vicTona voor 1 CENT SIGARET TRIUMPH KRONIEK van den DAG. s*a,d ,e si"k« srSkXS; BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 21 MEI 1938. No. 119. het spook van het slot gotheborgh. Belangrijke verkoopen van Java-suiker. biscuit en chocola kunst en wetenschap. Nieuwe Spaansche perikelen. Sinds anderhalve week stokken de FranschItaliaansche onderhandelingen. Woensdag 11 Mei heeft het laatste onder houd tusschen Blondel, den Franschen zaakgelastigde te Rome en graaf Ciano den Italiaanschen minister van buiten- landsche zaken, plaats gehad. Daarna ver nam men alleen nog geruchten over moei lijkheden. Lord Perth, de Italiaansche ambassa deur te Rome, bracht de laatste dagen tweemaal een bezoek aan graaf Ciano. Het schijnt, dat deze visites verband hou den met de stagnatie in de Fransch-Itali- aansche besprekingen. Te Londen heeft men er belang bij, dat de Engelsch-Itali- aansche overeenkomst door een Fransch- Italiaansche als 't ware wordt aangevuld. Het is derhalve heel begrijpelijk; dat men daar ongerust is geworden en aan 't be middelen meende te moeten tijgen. Dit laatste werd weliswaar officieel geloo chend, maar een dergelijke ontkenning be teekent niets. Officieele dementi's sollen meestal met de waarheid. De stagnatie is, naar men te Londen aanneemt, een gevolg van de jongste ont wikkeling, of beter: gebrek aan ontwikke ling, in Spanje. Generaal Franco's offen sieven zijn voor de zooveelste maal weer eens vast geloopen. Toen de Engelsch-Ita- liaansche overeenkomst werd gesloten, zag het er naar uit, dat de Spaansche burger oorlog op zijn einde liep. De Engelsche regeering liet zich uit dezen hoofde vin den voor een regeling, welke rekening hield met een spoedige overwinning van Franco: met de belofte van Mussolini, dat hij onmiddellijk na die overwinning zijn troepen van het Iberisch schiereiland c.a. zou terugtrekken, nam ze genoegen, zij het dan, dat van de vervulling dezer be lofte de inwerkingtreding van het accoord afhankelijk werd gesteld. Op 't oogenblik is een overwinning van Franco echter lang zoo zeker niet meer. De linksche troepen bieden de laatste weken althans opnieuw met succes weerstand op vrijwel alle fronten. En daardoor dreigt de poli tieke speulatie, in het Engelsch-Italiaansch accoord neergelegd, in de war te raken. Het is duidelijk, dat de wassende weer stand der linkschen het resultaat is van nieuwe buitenlandsche hulp. De laatste weken moet er een zeer groote hoeveel heid modern oorlogsmateriaal te Barce lona zijn aangekomen: vermoedelijk uit Rusland en Frankrijk. Dit compenseerde het verschil in krachtsverhoudingen reeds voldoende, om voorloopig, den opmarsch van Francois troepen tot stilstand te brengen. Mussolini schijnt hierover zoo boos te zijn geworden, dat hij de besprekingen tus schen Blondel en Ciano heeft laten op schorten. Voor den Duce is het geval in derdaad om uit zijn vel te springen. Ter wijl hij een maand geleden de overtuiging kon koesteren, dat er een fascistisch Span je geboren stond te worden, lijkt het thans, of op zijn minst die geboorte nog maanden op zich zal laten wachten. En dat zou dan te wijten zijn aan Frankrijk en Rusland. Te Londen wordt gefluisterd, dat Mus solini als eisch aan Parijs gesteld heeft, dat er onmiddellijk een einde moet worden gemaakt aan de clandestiene Fransche hulp, ja zelfs, dat Frankrijk nog het een en ander meer zou moeten ondernemen, om een snelle overwinning van Franco te bevorderen. Een dergelijke eisch is dwaas heid. Frankrijk heeft allerminst belang bij een overwinning van Frano, de meer derheid van het Fransche volk voelt dat tenminste zoo. En zoolang Mussolini zich het recht aanmatigt het rechtsche Spanje te hulp te komen, kan hij moeilijk den Franschen hun hulp aan de linkschen ontzeggen. Wat hij wel kon is de Fransch- Italiaansche onderhandelingen in het zand te laten loopem en dat heeft hij dan ook prompt gepresteerd. Op zichzelf zou dat nog niet zoo erg behoeven te zijn, als hier mee de Engelsch-Italiaansche overeen komst maar niet op losse schroeven dreig- worden gezet. Dat is echter wel de gelijk het geval. De uitvoering van het accoord hangt ten nauwste met de ge beurtenissen in Spanje samen; Indien daar op het Iberisch schiereiland alsnog een keer in de ontwikkeling zou komen, Franco zonder nieuwe buitenland sche hulp niet in staat zou blijken,, de overwinning te bevechten, dan zou er weer een heele hoop ongemak kunnen ontstaan. Voor Engeland klemt dit alles hetmeest. Chamberlain zal met vrees en beven gadeslaan, dat de dingen zich niet ontwikkelen, zooals hij had meenen te voorzien. Vermoedelijk zal hij in zijn hart evenals Mussolini een zekere wrok voelen opkomen tegen de Franschen. Want al is John Buil veel minder gebrand op een fascistisch Spanje dan de Duce, zooals de dingen nu staan, heeft hij het meeste belang bij een snelle overwinning van Franco. Het zou interessant zijn te weten, of nu van Londen uit druk op Pa rijs wordt uitgeoefend, of dus Chamber lain den moed heeft, den Franschen het z.i. ongerijmde van wat ze niet laten kunnen, onder het oog te brengen. Dat zou dan de bittere ironie van een lam lendig stuk politieke geschiedenis kunnen worden. Finantieel economisch Oorspronkelijke detective-roman gg.j door John Simson. otMrfl, opeens richtte de zieke zich hoog aan aar bed. Zij zag den detective strak Komt'*!? ïn m b n kasteel!" zeide ze bits. ded°Jen?" Van in' Ik zaI me zelf wel ver" rvrieJid'^fn faan>" fluisterde Landhof zijn dokter 1; 00r- -Vergeet niet, dat de uokter eens gevraagd heeft kalm aan" te d0£n vooral niet te lang'" Gaoedy-"keer<le-ZiCh half »Goed.' zei hij dan. Trom!» meVr°UW Messing, dag mijnheer drie achter* fezwinden pas verlieten alle ter kaar de ziekenkamer. Eerst op het t™ een weinig tot kaw j?ortaaI kwamen ze ten zichzelf. De r^6' De officier was bui- alk-en/' rdf', niet ..Precies, commissarLr' ^f n aa °°tk!" "En het kan ook steigeren- a ft t0e' gisteren gezien. Kom, we "iin hlr be? T loten We M,orl .1" mer nu toch: is." ven hooren, of de „tijger" thuis Messing. de kamerdeur van Max ..Binnen!" weekoverzicht. Gedrukte stemming op de rub ber-markt. De petroleum- markt onder invloed der econo mische depressie. Wij maakten reeds melding van de ver laging der export-limites door de N.I.V.A.S. de verkooporganisatie der Java-suikerin- dustrie, die hierdoor officiëel haar prijzen heeft aangepast aan de op de wereldmarkt geldende prijzen, nadat zij dit reeds zonder ophef gedaan had voor de geringe hoe veelheden, die in de laatste maanden van de hand waren gedaan. De officiëele ver laging der limites heeft den afzet sterk ge stimuleerd. In enkele dagen tijds werd een flinke hoeveelheid ca. 70.000 ton, ver kocht en indien de verkoopen in dit tempo voortgaan, zal binnenkort de geheele suï- keroogst van het vorige jaar van de hand zijn gedaan, zoodat begonnen zal kunnen worden met de verkoopen uit den nieuwen oogst. Ook het tegenwoordige prijsniveau is voor de Java-suikerindustrie minder onbe vredigend dan men zou meenen op grond van de verlaging der exportlimites der N.I. V.A.S. met gemiddeld 1.80 per 100 kg. On danks deze verlaging immers ligt de gemid delde prijs voor export en binnenlandsch verbruik thans nog altijd boven den door- sneê-prijs, die voor den geheelen vorigen oogst werd bedongen, terwijl een groot deel van oogst 1937 reeds in den loop van het vorige jaar van de hand werden gedaan (Ingez. Med.) Onmiddellijk gaven ze aan die uitnoodi- ging gehoor. Achter elkaar marcheerden ze de kamer in. Max zat achter een groot bu reau ministre te schrijven. Hij keek wel even vreemd, toen hij het drietal zag bi- nenkomen, doch dadelijk toen hij hen her kend had, stond hij op en sleepte stoelen aan, die hij in een kringetje om het bureau zette. „Gaat u zitten!" verzocht hij hen en nam zelf plaats achter het bureau. „Waarmee kan ik u van dienst zijn?" „Vervelend geval nu weer met uw moe der!" begon Landhof. „Het is te hopen dat ze gauw beter zal zijn." „Omaakt u u daarover maar niet ongerust," knikte Max. „Moeder is altijd nogal kwiek geweest. Dat zal best gaan!" „Maarde dokter heeft toch een her senschudding geconstateerd, en een hersen schudding is nu eenmaal een hersenschud ding," praatte Landhof den esculaap na. „Ja, wat zou dat? Daar komt moeder heusch wel van bovenop. Haar hersens zul len wat van streek geweest zijn: waar schijnlijk een weinig in de war gebracht door mijnheer Trom!" „U vat 't nogal niet ernstig op, mijnheer Messing." „Niet ernstig, zegt u? Ja, dat kan wel uitkomen: het zal heel goed losloopen met moedèr." De officier keek de andere twee eens aan. Overweldigend was het medelijden niet, dat de eenige overgebleven zoon met zijn moe der had. Max was beslist niet het type van weekhartigheid, maar een klein beetje meer medegevoel had toch wel van hem verwacht kunnen worden. In ieder geval tegen de destijds geldende bijzonder hooge prijzen. Tenzij de nog te realiseeren betrek kelijk geringe hoeveelheid een aanzienlijk lageren prijs mocht bedingen dan de thans geldende wat weinig waarschijnlijk is, zal de gemiddelde opbrengst voor oogst 1937 aanmerkelijk hooger worden dan in het voorafgaande jaar. De Java-suikermijen hebben hiermede bij het opmaken van hun exploitatie-re kening echter reeds rekening gehouden. Zoo deelt de Javasche Cultuur Mij. in haar jaarverslag mede, dat bij de berekening der exploitatie-winst de opbrengst van oogst 1937 is aangenomen op 5.50 per quintaal superieur. Aangezien zij verwachtte, dat het nog onverkochte deel van dezen oogst minder zou opbrengen, wenscht de directie 125.000 te reserveeren tegen verlies op den voorraad. Mocht het geheele restant echter verkocht kunnen worden tot de thans geldende prijzen, dan zal deze reser veering overbodig blijken te zijn geweest. Hoe belangrijk de positie, der Java-suiker industrie verbeterd is, blijkt wel daaruit, dat de Javasche Cultuur, die het vorige jaar een verlies leed van 875.689, dit jaar een exploitatie-winst boekte van 407,153, waaruit 7% wordt betaald, tegen nihil sinds 1930. Terwijl aandeelen Javasche Cultuur Mij. dank zij het gunstige jaarverslag in koers konden stijgen, konden de overige suiker- aandeelen na eenige fluctuaties niet veel boven het niveau van de vorige week uit komen. De publicatie van nog enkele gunstige jaarverslagen van rubbermijen (zoo kon de Preanger Rubber Mij. het dividend hervat ten met een uitkeering van 6% heeft niet kunnen verhinderen, dat de stemmnig in deze afdeeling gedrukt is gebleven. Rub ber behoort wel tot de producten, die den vollen druk van de economische inzinking te dragen hebben gekregen, zoowel wat de af- zetverhoudingen als wat het prijsniveau betreft. Tegen een topprijs van ca. 54 cent per kg in 1938 kunnen de Indische rub bermijen thans niet meer dan 23 a 25 cent voor hun product bedingen, nadat zij tijde lijk zelfs met nog lagere prijzen genoegen hebben moeten nemen. De huidige notee ring geeft, rekening houdend met het thans geldende restrictie-percentage van 40 den meesten mijen nauwelijks de mogelijk heid, om hun kosten en noodzakelijke af schrijvingen te dekken. Een verhooging van het restrictie-percentage zou den kostprijs weliswaar verder doen stijgen, maar een verscherping der restrictie met b.v. 10 a 20 zou, naar men aanneemt, den ver koopprijs naar verhouding nog meer om- hoogdrjjven. Gezien de voortdurende verslechtering der statistische positie tengevolge van de ster ke vermindering van het rubberverbruik in de Ver. Staten meent men, dat het Inter nationale Rubbercomité niet zal kunnen ontkomen aan de vaststelling van een hoo ger restrictie-percentage in zijn aan het eind van deze maand te houden vergade ring. Maar ook dan moet worden afge wacht, of inderdaad wel de prijsstijging, waarop men thans hoopt, zich zal kunnen handhaven, indien groote hoeveelheden rubber, die in de hoop op een latere prijs verbetering zijn opgeslagen, op de markt worden gebracht. De Sumatra-tabaksmijen hebben door een productie-beperking in den vorm van een scherpe selectie bij den pluk bij voor baat de mogelijkheid van een te overvloedi- gen tabaksoogst uitgeschakeld. Het op de tot dusverre gehouden inschrijvingen ver kochte product uit oogst 1937, waarop de restrictie nog geen betrekking had, heeft nog betere prijzen opgebracht dan verwacht was, al is de opbrengst van de Senembah belangrijk bij het vorige jaar ten achter ge bleven. De Deli Mij. heeft haar na de eerste drie inschrijvingen bestaanden achterstand kunnen inhalen door onderhandsche ver koopen tot zulke gunstige prijzen, dat er thans zelfs voor alle partijen, die tot nu toe zijn verkocht, een voorsprong bestaat van 120.000 vergeleken bij de opbrengst van verleden jaar. De tabaksafdeeling heeft het bericht omtrent deze belangrijke afdoe- zou dat prettiger hebben aangedaan. Enfin! Mevrouw Messing zelf had nu eenmaal ook geen last van teergevoeligheid. „En!" vroeg Landhof verder, „wat denkt u van dien slag, dien uw moeder op het hoofd gehad heeft, mijnheer Messing?" „Welken slag bedoelt u?" „Welken slag? Wel, uw moeder vertelde, dat ze plotseling twee duimen om haar keel voelde, en vlak daarop een slag op haar hoofd toen ze zich wilde omdraaien!" „O! Ja, ja, moeder vertelt zooveel!" „Gelooft u uw moeder dan soms niet?" „Och, wat zal ik u zeggen! Gelooven en gelooven is twee. Kijkt u eens: moeder heeft deze week op één dag Leo en Guus verloren en vader is er vandoor. Geen mensch zal haar kunnen tegenspreken, dat ze niet een zwaren slag op het hoofd gehad heeft!" „Zoo! Vat u 't zoo op! Dan moet u mij toch eens vertellen, als u denkt, dat dat de eenige slag is, die uw moeder op het hoofd gehad heeft, waarom ze dan bewus teloos in de gang is gaan liggen!" „Weet ik het!" weerde Max af. „Vraagt u dat maar eens aan mijnheer Trom: mis schien dat die u wel een verklaring er van kan geven!" „Waarom denkt u dat?" „Omdat die moeder nogal heel goed kenten hij was er in ieder geval het allereerste bij. Op 't oogenblik zit ik daar juist niet." „U mag dien heer Trom niet lijden?" „O gruwel, neen! Ik kan hem niet uit staan, de gluiperd. Hij kwam vanmiddag al om vier uur. Ik zag hem toevallig ko menen toen ben ik maar meteen naar boven gegaan." ningen beantwoord met een koersverbete- ring, speciaal voor de Deli Mij. zelf. Scheepvaartaandeelen konden zich vrij wel in koers handhaven. Van de incouran te soorten boekten „Oostzee" en „Hilligers- berg" een flink avans op de publicatie der gunstige jaarrekeningen en de dividenden van resp. 18 voor de oude en 6 voor de nieuwe aandeelen „Oostzee" en 20 voor de „Hilligersberg". Aandeelen Koninklijke ondervonden tij delijk den nadeeligen invloed van de berich ten over een ongunstige ontwikkeling der petroleummarkt, doch later deden divi dendgeruchten den koers stijgen. Volgens sommigen zou het dividend aanmerkelijk hooger uitvallen dan het vorige jaar, toen het 16% bedroeg, maar anderen hielden er reeds rekening mede, dat de nationali satie der Mexicaansche bezittingen bijzon dere voorzieningen noodig zal maken, die het dividend zouden moeten drukken. In derdaad stellen Commissarissen een divi dend voor van 17 (d.i. slechts een half percent meer dan vorig jaar) waarvan reeds 6 ad interim is betaald. Wat den toestand der petroleummarkt betreft, zoo wordt uit Amerika gemeld, dat deze bedrijfstak thans duidelijker de gevolgen van de economische depressie gaat voelen. Er bestaan groote moeilijkheden ten aanzien van de aanpassing van de ru- we-olie-productie en de activiteit der raf finaderijen aan het verbruik. Kan men de ze niet oplossen, dan zullen de prijzen, die in de laatste weken reeds verlaagd zijn, verder moeten dalen. Industriëele waarden zijn bij gebrek aan belangstelling meerendeels wat teruggeloo- pen. De belangwekkende mededeelingen in de jaarvergadering van het Lever Bros en Unileverconcern hebben slechts tot een ge ringe verdere koersverheffing geleid, al trok het sterk de aandacht, dat de omzet, ten van het concern het recordcijfer van 1700 millioen hebb.en bereikt en dat voor verwerving van kapitaalswaarden, w.o. nieuw verworven bedrijven, in 1937 in totaal 85 millioen werd uitgegeven, zon der dat hiervoor een beroep op de markt behoefde te worden gedaan. Van groote be- teekenis is voorts, dat naar de raming van het bestuur 1938 niet ongunstiger zal wor den dan 1937 geweest is. De beleggingsmarkt was weder zeer stil met weinig veranderde koersen. De ge meente-leeningen, waarover het Beleg gingsfront zijn veto had uitgesproken, om dat de emissie-voorwaarden niet aan de ge stelde eischen voldeden, hebben, voor zoo ver de emissie-resultaten thans bekend zijn inderdaad geen gunstig onthaal gevonden. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop H.V.A. 432 427434430 Javasche Cult. 143142150 A'dam Rubber 208 cum. div.194 ex. div.150 Deli Bat. Mij. 231%—227%—232—230% Deli Mij. 2S5—277—286%—280%—284 Senembah 268—260—269%—268 Ned. Scheepv. Unie 119118%119 Kon. Petr. 326—320%—325% Philips 185%—187 Unilever 157% cum. div.151 ex div. 153%—151% 3 Nederland '37 100 V8— 99%—100% Het Erf. Dezer dagen is te 's Gravenhage opge richt „Het Erf", een stichting voor de ver spreiding van nationale gedenkpenningen. Voorzitter van den breed-nationaal sa- mengestelden Raad van Toezicht dezer stichting is de heer P. J. de Kanter, voor zitter van het Algemeen Ned. Verbond. De stichting verspreidt als eerste penning een „weerbaarheids-inzamelpenning". De netto opbrengst zal de stichting af dragen ten bate van de landsverdediging aan de Vereeniging voor Nationale Veilig heid. Deze penning is ontworpen door prof. Huib Luns die er de gedachte in heeft uit gebeeld, dat het weerbaarheidsstreven erop „En waar was u, toen uw moeder viel?" „Hier op mijn kamer. Ik hoorde het pas, toen moeder naar boven gebracht werd. Toen was het al gebeurd." „U komt altijd juist te laat!" merkte Feldslag plotseling op, en Max verschoot van kleur. Hij zette de tanden op elkaar. „Kan ik het helpen, dat ze me niet op tijd waarschuwen!" snauwde hij den com missaris toe, zoo, dat alle drie er van schrokken. Een dergelijken uitval hadden ze van den twintigjarigen niet verwacht. Daddy knikte den officier even toe en nam het vragen dan onmiddellijk van hem over. „Gelooft u aan spoken, mijnheer Mes sing?" „Niet heelemaal", zei Max voorzichtig, „en toch ook niet heelemaal niét! Ik geloof vast en zeker, dat er hier in het kasteel wel wat spookt!" Niemand zou het hem tegenspreken! „En waarom gelooft u dat?" „Omdat ik het spook met eigen oogen ge zien heb!" „Wat?" riepen alle drie tegelijk. „Ja heusch! Ik meen stellig, dat dat het spook van Gotheborgh was. Ik zal het u precies vertellen. Gisteravond om een uur of negen zat ik rustig te schrijven, hier op mijn kamer, toen ik gestommel hoorde in de gang. Dadelijk zette ik mijn ooren wijd open en hoorde toen een langgerekten, dui- velschen lach. Ik van mijn stoel af en op mijn teenen sloop ik nahr deur. Voorzich tig deed ik die open en hoorde toen weer dien duivelschen lach, maar zag nog niets, want in de gang was het volkomen donker, terwijl op mijn kamer het licht brandde. Even stond ik in de duisternis te turen. LUITENANT-GENERAAL PH. W. WEBER OVERLEDEN. Gisteren is te zijne huize te Den Haag in den leeftijd van 81 jaar overleden gep. lui tenant-generaal Ph. W. Weber, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Ko ningin en oud-commandant van de Haag- sche burgerwacht. HET NEDERLANDSCH JONGELINGS VERBOND. Op Woensdag 25 en Donderdag 26 Mei (Hemelvaartsdag) hoopt het Nederlandsch Jongelings Verbond, de oudste protestantsch christelijke jeugdorganisatie in Nederland zijn 85ste jaarvergadering te houden, dit maal, voor het eerst in haar historie, te 's Hertogenbosch. Op Woensdagmiddag heeft de huishoudelijke vergadering plaats. In de avonduren wordt een ontspannings bijeenkomst belegd, waarin o.m. leden van de afdeeling Laren (Gid.) eenige fragmen ten zullen uitvoeren van het zendingsspel „De Geest der oude Helden". Op Donderdag worden 3500 a 4000 jonge mannen verwacht, 's morgens wordt een kerkdienst gehouden in de Hervormde kerk, waarna een massale bijeenkomst wordt belegd in de veehallen. In de middag uren wordt opnieuw een vergadering be legd in de veehallen, 's Morgens spreekt de bondsvoorzitter, ds. P. Veen uit Utrecht, de bondsrede uit. In de middaguren spreekt prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel eveneens uit Utrecht, over: (Ingez. Med.) Christus en het wereldgebeuren. Het slot woord zal gesproken worden door ds. P. Veen, voor wien het tevens een afscheids woord is. Ds. Veen zal namelijk na 'n pe riode van 32 jaar als bondsbestuurslid en van 19 jaar als voorzitter zijn functie neer leggen. DE CONTR6LE OVER DE SPAANSCHE GEASYLEERDEN. In verband met de ontvluchting van vier hunner is in afwachting van nader te tref fen maatregelen aan de hier te lande nog verblijvende Spaansche geïnterneerden de plicht tot dagelijksche melding opgelegd. Tot dusver bestond voor hen de verplich ting zich eens per week te melden. STERFGEVALLEN TENGEVOLGE VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. In de week 8 t/m 14 Mei 1938 bedroeg het aantal sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer: 1 rund, 6 kalveren, 12 varkens en biggen. In totaal bezweken sinds 19 September van het vorige jaar aan deze ziekte 3137 runderen, 3983 kalveren, 3078 varkens en biggen, 242 schapen en 50 geiten. BIGGENMERKEN. Van 2 tot 5 Mei zijn aangebracht 55.842 (v.j. 47.449) biggenmerken. Van de toeken ning 1938 zijn tot 5 Mei 1.1. gebruikt 467.155 (v.j. 510.429) merken. Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in totaal zijn gemerkt 729.854 biggen, welk aantal voor hetzelfde tijdvak van 1937 660.568 bedroeg. PRIJZEN VARKENS, BESTEMD VOOR BACONBEREIDENG. De prijzen voor de varkens, bestemd voor baconbereiding, welke aan de Nederland- sche veehouderijcentrale worden geleverd, worden met ingang van Maandag 23 Mei verlaagd met 2 cents per kg geslacht ge wicht. - Bij K.B. van 18 Mei 1938, is benoemd tot kantonrechter te Rotterdam: mr. A. J. M. Oonincx, thans kantonrechter te Neu zen, tevens belast met de waarneming van de werkzaamheden van kantonrechter te Oostburg. gericht is „der Vaderen Erf" ongedeerd te bewaren. De keerzijde draagt den spreuk „Nederlanders waakt eendrachtig". Bij het trappenhuis bewoog zich een don kere schim, die al duidelijker en duidelij ker werd. Dan plotseling, als een razende, stormde die schim recht op mij af. Nu, daar was ik zoo gauw niet op bedacht. Maar gelukkig was ik bij mijn positieven; ik greep zoo vlug ik kon mijn zakmes en smeet hem dat pardoes naar zijn kop. Toen scheen dat spook zich te bedenken: het stond ineens stil. Ik zag niets anders dan twee gloeiende, bliksemde oogen, en hoorde weer dien afschuwelijk schellen, Satan- schen lach. Nou, dacht ik bij mezelf, als dat de Duivel niet is in eigen persoon, dan is het toch zeker een goede bekende van hem! Een oogenblik duurde dat maar, toen opeens waren die gloeiende kolen verdwe nen. Ik begreep, dat het spook de vlucht genomen had en ik het na. IR rende de trap af, en zag dat spook nog juist de blauwe zaal inglippen, hoorde het de deur dichtsmijten. Twee seconden later was ik daar ook en draaide onmiddellijk het licht op. Maar niets was er meer te zien, niets. Het spook was verdwenen „Hebt u wel overal gekeken?" vroeg Daddy in ademlooze spanning. „Overal!" knikte Max. „Onder de tafel en achter de gordijnen. Zelfs in de ridderzaal ben ik nog geweest, maar nergens was een levend wezen, dat op een spook geleek, te bekennen". „En wat hebt u toen gedaan?" Max kuchte eens even, beet op zijn lip pen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5