorschip „David Living stone", terwijl het zicht belemmerd werd door een dikken mist, op de Spijkerplaat, welke tusschen Vlissingen en Terneuzen ligt, omhoog gevaren. Het schip was op weg van Londen naar Antwerpen. Heden morgen om kwart over elf is het schip op eigen kracht vlot gekomen. Aanrijding. Dat ook bij het éénrichtingsverkeer aan rijdingen mogelijk zijn, en dit doordat ve len het niet noodig vinden vooral ook in bochten goed rechts te houden, is Woens dagavond weer gebleken. De wielrijder A. H. kwam rechts van den weg door de Nieuwstraat uit de richting van de kade en wilde de Lange Delft in rij den. Een tweede fietser, A. D. kwam uit de richting Korte Delft en wilde de Nieuw straat in. Beide wielrijders kwamen op den hoek met elkaar in botsing, tengevolge waarvan het achterwiel van de fiets van H. (Ingez. Med.) werd vernield. Het schijnt, dat D. de bocht te veel links heeft genomen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Rijwiel gestolen. Woensdag tegen middernacht vermiste W. de W., alhier, zijn rijwiel, dat hij onbe heerd bij het Slot Ostende had laten staan. De politie stelt een onderzoek in. Kind aangereden. Het 4-jarig meisje M. A. van W., dat op den hoek ScheldestraatCouwervestraat plotseling den rijweg overstak, liep daarbij tegen een passeerende wielrijder op. Bij de eerste hulp, die dr. Dikkenberg verleende, bleek dat de kleine een beentje had gebro ken. Hemelvaartsdag. De verschillende sportgebeurtenissen, muziek, bioscoop, dansgelegenheden, trok ken met Hemelvaartsdag weer heel wat omwonenden naar Goes, zoodat den gehee- len dag een groote drukte heerschte. Wanordelijkheden kwamen niet voor. Al leen had op de kruising OostsingelKade brug een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een auto, waardoor het rijwiel licht beschadigd werd. Persoonlijke onge lukken kwamen er niet bij voor. De schade werd onderling geregeld. De kern van het bestuur der 700 leden tellende N.R.V.-afdeellng „Walcheren" in blok afgetreden. Een bestuurslid met hardhan dige argumenten. De afdeeling „Walcheren" van de Neder landsche Reisvereeniging is een groote en bloeiende afdeeling, met een zevenhonderd tal leden, Vlissingen en Middelburg en ver der het geheele eiland omvattende en zelfs, hoe merkwaardig dit ook moge klinken, een honderdtal leden op Zuid-Beveland tel lende. Onlangs nog vierde zij in vollen luis ter haar zilveren jubileum, en haar tegen woordige werkkrachtige voorzitter, de heer C. C. Mantz, is daarbij den lof toegezwaaid die hem als leider dezer afdeeling, naar ieders meening zoowel als naar de opvat ting dier woordvoerders, toekwam. Thans bereikt ons plotseling het bericht, dat deze voorzitter, met zijn medebestuurs leden mevr. J. R. PietersCornelisse en den heer H. Th. de Meijer, „zeer tot hun spijt, uit moreele overwegingen, genood zaakt waren hun bestuursfuncties neer te leggen". Naar aanleiding van dit ietwat wonder lijke en toch min of meer opzienbarende besluit hebben wij een onderhoud gehad met den afgetreden voorzitter, den heer C. C. Mantz, teneinde van hem te vernemen, wat wel de redenen tot dezen stap geweest mochten zijn. De heer Mantz deelde ons daarbij mede, dat in het kort de zaak zoo zit: dat een opgetrommeld ledental van nog geen an derhalf dozijn twee bestuursleden, die op grond van gedragingen, in strijd met het vereenigingsbelang en in strijd met de waardigheid eens bestuurslids, kortgeleden hun mandaat hadden moeten neerleggen, tegen het bestuursadvies, althans tegen de bestuurseandidaten in, toch had herkozen. Dit achtte de hr. Mantz een zoo duidelijke uitspraak van wantrouwen van de ter ver gadering aanwezige leden in het zittende, onvoltallige, bestuur, dat de drie genoemde leden onmiddellijk hun mandaat ter be schikking hebben gesteld. Al geruimen tijd was er in den boezem van het bestuur, zoo zeide de heer Mantz ons verder, allerlei wrijving. Ik heb toen een bestuursvergadering belegd teneinde daar de zaak uit te spreken en bij te leg gen. Het is in die bestuursvergadering zoo hoog geloopen, dat op een zeker oogenblik het bestuurslid, de heer G., opvloog en den heer Mantz zulk een harden klap in het gelaat toebracht, dat diens bril afgeslagen werd, en de heer Mantz nog dagen nadien met zware hoofdpijn liep. De heer Mantz heeft toen, uiteraard, de vergadering, na enkele oogenblikken, ge sloten verklaard, en daarbij den heer G. en den heer v. N., die zich tevoren met hetgeen eerstgenoemde zeggen zoude, bij voorbaat accoord verklaard had, acht da gen den tijd gegeven, om hun houding te bepalen. Binnen dezen termijn hebben toen de heeren v. N. en G. hun ontslagbrief voor het lidmaatschap ingezonden. Laatstleden Maandag, 23 Mei, is toen een algemeene vergadering gehouden, waar 26 leden aanwezig waren. Daar moest voor zien worden in de vacatures, ontstaan door het bedanken van de twee aangeduide per sonen. In de eene vacature is toen gekozen de heer L. Pieters, in de andere, waarin het bestuur als zijn candidaat had aan bevolen mej. A. D. J. Schut, is, ondanks de mededeeling van het bestuur, dat bij her kiezing van den afgetredene het zittende be stuur in zijn geheel zoude heengaan, deze afgetredene, de heer v. N., toch herkozen. Hierop heeft de heer Mantz de leiding van de vergadering neergelegd; deze is toen door den opnieuw gekozen heer v. N. over genomen. De heer Chr. Mazure heeft den voorzit ter, den heer C. C. Mantz, nog in zeer har telijke bewoordingen toegesproken, en van zijn leedwezen over den gang van zaken Verwachting tot morgenavond: DE BILT: zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit O., later wellicht omloo pend naar N. richtingen, toenemende be wolking met kans op regen of onweer, later koeler. UKKEL: Matige wind uit Z.W. richtin gen, aanvankelijk nog schoon en vrij warm weer, later bewolkte hemel, op vele plaat sen daling der temperatuur, nachtelijk mi nimum ongeveer 5 gr. Za 28 Mei. Zon op: 4 h 50; ondr: .21 h 35. Maan op: 3 h 57; onder: 19 h 55. N.M. 29 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 27 11.37 23.50 5.37 17.53 Zaterdag 28 S 13.20 7.25 19.38 Zondag 29 1.34 14.04 8.09 20.28 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 27 1.49 14.22 7.35 20.02 Zaterdag 28 2.40 15.12 8.22 20.45 Zondag 29 3.30 16.03 9.04 21.32 doen blijken. „De statistieken, aldus de heer Mazure, hebben ten volle Uw werkkracht bewezen: de ontwikkelingsavonden stonden op hoog peil en het was daardoor mede Uw werk, dat de afdeeling Walcheren in het afgeloopen jaar in heel Nederland boven aan heeft gestaan met haar getal van le den-aanwas!" De heer S. A. van Leverink heeft zich hier bij aangesloten. Nadat het bestuur de bestuurstafel had verlaten, is, zoo vernamen wij verder, onder de nieuwe leiding, staande de vergadering het onvoltallige bestuur aangevuld, waar bij ook de heer G., de man die de klap gaf, werd herkozen, terwijl de heer A. A. Noest, na aandrang uit de vergadering, zich bereid verklaarde voorloopig het voor zitterschap op zich te nemen. Naar de nu afgetreden voorzitter, de heer Mantz, ons echter mededeelde, zijn deze door den kring der opposanten, staande de vergadering ge houden nieuwe bestuursverkiezingen in fla- granten strijd met de dwingende bepalingen van het huishoudelijk reglement der afdee ling, hetwelk voorschrijft, dat in tusschen- tijds ontstane vacatures slechts voorzien kan worden door verkiezing op de e e r s t- volgende afdeelingsvergadering. Be halve voorzoover het de twee bestaande va catures betrof, zijn deze zoogenaamde ver kiezingen dus onwettig geschied, en derhal ve is de uitslag ervan ongeldig. Tenslotte verklaarde de heer Mantz ons, zeer onder den indruk van het voorgeval lene te zijn; na zoovele jaren zijn beste krachten aan de N.R.V. gegeven te hebben was het door een handjevol leden, in een vergadering waar nog niet 4 der afdee- lingsleden tegenwoordig waren, uitgebrach te votum tegen zijn beleid, hetwelk hem en zijn medestanders dwong tot heengaan, wel uiterst pijnlijk. Marnix-herdenking. Gistermiddag arriveerden te Soeburg in drie touringcars, een zeventigtal leden van de Antwerpsche vereeniging voor natuur- en stedenschoon. Het gezelschap bracht een bezoek aan de gedenknaald van Mar- nix van St. Aldegonde op de begraafplaats te West-Soeburg. Het werd aldaar ontvan gen door den burgemeester van Soeburg, den heer A. H. S. Stemerding en door het bestuur van de Soeburgsche Oranje Ver eeniging De voorzitter dezer laatste veree niging, de heer J. C. Gabrielse heeft, na mens het comité voor de Marnix-herden king, een welkomstwoord gesproken. De heer F. Wittemans uit Antwerpen en bur gemeester Stemerding hielden vervolgens redevoeringen. De hr. Wittemans las o.a. in zijn toespraak o.m. eenige particuliere cor respondentie door Marnix op zijn kasteel te West-Soeburg geschreven, en voorts een gedicht over den slag op den Kauwefi- stijnschen dijk te Antwerpen, welke juist 353 jaar geleden is gestreden. BAARLAND. In de Woensdag alhier ge houden jaarvergadering van ingelanden van het waterschap „Baarland c.a." waren vertegenwoordigd 42 ingelanden door 37 personen. De rekening van den dienst 11937-'38 werd goedgekeurd, welke sloot met een batig saldo van 2953. Aan de arbeiders werd een vaste aanstel ling uitgereikt ingevolge het Polderambte naren-reglement en de pensioengrondslag der arbeiders gesteld op 800 De begrooting van den dienst 1938-39 werd vastgesteld met een post voor onvoor ziene uitgaven van 1550. Het dijkgeschot blijft onveranderd. Begrind zullen worden de Polderweg te Oudelande en een wegeling in den Zuidpolder te Baarland. Wegens periodieke aftreding van den hr. A. J. Bruggeman als gezworene werd de volgende aanbeveling opgemaakt: No. 1 A. J. Bruggeman, no. 2 A. J. van Nieuwen- huize beiden te Oudelande en No. 3 F. Meeuwse te Baarland. KAPELLE. De pi. afdeeling van de vereeniging tot Chr. verzorging van Krank zinnigen in Zeeland kwam in jaarverga dering bijeen onder leiding van du. A. Scheele. In zijn jaarverslag deelde de penningm. J. van Wingen mee dat aan. de vereeniging 44 voor de stichting Vre-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1