GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. DRONKEN BEDEVAARTGANGERS. Uit veel besproken landen. BURGERLIJKEN STAND. LANDBOUW. INGEZONDEN STUKKEN. VROUWEN-VREDESGANG 1938. MARKTBERICHTEN. dergrond der zaak, dit volstrekt overbodige amendement heeft aangenomen! ■Mol; 107 stemmen mag de IJscoman blijven bellen, ook des Zondag* mits buiten gehoorsbereik van de kerken. En met 13-4 stemmen besloot de Raad Fet zwemmen buiten de kleedhokjes der ge meentelijke en particuliere zweminrichtin gen te verbieden. Met 10—7 stemmen is wijders verworpen het voorstel-Paul, 't verbod van zich in ze- dekwetsende kleedij op onze straten in het openbaar te vertoonen, te schrappen. Als de politie hier met beleid optreedt, dan achten wij dit artikel voor enkele extreme gevallen toch heusch wel nuttig. Het voorstel van B. en W. om den ban ketbakkers eenige ruimte te geven is nu, helaas bij tweede stemming verworpen: wethouder Onderdijk schaarde zich ook nu aan de zijde zijner politieke geestverwanten en hielp met de heeren Flipse, Kögeler en Den Hollander van rechts de zaak den nek omdraaien. SMOKKELARIJ VAN SIGARETTEN PAPIER. Een gezelschap inwoners van Vlijmen (N.B.), dat met een autobus ter bedevaart was geweest in het Belgische grensplaats- j*e Meersel-Dreef, heeft bij het terugkeeren naar Nederland aan de grens een onaan genaam avontuur beleefd. Aan de grens bij Galder oefenden de rijks-ambtenaren in verband met de groote drukte op dezen eersten bedevaartsdag in 1938 een zeer scherpe controle uit. Ook de Vlijmensche autobus ontkwam daar niet aan en het viel den kommiezen op, dat de schroeven van de latten, waarmede de be kleeding der zijwanden en van het achter portier waren afgezet, kort tevoren met een schroevendraaier moesten zijn be werkt. Dit wekte argwaan en daarom werden de schroeven losgedraaid en de bekleeding ten deele verwijderd, waarna de ambtena ren tot de verrassende ontdekking kwa men, dat de autobus geheel van een dub belen wand was voorzien en dat de ruimte tusschen beide wanden geheel was gevuld met doozen sigarettenpapier. Van de ge- heele autobus werd hierop de bekleeding verwijderd, waarbij letterlijk uit alle hoek- j'es .en gaatjes de zoo begeerde vloeitjes te voorschijn kwamen. In totaal vonden de ambtenaren op deze wijze verborgen niet minder dan 13.000 boekjes sigarettenpa pier. Hoewel de chauffeur van de bus, een broer van den autobusverhuurder, beweer de niet te weten hoe de smokkelwaar in de biis was gekomen, werd hij voor een nader verhoor overgebracht naar de mare' chausseekazerne te Strijbeek, terwijl auto bus en smokkelwaar in beslag werden ge nomen. De bedevaartgangers uit Vlijmen werden hierdoor begrijpelijkerwijze ten zeerste ge dupeerd. Niet alleen, dat zij bereids voor heen- en terugreis hadden betaald, doch bovendien moesten zij nu voor verder ver voer naar Vlijmen auto's uit Breda huren. (N.R.C.) De dagen, waarop te Meersel-Dreef in den bedevaartstuin met Lourdesgrot der Paters Capucynen processies worden gehou den, zijn voor de grensbevolking bijzonder druk. Echter niet alleen uit hoofde van de smokkelarij, doch ook om andere redenen. Onder de duizenden, die op de processie dagen uit Nederland het grensplaatsje be zoeken, is een groot aantal, dat er niet heen gaat voor de bedevaart, doch om in de vele café's, welke het dorpe telt, voor weinig geld veel bier te drinken. Reeds vroeg in den middag was dan ook Maandag het aantal dronken personen ont stellend groot, meldt de N.R.C. De Belgi sche gendarmerie pleegt de dronken per sonen, die lastig worden, over de Neder- landsche grens te leiden. Daar echter stond de marechaussee gereed om de meest lie derlijke dronkaards in ontvangst te nemen en te Galder ter ontnuchtering op te slui ten in het arrestantenlokaal, dat de ge meente Ginneken daar heeft laten bouwen. Gisteren echter bleek dit arrestantenlo kaal te klein te zijn, zoodat reeds in den vooravond alle beschikbare ruimte was be zet. De marechaussee moest versterking la ten komen om de overige arrestanten over te brengen naar de marechausseekazerne te Strijbeek. Bij een dezer arrestanten vond de mare chaussee bij fouilleering nog een liter ster ken drank. Ook aan de rijksambtenaren zijn nog eenige partijtjes smokkelwaar in han den gevallen, als flesschen wijn en likeur, sigarettenpapier, flesschen odeur enz. GASVERSTIKKING. I 67"ïarige alleenwonende wed. A. Buys kinCTaan<^m' is gisteren door gasverstik- öp ,°.m leven gekomen. Buren vonden tnoctaw0]^ gistermorgen in bewusteloozen lucht ked' terwÖl zij een sterke gas- mocht nietarnamen' Geneeskundige hulp later ovcri ÏTeer baten- De vrouw is even lek in de w yermoedelijk is door een gas smvnid 'ding het geheele huis met gas gevuld geraakt. Het Kilul Verdronken. B. te B n Tlg doclltertje van den heer het spelen in een °.,P ,is gistermiddag bij straat ewiii achter de Nieuw- met enkel l /n verdr™ken. Het was schijnt nintsor 6ren aan het spelen en merkte, in het"8 zonder dat iemand het langdurig dree^ te zÜn geraakt. Na N OOI,TUSSCHEN Gistermiddag wf*? z?ON. te G e 1 d r o p bH de 22-jarige A. Sch. van zeer korten afstak huiselÜken twist gelost op zijn 63-jariKeneen ,schot hagel Sch., waardoor deze !n a der' H- M- getroffen. De toestand van wUik werd ter is naar omstandigheden J a ,slachtof- De dader is inmiddellijk na w wel- ge schot gevlucht, doch heeft aoodl°tti- ruggebracht en aan de gemeentepolitie al daar werd overgegeven. De politie heeft het geweer waarmede het schot is gelost, in beslag genomen. Wat de aanleiding tot de twist is geweest1 is nog niet bekend. De vader woonde al leen met zjjn zoon in de Geulstraat te Geldrop. Meisje aan brandwonden overleden. Toen Zondag de 13-jarige dochter van den landbouwer F. de Crom te Oerle (N.B.) aan het spek bakken was, geraakten plot seling haar kleeren in brand, waarschijnlijk doordat de vlammen in de pan sloegen. De vader, die alleen met het meisje thuis was, kwam op het hulpgeroep toesnellen en trok haar de brandende kleeren van het lichaam. Het meisje had echter al zulke hevige brandwonden opgeloopen, dat het eenige uren later overleden is. VERDUISTERING VAN GOEDEREN TEN NADEELE VAN DE GEMEENTE GRONINGEN. Heden is te Groningen aangehouden de 48-jarige chef-monteur en magazijnchef bij de gemeentereiniging te Groningen, T. S., verdacht van verduistering van auto-onder- deelen, welke hij, nadat ze gekocht waren bij een handelaar aldaar, bij dezen zelfden man terugbracht. Een groote partij kogel lagers werd door de recherche in beslag genomen. Bij het verdere onderzoek is gebleken, dat deze chef-monteur van zijn vertrou wenspositie misbruik maakte en steekpen ningen aannam van denzelfden leverancier. Laatstgenoemde, de 59-jarige R. D., is even eens gearresteerd ter zake van heling van de door S. verduisterde goederen. Beide zijn ter beschikking van den officier van justi tie gesteld. Uit het raam gevallen en overleden. Een 56-jarige vrouw, die Zaterdagmorgen bij 't glazenlappen uit de tweede verdieping van haar woning in de Bentinckstraat te Amsterdam is gevallen en in ernstigen toe stand in het Wilhelminagasthuis was opge nomen, is gisteren overleden. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Groningen maakt bekend, dat Hendrik Jakob Vink, geboren te Warffum 1 Mei 1891, wonende te Groningen, Nieuwe Boteringestraat 21, houder is van de handelsonderneming Bea trix. De bedoeling is, dat pakketten koffie, thee en cacao zullen worden verkocht te gen den prijs van 5, in welk bedrag een bon van 2.50, begrepen is. In het voor uitzicht wordt gesteld, dat men voor 20 van die bons de keus zal hebben uit di verse cadeaux. De handelsonderneming zoekt tevens vertegenwoordigers tegen borgstelling. Men wordt aangeraden met deze handelsonderneming niet in relatie te treden, alvorens inlichtingen in te winnen bij voornoemden Commissaris van Politie. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Simpelveld: 1 doode. Toen een chauffeur van het Heerlen- sche filiaal van de Amstelbrouwerij te Simpelveld gisteravond zijn wagen achter- uitzette reed hij den 11-jarigen Theo Broekman, die op zijn fiets naderde, aan. De jongen geraakte onder het achterwiel. Aanvankelijk lieten zijn verwondingen zich niet ernstig aanzien, doch niet lang nadat het slachtoffer in het St. Josephs-zieken- huis te Heerlen was opgenomen, trad de dood in. BEGRAFENIS D. A. P. DE ZEEUW. Hedenmiddag is op de algemeene be graafplaats te Middelburg onder groote be langstelling het stoffelijk overschot van wijlen den heer D. A. P. de Zeeuw ter aar de besteld. Wij komen morgen op deze droevige plechtigheid terug. VEILENGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND." Dinsdag 24 Mei a.s. zal de algemeene vergadering der Veilingsvereeniging „Zuid Beveland" worden gehouden. Voorgesteld wordt de volgende provisies te heffen: Groote veiling: leden 2 pet.; gasten 4 pet. Kleine veiling: leden 4 pet., gasten 6 pet. De rekening sluit met 47.835.43 w.o. als ontvangsten 32.272.80 aan provisie en als uitgaven o.a. een nadeelig saldo van de koelhuisexploitatie 3.294.55 en afschrijvingen tot een bedrag van f 10.256.04. De balans sluit met 209.779.04. Geveild werd aan pit- en steenvruchten 656.378.65; klein fruit 144.829.09; di versen fruit 2.391.31; warmoezerijgewas- sen 44.457.90. De totale omzet, met in begrip van steun, erwten, bloemen, eie ren en wild, bedroeg 873.663.23. DE STEUNVERLEENING AAN KLEINE TUINDERS. Hedenochtend is op het departement van economische zaken te Den Haag de com missie van advies voor de steunverleening aan de kleine tuinders geïnstalleerd door ir. A. L. H. Roebroek, directeur-generaal van den landbouw. STAATSLOTERIJ. (Trekking vem heden) ƒ1000: 5241 13371. 400 3413 4520 9676 10023 10244 10326 17846 21211. 200: 1272 19482 21834. 100: 2775 9003 10866 12298 15483 15703 18957. Goes. Ondertrouwd: A. J. Wensvoort 30 j. jm. en Ch. Visser 27 j. jd. Bevallen: W. G. Mijnsbergen, geb. van Overbeek z. Overleden; N. A. Tuijte 78 j. wedn. A. v. Westenbrugge, Noordwelle; S. Blank 67 j. echtgen. van J. A. de Vlieger. (D.Z.) Vlissingen. Van 12—16 Mei. Ondertrouwd: J. W. Hofman 28 j. en C. C. Potvlieger 22 j. J. Sohier 29 j. en W. E. van Soelen 22 j. C. Klap 22 j. en M. Koo- man 21 j. Getrouwd: D. C. van Dalen 24 j. en N. C. Filius 24 j. P. van der Hof 28 j. en C. T. Nagtegaal 24 j. S. J. Mol 25 j. en J. G. de Veij 23 j. Bevallen: E. de Ridder, geb. Marinisse d. M. J. Barten, geb. de Vries d. J. E. Wormsbecher, geb. van Leeuwen d. J. Min- kiewicz, geb. Targonska z. (V.C.) VH. Hoe Henlein de malaise in stand houdt. Gebrek aan onderne mingsgeest en verpolitiseering van het bedrijfsleven. Ik had dezer dagen een onderhoud met eenige leden der zoogenaamde „Christelijk- Sociale Partij", de party, niet zoozeer be kend door haren omvang en belangrijke lol in het politieke leven, als wel door haar r vergang, eenige weken geleden, naar de H' nleinpartij. In verband met dit gesprek kom ik op wat ik noemde: de psychose van den Anschluss. De bewoners van het Sudeten- Duitsche gebied zjjn voortdurend onder worpen aan den druk der Rijksduitsche propaganda. Slechts hij, die de intensiviteit dezer propaganda kent, weet wat dat be duidt en zeggen wil. Met name speelt hier de radio een zeer groote rol en wanneex wij objectief willen zijn, dan is daartegen aan te voeren, dat er in den Tsjecho-Slo- waakschen Staat geen of althans niet ge noeg tegenpropaganda is. Misschien speelt hier ook het geld een rol, en u weet ook wel, dat men in Duitschland woont in een land, dat o.a. hierdoor zoo merkwaardig is, omdat het is een land „wo das Geld die Rolle spielt dass es keine spielt, aber rolltDe Duitsche zender, zoo zei men mij in Tsjecho-Slowakije, is veel te laat ge komen. Die Sudeten-Duitschers nu stonden onder tweeërlei druk. Ten eerste was daar de propaganda uit het Derde Rijk en ten tweede werden van Tsjechische zijde door de zoogenaamde „untere Organe" de regee- ringsmaatregelen gesaboteerd, resp. moei lijkheden in den weg gelegd. Wat ik met die „untere Organe" bedoel is duidelijk, ik zou het willen noemen de „kleinere beamb ten". De Duitscher in de Tsjechische gebieden voelt zich niet als Tsjecho-Slowaaksch staatsburger, zooals bijv. de Duitseh-Zwit- ser zich als Zwitser beschouwt. Er heeft steeds, zoo zeide mijn zegsman, in Tsjecho- Slowakije een „irridenta" bestaan, want in Sudeten-Duitschland stond de wieg van het nationaal-socialisme. Vóór de „Einglie- derung" van de Christelijk-Sociale Partij in de Henlein-beweging, schreef het orgaan der Christelijk-Socialen (de Duitsche pers): In Sudeten-Duitsch gebied en in Gratz zul len nog nationaal-socialisten zijn, óók wan neer in Duitschland het nationaal-socialis me reeds „dood" is. Voorloopig intusschen aldus schrijver dezes, is het nog springle vend en dat kan ik u verzekeren, een bron van voortdurende onrust in dit land. En in dit land niet alléén. Ik schrijf u dit, omdat het u een bewijs zijn moge van de mentaliteit der Sudeten- Duitschers. Hebben, zoo vroeg ik ook dezen vertel ler, hebben nu de Sudeten-Duitschers eigenlijk veel te klagen? Reden tot klagen beter gezegd. Neen, zei hij, en hij liet er op volgen: wanneer het Sudeten-Duitsche be drijfsleven heden ten dage klaagt, dan heeft het daaraan zelf veel schuld. De man die mij dit alles vertelde, was zelf een in dustrieel en had derhalve recht van spre ken. En waarom heeft die partij dan zelf veel schuld? Die partij heeft zelf veel schuld, aldus vervolgde hij zijn zeer interes sant betoog, omdat zij veel verloren heeft in Markspeculaties en weinig initiatief in economisch opzicht im grossen Gan zen getoond heeft. Maar ook deze zegsman wees er mij weer eens op, dat de Duitschers terecht klagen over hun behandeling in zake de minderhe- denscholen, verliet daarop dit onderwerp en vervolgde: Wat de Sudeten-Duitsche Wirtschaft ontbreekt is, kort gezegd, een „Bata"-onderneming, u weet wel, die schoenenindustrie. Met andere woorden, zij hebben te veel politiek gemaakt, te veel aan politiek gedaan, aan „hooge" politiek, maar economische politiek, die hebben zi verwaarloosd. Nu moet men niet vergeten, en ik zeg dat, omdat het zoozeer begrijpe lijk is dat de Sudeten-Duitschers het Duit sche „Wirtschaftswunder" zagen, waar al les van den Staat uitgaat, en zij wilden wel van den Staat hebben, maar niet geven Men was nog te zeer gewend Oostenryksch Hongaarsch te denken, waar men zich om afzet der producten geen zorgen behoefte te maken, daar de oude Oostenrijksch-Hon- gaarsche monarchie alle producten der Su deten-Duitschers afnam. De Sudeten-Duitsche ondernemer onder scheidt zich van het normale ondernemers type doordat hij in de eerste plaats zijn on derneming uit het oogpunt van de zooge naamde „Rentenquelle" bekijkt. Ik moest hier denken aan het niet vriendelijke, maar niet onjuiste Engelsche rijmpje op den Ne- derlandschen handel: In matters of com merce the fault of the Dutch, Is giving too little and asking too much. Toen kwam langzamerhand de economi sche crisis en in plaats van verder te wer ken, werden de bedrijven stil gelegd, omdat zij niet meer dat konden verdienen wat zij vroeger zonder moeite hadden verdiend. En daarbij kwam nog, wat ik ook al heb ge schreven, de oprichting aan den Duitschen kant van de grens van de zoogenaamde „inflatiefabrieken". Men beschikt niet meer over goed uitge bouwde, goed geoutilleerde buitenlandsche handelsverbindingen en kan op de wereld markt niet meer mee. Daartegenover staat Duitschland met zijn economische structuur die een uitgesproken binnenlandsche strek king heeft, en de Sudeten-Duitschers ver langden nu omgekeerd, dat de Tsjecho- Slowaaksche republiek evenzoo zou doen. Maar de republiek kan dat niet, omdat an ders de Tsjechische munt in het gedrang komt. Hierdoor is economisch be schouwd de relatief sterke, werkloosheid waarover gij ook al het een en ander weet verklaard. Zij is aldus besloot mijn verteller grootendeels ten minste niet de schuld van den Staat. Henlein moge zich deze op merking in het oor knoopen, maar de schuld van Henlein zelf, omdat hij de Sude ten-Duitsche arbeiders heeft „verpolitiekt". Wanneer Henlein zijn buitenlandsche rei zen daartoe wenschte te benutten om het Sudeten-Duitsche bedrijfsleven te helpen, zou hij, die mogelijkheid hebben door zijn goede internationale relaties, maar zooals reeds boven gezegd de politiek speelt hier de vrijwel alles overheerschende rol, En daardoor is hij eindigde mijn zeer deskundige verteller daardoor is hij de alleen schuldige, dat er heden in het Sude ten-Duitsche land nog altijd werkloozen zijn Welke opvatting mij de Henlein-men- schen, met wie ik heb gesproken, natuurlijk bestreden. Maar aan die teleurstelling ben ik niet bezwekenik had niet anders ver wacht Mjjn verblijf spoedt hier ten einde. Laat ik dan ten slotte dit mogen zeggen: Ik heb mijn uiterste best gedaan achter de waar heid te komen, maaralles op deze we reld is nu eenmaal relatief. De Genestet wist het wel, zoo was het en zoo blijft het: Veel wordt bewezen wat toch in den [grond niet waar is, En veel is eeuwig waar, ofschoon 't [bewijs niet daar is. En wanneer er lezers mochten zijn en die zullen er natuurlijk zijn, die mijn brieven eenzijdig hebben gevonden, welnu, ik zou dezen het volgende willen zeggen: Regels die ik voor een revue heb geschre ven en die ook hier opgaan: „Ik heb mijn best gedaan, wilt fouten [mij vergeven, Ik had ze niet gemaakt, als gij het hadt geschreven!!" Van Sw. SLECHTE OOGSTVOORUITZICHTEN IN WEST EUROPA. Gevolg van vorst en droogte. Reuter meldt uit Londen: Langdurige droogte en koude hebben in vele deelen van Europa de vooruitzichten voor den oogst zeer ongunstig gemaakt. In Frankrijk wordt dientengevolge een vermindering in den oogst verwacht van 25 tot 100 procent, hoewel men hoopt, dat de regen der laatste dagen nog veel zal red den. In het district Herault, waar de Fran- sche volkswijn verbouwd wordt, wordt het verlies geraamd op 1 milliard franken. De hooioogst zal zeer klein worden en later in het jaar zal er een groote schaarschte aan veevoeder ontstaan. De fruitoogst zal nog niet de helft van het normale bedragen. Om een noodtoestand te voorkomen zal de staat financieelen hulp verleenen. Na een bijzonder kouden winter, ziet Ita lië zich ingevolge de droogte geplaatst voor het gevaar van een slechten tarwe-oogst. De jongste regenbuien zijn te laat gekomen om nog eenige uitwerking van beteekenis te hebben. Men verwacht dan ook, dat Ita, lië, het komende jaar 15 a 20 millioen quintalen graan zal moeten invoeren, om het tekort te dekken. De uitvoer zal hier door getroffen worden, want Italië expor teert meel in den vorm van macaroni, enz, en het gemis hiervan zal zijn uitwerking hebben op de handelsbalans. In Duitschland heeft de oogst, fruit en wijn uitgezonderd, niet bijzonder onder het koude voorjaar geleden. De wintertarwe en winterrogge heeft geen schade ondervon den en de zomertarwe en rogge is pas uit gezaaid. Ook aardappelen hebben niet er. onder geleden, wel echter de wijnoogst in het Rijnland en de boomgaarden in het Zui den. In de Donaulanden wordt dit jaar een goede tot middelmatige oogst verwacht. In Hongarije en Roemenië is de droogte niet zoo erg geweest als in West-Europa, ter wijl er ook overvloedige regen gevallen is Alleen de boomgaarden zullen minder op leveren. REGISTRATIE FRUITTEELT. De rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland schrijft ons: Evenals andere jaren wordt ook thans in de maand Mei door de L.C.O. de. regi stratie van de bedrijven der aangeslotenen gehouden. Voor de fruitteelt is hierin nu een belangrijke verandering gekomen; deze registratie is veel uitvoeriger geworden. Men heeft zich niet meer bepaald tot de totaal-oppervlakte met pit- en steenvruch ten beplant, maar vraagt thans ook voor elk dezer gewassen het oppervlak afzon derlyk; en niet alleen het oppervlak, maar tevens het aantal boomen. De bedoeling van een splitsing van het oppervlak naar appels, peren, pruimen, en kersen is duidelijk. Men krijgt inzicht om trent de verhouding van deze soorten in een bepaald gebied, terwijl thans daar om trent weinig of niets bekend is. Een registratie van de aantallen boomen lijkt eenigszins bewerkelijk voor de aange slotene, maar met eenigen goeden wil is dit spoedig genoeg voor elkaar te brengen Vooral deze aantallen hebben onze be langstelling. Het is van meer beteekenis de aantallen te kennen, vooral als men te vens de oppervlakte tegelijk opneemt, dan dat men alleen weet dat in Zeeland bv, 4000 ha boomgaard is en in Gelderland bv, 12000 ha. Een hoogstam-boomgaard met boomen op afstanden van 1012 meter zal nooit die opbrengsten geven welke een intensief beplante boomgaard met 600800 boomen per ha geeft. Om de beteekenis van de fruitteelt in de verschillende provincies op de juiste 'wijze te doen uitkomen, is daar om naast een registratie van het opper vlak vooral ook een registratie van het aantal boomen noodig. Dit is trouwens iets dat in het buitenland algemeen toegepast is. Zoowel Duitschand, als Engeland en ook Australië en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika beschikken over vrij nauw keurige gegevens hieromtrent. Nu in ons land de fruitteelt hoe langer hoe meer een vooraanstaande plaats gaat innemen is eenige registratie hieromtrent niet alleen gewenscht, maar zelfs noodza kelijk. En tenslotte de leeftijd der boomen, de ze laatste geeft een aanwijzing over de nieuw-aanplant in de laatste jaren. Hier over is veel gesproken, vele schattingen zijn gemaakt, maar aan juiste gegevens ontbreekt het. Wanneer de vragen hieromtrent door de betrokkenen zoo juist mogelijk worden ingevuld, en zooveel mogelijk voordat de tellers de bedrijven bezoeken, dan bevor Aanstaanden Woensdag zullen voor de vijfde maal wederom duizenden vrouwen door Den Haag trekken om in alle stilte te getuigen van haar diep-geworteld geloof, dat alle geschillen tusschen de volkeren moeten en kunnen opgelost worden door arbitrage, door onderling overleg. Trots de zeer uiteenloopende kringen waaruit deze deelnemende vrouwen komen, trots nog grooter verschil van inzicht om trent de uiterlijke en innerlijke waarden van dit leven, zijn al deze duizenden, in den geest verbonden met vele duizenden uit andere landen, die Woensdag eveneens op trekken, één in de overtuiging, dat zij het daadwerkelijk streven naar eerbied voor leven en cultuur hebben hoog te houden en dat zij dit het best kunnen bereiken, door als stille kracht ieder in haar naaste om geving te werken. De stille werksters zijn er en zij recht vaardigen het geloof, dat de stille rustige krachten kunnen en zullen overwinnen. Zij blijven werken aan het vredesvraagstuk ieder op haar terrein, hetzij van den paeda- gogischen, juridischen, huishoudelijken of religieusen kant. Elke vrouw die haar plaats in het leven opeischt, heeft haar houding tegenover het vredesvraagstuk te bepalen. Er zulen 16.000 vrouwen door Den Haag trekken; is 't dan niet meer dan droevig en beschamend, dat slechts 14 vrouwen uit heel Zeeland, dus nog geen één-duizendste, hieraan deel zullen nemen? Moet Zeeland steeds met alles achteraan komen?? Of zijn de Zeeuwsche vrouwen te laks en te onver schillig tegenover de vraagstukken van 't leven? Nóg is het tijd, nóg kunt ge meegaan! Mevr. B. v. LeeuwenDrost. Dam 10, Middelburg. Goes, 16 Mei. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Kleine veiling. Aardbeien 0.45 1.28 per kg. Groenten. Spinazie 210, Postelein 13- 14, Oude aardappelen 4.60—7, idem (drie lingen) 44.80, per 100 kg, Bloemkool 9 14, Idem lie en Ille 28, Kropsla 0.50 3.50, Komkommers 7—13, per 100 stuks, wortelen 914, Radijs 0.802.10, Ramme nas 1.50—2.70, Selderij 1—1.10, Peterselie 1, Sjalotten 34, Rabarber 9, per 100 bos. Bloemen: Narcissen 1.602.50, Lelietjes d. Dalen 4.70 per 100bos, Begonia's 3, Hor tensia's 2047, Primula's 8 per 100 pot. Goes, 17 Mei. Off. noteering gew. markt, fabrieksboter 821-2, boerenboter 70, 2e soort 65, afwijkende kwaliteit 50 ct. (Onder voorbehoud) Handelaarsnoteering: boter 2.90, eieren 60 ct. gansen-eieren 5.00. Eierveiling V.V.Z.B. kippeneieren 3.08- 3.20, eendeneieren 2.70—3.40, ganseneieren 4—4.60. Veemarkt: aanvoer 53 biggen. Rotterdam, 17 Mei. Totaal aan- vófer 3926. Paarden 213; Veulens 1; Mage re runderen 858; vette runderen 890; vette kalveren 97; graskalveren 75; nuch tere kalveren 1432; schapen en lammeren 263; varkens 4; bokken en geiten 93. Prijzen per kg. Vette koeien le kw. 75; 2e kw. 60; 3e kw. 5055; vette ossen le kw. 69; 2e kw. 62; 3e kw. 5255; stieren le kw. 60; 2e kw. 57 3e kw. 52; vette kal veren le kw. 95; 2e kw. 80; 3e kw. 50 60; schapen le kw. 55; 2e kw. 50; 3e kw. 40; nuchtere kalveren le kw. 42; 2e kw. 37; 3e kw. 32; slachtpaarden le kw. 51; 2e kw. 44; 3e kw. 38. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 28; 2e kw. 23; 3e kw. 15; Zuiglammeren le kw. 14; 2e kw. 10; 3e kw- 6; nuchtere slachtkalveren le kw. 10; 2e kw. 7; 3e kw. 5; nuchtere fokkalveren le kw. 20; 2e kw. 18; 3e kw. 16; slachtpaarden le kw. 225; 2e kw. 180; 3e kw. 110; werk paarden le kw. 375; 2e kw. 325; 3e kw. 200; hitten le kw. 245; 2e kw. 195; 3e kw. 100; stieren le kw. 340; 2e kw. 260; 3e kw. 190; kalf koeien le kw. 320; 2e kw. 270; 3e kw. 190; melkkoeien le kw. 315; 2e kw. 275; 3e kw. 195; varekoeien le kw. 215; 2e kw. 175; 3e kw. 130; vaarzen le kw. 230; 2e kw. 170; 3e kw. 120; pinken le kw. 190; 2e kw. 150; 3e kw. 110; graskalveren le kw. 130; 2e kw. 90; 3e kw. 55; bokken en geiten le kw. 10; 2e kw. 6; 3e kw. 4. Vette koeien en ossen, aanvoer iets rui mer; handel flauw; prijzen lager, pr. koei en tot 79 ct., ossen tot 72 ct.; stieren, aan voer flink; handel sleepend; prijzen lager; vette kalveren, aanvoer ruimer; handel traag; prijzen terugloopend; schapen en lammeren, aanvoer als vorige week; han del stroef; prijzen als gisteren; zuiglamme ren, aanvoer kleiner, handel matig; prij zen onveranderd; nuchtere slacht- en fok kalveren, aanvoer korter; handel matig; prijzen iets minder; paarden, aanvoer iets grooter; handel slecht; slachtpaarden ma ger, werkpaarden en hitten onveranderd; kalf- en melkkoeien, aanvoer korter; han del zeer kalm; prijzen iets minder; vare koeien, aanvoer iets korter; handel slee pend; prijzen vrijwel onveranderd; vaar zen en pinken, aanvoer als vorige week; handel stil; prijzen stabiel; graskalveren, aanvoer iets kleiner; handel zeer stil; prij zen constant; bokken en geiten, aanvoer als vorige week; handel kalm; prijzen la ger. Amsterdamsche aardappelprijzen. Amsterdam, 17 Mei. Zeeuwsche bon ten en blauwen 5.506, idem Bevelanders 4.25—4.75, idem bintjes 3.40—3.70, idem redstar 4.505, idem industrie 3,25 3.60, idem poters 3.50, IJpolder Bevelan ders 4.254.50, idem redstar 4.254.50, Friesche bintjes 3.25—3.60, idem redstar 55.25, idem industrie 3.253.60, Lim- burgsche industrie 2.75-3, Duinzand aard appelen 6, alles per hl. Malta 16% ct. per kg. Aanvoer 104.000 kg. dert dit een vlotte afwikkeling van de re gistratie. Tenslotte zij er op gewezen, dat deze uitgebreide registratie alleen bedoeld is om een zoo zuiver mogelijken indruk te heb ben omtrent de beteekenis van de fruit teelt in de verschillende gebieden en de verwachtingen voor de toekomst, maar dat hier van plannen tot beperking van de fruitteelt in het minst geen sprake is.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3