i forvtrtticïuIe MIDDELBURGSCHE COURANT K ITIcïV-V n GOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. Officieele verklaring der Oslostaten. Treinbotsing nabij Ede. VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING OP ZUID- EN NOORDBEVELAND, MIDDELBURG. GOES. ZUIDBEVELAND NOORDBEVELAND GROOTE OVERWINNING DER JAPANNEEZEN. DE ENGELSCHE GEZANT VERLAAT MEXICO. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KERK EN SCHOOL. Qmmcan 'CiaaMteb are /"H fifetided iïetter WEERBERICHT. CHILI UIT DEN VOLKENBOND. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 114. TWEE BLADEN. MAANDAG 16 MEI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. PRINSES ARMGARD EN PRINS ASCHWIN OP SOESTDIJK. Prinses Armgard en Prins Aschwin zijn Zaterdagmiddag op het paleis Soestdijk aangekomen en hebben met Prinses Juli ana en Prins Bernhard gedineerd. Des avonds is Prinses Armgard van het paleis vertrokken. Prins Aschwin is op het paleis blijven logeeren. MISHANDELING VAN MR. VAN SCHAIK Dezer dagen is in Den Haag door de po litie aangehouden een der leiders van „Zwart Front", de heer B., die verdacht wordt van mishandeling van oud-minister Van Schaik. Hij zou den heer Van Schaik eenige we ken geleden op straat een klap in het ge zicht gegeven hebben. B. is door de politie verhoord en nadat ter zake van mishandeling een proces-ver baal was opgemaakt, heengezonden. Men is van goeden wille, doch de Oslo-conventie kon niet worden gehandhaafd. Gisteren is te Oslo (Noorwegen) door de vertegenwoordigers der Oslostaten een officieele verklaring gepubliceerd, die als volgt luidt: De regeeringen die de overeenkomst tot bevordering van het handelsverkeer te 's- Gravenhage op 28 Mei 1937 hebben onder teekend, zijnde België, Denemarken, Fin land, Luxemburg, Noorwegen, Nederland, en Zweden, erkennende, dat de ontwik keling van de wereldconjunctuur hen niet in staat stelt voor het oogenblik deze overeenkomst te vernieuwen; niettemin verlangend de economische sa menwerking, waarmede zjj een begin heb ben gemaakt door de onderteekening van de conventie tot economische toenadering en van het protocol, te Oslo, den 22sten December 1930, voort te zetten; verklaren zich bereid, zoodra de econo mische omstandigheden dit zullen veroor- looven, hun collectieve besprekingen te hervatten met het oog op een zekere ver mindering der handelsbelemmeringen, o. m. door elkander wederkeerig zekere fa ciliteiten toe te staan voor den import van de goederen, die van belang zijn voor den onderlingen handel. In dien tusschentijd zal elk dezer regee ringen met de grootste welwillendheid den invoer behandelen van de goederen voort gebracht door en afkomstig uit de andere onderteekende staten. Mocht de regeering gedwongen zijn beschermende maatregelen te nemen, dan zal zij rekening houden met de belangen der andere landen en er naar streven de normale economische be trekkingen te handhaven. Drie personen licht gewond. Groote materieele schade. Gisteravond om half twaalf heeft zich op de spoorlijn ArnhemUtrecht, nabij het station Ede, een vrij ernstige botsing voor gedaan tusschen den electrischen sneltrein ArnhemUtrecht en een motortrein van den dienst AmersfoortEdeArnhem. Bei de treinen werden ernstig beschadigd en de twee hoofdsporen werden geheel versperd. Drie personen hebben verwondingen opge- loopen, doch gelukkig van lichten aard. Het schijnt, dat het ongeluk is veroor zaakt doordat de trein uit Arnhem door een onveilig signaal is gereden op de plaats, waar de zijlijn van Amersfoort de hoofdlijn kruist. Het ongeluk is gebeurd met de trei nen no. 3752, welke om 22.58 uur uit Zeve naar en om 23.11 uit Arnhem naar Utrecht was vertrokken en no. 3753, welke om 22.40 Amersfoort had verlaten en om 23.18 uit Ede was vertrokken naar Arnhem. De electrische trein uit Arnhem bestond uit zeven rijtuigen, die bij de botsing aan zienlijke schade hebben opgeloopen. Het grootste gedeelte van de onderstellen is uit de rails gesprongen en ernstig vernield. Ook de motortrein werd zwaar beschadigd. De bestuurder van den electrischen trein kreeg lichte verwondingen en kneusde een voet. Van de passagiers werden de 25-jarige mej. Tailleur uit Amsterdam en de 27-jarige mevr. Geurts uit Utrecht gewond. De eer ste bekwam een lichte hersenschudding, de tweede een kneuzing aan het bekken. Een deel van de bovenleiding van het electrische net is vernield, terwijl ook de spoorweg ter plaatse ernstig beschadigd is. De groote kraanwagens uit Utrecht en Nij megen zijn naar de plaats van het onge luk vertrokken voor de opruimingswerk zaamheden. De motortrein uit Amersfoort bestond uit 2 rijtuigen, waarvan het laatste onbezet was, hetgeen als een gelukkige omstandig heid moet worden beschouwd, aangezien het er voor de inzittenden ernstig zou heb ben uitgezien. Voorts mag men eveneens van geluk spreken dat bij deze botsing sta len materiaal betrokken is geweest. Ware dit niet zoo, dan zouden de gevolgen van de botsing ongetwijfeld een veel ernstiger ka rakter hebben aangenomen. Bij het aanschouwen van de aangerichte verwoesting was de eerste indruk, dat men, gezien de hevigheid van de botsing, van ge luk mag spreken, dat er hierbij geen doo- den te betreuren zijn en het aantal gewon den tot slechts drie beperkt bleef, wier ver wondingen van dien aard zijn, dat geen blij vend letsel daarvan het gevolg zal zijn. De botsing, welke juist tegenover de kunstzijde fabriek E.N.K.A., welke op 400 m afstand van het station Ede is gelegen, plaats had, werd op dit station gehoord en ook nam men hier een vuurstreep als van een blik semschicht waar, zoodat men onmiddellijk veronderstelde, dat de gevolgen van een dergelijke botsing hoogst ernstig moesten zijn. Weliswaar had de electrische trein, welke met een snelheid van 120 km rijdt, reeds afgeremd, om het station binnen te komen, doch de snelheid was toch van dien aard, dat van een onmiddellijk stoppen door krachtig remmen-geen sprake was. Aan het feit, dat het gedeelte van den trein, waarin de passagiers zich bevonden, reeds den wis sel was gepasseerd en de aanrijding juist op dezen wissel geschiedde, is het te dan ken, dat er niet veel meer slachtoffers van deze botsing zijn. VERBRUIK VAN SIGAREN, SIGARETTEN EN TABAK IN 1937. In de vierde aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komen eenige cijfers voor be treffende de hoeveelheden sigaren, siga retten en tabak, din in 1937 in rook zijn vervlogen. Het verbruik van sigaren is toegenomen van 1267 millioen over 1928 tot 1499 mil- lioen over 1937, terwijl het verbruik van sigaretten gestegen is van 2791 millioen over 1928 tot 4349 millioen over 1937. Het tabaksverbruik vertoont evenwel een da ling. Het hoogste cijfer wordt aangetrof fen over 1932 (13 millioen kg) en het laagste cijfer over 1934 (10.5 millioen kg) over 1937 beliep het tabaksverbruik 11 millioen kg. Het verbruik per hoofd der gemiddel de bevolking is toegenomen van 165 siga ren over 1928 tot 174 over 1937; van 363 sigaretten over 1928, tot 506 over 1937. Het tabaksverbruik per hoofd der bevol king is iets afgenomen. Over de jaren 1928 tot en met 1933 bedroeg dit gemid deld 1.5 kg en over de jaren 1934 tot en met 1937 gemiddeld 1.3 kg. De totale verkoopwaarde van alle ta baksfabrikaten vermeerderde van ruim 162 millioen in 1928 tot ruim 183 mil lioen in 1930, waarop na een daling tot 123.5 millioen in 1936 wederom een stijging is gevolgd tot 128 millioen in 1937. Deze sterke daling is in hoofdzaak veroorzaakt door het grooter verbruik van goedkoopere soorten sigaren', sigaret ten en tabak, waartegenover een sterke teruggang van de duurdere soorten staat. Het 10-jarig bestaan gevierd. De Vereen, voor Ziekenhuisverpleging op Z. en N. Beveland heeft Zaterdag te Goes onder groote belangstelling haar tienjarig bestaan gevierd'. Van elf uur tot half een recipieerde het bestuur in hotel Centraal. Een negental bloemstukken gaf aan de zaal een feestelijk cachet. De federatie van vereenigingen van Ziekenhuisverpleging de zustervereeniging te Middelburg, de bestu ren der beide Goesche ziekenhuizen en dat te Middelburg, de vereen. Handelsbelangen te Goes, de onder-afdeelingen Onderlinge Hulp te Goes, en Kapelle-Biezelinge en de firma Oosterbaan en le Cointre te Goes, die daarvan de schenkers waren, werden daar' voor door den voorzitter den heer mr. dr. Mes te Heinkenszand hartelijk dank gezegd. De receptie was druk bezocht. Behalve bovengenoemden merkten wij o.m. op den burgemeester van Goes met weth. De Roo en den gemeente secretaris (de burgemees ter heeft in waardeerende woorden de ver- eeniging met dezen dag gelukgewenscht en hulde gebracht voor het mooie sociale werk dat hier is verricht, waarmede het de bevolking der Bevelanden aan zich heeft verplicht), de controle-commissie (de hee- ren De Kruijter en Van Dijke), de burge meesters van enkele omliggende gemeen ten, vertegenwoordigers van diverse ver eenigingen, doktoren, mr. H. C. J. Zaaijer (namens Centraal Beheer), enz. Des middags had in het Schuttershof de alg. vergadering plaats. De voorzittter dankte in zijn openingswoord voor de groo te belangstelling op dezen dag ondervon den, huldigde hen die het initiatief namen tot de oprichting in 1928, verwelkomde de heeren Stolk te Wassenaar en Buijze te Papendrecht, resp. voorzitter en secretaris der federatie en dankte ten slotte de leden die elk jaar in algemeene vergadering de belangen der vereeniging zoo nauwgezet behartigden. Met de opwekking om het mooie werk tot heil van hen die lijden te blijven voortzetten, eindigde spr. Hierna bracht de heer A. Tollenaar, be stuurslid hulde en dank aan de leden van het Dag. Bestuur, de heeren Mes, Klooster en De Lange die al deze tien jaar het Dag. Bestuur hebben gevormd, voor de energie en werkkracht door hen steeds getoond in het werk voor de vereeniging. Spr. bood hun ieder een fraaie oorkonde in lijst aan uitgevoerd door den heer Joh. Melse. Ge noemde heeren dankten hartelijk voor deze verrassing. Vervolgens bracht de secretaris de heer A. de Lange het jaarverslag uit. Eerst wijd de spr. eenige woorden aan de herdenking van het tienjarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan is aan alle leden een gedenkboekje uitgereikt, werden de patiënten Dinsdag jl. verblijd met een verrassing, en is zoo juist gerecipieerd. Het Bestuur meende dat verdere feestelijkheden niet pasten in het kader van de vereeniging. Met groote dank baarheid mag geconstateerd dat deze ver eeniging met haar ruim 36.000 leden tot de sterkste van alle bij de federatie aangeslo tenen is geworden en dat zij in deze tien jaar aan 5400 patiënten een bedrag van 370.000 zal hebben uitgekeerd. Dit alles is zonder eenige subsidie bereikt. De ver eeniging is onmisbaar geworden op de Be velanden. Het Bestuur heeft steeds ge streefd naar een solied beheer. De onkosten werden zoo laag mogelijk gehouden. En steeds was er samenwerking tusschen alle groepen en richtingen. Komende tot de feiten en cijfers van 1937 releveerde spr. een ledenwinst van 1830, een aantal opnamen in de ziekenhuizen van 1044 (2,89 een aantal ligdagen van 16619, een gemiddelde duur der opnamen van 15,9 dag, ligkosten per opname 41.08 en bijkomende kosten per opname 25.58 en tenslotte een winstcijfer van 3000.12 Ook deed spr. mededeeling van de resul taten der besprekingen met enkele zieken huizen over een reductie op de tarieven. Uit de rapporten van de controle-com missie en van de accountants bleek dat ook deze evenals het Bestuur van oordeel wa ren dat er naar gestreefd moet worden de reserve nog meer te versterken. De reke ning werd goedgekeurd en de winst in de reserve gestort. De uitkeeringen werden wederom bepaald op dezelfde bedragen als in 1937, nl. maximaal 50 dagen a 2.75 en 75 der bijkomenden kosten tot een maxi mum van 40, met dien verstande dat voor zenuwpatiënten en t.b.c.-patiënten een af zonderlijke regeling wordt getroffen. Voor deze groepen wordt begonnen met een ob servatie termjjn van 10 dagen, die in be paalde gevallen in overleg met den contro leerend geneesheer kan worden verlengd. Het Bestuur wil de uitwerking van deze besluiten afwachten en zal zoo noodig in een buitengewone alg. vergadering komen met voorstellen tot versterking der reser ve. De aftredende bestuursleden de heeren Mes, A. J. van Liere en A. Tollenaar wer den herkozen, terwijl tot lid der controle commissie in de plaats van den heer J. Donner (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer H. de Priester te Borsele. Art. 3 van het huishoudelijk reglement werd in dier voege gewijzigd, dat het Be stuur bevoegd is uitkeering te weigeren als er sprake is van eenig misdrijf of overtre ding, waartegen bij wet of verordening straf is bedreigd. Van enkele zijden w.erd aanmerking ge maakt op de h.i. te hooge rekeningen der heeren chirurgen, waarbij werd opgemerkt dat deze tarieven te Bergen op Zoom lager zouden zijn. Het bestuur verklaarde hierin diligent te zullen zijn. De begrooting voor 1938 werd vastgesteld op een eindcijfer van 77.500. Hierna kwam in bespreking de verzeke ring tegen de kosten van sanatorium-ver- pleging van t.b.c.-patiënten. De heer Buijze gaf daarover nadere inlichtingen, en wekte allen op tot toetreding. Niemand weet of en wanneer hij door deze gevreesde ziekte zal worden aangetast. De contributie be draagt bij niet collectieve toetreding van de vereeniging (collectieve toetreding is al thans voorloopig niet waarschijnlijk)" 5 cent per week per gezin of 1% cent per persoon. Alleenwonenden 2 cent. De uit' keering bedraagt ten hoogste 1.50 per dag voor volwassenen en f' 1 per dag voor kin deren gedurende een jaar. De heer Buijze (Papendrecht) verklaarde zich bereid voor enkele groepen van afdee- lingen hierover een spreekbeurt te willen vervullen. De onder-afdeelingen werden op gewekt hiervoor propaganda te voeren. Nadat de heer Stolk (voorzitter der fede ratie) en J. de Jonge te Ellewoudsdijk het Bestuur hartelijk hadden toegesproken in verband met het tienjarig bestaan der ver eeniging werd de vergadering na een dank baar slotwoord van den voorzitter geslo ten. Verzet en beleediging. De politie heeft een persoon wegens openbare dronkenschap gearresteerd, die zich daartegen verzette en de politieagen ten beleedigde. Het gevolg was drie processen-verbaal, wegens dronkenschap, wegens beleediging en wegens wederspannigheid. Valsche gulden. Op het bureau van politie is een valsche gulden gedeponeerd. Tot lid van de commissie van advies van het muziekgezelschap „Hosanna" is in de vacature Fabery de Jonge gekozen de heer W. L. B. J. Dekker, alhier. Rijwielen gestolen. Gisteren is weer een rijwiel ontvreemd. Slachtoffer was J. W. te Kloetinge, die zijn rijwiel had geplaatst binnen de omrasting van een woning aan de Piccardstraat. De dure aardappelen. J. v. d. S. deed aangifte bij de politie dat een partij aardappelen van hem is ont vreemd, welke hij eenigen tijd had laten liggen op zijn bouwland aan den Ouden Singel. NISSE. Vrijdag werd op een algemeene vergadering van het muziekgezelschap „Ons Genoegen" alhier uit de vijf sollicitan ten voor de betrekking van directeur be noemd de heer P. C. J. de Graaf te Mid delburg. WISSEKERKE. Zaterdag vond alhier de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den zoo plotseling overleden heer W. C. Lamain, in leven kantoorhouder der P.T.T. Aan de groeve voerde o.m. het woord de directeur van het postkantoor te Goes, die den overledene als een zeer plichtsgetrouw en accuraat ambtenaar ken' schetste. De voorzitter van de afd. Noord- beveland van den Chr. Prot. Bond van ambtenaren bjj de posterijen, de heer P Dourleijn, zeide dat met den overledene een trouw lid en een hooggeacht collega was heengegaan. Nadat nog eenige sprekers het woord hadden gevoerd, dankte een familielid vo.or de laatste eer, aan den overledene bewezen, Voor deze begrafenis bestond zeer veel be langstelling. De Spaansche burgeroorlog. HEVIGE GEVECHTEN TEN N.O. VAN TERUEL. De rechtsche troepen hebben, volgens mededeelingen uit Burgos, nieuwe suc cessen behaald aan het front tusschen Te- ruel en de zee. In eenige dagen tijds heb ben zij aldaar een stevige verdedigings linie over een afstand van 75 mijl ver kregen en eenige der sterkste posities der regeeringstroepen, o.a. Corbalan, in handen gekregen. Uit Barcelona wordt gemeld dat aan het front ten Noordoosten van Teruel, aan de kust van de Middellandsche zee, de regeeringstroepen den naar het Zui den optrekkenden rechtschen zwaren te genstand bieden. Tot vijf maal zou een aanval op de regeeringsstellingen zijn af geslagen; talrijke dooden bleven op het slagveld achter. De strijd in het Verre Oosten. De Japanneezen verklaren, dat zij thans in Sjantoeng een overwinning heb ben behaald, welke grooter is dan een der vorige in den Chineeschen oorlog. Zij heb ben de controle verworven op den spoor weg naar Loenghai, na een veldslag in de omgeving van Soetsjau. Gemeld wordt, dat de Japansche troepen,, die uit Noor delijke en Zuidelijke richting een samen trekkende beweging makenl, nog slechts drie mijlen van elkander staan. De stad Soetsjau zou ernstig bedreigd worden. Daar ook andere colonnes oprukken langs het 430 km breede front verwachten de Japanneezen, dat zij zeer binnenkort den geheelen Loenghai spoorweg zullen con- troleeren. Volgens berichten uit officieele Japan sche bron heeft het Japansche offensief bfj Sjantoeng een snel verloop. De Japan sche strijdkrachten zijn de gele rivier overgestoken en den spoorweg naar Loeng hai afgesneden. De Chineezen trekken in wanorde terug. De strijd om Amoy. Naar het Chineesche persbureau meldt wordt Amoy door Chineesche troepen om singeld. In de stad heerscht groote ver warring, doordat plunderaars hun slag slaan. Tusschen de zes- en zevenduizend inwoners zijn, zegt men, door; de indringers om het leven gebracht. Vrouwen en kin deren zouden door de machinegeweren der Japansche vliegtuigen neergeschoten zijn terwijl zij op de vlucht waren. Bij de be schieting van het eiland Amoy door de Japansche artillerie zouden 2500 Chinee zen zijn omgekomen. Aan boord van twintig transportschepen zijn Japansche versterkingen aangekomen. De Chineezen houden stand in de heuvels. Moorddadige luchtaanval op Soetsjau. Naar het Chineesche persbureau meldt, heeft Soetsjau een luchtbombardement doorgemaakt, zoo zwaar als het nog niet gekend heeft. Vijftig Japansche vliegtuigen bombardeerden de stad gedurende twaalf uur en lieten 280 brandbommen op het binnenste van Soetsjau vallen. Tusschen de 700 en 800 burgers werden gewond of gedood, drieduizend gebouwen ver woest. Doordat de vlammen door den sterken wind werden aangewakkerd, werd de stad tot een hel. Daar de vliegtuigen voortdurend boven de stad bleven, kon geen hulp verleend worden. De Engelsche gezant te Mexico O'Malley heeft tegenover de pers verklaard, dat hij den Mexicaanschen minister van buiten- landsche zaken een nota heeft overhandigd; waarin hij hem mededeelt, dat hij van zijn regeering opdracht heeft gekregen Mexico te verlaten. De behartiging der Britsche belangen in Mexico zal worden toever trouwd aan den Britschen consul-generaal INCIDENT IN DE VOLKENBONDSZAAL. Toen de Volkenbondsraad Zaterdagmid dag in openbare zitting bijeenkwam, richtte KAMPERLAND. Zaterdagavond werd al hier door he tplaatselijk muziekkorps „Ons Genoegen" het eerste concert van dit sei zoen gegeven op de muziektent. Er was veel belangstelling. EEDE. Na opening van de vergadering van de stembevoegde ingelanden van den Biezenpolder op Vrijdag j.l. werd de voor zitter door de ontvanger-griffier uit naam en in den geest van de geheele vergadering gehuldigd met het feit dat hij juist op dien dag veertig jaren deel uitmaakte van het bestuur. Drie verzoeken om wegsverharding in de Hazewegeling, Sarabeitsweg en Lieven- straat, tezamen ongeveer 1000 strekkende m., waarvan de kosten worden geraamd op 2500 worden zonder hoofdelijke oproeping met algemeene stemmen ingewilligd. Het dijkgeschot wordt verhoogd van 5% tot 6 per ha. In de plaats van den op 15 Juni a.s. periodiek aftredende heer A van de Wjjnckel als dijkgraaf, die wegens gevorderde leeftijd niet meer herkiesbaar is, werd gekozen de heer Eug. A. H. Lip pens. De hr. A. C. Bruinshoofd, leeraar aan de Ambachtsschool te Goes is tot leeraar in vaste betrekking benoemd aan de Am bachtsschool „Concordia Inter Nos" te Am sterdam. 9 - (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige tot zwakke, later weer toenemende Z. tot W. wind, later wellicht verder ruimende wind, zwaar bewolkt of betrokken met weer toenemende regen kans, iets koeler. UKKEL: matige Z. tot Z.W. wind, vrij schoon weer, tijdelijk bewolkt, plaatselijk kans op regenbuien, prachtige tempera tuur, nachtelijk minimum van 5 tot 10 gr. Di 17 Mei. Zon op: 5 h 05; onder 20 h 49. Licht op: 21 h 19. Maan op: 23 h 41; onder: 7 h 12. L.K.: 22 Mei. Hoog- en Laag water te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Maandag 16 3.24 15.48 9.54 22.12 Dinsdag 17 S 4.01 16.23 10.25 22.48 Woensdag 18 4.39 16.59 10.58 23.24 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Maandag 16 5.20 17.47 10.52 23.14 Dinsdag 17 5.56 18.22 11.26 23.50 Woensdag 18 S 6.31 18.55 12.03 24.27 een persoon op de publieke tribune zich op en riep in het Fransch: „Leve de vrede, leve de Vereenigde Staten van Europa". De bewakers wierpen zich terstond op den man en verwijderden hem. Hij bood echter nog eenigen tegenstand en bleef het boven vermelde roepen. De man bleek een inwoner van Zürich te zijn, genaamd Ditwyler. Hij propageert het pacifisme. Hij wierp biljetten de zaal in met aan de voorzijde een afbeelding van Christus, den vrede predikende, en aan de achterzijde een proclamatie, geteekend met: „Ditwyler, vredesapostel". De Chileensche gedelegeerde heeft Za terdagmiddag den Volkenbondsraad er van in kennis gesteld, dat Chili met inachtne ming van de voorgeschreven opzeggingster mijn van twee jaren uit den Volkenbond zal treden, aangezien de Chileensche regee ring niet tevreden is over de ontvangst van haar voorstellen tot hervorming van den Bond. (Men zie de Kroniek v. d. Dag.) DE INDRUK VAN DE REDE VAN MUSSOLINI IN FRANKRIJK. Havas meldt uit Parijs: Na een grondige bestudeering van de rede, die Mussolini Zaterdag te Genua heeft gehouden, trekken bevoegde Fransche kringen hieruit geen pessimistische conclusie. Men kan zijn ver klaringen uitleggen als een middel om in druk te maken op de Fransche onderhan delaars, teneinde hen tot grootere conces sies te bewegen. Wat de verklaringen betreft, dat „Frank rijk de overwinning van Valencia wil en Italië die van Franco", wijst men er op, dat het standpunt van Frankrijk steeds ge weest is, dat het lot van Spanje door de Spanjaarden zelf moet worden geregeld en dat het daarom nooit daadwerkelijk partij heeft gekozen in den burgeroorlog. Hoe het ook zij, naar de meening der Fransche re geering kan de Spaansche kwestie voor het welslagen der besprekingen met Italië geen beletsel vormen. De verklaring van Mussolini, dat de to talitaire staten in het, feitelijk ondenkbaar geacht, geval dat de groote democratieën een ideologischen oorlog zouden voorberei den, onmiddellijk een blok zouden vormen, wordt als veelbeteekend beschouwd. Men is te Parijs geneigd aan te nemen, dat Musso lini de rede heeft willen aanvullen, die hij bij het bezoek van Hitier heeft uitgespro ken. Indien deze opmerkinp verechtvaar- digd is, zou er uit blijken, dat het bondge nootschap waartoe de ontmoeting der beide dictatoren heeft geleid nauwer is dan men tot dusver had verzekerd. Overigens schijnt de rede van Mussolini niet bepaald nieuwe elementen te hebben opgeleverd. DUITSCHE VERONTWAARDIGING. De „Voelkischer Beobachter" keert zich fel tegen de beweringen van Braziliaansche bladen en van president Vargas, dat Duitschland verantwoordelijk is voor de op standige poging verleden week der fascis ten. Wij begrijpen, zoo schrijft het blad, dat Vargas zondebokken voor den opstand noo dig heeft. Het sprookje van Duitsche bedoe lingen ten aanzien van Brazilië is in de we reld gebracht, aldus het Duitsche blad, door de pers van de Vereenigde Staten. Juist omdat er in Brazilië groote Duitsche ne derzettingen en ook vele Rijksduitschers zijn, moeten wij waarde hechten aan abso luut correcte betrekkingen met de Brazili aansche republiek. Onzerzijds zijn deze be trekkingen nooit in gevaar gebracht. Op den duur is het echter onverdragelijk, dat Duitschers onder nietige voorwendsels wor den lastig gevallen, dat het Duitsche be drijfsleven schade ondervindt, en dat Duit sche couranten verboden worden, alleen omdat president Vargas zich door Klun gels in Washington en New York wat op den mouw laat spelden!!

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1