lOOBE-ftSTEB KUNST EN WETENSCHAP. SPORT. GEMENGD NIEUWS. Huidonzuiverheden, vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag Zeldzaam zacht- en licht in de pijp. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER ZATERDAG. De moord te Rotterdam. BIOSCOPEN. VOOR KLEINE TUINEN. KATS Harken! Spitten! SpuitenI Snoeienl Zorgen dat de rozen bloeienl JjJukken, kruipen, her en der. I Heusch: je rug kan er van lusten... Daarom af en toe eens rusten 'Bij 't genot van Roode Ster! NIEMEIJER'S L. 6, 10, 13 ct. per half ons. (Ingez. MedJ „Sprong in het duister" Ned. Ton. Groep. Schouwburg, Molenwater. De courant is een afspiegeling van het dagelpksche wereldgebeuren. De Ne- derlandsche couranten, hoezeer ook naar volledigheid van berichtgeving strevende, 'vermelden toch niet alle moorden in Euro pa, en Amerikaansche couranten lezen we meestal niet, evenmin als Australische, Chi- neesche, Japansche, Braziliaansche Men zou stomverbaasd staan als men de getallen zag, hoeveel moorden er in één jaar alleen maar in ons Nederlandsche cou- rantelijke waarnemingsgebiedje vallen. Hoeveel lustmoorden daaronder zijn, en koel-berekende moorden om geld te krij genMaar: we steken den kop liever in het zand, en vergeten liefst zoo gauw mo gelijk het café aan de KeersluisHoe zeide Byron het echter ook maar weer in zjjn Don Juan: ,,'t Is strange, but true: for truth is always stranger than fiction" De zin hiervan is deze: als men een dra matisch of griezelig gebeuren ziet, dan is het voor den geest desgenen, die de ver worven zielige rust liefst niet verstoord wil hebben, wel erg genoeglijk en prettig om te denken, althans zichzel.ven voor te houden: nu ja, dat is maar spel, een spel der ver beelding, een te mijnen pleiziere vervaar digd bedenkseltje van een verhit breintje, maar in de werkelijkheid is alles toch maar keurig netjes geregeld, met politie en brandweer en zoo Zoo is het meestal niet: truth is always stranger than fictionde werkelijkheid is altijd nóg erger dan de verbeelding der kunstenaars Neem nu Agatha Christie. Zij behoort tot de uitstekende schrijfsters wier werken te genwoordig onder het zegel der Crime Club Book Society verschijnen. De kunst van het schrijven van zulke crime stories is, mede als gevolg der concurrentie op dit terrein, in Engeland tot een vak geworden, hetwelk hooge eischen aan de criminalistieke kennis en vaardigheid der auteurs stelt. Enzij baseepep zich daarbjj als regel vakkundig op werkelijke gebeurtenissen, uit handboe ken der criminologie geput. Het onderhavige tooneelstuk, door Frank Vosper na#r luid der berichten de man die indertijd spoorloos van een Oceaanreus is verdwenen bewerkt naar een novel van Agathie Christie, steunt óók op zoo'n werkelijk gegeven: een Amerikaansche blauwbaard uit den laatgten tijd, die vijf vrouwen om hun geld vermoordde en een zesde slachtoffer zorgvuldig prepareert. Men behoeft maar even aan den moor denaar van Neuilly te denken om de toch niet-heelemaal onwaarschijnlijkheid van het geval pijnlijk voor oogen te krijgen. Maar nu de hoofdvraag: wat heeft Vos- per er in „Love from a Stranger" van ge maakt, en wat maakt de Tooneelgroep van wat Vosper maakte? Het stuk is, dunkt mij, tooneelkundig uit stekend verwerkt en de opvoering liet al evenmin iets te wenschen over. Rika Hop per speelde de volstrekt onuitstaanbare tante-bedisselares werkelijk onuitstaan baar. Elly van Stekelenburg wist de moei lijke rol van het naar avontuur dorstende, half nuchter-practische en half dwepende meisje leven te geven, en Cruys Voorbergh had van den gentleman-moordenaar, den fortune-hunter Bruce Lovell een werkelijk knappe, indringende vertolking opgebouwd; zijn vlotte man-van-de-wereld, breed-Ame- rikaansch, bereisd en bespraakt, zijn over gang in volgende bedrijven, langzaam, in den maniakalen demon, dat was zeer sug gestief. Ook de rollen van het tweede en derde plan werden (door Tine Medema, Johan Koch en v. d. Brink, door Max Croiset en Jeanne Verstraete) goed over het voetlicht gebracht. „Sprong iii het duister" stelt geen sociaal probleem aan de orde, en in zooverre is het geen stuk met een bijzonderen vèr-strek- kenden cultureelen achtergrond, maar Ma- cauly heeft eens gezegd, dat de ware taak van het drama is de uitbeelding van het menschelijke karakter. Aan deze ver- eïschte voldoet dit stuk zeker: het beeldt ons twee bijzondere karakters uit, waarvan één gelukkig maar wel héél bijzonder. En het doet dat op een treffende wijze, zoo, dat we er beter inzicht ïn krijgenen zoo dat we het als tooneelspel kunnen waardeeren, er door geboeid worden. Wat wil men nog meer? De opvoerenden oogstten den bijval waarop ze door hun treffend spel recht konden doen gelden. De schouwburg was redelijk goed bezet. P. D. DE VOS. Mr. A. Meerkamp van Embden schrijft ons: De Raad der gemeente Zieriksee heeft met ingang van 15 Mei op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer P. D. de Vos als tijdelijk ambtenaar, uitslui tend belast met het verleenen van bij stand bij het beheer van het archief. On der dezen titel was de heer De Vos werk zaam sinds zijn aftreden als archivaris in 1933. De aftredende functionaris, wars van huldebetoon, zal het, naar wij hopen, billijken, dat althans in de bladen zijn persoon en zijn werk in het kort worden besproken. Gedurende 47 jaar heeft de heer De Vos op het prachtige raadhuis zijner ge boorteplaats gezeteld. Toen de archiefin spectie was ingesteld, bleek al spoedig, dat de toestand van Zieriksee's archief te wenschen overliet. Het gemeentebestuur trok zich de zaak aan en benoemde in 1920 den commies-griffier ter secretarie P. D. de Vos tot gemeentearchivaris. De door het raadhuis verspreide archiefstuk ken werden bijeengebracht in een geschikt gelijkvloers liggend lokaal, waar sindsdien de archivaris steeds te vinden was voor de velen, die inlichtingen wenschten te ontvangen van historischen of genealogi- schen aard. Met de grootste nauwgezet heid placht de heer De Vos alle tot hem gerichte vragen te beantwoorden en tal rijken in den lande heeft hij op deze voor treffelijke wijze ten zeerste aan zich ver plicht. In deze kamer ook verzamelde de archivaris de bouwstoffen voor zijn ge schiedkundige werken en artikelen. Zijn hoofdwerk is ongetwijfeld: De vroed schap van Zieriksee van de tweede helft der 16e eeuw tot 1795, verschenen in 1931. Bij de samenstelling dienden als voorbeel den de beschrijving van de Brielsche vroedschap, 16181794, door H. de Jager, verschenen in het Algemeen Nederlandsch Familieblad sedert 1887, en de Vroed schap van Amsterdam, 15781795, door J. E. Elias. Het werk werd voor Zeeland in het bijzonder van zooveel belang ge oordeeld, dat het bestuur van het Zeeuwseh Genootschap der Wetenschappen afweek van de gewoonte en de uitgave geldelijk subsidieerde. Erkend moet worden, dat het lijvige boekdeel van meer dan 900 bladzijden behoort tot de historische hulp middelen van den allereersten rang. Voorts mogen de volgende geschriften van de hand des heeren De Vos worden genoemd: De grafschriften der voormalige St.-Lie- vens-Monsterkerk te Zieriksee, 1894, ver meerderd uitgegeven in 1911; Gids voor Zieriksee, Schouwen en Duivelandy 1896 en 1900; De Latjjnsche school te Zierik see en hare rectoren van de eerste helft der 16e eeuw tot 1880; Uit Schouwen en Duiveland's verleden; Genealogie der uit gestorvene familie De Huybert; De voor malige kloosters en liefdadige instellingen te Zieriksee; Oude patricische woonhuizen en geslachten te Zieriksee; Kleine bijdrage tot de kennis van de naaste voorouders en familie van Jacob Cats; Zieriksee vóór 100 jaar; Het voormalig klooster Leliën- dale bij Burgh; Het voormalig slot Zwa nenburg in Duiveland; Zierikseesche straatnamen; Jason Pratensis, een ver maard 16e eeuwsch geneeskundige. De lijst is geenszins compleet maar uit het genoemde blijkt reeds overduidelijk welk een breede geschiedkundige belangstelling de heer De Vos bezat. Zijn werken be vatten een ware schat aan gegevens om trent Zieriksee en omgeving en hij heeft door het schrijven ervan belangrijke diens ten bewezen aan allen, die zich interes seeren voor de historie van Zeeland en met name van die der eilanden Schouwen en Duiveland. Die zelfde onvermoeibare belangstelling doet ons hopen en verwachten, dat de levendige geest van den thans twee-en- zeventigjarige nog langen tijd zal willen en kunnen blijven doorgaan met het schep pen van geschiedkundige opstellen. Het otium is hem van harte gegund maar zijn vele vrienden verwachten met reden, dat het geen ledig otium zal worden. t Denemarken Oblig. 1926-5 100100 Amsterdam 1936-3% 101%—101% Zeeuws. Hyp. B-4 100100% Cities Service Cy. P. 1958 5 44%43% A Amsterd. Bank 149151 A Pref. Jurgens A 143% A Ned. Gist- en Spiritusf. 519%519% A De Schelde N.B. 53%—54% C Am. Smelt en Ref. 29%—28% A Born. Sum. H.M. 182181 A Houth. Alberts 10099% C Union Pac. Rr. 50% C Int. Nickel Cy. 35%—34% Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%—85 A Koloniale Bnk. 123121% A N.i. Hbk. 1000 132—133 C Ned. H.M. 1000 162%—161% A v. Berkels Pat. 56%56% C Calvé-Delft 96—94% A Philips G. B. afg. 280%—276-77 C Unilever 157%—158-57 C Am. Car Foundry 14%14%-% C Anaconda Cop. 21%20% C Bethlehem St. 36-35%-% C Kennec Copper 2625%-% C U. States St. C. 34-33%-% C North Am. Cy. 15%—15% A Kon. Petr. Mpjj. 325%—323-21% C Contin. Oil Cy. 19%—18% C Phillips Petr. Comp. 25%24% C Shell Union O.C. 9%—9% C Tide Water Ass. Oil 109%-10 A Ned. Scheepv. U. 119%—118%-19% A H.V. Amsterdam 431430-27 A Java Cult. Mjj. 136142 A N.I. Suiker U. 154—151 A Deli Batavia 231%—228%-27% C Deli Mjj. 1000 284%—277 H.V A.. - Rubber Obl.Markt Schepen (Wettig Philips Markt Amerika Koninkl. Suiker Tabak gedeponeerd.! A Senembah 268%264-60 C Baltimore Ohio 5%—4% C Southern Pac. Cy. 10%—10% A Southern Rlw. 6%6% A Amst. Rubb. C. 207%206-% A Deli-Bat. Rubb. 120%—119% A Hessa Rubber 107%109 A Serbadjadi S.R. 8584% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.98% 8.98%' Berlijn 72.57% 72.56 Parijs 5.05% 5.05% Brussel 30.39 30.39 New-York 1.80% 1.80%' ZWEMMEN. De Scheldebekerzwemwedstrijd. De jaarlijksche internationale Schelde bekerzwemwedstrijd zal dit jaar worden gehouden op Zaterdag 9 Juli. Reeds thans zijn door de organisatoren de noodige voorbereidende maatregelen getroffen. Zooals bekend wordt de wed strijd gehouden onder auspiciën van den Zeeuwschen Zwemkring. De start zal plaats vinden ter hoogte van den vuurtoren van Nieuwersluis. Wanneer de weersomstandigheden oor zaak mochten zijn van het niet doorgaan van den wedstrijd, dan zal er een 5 kilo meter wedstrijd worden gehouden in het kanaal door Walcheren. Van vele zijden is reeds toezegging voor medewerking gedaan om de kosten te kun nen bestrijden. Zoo zal de V. V. Middel- bur een wedstrijd spelen tegen Vlissm gen en de Vlissingen-veteranen tegen de veteranen van P.S.V. uit Eindhoven, waar van de baten zijn voor den Scheldebeker zwemwedstrijd. De dader gearresteerd. In verband met den gisteren ontdekten moord op de eigenares van een winkel aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam heeft de Haagsche politie gistermiddag op verzoek van de Rotterdamsche politie in zijn woning aan de Isinghstraat te Den Haag aangehouden den 40-jarigen chauf feur M. J. A. W. de Z. De arrestatie geschiedde zonder moeilijk heden. De man is naar Rotterdam overge bracht en aan de politie aldaar overgele verd. Aanvankelijk ontkende hij iets met de zaak uitstaande te hebben. Hij is in de wo ning aan den Nieuwen Binnenweg met het lijk geconfronteerd en ook toen ontkende hij hardnekkig de vrouw vermoord te heb ben. Toen hij evenwel op het politiebureau andermaal aan de tand werd gevoeld, is hij door de mand gevallen. Hij heeft bekend, de vrouw Donderdag avond na een gesprek, dat kalm is verloo- pen, in een plotselinge vlaag van woede te hebben vermoord. In het begin van dit jaar had de vrouw een einde gemaakt aan een verhouding, die sedert eenige jaren tusschen hen had be staan, zulks op grond van ernstige bezwa ren van de zijde van haar familie. De man is steeds blijven aandringen op het herstel len van de verhouding, maar de vrouw hield voet bij stuk. Woensdag is de man per autobus naar Rotterdam gekomen. Hij heeft de vrouw opgezocht en in de beste harmonie hebben zij de zaak nog eens besproken. Als goede vrienden zijn zij des middags uit elkaar ge gaan. De vrouw moest op familiebezoek te Hillegersberg en zij kwamen samen over een, dat de man haar des avonds om elf uur bij de Heulbrug zou ontmoeten. Zulks is ook geschied. Zij zijn samen opgeloopen Brand gesticht opdat gepleegde fraude niet ontdekt zou worden. Woensdagavond heeft een brandje ge woed op de zolderverdieping van een pand aan de Nieuwe Haven te Rotterdam waar in de kantoren zijn gevestigd van den par ticulieren bewakingsdienst „De twee sleu tels". Het uitgebreide onderzoek van de poli tie heeft aangetoond, dat een kantoorbe diende in het kantoor brand heeft gesticht. Hij heeft een brandende krant neergelegd in de nabijheid van het trapgac, waar di verse andere licht brandbare artikelen la gen. Met een straal op de waterleiding heeft de brandweer het vuur in een oog wenk gebluscht. Het onderzoek heeft verder uitgewezen,, dat deze brandstichting is geschied, omdat de kantoorbediende sedert geruimen tijd fraude heeft gepleegd ten nadeele van de firma. Hij moest van de kwitanties een lijst aanleggen. Daarop vermeldde hij een aan tal kwitanties niet. Aangezien ze niet op de lijst voorkwamen, bleef toch het totaal van de lijst steeds kloppen met het bedrag, dat op de kwitanties werd geind. De achterge houden kwitanties heeft de jongen, de 23- jarige A. J. B., zelf geind. Het geld heeft hjj op zijn spaarbankboekje gezet. Tot nu toe heeft men vastgesteld, dat er driehonderd gulden is ontvreemd. Het is echter zeer goed mogelijk, dat de fraude een veel grooter bedrag zal omvatten. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Hardinxveld: 1 doode. Het zevenjarig zoontje van den heer P. Rochart te Hardinxveld is gistermiddag door een vrachtauto van J. van Gelderen uit Gorinchem overreden. Het knaapje was bijna onmiddellijk dood. verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende kracht die Purol in hooge mate bezit. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten, jvj gp' (Ingez. Med.) MIDDELBURG. ELECTRO Durf te leven. Tegenstrijdige naturen schijnen elkaar aan te trekken. En zoo deze stelling niet altijd zal opgaan, in deze film althans wel, want de twee hoofdpersonen vertegen woordigen wel twee ver van elkaar staan de werelden. De zij (vanzelfsprekend is het een zij en een hij) is Kay Bentley (Joan Crawford), een meisje uit de krin gen der Amerikaansche haute finance, die zooals zij zelf zegt steeds alles kreeg wat zij begeerde en de hij Terry O'Neill (Brian Aherne), een Ier, archaeoloog van zijn stiel, een man van de wetenschap, dus wars van alle mondaine gedoe. Deze twee zoozeer verschillende men- schentypen ontmoeten elkaar op het Griek- sche eiland Naxos, waar Terry het een of andere beeld aan het opdelven is. En de kennismaking valt in zulke goede aar de, dat Terry zoo gauw hij kan Kay naar Amerika volgt. Helaas is hier geen Grieksche romance aanwezig en werken ook geen maannachten er aan mede, zoo dat de hernieuwde kennismaking eeniger mate ontnuchterend werkt. Tenslotte blijkt ook hier de liefde te overwinnen en een huwelijk, ondanks vele hindernissen, toch nog bereikbaar. Het onderwerp zou zich uitstekend voor een zwaarwichtige ontleding leenen. Men heeft het gelukkig echter van den humo- ristischen kant bekeken en een rolprent zonder pretentie gemaakt, waarin Joan Crawford een zeer levendige rol heeft die zij uitstekend beheerscht. Een groot deel van het succes komt intusschen voor re kening van Frank Morgan, die een prach tige typeering geeft van den onder de plak van zijn schoonmoeder zittenden groot-financier. Een alleraardigste film, waarmee men zich kostelijk kan amusee ren. Gevaarlijk spel. Een rolprent, die reeds met schietpar tijen in voortrazende auto's begint en ein digt met een alle duisterheden ophelde rende legitimatie op een politiebureau. Er wordt het eén en ander in gestolen door een jongedame, die weer door een jonge man tegen gangsters wordt beschermd... Een bekend gegeven dus, dat echter nooit nalaat te boeien. CITY. BEN HUR. Al eenige jaren geleden, toen de geluids films nog een onderwerp van experimenten uitmaakten, in den tijd dus dat slechts „stomme" films vertoond werden, heeft de rolprent Ben Hur opzien gebaard. Niet al leen omdat het toentertijd een zoogenaam de „groote" film betrof maar ook wijl het gegeven zoo'n algemeene bekendheid ge noot. Immers het boek „Ben Hur" van Lew Wallace heeft velen geboeid en tot naden ken gestemd. De film heeft in groote trek ken den inhoud van dit boek gevolgd en op sobere, doch niettemin indrukwekkende wijze het verhaal weergegeven. Als ge zegd: het tijdperk der stomme films ligt reeds weer ver achten ons. Het verhaal van Ben Hur heeft door deze lange periode evenwel niets aan kracht, overtuiging en waarde verloren. Integendeel; het is wel merkwaardig, dat bij onderscheidene ge deelten in deze film onwillekeurig een ver gelijking met den tegenwoordigen tijd naar voren dringt; is de vervolging van de zonen van Israël nog niet even wreed als ten tijde van Christus komst? In de film zijn de hoofdrollen in goede handen. Ramon Novarro is de sterke, athle tisch gebouwde jongeling een geloovig en eerlijk man: Ben Hur. Ook het spel van Messala, den Romeinschen legeraanvoerder, de slaaf Simonedes en zijn lieve dochter Esther past uitstekend in dit geheel. Pië teitvol is de komst van den Messias en zijn ontferming over de lijdenden weergegeven, Een hernieuwde kennismaking met deze film zal niemand berouwen. Zij wordt nu gebracht als geluidsfilm, echter zonder het gesproken woord. De pas in het doodenwoud. Dit is weer zoo'n Wild Westverhaal waarin tusschen verschillende cowboys strijd wordt gevoerd. Op rennende paarden en met knallende revolvers. Het gaat om een verborgen schat en Tom, de held van dit verhaal heeft heel wat tegenstanders buiten gevecht te stellen voor hij als over winnaar te voorschijn komt. GOES. GRAND THEATER. Men gaf hem een geweer. Er zijn reeds heel wat oorlogsfilms ver schenen, doch het blijkt wek dat een goed regiseur en als zoodanig beschou wen we W. S. van Dyke er altijd nog iets nieuws van weet te maken, dat weer een anderen kant belicht. De eigenlijke hoofdpersoon is een min of meer idealistisch en gevoelig jong- mensch. Als hij, bij zijn africhting, een stroozak aan zijn bajonet moet rijgen, valt hij flauw en wil dadelijk deserteeren. Zijn vriend weerhoudt hem echter en hij wordt één der beste schutters van het regiment, We krijgen dan een beeld van de oor logsverschrikkingen, die voor deze ge schiedenis hun hoogtepunt vinden in een mitrailleur-nest, dat, kost wat het kost, genomen moet worden. Onze hoofdper soon weet door den kogelregen heen te komen en een post te bereiken van waar hij de soldaten, die den mitrailleur bedie nen, één voor één neerlegt. Dan wordt echter zijn post ook getroffen en 'moet hij zwaar gewond naar het hospitaal ver voerd worden. Hier wordt hij verliefd op een verpleegster, die later (als zij meent, dat de man die zij lief heeft, doodgescho ten is) zijn vrouw wordt. Weer in de (maatschappij teruggekeerd, blijkt de ge decoreerde held uit den oorlog, zijn res pect voor het leven van zijn medemen- schen verloren te hebben. In elk geval vindt hij het minder erg een bende-lid neer te schieten, dan een oorlogsvijand, die waarschijnlijk een braafmensch was. Met deze geschiedenis is verder het lot van den vriend verbonden, de eigenlijke geliefde van de verpleegster, die niet ge dood blijkt te zijn en uit zijn gevangen schap weet te ontvluchten. Spencer Tracy, Gladys George en Fran- chot Tone vertolken de hoofdrollen op ka rakteristieke wijze en handeling en inhoud weten den toeschouwers steeds te boeien. naar haar woning. Onderweg heeft de man telkens weer gepoogd de relatie opnieuw aan te knoopen, maar de vrouw bleef wei geren. Hij heeft toen zij eenmaal bij den winkel aangekomen waren, gevraagd, of hij even een glas water mocht gaan drinken, Zoo is hij binnengekomen. Hier heeft hij voor de laatste maal gevraagd, om het weer goed te maken. Over deze laatste wei gering is de man plotseling zoo kwaad ge worden, dat hjj de vrouw bij haar halsdoek heeft gegrepen, welke hij zoo lang heeft aangetrokken, dat zij dood was. Daarop is hij kalm naar den trein gegaan en naar Den Haag teruggekeerd. LIEVER ZELFMOORD DAN UITLEIDING NAAR DUITSCHLAND. Men schrijft ons: Ook in Haarlem heeft zich dezer dagen het feit voorgedaan dat een politiek vluch teling trachtte door zelfmoord aan de ver schrikkingen eener uitleiding naar Duitsch- land, een verkapte uitlevering, te ontko men. Het gaat hier om den bijna veertigjarigen D„ die wegens linksche sympathieën onmid dellijk na den aanvang van 't Hitler-regiem in Duitschland werd gevangen genomen en ongeveer twee jaar aldaar in een concen tratiekamp doorbracht. In het voorjaar van 1937, vervolgd wegens zoogenaamde voor bereiding van hoogverraad, wist hij te ont vluchten en naar Nederland uit te wijken. Hij woonde in Amsterdam zonder armlastig te zijn en later in Zaandam. Door een zui ver toeval (een verkeersongeval) kwam de politie aldaar te weten, dat hij geen pas had, die deze man ook niet kon hebben, en op 30 April werd hij naar het huis van be waring in Haarlem overgebracht. Aldaar heeft hij den volgenden dag ge tracht, bevangen door de helaas in Neder land krachtens opgedane ervaringen ge rechtvaardigde angst om naar Duitschland te zullen worden teruggevoerd, een eind aan zijn leven te maken door zijn pols door te snijden. Dit is, doordat de dienstdoende beambten het bemerkten, niet gelukt, en de pols is door een arts gehecht en verbonden. LIEVE-VROUWE-BEDSTKOO. Een ouderwetsch plantje dat haar groote populariteit te danken heeft aan haar wel riekende eigenschappen is de Lieve-Vrou- we-Bedstroo. Vroeger werd het meer nog dan thans in de geneeskunde gebruikt, maar nu vormt het toch nog steeds een der hoofdbestanddeelen van den geurigen Mei wijn, terwijl het daarnaast nog meer be kend is uit de linnenkast van onze moeders en grootmoeders, waar de gedroogde bos jes bloemen haar fijnen frisschen geur aan het linnengoed schonken. Echter niet alleen in gedroogden staat, maar ook als bloeiend plantje heeft het Lieve-Vrouwe-Bedstroo waarde, en is het een prachtige oplossing voor schaduwplek jes waar weinig anders groeien wil en waar we vooral in een ongunstig gelegen stads tuintje geen raad mee weten en geen fleu rige oplossing voor kunnen bedenken. Waar grasrandjes kwijnen, daar zal een randje van deze fijne witte bloempjes het zonder aarzelen doen, en alle jaren komen de plantjes trouw terug, terwijl de eenige eisch dien zij stellen is, 's winters of in het vroege voorjaar wat nieuwen blad- of boschgrond, zooals ze dat in de natuur ge wend zijn. De Duitsche benaming „Wald- meister" geeft eigenlijk het juiste karakter van dit plantje aan, dat in de schaduw on eindig veel weelderiger groeit dan in de zon, waar tegen het vooral in den zomer slecht bestand is. Het is een echte voorjaarsbloeier, en wat het Madeliefje in de Meimaand in de wei de is, dat is het Lieve-Vrouwe-Bedstroo voor het bosch. Het plantje wordt 1020 cm hoog, de blaadjes die ruw aanvoelen, staan in kransen om de eenigszins vierkante stengels en de bloempjes, die helder wit zijn, staan in schermen op de plant. Aangezien de plantjes keurig bossig blij ven, zijn zjj uitnemend geschikt voor ran den, terwijl zij ook als groote toeven onder het struikgewas bijzonder tot ons spreken. In het vroege voorjaar zijn het de kleine bolgewasjes, als Seilla's, Sneeuwklokjes e.d., daarna de zonnige Narcissen, die het struikgewas opvroolijken, om in de Mei maand gevolgd te worden door het Lieve- Vrouwe-Bedstroo, waar we dubbel plezier van beleven, want is het eenmaal uitge bloeid, dan vervult hét haar geurige taak verder in huis. A. C. MULLER—IDZERDA. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. Sr VERSPRILLE.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2