jg* tyrvtrtttctuïe HIDDELBURGSCHE COURANT Het Herstel van een Doodzieke UGOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEELAND. MORGEN, HEMELVAARTSDAG, ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN. KERK EN SCHOOL. MIDDELBURG. VEREENIGING SCHOOLMUSEUM. De Gammele en Vergane Lange Jan. GOES. VLISSINGEN. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Grt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 122. TWEE BLADEN. WOENSDAG 25 MEI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Défilé voor H.M. de Koningin. Hedenmorgen heeft de derde compagnie van den motordienst het eerste contingent van het nieuwe garnizoen te Apeldoorn ten paleize 't Loo voor H.M. de Koningin ge- défileerd. Aan het défilé ging een inspectie /door H.M. vooraf. Daartoe waren man schappen en materieel op het binnenplein van de koninklijke stallen opgesteld. H.M. was vergezeld van haar adjudant, majoor H. Phaff. Na afloop van de inspectie keerde H.M. per auto naar het paleis terug. Voor het paleishek verliet de Koningin de auto weer. Hier voegde zich de particuliere secretaris van H.M., C. S. Sixma baron van Heemstra bij het hooge gezelschap. Na afloop van het défilé onderhield H.M. zich enkele oogenblikken met den corps commandant en kapitein Slager, onder wiens bevel het défilé stond. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot advo caat-generaal bij den Hoogen Raad der Ne- nerlanden: mr. A. Rombach, thans advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. J. G. Holsteijn, thans president van de arron- dissements-rechtbank te Alkmaar. DE DISTRIBUTIE VAN ZEEVISCH. Vragen van het Tweede Kamerlid Van Lidth de Jeude. Het Tweede Kamerlid de heer Van Lidth de Jeude heeft de ministers van sociale za ken en van economische zaken gevraagd of het niet wenschelijk is, bij distributie van versche, gerookte en gebakken zeevisch voor werkloozen, meer dan tot dusverre, den groot- en kleinhandel in zeevisch, wel ke over de vereischte vak- en handelkennis op dit gebied beschikt, in te schakelen, en voorts of distributie rechtstreeks van re- geeringswege geen schade berokkent aan den groot- en kleinhandel in zeevisch we gens beperking van afzetgebied. De heer Van Lidth de Jeude verzoekt op gave van het verloop der hoeveelheden versche, gerookte en gebakken visch, die gedistribueerd worden en de werkelijke kosten dezer distributie, en verder of de ministers bereid zijn te onderzoeken of door meer inschakeling van den groot- en klein handel in zeevisch, de distributie niet voor- deeliger en doeltreffender kan geschieden. EEN TON GEWETENSGELD. Bij den ontvanger der directe belastin gen te Rotterdam, le kant., is o.a. onder de letter S. een bedrag van 100.000 ont vangen wegens over vorige jarente wei nig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen. ROOFOVERVAL. In den nacht van Maandag op Dinsdag tusschen twee en drie uur heeft aan de Kerkstraat te Douvergenhout, gemeente Merkelbeek (L.) een tweetal gemaskerde personen zich toegang verschaft tot den kruidenierswinkel van de weduwe Jetten, die daar met haar ongeveer 20-jarigen zoon woont. De daders verschaften zich toegang door een ruitje in de voordeur in te druk ken, waarop zij den grendel konden weg schuiven. De vrouw, die eerst dacht, dat het haar zoon was, werd plotseling door twee mannen overvallen, die haar de keel toeknepen, om haar het schreeuwen te beletten. Een der daders onderzocht daar op de kasten. Met een bedrag van ongeveer veertig gulden en een zilveren horloge gingen zij er van door. De vrouw, die, hoewel hevig geschrokken, geen letsel had bekomen, waarschuwde haar zoon, die de politie van het gebeurde in kennis stelde. Zij kon ech ter >geen signalement opgeven Van dei 'daders. Het moeten personen van middel baren leeftijd geweest zijn. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Haarlemmermeer: 1 doode. Gistermiddag is het vijfjarig zoontje van de familie Van der Koppel op den Sloterweg te Haarlemmermeer onder een passeerende personenauto geraakt. Het knaapje be kwam een zware hersenschudding en over leed enkele oogenblikken na het ongeluk. Het jongetje was met een vriendje aan het spelen langs den weg. Eensklaps kreeg hij van het ventje een duw, met het noodlot tig gevolg, dat hjj onder de voorbijrijdende auto geraakte. NED. BOND VAN JONGELINGSVER- EENIGINGEN OP GEREF. GRONDSLAG. Het gouden feest. De Ned. Bond van Jongelingsvereeni- gingen op Gereformeerden Grondslag be staat 50 jaren en dit gouden feest wordt heden en morgen op luisterrijke wijze in Amsterdam gevierd. De herdenking ving vanmorgen aan met een ure des gebeds, welke gehouden werd in de Waalkerk der gereformeerde kerk aan de Waalstraat te Amsterdam. Daar ds. K. Fernhout van Baarn, die in dezen bid stond zou voorgaan, door lichte ongesteld heid verhinderd was, heeft ds. F. C. Meijs- ter van Rotterdam den bidstond geleid. Daarbij hield hij een predicatie over Mar cus 4 vers: 3032. De bidstond was druk bezocht. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. C. Terlouw te Garderen is beroe pen te Arnemuiden. Geref. Gem. Ds. J. van den Berg te Krabbendijke is beroepen te Paterson (Ver. Staten). Rondom de mosselcultuur. Onze correspondent te Ierseke schrijft ons: Naar aanleiding van „Rondom de Mossel cultuur" in de Middelb. Crt. van 24 dezer u dienende I dat ik tegen de heeren schatters van Fi lippine persoonlijk niets heb; ik vind hen aangename menschen in den omgang en handige zakenlui. Het gaat bij mij tegen het feit dat Filippine in de jongste schattings commissie 4 en Ierseke slechts 1 persoon had; II dat Gust Rammelo reeds 3 jaren uit zaken is, was mij onbekend; III dat Gust Rammelo perceelen van Jan d'Hooge in de Oosterschelde W. Deel heeft geschat (Dorsman en Schaar) is zeker; IV eveneens dat Jan d'Hooge de perceelen van den zoon van Gust Rammelo in den zelfden omtrek heeft geschat. Ik heb niet geschreven over perceel 124 of 327 of 238, die vielen niet in de zóne van den heer G. Rammelo, maar in die van den heer W. v. d. Berge. Voor 3 en 4 zal ik met genoegen num mers der perceelen en getuigen opgeven. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat het verboden is 's nachts in het kanaal en de daarop uitkomende wa teren, met den hengel te visschen. In de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg hield de vereeniging „Schoolmuseum" heden haar flink bezochte jaarlijksche al- gemeene vergadering, onder voorzitter schap van den heer C. Wit. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, en wekte op het huishoudelijk deel van de vergadering, kort te doen zijn. Bericht ivan Verhindering was ingeko men van den hoofdinspecteur van het L.O. en van het oud-bestuurslid den heer Stoop man te Nijmegen. Het jaarverslag gaf alleen den voorzitter aanleiding op te merken dat het bestuur gaarne bereid is te bevorderen, dat in an dere deelen van Zeeland, bijv. te Zierikzee, Tolen, Hulst en Oostburg; indien instan- Men moet niet altijd denken aan zijn teleurstellingen, men moet ze op een hoop werpen en er dan bovenop gaan zitten. Louise Alcott, ties aldaar zich belasten met toezicht en terugzenden. De rekening werd z.h.s. goedgekeurd. Deze en de begrooting gaven den heer Minderhoud aanleiding te vragen of het niet mogelijk zou zijn, gezien ook het ge ringe bezoek, inplaats van iedere week, om de veertien dagen het museum open te houden, en dan het salaris van den admi nistrateur van 200 op 100 kan wor den gebracht. De Voorzitter zeide, dat het salaris reeds van 400, op 200 is gebracht en de heer Reisinger veel meer doet dan het zitten bij het bezoekuur. De heer Roelands wees erop, dat men bij het beoordeelen van het bezoek aan het museum ook moet letten op de verschil lende tijden van het jaar. De heer Lockefeer wees erop, dat men in O.Z.V1. nog te weinig leden heeft, omdat men daar niet zoo gemakkelijk naar Middelburg gaat; het oprichten van een paedagogische bibliotheek en het extra ex- poseeren op den onderwijzersdag in dat deel der provincie zou ten deze ten goede kunnen werken. Hij wees daarbij op het goed slot van 413. De Voorzitter zeide toe, dat dit ern stig overwogen zal worden; en als men in lichtingen ter zake kan geven, zal het be stuur dit zeer op prijs stellen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. Wit, T. Winter en C. de Pree, en in de vacatures ontstaan door het bedan ken van mej. A. C. Vergers en den heer C. G. Meijer, gekozen mej. Tupker te Vlis- singen en de heer drs. L. Lockefeer te St. Jansteen, die allen voor zoover aanwezig de benoeming aannamen. Hiermede was het huishoudelijk deel van de vergadering afgeloopen en werd eeni- gen tijd gepauzeerd. Na de pauze kon de voorzitter welkom H.K.H. Prinses Beatrix, zooals ze een dezer dagen in blakenden welstand voor den hoffotograaf Ziegler poseerde. heeten den Burgemeester van Middelburg, verschillende leden van het comité van aanbeveling voor de tentoonsteling van teekeningen en in het bijzonder den heer J. Toot, oud-lid van den onder wij zersraad in Ned.Indië. Spr. wees er o.a. op, dat de talrijke be zoekers der vergadering gratis de tentoon stelling kunnen bezoeken, doch er busjes geplaatst zijn voor het goede doel. Hierna was het woord aan den heer Toot, die sprak mede namens zijn mede comitéleden de heeren C. H. W. v. d. Ven en KI. de Vries, die bij vroegere tentoonstel- lngen, midden in het land, de opening ook medemaakten. Elders heeft de tentoon Een ongeweten publiek gevaar De drie stappen van het herstel. Het steigerwerk en de kroon die op het werk gezet wordt, vóór het werk voltooid is. Meer dan twee eeuwen staat-ie er nu al, onze goede oude Abdijtoren. En we zouden hem niet gaarne willen missen. Een stad zonder torens is geen stad. Wat zou den de silhouetten van Zieriksee en van Middelburg, van Goes en van Sluis, van Hulst en van Bergen-op-Zoom zijn zonder hun torens? Dat Middelburgs Lange Jan er nu al meer dan twee maal honderd jaren staat, dat weten we allen wel. Wat we niet weten is, dat het eigenlijk een wonder mag hee ten, dat-ie er nog staat. Want volgens de regelen der kunst zou de Abdijtoren al lang in elkaar gestuikt moeten wezenHet is werkelijk niet te gelooven welk een gammel zaakje dat geworden was! Het was een publiek gevaar. Hoe men er achter gekomen is? Nu enkele jaren geleden moest de hoofd opzichter der gemeente, de heer Matthijs- sen, heelemaal boven in den toren een plankje slaan. Hij nam een spijker, en een hamer, en deed een slag. Meteen gingen spijker, hamer en al dwars door een zwa- ren eikenhouten balk henen, die er van bui ten uitzag of hij nóg tweehonderd jaar mee kon! Toen werd alarm geslagen; gemeente werken onderzocht verder, voor zoover dat zonder dure hulpmiddelen als steigerbouw etc. mogelijk was, wat er gebeuren moest, en er werd een restauratieplan opgesteld. Wat mede aanleiding tot de groeiende ongerustheid gaf, was de ietwat scheeve stand van den bovenkant des torens. Wel iswaar is dit heel, heel weinig, zoo weinig, dat het denkbeeld van gevaar uit dien hoofde volkomen dwaasheid is, maar het droeg toch bij tot het vormen van publieke belangstelling voor deze zaak. Als merkwaardigheid kan daarbij ver meld worden, dat na de werkelijk zeer gron dige restauratie waar men thans mee bezig is, dit bovenstuk precies even elegant scheef zal blijven staan als het nu staat! De Mo numentencommissie was namelijk, met den Middelburgschen directeur van gemeente werken, van oordeel, dat rechtzetten kwa lijk, kostbaar en, zoowel uit een oogpunt van veiligheid als dat van bouwkunstige schoonheid, volstrekt overbodig was Tot vóór omstreeks 1934 stond er elk jaar een 350 op de gemeentebegrooting, voor onderhoudswerken aan den Abdijtoren. Voor loopende werkjes was dat ook wel genoeg. Maar wat er bij het thans ingestel de onderzoek aan het licht kwam, vergde héél andere maatregelen! Enwat men daarna ontdekte, toen men met de restau ratie begon, toen steigerwerken en wat dies meer zij een werkelijk diepgaand on derzoek naar den toestand gedoogden, dat vereischte nóg aanzienlijk versterkte maat regelen. Men mag, op grond van wat thans bekend is, veilig aannemen, dat met het al- geheele herstel van onzen Langen Jan een bedrag gemoeid zal zijn, dat de oorspron kelijke begrooting van f 34.000 zeer aanzien lijk zal overschrijden, misschien wel ten naaste bij het dubbele hiervan zal bedra gen! Dit bedrag zal dan over drie jaren te ver- deelen zijn: men is al geruimen tijd bezig, men hoopt den arbeid eind 1939 opgeleverd te krijgen. Zooals men weet, geschiedt dit werk in samenwerking tusschen Rijk, provincie en gemeente; de verhouding is ongeveer rijk en provincie samen de eene helft der kos ten, en de gemeente de andere helft. Telkenjare staat er nu op de Rijksbe- grooting van O., K. en W. een post voor restauratiewerkzaamheden en onze Abdij- toren wordt daarin dan reeds twee jaren begrepen al heeft men in de gemeente kas nog geen duit ervan gezien! Maar dat komt wel, Rijksmolens malen nu eenmaal langzaam, als regel Hoe geschiedt deze restauratie nu? Aldus: men zou van een uitvoering „in regie" kunnen spreken. Een tusschenvorm tusschen „eigen beheer" en „aanneming". De heer Koole, die jarenlang ervaring op dit gebied heeft, is de aannemer van het werk, maar niet voor een bepaalde som, zooals te doen gebruikelijk is, doch „in re gie". De „aannemer" rekent per weekstaat met loonen en quitanties af en krijgt een zeker percentage voor zijn bemoeienissen, het beschikbaar stellen van werktuigen enz. enz. De directie van het werk berust echter bij gemeentewerken, hetwelk weer regel matig overleg pleegt met de Rijkscommissie voor de monumentenzorg. Wij zijn er eens wezen kijken. Onder de leiding van den aannemer Koole en den uit voerder Keersemaker. Een fotografisch register van den gemeente-hoofd-opzichter Matthijssen was ter opluistering aanwezig. Men kan er zich eenvoudig geen voorstel ling van maken, hoe ecg het wel was. Ja ren lang heeft iedereen, die in de buurt van den toren kwam eigenlijk ongeweten in levensgevaar verkeerd. Zware ijzeren ankers, die tot steun van de torenconstruc tie bedoeld waren, hingen aan een stukje ijzer dat nog nauwelijks sterk genoeg was om het eigen gewicht te dragen; stukken steen en muur, die sterk en stevig leken, stonden los overeind, zóó op omvallen. En het houten constructiewerk, de balkenEr is bij deze torenrestauratie een nieuw soort balk ontdekt. De zoogenaamde schepbalk. Dat zijn balken, die zóó verweerd waren, dat men ze niet meer in hun geheel kon verwijderen, maar ze met een schop in ju tezakken spitte, gelijk koren of zand, om ze zoo naar beneden te takelen. Op het oog balken, die nog eeuwen konden trotseeren: één stoot met een ijzeren staaf en ze waren verpulverd, tot stof vergaan. Het was waarlijk de hoogste tijd, dat de restauratie van dit kostelijke monument ter hand genomen werd. Ditmaal wordt hier, dank zij het tijdig ingrijpen van de directie van gemeentewerken, de put geluk kig gedempt voor dat er een heele veesta pel in verdronken is. De Lange Jan wordt in drie hoofdtijdper ken gerestaureerd. De eerste stap was deze: volledig herstel van de verankering in den benedentoren. Meer dan 100 balk- en kruis- ankers en stijlankers zijn er hersteld, soms geheel vernieuwd, meestal van nieuwe electrisch gelaschte aanzetstukken voor zien. Wat oud maar goed was, bleef dan be houden. Daarmede gepaard is gegaan een herstel van de houten beneden-torencon structie: vele nieuwe, zware greenheart- balken naar men zegt het onverwoest- baarste wat er aan hout groeit - zijn er in gebracht, soms haast er in gegoocheld; elders weer zijn stukken aan nog goede balkeinden gelascht. Toen men den beneden-toren zoover her steld had, dat deze zonder gevaar voor werkers, omwonenden of het gebouw zelf, de steigers zou kunnen dragen, is men be gonnen met den bouw van de steigerwer ken, die men er thans om ziet staan: stalen steiger systeem „Holland". Het is een soortgelijk (maar Nederlandsch) systeem, als de bezoekers van de Brusselsche we reldtentoonstelling zich zullen herinneren van dien hoogen Italiaanschen ijzercon- structietoren die daar in het park stond. Deze steiger is een bijzónderheid op zich zelf. Hij is niet zoomaar opgetrokken, maar zeer nauwkeurig berekend. Elk juk ervan kan, eigen gewicht inbegrepen, 4,5 ton dra gen, en de 16 jukken totaal alzoo 72 ton. Hij is samengesteld uit bijna drie kilometer stalen buis, met ongeveer 1600 smeedbaar gietijzeren koppelingen, voorzien van onge veer 4000 spieën, verbonden. Ongeveer 1000 plankbeugels zijn er aangebracht, om de steigerplanken stevig vast te zetten. Wij hebben ons uit eigen aanschouwing en ervaring van de doeltreffendheid dezer steigers overtuigd. Ze zijn ruim, gemakke lijk, ze moeten sterk zijn. Men loopt er even rustig op den hoogsten steiger als in de Lange Delft, bij wijze van spreken. De hoogste steigerdat was, waar tot voor enkele dagen de kroon was, met haar bladeren en parelsNu ligt dat alles aan den voet van den toren en op een der zol ders. Het is alles kortweg pap en pulver, en dat is al. De parels: meer dan voetbal- dikke houten bollen, met koper omkleed. Het koper was nog heel, de inhoud: blad- aarde. Goed voor een cactussenkweeker. En daar hebben werklui nu op gestaan,, om de vlag te klaren't is om bij te huiveren. Die parels zaten op ijzeren bogen. Stevige, vrij zware stangen, zoo dik als een kinder polsje. Ik heb er een zien demonteeren. Met een koevoet moesten de spijkers uit den, ditmaal nog behoorlijken, eiken balk ge haald worden. Maar het ijzer? Dit was een logenstraffing van het spreekwoord, dat je geen ijzer met handen kunt breken, want dit kon je zelfs tusschen duim en wijsvinger wel verwrijven: poeier inplaats van ijzer! En zoo het een na het ander. Alles gammel en rot en vergaan Van boven af begint nu de volledige restauratie. Eerst de kroon op het werk waarom zou men in dit* opzicht de geijkte volgorde der dingen ook niet eens omkee- ren? En als de kroon dan weer heelemaal hecht en sterk en weldoortimmerd is, dan gaat men naar beneden tot heel de boven bouw gereed is. Pas daarna wordt de stee- nen onderbouw afgewerkt. Het is een reuzen-werk, die restauratie van den Langen Jan. Maar een prachtig werk en een stipt noodzakelijk werk. Als men ziet, hoeveel oogenschijnlijk nog hechts en sterks bij nader onderzoek gam mel en vergaan blijkt te zijn, dan rijst de vraag: voor hoeveel „werkobject" zit er nog soortgelijks, elders, in andere gemeen ten van het naar werk snakkende Neder land, hetwelk „de erve zijner Vaderen" toch in eere wil houden? Enhetwelk zijn werkloozen toch óók aan het werk moet zetten? stelling succes gehad en spr. dankte allen, die het mogelijk maakten thans ook te Middelburg te exposeeren. Spr. herinnerde aan het werk van den heer v. d. Ven in In- dië, met den Maandagcent, als strijd tegen de ziekte onder de kinderen, en het groote succes daarmede bereikt. Spr. ging dan na hoe men tot het idee kwam tot het organiseeren van deze ten toonstelling, die kwam uit de teekeningen van 475 scholen in Indië. Juist voor deze tentoonsteling is alles weer verfrischt, men moest voor het doel komen tot een tentoonstelling van uitge zochte teekeningen, en niet tot een alge meen overzicht van minder en beter werk. Men heeft hier bijeen topprestaties waaruit toch heel wat te leeren valt. Er is een op klimming van lager tot uitgebreid lager en middelbaar onderwijs, en dat alleen van de Westersche scholen, omdat de dessascho- len, en tweede klasse scholen ten deze geen materiaal opleveren. Spr. stond dan stil bij de verschillende oorzaken die de ontwikke ling der kinderen beinvloeden, wat zoo dik wijls ook in de teekenen tot uiting komt, tot in de primitiefste toé. Groote beteeke- nis voor de kinderen is het omgaan met beeldende kunstenaars. Spr. wees o'p Westersche invloeden, die uit verschillende teekeningen blijken, en op den invloed van 't klasse onderricht op het verdwijnen van de persoonlijke uitingen der kinderen en spr. toonde hoe dit laatste aan wijst de vrije beweging, die moet buigen voor de ijzeren discipline der klasse; al er kent spr. volkomen, dat het ook groot nut heeft de kinderen te laten teekenen volgens regelen met liniaal enz., toch moet de vrije uiting ook speling hebben. En daarom zijn ook op deze tentoonstelling de afdeelingen die aan de vrijhed van eigen smaak tot uiting doen komen, o.a. in de versiering teekeningen. Deze zijn speciaal van Bali- sche kinderen afkomstig. Het is te begrijpen, dat dit alles leidde tot een nieuwen weg in het teekenonder- wijs. Vooral ook in Indië, waarbij rekening wordt gehouden met hetgeen in het kind leeft, waarvoor juist het teekenonderwijs zich leent, en waarvan ook de tentoonstel ling een uiting is. De voorzitter dankte den heer Toot voor zijn toelichting en voor zijn op voedkundig lesje. De heer Fernhout sloot zich aan bij de dank aan den heer Toot. Spr. zeide, dat de liefde vindingrijk is, dit blijkt ook nu het gaat om steun voor het zwakke kind. Het was een goede gedachte dat te doen door deze reizende tentoonstelling. Een en ander wettigt de volle belang stelling van ieder, die medeleeft met de kinderen, en die voelt voor versterking van den band tusschen Nederland en Indië. Men leert op de tentoonstelling het geestesleven van het Indisch kind kennen, en men zal er verrassende dingen zien. Met den wensch, dat zij zal worden bezocht door velen zoo wel ouderen als jongeren uit Middelburg en omgeving verklaarde spr. de tentoonstelling geopend. De voorzitter dankte den burge meester voor zijn openingswoord, waarna werd gepauzeerd tot twee uur en ieder een kijkje ging nemen bij het geexposeerde. De collecte voor het Fonds voor Bij zondere nooden heeft deze week 34.71 op gebracht. HET OPENLUCHTSPEL. Dinsdag is door de Oranjevereeniging een vergadering gehouden met de buurtvereeni- gingen in 't bijzonder in verband met het op te voeren openluchtspel. Na een geani meerde discussie kwamen al enkele toezeg gingen voor het garantiefonds binnen van de zijde der buurtvereenigingen. Aller medewerking werd spontaan toege zegd, zoodat zeer zeker de resultaten daar van zullen blijken uit de inschrijvingen op het te vormen garantiefonds. De werkloosheid. Het aantal werkloozen in onze gemeente verminderde deze week met 1 en bedraagt thans 506, waarvan 115 personen in de werkverschaffing werden geplaatst.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1