iwtrhtctfde COURANT VeteTweede Kamerleden tegen onteigening van hotel „de Abdij" COURANT BINNENLAND. ZEELAND. Prijs I 245.™ DUIZENDE D. K. W.'s Matth. XXIII vs. 12 WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. NADERE REGELING VAN HET VEREENIGINGSRECHT. ZIJN KIND GEDOOD? GOES. snorren langs de wegen. Geen wonder, D.K.W. is mooier en beter en bovendien veilig onder de 60 kg zoodat men niet hoeft te „smokkelen" bij event, weging C. DE LEEUW (Ingez. Med.) WEERBERICHT. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 119. DRIE BLADEN. ZATERDAG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. De .Haagsche Post" heeft wereldkundig gemaakt, wat bij geruchte toch al reeds bekend was: dat er, als gevolg van de we reldjamboree der padvinders, verleden jaar in Nederland gehouden, binnenkort een aantal „Jamboreekindertjes" geboren staan te worden, die dan wèl een jeugdige Nederlandsehe moeder zullen hebben, maar die geen wettigen vader de hunne zullen kunnen noemen, terwijl de feitelijke vader een of ander opgeschoten buitenlandsche knaap zal zijn. Natuurlijk is dit een in hooge mate te betreuren naklank van de Jamboree, en het feit, dat zulke Jamboreekindertjes in andere landen, waar zij gehouden werd, óók bij een paar dozijn zouden rondloopen, ver mindert de verwerpelijkheid ervan voor het Nederlandsehe geval niet. Wij wenschen het niet goed te praten noch te vergoêlijken: wij scharen ons aan de zijde dergenen, die dit oprecht maar dan zonder laag-politieke bijbedoelingen en zon der farizeïsme, afkeuren en betreuren. Maar wij weten ook, gelijk onze anders denkende landgenooten ook wel zullen we ten, dat de mensch zwak is, ook de andersdenkende mensch, en wij weten even eens, dat er tal van buitenlandsche sub kampen geweest zijn, waar men zich voor beeldig gedroeg*). Waartegen wij echter zeer bepaald stel ling wenschen te nemen, dat is tegen een poging zelfs uit dit droevige geval politieke munt te slaan door te wijzen op de verdor venheid der „neutralen en algemeenen", daarentegen zich pochend op de borst te slaan en te verkondigen hoe braaf men zelf, confessioneel zijnde, wel is. Zoo knoopt bijvoorbeeld het (r.k.) „Dag blad van Noordbrabant en Zeeland" een commentaar aan deze onthullingen vast, dat op den niet-roomschen lezer toch wel een uiterst kwalijken indruk moet maken. Eerst wordt spijtig gezegd, t.a.v. de Jambo ree, dat men daaraan „ook van katholieke zijde meende te kunnen deelnemen en ook deelgenomen heeft, doch waarbij men zich gelukkig van waarborgen wist te omringen om de eigen christelijke sfeer in zijn kam pen te behouden. Ware dit niet het geval geweest, men had zich terecht van deel neming onthouden, zooals nu wel blijkt". Maar het blad besluit dan: „Tenslotte heeft deze ellendige afloop van de wereld jamboree ons te leeren of opnieuw in te scherpen, dat jeugdorganisaties aan den los sen band een onding is, dat de confessio- neele jeugdorganisatie de meest aanbeve lenswaardige blijft." - Tegen de hier geschapen misselijke te genstelling tusschen de zedelijke roomsche en andere „christelijke" vormen van jeugdorganisatie en de zedelooze „jeugd organisatie aan den lossen band" protes teeren wij ten scherpste. Dit is een on christelijke,, onwaarachtige, niet met de werkelijkheid overeenstemmende voorstel ling van zaken; dit is een uiting van fa rizeïsme, waarvoor men slechts verachting kan hebben. Wij bestrijden die niet in onderdeelen,; wfj gaan niet uitvoerig schilderen, (schoon het materiaal ons daartoe wel ter be schikking staat) hoe juist een contingent padvinders uit een bij uitstek roomsch-ka- tholiek land het, naar het oordeel van insiders, het bontst gemaakt zou hebben bij deze veronderstelde zedeloosheid, maar wjj volstaan met te verklaren, dat wij voor het aangrijpen dezer droeve historie als middel tot het slaan van politieke munt, namelijk ten voordeele der „meest aanbevelenswaardige confessioneele jeugd organisatie'1, slechts het lijnrecht tegen overgestelde van bewondering kunnen hebben. Wij achten den roomschen of rechtzin nig protestantschen Nederlander, volwas sene of knaap, natuurlijk geen zier min der dan den vrijzinnigen Nederlander: beiden slaan wij, naar menschelijke maat staven gemeten, even hoog aan. Wij wen schen, uit dien hoofde, over en weer, vol komen gelijkheid van behandeling en van waardeering. Maar een pogen van de confessioneelen, zichzelven op den zedelijkheidstroon te zetten en de lieden „van den lossen band" (let op welk een perfide formuleering met zijn suggestie van bande loosheid!) te bestempelen als tweederangsmenschen, niet te zeggen aanstokers der zedeloos- "ei(ïdat gaat alle perken te buiten. Mogen wij dezen lieden eens aanraden te lezen Mattheus 23, vanaf het twaalfde vers?.; waar onder meer staat: „En wie zich zeiven verhoogen zal, zal ver nederd worden";en„Wee u, gij schriftgeleerden en pharizeërs, gij ge veinsden! Want gij zijt den witgepleister- n graven gelijk,Alzoo ook schijnt gij wel den menschen van buiten regt- maar van binnen zijt gij vol ge- insdheid en ongeregtigheid" e neutralen en/of vrijzinnigen weten, lKkV j8 mensehen met gewoon-mensche- men »gdon en gebreken te zijn... maar dat rachte ons nu niet "diets te maken, deuede con^essi°neelen twéémalen zooveel ben. w„en de helft dezer gebreken heb- weten wel beter. Zij ook wel. Ten teekend, ,{at?r^°et'e ZÖ hierbij nog aange- zoek naar de Va<Jerland" een onder- hetwelk de geruchten heeft ingesteld, straft.' WtfCv°ernde feiten 1 ogen- terug. somen daar Maandag op HET NEDERLANDSCHE VOLKSGASMASKER. Zal binnenkort beschikbaar gesteld worden. Naar de N. R. C. verneemt, kan bin nenkort het beschikbaar komen van het Nederlandsehe volksgasmasker voor de passieve burgerij worden verwacht. De Artillerie-Inrichtingen te Hembrug namen een werkzaam aandeel in de fabricage. Het Nederlandsehe volksgasmasker be staat uit een gêlaatstuk van rubber, van overeenkomstige samenstelling en dikte (2 mm) als het legergasmasker. Aan het gelaatstuk zijn twee verstelbare banden aangebracht om het gasmasker op het hoofd te bevestigen. De oogglazen zijn van c-ellon, dus onbreekbaar en nagenoeg on brandbaar, en op eenvoudige wijze in het gelaatstuk gemonteerd. Het ronde rubber inlaatventiel bevindt zich in het mondstuk, waarin de filterbus wordt geschroefd. Het uitlaatventiel is in het laagste gedeelte van het gelaatsstuk aangebracht en wel zoodanig, dat het niet door de onderzijde van de kin kan worden dichtgeknepen. De filterbus weegt o.g. 400 gram en bevat naast een uitstekend nevelfilter een hoeveelheid norit. Het volksgasmasker zal in drie maten op de markt verschijnen en voldoen aan de in het gasmaskerbesluit van 1937 om schreven eischen. De prijs bedraagt ver moedelijk 5. Gezien de hooge eischen, welke men bij de Artillerie-Inrichtingen aan de inrich ting van gasmaskers stelt kan worden ver wacht, dat ook het volksgasmasker zeer goed zal voldoen. Hoe de regeering zich haar taak voorstelt. De thans verschenen memorie van ant woord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot verhooging van het cre- diet voor het Werkfonds kan in het kort in de volgende punten worden samenge vat: 1. De regeering stelt zich op het stand punt, dat de werkloosheidsbestrijding al lereerst moet worden gezocht binnen het kader van het bedrijfsleven door opvoe ring van dit bedrijfsleven, doch dat, waar opvoering van het bedrijfsleven tijd vor dert en bovendien niet alle arbeidskrach ten zal absorbeeren, openbare werken noodig zijn. 2. Het aangevraagde crediet voor het werkfonds wordt verhoogd met 30 mil- lioen en gebracht op 60 mllioen. 3. Gewezen -wordt op de verhoogde ac tiviteit van. het, werkfonds, terwijl in 1937 in totaal 17 millioen werd geblokkeerd, is in de eerste 4 maanden van 1938 22,5 millioen en in de eerste 5 maanden van 1938 37.5 millioen geblokkeerd. 4. Aangekondigd wordt een reorganisa tie van het werkfonds en de werkverschaf fing. Men bemerkt vaak zijn eigen geluk niet, omdat men te veel op het geluk van anderen let. 5. Aangekondigd wiordt het in het le ven roepen van een coördineerende in stantie voor werkverruiming. 6. Medegedeeld wordt, dat maatregelen in overweging zijn om te bevorderen, dat de regeering grootere bevoegdheden krijgt ter overwinning van weerstanden bij de uitvoering van werkverruimingswerken. 7. Voorts zfjn maatregelen in overwe ging, betreffende grootere bevoegdheid der regeering op het terrein der arbeids- spreiding. 8. Een beknopt overzicht wordt gegeven van hetgeen de regefering langs verschil lende wegen gedaan heeft ter bestrijding van de werkloosheid. 9. Het werkfonds zal tevens dienstbaar worden gemaakt aan den bouw van wo ningen voor groote gezinnen. Voor onze defensie. Volgens de lijst van verantwoording van de entvangen vrijwillige bijdragen voer de versterking van de defensie is tot op heden in totaal ontvangen 126.981. Sr Door de vereeniging voor nationale vei ligheid werd sinds de vorige opgave 574 ontvangen. Het totaal der bijdragen sinds het begin der inzameling bedraagt nu 111.592. DE WERELDOMROEP. De VPRO gaat naar Amerika zen den.' In den nacht van den eersten op den tweeden Pinksterdag zal de VPRO zijn re gel matige uitzendingen naar Amerika aan vangen. Deze omroep verzorgt reeds ge- ruimen tijd 3 maal per week een uitzen ding naar Zuid-Afrika. Thans worden uit zendingen in den Zondagnacht naar Ame rika ter hand genomen, welke t.z.t. ge volgd zullen worden door uitzendingen in den nacht van Woensdag op Donderdag. NEDERLANDER IN DUITSCHLAND AANGEHOUDEN. Enkele kilometers over de Duitsche grens, te Arsbeck, is door beambten of door de Duitsche politie aangehouden de 30-jarige bouwvakarbeider H. R. uit Roermond, die, naar eerst gisteren bekend is geworden, Dinsdagavond niet van zijn werk thuis is teruggekeerd. R., die dagelijks den afstand van ongeveer 2 km per rijwiel aflegde, ging geregeld iederen dag via het douanekantoor Rodenbach de grens o:rer. Geen der familie' leden weet om welke reden R. zou zijn aam gehouden. Zijn echtgenoote heeft zich eerst persoon' lijk tot de politie van Arsbeck en later via de politie te Vlodorp per telefoon in verbin ding gesteld met de Duitsche autoriteiten Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het onteigeningswets ontwerp ten behoeve van het uitbreiden van de bureelruimten van de provinciale griffie van Zeeland en van de gelegenheid tot overbrenging van archivalia naar het rijksarchiefgebouw in Zeeland, te Middel burg. Wij ontleenen daaraan fiet volgende: Vele leden waren van meening, dat het algemeen belang de voorgestelde ont eigening niet vordert. Zij wilden niet ont kennen, dat de huisvesting van de provin ciale griffie onvoldoende is, doch waren van oordeel, dat hierin op andere wijze kan worden voorzien dan de regeering voorstelt. Zoo zouden de rijksgebouwendienst en het rijksarchief naar elders kunnen worden overgeplaatst, waardoor de vrijgekomen ruimte aan de griffie ten goede zou kunnen komen. Wellicht zou het overweging ver dienen aldus enkele leden de ambts woning van den Commissaris der Koningin, welke voor haar huidige bestemming min der geschikt is, door een ander gebouw el ders te vervangen. Men wees er voorts op, dat een aanmerkelijke uitbreiding zou kun nen worden verkregen door aankoop van de dependance van het hotel „De Abdij", tot welker verkoop, naar men meende te weten, de hotelhouder bereid is. Hierdoor zou ook het reeds door het rijk aange kochte voormalige venduhuis bruikbaar worden. Voorts zou o.m. ruimte kunnen worden gevonden in de huizen „De Staten bijbel" en „Het Wapen van Jerusalem", in de aan het archief grenzende conciërgewo ningen en in het gebouw van den polder Walcheren. Vele leden meenden, dat het hotel in zijn tegenwoordigen staat niet deugt als kan toorruimte voor de provinciale griffie en zeker niet als archiefruimte. De verdiepin gen laten geen zware belasting toe. En wanneer grootendeels tot afbraak en her bouw werd overgegaan, zou men „imitatie antiek" verkrijgen. Voorts voerden deze leden als argument tegen dit wetsontwerp aan, dat het vreem- delingenbezoek aan Middelburg door den voorgestelden maatregel ernstig nadeel zal ondervinden, en wel om twee redenen: met het hotel zal uit het complex der Abdijge bouwen, thans een der voornaamste be zienswaardigheden van Zeeland, de leven dige sfeer verdwijnen. Bovendien zal voor de vele vreemdelingen, die juist door de mogelijkheid van het verblijf in deze om geving worden aangelokt, de aantrekke lijkheid van een bezoek aan Middelburg aanzienlijk geringer worden. Weinig overtuigend achtten deze leden de door de regeering aangevoerde histori sche argumenten. De vrees, dat het hotel „De Abdij" door verbouwing zal worden verminkt, achtten deze leden geen grond voor onteigening, aangezien dit gevaar ook kan worden afge wend door plaatsing op de monumenten lijst. Tenslotte uitten deze leden de vrees, dat de voorgestelde oplossing tot onevenredig groote uitgaven zal leiden, omdat het hotel een levend en bloeiend bedrijf is, welks ont eigening aanzienlijk duurder zal zijn dan die van panden, welke als kantoorgebouw e.d. in gebruik zijn. Op grond van de hierboven weergegeven beschouwingen kwamen de hier aan het woord zijnde leden tot de slotsom, dat de regeering goed zou doen een meer bevredi gende oplossing te zoeken,' in overleg met alle hierbij betrokken lichamen, waaronder zeker ook Gedeputeerde Staten van Zee land en het gemeentebestuur van Middel burg. Enkele leden vreesden, dat de vasthou dendheid, waarmede men blijft hechten aan gebouwen, welke elke geschiktheid missen voor het doel, waarvoor ze gebruikt wor den, ook hier weer tot groote uitgaven zal voeren zonder dat men tot een bevredigen de oplossing komt. Na een uiteenzetting, als in den aanhef van de memorie van toe lichting gegeven, zou de slotsom behooren te zijn, dat de bouw van een nieuw provin ciehuis noodig is. Sommige leden hadden tegen de ont eigening op zichzelf geen bezwaar, juichten deze zelfs uit een oogpunt van monumen tenzorg toe. Wel hadden zij bezwaar tegen de bestemming, welke aan de te onteigenen gebouwen zal worden gegeven. Met het oog op het vreemdelingenverkeer, voor een stad als Middelburg van zoo groote betee- kenis, dient het hotelbedrijf in deze zeer bijzondere omgeving in stand te blijven. Andere leden konden met dezen gedach- tengang: wel onteigenen, maar met behoud van het hotelbedrijf, niet instemmen. Zijn de perceelen eenmaal door onteigening in het bezit van den staat gekomen, dan zal het in gebruik nemen ervan door de admi nistratie na niet langen tijd feitelijk niet meer tegen te houden zijn. Wie voortzetting van het hotelbedrijf wil, dient, aldus deze leden, de onteigening te voorkomen. Een aantal leden konden zich met het voorstel, op de gronden, door de regeering aangevoerd, aanvankelijk vereenigen. De belangen van een particulier bedrijf dienen, als de noodzaak, zooals hier, dringt, voor die van den openbaren dienst te wijken. Bovendien is de voorgestelde verandering in het belang van het behoud van het ge- heele complex. Deze leden geloofden niet, dat onteigening van het hotel voor het vreemdelingenbezoek nadeelig zal zijn. te Arsbeck, doch kon geen andere mede- deeling ontvangen dan dat haar man voor loopig naar Aken was overgebracht. Ook heeft men reeds van gemeentewege en de arbeidsbeurs te Roermond aan de politie te Aken inlichtingen verzocht, maar tot op heden werd omtrent R. nog geen enkel bericht van officieele zijde ontvan gen. (N.R.C.) Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot nadere regeling van het ver- eenigingsrecht. Voorgesteld wordt het re pressieve toezicht op grondslag van de reeds thans in de wet neergelegde vormen van openbare en goede zeden actiever te maken. De regeering meent, dat in den tegenwoor digen rumoerigen tijd, aan wat straffer re geling dezer materie wel behoefte is. Oefeningsgelden en patronen voor burgerwachten. In een circulaire, gericht aan de burge meesters en de burgerwachten, deelt de mi nister van binnenlandsche zaken mede, dat steunverleening aan de burgerwachten, voor wat betreft de verstrekking van patronen voor schietoefeningen enz., in 1938 naar de zelfde regelen zal plaats hebben als in 1937, behoudens een enkele wijziging. Wat de oefeningsgelden betreft, is er naar gestreefd het toe te kennen bedrag zooveel mogelijk in verband te brengen met het aantal oefenenden en het aantal gehouden oefeningen. De eisch om in het algemeen de uitgaven van het rijk tot een minimum te beperken, heeft er toe geleid, dat noodgedwongen ook op de uitgaven voor de burgerwachten, wel ke ten laste van het rijk komen, eenige ver mindering is toegepast. Mitsdien zal het toe te kennen bedrag aan oefeningsgelden voor het 2e kwartaal eenige vermindering moe ten ondergaan, terwijl ook het bedrag, aan onderhoudsgeld uit te keeren, eenigszins moest worden verlaagd. Na zestien jaar aangehouden. In 1922 werd uit de Oosterschelde het lijk je van een pasgeboren kind opgehaald. Het onderzoek naar de herkomst leverde geen resultaat op. Thans, na zestien jaar, is ech ter klaarheid in de zaak 'gebracht. Dezer dagen is n.l. in Den Haag aangehouden de kleermaker d. R., die in 1922 te Kerkwerve op Schouwen-Duiveland woonde, d. R., die van zijn toenmalige vrouw gescheiden en weer hertrouwd is, heeft bekend, dat het kind van zijn eerste vrouw afkomstig was. Hjj is naar Middelburg gebra'cht, waar hij ter beschikking van de justitie is gesteld. DE GOESCHE STRATEN. Reeds heel wat Goesche straten zijn de laatste jaren verbeterd, doch nergens viel de verbetering zoo op, als de bestrating dat doet van den Poelweg (thans Zuidvliet- straat), die bijna gereed is. Het was er ook wel zeer hard noodig. We wezen er reeds meermalen op. En zeer binnenkort zal, nu de begrooting 1937 met haar bestratingsposten eindelijk goedgekeurd is, ook de 's Heef Hendriks- kinderenstraat opnieuw bestraat worden. Evenzoo een straat die met een nieuw weg dek veel winnen zal. Ruiten vernield. Tegen H. T. van S. Jr. is proces-verbaal opgemaakt wegens het vernielen van twee ruiten van logement Zoutewelle in de Wijn gaardstraat. Het schijnt een kwestie van wraak te zijn. Om de kinderen. J. C. Ie C. deed bij de politie aangifte, dat zijn zoontje door M. S. mishandeld zou zijn. M. S. schijnt daarbij opgekomen te zijn voor zijn zoontje dat het met J. Ie C. Jr. aan den stok had. De politie stelt een on derzoek in. Vijf en zeventig jaar boekhandel. De alom bekende boekhandel J. de Jonge, in de Lange Kerkstraat, viert heden op in drukwekkende wijze haar 75-jarig bestaan. In het jaar 1863 werd deze boekhandel door den heer A. A. W. Bolland gesticht, in 1897 werd de zaak overgenomen door den heer P. A. H. Pieterman en bij diens overlijden, in 1931, werd de heer J. de Jonge eigenaar. Opmerkelijk is, dat beide voorgangers van den heer De Jonge, deze zaak 34 jaar be heerden. De heer De Jonge, die reeds vele jaren eerste bediende was van den heer Pieterman, zette de zaak „op denzelfden voet" voort, d.w.z. hij waakte er voor, dat zij één der eersten bleef in Zeeland, ook wat interieur en exterieur betreft. Nadat de heer De Jonge reeds in 1933 en daarna nog eens in 1936 voor vernieuwing en uit breiding van het interieur gezorgd had (een voorname betimmering in coromandelhout) liet hij dezer dagen den geheelen gevel op nieuw optrekken en heden vond de herope ning der zaak plaats, die daarbij ook inwen dig weer eenige verbeteringen onderging. We noemden deze jubileum-viering „in drukwekkend", omdat deze vernieuwing in derdaad indrukwekkend genoemd moet worden. Er is een zeer mooie pui verrezen van dunne, gemetselde hardvormsteen, ter wijl de pilasters en etalagemuren bekleed zijn met travertin, een zeer bijzondere na tuursteen. Deze bemanteling wordt gebro ken door een smallen bronzen luifel en ook de etalages zijn in brons gevat. De deur, een kunststuk van smeedwerk (weegt eeni ge honderden kilo's) is eveneens in brons uitgevoerd. Als geheel een gevel die een sieraad is voor Goes' eerste winkelstraat. Vermelden we nog, dat de heer De Jonge zijn cliëntèle ter gelegenheid van dit jubi leum een kunstzinnige verjaardagkalender met houtsneden van Joh. Melse, deed toe komen. Middelburg -Tel.669 - Vliss.str. 39-41 Verwachting tot morgenavond: DE BILT: afnemende N.O. tot O. wind, opklarend, weinig Verandering in tem peratuur des nachts, overdag zachter. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit N.O. richtingen, betrokken hemel, regen, misschien later opklaringen, aanhoudend koel. Zo 22 Mei: Zon op: 4 h 58; onder: 20 h 56; Licht op: 21 h 26. Maan op: 13 h 30; onder 12 h 27. Ma 23 Mei: Zon op: 4 h 56; onder: 20 h 58. Licht op: 21 h 28. Maan op: 13 h 51; onder: 13 h 35. N.M. 29 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 21 6.38 18.52 12.41 Zondag 22 7.25 19.44 1.16 13.31 Maandag 23 8.30 20.51 2.14 14.39 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 21 8.22 20.39 1.37 13.50 Zondag 22 9.04 21.25 2.17 14.39 Maandag 28 10.01 22.26 3.12 15.45 KOUDEKERKE. De commissie, belast met de toepassing der steunregeling aan tuinders, is in deze gemeente samengesteld als volgt: J. L. Dregmans, voorzitter; W. A. Kaan, secretaris; L. Janse en Jac. Verhage leden. DRIEWEGEN. Twee benoemingen tege lijk te ontvangen, is tegenwoordig wel zeld zaam. Onze vroegere dorpsgenoot J. C. Ste- ketee is benoemd: le als opzichter bij den Rijkswaterstaat aan de Zuiderzeewerken,* met standplaats Genemuiden; en 2e. als op zichter bij den Provincialen Waterstaat Z.- Holland, met standplaats Katwijk aan Zee. (De Z.) IERSEKE. In de bestuursvergadering der zwemclub De Oosterschelde heeft de afgetreden voorz. de heer A. C. Willemsen burgemeester van Wemeldinge afscheid genomen. Hem werd dank gebracht voor de vele diensten aan de vereeniging be wezen. In zijn plaats werd tot voorz. ge kozen dokter A. W. Ampt. Besloten werd het terrein der club 30 Mei te openen. IERSEKE. De motorboot IJE 79, schip per Ph. J. Bom heeft Vrijdagmiddag in de visschershaven te Ierseke binnengebracht het Belgische motorjacht: Watergeus, dat met motorschade in het Schaar van We meldinge voor anker lag. Bij opwinden van het anker brak bovendien de ketting, zoodat het anker zoek raakte. RAAD VAN IERSEKE. Een incident, dat tot eenige mi nuten schorsing der vergade ring leidde. IERSEKE. Vrijdagavond vergaderde de Raad voltallig. Voorz. burgemeester Gun ning. Meegedeeld werd, dat op de door den heer Verboom in de vorige raadsver gadering gestelde vragen door het college van B. en W. is geantwoord dat de door vrager genoemde feiten in het wegdek van de Spruitstraat, Nieuwe Kerkstraat en Breeweg zullen worden verbeterd, zoodra de Damstraat en de Kaaistraat gereed zijn. Wat betreft de uitbreiding der rioleering in de,Schotten en Breeweg werd geant woord, dat hieraan nog al kosten verbonden zijn, zoodat deze zaak nader overwogen moet worden. De gascommissie antwoordde inzake los prijs steenkolen gasfabriek dat de maxi mumprijs 0.60 per 1000 kg) tot heden niet werd overschreden. De heer Ver boom zou deze max. prijs met 0.10 per ton willen verhoogen, daar moet nog vervoerloon af. Uit de discussie bleek dat door de werklieden te goedkoop wordt in geschreven en daardoor zoo weinig wordt verdiend. Wethouder S c h e e 1 e lichtte dit nader toe. Ook deze aanbesteding is als vele andere een kwestie van vraag en aanbod. Is er weinig werk dan wordt goed- kooper ingeschreven, is er veel werk dan duurder. Er is wel eens 1.20 per ton uit betaald. Ook het vervoer wordt aanbesteed,

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1