Rinso KRONIEK van den DAB. ZEELAND. tweede blad van de provinciale zeeuwsche middelburgsche courant (w.o. de goesche crt.) van woensdag 18 mei 1938. No. 116. HET SPOOK VAN HET SLOT GOTHEBORGH. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KERK EN SCHOOL. Voor WEET U, dat ook U 17 kilo gezinswas met Rinso prachtig helder wit krijgt binnen anderhalf uur voor slechts 12Vï cent? dat U het sop van de nieuwe, „overvette" Rinso vele malen achter een kunt gebruiken en wel voor het witte, bonte en gekleurde goed? dat zich op elk pak Rinso een bon voor fraaie en nuttige ge schenken bevindt? .OVERVETTE" RINSO, SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE Heinrich Heine en het Derde Rijk. Tm Wunderschönen Monat Mai, als alle TCnosoen sprangen", heeft Heine eens ge- im wunderschönen Monat Mai, als aUe Vög'el sangen" Heinrich Heine heeft veel menschen leed gedaan maar talloozen anderen door zijn kunst oogenblikken van openbaring ver schaft. Zelf leed hij veel, omdat hij Jood was, behept met een overgevoeligheid, die hem in een tijdperk, dat nauwelijks een ac tief anti-semitisme kende, toch reeds zoo zeer in het harnas kon jagen, dat hij alle zelfcritiek uit het oog verloor. Welk een bitterheid zou uit zijn pen ge vloeid zijn, indien hij in deze dagen geleefd had en de Wetten van Neurenberg, die re devoeringen van Göring en Göbbels in Wee- nen, de jongste anti-semitische verordenin gen voor geheel Groot-Duitschland gelezen had: „Denk ich an Deutschland in der Nacht So bin ich um den Schlaf gebracht." De jaren 1933'38 zouden hem, indien hij ze als emigrant in Parijs beleefd had, tot chronische slapeloosheid veroordeeld heb ben. Zijn naam zou reeds lang geleden ver schenen zijn in den „Deutschen Reichsanzei- ger" onder de talloos vele, die twee- tot driemalen per week daarin voorkomen in de reeksen van joodsche staatsburgers, die als zoodanig „uitgeburgerd", tot staatloo- zen gemaakt worden (het zullen er lang zamerhand wel een kleine tienduizend ge worden zijn, maar niemand spreekt of schrijft er over). Niemand kan heden zeg gen, hoe Heinrich Heine, wiens liederen, door Duitsche componisten van genie ge toonzet, nog slechts weinige jaren geleden door alle Duitschers gezongen en gesproken werden, heden op dit alles gereageerd zou hebben. Zou hij zijn „Bader von Lucea" nog verlengd hebben met een in gal gedoopte satire op het weekblad „Der Stürmer" en zich als medewerker aan het „Pariser Ta- geblatt" hebben aangemeld? Of zou hij zijn gedachten in een voortgezet „Donna Clara" verborgen hebben? Heinrich Heine sluimert naast vele groo- ten der kunst onder zijn Parijschen graf steen. Maar het anti-semitisme, dat wel licht nimmer sterven zal, sluipt weer door de wereld en heeft in de Duitsche landen afmetingen aangenomen, die men tien ja ren geleden nauwelijks voor mogelijk zou gehouden hebben. We schreven er op deze plaats herhaaldelijk over, en hebben ge tracht ook hier objectief te blijven en ver klaringen te zoeken voor een afkeer, die oorspronkelijk meer met opportunistische politiek te doen scheen te hebben. Er was iets te zeggen voor het argument veler Duitschers, dat na 1918 hun land over stroomd werd met Joden uit het Oosten, die slechts kwamen, omdat met minder waardige handelspraktijken in het machte looze Duitschland veel geld te verdienen was. Er was iets verdedigbaars in het ar gument, dat Joodsche machthebbers in den Staat deze vreemdelingen en rasgenooten op uitdagende wijze bevoordeelden, dat rijk geworden Joden in Duitsche steden een met den dag meer in ellende verzinkende bevol king provoceerenden overvloed voorzette, het kunst- en vermaaksleven demoraliseer den, overal te vinden waren, waar onge zond internationalisme het nationale volks leven ondermijnde, en in schandaalproces sen bijna altijd een hoofdrol speelden. Maar de reactie was wreeder dan de kwaal. Wat nu in Groot-Duitschland geschiedt, is wel de hoofdoorzaak van buitenlandsche antipathieën, waartegen het Derde Rijk der Duitschers vergeefs zijn zeker zeer groote prestaties op de andere zijde der weeg schaal legt. Dit hardvochtige uitroeien van een groep medemenschen, van wie een goed deel oorspronkelijk minstens even scherp de uitwassen van het ras veroordeeld heeft als het partijprogramma der bruinhemden, en zeker gaarne tot samenwerking tegen excessen bereid geweest ware, maakt het den werkelijken vrienden van Duitschland, die niet bereid zijn alles ter zijde te leggen, omdat het van „Nazi's" komt, wel uiterst moeilijk om nog waardeering voor positieve prestaties te verlangen. Het Derde Rijk wil over eènige jaren alle Joden kwijt zijn. Het schrikt daarbij niet terug voor de meest drastische maatrege len. En men vraagt zich af, of het daarmee niet, volgens klassiek-Duitsche gewoonte, 32). Oorspronkelijke detective-roman door John Simson. XXI. Donderdagmiddag 5 uur. Terug op het kabinet van den officier vertelde Daddy dadelijk alles, wat ze te weten gekomen waren, terwijl Feldslag een en ander op schrift vastlegde. «Het kan allemaal", zei de detective, toen hU zijn verhaal gedaan had. „Je zoudt zoo zeggen, het klopt voorbeeldig. De bus kon met beter sluiten." „Alleen: je moet het gelooven!" bromde eidslag vanuit de verte en Daddy keek even zijn kant uit. „Natuurlijk, commissaris, die voorwaar de is er inderdaad aan verbonden. Wat niet wegneemt, dat, als u er aan gelooft, u niet kunt tegenspreken, dat de oplossing be paald prettig aandoet. Zij legt een duidelijk Geo+nd tusschen den gang van David nacht naar-kasteel Gotheborgh, Maandag- aeent nUS minus één uur, dat spook van Messin en den terugkeer van Karl rien 3a?' Dergelijke raadselachtighe- nen hrar!'^ heelemaal van de wijs kun- zult ïïïr E" als u 't niet gelooft, dan slist een m811oe&even, dat de heeren be- van dmsteneeeStlr z«n in 't aaneen rijgen n?x ^Vinnigheden in"5n«tw L m zie ik daartoe wel ging op merkte de officier met overtui- zei"H^ ni®t al te best aangeschreven" eidslag, die juist klaar was met zijn TERAARDEBESTELLING D. A. P. DE ZEEUW. Gistermiddag heeft op de algemeene be graafplaats de teraardebestelling plaats ge had van wijlen den heer D. A. P. de Zeeuw, den op 66-jarigen leeftijd overleden oud hoofdredacteur van de Vlissingsche Cou rant. In de omgeving van het sterfhuis hadden velen de gordijnen laten zakken ten bewijze van deelneming met de familie, toen de lijkauto, gevolgd door een auto met bloem stukken en vier volgauto's met familiele den en vrienden, zich in beweging stelde en nog een auto met een deputatie van de buren er zich bij had aangesloten. Onder de 14 bloemstukken waren er een van de uitgevers van de Vlissingsche Cou rant en een van het gezamenlijk personeel van dat blad, verder een van de vereeniging „De Zeeuwsche Pers", en een van de N.V. de Middelburgsche Courant. Op de begraafplaats wachtten vele vrien den en ook personen, die vroeger met den overledene samenwerkten, aan het inwen dig met groen en enkele bloemen bekleed graf, de komst van den stoet af. Toen de kist boven het graf was ge plaatst, nam de heer F. van de Velde uit Vlissingen, het woord. Spr. zeide, dat hij mede namens zijn broer sprak en dat hij wist, dat het niet in den geest van den overledene zou zijn, als hij ging uitweiden over de vele verdiensten, die De Zeeuw de Vlissingsche Courant heeft bewezen. Daar om wilde spr. zich bepalen tot een woord ten afscheid namens allen, die werkzaam zijn aan de Vlissingsche Courant. Spr. dank te den overledene voor alles wat hij gedu rende 35 jaar als hoofdredacteur voor de Vlissingsche Courant is geweest en voor zijn groote trouw en toewijding voor de be langen van het blad. Spr. besloot met de woorden: Rust zacht, oude beste vriend. De tweede spreker, dr. S. S. Smeding, sprak namens de vereeniging „De Zeeuw sche Pers" en tevens namens de Middel burgsche Courant, waarvan De Zeeuw tien tallen jaren de ijverige en nauwgezette cor respondent was. De journalistiek in Nederland heeft, aldus deze spreker, naast gelijke grondtrek ken, in elke streek haar eigen karakter. Een kwart, ja bijna een halve eeuw, heeft De Zeeuw zijn stempel op de Zeeuwsche journalistiek gedrukt. Hij heeft daarbij ge werkt zoolang het dag was, zelfs tot de avond reeds begon te vallen; zijn werktuig, de pen, heeft hij pas uit handen gelegd, toen het hem physiek niet meer mogelijk was deze te hanteeren. Daarmede heeft De Zeeuw ons een voorbeeld van plichtsbe trachting gegeven. De journalistiek eischt, meer dan eenig ander beroep, den vollen mensch; van De Zeeuw mag getuigd wor den, dat hij dien ten volle gegeven heeft. In de bijenkorf van „De Koningin der Aarde", zooals men de pers wel eens noemt, zijn in werkelijkheid geen koninginnen te vinden; het zijn er allemaal werkbijen, rus teloos arbeidende. De Zeeuw was een der hardste werkers onder deze; hoe gaarne hadden allen hem een rustigen, vredigen levensavond gegundDit heeft niet zoo mogen zijn. Daarom zij den ontslapene, nu hij voor immer de moede oogen sloot, in de eeuwigheid die rust toegewenscht, wel ke den arbeidzamen mensch op aarde niet gegund is geworden. „De Zeeuw, rust zacht." De schoonzoon van den overledene, de heer D. Loois, heeft mede namens mevrouw De Zeeuw en de verdere familie, dank ge bracht voor de belangstelling en inzonder heid de sprekers voor hun waardeerende woorden. Spr. deed dit vergezeld gaan van eenige eigen woorden tot den overledene. Hierna hebben eerst de familieleden en met goed-Duitsche „gründlichkeit", weer eens een idee „zu Tode hetzt"? De idee was en zeker ging daarmee driekwart van het Duitsche volk accoord het land te bevrijden van elementen, die in tijden van nood gekomen waren als de jakhalzen op het slagveld en de wolven in de steppe. De doorzetting is geworden tot een hardnekkig zich vastbijten in een grootendeels kunst matig opgewekte haat, iets negatiefs, dat aan het Nieuwe Rijk gekluisterd blijft als de kogel aan den voet van den middel- eeuwschen gekerkerde. aanteekeningen en er nu ook bij kwam zit ten. „De informatie zegt, dat hij veel geld verdiend moet hebben in enkele dubieuse ondernemingen op het gebied van huizen exploitatie. Zakenrelaties worden ten sterk ste afgeraden." „Dat dacht ik wel," knikte Landhof. „Ja, hij is niet bepaald het type, dat mij een blind vertrouwen heeft ingeboezemd. Ik heb dadelijk begrepen dat 't iemand was, waar je mee op moest passen. In ieder ge val zijn we nu gewaarschuwd." „Zeker! zei Daddy. „We zullen terdege rekening met hem moeten houden. En zijn sluwheid mogen we niet over 't hoofd zien. Gisterenmiddag om zes uur, toen agent Bretman zich opgesloten had in de ontvang zaal, en wij Klaas Trom uitlieten uit de blauwe zaal, moet hij kans gezien hebben, om geheel onopgemerkt uit het kasteel te komen. En dat schijnt hem zóó goed beval len te zijn dat hij gisternacht om twaalf uur, toen de wacht opnieuw werd afgelost, het zelfde trachtte te bereiken. Wat een strop voor hem, dat agent Bretman toén juist zoo geladen was met oplettendheid en speurzin! Ik kan me begrijpen, dat hij zich toen een hartig woordje liet ontvallen!" „Hij speelt onder één hoedje met me vrouw Messing," zei Feldslag met een ze keren weerzin. „Ook dat, commissaris. Ja, daar behoe ven we niet aan te wijfelen. Die twee spe len samen ontegenzeggelijk onder één hoed je. En wat voor hoedje! Een soort deuk hoed, zou ik zeggen: toen Klaas die geldla aan het onderzoeken was, stond hij beslist aan den eenen kant van den deuk, en zij aan den anderen kant, zoodat ze elkaar net niet zien konden. En, wie weet, stond Da- daarna ook verschillende andere aanwezi gen namens zichzelf of namens anderen wit te bloemen in het graf gestrooid. Vereeniging voor Beroepskeuze Middelburg. Aan het jaarverslag 1937 van de Vereeni ging voor Beroepskeuze ontleenen wij het volgende Er werd ook nu weer maandelijks zitting gehouden. Helaas maken nog te weinig ouders gebruik van het bureau om voor lichting bij de keuze van het beroep voor hun kind. Periodiek werden in de plaatselijke pers de zittingsavonden van het bureau aange kondigd. Midden Juli werd aan alle hoof den van L. O.-inrichtingen opgave gevraagd van die leerlingen welke de school zouden verlaten en geen andere inrichting van on derwijs gingen bezoeken. Dank zij deze zeer op prijs gestelde medewerking, kon aan die ouders welke hun kind niet verder lieten studeeren, een circulaire worden gezonden, waarin hen gevraagd werd eens te komen praten op een zittingsavond over de keuze van beroep voor hun jongen of meisje. Slechts enkelen voldeden aan dit verzoek. Het ledental der vereeniging onderging in het verslagjaar slechts geringe veran dering. In 1937 werden 14 adviezen gevraagd en verstrekt, n.l. 12 voor jongens en 2 voor meisjes, tegen 12 in 1932; 17 in 1933; 11 in 1934; 14 in 1935 en 12 in 1936. Hoewel het aantal aanvragen om advies nog ver blijft beneden het getal dat jaar lijks zich aanbiedt om arbeidsgelegenheid, toch mag gezegd worden dat het aantal uitgebrachte adviezen geen ongunstig fi guur maakt. De belangstelling voor het werk ter plaatse wordt grooter, zooals dit ook over het geheele land het geval is. Wanneer het bestuur het werk van het achterliggende jaar overziet, stelt het met voldoening vast, zij het onder erkenning van de onvolkomenheid daarvan, dat het werk niet tevergeefs is geweest. Moge veler belangstelling en steun voor de vereeniging het bestuur blijvend in staat stellen den nuttigen arbeid voort te zetten. Een brandje. Gistermiddag omstreeks zes uur, kregen wij bericht, dat de brandweer gealarmeerd was wegens brand in de Stationsstraat. Met de magirus reed men even later naar genoemde straat. Er bleek een bijkeuken achter perceel 24 in brand te staan. Deze bijkeuken brandde inwendig uit, doch de brandweer voorkwam uitbreiding. De bewoonster deelde ons mede een pan bouillon te trekken te hebben gezet en toen bij haar buren een praatje te zijn gaan maken. Zij vergat de pan en dit werd de oorzaak van den brand. VEEL LIEFHEBBERIJ VOOR AANGESPOELDE WIJN. De Spaansche wijn, waarvan heel wat va ten op de Walchersche kust zijn aange spoeld, schijnt nogal in trek te zijn. Gingen de eerste fusten voor appel en een ei van de hand, nog kort geleden werd er reeds meer voor betaald. Dinsdagmiddag was het de ontvanger der invoerrechten en accijnzen die een groot houten fust, inhoudende plm. 600 liter wijn, publiek verkocht. Er was voor deze verkooping, nogal wat belangstelling en er werd flink geboden. Tenslotte ging de wijn voor 58 van de hand. Daarbij moet de kooper niet alleen 4 pet. omzetbelasting betalen, doch de "fis cus eischt tevens nog 24 cent per liter ac cijns, zoodat hem dit vat wijn komt op on geveer 200. De werkloosheid. Ook deze week boekte onze gemeenten een vermindering der werkloosheid. Het aantal ingeschrevenen daalde nl. van 523 tot 507, alzoo met 16. In de werkverschaf fing werden 115 personen geplaatst. SOEBURG. Het werk aan het voormalig fort De Ruijter aan de zeedijk te Vlissin gen, bestaande uit het egaliseeren en het opnieuw met gras bezaaien van de daar liggende gronden, waaraan gedurende der tig v/eken gemiddeld 35 werkloozen uit deze gemeente hebben gewerkt, is thans voltooid. Indien daartoe de vereischte toe stemming zal zijn verkregen zal de schei ding tusschen die gronden en de belen dende perceelen, waarin vele oneffenhe den zijn, gelijk worden gemaakt. Hieraan vid Geerts toen ook nog niet ergens onder dien hoed!" „Van David Geerts wordt gezegd, dat men ten aanzien van hem de uiterste voorzich tigheid in acht dient te nemen", bromde Feldslag. „Over die smokkelpartij in leege koeienhuiden wordt bijzonder lang uitge weid, doch dat wisten we al!" „Zoozoo, commissaris. Een goedkoope uitgave van Klaas Trom dus. We hebben beslist met een fijn stelletje heeren te doen!" „Ja, Daddy, zeg dat wel! De een staat nog al beter bekend dan de ander! Wat denk je van die ijzeren geldla, waar je zoo juist over sprak?" „Dat Klaas Trom die beslist niet heeft willen openmaken om haar van binnen eens goed uit te stoffen! Het Trojaansche paard had stellig een andere bedoeling, die onge twijfeld te denken geeft, nu wij weten, dat er vijftig duizend gulden in kunnen zitten. Dat is beslist niet niks: vijftig duizend gul den! Moet je niet gering over denken!" „Zeker niet", zei Feldslag. „Ik heb al overwogen, of we mogelijk met twee af zonderlijke delicten te doen konden hebben: roof en moord!" „Vergeet u de „verduistering" niet, com missaris!" „Verduistering?" ;„Ja, van Karl Messing. Twee en één maakt drie. Dus drie delicten in 't geheel. Ik ben nog altijd geneigd om eenig ver band te zoeken tusschen dat drietal. Vol gens mijn gevoel is er dan wel eenige sa menhang mogelijk tusschen de verdwijning van papa Messing en den moord op zijn beide jongste zoons, maar ik zou niet we ten, hoe ik daaraan het „roof"-delict zou kunnen naar schatting weer twintig arbei ders gedurende eenige weken tewerk worden gesteld. Intusschen wordt de werkverschaffing voortgezet met het verbeteren yan de wegen achter West-Soeburg. VERE. Vrijdagmiddag vergadert de Raad dezer gemeente. Op de agenda treffen wij o.m. aan als laatste doch voornaamste punt de aansluiting op de drinkwaterleiding. Voorts worden o.a. behandeld de deelname 1938 aan den steun B, intrekking wijzigings verordening kadegelden en het aangaan van een overeenkomst tot verzekering van een event, nadeel voor de gemeente wegens verlies van of fraude met gemeentegelden en geldswaarden. HANSWEERD. De Belgische sleepboot „Knocke" kreeg op zijn reis machineschade. De sleepboot Mathilde heeft de boot op sleeptouw genomen en naar Antwerpen gesleept, alwaar de schade zal hersteld worden. WEMELDINGE. In de Maandagavond gehouden vergadering van de afdeeling „Wemeldinge" van de algemeene luchtbe scherming, zijn thans definitief in het be- sfuur gekozen, de heeren: C. de Koeijer, voorzitter, Chr. Glerum, secretaris; L. P. Korstanje, vice voorzitter; ds. A. de Bruijn penningmeester; G. H. Bliek, K. van Da len en M. Hoogesteger Fz. AARDENBURG. De vergadering van in gelanden van den Aardenburgschen Haven polder, gehouden in het lokaal van den heer J. Klompe, verklaarde zich unaniem tegen de vereeniging van polders. De rekening over 1937'38 werd goedgekeurd en vast gesteld met een goed slot van 171. Het door den voorzitter uitgebrachte verslag van den toestand van den polder luidt gun stig. De begrooting 1938/39 werd vastgesteld, waarbfj het dijkgeschot verhoogd werd van 3.50 tot 4 per ha, welke verhooging in hoofdzaak is toe te schrijven aan de meer af te dragen bijdrage tot 0.30 per ha aan het Waterschap der Sluis aan de Wielingen. Naar wij vernemen, zal op het post kantoor alhier des Zondagsmorgens om 9.30 uur gelegenheid zijn de post af te halen in plaats van om half één, zooals tot nu toe het geval was. Maandag j.l. hield de pl. afdeeling van de Mij. van Ooft- en Tuinbouw haar jaar vergadering in het „Hof van Holland". De heer J. Hollebrand werd als bestuurslid her kozen. In verband met het alhier te houden feest in September bij het 40-jarig regeerings- jubileum van H.M. de Koningin, zal dit jaai de gebruikelijke plaatselijke tentoonstelling in September niet gehouden worden. Bjj de rondvraag kwam ter sprake de verzorging van enkele mooie plekjes in Aar denburg. Men meende dat door het aan brengen van heesters en bloeiende planten een fleuriger aanblik verkregen kan wor den. Goedgevonden werd, dat het afdee- lingsbestuur contact zal zien de krijgen met het gemeentebestuur om daar op een of andere wijze verbetering in te brengen. Ver der werd nog gewezen op de geringe ver zorging van de begraafplaatsen. RAAD VAN SCHOONDIJKE. SCHOONDIJKE. Dinsdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester F. A. van Rosevelt voltallig. Bij de ingekomen stukken was een be sluit van Ged. Staten, waarbij zij den bouw van een openbare school op een terrein in de kom goedkeuren. J. Hubregtse en anderen hadden een adres ingezonden, verzoekende uitbreiding van den ophaaldienst van vuilnis. Aan dit verzoek werd voldaan. De heele dienst is uitgebreid. De aannemer zal daarvoor ver goeding krjjgen. De Raad besloot niet mee te doen aan het Borgstellingsfonds. Aan het hoofd der openbare school den heer F. H. Odink, werd op zijn verzoek eer vol ontslag verleend tegen een door B. en W. te bepalen datum, eveneens kreeg ont slag op haar verzoek mej. S. C. van Oos ten, onderwijzeres aan de openbare school. De instructie van den gemeente-ontvan ger werd gewijzigd. Het kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld tot een bedrag van 266. Voor de benoeming van een architect voor den bouw der nieuwe school was een alphabetische aanbeveling van B. en W. bestaande uit de heeren J. A. van Baal, Oostburg, W. J. Bruijnooge, Vlissingen en L. A. Cysouw te Breskens. Benoemd werd de heer Bruijnooge. Bij de rondvraag kwam het euvel der woonwagens ter spreke. Ook de werkver schaffing kwam ter sprake, waarop de voorzitter afdoende kon antwoorden. IJZENDIJKE. Als gezworene van den Mauritspolder werd herkozen de heer Alf. Temmerman te IJzendijke; in den Helena- polder te Biervliet werden herkozen de ge zworenen W. Naeye Jr. en de afgevaardig de naar het Waterschap voor de Uitwate ring van de polders te Biervliet L. Man- guus; de heer Eng. Wijffels werd herko zen als gezworen van den Kleinen Jonk vrouwpolder ben. te IJzendijke; de heer Edm. Claeys werd gekozen als gezworen van den Grooten Jonkvrouwpolder bez. te IJzendijke. Op het te Rotterdam gehouden exa men voor leerares der koninklijk goedge keurde vereeniging van modevakscholen in Nederland slaagde mej. A. v. d. Hart te Hansweerd. DAT KR'JG JE L_ 'ALLEEN GEDAAN j MET DE.OVERVETTE IS-yRlNSO. DAT IS I (VOOR DE WASMACHINE/ dat Rinso even goed voor de tobbe als voor de wasmachine is Als U dat alles weet, dan gebruikt U zeker niet meer een gewoon zeeppoeder, maar alleen de nieuwe, „overvette" RINSO voor slechts 12^ cent met geschenkenbon? R 3B-O30® (Ingez. Med.) moeten vastkoppelen." „Misschien zou het paard van Troje je aan een oplossing kunnen helpen", veron derstelde Landhof. „Ja, wie weet! Mogelijk, dat hij er wat op zou vinden. Of we moeten, zooals de com missaris terecht opmerkte, uitgaan van de veronderstelling, dat we met afzonderlijke delicten te doen hebben, onafhankelijk van elkaar." „Daar zullen we in ieder geval toch óók rekening mee moeten houden!" vond Feld slag. „Zeker, commissaris. We moeten met al les rekening houdenen dat is juist drommels lastig, want die rekening ziet er onbegrijpelijk gecompliceerd uit. Daar staan niet alleen allerlei mirakels op, maar bovendien ook eenige duistere persoonlijk heden, waarvan, naar mijn bescheiden mee ning, mevrouw Messing wel de aller-duis- terste is." „Zij moet vroeger op de markt gestaan hebben", bromde Feldslag, „en daar schijnt Karl Messing haar te hebben leeren ken nen „Markt-waar hapert dikwijls wat aan", merkte Daddy op. „Gaat u verder, commis saris." „Na haar huwelijk trad ze aanvankelijk nog zelfstandig op, en dat schijnt ze steeds met zeer veel energie gedaan te hebben. Doch toen de zaken beter gingen, liet zij zoo langzamerhand alles aan haar man over, totdat deze zijn millioenen bij elkaar had. Van dat oogenblik af zoo staat er letterlijk in de informatie nestelde zij zich in kasteel Gotheborgh, alwaar zij nim mer haar ei kwijt kon." „Heel juist!" knikte Landhof. „Ja, ik heb ook het gevoel, dat ze daar zoo'n beetje met haar ziel onder den arm loopt." „Ze kon die ziel misschien beter in 't wa ter gooien", vond Daddy, „zij lijkt mij toch niet veel waard, en om haar dan altijd on der je arm te hebben! Enfin! Laten we eens nagaan, hoe mevrouw Messing staat tegenover al hetgeen daar op Gotheborgh zoo al gepasseerd is. Zij dénkt, dat haar man een snoepreisje ondernomen heeft naar Parijsof doet althans heel listig, alsof ze dat denkt. Wij wéten echter, dat dikke Trom min of meer warm geloopen is in zijn gevoelens jegens haar, en dat mevrouw Messing die warme sympathie niet geheel onbeantwoord laat, getuige het feit, dat zij het paard van Troje zelfs den kasteel-sleu tel ter hand stelde, terwijl haar eigen zoons haar zoo koud als ijs laten. Een" en ander roept een gerechtvaardigde veronderstelling in het leven, dat beiden die kinderen wel zouden willen wég kijken. Dan wordt eerst Leo vermoord en vlak daarop ook Guus. Mevrouw Messing geeft in geen enkel op zicht blijk, dat ze een hartverscheurend verlies geleden heeft, terwijl dikke Klaas Trom zich kennelijk opgelucht toont. Daar entegen durft Max de eenig overgebleven zoon een sportsman in hart en nieren niet op Gotheborgh te blijven slapen en gaat naar een hotel „Daddy" zei de officier opeens, „ik ver trouw mevrouw Messing heelemaal niet meer, want zij zag Leo het eerst, toen hij dood was. Zij struikelde het eerst over Guus, toen die in de gang lag en zij con stateerde ook het eerst, dat haar man ont brak." (Wordt vervolgd.). Boer.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5