RECHTSZAKEN. duidelijke taal. in 't kielzog van de week. FINANCIEELE BERICHTEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Middelburgs nieuwe. Politieverordening. DE GOUDDIEFSTAL IN HET MARKTBERICHTEN. De liberale vrijzinnig-democraten moeten met de vrijzinnige en de mocratische liberalen één poli tieke partij vormen, meent Cha- rivarius. Men weet, hoe onze opvatting is ten aan- de noodzakelijkheid van één libe- zien Dgrtij tusschen de sociaal-democratie T de christelijk-historischen, de roomsch- katholieken en de anti-revolutionairen. Vlak na de verkiezingen hebben wij, met ve]e anderen, getracht het dien kant uit te sturen; de tijden zijn gebleken, schoon 't zoo schoon scheen, daarvoor toen nog niet vol doende rijp te zijn. Maar de gedachte zet toch door; het gevoel, dat het toch eigenlijk verkeerd is de krachten over twee betrek kelijk kleine partijen te versnipperen, neemt toe en blijft bestaan, ook bij degenen die, gelijk wij, op dit oogenblik het gevoel heb ben dat een formeele samensmeltingspoging wellicht nog geen onmiddellijk succes zou hebben. Een merkwaardige uiting van deze ge dachte troffen wij dezer dagen aan in „Het Vaderland". Deze pennevrucht is van den heer G. Nolst Trenité, beter bekend als Charivarius in zijn rol van ziftenden, som wijlen muggeziftenden, taalzuiveraar en, bij een geringer aantal Nederlanders, als de droogkomieke om-dichter van Schopen hauer e.d. Het schriftuur heeft den vorm van een „Open brief aan den secretaris van den Vrijzinnig-Democratischen Bond". Deze had den heer N. T. namelijk gevraagd, of-ie geen lid van den V.D.B. wilde worden. Het antwoord luidt aldus: „When wil this beautiful party be ready to receive its adherents? How long, O Lord, how long?" (Shaw, Saint Joan Epi logue ten naaste bij.) Ik ontving uw uitnoodiging tot lidmaat schap. Als er geen Liberale Partij bestond, was ik lid van uw vereeniging, want uw partij is een liberale groep en daar hoor ik bij. Wat deze twee groepen onderling onder scheidt is in vergelijking met wat haar van andere scheidt zoo onbelangrijk, dat zij zich moeten vereenigen, liever vandaag dan morgen. De besturen hebben, dunkt me, tot taak aan die vereeniging te werken dag en nacht. Alle andere politieke werkzaam heden moeten daarvoor uitgesteld worden. Vormt een groote sterke liberale partij. Nu. Dagelijks gaan er honderden verloren; ik bedoel niet zoozeer guldens als wel men sehen. Wat moeten de vrijzinnige jongelie den, die de maatschappij binnentreden, den ken? Zij voelen zich verwant aan beide par tijen, weten niet welke te kiezen en ver mijden beiden, gelijk de ezel de schelven. Zij aarzelen. Aarzeling vertraagt en belem mert. Men bezielt alleen een geest van bur gerplicht, vrijheid en vooruitstreving en nu worden zij in hun wankeling gemakkelijk opgezogen. Waarheen? Naar de groepen die luid ver kondigen de vooruitstrevende te zijn: de C.P., de N.S.B. en de S.D.A.P. (alfabetische volgorde geen voorkeur). Deze partijen gedijen door onzen broedertwist. In elk dier groepen bevinden zich vele geestverwanten van mij, die daar verzeild zijn in de periode van aarzeling, door onze tweedracht ver oorzaakt. Vonden de jongelieden één groote sterke vrijzinnige partij, dan zouden zij geen vertragende belemmerende aarzeling ken nen. en de kracht der zuiging zou verzwak ken tot die van een sigarettenhaaltje. En de duizenden oudere vrijzinnige partij- loozen, die aangetrokken zouden worden tot een krachtige partij Ik bedoel de liberalen die niet aan politiek doen. Zoo noemen zij het, met den daarbij behoorenden glimlach. Niet aan politiek doen beteekent stemmen op een tegenstander. Alle niet-vrijzinnigen doen wel aan politiek, dat is: zij stemmen op geestverwanten, zeker, en zonder bij zondere beoordeelingen of overwegingen. Dat is hun kracht en onze zwakheid. Ik bedoel die onnoozele liberalen, die op Colijn gestemd hebben, omdat hij de sterke man was, en beteuterd kijken nu ze zien wat ze teweeg gebracht hebben: de uit stooting van hun geestverwanten Oud, Lidth en Slingenberg, en het herstel van de cleri- cale coalitie. Ik bedoel die gedachtelooze liberalen, die op C.H.-en gestemd hebben omdat dat zulke geschikte menschen zijn, heusch niet zoo erg als die antirevolutionai ren. Ik bedoel die gemelijke liberalen, die op N.S.B.-ers gestemd hebben, omdat die dan toch maar een eind zullen maken aan die naargeestige tweespalt tusschen partijen als de L.P. en den V.D.B. Het zijn er vele duizenden. Het zijn onevenwichtige lieden, dat is waar. Maar zij zouden hun evenwicht kunnen vinden, gesterkt door een groote partij, die eenheid is en eenheid toont. Zij zouden door verhelderende betoogen in hun éêne groote liberale weekblad opgevoed kunnen worden, ingelicht, recht gezet en recht gehouden. Wij, vrijzinnige democra tische liberalen en liberale vrijzinnige de mocraten, jagen hen nu door onze roeke- looze tweedracht naar den overkant. Wat een kracht zou de partij hebben die alle hberaal voelenden vereenigde. Wanneer zal ueze schoone partij gereed zijn haar aan hangers te ontvangen? e groote bladen van Nederland zijn li- Die w°rden dus door de meeste ecterlanders met plezier gelezen. Als nu al .y®r^ehjk liberaal denkenden in één P 'J kwamen, zou die dan niet dubbel zoo r°,,a]n als de V.D.B. en de L.P. samen? 7.111 1 Beest leeft en zal leven. Er zuuen weldra misschien geen liberalen meer karda dezer dagen. Hij had even fl,Kunnen zeggen: er zullen weldra mis- n geen menschen meer zijn. ,ze verdeeldheid is de kracht der te- srnr,tan rs' ®ie kruipen wel bijeen met liberal van meening. Er zal onder over hen verschil van inzicht bestaan voor. De Punten, daar zijn ze liberaal politiek en6n^,eid. in het adogmatische, overtuigd, fat *ienstig" De vrijzinnigen zijn baseerd zijn 0n st?atkunde niet moet ge- negatief in schii6enig dogma. Dit beginsel, zoo overheerschena611 positief inderdaad,is aanhangers in één ho'angrijk dat het alle eenigen. Het doet ™artii behoorde te ver- bepaalde wetten of n16t toe of men over denkt. Stem voor of uiten verschillend Ingeeft. Jjj voor dit wewnaar je hart je Goed, we stemmen veS^1*7 Ik tegen" Het oordeel over personen, handelingen, toestanden is zoo nauw verwant, dat zij in belangrijke zaken altijd eenstemmig kunnen en zuüer -mn. Toch verzwakken zij zich door verdeeldheid. Te allen tijde heeft elke politieke ver overaar zijn zegen te danken gehad aan de verdeeldheid zijner tegenstanders. Deze eenvoudige waarheid moet iedere V.D. en iedere L. beseffen en eiken dag overdenken. Hun vereeniging zal de grootste slag zijn voor de drie bovengenoemde partijen. Ik moet mij abonneeren op „De Vrijzin nig-Democraat" vindt gij. Waarom? Ik lees met instemming „De Vrijheid". Moet ik dat blad nu afschaffen, „De V.D." nemen? Die zal mij ook zeker wel behagen. Maar deugt mijn blaadje dan niet? Strekken zijn arti kelen tot schade van het vaderland? Vindt Oud Lith zoo verderfelijk en Lidth Oud? Ik zal u eens wat zeggen, Eigenzinnig- Democraat, maar de Liberaal mag het ook in zijn zak steken. De grootste belemmering tot aaneensluiting is de waardigheid. Wij mogen geen weigering riskeeren. Dat ge doogt onze waardigheid niet. Wij kunnen niet beginnen. Ik vrees dat de liberale vrij zinnige democraat dit zal antwoorden. En de vrijzinnige democratische liberaal zal wel precies hetzelfde zeggen. Ook op dit punt zijn zij het dus eens. Maar Schopenhauer heeft ons geleerd dat dit begrip alleen sym pathie verdient, opgevat als het rijmwoord, als een aardigheid. „Hetgeen de menschen van de dieren [onderscheidt Is, zegt de democraat met trots, hun [waardigheid Ik heb voor deze stelling weinig [sympathie, Tenzij opgevat als grap of ironie." (Klusjes en Kliekjes, naar Schopenhauer, door Charivarius. Ik heb met permissie van den dichter het woord democraat ingeplakt.) Een grap. Maar een griezelige grap. De waardigheid heeft in de wereld meer kwaad gesticht dan eenige andere deugd. Wie durft? Wie durft zijn waardigheid af te schudden en te streven, nu dadelijk en eiken dag, onwaardig en wel, naar toenadering, vereeniging? Ik weet wat gij zult antwoorden en de L. ook - een tweede punt van overeen stemming. Gjj zult rnjj alles toegeven en eindigen met de opmerking, dat de tijden er nog niet rijp voor zijn. Dat is de term. Die uitdrukking vindt men steeds waar over deze zaken gehandeld wordt. Het is de kom- fortabelste zin van onze taal. Hij vergemak kelijkt het leven aanmerkelijk. Als ik rnjj 's morgens in mijn bed nog eens omdraai, hoewel ik eigenlijk op moest staan, mompel ik: de tijd is er nog niet rijp voor, en slui mer in. De tijden nog niet rijp? De tijden zijn rijp, overrijp, zoo rijp, dat ze haast rot zijn. Wie verlost ons van de waardigheid en de rijpe tijden? Eén partij, één blad, één bestuur, heil Thorbecke? Het vraagstuk is zoo eenvoudig, dat het nog wel geruimen tijd zal duren eer de oplossing gevonden wordt. How long, O Lord, how long? Met belangstelling en instemming las ik uw boekje „Wat de Vrijzinnig-Democraten willen. Dat wil ik ook. Als vrijzinnige demo craat ben ik het volkomen eens met de Vrijzinnig-Democraten en daarom blijf ik Liberaal. G. Nolst Trenité, Haarlem, April 1938. N.V. The Vitrite Works te Middelburg. In de Vrijdagmiddag gehouden vergade ring van aadeelhouders van de N.V. The Vitrite Works werden de balans en de winst en verliesrekening over 1937 goedge keurd en het dividend bepaald op 12 pet. De verkorte winst- en verliesrekening geeft de volgende cijfers aan: Credit: Te veel gereserveerde dividend en tantième belasting en betaalde afge schreven vorderingen 1996; bedrijfswinst 152.517; winst op verkocht metaal 189.377; rente 9438; dividend deelnamen 12.500; korting en koersverschil 4054. Debet: mindere opbrengst exploitatie deelnamen en afschrijving op dubieuse de biteuren 606; algemeene onkosten 49.373; Verlies op Deelnamen 29.040; Reserve voor diverse en bijzondere doelein den 141.609; afschrijving op de gebouwen 8728; idem op de inrichting 29.720; Do tatie pensioenfonds 18000; dotatie onder steuningsfonds 6824; Gratificaties 6650; dividend (12 pet.); tantièmes en belasting 76.194; Ter beschikking van de algemeene vergadering van aandeelhouders 3137. De verkorte balans geeft aan: passief: aandeelenkapitaal 1.208.000; Reservefonds 241.294; reserve voor di verse en bijzondere doeleinden 147.792; pensioenfonds 372.916; ondersteunings fonds 549; Crediteuren 38.579; nog niet terugbetaald op aandeelen 500; onafge haalde dividenden 55; winst- en verlies rekening 149.254; Actief: ongeplaatste aandeelen 800.000; gebouwen en erven 87.287; inrichting 156.304; kantoormeubilair 2; grondstof fen en fabrikaten 196.820; debiteuren 116.261; kas en kassiers 457.565; effec ten 271.740; Deelnamen 72.960; oc trooien 1. In het hotel de Zwaan te Kapelle werd aanbesteed het herstel en de vernieuwing benevens het onderhoud tot 30 April 1939 van den zeedijk van den Calamiteuzen Willem Annapolder. Ra ming 5200. Inschrijvers: H. A. Claessen te Zaam- slag 5900; J. van 't Hof, Hoek bij Neu zen 5690; L. Krijn, Walsoorden 5655; Johs. Verheijke, Ellewoudsdijk 5625; G. M. Bruel, Goes 5600; Alf. Warrens, Ossenisse 5540; P. de Regt, Terneuzen 5490; Johs. van Vossen en W. van de Berg, Sint-Annaland 5490; Jos. Kindt en P. A. Warrens beiden te Ossenisse 5470; Jan Roskam, Sliedrecht 5460; L. van Boven, Ellewoudsdijk 5320; M. Hoogesteger, Wemeldinge 260; C. Wiskerke, Nieuwdorp gem. t-H.-Arends- kerke 5190; P. Andriessen, Walsoorden 5190. Gunning wordt aangehouden behoudens goedkeuring van Ged. Staten, „Fruit-automaten" Waschgoed aan de lijn Banken en uithang borden Prikkeldraad en vlag gen Fotografeeren en gefoto grafeerd worden Badiohinder Vuurwerk en IJscoman Losloopende honden en zedeloos ontkleede menschelijke wezens. Nu de sinds menschenheugenis in revisie zijnde politieverordening door de fa briek (sit venia verbo) is afgeleverd, is het wachten nog slechts op den Rijkskeurmees ter: hecht die er zijn nihil obstat aan, dan kan de verordening afgekondigd worden en dan treedt zij, misschien tegelijk met de nieuwe organisatie van de politie in wer king. Wat zal er nu uit dezen hoofde voor het publiek hoofdzakelijk veranderen? zoo vroegen wij den commissaris vein politie in een tweede persgesprek, hetwelk wij kort na het vorige, over de reorganisatie, met den heer Fontijne hadden. Heel wat meer dan ik u den vorigen keer kon zeggen! Maar toch is natuurlijk niet alles nieuw; veel van wat er aan goeds in de oude verordening stond is gehand haafd, en bovendien zijn veel bepalingen op nieuw geredigeerd, hetwelk voor politie en justitie wel wenschelijk was, maar waar van het publiek toch weinig merkt. Wat merken we dan, in hoofdzaak, wèl? Laat ik u, zoo van voren naar achteren de nieuwe verordening doorloopende, daar van een en ander opnoemen. Daar hebt u bijvoorbeeld de zoogenaamde „fruit-auto- maten" in café's, waaraan werkloozen en zoo hun geldje konden vergokken. Dat is nu aanstonds finaal uit. En dan: het on smakelijk waschgoed te drogen hangen op den openbaren weg, of zichtbaar van den openbaren weg. Dat mag voortaan ook niet meer. Ook niet als er een openbare weg langs een achtertuintje loopt? Natuurlijk zullen wij, in alles, en dus ook hier, met beleid en soepelheid en oor deel des onderscheids optreden, maar naar de letter der verordening is er geen twijfel mogelijk Zeer van belang is ook, dat men zich voortaan niet meer zonder noodzaak in portieken mag ophouden. Dat gedoe van jongens en meiden in portieken heeft on langs een winkelier hier ter stede nog een groote spiegelruit gekost. Wat voortaan ook ontzien moet worden, dat zijn de banken in de plantsoenen. Daar mag men nu nog alleen maar mee doen, waarvoor ze gezet z[jn: er op zitten. Uithangborden en andere zaken aan de gevels zal men voortaan alleen mogen aan brengen nadat daarvoor vergunning ge vraagd is. En wat er nu al hangt? Laten we hangen. Behalve misschien in een enkel geval, waarin dat schadelijk of gevaarlijk lijkt. Wat ook niet meer mag: prikkeldraad' afrastering aan den openbaren weg, tenzij 2 meter boven de straat. Teveel kleeren zijn daaraan al opengescheurd Gaat U eens in de Abdij kijken! Dat komt in orde! De vlaggenAls ze ten minste 3 meter boven het wegdek hangen, dan zijn ze over het algemeen buiten schot. Dan kijkt de politie er niet naar, behalve om zich er in te verlustigen misschien. Dit geldt echter niet voor vlaggen die aankondigin gen, mededeelingen of propaganda bevat tentenzij dat dit handelsreclame zij, als wanneer het, naar Raadsbesluit, weer wèl mag. En dan de fotografen. Beroepsfotografen mogen hun beroep op den openbaren weg voortaan niet meer zonder vergunning uit oefenen. Daar mee zijn toch zeker bedoeld de mannen die op straat zonder daartoe op dracht te hebben ontvangen, van voorbij gangers kiekjes maken (of pretendeeren te maken) en die dan trachten den aldus ge nomen argeloozen voorbijganger aan te pra ten? Inderdaad. Die hebben we op het oog. Bona fide persfotografen en andere hier gevestigde fotografen die zoo maar ereis een foto van iets op straat maken, krijgen natuurlijk ook zoo maar een permanente vergunning en dan hebben ze niet den min sten last. Dit wat fotografeerders betreft. En nu de te fotografeeren lieden, m.a.w. de veel besproken en veelbeschreven Arnemuidsche vrouwtjes cum annexis. Daarvoor geldt geen vergunningsstelsel,: ze mogen zich ook voortaan beschikbaar stellen voor vreem delingen om er derzelver kiekwoede op bot te vieren. Maar wat ze niet mogen is dit: ze mogen zich niet opdringen, ze mogen niet vragen om een belooning, en als ze een fooitje gekregen hebben, dan mogen ze op geen enkele manier probeeren meer te krij gen. M.a.w.: ze moeten zich behoorlijk ge dragen zonder aanstoot te geven aan land genoot of vreemdeling. Vervolgens is ook een tamelijk ingrijpen de en m.i. zeer noodzakelijke en nuttiget nieuwe bepaling: die tegen radiohinder. Binnen noen buiten, met open noch met gesloten ramen mag men voortaan zijn buren met radio-lawaai hinderen. Ook mag vuurwerk voortaan niet aan jongens onder de achttien jaar verkocht worden. Gevonden voorwerpen moet men voort aan binnen de 24 uur bij de politie aan geven. De IJscoman mag door de week en Zon dags op z'n belletje tinkelen, mits-ie maar niet in de buurt van kerkdiensten hinder veroorzaakt. Losloopende honden moet men nu ook op passen, tenminste des nachts tusschen 11 uur en des ochtends 5 uur. Wat er dan zwerft wordt opgepakt en men loopt de kans, als men Fikkie of Pukkie een nacht onbeheerd op straat laat kuieren, dat-ie z'n leven snel beëindigd ziet! Zwemmerödat weet ik nog niet pre cies, wat de Raad daar nu uiteindelijk van gemaakt heeft. Daar moet ik den officiee- len tekst nog van afwachten. Des Donderdags mag men overdag van 11-5 uur niet meer met fietsen tusschen de kramen op de markt rijden; dat is nekbre- kend gevaarlijk. Ook mag men de fietsen dan niet meer tegen den rand van het ver- In hoogcr beroep. P. B„ 51 jaar, koopman te Vlissingen, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Middelburgsche rechtbank van 6 Mei, waar hij wegens oplichting is veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf. TANDHEELKUNDIG INSTITUUT TE UTRECHT. Zware straffen geëischt. Gisterochtend stonden voor de Utrecht- sche rechtbank zeven verdachten terecht, die betrokken waren bij de geraffineerde gouddiefstal, welke in den nacht van 22 op 23 October gepleegd werd in het tandheel kundig instituut aan den Jutphaascheweg te Utrecht. Het vooronderzoek heeft vele maanden in beslag genomen. De officier van justitie had twee dagvaardingen opgesteld, de eene tegen de dieven, drie beruchte inbrekers, de 27-jarige schoenmaker C. N. uit Amster dam, de 26-jarige chauffeur D. J. v. d. S. en de 34-jarige L. de G., beide zonder vaste woon- en verblijfplaats en voorts tegen den 39-jarigen Utrechtenaar J. M. en den 28- jarigen student B. N. wegens het geven van inlichtingen en medeplichtigheid; de andere dagvaarding is uitgeschreven tegen de he lers I. Z. en den Amsterdammer M. G. be kend o.a. uit de Nijenrode-affaire als een der verhuizers. Uit het vooronderzoek is gebleken, dat de diefstal geheel in elkander is gezet door een Amsterdammer, zekeren B„ die in vele beruchte diefstallen de leiding heeft gehad, doch zich steeds zelf op den achtergrond houdt, zoodat de politie geen vat op hem kan krijgen. Bekend is, dat hij een deel der Amsterdamsche onderwereld regeert. De 23-jarige student B. N. werd door zijn kost baas met dezen beruchten Amsterdammer in kennis gebracht. Gebruik makend van verschillende mededeelingen van den stu dent werd door den bendeleider een plan de campagne opgezet. Alles werd nauwkeu rig voorbereid. Om het den uitvoerders van dezen diefstal zoo gemakkelijk mogelijk te maken, verstrekte de student een kaart van het tandheelkundig instituut, terwijl later de heler Zw. zich in het instituut liet behandelen om op deze wijze een goede basis te krijgen voor de kraak. Op het gun stigste oogenblik, eveneens aangeduid door den student, hebben de dieven hun slag ge slagen. Dit geschiedde op een tijdstip, dat de studenten hun werkstukken zouden te rugkrijgen. Voor een groote waarde aan goud werd door de dieven gestolen. De diefstal was zóó goed opgezet en zóó geraffineerd gepleegd, dat de Utrechtsche politie bij deze inbraak aanvankelijk voor een raadsel stond. Er was met de groot ste voorzichtigheid te werk gegaan, zoo dat geen enkel spoor werd gevonden. Het was de Amsterdamshe recherche, die door iouter toeval op het goede spoor kwam. De heler Zw. werd voor een andere zaak een paar dagen na den diefstal te Utrecht in een van de' Amsterdamsche café's ge arresteerd. Op hem werd een klomp goud gevonden, waarvan hij de herkomst niet kon aangeven. Het duurde evenwel nu niet lang meer of spoedig kwam de recherche meer te weten. Verschillende arrestaties werden verricht, vooral toen de eerste ar restant een volledige bekentenis had afge legd. Alle verdachten hebben inmiddels een volledige bekentenis afgelegd, zooda de diefstal volkomen is opgehelderd. Het gestolen goud ter waarde van ongeveer f 10.000 is geheel achterhaald kunnen wor den. Een gedeelte ter waarde van 750 was inmiddels reeds verkocht. Als bijzonderheid dient, dat de hoofd man in deze beruchte zaak oorspronkelijk 6 andere leden van de Amsterdamsche on derwereld had aangewezen om het plan uit te voeren. Daar deze mannen op het gunstige oogenblik, dat de diefstal zou moeten plaats vinden met een andere in braak nl. in Zeist waren belast, moest een hulpploeg, die thans terecht staat, in springen. De officier van justitie eischte tegen de drie inbrekers, C. V., D. J. v. d. St., en L. de G. vier jaar gevangenisstraf. Tegen den Utrechtenaar J. M., den kostbaas van den student, drie jaar en tegen den student zelf, B. N., een jaar. Vervolgens was de beurt aan den heler. De 48-jarige M. G„ die in zijn Amsterdamsch dialect en met radheid van tong licht trachtte te brengen in de duistere zaak, bij de rechtbank de overtuiging te vestigen, dat hij niet uit winstbejag in connectie was gekomen met de inbrekers. Volgens hem had hij het goud in ontvangst genomen, uitslui tend ter wille van zijn vriend en weldoe ner, den onbekenden hoofdman W. B. De officier van justitie eischte tegen dezen verdachte twee en half jaar gevangenis straf. Tenslotte eischte de off. van justitie te gen I. Z. twee jaar en tegen W. L. 2% jaar gevangenisstraf. Uitspraak in alle zaken 31 Mei. Middelburg, 20 Mei. Groenten- veiling. Spinazie 2—7 c„ Postelein 8 12 e.; Moskrul 1113 c.; Zuring 25 c.; Koolrapen 2% c.; Prei 79 c.; alles per kg. Peen 815 c.; Selderie 2%4% c.; Rabarber 312 Radijs 12 c.; Ram menas 12 c„ alles per bos; Bloemkool 322 c.; Kropsla 1 c.; Komkommers 613 c. alles per stuk. Aardappelen: Bevelanders 1.281.31; Zeeuwsche blauwe 1.711.85; Zeeuwsche bonte 1.63; Poters 1.041.15 alles per 25 kg; nieuwe 1527 c. "per kg. Bloemen: pioenen 2428 c.; Narcissen 3%5 Va e.; Tulpen 10 c.; Lupienen 5 c.; alles per bos. Spirea's 2238 c.; Gerani ums 8 c.; beide per pot; Aardbeien 1348 c. per doos; en 3052 c. per pond; Roode Bessen 26 c. per doos; Perziken 12 c. per stuk; Tomaten 2430 c. per kg. hoogde gedeelte van het Marktplein zetten. En de zedekwetsende kleedijdat is een moeilijk artikel. Wp zpn zeker voorne mens hierin met takt en beleid en omzich tigheid op te treden. Maar Middelburg is ten slotte een stedelijke samenleving en geen badstrand, nietwaar? Wie heelemaal buiten de schreef gaat, die of dien moet dat maar aan het verstand gebracht worden! Men zegt, dat alles went. Vandaar vermoedelijk, dat de invoering van den zo mertijd, die in het nabije verleden de va- derlandsche samenleving, maanden achter een, in twee zeer vijandige kampen placht te verdeelen, niet meer gepaard gaat met de hartstochten, die o.a. meneer Braat tot aanzienlijke hoogten wist te doen oplaaien. Zonder eenig misbaar hebben we ditmaal den grooten wijzer van de klok een extra ronde laten maken; zonder mopperen heb ben we ons een uur minder nachtrust ge troost; verheugd hebben wij den eersten zo merdag zich een uur later in de donkere sluiers van den nacht zien wikkelen. En verbaasd hebben we ons afgevraagd of het inderdaad nog maar enkele jaren geleden is, dat het geheele land zich opwond over de vraag of we aan de klok mochten ko men of niet, over de kwestie of de koe dan wel de mensch recht op het meeste zonlicht had Zonder opzienbarende handelingen hebben wij den zomertijd binnen gehaald, en nieuwsgierig hebben wij zitten kijken hoe tante Spoor op het verzetten van den klok- ke-wijzer zou reageeren. Want het kon toch, nietwaar? Doch het is zeer, zeer meegeval len. Als Ede er eens niet geweest was! Maar ook dit oord van den val heeft niet kunnen beletten, dat moeder Holland de kwieke tante, die zoo'n flinke vaart achter haar bedoelingen gaat zetten, goedkeurend op den schouder heeftgeklopt. Ook veiligheid en vrijwel feillooze organisatie wennen. Bü uitzondering mag echter toch wel eens ge constateerd worden, dat de wöze waarop men in Utrecht de beloften, in het spoor boekje vervat, nakomt, van knappe orga nisatie en van groote verantwoordelijkheid getuigt Ook aan kabinetswijzigingen schijnt de mensch te wennen. Althans als ze in Bel gië plaats vinden. En daarom zal straks niemand er zich over verbazen, als 't met Spaak op den duur toch ook spaak loopt. En dat in het Derde Rijk de niet-Arische ingezetenen nu zelfs ook nog aansprakehjk worden gesteld voor het nijpend tekort aan uien, wordt in verband met de vele uien, die de Duitschers het buitenland de laatste jaren hebben voorgezet, ook buiten Duitschland niet eens meer vreemd gevon den In het stuk Nederland, gelegen tus schen de Westerschelde en België is men gewend, door de meer Noordelijk wonende landgenooten te worden vergeten. Toch schijnen de bewoners dier streek zich den laatsten tijd door die vergeetachtigheid vrij onbehagelijk te voelen. Want elk stuk land, dat op de veiling komt, geraakt in handen van Belgen en Franschen, die hun bewege lijke frankskes bij voorkeur in vasten Zeeuwschen grond gaan beleggen. Een kwart van den Zeeuwsch-Vlaamschen bo dem is reeds het eigendom van buitenlan ders; de Zeeuwsch-Vlaamsche industrieën van eenige beteekenis worden, op twee na, met buitenlandsch geld gedreven, en het Nederlandsche kapitaal, dat niet weet waar naar toe, blijft huiverig van het Schelde- water. Het is te hopen, dat de Zuidelijke Zeeuwen met dat al niet te zeer aan het geluid van de Belgische munt gaan wen nen Jef Last, die zich zelf aardig wat last heeft bezorgd door in Spanje soldaatje te spelen, kon aan het verlies van zijn Neder landerschap niet wennen. Noch aan het in terieur van de marechaussee-kazerne in Zundert. Zoodat de regeering hem toege staan heeft zich in de hoofdstad te vestigen totdat zij inzake dezen Last-post haar ziens- wijze zal hebben bepaald. En de samenle ving heeft weer een aanleiding tot gissen, een onderwerp van gesprek. Of Jef Neder lander is of niet. Een troost is, dat, als hö 't niet is, de Eerste Kamer in het verloren gaan van een landgenoot, op groote schaal heeft voorzien door dezer dagen welgeteld 600 versche vaderlanders te installeeren Zomertijd is plannen-tijd. De vader- landsehe V.V.V.'s gaan zich roeren, en door de lage landen fladderen ontelbare kleu rige folders. De jacht op den toerist is ge opend; de munitie kan niet op. Wonderlik hoeveel schoone gemeenten we toch rpk zijn, en prettig weer te kunnen ondervin den hoe de menschen in al die gemeenten zich beijveren om ons die schoonheid deel achtig te doen worden. Bosch, zee en hei dingen naar onze gunsten, zoodat het ook dit jaar moeilijk zal blijken te voren de richting van onze vacantie-schreden te be palen. Temeer daar over eenige weken, als de vaderlandsche ontspanningsoorden het hunne hebben gedaan, het buitenland nog eens onder schot gaat nemen. Geraffineerd en speculeerend op onzen zin naar zuinig heid. Dat schot met de goedkoope benzine vanuit Frankrijk is U zeker niet ont gaan? Alles went. Maar toch kijkt het va derland elk jaar in Mei weer even verrast en een beetje eerbiedig naar de residentie als daar duizenden vrouwen uit alle oorden, in hechte formatie op sobere wgze haar vredesverlangen belijden. En ieder jaar op nieuw verbazen wij ons omstreeks dien tijd over de onthullingen, die het bureau van de statistiek steevast over ons trek-vermo- gen pleegt te doen. Want ruim 4300 milli- oen cigaretjes, U kunt er over denken zoo als U wilt, zijn toch waarlijk niet voor de poes Zullen we moeten gaan wennen aan inbrekers, die in koffers en postpakketten verpakt, onze woningen binnen dringen? Zullen we ons vertrouwd moeten maken met de gedachte, dat in de toekomst een groot aantal Nederlanders van hun 18en tot hun 24sten jaardag in werkkampen zullen wonen? En worden we weldra in deze lage landen zoo gewend aan ruiterlijke beken tenissen van gestruikelde overheden, dat we niet meer achterover zullen slaan van verbazing als na het vallen van een muur een gemeentebestuur zich krachtig op de borst beukt en: „Peccavi" roept? Kwartiermeester

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7