MIDDELBURGSCHE COURANT HEEMAF BINNENLAND. föO.- ZEELAND. tmtci Stle $eetixtre>cfye GOESCHE COURANTE Profanatie en Tolerantie. SOROPTIMISTCLUB ZEELAND, HET WERKLOOSHEIDSVRAAGSTUK. STOFZUIGER met den beroem den S.K.A. motor één model één prijs Verkrijgbaar bij: Electro Techn. Bureau M. J. v. d. BERGE, L. Vorststraat 48, Goes, Telefoon 375. L J. v. 't WESTENDE, Gortstraat 21, Middelburg. Telefoon 387. MIDDELBURG. WEERBERICHT. GOES. DAK INGESTORT. VLISSIHGEN. VREEMDELINGENVERKEER, en Dagblad. Uitg.N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 116. TWEE BLADEN. WOENSDAG 18 MEI 1988. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Profanie of Profanatie beteekent heilig schennis, ontheiliging, ontwijding, spot met het heilige. Het spreekt vanzelf, dat ieder beschaafd mensch zich van spot met wat een ander heilig is in zijn ziel, onthoudt. Het is on beschaafd, onwaardig voor dengeen, die de profanatie b e d r ij f t, het is diep-krenkend voor wie haar ondergaat. Maar: het is wel zaak in dezen niet rauwelijks een oordeel uit te spreken. Vooral niet, wanneer de een profaan acht wat den ander, zoo al niet heilig, dan toch diepen ernst is. De Middelburgsche briefschrijver in „De Zeeuw" is fel verontwaardigd. „Omdat het zoo waar bestaat, dat de zooveel besproken film „Grazige wei den" ook in onze stad avond aan avond draait". [Behoort nu al weer tot het ver leden. Red. M.C.l Hij schrijft daarover: „In deze film wordt een kinderlijke ne gerfantasie van den hemel weergegeven. God wordt er in afgebeeld. Een neger heeft daarvoor gespeeld. De Allerhoogste wordt voorgesteld als een buitengewoon edel mensch, die in een tuin van overvloed, met heerscharen van tevreden menschen toeft en leeft. Noach is de kromme-pijp roo- kende neger met gedeukte hooge hoed, die een inventarislijst van de Ark controleert. In een woord, men heeft zich op schande lijke wijze vergrepen aan de eerste Bijbel boeken. Dat heeft men op de meeste frivole plaats ter wereld, het „filmparadijs" Hollywood gedaan. De recensent van de „Middelburgsche Courant" is er machtig door ontroerd ge worden. Ik ook. Maar op andere wijze. Alhoewel ik de film niet gezien heb. Wèl een en ander er over gelezen. En ook van plaatsen, waar deze film verboden werd. Als de Centrale Commissie, die deze film goedkeurde dan niet wijzer is, moet de plaatselijke overheid dat zijn. Het eerste wat ik er van zag, was in het nummer 'van het geïllustreerde weekblad „Ons Zeeland—Panorama" van 21 Oct. 1937. In dat blad wordt meestal 1 pagina aan de nieuwste films gewijd. In dat nummer aan de hier besproken film. Een plaat van een halve pagina stelt voor de hemelpoort, waardoor de Heer, uitgeleide gedaan door den engel Gabriël en de andere hemelbe woners, afdaalt naar de aardbewoners. Het is meer dan verschrikkelijk. Hiermee is dit frisch uitziende weekblad dan ook veroordeeld als totaal ongeschikt voor het Christelijk gezin. Waar gaan we heen als we dit tolereeren. Als we tegen dergelijke profanie niet heftig protesteeren". Tot zoover dan „Stentor" in „De Zeeuw". o O De redactie van de courant, waaraan het bovenstaande ontleend werd, teekende er zelf, terecht, reeds bij aan, dat de plaat' selijke overheid onder omstandigheden als hier gelden het recht niet heeft een film te verbieden, wanneer de centrale keuring haar door liet. Vervolgens merken wij, naar aanleiding van hetgeen „Stentor" schrijft, op, dat de plaats waar deze film gemaakt werd, toch niets ter zake doet? Dat is maar een senti menteel bijmengseltje om de zaak nog er ger te maken dan zij in de oogen van den schrijver reeds was. Bepalen wij ons echter tot de hoofd zaken. Dan moeten wij in de eerste plaats toch opmerken, dat wij er ernstig bezwaar tegen hebben, dat hier een fel oordeel wordt uit gesproken door iemand over iets, hetwelk hij niet gezien heeft. Wij maken ons sterk dat, als de schrijver dezer felle ontboe zeming met eigen oogen deze o.i. zeer zui vere film aanschouwd had, hij minder scherp in zijn oordeel geweest zou zijn, al zou dit oordeel ook dan nog veroordeelend kunnen zijn. - Men houde nu toch evenwel in het oog, dat de profanatie of heiligschennis twee elementen bevat: de handeling en de be doeling, of wel: het materieele en het geestelijke. Een heiligschennis is een handeling, een verrichting, een schennis van iets wat den bedrijver ervan of anderen heilig is. Deze verrichting nu kan op zichzelf vol doende zijn om tot de schennis te besluiten; zij kan echter ook pas door haar achter grond, haar bedoeling, intentie zeggen de r.-katholieken tot profanatie wor den. Als men b.v., zooals wij eens in een Rus sisch anti-godsdienstig geschrift zagen, God in den hemel op leen pervers-de- monisch-menschelijke wijze allergemeenst afbeeldt, met de kennelijke bedoeling den lachlust, spot en hoon der aanschou- wers op te wekken... dan is dat profanatie op zichzelf. Daartegen is van ieder behoor lijk mensch, of men christen, jood, onge- loovige. zelfs als men mohammedaan of oeddhist is, een onomwonden, fel en scherp ^est te verwachten, en op z'n plaats. verrichfn<^ere vorm van profanatie is het gen en var> vrome of gewijde handelin- spotziekeP ?!.chzelf dus niet profaan met materieel Sbedoelingen. Dan wordt, wat, de i n t e n t°uwd, niet profaan i s, door 1 e tot profanatie. Maar: dit laatst* condities, voor onlls 00k- onder bepaalde namelijk mogeliik f!e,rmg vatbaar! Het is eenig nadenken, niet Stentor zal dat, bij delingen die op zich^ennen) dat han" heiligschennend te den schijn van door den achtergrond z.ich dragen' goede bedoelingen v» m^entie' de verrichten, ven „ien nen worden en dan, door hun zuiverheid, in plaats van aanstoot gevend, diep ontroe rend kunnen werken. Dit laatste nu is bij de film „Grazige weiden", naar het oordeel van onzen re eensent, en ook naar onze overtuiging, zon der twijfel het geval. Nu zij hier échter geen misverstand. De mogelijkheid bestaat, dat men in zekeren kring zal zeggen: hier valt niet te schippe ren. De bedoelingen, de al-dan-niet geeste lijke en artistieke zuiverheid van een kunstwerk boezemen ons niet het gering ste belang in; het niet te ontkennen feit op zichzelf, dat bv. in een film God, als mensch gepersonifieerd, wordt voorge steld, is voor ons reeds profanatie, heilig schennis, waarvan wij ons met afschuw en verontwaardiging afkeeren. Dan antwoor den wij: het is Uw goede recht, aldus te oordeelen. Wij aanvaarden dat oordeel voor U en de uwen; wij onderschrijven het niet onmiddellijk voor onszelve. Wij wen- schen de zaak eerst in haar geheel te bezien, en bij ons ligt dan het zwaartepunt meer, ja hoofdzakelijk in de bedoelingen van dengeen die het betreffende kunstwerk vervaardigde, en in de mate, waarin hij, zoowel in artistiek als in ethisch opzicht, er in slaagde deze bedoelingen te verwezen lijken. Wat zien wij dan bij de onderhavige film? Een vriendelijke oude neger-onderwijzer in Amerika geeft aan een klas met een voudige nikkertjes godsdienstonderwijs. Hij vertelt van den hemel en .van het paradijs, van God en de eerste menschen, van Mozes en van Babyion Wat doet nu deze film? Zij geeft weer hoe deze eenvoudige kinderlijke neger zieltjes zich het verhaalde voorste 11 en vermoedelijk op eenigszins analoge wij ze als de niet in het abstracte denken ge schoolde kindertjes van een Nederland- sche Zondagsschool zich dat op hunne wijze zullen voorstellen. Nu is dit een uitermate teer gegeven. Daar zullen we het allen over eens zijn. Maar voor wie deze film met eigen oogen aanschouwde, moet bij ernstige, rustige en onbevooroordeelde overweging toch dit wel komen vast te staan: indien men de stelling aanvaardt en wij aanvaar den die stellig dat het, onder zekere waarborgen ten aanzien van de kunst zinnigheid en vooral ten aanzien van de innerlijke zuiverheid, geoorloofd moet zijn zulk een neger-verbeelding te ver-beelden, d.w.z. in zichtbare beelden te brengen, en dit aan het publiek te vertoonen, dan is „Grazige weiden" toch waarlijk niet als profanatie, als heiligschennend, te be schouwen. En dan zou een verbod van de ze film, zeker misplaatst zijn. Tenslotte is "niemand verplicht er heen te gaan. Tenslotte moet er ook te dezen aanzien vrijheid blijven bestaan voor ernstige za> ken, ook als zij een a.r., een r.k., een s.dof een lib. onwelgevallig zijn! Als de film innerlijk, in wezen, naar zijn bedoelingen en naar de uitwerking van die bedoelingen, slecht, spottend, profaneerend zoude zijn, wij zouden haar vertooning niet met een beroep- op de vrijheid wil len toestaan: een verbod ware dan op z'n plaats. De centrale commissie voor de filmkeu ring is er, om daar voor te waken. Zij heeft o.i. terecht, geoordeeld, dat er van profa natie in dez-en zin hier geen sprake kon zijn. Derhalve liet zij de film, o.i. terecht, toe. Indien nu bepaalde gedeelten van ons volk desalniettemin van oordeel blijven, dat de film voor hun gevoelens een pro fanatie is dan eerbiedigen wij deze hunne gevoelens, en geven hun* den raad: blijf er weg, erger u niet en maak u niet boos. Maar: ge zult dit moeten tolereeren. In ons uit vele soorten menschen samen gestelde volk is eenige tolerantie over en weer nog immer noodig! Men schrijft ons: Dezer dagen vond in Middelburg plaats de oprichting van de Soroptimist Club Zeeland, bestaande uit een twintigtal le den uit Middelburg, Vlissingen en Goes. Het Soroptimisme wordt vaak geken schetst als een vrouwelijke Rotary be weging, waarmede het ook inderdaad, wat zijn grondbeginselen betreft, veel over eenkomst vertoont. De clubs bestaan uit vrouwen die een beroep uitoefenen en als zoodanig dat beroep in hun club verte genwoordigen en wel in dier voege, dat van elk beroep slechts één vertegenwoor digster lid eener club kan worden. Deze plaatselijke clubs zijn vereenigd in een nationale unie, terwijl de unies der di verse landen ressorteeren onder een fe deratie. De 4 federaties, te weten de Amerikaansche, de Engelsche, de Conti nentale en de Aziatische vergaderen weer eens in de 4 jaar op een wereldcongres. Het Soroptimisme heeft tot doel het onderling contact tusschen werkende vrou wen te bevorderen en begrip en waardee ring voor elkanders werk en beroep te wekken. Er heerscht in de clubs een geest van vriendschap en van elkaar te willen bijstaan met raad en daad. Tusschen de verschillende clubs in den lande bestaat een levendig verkeer en ook met buiten- landsche Soroptimisten wordt zoo veel mogelijk contact gezocht. Hoewel zich buiten alle godsdienst en politiek houden de streeft het Soroptimisme naar vrede en internationale samenwerking. Dat de uitmiddelpuntige ligging van Zeeland geen bezwaar is voor een nauwen GIFT VAN H.M. DE KONINGIN. H.M. de Koningin heeft als blijk van be langstelling in zijn arbeid aan het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies een belangrijke gift ge schonken. DE NEDERLANDSCHE UITGEVERSBOND EN HET SPELLINGSVRAAGSTUK. Het bestuur van den Nederlandschen uitgeversbond heeft een brief gezonden aan den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, waarin onder verwijzing naar de onzekerheid op spellinggebied, den mi nister met den meesten aandrang wordt verzocht, ter voorkoming van een anders onvermijdelijke werkloosheid en schade voor de bedrijven, op den korst mogelijken termijn die maatregelen te willen bevorde ren, waardoor aan de onzekerheid een ein de komt. GEVAARLIJKE CONTRöLE OP AUTO'S. Bij den A.N.W.B. komen bij herhaling klachten binnen over de plaats, welke door ambtenaren bij controle voor de motorrij tuigenbelasting enz. wordt uitgekozen. In hoofdzaak kunnen deze klachten hiertoe worden teruggebracht, dat niet voldoende rekening wordt gehouden met het feit dat een stilstaand voertuig op een weg, en spe ciaal op een weg waar snel gereden wordt, steeds uit veiligheidsoogpunt als een hoogst ongewenscht obstakel moet worden be schouwd. Bij nacht is dit in nog veel sterkere mate het geval dan overdag, ook al brandt het achterlicht. Proeven door den A.N.W.B. ge nomen hebben bewezen, dat het voor een bestuurder uiterst moeilijk is zich bij nacht ook maar binnen zeer ruime grenzen re kenschap te geven van de snelheid, waar mede hij een klein rood achterlicht voor zich nadert. Het ernstige ongeval van recenten da tum onder de gemeente Gilze waarbij een rijdende vrachtauto bij nacht inreed op een andere wagen, welke voor controle op den weg had moeten stoppen, illustreert helaas maar al te duidelijk, welke gevolgen een ondoelmatige keuze van de plaats van con tröle kan hebben. Het bestuur van den A.N.W.B. heeft zich thans tot de ministers van justitie en finan ciën gericht met het verzoek, maatregelen te willen bevorderen om te voorkomen dat controleerende ambtenaren op den weg de veiligheid van het verkeer in gevaar bren gen door het kiezen van een gevaarlijke controleplaats. Daarbij wordt er speciaal op aangedrongen dat, vooral bij nachtelijke controle, zooveel mogelijk aan de te contro leeren wagens gelegenheid zal worden ge geven zich op te stellen buiten de wegver harding. Een nieuw adres van het N.V.V. aan de regeering. Het bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen hééft zich met een uitvoerig adres gewend tot den voorzit ter van den Raad van minister, dr. H. Co lijn, om de regeering nogmaals te wijzen op den ernst van het vraagstuk der bestrij ding der werkloosheid. In het adres wordt er met klem op aan gedrongen, uitvoering van openbare wer ken op zoo groote schaal en in een zoo snel tempo te doen geschieden, dat daarvan in derdaad de stoot tot een heropbloei van het bedrijfsleven kan uitgaan. In verband met den grooten omvang van de werkloosheid dringt het bestuur van het N.V.V. verder aan op: I. Een verkorting van den wekelijkschen werktijd tot 48 uur voor al die groepen van werknemers, die nu nog of geheel bui ten de arbeidswet vallen, of aan welke een langere arbeidstijd dan 48 uur per week is toegestaan; 2. Het tegengaan van overwerk, door slechts in hooge uitzonderingsgevallen overwerkvergunningen, en dan nog voor zeer beperkten tijdsduur, te verleenen; 3. Een verder gaande verkorting van den wekelijkschen werktijd voor de groepen van werknemers, die thans 48 uur per week werken; 4. Verlenging van den leerplicht met daarbij aansluitende verhooging van den toelatingsleeftijd tot het verrichten van beroepsarbeid; 5. Verlenging van de tot twee jaar terug gebrachte cursusduur op ambachtsscholen en nijverheidscholen tot drie jaar; 6. Het verstrekken van een premie of bij slag aan particulieren, die overgaan tot het laten uitvoeren van onderhouds- of verbe- teringswerken aan hun fabrieken, werk plaatsen, woonhuizen en andere bezittin gen. band met de Zusterclubs- blijkt wel uit het feit, dat bij de inauguratie uit alle deelen des lands, Friesland zelfs niet uit gezonderd, en ook uit België afgevaardig den aanwezig] waren. De inauguratie ge schiedde tijdens! een feestmaaltijd door de presidente der Nationale| Unie mej. dr. Aukes, terwijl het charter werd uitgereikt door de huidige presidente der Europee- sche Federatie, mej. Clara Meyes, dit jaa toevallig een Nederlandsche. Na afloop van het diner werden de gasten ontvangen in de Steenrotse, welks interieur, schoon verlicht door tallooze kaarsen, een onvergetelijken indruk maak te. Des Zondags lunchte men in Hotel Bri tannia te Vlissingen, waarna de stad werd bezichtigd. Mevrouw Wynaendts Francken, die het Soroptimisme in Nederland introduceerde, toonde haar belangstelling door telegra fisch haar gelukwenscherf aan de jonge club te zenden. (Ingez. Med.) DE 100-JARIGE. Van veel gebouwen in de Vlasmarkt en Krommeweele wapperde gisteren de vlag als teeken van medeleven met de 100-jarige, n.l. de firma D. J. Dronkers Zoon. De firma mocht in den vorm van bloem stukken, telegrammen, brieven, kaartjes en persoonlijke bezoeken evenveel bewijzen van belangstelling met haar jubileum ontvan gen. De etalage was geheel in het teeken van het feest en het was zeker een mooie ge dachte de portretten van de vorige beheer ders der zaak daarin een plaatsje te geven. Des avonds heeft de buurtcommissie de jubilaresse een muzikale hulde gebracht. Niettegenstaande den hevigen regen, trok „Crescendo" te 8 uur onder leiding van den onder-directeur, den heer P. van Geelen, van den Seisdam. Voor het pand aan de Vlasmarkt werd een nummertje ten beste gegeven en toen ging het over Burg en Balans naar de Abdij, waar in het hotel de firmanten met hun familie en het perso neel zich aan den feestdich hadden ver eenigd. Allen kwamen ondanks den regen naar buiten om enkele nummers aan te hooren, waarna de voorzitter der buurtcommissie, de heer P. M. Wolters, de gelukwenschen aanbood. De oudste firmant, de heer J. Dronkers Jr. heeft hierop geantwoord en verzekerd, dat de muzikale hulde zeer op prijs gesteld werd, wat hij met een enve loppe met inhoud nader bezegelde. Reeds was het korps vertrokken, toen het werd teruggeroepen en allen biünen werden- ont haald. Duisternis en regen maakte dat men niet meer terugtrok naar het repetitielo kaal. SCHOLEN EN VOLKENBONDSDAG. Een rede van mr. Van der Flier. Voor een driehondertal leerlingen van 1418 jaar, afkomstig van gymnasium en H.B.S., industrie- en huishoudschool, Rijks kweekschool, Christelijke kweekschool, Handelsschool, meisjesschool en jongens Uloschool heeft hedenochtend mr. M. J. van der Flier uit 's-Gravenhage een voor treffelijke rede uitgesproken over „Het permanente Hof van inter nationale justitie in zijn praktische werkzaamheid". In levendigen stijl schetste de bekwame spreker den ontwikkelingsgang van het in ternationale rechtsbewustzijn, zoo als zich dit in den loop der eeuwen eigenlijk pas der laatste decennia voltrokken heeft, en zoo als dit zijn concretiseering vond in het Haagsche permanente hof van justitie. De spreker schetste de werkwijze van dit hof en demonstreerde deze nader en uit voerig aan het dramatische geschil tus schen Denemarken en Noorwegen over de souvereiniteit op Groenland, een geschil hetwelk vroeger zonder twijfel een casus belli gevormd zou hebben. Ook releveerde spr. nog kort het Nederlandsch-Belgisehe geschil over het Maaswater en het geschil tusschen Frankrijk-Zwitserland over de douanegrenzen rond Genève. De voorzitter der Middelburgsche afdee- ling van de Ver. v. Volkenbond en Vrede, die deze voordracht georganiseerd had, mr. M. W. G. van der V e u r, heeft den spreker hartelijk dank gezegd voor zijn boeiende rede en zelf nog een pleidooi voor de Volkenbondsgedachte: recht boven macht, gehouden. De burgemeester en de wethouder van onderwijs behoorden met onderscheidene hoofden van en leerkrachten aan onder wijsinrichtingen tot de belangstellende toe hoorders. TE DIEP IN HET GLAASJE GEKEKEN. Gisteravond ontmoette een inspecteur van politie op de Vlasmarkt, twee personen, van wie een dronken was en de andere ook onder den invloed van sterken drank ver keerde. Tegen eerstgenoemde is proces verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap, terwijl den andere gelegenhed werd gege ven op de politiewacht tot bedaren te ko men. UITVOERINGEN VAN HET MIDDELBURGSCH MUZIEKKORPS. De eerste uitvoering van het Middel- burgsch muziekkorps op het Molenwater is bepaald op volgende week Vrijdag, 27 Mei. In de Abdij wordt de eerste uitvoering gegeven op den eersten Zondag na Pink steren, 12 Juni. HET BEZOEK VAN MINISTER VAN BOEYEN. Het bezoek, dat minister Van Boeyen gisteren aan onze stad bracht, had ten doel de bezichtiging van de Abdijgebouwen. De minister, die vergezeld was van den seere- Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige Z.W. tot N.W. of N. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later wellicht opklarend, nog regenachtig, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: matige tot sterke Z.W. tot N. wind, bewolkte hemel, enkele opklaringen plaatselijk regen, daling der temperatuur. Do. 19 Mei. Zon op: 5 h 02; onder: 20 h 52. Licht op: 21 h 22. Maan op: 24 h 44; onder: 9 h 10. L.K.: 22 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 18 4.39 16.59 10.58 23.24 Donderdag 19 5.13 17.33 11.28 23.55 Vrijdag 20 5.54 18.19 12.02 24.33 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 18 S 6.31 18.55 12.03 24.27 Donderdag 19 7.04 19.27 12.35 Vrijdag 20 '7.41 20.01 1.00 13.10 taris-generaal van zijn departement, mr. dr. K. J. Frederiks, werd rondgeleid door den commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford en den griffier der Sta ten, dr. B. D. H. Tellegen. Aan de bezichti ging der gebouwen ging een uitvoerige be spreking vooraf. Eén gewonde. Gisteravond, ongeveer kwart over vijf, had een ongeval plaats, dat, gezien de om standigheden, wonderlijk goed is afgeloo- pen. Om dien tijd stortte nl. het dak van het ontspanningslokaal van den heer J. C. Krijger aan de Beestenmarkt, dat door de aannemers Frenks en Baarends, ter ver grooting van het lokaal, omhoog gevijzeld werd, met groot geweld ineen. De metse laar A. Schrijver, was, gewaarschuwd door het gekraak, pardoes door een ruit waar hij voorstond, naar buiten gesprongen, en kwam er met een paar gewonde knieën af. De andere vijf menschen, die in het lokaal werkzaam waren, werden echter onder 't puin bedolven. Al dadelijk bleek, dat vier hunner vrijwel niets mankeerden. De met selaar P. J. van Baaien was er ernstiger aan toe en lag bloedend onder één der balken. Nadat hij bevrijd was, bleek hij vrij diepe verwondingen aan het hoofd te hebben doch een later geneeskundig onderzoek wees uit, dat ook voor Van Baaien, die naar het gasthuis vervoerd werd, dit ongeval wel geen ernstige gevolgen zal hebben. Als wij vermelden, dat het dak, dat door een aantal zeer zware ijzeren balken ge dragen wordt, meer dan 20.000 kg moet wegen, en na de instorting een ware ruïne overbleef, dan is het onbegrijpelijk, dat de gevolgen voor de menschen niet erger wa ren. Intusschen zal dit geval voor de aan nemers ongetwijfeld een groote schadepost beteekenen. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Alle noodige maatregelen voor de veiligheid der uitvoering moeten onder toezicht van bouw- en woningdienst getrof fen zijn. Ongetwijfeld is de hevige regen, die kort tevoren viel, en de wind die daar mede gepaard ging, er ook debet aan. Waarschijnlijk is daardoor eenige beweging in de constructie ontstaan. Mogelijk dat het onderzoek, dat de politie dadelijk ter plaat se instelde, de oplossing brengt. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer kwam Dinsdagavond in hotel Coomans in algemeene vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer J. L. Verhagen. De voorz. zeide dat deze buitengewone vergadering was belegd, omdat het bestuur het wenschelijk achtte dat er in het vervolg meer dan één vergadering per jaar zal worden gehouden, opdat daardoor een be ter contact wordt verkregen en de werk wijze uitvoeriger besproken kan worden. Spr. deelde vervolgens mede dat de ver eeniging met nagenoeg algemeene instem ming, is toegetreden tot de Provinciale Vereeniging. Verheugend is het dat sinds het uitbrengen van het jaarverslag in Janu ari j.l., het aantal leden is gestegen van 122 tot 190, hetgeen voornamelijk is te dan ken aan het werk van den penningmeester,; den heer Boonstra en den heer Schenkels. De heer Boonstra is echter nog niet tevre den en verwacht nog een verdere toename van leden. Bij de bespreking der folders werd o.a. gezegd, dat de verlichting op den Boulevard veel te wenschen overlaat. Een ergernis is het o.a. dat deze verlichting reeds voor 12 uur wordt gedoofd. Het bestuur zal verzoe ken deze verlichting tot minstens een half uur na sluitingstijd der café's te laten bran den. Het bestuur heeft reeds met de P.Z.E. M. besprekingen gevoerd, doch een betere verlichting stuit af op finantieele bezwaren. Eenstemmig was het oordeel der verga dering over het vroege sluitingsuur. Aan het bestuur werd verzocht pogingen aan te wenden om daarin verandering te krijgen. Ook werd gewezen op den rommeligen aanblik van de vele wagens op den strand- boulevard, waarvan fruit e.d., wordt ver kocht. Iets dergelijks komt b.v.b. aan de Belgische badplaatsen niet voor. Enkele leden vinden de bad-tarieven te hoog. En er werd geklaagd over de jeugd herberg. Daarin zouden meermalen per sonen logeeren, die in een hotel behooren. Het blijkt dat hierover reeds eerder is ge klaagd, doch bij onderzoek bleek er misver stand te zijn. Het bestuur stelde voor het aantal be-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1