%ccttv&!&c\sc MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT Volkenbondsdag. BINNENLAND. ZEELAND. Critiek op het beleid van minister Slotemaker. EEN RAADSVERGADERING DIE NIET KON DOORGAAN. DE WERKLOOSHEID. MIDDELBURfi. GOES. SCHOOLGELD LAGERE SCHOLEN. ZUIDBEVELAND WEERBERICHT. KERK EN SCHOOL. LEGER EN VLOOT. KAPELLE Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 17 MEI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. NUMMER 115. TWEE BLADEN. DINSDAG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Mr. dr. J. P. Fockema Andreae, voorzit ter van het hoofdbestuur van de ver. voor Volkenbond en Vrede, schrijft ons: Vele jaren reeds wekt de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede er de Neder- landsche burgers toe op, om op den 18den Mei een bijzondere aandacht te wijden aan de Volkenbondsgedachte, welke nu 39 ja ren geleden, op dien dag opnieuw wortel beloofde te zullen schieten, toen afgevaar digden van de voornaamste Staten op de roepstem van den Tsaar Nicolaas II van Rusland in het Huis ten Bosch te 's-Gra- venhage bijeenkwamen ten einde zich te be raden over de mogelijkheid om „tot een machtigen bundel samen te binden het po gen van alle staten, die er waarachtiglijk naar streven, wereldvrede te doen zegepra len over vredebreuk en tweedracht, en de ze samenbinding hecht te maken door een parige erkenning van die grondregels van recht, zonder welke ook tusschen mogend heden en volken veiligheid niet bestaanbaar is". De destijds door den Tsaar en velen met hem gekoesterde idealen gingen helaas niet in vervulling en de overleggingen werden wreedelijk door den Wereldoorlog ver stoord. Maar uit den oorlog zou toch iets goeds geboren worden. De menschheid hunkerde naar vrede, naar een duurzamen vrede, en om dien te bevorderen, liefst afdoende te verzekeren, stichtte men bij het sluiten van het vredesverdrag i# 1919 den Volkenbond, waartoe Wilson in 1918 den weg had gewe zen. De uitnemende waarde van een Volken bond in het volle, heldere licht te stellen, de nobele denkbeelden, welke er aan ten grondslag liggen, te verbreiden, ieder met de Volkenbondsgedachte vertrouwd te ma- ~5e.n' overal de overtuiging te doen door dringen, dat een Volkenbond een eerste voorwaarde is voor het verstevigen van den vrede tusschen de volkeren, ziet daar iets van wat onze Vereeniging met den 17- Mei-dag beoogt. Langen tijd heeft zij den wind meege- had. De Volkenbond had gezag, steeg in beteekenis en aanzien, deed niet slechts nuttig, maar op staatkundig gebied hoogst belangrijk werk, oogstte politieke succes sen. Maar allengs keerde de wind. Met be trekking tot ernstige conflicten laatste lijk het Italiaasch-Abessijnsche en het Ja- pansch-Chineesche conflict faalde de Volkenbond. Eenige staten, waaronder machtige, keerden zich van hem af. Vele vroegere voorstanders of gematigd-onver schilligen hadden nog slechts hoon of een geringschattend schouderophalen voor hem over. De gedachte van sancties scheen ge heel te moeten worden losgelaten. Ja, hier en daar verklaarde men den Volkenbond reeds vrijwel dood. Maar gelukkig leeft en werkt hij nog, en heeft hij ook onder de staten nog steeds 'warme vrienden. Deze beraden zich over middelen om hem een spoedig herstel en daarna een krachtig be staan te verzekeren. Die pogingen zullen vroeg of laat moe ten slagen, mits de stem der volkeren zelf, roepende om een hechte volkerengemeen schap en een duurzamen vrede, zich bij voortduring duidelijk hoorbaar wete te ma ken. In Nederland heeft deze stem steeds hel der geklonken, en zij is gelukkig nog aller minst verzwakt. Er is geen reden, haar het zwijgen op te leggen, of zelfs maar haar te temperen. Integendeel! En daarom zegt de Vereeni ging tot allen, die haar vragen: is het er wel de tijd naar, om als vorige jaren luide de Volkenbondsgedachte te prediken, zon der aarzelen: ja, meer dan ooit is het daar de tijd voor. Overal in de wereld. Zeker niet in de laatste plaats in Nederland, het land onzer vaderen, die nooit voor tegenwind uit den weg gingen, ook bij stormweer zee kozen en dan de reis wonnen. Y,0^' ^at zijn zelfstandig bestaan be stendigd wenscht te zien, wil gaarne met alle andere volkeren in vrede en vriend schap leven en het zijne doen om overal in de wereld den vrede te bevorderen. Niet de figuur van een verzameling van Staten, die door een aan alle kanten immer hooger opgevoerde bewapening zoo goed als het &aat in een uiteraard wankel evenwicht wordt gehouden, doch een op beginselen van recht berustende ware volkerenge meenschap biedt daarvoor nog steeds den waardigsten, tevens den hechtsten grond slag. De wereld, die een oogenblik sterk ge noeg scheen voor de taak, de organisatie en het beheer van zulk een gemeenschap op zich te nemen, is daarvoor nog te zwak ge bleken. Het komt er thans op aan, haar in nerlijk zoo te verstevigen, dat de Volken bond er een goede, blijvende plaats kan vin den. En daarom: sterker dan ooit klinke de roepstem der Nederlandsche burgers om vrede in het koor der millioenen vredesge- zinden, dat steeds duidelijk moet worden gehoord over de wereld, opdat stap voor stap, misschien millimeter voor millimeter de demonen van tweedracht, naijver, onder drukking en krijg worden teruggedrongen of, zoo zij al even terrein wonnen, hun dat weer worde ontnomen met de kracht, wel- ke er uitgaat van wie de heerschappij van recht en vrede voorstaan. Anders gezegd, een heirleger van vre- destoortsen, op 18 Mei te ontsteken en, van hand tot hand gaande, door de landen te dragen, moge allerwegen vredevuren doen oplaaien, machtig en onbluschbaar en krachtig bevorderend het doel van Ver- eenigingen als de onze: de ontwikkeling van een internationale rechtsorde, in het bijzonder door middel van den Volkenbond,- de verbreiding van de vredesgedachte en het bestrijden van den oorlog. Aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de Lager- Onderwijswet 1920 en van daarmede ver band houdende bepalingen der pensioen wet 1922 wordt het volgende ontleend: Vele leden gaven uiting aan hun teleur stelling, dat in dit wetsontwerp wordt voor gesteld de invoering van een vierjarige kweekschool met behoud van de afzonder lijke akte van bekwaamheid als hoofdon derwijzer. Weliswaar erkenden zij, dat de vierjarige kweekschool een verbetering be- teekent in vergelijking met den bestaanden toestand, die geheel onvoldoende moet wor den geacht, doch zij zouden verre de voor keur geven aan een driejarige vooroplei ding, gevolgd door een vijfjarige kweek school, met als eindresultaat de eene onder wijsbevoegdheid zonder afzonderlijke hoofd akte. Zij achtten het hoogst ongewenscht, dat zou worden gehandhaafd de toestand, dat de jonge onderwijzer in de moeilijke jaren, waarin zijn eerste optreden in de school al zijn inspanning vordert, zich voor het hoofdakte-examen moet bekwamen. Een bijkomstig voordeel van de vijfjarige kweekschool zou zijn, dat de onderwijzers examens niet een jaar, maar twee jaren zouden worden stopgezet. Verscheidene van deze leden zouden er intusschen de voorkeur aan geven, indien de toekomstige onderwijzers eerst een hoogere burger school of gymnasium doorliepen en pas daarna door een afzonderlijke vakopleiding voor hun taak in de lagere school werden bekwaamd. Zij wilden breken met de kweekschoolopleiding, die zij een ramp achtten. Door dit stelsel immers worden de aanstaande onderwijzers afgezonderd. Zij komen niet in aanraking met andere jon gelieden. In de homogene omgeving, waarin zij voortdurend verkeeren, verengt zich hun gezichtskring; dit geeft hun een gevoel van eigen voortreffelijkheid, dat zij in een meer heterogene omgeving nooit zouden krij gen. Verscheidene leden hadden met verwon dering het beleid van den minister ten aan zien van de kweekschoolopleiding gezien. Zij vroegen, waaraan de snelle wisseling in inzicht moet worden toegeschreven. Zij vonden het een onrustig beleid. Zonder zelfs de resultaten van het eerste eindexa men der 3-jarige kweekschool af te wach ten, wordt deze kweekschool onbevredigend genoemd, hoewel zij kort tevoren niet on voldoende werd geacht. Als tweede grief tegen het beleid in de zen voerden deze leden aan, dat, toen in 1933 van alle kweekelingen een driejarige vooropleiding werd gevorderd, niets is ge daan om de opleiding in de kweekschool aan de gewijzigde basis aan te passen. De kweekeling met acte Vele leden hadden er overwegend be zwaar tegen, dat door het voorgestelde tweede lid van art. 191 wordt gehandhaafd de toestand, dat de „kweekeling met akte zelfstandig onderwijs geeft, zonder dat hu de rechtspositie heeft, die de wet den on- derwijzer waarborgt. Sommige andere le- den, eveneens van meening, dat de bestaan de toestand niet langer mag worden ge handhaafd, meenden intusschen, dat het plotseling beëindigen daarvan tot moeilijk heden in de school aanleiding zou geven. Zij wenschten daarom, dat in ieder geval de werking van de gewraakte bepaling aan een termijn, zoo kort mogelijk, zou worden geboden. Weer andere leden zouden het op treden als „kweekeling met akte" alleen mogelijk willen laten gedurende een zeker aantal jaren nadat de onderwijzersakte is behaald. Verscheidene leden stelden zich daaren tegen met de regeering op het standpunt, dat de regeling van deze aangelegenheid bij dit ontwerp niet aan de orde behoort te worden gesteld. Sommigen hunner zouden het in hooge mate betreuren, indien thans aan den bestaanden toestand een einde werd gemaakt, aangezien de „kweekelingen met akte" juist in dezen tijd voortreffelijk werk hebben gedaan en het, zoowel voor de scholen als voor hen zelf en hun toekomst, nuttig was, dat zij, dank zij de onlangs in de wet aangebrachte wijziging, zelfstandig mochten werken. Gevraagd werd, waarom niet de moge lijkheid is opengesteld, dat zij, die in een vorig jaar bij het schooleindexamen zijn af gewezen, in 1940 wederom dat examen af leggen. Men gaf ten slotte in overweging den da tum van inwerktreding een jaar later te stellen. Verontwaardiging in Doorn. De vergadering van den gemeenteraad van Doorn welke tegen Maandagmiddag half drie was uitgeschreven, kon niet doorgaan omdat het meerendeel der leden was weggebleven. De absenten waren twee liberalen, twee christelijk-historischen en twee sociaal-democraten, die hadden me degedeeld, zich eerst te moeten beraden of het nog nut heeft zich aan de belan gen der gemeente te wijden. Dit houdt verband met het besluit van Ged. Staten om goedkeuring te onthouden aan het raadsbesluit tot aankoop van het landgoed Der Hirtler, zulks op aandrang van de an- 'tï-rbvolutionnaire raadsfractie en een' christelijk-historisch lid, onder leiding van den anti-revolutionnairen wethouder jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck. Nader meldt de N. R. C„ dat in de ge- heele gemeente Doorn groote ontstemming heerscht over het besluit van Ged. Sta ten van Utrecht waarbij zij hun goed keuring hebben onthouden aan het met groote meerderheid genomen raadsbesluit Daar is eert Godsstem die u Huistrend [weten doet Wat ge aan moet grijpen, en wat gij [ontvluchten moet. tot aankoop van het landgoed Der Hirt ler. De erfgenamen van dit groote landhuis met prachtig park en bosch ter grootte van 40 ha, de heeren Luden, waren be reid hun bezit aan de gemeente Doorn over te doen voor een dusdanigen prijs, dat hier van een schenking kon worden gesproken. Het zou in handen der ge meente overgaan voor nog geen 20 cent per vierkanten meter. Ook in dit geval schijnt de weinig voor uitstrevende a.r. wethouder Van Asch van Wijck door persoonlijke inmenging bij Ge deputeerde Staten, dit college er toe heb ben weten te bewegen, het raadsbesluit niet goed te keuren. Deze herhaalde niet-goedkeuring van raadsbesluiten van Doorn dit geval staat niet op zichzelf - heeft de meer derheid van den Raad voor de vraag ge steld, of het haar op deze wijze nog lan ger mogelijk blijft de belangen der ge meente naar haar overtuiging te kunnen blijven dienen. Deze meerderheid, bestaande uit leden van alle fracties behalve de anti-revolu- tionnaire, heeft dan ook den burgemees ter medegedeeld, dat zij meenen over haar verder aan te nemen houding te moeten beraadslagen, alvorens aan raads vergaderingen te kunnen deelnemen. Bedoelde leden zullen den burgemeester die het standpunt der meerderheid in zake den aankoop van Der Hirtler deelt het resultaat van dat overleg zoo spoe dig mogelijk kenbaar maken. DE STEUN AAN KLEINE BOEREN. De minister van economische zaken schrijft in een circulaire aan de gemeente besturen betreffende den steun aan kleine boeren: Overeenkomstig de bepalingen van de ge wone steunregeling kunnen weduwen met kleine kinderen en weduwen zonder kinde ren beneden de 25 jaar geenerlei steun ont vangen. Mede in overleg met zijn ambtgenoot van sociale zaken heeft de minister besloten ten aanzien van bedoelde weduwen, voor wie derhalve geen bedrijfsvoerder aanwezig is en die overeenkomstig de berekende netto- bedrijfsinkomsten in de B-groep van de kleine boerenregeling vallen, het karakter van bedrijfssteun te doen praevaleeren, zoodat zij van de eerste uitkeeringsweek af volgend op het uitgaan van deze circulaire, overeenkomstig de bepalingen van de klei ne boerenregeling op het eigen bedrijf te werkgesteld kunnen worden. De „Java'' te Napels. Hr. Ms. kruiser „Java", onder bevel van den kapitein ter zee L. F. Klaassen, is he den te Napels aangekomen. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Men deelt ons mede, dat jhr. mr. J. T. M. Smits Van Oyen wegens drukke bezigheden uit het dagelijkseh bestuur van het Natio naal Fonds voor Bijzondere Nooden is ge treden en dat in zijn plaats tot bestuurslid is gekozen de heer G. J. D. Bauduin, gep. generaal-majoor. Met ingang van 1 Mei is tot adjunct-se cretaris van het nationaal fonds benoemd de heer J. A. Baud ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van mr. M. C. Bloemers tot administratief amb tenaar van den centralen crisis-eontröle- dienst. Het percentage is thans lager dan in 1933. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 25 tot én met 30 April 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 559.100 personen (waaronder 75.700 landarbeiders). Voor de 483.400 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 24.7 (in de vorige verslagweek, 4 tot en met 9 April 1938, was dit percen tage 25.1). Voor de 559.100 verzekerden met inbe grip van de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 23.3 (in de vorige ver slag week was het 23.8). In de tweede verslagweek van April was het werkloosheidspercentage voor al le verzekerden in de laatste jaren a.v. (tusschen haakjes zijn vermeld de percen tages indien de landarbeiders buiten be schouwing worden gelaten): 1932 23.6 (24.9); 1933 26.1 (26.9); 1934 23.5 (25.3); 1935 27.2 (29.9); 1936 29.6 (32.1); 1937 24.1 (26.0); 1938 23.3 (24.7). Van deze percentages, afgeleid uit de gegevens, verstrekt door de vereeniging met werkloozenkas, is .'thans het cijfer, dat reeds sinds December 1937 lager was dan voor de vijf voorafgaande jaren, ge daald beneden dat van 1932, waardoor het thans lager is dan in de voorafgaande zes jaren. Bij de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 30 April 1938 in totaal 372(458 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 352.391 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 354.715 werk loos, onder wie 339.972 mannen. Blijkens opgave van den directeur-gene raal van werkverschaffing en steunver- leening waren onder het aantal van 376.977 werkloozen op 26 Maart 1938 be grepen 50.900 tewerkgestelde werkloozen en 172.817 gesteunde werkloozen (waar onder 677 personen, die arbeiden onder het stelsel „werken voor de steun"). Benoeming rijksinspecteur van het verkeer in vasten dienst. Bij K.B. is met ingang van 16 Mei 1938 benoemd bij de rijksverkeersinspectie tot rijksinspecteur van het verkeer in vasten dienst standplaats Middelburg A. Meijer, thans als zoodanig in tijdeljjken dienst. Opheffing betrekking. B. en W. stellen de Raad voor de betrek king van redacteur der handelingen van den gemeenteraad, nu den heer S. A. van Leve- rink eervol ontslag is verleend, te doen ver vallen, zulks ingevolge hun toezegging aan Ged. Staten gedaan in 1936 om, bij eventu- eele vacatures, opheffing van bijbetrekkin- gen als de onderhavige te bevorderen. Vleeschkeuringsdienst. B. en W. stellen den Raad voor de vergoe ding door den Vee- en Vleeschkeurings dienst Vlissingen over 1937 aan den diens Middelburg verschuldigde wegens het ge bruik van het laboratorium enz. te bepalen op 499. Plaatsvervangend ontvanger. B. en W. stellen voor als plaatsvervan gend gemeente-ontvanger aan te wijzen den heer C. J. Crucq. Geen verlaging mogelijk Bij de behandeling in den Raad van de gemeente-begrooting voor 1938 werd door het lid den heer J. Laport de vraag g - steld of verlaging van het tarief va schoolgeldheffing voor de lagere scholen niet mogelijk zou zijn en zoo niet, of een e v overschot opgeleverd door het school geld voor het U.L.O., niet zou kunnen worden aangewend tot het geven eener tegemoetkoming aan kweekelingen met alNaar aanleiding hiervan deelen B. en W. den Raad het volgende mede. Artikel 62 der Lager Onderwijswet 1920 luidt- „Ter tegemoetkoming in de kos ten 'van het openbaar lager onderwijs welke voor rekening van de gemeente blijven, wordt schoolgeld geheven. Het schoolgeld moet een tegemoetkoming blijven in de ten laste van de gemeente komende kosten van het openbaar onder- WHier wordt geen onderscheid gemaakt tusschen gewoon en uitgebreid lager on derwijs Zoolang de kosten van het ge woon' lager en uitgebreid lager onderwijs de inkomsten, met inbegrip van het schoolgeld, te boven gaan, is er nog steeds sprake van een „tegemoetkoming. Uit de begrooting 1938 blijkt, dat deze posten een nadeelig saldo opleveren, zoo dat deze heffing niet in strijd is met de Bij rondschrijven van den minister van binnenlandsche zaken van 31 Juli 1936 is het tarief aangegeven voor de heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs in noodlijdende gemeenten en gemeenten, welke een extra-bijdrage ontvangen uit het Werkloosheidssubsidiefonds. In de schoolgeldverordening dezer ge meente is dit tarief overgenomen. Een zeer gunstige bepaling treffen we in deze verordening aan ten opzichte van de groo te gezinnen. Voor het 2e schoolgaande kind wordt een reductie toegestaan van 20 voor het derde 40 voor het 4e 60 enz. Goedkeuring eener verlaging van het schoolgeld is o.i. niet te verwachten. Wij ziging van het tarief zal in de eerste paar jaren in verband met het feitj, dat het Rijk de belasting nog opvoert, niet plaats De beantwoording van de laatste vraag kan kort zijn. Met het stellen van de vraag: „Zullen Gedeputeerde Staten en in laatste instantie de interdepartementale commissie een uitgave voor kweekelingen tolereeren" is het antwoord reeds gegeven. Het is geen verplichte uitgave; conclusie is: „schrappen.!" Bovendien moeten de kosten opgenomen worden in de vergoe ding welke ingevolge art. 101 der wet wordt toegekend aan de bijzondere scho len, zoodat het uit te geven bedrag langs anderen weg belangrijk grooter wordt. Het wil ons voorkomen, dat beter ge wacht kan worden tot de nieuwe aangif te van leerlingen heeft plaats gehad. Indien de aanmelding een gelijk beeld als het vorige jaar geeft, zal het aantal leerlingen meer dan 191 zijn. Met toepas sing van het tweede lid van art. 56 der wet kan dan wel een 7de leerkracht wor den aangesteld, zij het ook tijdelijk." RAAD VAN KRUININGEN. KRUININGEN. Maandagavond vergader de de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer De De V o o r z. deelde mede, dat Ged. Staten hebben besloten om het presentie geld der Raadsleden vast te stellen op J 2 per bezochte vergadering. Het verzoek van den Raad om het presentiegeld vast te stellen op ft 250 per jaar, is hiermee dus van de hand gewezen. Ook was bericht ontvanger^, dat de verbetering van de Stationsweg met de meeste spoed ter hand zal worden geno- Van een drietal winkeliers uit het dorp Kruiningen was een adres aan de Raad gericht met het verzoek om de verorde ning op de winkelsluiting, waardoor de winkels hier gedurende den zomertijd tot 9 uur mogen geopend zijn, te wijzigen. De V o o r z. merkte op dat hier voor goedkeuring van de Kroon zou noo- dig zijn. Ook zouden de winkeliers uit Hansweerd hiermee niet accoord gaan., Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige wind, aan vankelijk veranderlijk, later uit W. richtin gen, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvan kelijk nog regen, iets koeler. UKKEL: Veranderlijke wind, bewolkte tot betrokken hemel, op vele plaatsen re gen, hier en daar onweer, matige tempera tuur met een nachtelijk minimum van on geveer 10 gr. Wo. 18 Mei. Zon op: 5 h 03; onder: 20 h 51. Licht op: 21 h 21. Maan op: 23 h 15; onder: 8 h 09. L.K.: 22 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 17 S 4.01 16.23 10.25 22.48 Woensdag 18 4.39 16.59 10.58 23.24 Donderdag 19 5.13 17.33 11.28 23.55 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 17 5.56 18.22 11.26 23.50 Woensdag 18 S 6.31 18.55 12.03 24.27 Donderdag 19 7.04 19.27 12.35 De V o o r z. stelde voor dit adres aan B. en W. te renvoyeeren en het na der te onderzoeken. De heer Witte wees op bezwaren van het vroege sluiten, vooral voor de menschen die geen zomertijd hebben. De heer Van Hootegem stel de voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Dit werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Besloten werd om 106 uit de gemeente kas beschikbaar te stellen voor extra hulp aan werkloozen voor 1938 (steun verlening B). De Raad besloot verder om tot een totaal bedrag van 9000 deel te nemen aan de waarborgingsregeling van de Vereeniging „Fraude-risico-onder linge van Gemeenten." De rekening van inkomsten en uitga ven van de keuringsdienst ;van vee en vleesch over 1938, werd vastgesteld met een inkomst van 7813 en een batig slot van 2330. Bij het voorstel tot het aan brengen van straatverlichtingdaders in een nieuw te leggen kabel in den Achter weg te Hansweerd maakte de heer B u r k u n k enkele opmerkingen. Er werd besloten om de P.Z.E.M. te schrijven, dat zij kan overgaan tot aanleg, wanneer de totale kosten niet meer dan 105 zullen bedragen. Bij de rondvraag verzocht de heer B u r k u n k aan de Raadsleden, om op Hemelvaartsdag den bazar, te houden op Hansweerd ten bate van het Groene Kruis, met een bezoek te komen vereeren. De hr v. d. S t r a a t e n wees op den slechten toestand van den Hoofdweg op het kerkhof en verzocht hierin ver betering te brengen. De V o o r z. deelde mede, dat men daarmee reeds is begonnen. De heer Witte wees op het groo te aantal werkloozen en vroeg wanneer men den Zanddijk gaat verbeteren. Hier voor moet eerst het plan worden goed gekeurd, deelde de V o o r z. mede. Ook vroeg de heer Witte wat er gebeurt, wanneer 5 Juni de steunregeling wordt stopgezet. De V o o r z. zeide, dat er dan öf een werkobject moet worden gevonden öf an ders zal men verzoeken om langer van de steunregeling te mogen gebruik ma ken. De heer Francoys maakte een aanmerking op het verzoek van den heer Burkunk. Spr. is natuurlijk niet tegen het Groene Kruis en den bazaar, maar wan neer men begint hier reclame te maken voor zooiets, dan is het einde niet te zien. De heer Burkunk antwoordde hierop, dat het in het belang van een ge deelte der gemeente is. De heer D e B a t wees nogmaals op de toestand met de woonwagens in de gemeente Krabbendijke, waarvan men te Kruiningen de last ondervindt. De V o o r z. had er reeds met den burgemeester van Krabbendijke over ge sproken en deze had heelemaal geen klachten. Men zal aan Krabbendijke vra gen om voor de woonwagens een andere plaats te zoeken. Afvaardiging naar de Partic. Synode. De Classis Walcheren der Geref. Kerken heeft naar de Part. Synode afgevaardigd: als primi ds. A. C. Heij en ds. M. Vreugden- hil; als secundi ds. A. Koning en ds. G. Smeenk. Primi-ouderlingen de heeren K. Polderman en F. G. D. Prins; secundi- ouderlingen de heeren J. Geschiere en J. Bosselaar. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnemuiden ds. J. C. Ter louw, Ned. Herv. Predikant te Garderen (Gld.) Geref. Gemeenten. Beroepen te Terneuzen ds. M. Heikoop te Utrecht. Bij K. B. van 13 Mei 1938 zijn be noemd en aangesteld, bij het reserve-perso neel der landmacht, tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse, de dienst plichtige vaandrigs van de le compagnie geneeskundige troepen R. A. de Zeeuw en H. Heijbroek, beiden arts. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. VAN LIERE Mzn.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1