KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 17 MEI 1938. No. 115. HET SPOOK VAN HET SLOT GOTHEBORGH, DE RIJKSMIDDELEN. KERK EN SCHOOL. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. LANDBOUW. Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en Bruin. Doos 50 en25 ct (Ingez. Med.) Het verloren prestige. pe rede, welke Mussolini Zaterdag j.l. te Genua heeft gehouden, hebben de Fransche en de Engelsche pers nogal kalm opgeno men. De Duee kan zich momenteel blijk baar heel wat veroorloven om te zeggen, voordat men er te Parijs en Londen aan stoot aanneemt. Overigens was de inhoud van zijn betoog minder militant dan het aanvankelijk gepubliceerde korte uittreksel ervan liet vermoeden. De voornaamste pas sage, dat Duitschland en Italië in een „ideologischen oorlog" zonder den minsten twijfel zij aan zij zouden vechten, had op de keper beschouwd, al heel weinig om het lijf. Immers een ideologische oorlog, d.w.z. een strijd op leven en dood tusschen demo cratie en autocratie, is niet te denken an ders dan met Frankrijk en Engeland aan de eene, Duitschland en Italië aan de an dere zijde. Maar een dergelijke oorlog lijkt ons een hersenschim. Het ziet er althans allerminst naar uit, dat de genoemde ideo logieën op zich zelf een gewapend conflict kunnen ontketenen. Er zijn wel tal van an dere factoren, politieke en economische, welke dat vermogen. Mussolini heeft nage laten, ten dien aanzien zijn meening te ver kondigen. En dat is begrijpelijk. Want de ze factoren vormen een geheel andere in ternationale formule dan die van democra tie en autocratie. Van zij aan zij strijden in laatste instantie is hier geen automati sche sprake meer voor Duitschland en Italië. De redevoering van den Duce heeft iets anders duidelijk gemaakt: dat hij inder daad, zooals wij verleden week onderstel den, voorshands nog twee ijzers in het vuur zal houden, als zijnde de voordeeligste poli tiek voor Italië (en misschien de gunstig ste voor Europa). En verder valt er al heel weinig van te zeggen, Men zal nu eerst moeten afwachten, wat de Fransch-Itali- aansche onderhandelingen gaan opleveren. Verloopen die even gunstig als onlangs de Engelsch-Italiaansche, dan zal de politieke situatie binnenkort wellicht iets overzich telijker worden. Het lijdt voor ons geen twijfel, dat de Engelsche regeering achter de politieke schermen het een en ander verricht, om Parijs en Rome tot elkaar te brengen. De strubbelingen met Mexico hebben John Buil er op heel onaangename wijze op nieuw aan herinnerd, dat zijn prestige in de internationale arena de laatste jaren geducht heeft geleden. Een land als Mexi co zou het een jaar of tien geleden vast niet gewaagd hebben de diplomatieke be trekkingen met Londen abrupt te verbre ken om een politiek-economische aangele genheid gelijk hier in het geding is. Zoo als men weet besloot de socialistische Mexicaansche regeering onlangs de petro- leum-maatschappijen in dat land te ont eigenen. Deze maatschappijen werken met buitenlandsch, grootendeels Engelsch en Amerikaansch kapitaal. Aanleiding., tot de onteigening vormde een complex van so ciale conflicten. De eischen der arbeiders inzake loonen, werktijden en medezeggen schap, goedgekeurd door de, regeering achtten de maatschappijen niet voor inwil liging vatbaar. De strijd, die hieruit ont stond, en die al spoedig geheel verpolitiek te („marxisme" 'contra „kapitalisme") liep tenslotte uit op een onteigeningsbesluit der regeering. Daarmee werd het geval een inter nationaal politieke kwestie. De Engelsche regeering kwam uiteraard op voor de ge weldige Engelsche belangen, welke hier in het geding zijn. Ze deed het weliswaar voor zichtig, teneinde de heeren te Mexico City niet noodeloos te prikkelen. Maar die voor zichtigheid heeft niet gebaat. Wat er alle maal achter de schermen is voorgevallen moet nog aan het licht komen. Het was alevel van dien aard, dat de Mexicaansche regeering aan het einde der vorige week zoo maar eventjes de diplomatieke betrek kingen meende te moeten verbreken. Wat daar de gevolgen van zullen zijn Iaat zich op 't oogenblik niet bepalen. Men heeft het geval te Londen naar het uiter lijk kalm opgenomen en het is al heel on waarschijnlijk, dat er rampzalige gevolgen uit voort zullen komen. Maar dat neemt niet weg, dat het voor John Buil een klap op de wang beteekent, die hij te pijnlijker moet voelen na de politieke beleedigingen, welke landen als Italië en Duitschland hem in de afgeloopen jaren aandeden. En daar Oorspronkelijke detective-roman door John Simson. 31). XX. Donderdagmiddag 4 uur. In dezelfde stoffige werkkamer waar ze ook den vorigen avond geweest waren, ont- V1I?j David Geerts hen ook nu. Naast hem, eveneens weggedoken ach ter dat enorme bureau zat Klaas Trom, et paard van Troje. Beiden stonden even op en maakten een stijve buiging. Dat de en Daddy en de commissaris ook. Zij kre gen het gevoel dat ze hoewel natuurlijk eer onwelkom toch niet bepaald onver- acit kwamen. Twee gewone stoelen onden, om zoo te zeggen voor hen klaar an dezen kant van het bureau, terwijl wee daarachter er uitzagen alsof ze Lweer verwachtten. MaiLbeson dadelijk te vragen. Messing hetaT°nf'f den avond> dat Karl beiden ook rm ?ezien werd> waart GÖ „,Ja!" kwi, "u orgl1 ter conferentie?" bureau. ^ort van achter het vóór twaaU'en?,,blGi(i6n te zamen weg even „Ja!" klonk het weer „Precies!" knikte r>0/u toch niets te doen; de roulêtt'l WaS t0en en alle animo ontbrak. Wh knn1fraaide niet voorstellen, dat gij al vroeglS, °nsJ)est waarom keerde u om één uur ®L 4 «Ainheer Geerts?" er teruS> „Hoe weet u dat?" »Kijkt u eens aan, dat doet in het geheel Voor onze defensie. Op de lijst van verantwoording van de vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie komt o.m. voor 1700 van het comité Goes weermachtsversterking. In totaal is tot heden ontvangen 119.571. De vereeniging voor nationale veilig heid heeft sinds de vorige opgave 248.50 ontvangen. Het totaal der bijdragen sinds het begin der inzameling bedi aagt 110.018. DE „NIEUW AMSTERDAM" TE NEW YORK. Een nieuw record op de lijn Rot terdamNew York. Maandagmiddag laat is de „Nieuw Am sterdam" op zijn eerste reis van Rotterdam naar Amerika in de haven van New York aangekomen. De sirenes der schepen loei den ter verwelkoming van de nieuwste aan winst der Holland-Amerikalijn, die, bijna een halven dag eerder dan verwacht werd, in een dok te Hoboken werd opgenomen, nadat het de reis had volbracht in vijf da gen, 23 uur en 45 minuten, van het eiland Wight (Eng.) naar het Ambrose lichtschip (New York). Muziekcorpsen speelden het Nederland' sche volkslied, toen de „Nieuw Amsterdam" aanlegde. In de haven ging het vroolijk toe. Deze vreugde werd overstraald door schit terend zonnig weer. Tot degenen, die ter begroeting aanwezig waren behoorden de consul-generaal der Nederlanden te New York, de president van de Nederlandsch- Amerikaansche kamer van koophandel, ambtenaren der Holland-Amerikalijn, en een delegatie namens den gouverneur van den Staat New York. Het schip heeft een gemiddelde uursnel heid gemaakt van 21,7 knoopen. Op een ge deelte van de reis bedroeg de snelheid 23 knoop, hoewel de scheepsbouwers waren overeengekomen, dat slechts op een snel heid van 20% mijl kon worden gerekend. Het weer was zeer goed. Op het eerste stuk der reis had men nogal wat tegen, wind, terwijl het, toen men Amerika na derde, mistig was. De gezagvoerder van de „Nieuw Amster dam" en de directeur der Rotterdamsche Scheepsbouw Maatschappij spraken hun voldoening uit over het feit, dat het schip, ondanks zijn groote snelheid niet heeft ge trild. Sir William Isherwood, een scheepsbouw kundig ingenieur der Britsche marine, die de reis had meegemaakt, sprak zijn bewon dering uit over het schip. De directeur der Holland Amerika Lijn, de heer Frans C. Bouman, de gezagvoerder Bijl en de heer Endert dir. der Rotterdam sche Scheepsb. Mij. hebben voor de verschil lende Amerikaansche radiozenders gespro ken over de reis en de kwaliteiten van het schip. Er waren van vele zijden gelukstele grammen binnen gekomen. Heden Dinsdagmiddag, zal aan boord van de „Nieuw Amsterdam" een noenmaal wor den aangeboden aan de journalisten. Er zal dan tevens gelegenheid zijn het schip te be zichtigen. Woensdag zullen de autoriteiten van New York en vooraanstaande personen uit de scheepvaartkringen en industrieelen zich aan een diner vereenigen. De „Nieuw Am sterdam" heeft de reis van Rotterdam naar New York gemaakt in zes dagen, 5 uur en dertig minuten. Tot nu toe heeft men daar 8 dagen voor noodig gehad. Het andere re cord betreft den afstand Isle of Wight- lichtschip Ambrose. Opbrengst der indirecte belastin gen in April lager dan in April 1937. De opbrengst van de directe belastingen heeft tot ultimo April jl. bedragen 46.833.544 tegenover 42.253.259 op ul timo April van het vorig jaar, een groo- tere opbrengst thans derhalve van rond 4.580.000. komt dan bij, de penibele wetenschap, dat de Mexicaansche regeering heusch niet om afnemers voor de Mexicaansche petroleum verlegen zal zitten. Japan, Duitschland en Italië zullen er wel voor zorgen, als 't maar eenigszins kan, dat eventueele finaneieele maatregelen van weerwraak, door Londen toegepast, de Mexicanen niet in het nauw drijven. niets ter zake. En bovendien vraag ik, ter wijl gij slechts te antwoorden hebt. Waar om keerde u Maandagnacht tegen eenen terug naar Gotheborgh?" „Omdat ik een verkeerde jas had aange trokken." „En is het u gelukt om die toen in den nacht weer in te ruilen tegen de goede?" „Neen, er werd niet opengedaan." „Hoe laat was het toen." „Ik weet het nietmaar één uur was het al lang geweest." „Was het toen mischien al twee uur?" „Ik heb u toch al gezegd, dat ik het niet precies weet?" „Waar bent u geweest van even voor twaalven tot ongeveer één uur toen u te rugkeerde naar kasteel Gotheborgh?'" „Potje bier gedronken in hotel Astoria." „Alleen?" „Neen! Met mijnheer Trom!" Het paard van Troje zat heftig te knik ken ten teeken van instemming en als zwij gende bevestiging. „En wat deed u, mijnheer Geerts, toen u geen gehoor meer kreeg op het kasteel?" „Toen ben ik met de jas, die ik aan had, naar huis gegaan." „Bezit u die verkeerde jas nu nog?" De groot-handelaar in wijnen keek zijn vriend van Troje eens aan. Even hielden ze voeling en schenen elkaar dadelijk te be grijpen. Trom nam het gesprek over. „Ik heb die jas voor hem ingeruild tegen de goede," zei hij met ophef. „U?" „Ja, waarom zou ik dat niet kunnen doen? Ik kom tóch dagelijks op het kas teel." „Is dat altijd zoo geweest, mijnheer Trom, Nemen we hierbij in aanmerking, dat op ultimo Maart jl. de opbrengst reeds bijna 5 millioen hooger was dan het vo rig jaar, dan valt in April, vergeleken met dezelfde maand van 1937, een aanmerke lijke achteruitgang in opbrengst te consta- teeren en wel met ruim 417.000. Voornamelijk is dit minder gunstige re sultaat het gevolg van het verloop in de opbrengst van de grondbelasting. Bracht deze belasting tot ultimo Maart nog ruim 3 ton meer op dan het vorig jaar, thans is dit. middel ruim 280.000 ten achter gebleven bij de opbrengst tot ultimo April 1937. De overige directe belastingen bleven alle in stijgende lijn, behoudens, dat de op 31 Maart bestaande meer-opbrengst van de belasting van de doode hand ad 257.691 thans is teruggeloopen tot een hoogere opbrengst van 191.215 in verge lijking met het vorig jaar. Wat de indirecte middelen (accijnzen, invoerrechten, omzetbelasting etc.) betreft, deze toonen na de gunstige cijfers van de vorige maand, waarbij de raming aan merkelijk werd overschreden, een sterke inzinking. Bij een maandelijksche raming van 35.768.750 bedroeg thans de op brengst slechts 32.663.187, hetgeen zelfs nog 1.826.119 minder is dan de opbrengst over April 1937. Over de eerste 4 maanden heeft de op brengst bedragen 136.697.799, tegenover 133.704.527 het vorig jaar. Konden we over het eerste kwartaal reeds een vooruitgang boeken van ruim 4,8 millioen, de maand April heeft dezen voorsprong op het vorig jaar weer doen terugloopen tot slechts bijna 3 millioen. En ten opzichte van de raming is de gang van zaken zeer zeker allerminst gunstig te noemen. Waar de raming voor vier maanden 143.075.000 bedraagt, zien we derhalve, dat de opbrengst hierbij 6.377.100.87 is ten achter gebleven. De inkomsten ten bate van het gemeente fonds hebben tot en met April bedragen 66.153.256, tegenover een raming van 63.140.000. Voor het werkloosheidssubsidiefonds wa ren de inkomsten tot en met April 20.860,825.51 bij een raming van 52.300.000 voor den geheelen dienst 1938. De opbrengst ten bate van het verkeers- fonds was in April 5.648.523.21 en over de eerste vier maanden 9.971,879.87. Bevestiging en intrede ds. O. Staal. Zondagmorgen had te Retranchement de bevestiging plaats van den beroepen predi kant, den heer O. Staal, predikant te Ab- benbroek. Hij werd ingeleid door ds. F. Vis ser, predikant te Kadzand, consulent voor de gemeente Retranchement, naar aanlei ding van het woord uit Matth. 13: „Een Schriftgeleerde in 't koninkrijk der heme len onderwezen is gelijk aan een heer des huizes, die uit zijn schat nieuwe en oude dingen voortbrengt". Daarna werd de aan staande leeraar door spr. bevestigd, waarna de gemeente hem staande toezong Gez. 224 vers 1. Het kerkgebouw was goed gevuld. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijn intrede en had als tekst gekozen het 24ste vers van 2 Cor. 1: „Niet dat wij heer schappij voeren over uw geloof, maar wij zijn medewerkers van uw blijdschap; want gij staat door het geloof". In verband hiermee schetste spreker de groote moeilijkheden van zijn ambt. Spre- was er zich van bewust, dat hem vooral in dezen tijd een moeilijke taak wacht. Hij is geheel vreemd in deze gemeente, doch hij doet een beroep op den kerkeraad en de gemeente om hem en zijn vrouw steun te verleenen. Achtereenvolgens werden daarop toege sproken ds. Visser voor de waardeerende en eenvoudige woorden hem bij de bevestiging in zijn ambt toegesproken, de leden van den kerkeraad, kerkvoogden en notabelen, de ring-collega's, het hoofd der school, de bur gemeester en de organist. Tot slot werd op verzoek van ds. Staal door de gemeente staande gezongen Gez. 210 1 en 2. De kerk was ook ditmaal goed vol. De groene Walchersche Zakgids, van velen een oude bekende, wordt nu reeds tientallen jaren door de firma R. M. Smits uitgegeven en thans ligt de Zomerdienst 1938, waarin rekening is gehouden met de vele veranderingen, naast ons. ARNEMUIDEN. Dezer dagen werd door een landbouwer een drietal 8 weeksche Texelsche ramschapen vermist. Degene, die deze vermiste schapen moest vinden of gegevens kan verstrekken welke tot opsporen ervan leiden, kunnen zich in ver binding stellen met den te Arnemuiden ge- stationeerden Rijksveldwachter. WESTKAPELLE. De muziekver. „O. K. K.", directeur de hr P. de Rooij, hoopt Woensdag, 's avonds 8 uur een Concert te geven. Bij ongunstig weer wordt het ver schoven op Donderdag d.o.v. Het programma luidt: Locarno, (marsch) H. Heuser; La Féé Carabosse (ouverture) F. Andrien; Les Roses (Wals) J. Precker; Fragmenten uit de opera „Martha!", v. Flotow; arr. G. Gadenne; The Flushing Pier (Marsch) P. de RooijLa Visiona (Fantasie) G. Gadenne; Perle du Lac (Wals) L. Morgenthaler; Doornroosjes Bruidsvaart, M. Rhode, arr. A. Dreissen; Death or Glory (Marsch) H. Hall. RAAD VAN 'S HEER ARENDSKERKE. 'S HEER ARENDSKERKE. De Raad de zer gemeeente kwam Maandagmorgen bij een onder voorzitterschap van burgemees ter Elenbaas. Ingekomen is o.a. een uitspraak van den Hoogen Raad waarin een beroep van den Raad, inzake twee schoolgeldheffingen, on gegrond wordt verklaard. Verder kwamen nog in eenige goedgekeurde raadsbesluiten, o.a. dat waarbij eenige voetpaden van den legger der wegen werd afgevoerd. Ook kwam in een schrijven van den minister van sociale zaken, waarin krachtig aange drongen wordt om de werkloozen zooveel mogelijk tewerk te stellen. De v o o r z. merkt op, dat het werk in de gemeente teneinde loopt. Als volgend Object heeft spr. aan dempen van slooten gedacht, o.a. Nieuwdorp langs den haven weg. Spr. vraagt den leden ernstig mede te zoeken naar werkobjecten in eigen ge meente. Spr. deelt verder mede, dat deze eerste vier maanden bijna 7000 is uitge geven voor de werkloozen w.o. ruim 3000 voor werkverschaffing. Eenige punten worden genoemd, doch leveren bezwaren op, b.v. door te groote materiaalkosten, en inpoldering aan den Sloedam schijnt op bezwaren van derden te stuiten terwijl de grond slecht moet zijn. Op voorstel van B. en W. wordt 112 be schikbaar gesteld voor steunverleening B. Z. h. st. worden ook de pensioengrondsla gen vastgesteld van de ambtenaren van den burgerlijken stand, de heeren A. A. Elen baas en M. Vogelaar. B. en W. stellen voor een ophaaldienst van vuilnis in te stellen voor Nieuwdorp en Lewedorp. 135 personen gaven zich op en zullen hiervoor 1.50 per jaar betalen. Bij inschrijving werd de ophaaldienst aan W. Lange opgedragen voor 175 per jaar, zoo dat het geheel de gemeente niet veel zal kosten en voor Nieuwdorp en Lewedorp is het een uitkomst. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen vervolgens voor, een an- nuiteitsleening aan te gaan groot 7700 voor het afkoopen van de eeuwigdurende jaarlijksche bijdrage aan de Provincie Zee land voor overneming in beheer en onder houd van een gedeelte van den weg 's- Heer-ArendskerkeHeinkenszand. Na een wijziging van de Begrooting 1937 van het Groot Armbestuur te 's-Heer- Arendskerke, wordt op voorstel van B. en W. de jaarwedde van den eersten ambte naar ter secretarie met 300 verhoogd. Deze verhooging zal ingaan op den dag, dat de hr. Pik zich na zijn huwelijk in de ge meente vestigt. Tenslotte worden nog eenige wijzigingen gebracht in de gementebegrootingen 1937 en 1938. IERSEKE. Maandag herdacht het echt paar D. Weststrate onder zeer veel bewij zen van belangstelling zijn 60-jarig hu welijksfeest. De buurt van Oesterstraat en Achterweg vlagde. Des avonds bracht het muziekgezelschap Mozart den jubileeren den een serenade. KRABBENDIJKE. Wegens ziekte van- de onderwijzeres mevr. RaaymakersBal, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de o.l. school alhier mej. J. C. Herma- nides van Hulst. BRESKENS. Maandagmorgen is een aan vang gemaakt met de werkzaamheden aan het aan te leggen zwembassin in de nieuwe haven. Men zal eerst een dam leggen, die,, versterkt door rijshout, het opkomend wa ter zal keeren. Daarna wordt de modder afgegraven, zoodat men zandbodem krijgt. Het werk wordt uitgevoerd in werkver schaffing. RETRANCHEMENT. Tot hulpcommies is alhier aangesteld de heer A. Janse uit Har derwijk. INBRAAK. Toen de ambtenaren der gemeente-se cretarie te Axel gistermorgen de lokalen der openbare school, waarin het kantoor van dezen dienst tijdelijk gevestigd is be traden, ontdekten" zij dat onbevoegden zich gedurende hun afwezigheid, toegang had den weten te verschaffen. Het bleek dat men een poging had gedaan de brandkast te forceeren doch hierin was men niet geslaagd. Eenig geld wordt vermist. Een nader onderzoek, dat direct na de ont dekking van bovenstaande werd ingesteld heeft bewezen dat de inbreker(s) langs de achterzijde van de school zijn binnen gekomen. Tot op heden ontbreekt van de(n) dader(s) elk spoor. Keuring van merriën voor opname in het Keurstamboek. IJZENDIJKE. De volgende merriën wer den opgenomen: Manvelle, F. Boussen, Betsy, Alf. de Jae ger; Rika, P. Dhont-Risseeuw; Lisette van 't Eiland, C. v. d. Hauwe-Burm; Emma, Ph. Haverbeke-Sturm; Flora, idem; Mo- rette, Cam. Wijffels-v. Hijfte; Mariotte, idem; Hermine, Jac. den Hamer; Jenny v. Plakkebord, E. Termote-Steyaert; Ger- maine v. Plakkebord, idem; Corra, M. Quaak, Vedette, Cyr. Buysse; Alma, idem; Bertha, P. v. Hyfte, Lies, Eng. Dellaert- v. d. Vijver; Julia, idem; Femila, gebr. Mussche; Betsy, Stallen de Dobbelaere; Gauloise, idemj Hermine, idem; Valencia, idem; Melonne, Aug. Buysse; Anathema v. d. Pyramide, wed. P. Kremers; Bora, P. Haartsen; Irma, idem; Cora, A. de Mil- liano; Astrid v. Lida, E. Deveneyns; He lena, idem; Clara, Em. Dusarduyn; Jans, idem; Mina, M. v. Oers; Bertha, idem; alien te IJzendijke. Pamela, P. Kouyzer, Watervliet (B.); Oliva v. Sasput, Prud. Maas, Rebecca, idem; Olga, G. Buysse; Martha, idem; Mona v. Cato, P. v. d. Hooft; Clara, J. F. Dekker; Mia, A. Cortvriendt; Lotte, Louis Vervaet; Flora, Jac. Dhondt- Verplanke; Olga, Pr. de Clerck; Maria, Alf. van Rumste; Astrid, A. de Dobbelaere; Martha, idem; Erna, Ach. Haverbeke; Greta, Jog. Dieleman; Bea, E. v. d. Hemel, allen te Biervliet. Martine, A. C. Thomaes; Germaine van Goede Hope, Aug. Calon; Gertrude van Goede Hope, idem; Marie, H. Roelse, Birone, idem; Fleurine, idem; Alfonsa, Th. Thomaes; Miras, Em. Tho maes; Rosette, H. Cammaert, Ida, A. Ver- planke; Debora, idem, allen te Hoofdplaat. Ada van Serfrans, Victor Barbé; Aline, F. v. d. Hauwe; Kanta, idem; Ida, idem; Ivon- na, A. Kalle, allen te Philippine. Caline, M. Riemens, Schoondijke. kwam u daar vroeger ook dagelijks?" „Neen!" klonk het vinnig. „Maar sinds Karl vermist wordt is er nog al wat ge beurd op het kasteel. Anna heeft waarach tig wel een beetje troost noodig!" „En wanneer hebt u die jassen-omruil volbracht?" „Gisteravond!" klonk het afgemeten. „Wat?" „U bent toch niet doof?" stoof het paard van Troje op. „Toen ik gisteravond het kas teel verliet had ik de jas aan van mijnheer Geerts, als u 't precies weten wilt. Uw speurhonden hebben mij toch gezien." „Gelukkig wel," knikte Daddy. „Anders zouden we van deze merkwaardige j assen geschiedenis waarschijnlijk nooit het ware vernomen hebben. Die licht-grijze jas, die U gisteravond om twaalf uur droeg was dus van mijnheer Geerts?" „Ja!" „En hoe zag die andere jas er uit, mijn heer Geerts? De jas, die u Maandagavond bij vergissing hebt aangetrokken?" „Donkerblauw!" zei de wijnhandelaar da delijk. Daddy zette groote oogen op. Dan voelde hij eens in zijn zak en trok daar wat uit, zoodat toevallig een stuk handboei zichtbaar werd, althans voor den commissa ris: achter het bureau werd het niet opge merkt, maar Feldslag schoot dadelijk uit zijn slof en Daddy had heel wat moeite, om hem te kalmeeren. „Sssst" zei hij op fluisterenden toon. „Ik grijp bij ongeluk het verkeerde. Ik wilde even mijn zakdoek krijgen." Daddy snoot zijn neus. „U moet mij toch eens uitleggen, mijn heer Geerts," vroeg hij dan. „Hoe het mo gelijk is, dat u per ongeluk een donker blauwe jas aantrekt, terwijl het een licht grijze zijn moet. Scheelt er wat aan uw oogen?" „Mijn oogen zijn best!" zei Geerts met de tanden op elkaar. „Maar de kwestie is, dat ik zelf net zoo'n jas heb, als ik bij ongeluk aantrok. Ik dacht, dat ik die aan gehad had, maar het was toevalig de grijze ge weest." Feldslag had intusschen zijn bloc-note te voorschijn gehaald met de kennelijke be doeling enkele aanteekeningen te maken. Zienderoogen rekten toen de grootwijnhan delaar en zijn vriend van Troje hun halzen uit. Zij kwamen langzaam naar voren, met spiedende loerende blik. Letten niet op den detective, die opeens hard zijn neus snoot. De commissaris keek dadelijk op en stopte haastig alles weg. Die aanteekeningen kwa men zoo meteen wel. Geerts en Trom trok ken zich toen weer terug in hun ouden weg gedoken stand. „En mijnheer Trom" vroeg Daddy, „wan neer bracht u die donker-blauwe jas, die uw vriend bij vergissing aantrok, weer terug naar het kasteel?" Het Trojaansche paard sprong zoo'n beet je naar boven, alsof het leelijk geprikt was. Men zou zeggen: het bègon te steigeren. Zijn oogen schoten vuur, zijn kleur betrok aanmerkelijk, zoodat de detective onmid dellijk begreep, dat hij een zeer gevoelige snaar had aangeroerd. De commissaris be greep dit ook. Hij draaide puntjes aan zijn snorren. „Wat wilt u weten?" zei Trom opeens, met iets vijandigs in zijn stem. Enkel maar een poging om uitstel van antwoord te verkrijgen, dacht Daddy bij zichzelf en herhaalde bedaard de vraag: „Wanneer u die donkerblauwe jas terug bracht naar het kasteel." „Toen ik daar gisteravond naar toe ging." Hoe laat?" ,',Elf uur!" klonk het afgemeten en Daddy rook lont. De commissaris draaide nog al tijd puntjes aan zijn snorren. „Zoozoo! Dus u was degeen, die toen uit de duisternis te voorschijn schoot en plotse ling het kasteel binnenvloog. Waarom deed u dat zoo geheimzinnig op de wijze van een schuw dier?" „Om niet herkend te worden door die ellendige hyëna's, die op uw bevel rond het kasteel zwierven. „Maar u kon toch wel nagaan, dat u dat niet gelukken zou? En hoe kwam u nu eigenlijk in het kasteel?" „Met dien sleutel natuurlijk. Dien had ik al van te voren in de hand genomen." „En toen u eenmaal binnen was in het kasteel, wat deed u daar toen van elf tot twaalf uur gisteravond?" Trom dreigde bijkans te barsten. Zijn houding werd bepaald onheilspelend. Daddy schoof zijn stoel voorzichtig een weinig achteruit. De commissaris ook. „U hebt zeker nooit eens een afspraakje gemaakt, hè?" siste het paard van Troje. „Niet, dat ik me herinneren kan, en ze ker nooit met mevrouw Messing", zei Daddy droog en stond meteen op. De commissaris volgde onmiddellijk dat voorbeeld. Na een stijve buiging maakten beiden, dat ze weg kwamen. A (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5