BUITENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. Ik I WALCHEREN. ZUIDBEVELAND NOORDBEVELAND m ^néén bij KREYMBORG BEURS VAN AMSTERDAM BEURSTHÉRMOMETER MAANDAG. U EEN OVERWINNING DER RECHT- SCHE TROEPEN IN CATALONIE. DUITSCHLAND. LUXEMBURG. POLEN. RUSLAND. COMPLOT TEGEN STALIN IN HET LEGER? ZUID-AMERIKA. MEXICO. Mengelberg met het Concertgebouworkest te Middelburg. INGEZONDEN STUKKEN. HET POTHUIS IN Een van de laatste oude bouwwerken in onze stad, namelijk het Pothuis op den hoek' van de Slijkstraat en de Koestraat is ver-] dwenen. Het werd gisteren door een achter uit rijdende auto zoodanig in elkaar gere den, dat het wel niet meer zal worden opge bouwd. Dit oude bouwwerk is dus ook ten offer gevallen aan het verkeer. De schipbrug aangevaren. Toen Zondagavond het Engelsche stoom schip „Calcabri" door twee Belgische sleep- booten naar de werf der Kon. Mij „De Schelde" werd gesleept, waar het schip ge repareerd zou worden is de „Calcabri" door een verkeerde manoeuvre tegen een ge deelte van de Schipbrug aan de Houtkade gebotst. De schipbrug werd door deze bot sing zoodanig beschadigd, dat het in zin kenden toestand kwam te verkeeren. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Onmiddellijk werden maatregelen genomen ter beveiliging van het verkeer, terwijl men thans bezig is met het herstellen van het euvel. Niettemin zal het wel een paar da gen duren voordat de schipbrug weer voor het verkeer zal kunnen worden openge steld. Inspecteur van politie. Met ingang van 27 Mei is benoemd tot inspecteur van politie, alhier, de heer W. H. van Ballegoyen de Jong, te Goes, leer ling van de politieinspeeteursschool te Hil versum. Verstekeling. De kapitein van het Grieksche s.s. „Ca- roufrablia", komende van Dakar (Afrika), wensehte een verstekeling, een neger, die zich te Dakar aan boord van het schip had verscholen, aan land te zetten. De com missaris van politie heeft het aan land zet ten van den neger, die beweerde van En gelsche nationaliteit te zijn, niet toege staan. De kapitein was dus verplicht deze ongewenschte vreemdeling naar de eerst volgende haven, Riga, mede te nemen. Te verwachten is, dat ook de politie te Riga, het aan land gaan van de verstekeling zal beletten. De kapitein is verplicht den neger aan boord te houden, tot hp in de een of andere haven de politie weet te verschal ken en den neger aan zijn lot overlaat. NIEUW- EN- ST.-JOOSLAND. Vrijdag hield de polder Nieuw Sint Joosland de ge wone vergadering van ingelanden. Verte genwoordigd 11 ingelanden, uitbrengende 16 stemmen. Voorzitter: de dijkgraaf de heer H. Crucq. De rekening over 1937/38 werd vastgesteld op 6984 en de uitgaven op 6324. Saldo 659. De begrooting werd vastgesteld op 3527 in ontvang en in uit gaaf. Het dijkgeschot werd op 10 per ha bepaald, zijnde 1 meer dan het vorige jaar. Op de aanbevelingslijst voor gezworene, wegens periodieke aftreding van den heer C. P. Reijnoudt werden geplaatst als no. 1 de aftredende; no. 2 de heer C. Markusse en no. 3 de heer C. de Dreu. Het ambtena renreglement werd gewijzigd overeenkom stig het verzoek van Ged. Staten. Besloten werd een watergang, gelegen midden door den polder, af te voeren van den Staat van polderwaterleidingen, omdat deze gemist kan worden door de verbete ring van de waterafvoer, die heeft plaats gehad. Op denzelfden dag werd ook de jaar vergadering gehouden van ingelanden van den polder Oud Sint Joosland, onder voor zitterschap van den dijkgraaf M. I. Ver hulst. Aanwezig of vertegenwoordigd wa ren 11 ingelanden uitbrengende 18 stem men. De rekening over 1937/38 werd vast gesteld op 5214 en de uitgaven op 5119, saldo 95. De begrooting voor 1938/39 werd vastgesteld op 1843 in ontvang en uitgaaf met een dijkgeschot van 6.50 per ha even als het vorige jaar. Als dijkgraaf aftredend de heer Ver hulst) werd gekozen de heer C. de Dreu, nadat de heer J. Dingemanse voor de be noeming had bedankt. Als gezwo rene werd herkozen de heer J. Dingemanse. Het ambtenarenreglement werd gewijzigd overeenkomstig het verzoek van Ged. Sta ten. VERE. Van de commissie tot wering van schoolverzuim is de heer J. de Graaf, hoofd der o.l. school, tot voorzitter en de heer F. van der Weij, hoofd der bjjz. school, tot se cretaris benoemd. Maatschappij Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland. Zaterdagmiddag werd de jaarlijksche ver gadering van vertegenwoordigers van ge noemd fonds te Goes gehouden in „de Prins van Oranje", onder voorzitterschap van mr. J. A. Fransen van de Putte. We gens afwezigheid van den secretaris, dok ter Griep, kon het jaarverslag over 1937 niet worden uitgebraceht. Dit werd tot later uitgesteld. Door de financieele commissie, bestaan de uit de heeren dokter Snoek en P Kraak, was de rekening over 1937 nage zien en in orde bevonden. Het bestuur stelde mitsdien voor de balans en winst en verliesrekening goed te keuren, het welk met alg. stemmen geschiedde. De commissie werd voor 1938 herbenoemd. Hierna kwam aan de orde de regie mentswijziging, waarvan door dif. Plan teijdt een korte uiteenzetting werd gege ven. Nadat verschillende vragen waren beantwoord, werden de wijzigingen in haar geheel aanvaard. Het bestuursbesluit om de leverantie van brillen aan één opticien op te dra gen, hetwelk in een vorige vergadering veel discussie uitlokte, werd nu na am pele bespreking met op één na algemee ne stemmen goedgekeurd. Het bestuur kan nu aan één opticien de levering van, brillen opdragen, wat algemeen als de voordeeligste manier voor de leden van het fonds werd gezien. De voorzitter deed hierna nog verschil lende mededeelingen, o.a. omtrent de tand heelkundig hulp, de aankoop van een pand aan de Wilhelminastraat, hetwelk thans gedeeltelijk als bureau voor het Ziekenfonds is ingericht, terwijl dr. Plan teydt mededeelde, dat de kwestie röntge nologie in behandeling is. Hiervoor zal getracht worden voordeeliger voorwaar den te verkrijgen. Nadat bjj de rondvraag nog verschil lende vragen waren beantwoord, werd de vergadering, die zeer goed bezocht was, gesloten. IERSEKE. Vrijdagavond is de kleine hoo gaars B.Z. 4 die voor den steiger in den Har den Hoek voor anker lag door het breken van een touw tegen den steiger aangeko men. Het ruwe weer en de felle wind uit oostelijke richting waren oorzaak, dat bin nen enkele minuten de boot stuk werd ge slagen. Voor den eigenaar een heele schade post. De arbeider A. Eversdijk had Vrijdag avond het ongeluk van de fiets te vallen en zijn enkel te breken. Dokter Ampt verleen de heelkundige hulp. In de Zaterdag gehouden vergadering van ingelanden van den Nieuw-Olzendepol- der werd de rekening 1937-'38 vastgesteld op 9359, in ontvang en 8477 in uitgaaf. De begrooting 1938-'39 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 6274. Aanbevolen voor gezworen werden de heeren 1. A. de Putter, 2. Chr. J. Glerum, 3. Jacs Sinke Mzn. WoL^AARTSDIJK. Woensdagavond a.s. zal de muziekvereeniging Advendo alhiier haar eerste concert geven ter opening van dit seizoen op het schoolplein te Oostkerke. Nu de werkzaamheden ter verbetering aan de haven alhier zijn geëindigd blijkt dat ook de losplaats een groote Verbetering heeft ondergaan. De havenkant heeft oen steilen ijzeren want gekregen, en de los plaats is zeer merkbaar vergroot, zoodat meer ruimte is ontstaan voor het opstapelen van suikerbieten enz. KOLIJNSPLAAT. Zaterdagavond gaf het harmoni'egèzelschap „Wilhelmina" ter eere van het echtpaar Schikker-Van der Weele, dat met verlof uit Indië hier aanwezig was, een concert op de tent in de Voorstraat. De heer Schikker was voor zijn vertrek naar Indië lid van het gezelschap en heeft na dien tijd nog herhaalde malen blijk ge geven van zijn medeleven met de vereeni- ging. KATS. Met ingang van 1 Sept. heeft de gemeente-veldwachter Jac. Leijnse ontslag aangevraagd. Al wie een gewoon pak heeft gekocht moet er later wel spijt van krijgen bij Kreymborg niet liever 'n Waarborg-costuum te hebben genomen. (Ingez. Med.) pDenemarken Oblig. 1926-5 100 Amsterdam 1936-3% 101%—101 Zeeuws. Hyp. B-4 100%—100 Cities Service Cy. P. 1958 5 42%—43% A Amsterd. Bank 149146% A Pref. Jurgens A 143% A Ned. Gist- en Spiritusf. 516%516% A De Schelde N.B. 51—50% C Am. Smelt en Ref. 26%—26% A Born. Sum. H.M. 179%—178% A Houth. Alberts 100%—100 C Union Pac. Rr. 46%—45% C Int. Nickel Cy. 33%—33 Ned. 38 1000-3 101%—101-% O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bank 127%-*-129% A N.I. Hbk. 1000 130—127 C Ned. H. M. 1000 162%—160 A v. Berkels Pat. 5756% C Calvé-Delft 94—93% A Philips Gem. B. afg. 266268%-63 C Unilever 151%—149-50 C Am. Car en Foundry 1312% C Anaconda Cop. 18%18%-% C Bethlehem St. 33%—33%-% C Kennec Copper 23%23%-% C U. States St. C. 32%—32-% C North Am. Cy. 14%—15 A Kon. Petr. Mpij. 318%—314-16% C Conlin. Oil Cy. 17%—17% C Phillips Petr. Comp. 2323 C Shell Union O.C. 9—8%-9% C Tide Water Ass. Oil 9%9% A Ned. Scheepv. U. 117%—116%-15% A H.V. Amsterdam 418%413-15% A Java Cult. Mij. 15% 145 A N.I. Suiker U. 152%—151% A Deli Batavia 227220 C Deli Mij. 1000 283%—275-74% Markt - H.V.A. - (Wettig Rubber - Philips Unilever Obl.Markt Amerika Koninkl. Suiker Schepen gedeponeerd.) A Senembah 262%261 C Baltimore Ohio 4%4% C Southern Pac. Cy. 8%8%-% A Southern Rlw. 5%—. A Amst. Rubb. C. 181%—178-81% A Deli-Bat. Rubb. 109108 A Hessa Rubber 95%96 A Serbadjadi S.R. 80%—78%-79 Londen Berljjn Parijs Brussel New-York WISSELKOERSEN. Heden. Zaterdag. 8.98% 72.70 5.03 30.53 1.81% 8.97% 72.61 5.05% 30.45 1.80% De Spaansche burgeroorlog. In een officieel communiqué wordt te Sa lamanca medegedeeld, dat de troepen in Catalonië groote overwinningen hebben be haald. In den sector van Tremp werden verscheiden vijandelijke aanvallen afgesla gen. In den sector van Balaguer heeft de vijand aanvallen ondernomen welke even wel werden afgeslagen. De vijand heeft 350 gesneuvelden en twaalf Russische tanks moeten achterlaten. Ook op andere plaat sen werd de vijand teruggeslagen met na me in de Sierra Mansaic. Ook hier heeft hij 390 lijken moeten achterlaten. Britsch schip gebombardeerd. Het 4000 ton metende Britsche schip „Penthames" is Zondagochtend in de ha ven van Valencia getroffen door een bom van een rechtsch vliegtuig. De verblijven van officieren en machinisten werden vrij wel geheel vernield. Drie opvarenden wer den gewond. Een begin van brand werd ge- bluscht» De strijd in het Verre Oosten. DE OPERATIES LANGS DEN LOENGHAI- SPOORWEG. Volgens berichten uit Japansche bron ont wikkelt zich de toestand langs den Loeng- hai-spoorweg in het voordeel der Japan- neezen, die hopen binnenkort langs de spoorlijn TientsinPoekau een verbinding tusschen Noord- en Midden-China tot stand te brengen. De Japansche opperbevelheb ber Hata verklaarde, dat de huidige gevech ten aan den Loenghaispoorweg de inleiding vormen tot operaties tegen Hankau. De eerste aanval van dit offensief wordt thans gericht op Tsjingsjien, een belangrijk knooppunt van de PeipingHankauspoor- lijn en de Loenghailijn. Chineezen melden successen. Uit Sjanghai meldt Reuter, dat een deel der Chineesche troepen die van Soetsjau naar het Oosten gedreven werden, er in is geslaagd door de Japansche linies naar het Westen te breken, langs den spoorweg TientsinPoekau. Volgens Chineesche berichten is de Ja pansche opmarsch langs den Loenghai spoorweg definitief tot staan gebracht. In een verwoeden tegenaanval hebben de Chi neezen Laihoeang heroverd. Gemeld wordt, dat het gros van de Chineesche troepen, met inbegrip van de keurbenden, uit het gebied van Soetsjau waren teruggetrokken vóór de Loenghai-spoorweg werd afgesne den. Duitschland zou hulp en leveran ties aan China staken. Uit Hongkong wordt gemeld dat Duitsch land op aandringen van Japan zijn advi seurs uit China zal terugtrekken en ook de levering van wapens zal staken. Verschei den Duitschers zouden nog in den loop van de week vertrekken. NOORWEGEN ERKENT HET ITALIAANSCHE KEIZERRIJK. Zaterdag heeft de Italiaansehe minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano den gezant van Noorwegen te Rome ontvan gen, die hem mededeelde, dat de Noorsche regeering haar gezant te Rome thans be schouwt als te zijn geaccrediteerd bjj den koning van Italië en keizer van Abessynië. VON CRAMM IN HOOGER BEROEP. De tenniskampioen Von Cramm, dig ver leden week wegens een misdrijf tegen de zeden werd veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf, is in hooger beroep gegaan. OVERSTROOMINGEN IN STIERMARKEN EN KARINXHIë. In de laatste dagen zijn groote gebieden van Stiermarken en Karinthië overstroomd tengevolge van de ontdooiing der sneeuw massa's en hevige regens. Er zjjn reeds zes menschenlevens te be treuren. De aangerichte schade is fceer groot. Het geheele dal van de Mur staat onder water. Eenige Murbruggen werden weggeslagen. Het verkeer op den weg van Graz naar het Noorden is geheel stilgelegd, Te Frohnleiten zjjn eenige huizen inge stort. Te Leoben heeft de Mur een tot nu toe ongekend peil bereikt. Sinds Vrijdagochtend voert deze rivier veel van huizen afkomstige stukken hout mede, terwijl in het water veel verdronken vee drijft. In het district Knittenfeld moeten de ver woestingen het hevigst zijn. Overal zijn bruggen vernield. Ten behoeve van de in moeilijkheden ge raakte bewoners is een bedrag van een millioen marken beschikbaar gesteld. TEGEN BUITENLANDSCHE POLITIEKE AGITATIE. En tegen spionnage. De regeering van het groothertogdom Luxemburg heeft bij de Kamer een wets voorstel ingediend, dat ten doel heeft de buitenlandsche veiligheid Van den staat te waarborgen. Men wil heirmede trachten een eind te maken aan de ontoelaatbare actie van vreemdelingen in het groothertogdom, welke indruischt tegen de souvereiniteit en de veiligheid van het land. De regee ring is van meening, dat deze maatrege len gerechtvaardigd worden door het feit, dat het groothertogdom een centrum schijnt geworden te zijn van spionnage. Spionnen van elke nationaliteit kunnen ongestraft in het land hun gang gaan. De huidige wetgeving biedt de openbare macht geen afweermiddelen tegen dit op treden, dat in strijd is met de neutrali teit van het land en de gastvrijheid welke het groothertogdom aan vreemdelingen biedt. Het wetsontwerp voorziet in vrij zware straffen voor hen die op het gebied van het groothertogdom, ten behoeve van het buitenland en ten nadeele, hetzij van het groothertogdom, hetzij van een ander land, een dienst van militaire inlichtingen hebben geopend. Met dezelfde straffen worden bedreigd zij, die met geweld, list of andere midde len, een persoon naar het buitenland heb ben ontvoerd, of gepoogd hebben te ont voeren, of zijn leven, zijn vrijheid, of zijn lichamelijke onschendbaarheid in gevaar brengen. Ook zij die dergelijke onderne mingen hebben begunstigd of voorbereid, zullen vervolgd worden. Dorp in asch gelegd. Het dorp Zolkiewka, in de buurt van de stad Krasnystaw (Oost Galicie) is in den af- geloopen nacht geheel in de asch gelegd. 300 Huizen, met de bijgebouwen zijn een prooi der vlammen geworden. Volgens een Fransch blad is op het laat ste oogenblik een complot in het Sovjet- Russische leger en bij de luchtmarht ont dekt, dat de omverwerping van Stalin en Worosjilof, den volkscommissaris voor de verdediging, beoogde. Onder de garnizoenen in het eigenlijke Rusland, in Wit-Rusland en in de Oekraïne, zou ontevredenheid te gen deze leiders tot uiting zijn gekomen. Volgens berichten uit Leningrad, Kief en Rostof, aldus het blad, zijn talrijke arresta ties verricht. De krijgsraad te Moskou zou reeds een bekend vliegtuigbestuurder, een commandant van een militair vliegveld, en een ambtenaar van het departement van defensie ter dood veroordeeld hebben en het vonnis doen voltrekken. Vliegongeluk. Bij Santos (Brazilië) is een Duitsch wa tervliegtuig van de Condorlijn gevallen. Twee menschen kwamen om het leven (Volgens het Duitsche Nieuwsbureau zijn zes menschen om het leven gekomen. Een der slachtoffers was oud-minister van justi tie van den staat Rio Grande de Sul. Elf in zittenden brachten er het leven af). GENERAAL CEDILLO IN OPSTAND. Officieel wordt medegedeeld, dat gene raal Cedillo Zaterdagnacht gepoogd heeft een staatsgreep uit te voeren. Zaterdagavond tuschen vijf en zes uur verscheen een particulier vliegtuig boven San Luis Potoci en liet vijf bommen op het vliegveld vallen, zonder evenwel scha de aan te richten, terwijl geen personen werden getroffen. Regeeringsvliegtuigen poogden het toestel te achtervolgen, doch vergeefs. Verder werd gemeld, dat te San Luis Potoci alles kalm was. Toch patrouillee ren soldaten door de straten en door mid del van vliegtuigen werd te Hacienda las Palomas, het .verblijf van generaal Cedillo bewaakt. President Cardenas heeft zijn in trek genomen in een bezitting op korten afstand- van de stad. Het ontwapenen van de aanhangers van Cedillo verliap normaal, de aanhangers van Cedillo boden slechts weinig tegenstand. Cedillo zelf heeft de Hacienda las Palo mas verlaten en heeft zich bij zijn partij gangers aangesloten. (-§-) Het is een onvergetelijk evene ment geworden voor muzikaal Zeeland. Men kan tegenwoordig het Concertgebouw orkest geregeld via de radio hooren, maar met alle respect voor het technisch won der dat zulks mogelijk maakte de ko lossale kwaliteiten er van leert men toch alleen kennen en ondergaan via den, na tuurlijken weg, als Zaterdagmiddag in Middelburg's Concert- en Gehoorzaal. De honderden de zaal was geheel gevuld die van de unieke gelegenheid wisten te profiteeren, hebben zonder den minsten twijfel dit fundamenteele verschil tusschen middellijk eri direct contact als een zeer wezenlijk ding on derkend (voor zoover ze dan uiteraard het orkest al niet eerder onmiddellijk hoorden en het dus reeds wisten). Er is eigenlijk van een concert als dit bitter weinig te zeggen. Men kan tegen over het verhevene maar het beste zwij gen. Die er waren hebben woorden, wel ke iets daarvan zouden weergeven, niet van noode; en hun die er niet waren, kun nen deze woorden alleen maar een ver standelijk en dus flauw en valsch begrip suggereeren. Het Concertgebouwor kest is een vrijwel volmaakt instrument. Dat is een ontzaglijke bewering, maar wat voor beteekenis kan ze hebben, als men die volmaaktheid tegelijkertijd niet werkelijk luisterende ondergaat. Er is geen enkel woordelijk mediair, dat iets kan bijbrengen van de wonderlijke span ning die in den muzikalen mensch ont staat, als hij de erste symphonie van Beethoven hoort spelen, zooals die Zater dagmiddag gespeeld werd. Dat was Beet hoven, is er gezegd. Inderdaad, maar de symphonie kan even goed anders vertolkt worden en dan is het ook Beethoven. Het komt er, gelooven wij, niet op aan, wel ke, wat voor Beethoven men precies hoort, het komt er op aan, of men door mid del van dezen of genen Beethoven 't eeuwi ge groote raadsel, dat in alle kunst ver borgen zit, beleeft. En die beleving was er in de verklanking van het Concert gebouworkest van de eerste tot de laat ste noot. Wij voor ons vermogen dezelfde rede neering echter niet op touw te zetten ten aanzien van Mahler. Deze componist kan ons niet de sensatie van het waarachtige kunstgenot schenken. Maar zooals het Concertgebouworkest zijn vierde sympho nie speelde! Kolossaal. Daardoor werd men toch onophoudelijk sterk geboeid en met de eigenaardige eerbied, welke het meesterschap in alle omstandigheden te voorschijn roept, vervuld. To van der Sluijs zong de sopraan-solo in het vierde deel. Zij is een begenadigd zangeres: haar stem van superieure kwa liteit, haar voordracht beheerscht bezield: en achter dat alles ontdekt men de bron van den geest, waaruit het verhevene welt. Meer nog dan met Mahler heeft zij ,ons haar grootheid doen ondergaan met Schubert: „Der Hirt auf dem Felsen", zij dit dan een compositie, waarin senti ment schuilt, dat onze tijd eigenlijk niet meer au sérieux kan nemen. Zoo'n prach tige vertolking, als er Zaterdagmiddag van gegeven werd, liet intusschen nauwelijks toe, dat men zich dit realiseerde. Rudolf Gall, die de solo-clarinetpartij speelde, droeg hiertoe ook het een en ander bij. Prachtig, prachtig was het, wat hij deed. Een toon en een voordracht, die ver- eenigd den luisteraar diep in de ziel gre pen. Maar laten wij dit niet vergeten, dat zul ke genialiteit een gave is, een gave, waarmee de Schepper aller geesten U heeft toegerust." Spr. bood tenslotte den grooten dirigent uit naam van het Zeeuw- sche Comité, dat het concert organiseerde, een fraaie krans aan. Prof. Mengelberg heeft de toespraak, verrast blijkbaar door den toon er van, beantwoord ook met een geestig en daar na een ernstig woord. „Ik heb eerder hul- digings-speeches" aangehoord, zoo onge veer drukte hij zich iSt, maar dit gaat dieper. Uw burgemeester is ook een kun stenaar. Anders zou hij zoo niet hebben gesproken. Genialiteit, talent, is inderdaad een gave Gods, en dan een gave, welke de mensch groote plichten oplegt". Over dit laatste weidde spr. vervolgens nog even uit, er daarbij den nadruk op leggende, dat kunst een zaak is, die niet aanklopt bij het verstand, maar bij de ziel. Ten slotte eindigde spr. met de verklaring, dat het Concertgebouworkest altijd bereid zal zijn, opnieuw naar Middelburg te komen, een verklaring, welke met een donderend applaus werd ontvangen. Ach ja, maar de realiteit! Het is geen geringe zaak geweest, dit concert te or- ganiseeren. Het Zeeuwsche Comité, dat er zich mee belastte, komt den hartgron- digen dank toe van geheel muzikaal Zee land. Het heeft echter, wij mogen dat hier nu wel zeggen, ervaren, dat de moei lijkheden, vooral de financieele', bijna on overkomelijk waren. Rest ons tenslotte nog te vermelden, dat het concert geopend werd met het Wilhelmus, dat de aanwezigen staande meezongen, dat To van der Sluijs een rui ker rozen kreeg, en dat de volle zaal tel kenmale de phenomenale prestaties met een ovatie heeft gewaardeerd. In de pauze gaf burgemeester Fernhout een geestige oratorische solo ten beste. Bij ontstentenis van den Commissaris der Koningin, die tot zijn grooten spijt niet aanwezig kon zijn, was den burgemeester het voorrecht ten deel gevallen, zooals hij het zelf uitdrukte, om prof. Mengelberg het orkest en de soliste, de dank van mu zikaal Zeeland over te brengen. Spr. her innerde aan de aanleiding tot de tournee; welke het orkest door het land maakt het vijftigjarig bestaan van het Concert gebouw, sprak bij wijze van verzuchting uit, dat wij Mengelberg hier nu eindelijk eens in ons midden mochten hebben, met een grappige varia'tie op het „beter laat dan nooit" en sloeg toen een ernstiger accoord aan: ,Gij, prof, Mengelberg weet U in ons vaderland omringd van een dankbaar volk, tot welks hart gij zqt door gedrongen dank zij Uw geniale kunst WIE ZIJT GIJ? M. de R.! Met schrik heb in uw blad van 18 Mei gelezen. Het ingezondene „Politiezaken" Seed me pijn en ik heb me afgevraagd: is het werkelijk zoo, dat ik op kom voor een categorie van menschen, die het niet waard zijn n.l. Rooversbende, dieven en diefmaat- jes etc. (niet veel moois, geen moordenaars er bij). Op het geschrevene wil ik niet verder ingaan. Wat toch is het geval? In den Raad vroeg ik medewerking van den toenmaligen burgemeester om verlen ging van de bepaling: Het is verboden om na één uur na zons ondergang met een boot te varen volgens art. zoo en zooveel en dit te brengen op twee uur na zonsondergang. Want als des winters 's avonds de versche melk om half vijf uit de koe is en er vragen 100 h 200 schippers om bedoelde melk, mag deze niet met een boot aan boord worden gebracht. Zoo ook het verzoek in den Middelburg- schen Raad voor de banketbakkers. Zie daar het conflict, ik moest zwijgen! Het is nu uitgegroeid tot een haat die niet te overbruggen is, zoo ook deze week toen ik terechtstond, waarvoor ik ben vrij gesproken. De Rechter was een man op de rechte plaats! Nu is naar voren gekomen de Wemel- dingsche vraag: wie is de schrijver van bedoeld stuk in uw blad van 18 Mei? Wie kan zulk een beleediging voor de 30 a 40 kanaalkooplieden neerschrijven? Niet een vriend! We hebben ook nagegaan de enkele vrienden van De Jong. Na veel wikken en wegen werd er vermoed en was daarin zichtbaar het portret en woordenstijl van De Song zelf! Want niemand spreekt zulke woorden. Ge moet weten, dat na de mobilisatieja ren mij slechts een benzinezaak bekend is en geen processen-verbaal van diefstal is gevallen 1918—1938, alzoo 20 jaar. Wel weet ik na ervaring dat de sluis een on geregeld, zeer moeizaam leven geeft, doch dat zegt nog niet, dat het een rooversgende, dieven of diefmaatjes izijn. Onze vraag is nu, schrijver zegt a.u.b. uw naam, schrijver geeft a.u.b. uw open hartigheid; schrijver, laat ons niet in de vermoedens dat we verkeerd zijn en deze mogen wegnemen. Schrijver, weest oprecht! Met open vizier. Geef ons uw naam. Hoogachtend, Joh. Ruissen. Exporteur en Raadslid. Wemeldinge, 20 Mei 1938. r chi der bie<H hel heil pa£ VOO mai sch gevgfl He poll en ervl Hie ove anc Hiel acl hei veel var doel geel we bes ont na: ze I tuil lijd ste ïl der peil acll acl sni;l will eerl mei is 'I Kiel te I zor boi I gel bijl kin en I nat derl koi r zen bedl 100 ave rei voel dei geil af I do< zag ha:l terl 'dar gew mcl hol ge« bed geil vril wal deil spil veil M ev(l ooil dit dicl hoJ dir| neil mcl lij* voJ fen me he][ eei

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2