De Kastanjes Zijn] Uit Het Vuur! Zegam-Lucht is Zuivere Lucht BINNENLAND. ZEELAND. EVEN BELLEN 842 Een gedocumenteerd Witboek van Ged. Staten op komst De bomontploffing te Rotterdam. AFLOOP VERKOOPINGEN. MIDDELBURG. EN WIJ ZENDEN OP UW VERZOEK DE NIEUWSTE COSTUUMS, MERK PI?- „SANTEG A" J. H0ÜFTMAN Jr., Viasmarkt, Middelburg, WEERBERICHT. WALCHEREN. ZD9DBEVELAND Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 121. TWEE BLADEN. DINSDAG 24 MEI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Het beleid van directie, commissa rissen en advocaten der Zegam door Ged. Staten volledig' goedge keurd Eén lid van G.S. erkent en betreurt, foutief te zijn opgetre- treden Abrahamse zal tegemoet koming ondervinden. Naar wij vernemen kan zeer binnenkort verwacht worden de publicatie van wat men zou kunnen noemen een soort „Wit boek" van Gedeputeerde Staten van Zee land, betrekking hebbende op de, den laat- sten tijd zooveel besproken, „Zegam-af- faire". Dit Witboek zal, naar luid onzer informa ties, bestaan uit een viertal dokumenten, te weten: 1. Antwoord op de vragen der twee be kende Statenleden, dd. 5 Januari 1938; 2. Antwoord op de vervolgvragen, dd. 5 April 1938; 3. een „mededeeling" van Ged. Staten aan Provinciale Staten van Zeeland, be trekking hebbende op de Zegam in het al gemeen, en 4. Afschrift van een uitvoerige, gedocu menteerde en gespecificeerde Nota van de Zegam aan het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Naar wij uit betrouwbare bron vernamen, moet de strekking van dit Witboek zijn: 1. Dat elke schijn of schaduw van wantrouwen,zoowel ten aan zien van den Raad van Commissa rissen der Zegam als van de direc tie dezer maatschappij, geheel wordt weggenomen; Ged. Staten zich volkomen achter commissaris sen en directie van de Zegam, mitsgaders het door dezen ge voerde beleid, scharen; 2. Dat één der leden van Gedepu teerde Staten wiens naam, naar ons ter oore kwam, in het Witboek niet genoemd zou worden, maar waarvan het niettemin een ieder duidelijk moet zijn, wie ermede be doeld wordt openlijk belijdt ten aanzien van de Zegam in het alge meen en ten aanzien van haren rechtskundigen raadsman, mr. Walter F. C. Baars in het bijzon der, verkeerd te zijn opgetreden en zulks te betreuren. Naar wij bij verdere informatie verna men, moeten Ged. Staten in hun antwoor den op de vragen der Statenleden Dekker en Van Gorsel terdege van zich afbijten; het tendentieuze karakter dezer vragen moet, door de gedocumenteerde antwoor den, voor een ieder duidelijk uitkomen. Uiteraard kon men ons nog geen volledige bijzonderheden ter zake mededeelen; wel vernamen wij echter, in algemeenen zin, het volgende. Wat de bedrijfsuitkomsten van de Zegam betreft, zouden Ged. Staten in hun mede deeling opmerken, dat deze nog niet der mate bevredigend zijn geweest, als men wel mocht wenschen, maar dat de volstrekt natuurlijke oorzaken daarvan gelegen zijn in het terugloopen van den gasafzet en de daaruit voortvloeiende noodzakelijke verla ging van den gasprijs. Op het beleid der di rectie werpt dit echter geen blaam. En, wat het voornaamste is: naar het inzicht van Ged. Staten zou dit allerminst twijfel aan de toekomstige ontwikkelingsmogelijk- vwv Van het tedrüf wettigen: bij verwer kelijking van den aanvankelijken opzet, na melijk regionale gasvoorziening, zal de Ze gam stellig gunstige perspectieven blijven openen. Voorwaarde daartoe zou echter, zoo moeten Ged. Staten, naar luid onzer in- ormaties, opmerken, wèl zijn, dat het be- ttrij zich in een atmosfeer van rustig ver- rouwen zou kunnen blijven ontwikkelen n TZien van Procedures moeten Ged. Staten verder, zoo vernamen wij, op merken, dat tot het voeren hiervan reeds was besloten vóór de oprichting der Ze gam. bovendien waren Provinciale Staten hiervan volkomen op de hoogte, konden dit althans zijn. Ged. Staten vertrouwen de rechtskundige raadslieden van het perso neel volkomen; de wijze waarop deze de procedures voeren, moet de v o 1- 1 e d ige instem ming van Ged. Staten hebben kunnen verwerven. Wat „het eene lid van het College van Ged. Staten betreft", zoo moet de mede deeling van Ged. Staten o.m. behelzen, dat ook dit lid aanvankelijk geheel instemde met het voeren dezer procedures; later veranderde dit lid van opvatting omtrent dit punt, maar thans erkent het betrokken lid, dat hij op onjuiste wijze daarvan blijk heeft gegeven, en dat hjj zijn optreden op it punt betreurt. De houding van dit lid nn G. S. moet, volgens deze mededeeling 11_G. S., de reden geweest zijn, dat de di- reche van de Zegam het besluit tot het ^erieenen van medewerking aan de nieuwe «ene tegen de Zegam heeft genomen zon- uer de voorkennis van Ged. Staten. Nadat de Zegam dit thans aan G. S. heeft uit de doeken gedaan, verklaren Ged. Staten de zen stap van de Zegam te kunnen billijken; ook het betrokken lid van G. S. heeft de Juistheid van dit standpunt, zoo moet die mededeeling stellen, erkend! Wijders moeten Ged. Staten verklaren, na ter zake omstandig te zjjn voorgelicht, volkomen in te stemmen met de nieuwe actie van de Zegam versus de Imperial; die nieuwe actie wordt thans niet alleen door mr. W. F. C. Baars ge voerd, maar, op diens uitdrukkelijk verlangen wordt deze daarin thans bijge staan door mr. A. E. J. Nijsingh die ter zake een advies heeft uitgebracht, waarop deze nieuwe actie mede steunt en ver der, als tevoren, door mr. J. J. van der Vel de. Wat de, door deze affaire loopende, zaak- Abrahamse betreft, vernamen wjj nog, dat het Witboek ook hieromtrent eenige mede deelingen zal bevatten. Deze zouden, zjjn onze inlichtingen juist, behelzen, dat de Commissaris der Koningin den heer Abra hamse, op diens verzoek, meer dan eens in audiëntie ontvangen heeft, en dat deze zich als gevolg daarvan met een brief tot Ged. Staten gewend moet hebben, waarin hij over zijn optreden op eenigerlei wijze zijn leedwezen betuigt. Het naadje van de kous konden wij hieromtrent niet aan de weet komen, maar wel verluidde, dat het bestuur der Zegam met een en ander in kennis moet zijn gesteld, en dat dit, hoe wel van oordeel blijvende dat het juist had gehandeld, niettemin op verzoek van Ged. Staten besloten moet hebben den heer Abrahamse op eenigerlei wijze behoorlijk tegemoet te komen. Verder vernamen wij nog inzake de zoo genaamde „kostenkwestie" naar men zich zal herinneren een der steunpunten van het in vragenvorm gegoten betoog van de Statenleden der N.S.B. dat uit de Nota van de Zegam moet blijken, dat mr. Baars, in tegenstelling met de voorstelling van za ken, welke men getracht heeft op dit punt te wekken, nog niet één gulden uit deze processen heeft genoten noch gedeclareerd. In verband met het vorenstaande, waar van het Zegam-bestuur uit den aard der zaak ook reeds kennis moet dragen, ver namen wij vervolgens, dat de Zegam nu, in overleg met Gedeputeerde Staten, afgezien moet hebben van zijn aanvankelijk voor nemen, een openbare, voor de pers toegan kelrjke, vergadering met de leden van Pro vinciale Staten te houden, dan wel aan te dringen op de instelling van een volkomen onafhankelijke, uit hoogstaande mannen samen te stellen Eereraad, waaraan zoowel het beleid van het Zegam-bestuur en des- zelfs advocaten, als ook het optreden van het bewuste lid van Ged. Staten en dat van den hr. Abrahamse zou moeten worden on derworpen. Tot zoover onze uit betrouwbare en door gaans welingelichte bron stammende infor maties. Het spreekt vanzelf, dat men voor de vorming van een eindoordeel in dezen de offieieele publicaties zal moeten afwach ten; deze zullen tal van bijzonderheden be vatten, waarover wij nog geen inlichtingen "konden verkrijgen. Voorloopig zij onzerzijds derhalve vol staan met dit op te merken: dat het toch werkelijk deugd doet, dat de zaak nu uit de doeken komt, en volledig. Het heeft voor ons van den beginne af aan vast gestaan, dat het doel van de vra genstellers was: politieke agitatie en an ders niets. Daaruit moet de partij, waartoe zij behooren, leven. Men weet, "hoe onze opvatting daarom trent is: als er wat gaande is, dan toonen, dat de democratie haar zaakjes zelf wel kan opknappen, zonder schreeuwende zwarthemden en zoo. Is er daarentegen niets gaande, dan is het taak der democra tie hard en raak en snel terug te slaan: de tijd van hooghartig stilzwijgen is voorbij. Zoo kregen wij bv. destijds in Rotterdam, toen wij de vraag stelden: waarom hebt Gij dan toch zoo lang gezwegen, ten ant woord: „onze verachting voor de zijde, die achter deze geheele campagne steekt, is zóó groot, dat wij op tegenspraak van sensatiegeruchten geen prijs stellen" Dit moge nu een heel hoog en nobel stand punt lijken, wij achten het niettemin in de zen tijd volkomen fout, gelijk wij het geven van antwoord (door G.S.) in Mei op begin Januari gestelde vragen van den aard als de onderhavige, een fout blijven achten. Maar dat is een bijkomstigheid. De hoofdzaak is, dat er nu klaarheid komt De twee Statenleden, die dit relletje op touw gezet hebben, krijgen de kous op den kop. Men zal het ons niet euvel duiden, dat ons dit plezier doet! Evenzeer als het ons, en een ieder wel denkend mensch met ons, een vreugde moet zijn dat, wat van de zijde der vragende Statenleden werd voorgesteld als een schandaal-affaire, zal blijken te zijn een normale en zuivere zaak te wezen. Het is altijd beter, in volkomen zuivere lucht, dan in gaslucht te ademen. Het Witboek zal met feiten en cijfers be wijzen, dat de lucht zuiver is. Welken goeden burger zou dat niet een verheugenis zijn? (Trekking van heden) 1.000: 6163 14507 17416 19347 20136 400: 5355 6581 9621 15150 15975 200: 4747 9987 16107 19888 100: 1174 3376 5388 8767 9314 10923 11899 11988 13395 16325 17649 20146 20648 21287 21511 6 SEPTEMBER NATIONALEN FEESTDAG. De regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen heeft de regeering besloten, voor zooveel het rijkspersoneel betreft, den dag, waarop het regeeringsju- bileum van H. M. de Koningin zal worden gevierd Dinsdag 6 September a.s. te verklaren tot algemeenen nationalen feest dag. Omtrent de bomontploffing op den Coolsingel te Rotterdam, tast men momen teel nog geheel in het duister. Toen gistermiddag het verkeer op den Coolsingel werd vrijgegeven zag men niets anders meer, dan een door vier houten hekken omgeven zwart geblakerd stukje trottoir, waarvan een tegeltje los lag. Dat tegeltje was door de politie meegeno men, om te onderzoeken welke stof er in het koffertje van den onbekenden ge heimzinnige was geweest. Bij de ontploffing steeg een stofwolk huizenhoog op, een vlam sloeg meters ver het theater binnen en van de café's en winkels in den omtrek sloegen de ruiten aan stukken. De luchtdruk was zoo hevig, dat een ijzeren steunbalk boven den in gang van het theater ontzet werd en 's middags door de bouwpolitie afgekeurd werd. Tot twintig meter afstand van de straat, op de tweede verdieping zelfs, had den de losgeslagen splinters en glasscher ven nog zulk een kracht, dat lampen wer den stukgeslagen en ruiten werden ver nield. Muren werden ontzet en houten schotten weggeslagen. Droever kënteekenen van het gebeurde waren gistermiddag nog te zien aan de reclameborden boven den ingang van het theater „Lumiere/': bloedspetters kleven op de felgekleurde aankondigingen van de film „Alibi." Allerlei veronderstellingen zijn natuur lijk ook thans uitgesproken. Men dacht aan een aanslag. Voorts werd melding gemaakt van den heer Tiben, den man, die eenigen tijd doorgebracht heeft in een Duitsche gevangenis, omdat hij verdacht werd van spiönnage. Maar ook met hem heeft dit alles niets te maken. Het onderzoek heeft gistermiddag reeds uitgewezen, dat het slachtoffer een Duit- scher was. Het was de zes en veertig-ja- rige J. Novaks, woonachtig te Berlijn. De vreemdelingendienst twijfelt nog aan de hechtheid van den pas met dezen naam. Was de bom bestemd voor iemand in ons land? Of vervoerde Novaks slechts een partijtje ontploffingsmateriaal, dat be stemd was voor een ander land? Novaks zal er niets meer van kunnen vertellen. Op hetzelfde oogenblik, dat 'het goedje ontplofte, werd hij aan stukken gereten en temidden van een stofwolk werden zijn lichaamsdeelen over de straat geslingerd. De operateus van het theater Lumière haalden van den luifel boven den ingang een aan flarden gescheurd vest en lappen van een grijs colbertje. Het staat vast, dat niemand het slacht offer heeft zien gooien. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEEK Terheyden: 1 doode, drie gewonden. Zondagnacht is op den rijksweg Breda Moerdijk onder Terheyden, een uit de rich ting Breda komende auto, welke op weg was naar Den Haag, door de te groote snel heid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De vier inzittenden werden uit den wagen geslingerd en bleven ernstig ernstig gewond liggen. De bestuurder de heer Veldvisch uit Den Haag bleek er zeer ernstig aan toe. Hij werd naar het St. Igna- tius-ziekenhuis te Breda vervoerd, waar hp kort na aankomst is overleden. Ook de drie overige slachtoffers zijn naar dit ziekenhuis overgebracht. Het zijn de heer H. L. Prel- ler, hoofdinspecteur van politie te 's Gra- venhage en echtgenoote, en de heer Berlet uit Parijs. Mevr. Preller had slechts snij- en schaafwonden opgeloopen, doch de twee heeren waren er vrij ernstig aan toe. Amsterdam: 1 doode. In de Hoendiepstraat te Amsterdam is gistermiddag een driejarig meisje onder een vrachtauto geraakt. Het kind bekwam zeer ernstige verwondingen -»aan het hoofd en is kort na aankomt in het zie kenhuis overleden. Heino: 1 doode, 1 gewonde. Op den rijksstraatweg HeinoZwolle is gisteravond door nog onopgehelderde oor zaak een personenauto, bestuurd door den 31-jarigen heer H. F. J. Menko uit En schedé, plotseling de linkerweghelft opge reden en vervolgens met een hevigen slag tegen een boom gebotst. De heer Menko was op slag dood. De mede-inzittende van de auto, de 30-jarige mej. Terhorst uit Ommen bekwam een beenbreuk. De heer Menko was naar Zwolle gereden, om daar mej. Terhorst, die verpleegster is, af te halen, voor de verpleging van zijn echtgenoote. In snel le vaart keerde hij toen naar Enschede terug. Vermoedelijk is de snelheid oorzaak geweest, dat hij de macht over het stuur heeft verloren. Maandag werd te Ellewouds- d ij k door notaris Jonkers publiek ver kocht: 1. Bouwland in de gemeente Elle- woudsdijk, in Thonishoek, groot 3.70.50 ha. Kooper J. T. van Hattum te 's-Gra- venhage voor 2500 per ha is voor het geheel 9262. 2. Dijk, weiland en tuin in de gemeente Ellewoudsdijk, samen groot 1.44.82 ha. Kooper Jan Oele Mz. 'al-* daar voor 655. 3. Erf, aldaar, groot 0,00.75 ha. Kooper G. P. Pikkaart aldaar voor 10. 4. Erf, aldaar, groot 0.04.48 ha. Kooper P. J. Platschorre aldaar voor 10. GEZIN VAN DEN STEUN UITGESLOTEN Reeds zes weken zonder inkomsten. Enkele weken geleden werd gemeld, dat vanwege het betrokken Departement aan de vakorganisaties der landarbeiders was toegezegd, dat op de gehuwde arbei ders geen pressie zou worden uitgeoefend om naar Duitschland te gaan werken. „De Zeeuw" is'echter een geval ter oore geko men, waarvan men zich afvraagt, of dit in overeenstemming is met de bedoeling van den minister. Het leek ons eerst al dus het blad, te ongelooflijk om waar te zijn, maar bij informatie ter plaatse werd ons de juistheid van onze inlichtingen be vestigd. Te Oud-Vosmeer is dan, naar wij ver namen, het gezin van M. G„ bestaande uit man en vrouw, nu reeds zes weken van den steun uitgesloten. En wel om de ze reden: De zoon van G. kreeg op ze keren dag aanzegging van het gemeente bestuur, dat hij naar Duitschland moest gaan werken. Hij maakte daartegen be zwaar, omdat hij juist de andere week in ondertrouw zou worden opgenomen. Hij ging daarom niet, deed ondertrouw en is nu sinds eenige weken getrouwd. Als strafmaatregel werden de ouders van den pas getrouwden G. zonder steun gezet. Pogingen om dezen maatregel weer ingetrokken te krijgen, hebben tot heden gefaald. Zes weken lang duurt deze toe stand voort. In die zes weken is het G. niet gelukt werk te vinden. Ook het Burg. Armbestuur beweert alsof er geen Ar menwet bestaat mededeeling van den burgemeester ontvangen te hebben dat het hier geen hulp mag verleenen. Het steunt zelfs niet in natura. Ten einde raad, heeft G. zich tot de diakonie van zijn kerk gewend, die hem iets heeft verstrekt. Men vraagt zich in deze gemeente af, hoelang deze toestand moet voortduren. Algemeen acht men het hoogst onbillijk, dat deze ouders gestraft moeten worden en dan nog zoo bijzonder zwaar voor het niet gaan naar Duitschland van hun inmiddels gehuwde zoon. Moet het over de grens gaan werken op deze wijze worden bevorderd? Rondom de Mosselcultuur. Donderdag 19 Mei plaatsten wij een be richt uit Ierseke, betrekking hebbende op een veronderstelden „janboel" bij het schat ten. Volgens dien correspondent zou met name hetgeen in April 11. te Filippine ge schiedde „met alle regelen van recht en gerechtigheid in strijd zijn". Onze bericht gever schreef daarover o.a„dat met de laatste schatting in de schattingscommissie van 9 personen van Filippine: 4 personen werden benoemd, van Bruinisse: 2, van Tolen: 1; van Zieriksee: 1 en van Ierseke, dat procentsgewijze verreweg de meeste mossels levert, slechts 1. Dit had tot gevolg dat Gust Rammeloo de overgebleven mos sels moest schatten van Jan d'Hooge en van Ph. Wijne terwijl de heeren d'Hooge en Ph. Wijne die van G. Rammeloo moesten schatten Men bericht ons thans van andere zijde dat de hier gegeven voorstelling van zaken niet juist is. En wel om de volgende redenen a. Gust Rammeloo is ongeveer drie jaar uit zaken. Wijne en d'Hooge kunnen dus voor hem niet hebben geschat. b. De perceelen die Ph. Wijne heeft in de Grevelingen zijn geschat door een Commis sie onder leiding van hen hr. Jac. Schot, Bergen op Zoom te Zieriksee. c. De perc. nos. 124 en 238 in de Ham mers van Jan d'Hooge zijn geschat door een Commissie waarvan de heer W. van den Berg Dzn. te Bruinisse voorzitter was, de zelfde commissie schatte ook het perceel no. 237 van Gust Rammeloo's zoon. Tot zoover onze inlichtingen. Tegen zakelijke critiek, op juiste feiten gronden steunende, zien wij niet op; dat is den mosselenkweekers in Ierseke bekend! Maar: men moet woord voor woord zeker zijn van z'n zaak! Tot machinist in vasten dienst aan boord van het Vuurschip „Noord-Hinder" is benoemd de heer A. M. Willemse, uit Middelburg. BETER VOORKOMEN DAN GENEZEN. Het is te begrijpen, dat het waakzame oog van bouwpolitie en anderen, wier taak het is te waken voor de veiligheid, door het gebeurde te Rotterdam met den omval- lenden muur en daarna te Goes met 't in vallen van een dak, scherper geworden is en alom wordt nagegaan of ernstige ge varen bestaan. Ook hier ter stede is dit het geval en zoo is het te begrijpen, dat speciaal het pand Dam 35 op den hoek van de Spui straat de aandacht trok. In den zijgevel, waarvan het bovenste deel over de straat uitsteekt in het bijzonder, maar ook in den voorgevel loopen van onder tot boven ver schillende meer of minder breede scheu ren en de opening tusschen het pand en no. 37 is ook verre van gering. Een leek kan zien, dat het gevaar voor instorten van den zijgevel, verre van gering is. Een en ander heeft aanleiding gegeven om maatregelen te nemen. Een aannemer heeft order gekregen den gevel te stutten en in afwachting van verdere beslissingen ter zake van het gemeentebestuur, is het deel van de Spuistraat, waar het gevaar het grootst is voor alle verkeer afgesloten, ook dus voor voetgangers. Men kan slechts toe juichen als men al les doet om ongelukken te voorkomen en vast stellen, dat het goed is alom een kijkje te nemen of er gevaren dreigen en dan even afdoend op te treden. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest matige N. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen, kans op regenbuien, iets koeler. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit N.W. richtingen, afwisselend heldere en be wolkte hemel, plaatselijk regen of onweer, daling der temperatuur, nachtelijk mini mum ongeveer 5 graden. ■Wo 25 Mei. Zon op: 4 h 54; onder: 21 h 01. Licht op: 21 h 31. Maan op: 2 h 32; onder: 16 h 00. N.M. 29 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 24 9.43 22.03 3.25 15.55 Woensdag 25 10.50 23.10 4.40 17.06 Donderdag 26 11.47 24.05 5.40 18.01 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 24 11.10 23.35 4.20 17.00 Woensdag 25 12.17 24.45 5.33 18.11 Donderdag 26 13.26 6.35 19.07 SOEBURG. Maandagmorgen is een ge deelte van het afdak, waaronder palen voor de waterkeering zijn ondergebracht en dat geplaatst is op den dijk bij den spoorweg overgang alhier gedeeltelijk in vlammen opgegaan. De brand, die vermoedelijk is ontstaan doordat twee kinderen van ongeveer vijf jaar onder het afdak een vuurtje hebben gestookt, is met een slang op de waterlei ding gebluscht. Nog geen drie weken geleden, was het afdakje geheel vernieuwd. ZOLDERSCHUITEN IN NOOD. WESTKAPELLE. Maandagavond lagen in het noorden bij den ijzeren toren 3 zol derschuiten, geladen met bazalt, om deze aldaar te lossen. Nadat een schuit gelost was, was de wind inmiddels zoodanig opge stoken en werd de golfslag zoo krachtig, dat de beide andere schuiten niet gelost konden worden, waarop de bakken door de sleepboot weder naar Vlissingen gesleept zouden worden. Bij het Zuiderkustlicht evenwel braken de trossen; wel trachtte de sleepboot de schuiten andermaal op te pikken, wat bij 2 schuiten mislukte, welke toen voor anker gingen liggen. Daarop bevonden zich twee schippers en één Westkappelaar. Daar de ze vaartuigen in een hachelijke positie be gonnen te verkeeren, werd het reddings toestel gehaald. Nadat een paar keer een lijn afgeschoten was, kreeg men verbinding, waarna door de vele aanwezigen, die zich inmiddels op den dijk hadden verzameld, de schuiten naar den wal werden getrok ken. De drie opvarenden konden toen langs de touwen op den wal komen, wat even wel met gevaar ging wegens het slingeren der bakken. Met een geladen bak is de sleepboot naar Vlissingen gevaren. Onderwijl was de sleepboot „De Goliath" voor assistentie gekomen. De beide bakken, waarvan nog een ge laden, liggen thans op de glooiing. 's-HEER-ARENDSKERKE. Zaterdag werd alhier door het muziekgezelschap „Excelsior" een muzikale rondwandeling gemaaktt, dit ter vervanging van het te geven concert, hetwelk wegens de koude weersgesteldheid moest worden afgelast. Alle muzikanten waren thans voor het eerst van een uniformpet voorzien. IERSEKE. Maandagavond vergaderde de afd. Ierseke van de vereeniging tot Chr. krankzinnigen-verpleging in Zeeland. Voorz. de vice-voorz. C. de Jonge. In zijn openingswoord werd de overleden voorz. ds. Engelsma herdacht. Ds. v. Egmond bracht verslag uit van de algemeene vergadering te Bergen op Zoom. De penningmeester Jan van Potten bracht verslag uit van den financieelen toestand; ontvangen 101, uitgaaf 96, batig slot 5. In de vae. we gens overlijden van ds. Engelsma werd ge kozen de heer G. Schouwenburg. Afgevaar digden naar de algemeene jaarvergadering zullen zijn J. C. Cornelisse en G. Schou wenburg. DRIE KINDEREN AANGEREDEN. RILLAND. Maandagavond omstreeks half zes had op het kruispunt tusschenweg en hoofdverkeersweg alhier een ernstige aanrijding plaats. De heer J. H. te Goes reed met een personen auto in de richting Krabbendijke. Juist op het kruispunt stak een 5-jarig meisje genaamd Joh. Weststra- te vlak voor de auto den weg over. De be stuurder remde uit alle macht, doch reed het kind aan, dat met een ernstige vleesch- wond aan het linkerbeen en eenige schram men werd opgenomen. Door het remmen raakte de bestuurder de macht over zijn stuur kwijt, en reed 2 kinderen van den heer Butijn aan, die aan den kant van den weg stonden. De 11-jarige L. Butijn liep tengevolge hiervan een linkerbeenbreuk

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1