KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 23 MEI 1938, No. 120. HET SPOOK VAN HET SLOT GOTHEBORGH. RUILOVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. GOES. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. VLISSINGEN. WALCHEREN. toestel is in di- D. P. 8, Mid- Een mislukt experiment. Zooals men weet, was een van de merk aardigste experimenten, welke de bolsje wistische regeerinê in Sovjet-Rusland op toüw meende te moeten zetten, de z.g. be vrijding van de vrouw. De bolsjewiki dach ten het gezin te kunnen afschaffen en daar- mee een nieuwe gelukkiger samenleving te stichten. Na 20 jaar experimenteeren, is gebleken, dat zij zich ten deze, als op zoo veel andere gebieden des levens, kolossaal hebben vergist, dat de verguisde „kapita listische" instelling van het gezin iets an ders en iets meer is dan de communistische logica den mensch trachtte diets te maken. Onze Russische medewerker, dr. Boris Raptschinsky, schreef ons een brief over deze aangelegenheid, waaraan wij hier het een en ander ontleenen: De bolsjewiki, zoo zegt hij, gingen ook op dit terrein consequent te werk. De vrouw werd met één slag bevrijd van de banden, die haar aan haar man en haar kin deren binden, zij moest hetzelfde werk ver richten als de man, zij moest dezelfde rech ten hebben, op dezelfde wijze pleizier ma ken als hij. Het trouwen en scheiden werd teruggebracht tot een eenvoudige registra tie bij de „zags" (kantoor van den burger lijken stand), die slechts eenige minuten eischte en die overigens ook gemist kon worden. Het aantal echtscheidingen nam daardoor met den dag toe. En hoewel de sovjet-wet de vrouw dezelfde rechten als de man toekende, werd zij toch de dupe van die „vrijheid". Waarom? Omdat zij met de kinderen bleef zitten. De vrouw heeft natuurlijk het onbetwistbare recht, alimen- tatiegelden te eischen, en de sovjet-rechter wijst haar die vergoeding steeds toe, maar in een uitgestrekt land als Rusland is het voor een man een klein kunstje naar een min of meer afgelegen gedeelte te trekken, waar de op alimentatiegelden recht hebben de vrouw hem niet vinden kan. Daar sticht hij een nieuw gezin", krijgt nieuwe kim deren, om na eenigen tijd weer te verdwij nen. Doch zelfs wanneer de man in dezelf de stad blijft, heeft de vrouw er niet veel aan. De wet bepaalt, dat slechts een ge deelte van het loon van den man voor alimentatie beschikbaar is: de man moet toch zelf ook leven. Is de man eenige kee- ren gehuwd geweest (wat een tijd lang in Rusland een gewoon verschijnsel was) en heeft elke vrouw een of meer kinderen gekregen, dan is het bedrag, dat elk harer toegewezen krijgt, zoo minimaal, dat de geheele last van het onderhoud der kin deren op de zwakke schouders der vrouw valt. De man kon er verder op los leven, terwijl de vrouw ploeteren moest, zich af sloofde, vroeg oud werd. Een ander gevolg van die „vrijheid" was, dat de vrouw voor de opvoeding van haar kinderen zorgen moest, dat de kinderen vaak hun vader niet kenden. Bij de laatste volkstelling is gebleken, dat er in Rusland veel gezinnen zijn, bestaande uit een vrouw en haar kin deren, zonder een man. De sovjet-wet kende een remedie. De vrijheid der vrouw ging zóó ver, dat zij geen kinderen hoefde te hebben. Het rijk zorgde voor de noodige middelen tot voorkoming van zwangerschap. Dat had echter funeste gevolgen voor de gezondheid der „bevrijde" vrouw. Veel vrouwen zijn daardoor op jon gen leeftijd lichamelijk volkomen geruï neerd; over de psychische en zedelijke ruïne spreken wij maar niet. De funeste gevolgen van deze politiek zijn ten slotte ook aan de regeering duide lijk geworden. Het experiment is nu voor het grootste gedeelte prijsgegeven. Er wordt nu integendeel naar herstel van het gezin gestreefd. De theorieën van mevr, Kollontaj over de betrekkingen tusschen de twee sexen, welke de losbandigheid in ster ke mate aangewakkerd hadden, worden nu openlijk afgekeurd. De overheid tracht het ongebreidelde scheiden en trouwen aan banden te leggen. Moederschap wordt offi cieel als de hoogste plicht der vrouw er kend. Alle maatregelen, die het moeder schap beletten, worden ingetrokken; wat nog kort geleden door den Staat zelf aan gemoedigd werd, is nu strafbaar geworden. Twintig jaar lang heeft men alles gedaan om het gezin uit te roeien, twintig jaar lang werd de jeugd door theorieën als die van Kollontaj vergiftigd. Het heette, dat het gezin van een „kapitalistische", „bur gerlijke" instelling was, dat het morsdood was, dat de vrouw haar verworven „vrjj- Oorspronkelijke detective-roman door John Simson. 36). „Och", zei hij zacht. „U zult het mis schien kinderachtig vinden, maar toen ik weer boven kwam, heb ik dadelijk mijn koffertje gepakt en tegen moeder gezegd, dat ik in een hotel ging slapen. Dat vond ik toch maar veiliger!" De officier was stil geworden, de com missaris ook. Daddy gaf hen een wenk. Alle drie stonden op. „Mijnheer Messing", zei de officier zacht. „Wij danken u zeer voor uw mede- deelingen". Intussehen was Daddy al naar de deur gegaan. Hij had leven gehoord op de gang. Eén hand legde hij op den deurknop, en kreeg toen het gevoel, dat aan den ande ren kant van die deur óók iemand stond. Veelzeggend legde hij één vinger tegen zijn mond. „Sst!" zei hij tegen de andere twee en maakte voorzichtig de deur open.... XXIII. Donderdagmiddag half zeven. Op de gang schemerde het. Daddy stond even roerloos stil. In het trappenhuis, aan de achterzijde van het kasteel, hoorde hij leven. Iemand maakte zich haastig uit de voeten. Daddy rende die richting uit en de andere twee achter hem aan Op de trap zag de detective een witte schim voor zich uit zweven, eerst nog be trekkelijk langzaam, maar zoodra die die schim hem bemerkt had al harder en harder. Met razende vaart volgde hij, tol heid' nooit zou willen prijsgeven. Doch nu de overheid de beletselen voor het gezins leven afgeschaft heeft, herstelt het gezins leven zich, begint een terugkeer tot die „burgerlijke" instelling. Het experiment heeft duidelijk aange toond, dat de psyche van de vrouw zich tegen de z.g. „vrijheid" verzet, dat zoowel de vrouw als de man behoefte hebben aan liefde, die tevens vriendschap is, die geba seerd is op een zekere geestelijke verwant schap. De bolsjewistische theoretici, wilden de liefde afschaffen, die door duizenden dichters bezongen is, wier raadselen dui zenden denkers vergeefs getracht hebben op te lossen, zij wilden ze door een „vrije verhouding" vervangen. Zij bleken echter volkomen machteloos te zijn tegenover het geheimzinnige gevoel, dat wij „liefde" noe men en dat ons dwingt in strijd met de ra tionalistische opvattingen te handelen. De betrekkingen tusschen den man en de vrouw leiden vaak tot allerlei onoplosbare problemen. De bolsjewiki redeneerden als volgt: waarom zijn de menschen zoo dwaas en martelen zich zelf en de anderen? Je hoeft alleen maar even bij de ,zags" (bur gerlijke stand) aan te loopen en het „on oplosbare probleem" is opgelost. Je laat je van dezen man scheiden en je trouwt een anderen. Alles scheen zoo eenvoudig en duidelijk. Ook de bolsjewistische prak tijk heeft echter geleerd, dat het noch een voudig, noch duidelijk was. PRINS BERNHARD GEÏNSTALLEERD ALS BESCHERMHEER VAN DE HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ DER WETENSCHAPPEN. In de nieuwe zaal van het gebouw der Hollandsche Maatschappij der wetenschap pen te Haarlem is Zaterdag Z. K. H. Prins Bernhard geïnstalleerd als beschermheer dezer maatschappij. DE VORMING VAN VOEDSELVOORRADEN VOOR DEFENSIE. DE Het Tweede Kamerlid Bierema heeft aan de ministers van economische zaken en van defensie de volgende vragen ge steld: 1) Berusten de geruschten, dat de regee ring overweegt voorraden voor de voeding van mensch en dier te vormen ten behoeve van de defensie, waarbij importeurs ver plicht zullen worden tot de vorming dezer voorraden, zonder dat daarvoor vergoeding zal worden gegeven en waarbij de impor teurs de kosten zullen moeten dekken door deze op de afnemers te verhalen, op juist heid? 2) Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, willen de ministers dan mededeelen, op grond van welke bevoegd heid zij meenen, deze verplichting aan im porteurs te kunnen opleggen? 3) Zijn de ministers, afgezien van de in de tweede vraag bedoelde bevoegdheid, niet van oordeel, dat het verhalen van de kos ten op de afnemers een eenzijdigen druk legt op de minst draagkrachtigen der be volking en dat een regeling de voorkeur zou verdienen, waarbij de importeurs zich verplichten tegen een zekere uit 's rijks schatkist te betalen vergoeding, de ge- wenschte voorraden aan te houden? DE GEVLUCHTE SPANJAARDEN. Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (s.d.) heeft aan de ministers van buitenlandsche zaken en van justitie de vol gende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat sinds 18 Mei jl. weder een viertal geïnterneerde Spanjaarden (Franco-aanhangers) uit hun aangewezen verblijfplaats zijn ontvlucht, en wel dezelf de personen, die reeds eerder wegens het breken van hun eerewoord en het doen van een poging tot ontvluchting op Ame land zijn geïnterneerd geweest? 2. Zijn de ministers niet van meening wanneer dit inderdaad waar is dat na de eerste ontvluchtingspoging dezer man nen, en na de ontvluchtingen, waarover on- dergeteekende op 6 December 1937 vragen heeft gesteld, ten aanzien van de overige krachtens internationale overeenkomst, wet en kon. besluit (art. 3 van het k. b. van 11 Juni 1937 staatsblad 163) geïnterneerden een strengere controle noodzakelijk is, dan de als 't ware de trap af, steeds lager en lager. De witte schim rende alle trappen af, tot in het onderhuis, en daar glipte ze de keuken in. Viel dan op een stoel neer. Vlak daarop vertoonde Daddy zich. Lena, bij de gootsteen, zag hem met verschrikte oogen aan. Willem en Mina keken ook iet wat vreemd op. Dan keken ze eens naar de schim, die haar hoofd verborgen had in haar schort. „Pietje, kind, wat hèb je?" vroeg Lena bezorgd. „Die meneer daar heeft me nagezeten", hijgde het linnenmeisje en Daddy vond die opmerking niets prettig. „Maar waarom luisterde je dan ook aan de deur!" zei hij kwaad. „Och meneer", zei Lena opeens, „dat moet u haar maar vergeven. Ze is zoo ver schrikkelijk nieuwsgierig, dat kind!" „Ja maar, dat komt toch niet te pas" Met groote bijkans smeekende oogen zag Pietje hem aan. „Groote goedheid", zei ze, als was haar plotseling een licht opgegaan, „meneer dacht toch niet, dat ik het spook was?" Daddy zweeg. Hij vond het van geen be lang, wat hij gedacht had. Dan voelde hij een tikje op zijn schouders: de officier en de commissaris hadden hem ingehaald. Even hielden ze een korte gedachtenwis- seling: het personeel in de keuken was voltallig aanwezig, met uitzondering van Jan de buitenknecht, die dagelijks om zes uur naar huis ging. Dus grepen ze meteen de gelegenheid aan, om het een en ander te vragen. „Wel Lena", begon Daddy, „wat zeg jij wel van den aanval op mevrouw Messing?" „Nou meneer, als ik 't zoo zeggen mag, de melding, eens per week, aan het politie bureau? 3. Zjjn de ministers bereid, ter nakoming van de uit de genoemde overeenkomst voortspruitende internationale verplichting en ter uitvoering van bovengemeld k. b. ten aanzien van de nog aanwezige geïnter neerden strengere bewakingsvoorschriften te geven en te doen handhaven, zooals blij kens het antwoord op bovengenoemde vra gen tijdelijk is geschied, zulks in overeen stemming met de maatregelen ten aanzien van andere vreemdelingen, die onder bij zonder toezicht staan? Vleesch tegen stroo, boter en tuinbouwproducten. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat met de betrokken Duitsche instanties een ruilovereenkomst tot stand is gekomen, waarbij tegen Nederlandsche levering van stroo, boter en tuinbouwproducten Duitsch- land 4000 ton bevroren vleesch zal leveren. De leveringen zullen wederzijds franco grens geschieden. De clearing zal hierbij in genen deele worden belast. Hoewel de eerste besprekingen hebben geloopen over een hoeveelheid vleesch van 10.000 ton, is uiteindelijk overeenstemming bereikt over een hoeveelheid van 4000 ton, voldoende om gedurende ongeveer een half jaar of iets langer in de behoeften van de distributie van vleesch voor werkloozen en daarmede gelijkgestelden te voldoen. Met de wederzijdsche leveringen zal zoo spoedig mogelijk een aanvang worden ge maakt. De besprekingen met de vertegenwoordi gers der vleeschwarenfabrieken zijn reeds aangevangen en zullen zoo spoedig mogelijk worden voortgezet. VERBOND VAN VEREENIGINGEN VOOR VEILIG VERKEER. Z. K. H. Prins Bernhard aanvaardt beschermheerschap. In het jaarbeursrestaurant te Utrecht vergaderde Zaterdag het Verbond van Ver- eenigingen voor Veilig Verkeer. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter, mr. A. baron Schimmelpennlnclc van der Oyen, mede dat bericht was binnenge komen, dat Z. K. H. Prins Bernhard het beschermheerschap over het verbond beeft aanvaard. ERNSTIGE AARDBEVING OP CELEBES. Vrijdag in den vroegen ochtend zijn op Celebes ongeveer 20 aardschokken gevoeld, waarvan vooral de beide eerste zeer hevig waren. Tot dusver worden acht personen vermist, terwijl reeds drie lijken gevonden zijn. Veel vee, tienduizenden klappernoten, enz. zijn weggespoeld. Van Toriboeloe tot Parigi zijn ongeveer 450 huizen ingestort, honderden andere woningen zijn scheefge zakt. De kust, welke door een vloedgolf werd geteisterd, is hier en daar weggespoeld. Vrijwel alle bruggen in de omgeving zijn vernield of ontzet. Ook de wegen zijn zwaar beschadigd en onbegaanbaar gewor den. Te Tawaeli zijn dertig huizen beschadigd. Te Boeloebete zijn de tribunes van de ra cebaan en een passarloods ingestort. Federatie van brokkenhuizen gesticht. Dezer dagen is te Utrecht gesticht de federatie van brokkenhuizen in Nederland. Er zijn plm. 35 brokkenhuizen in Nederland of vereenigingen, welke op gelijke basis werken. De bedoeling der federatie is door uitwisseling van gedachten en ruiling van reclame van goederen enz. tot nog grooter activiteit te komen, gezTen de vele aanvra gen in dezen moeilijken tijd, nu er weinig geld maar nog wel goederen zijn te krijgen. Tevens zal getracht worden twee keer per jaar over ons land een ophaaldienst te organiseeren welke per radio zal worden toegelicht. Het bestuur werd zoodanig samengesteld dat iedere provincie er in is vertegenwoordigd. Voor Zeeland heeft mej. J. Ermerins te Middelburg zitting in het bestuur. Tot algemeen voorzitter werd gekozen de heer H. J. Klaassens, te Groningen tot secretaris penningmeester de heer Jac. Ponsen, eveneens te Groningen. dan geloof ik, dat mevrouw net precies den dans ontsprongen is!" „Heb je mevrouw al gezien?" „En of! We moeten altijd allemaal ko men kijken, als er zooiets prettigs gebeurd is! Ik schrik al, als ik geroepen word". „Maar ditmaal riep mevrouw Messing jullie toch zeker niet!" „Om den duivel niet! Het mensch was heelemaal buiten westen, ze kon geen mond meer open doen. Neen! Mijnheer Trom riep ons". „Hoe laat was het toen?" „Even voor half zes, denk ik. Het be gon al donker te worden". „Mijnheer Trom was er dus het eerste bij?" „Ja, meneer, die eer komt hem beslist toe. En van ons vijven was ik er het eerst". „Niettes!" zei Mina opeens. „Ik was veel eerder boven, dan jij". „Meid, hoe kom je er bij. Ik zeg je: ik was er het eerste. Maar wat geeft 't eigen lijk! Toen mjjnheer Trom riep waren we allemaal om zoo te zeggen direct boven". „En wat deed je toen, Lena?" „Nou, meneer, 't was nogal donker in de gang. Ik heb dadelijk een lichie gemaakt". „Niet waar!" stoof Mina op. „Ik heb het licht aangedraaid!" „Nou nog mooier! Meid wat verbeeld jij je wel! Ik durf er op wedden, dat ik het licht aangedraaid heb!" „En ik zeg je, dat ik het gedaan heb". „Dat kan!" zei Willem opeens. „De een draaide het dan zeker voor op en de ander achter. Beide lichten begonnen tenminSfb ongeveer tegelijk te branden". Stom verbaasd keken de meisjes elkaar Plannen voor uitvoering van een grootsch openluchtspel. Op een conferentie, die de Goesche pers Zaterdag mocht hebben met het Bestuur der Oranjevereeniging, bleek ons, dat er grootsche plannen bestaan voor de viering, begin September van dit jaar, van het 40- jarig regeeringsjubileum van Koningin Wil- helmina. Bedoeling is o.a. een groot openluchtspel uit te doen voeren, dat speelt in het begin van de negentiende eeuw en tot titel zal dragen: „Wij willen blijven wat wij zijn". Het spel, dat geschreven is door een be kend stadgenoot, speelt van Willem V tot Koning Willem I, en geeft episoden uit het leven dezer vorsten en van de Fransche overheersching. Wij hopen op den inhoud nog eens terug te komen, doch uit de ons verstrekte beschrijving, en uit de gedeelten die ons voorgelezen werden, bleek ons reeds, dat het een spel is, dat op hoog peil staat en dat ook door zijn inhoud en han deling zal weten te boeien. Uit den aard der zaak zal ook de historische aankleeding van het geheel een groote attractie zijn. Verder is van groote beteekenis, dat het een episode uitbeeldt, die weergeeft, van welk een groote beteekenis de Oranjes voor ons land zijn, hoe innig ons volk met dit vorstenhuis, en dit vorstenhuis met ons volk, verbonden is. Wij bleken ons, met onze waardeering, in goed gezelschap te bevinden, want ons werd tevens medegedeeld, dat het stuk ter beoordeeling gezonden werd aan den be kenden directeur van de Amsterdamsche Tooneelschool, den heer Baltazar van Ha gen, die een zeer waardeerend oordeel over het spel gaf. Een oordeel, dat van te meer waarde is, daar de heer Baltazar van Hagen zeer critisch tegenover alle dilettantisme staat. Bedoeling is dit spel in te studeeren on der leiding van één der beste Nederland sche regisseurs en het op te doen voeren in den tuin van Schuttershof. Deze tuin, met muziektent, vijver en lommerrijke om geving, leent zich het best voor de uitvoe ring en biedt daarbij plaats aan bijna 1000 toeschouwers. Er is echter nog één zeer moeilijk punt: de financieele zijde van de zaak, want de voorbereidingen zullen eenige duizenden guldens vergen. En de kas van de Oranje vereeniging is nagenoeg leeg. Toch zou de Oranjevereeniging liefst geen „bedelpartij" op groote schaal beginnen, alhoewel zijn anderzijds zulk een risico niet op zich mag nemen. Daar het echter niet onmogelijk is, dat de uitvoeringen, indien zij voldoende publiek trekken, zich zullen dekken, meent het Oranjecomité te kunnen volstaan met het vormen van een garantiefonds. En van de animo voor dit garantiefonds zal het af hangen, of dit grootsche programmapunt uitgevoerd zal kunnen worden. Wij hopen, waar het hier om een uitvoe ring gaat, die zeker ook velen van buiten naar Goes zal trekken, dat het garantie fonds „overteekend" zal worden! VERBETERING BOULEVARD. B. en W. stellen den Raad voor om langs de huizen van den Boulevard de Ruijter van het hotel „Noordzeeboulevard" tot aan de Oprit naar de Weststraat, een trottoir van gewone trottoirtegels, ter breedte van plm. 3 meter te doen aanleggen en 't straatdek aldaar te doen bedekken met een laag „car- pave", de kosten daarvan zullen bedragen 10.052. NOG MEER HUIZENBOUW. Het bestuur der vereeniging tot verbete ring van de volkshuisvesting te Vlissingen en omliggende gemeenten is voornemens 20 ééngezinswoningen te bouwen op het terrein gelegen aan de Margrietenlaan, Goudsbloemlaan en aan de nieuw gepro jecteerde laan, welke B. en W. voorstellen de naam te geven van Boterbloemstraat. Deze woningen zullen worden verhuurd voor 4.25 per week, terwijl de bouwkosten t zijn geraamd op 65000, met inbegrip van de kosten voor den aankoop van den grond. Het bestuur van het „ondersteunings fonds" en van het „aanvullingspensioen fonds" der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" heeft zich bereid verklaard het benoodigd kapitaal ter leen te verstrekken, tegen een rente van 3% pet. 's jaars en af te lossen in 50 jaren, onder beding, dat de gemeente zich borg stelt voor de betaling van rente en aflossing en onder waarborg van eerste hypotheek. B. en W. stellen de Raad voor om aan ge noemde woningbouwvereeniging in eigen dom over te dragen 2600 m2 grond, tegen een prijs van 5 per m2, alzoo voor 13000 en zich borg te stellen zooals boven is om schreven. DOMBURG. Onze gemeente kan zich ge lukkig prijzen dat ze nu het kleinste getal werkloozen heeft sedert het tijdstip dat werkverschaffing en steunverleening tot haar zorgen zijn gaan behooren. Voorgaan de week waren er slechts drie in de steun verleening opgenomen. Alle anderen heb ben werk gevonden voorloopig. DOMBURG. Vrijdagavond vergaderde de Winkeliersvereeniging ;„Domburgsch Han delsbelang" onder voorzitterschap van den secretaris M. Reynhoudt Jr. Verscheidene leden hadden den wensch te kennen gege ven om hun zaken nog tot 15 Juni 's avonds om 8 uur te sluiten, hoewel de gemeente lijke verordening tot 10 uur het verkoopen toelaat. Voorstanders van dezen wensch heb ben zich nu verbonden, om het sluitingsuur voor hun zaken nog voorloopig op 8 uur te houden. Aan de feestelijkheden van de Oranjever eeniging op 7 Sept. a.s. zal, daartoe uitge- noodigd, worden deelgenomen. Staande de vergadering werd een elftal samengesteld voor den gecostumeerden voetbalwedstrijd, terwijl tevens besloten werd met een praal wagen aan den optocht deel te nemen. Ook zal de Oranjevereeniging gevraagd worden een étalage-wedstrijd te willen organiseeren RAAD VAN GRIJPSKERKE. GRIJPSKERKE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester De Keijzer voltallig. Besloten werd tot deelneming aan de Frauderisico-onderlinge van gemeenten, te 's-Gravenhage ten aanzien van den alge- meenen dienst der gemeente en het burger lijk armbestuur voor een totaalbedrag van 3000. De rekening 1937 van het burgerlijk arm bestuur werd vastgesteld aan inkomsten op 1081; uitgaven 812, met batig slot 269. Een verzoek van het bestuur van de Ver eeniging tot stichtting en instandhouding van Chr. scholen voor zwakzinnige kinde ren op Walcheren, om deze zaak te steu nen met een jaarlijksche bijdrage van 30 per leerling, benevens een nader te bepa len aandeel in de vervoerkosten der kin deren, ten aanzien waarvan door B. en W. werd voorgesteld hetzelve in te willigen, ontmoette bezwaar bij de heeren C e v a a 1' en De Nood, die vreesden dat hier door de ouders van sommige kinderen in hun vrijheid zullen worden beperkt. De v o o r z meende, dat hiervoor niet de minste vrees behoeft te bestaan. Het voor stel van B. en W. werd aangenomen met de stemmen van de heeren Cevaal en De Nood tegen. Besloten werd de oud-brievengaarders- woning te verhuren aan W. Coppoolse Dz., voor 150 per jaar tot 31 Dec. 1941. Vervolgens kwam ter tafel het plan drinkwatervoorziening, meer in het bijzon der de vraag, of het mogelijk zal zijn, dat ook deze gemeente zal toetreden tot de N.V. Waterleiding-Maatschappij Midden- aan. „Gunst, gunst" zeiden ze knikkend, „dan. hebben we het samen gedaan en dan hadden we allebei gelijk!" „En wat zagen jullie, toen het licht op was?" vroeg Daddy verder. „Wel, mevrouw Messing lag op den grond en mijnheer Trom stond naar haar te kij ken. Het arme mensch kon geen boe noch ba meer zeggen. Wij stonden in een kringe tje om haar heen en toen ze mijnheer Trom, dat ze naar boven gebracht moest worden. Nou, dat waren we allemaal met hem eens: we konden haar toch zoo niet laten liggen!" „En hebben jullie dat toen gedaan?" „Dat wil zeggen," zei Lena, „mijnheer Trom heeft haar naar boven gedragen. Hij kon haar alleen niet van den grond krijgen: daarbij moesten wij hem even helpen, maar verder wilde hjj absoluut geen hulp heb ben. Toen hij haar eenmaal in zijn armen had, sjouwde hij er mee, alsof het een pas geboren kindje was." „Dus mijnheer Trom droeg haar alléén naar boven?" „Heel alleen! En dat wil wat zeggen: die korte dikkertjes zijn altijd verbazend zwaar. Ik had nooit gedacht, dat mijnheer Trom zoo sterk was." Daddy knipoogde eens tegen den officier. Hij had al dadelijk gezien, dat het paard van Troje een paar stevige armen aan zijn lijf had. De commissaris had dit trouwens ook opgemerkt. „En," vroeg de detective verder, „hebben jullie een van allen mevrouw Messing ook hooren vallen, hooren schreeuwen, gillen of zoo?" De drie meisjes keken Willem aan. „Jij Willem?" vroeg Daddy hem. „Jawel, mijnheer", klonk het zwak. „Precies vertellen! Waar was je, toen je wat hoorde?" „Op de trap, mijnheer." „Dus jij was niet in de keuken?" „Wij waren alle vier in de keuken", zei Lena opeens. „Jan ook, maar hij was op de trap." Daddy meende op te merken, dat de mooie livrei-knecht haar op dat oogenblik graag in den krater van een vuurspuwen- den berg gestopt zou hebben. Willem liet daarvan echter niets blijken. De detective ook niet. „Welke trap?" vroeg hij bedaard. „De of- ficieele trap, Willem?" „Jawel, mijnheer. Ik stond juist boven aan de trap op de eerste verdieping, toen ik mevrouw Messing hoorde gillen." „En toen ben je zeker dadelijk gaan kij ken?" Willem zweeg en de meisjes trokken een gezicht, dat onmiskenbaar getuigde van in gehouden vroolijkheid. Daddy begreep 't niet. „Kom, Willem", moedigde hij aan, „ging je toen kijken of niet?" „Ik stond boven aan de trapbegon Willem. „Kom vooruit!" zei Lena toen opeens, „vertel het mijnheer maar, anders zal ik het doen. Ziet u", vervolgde ze knikkend, „mevrouw had hem juist den dienst opge zegd." „Heeft mevrouw je den dienst opgezegd, Willem?" vroeg Daddy verbaasd, „en waar om dat?" (Wordt vervolgd). Boer.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5