l^xrotrtrtcïnle Jeetiu^e MIDDELBURGSCHE COURANT CGOESCHE COURANT) BINHENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. De Zomertijd begint vannacht dankbetuiging van het prinselijk paar. MIDDELBURG. GOES. ZUIDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. leger en vloot. mexico verbreekt de diplomatieke betrekkingen met engeland. een nieuwe regeering gevormd. wat henlein te londen zou hebben gezegd. belgie. Spaak kabinetsformateur. engeland. balkan. weerbericht. Zeeuwsch-Vlaanderen Vervreemdt Zijn Bodem-Bezit. marktberichten. Dagblad. Uitg. N.V. De MiddeHsurgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.-50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 113. TWEE BLADEN. ZATERDAG 14 MEI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Wij herinneren er nogmaals aan, dot in den komenden nacht, de Zomertijd in gaat. Men zette dus vanavond vóór hot naar bed gaan de klok een uur vooruit. Nog geheel onder den indruk van de vele bewijzen van medeleven en van har telijke belangstelling bij de geboorte on den Doop van onze dochter ondervonden, betuigen wij langs dezen weg daarover onzen diepgevoelden dank. Voor de talrijke gelukwenschen, welke ons langs schriftelijken en telegrafischen weg bereikten is het ons helaas niet mo gelijk ieder afzonderlijk onze erkentelijk heid te betuigen. Het is ons echter een behoefte, hier uit te spreken, hoezeer ook deze door ons op prijs werden gesteld. Juliana en Be-nhiird. Ds. Blaauwendraad president-directeur van de Heldring-gestichten. Naar wij vernemen, is tot president-di recteur van de Heldring gestichten te Zetten benoemd ds. E. H. Blaauwendraad te Baarn. 75 JAAR GETROUWD. Het echtpaar P. Muller-Herens te Delft hoopt op 22 Juli a.s. zijn vijf en zeventig jarige echtvereeniging te vieren. De beide oudjes zijn thans 98 jaar oud. De Zeeuwsche luchtlijn. Het begin van den zomertijd luidt tevens een nieuwe dienstregeling voor het bin- nenlandsche vervoer van de K.L.M. in. Maandag 16 Mei zal de zomerdienst begin nen. De dienst Amsterdam-Rotterdam Haamstede-Vlissingen-Knocke v.v. is met een verbinding in beide richtingen uitge breid, zoodat voortaan drie diensten, gun stig over den dag verdeeld uitgevoerd wor den. Van 24 Juni tot en met 5 September worden vluchten bovendien tot Knocke Zoute uitgebreid. Hopla! Van verschillende zijden maakte men ons er opmerkzaam op dat, al moge dan de stichting „Het Gooische Hotelplan'' misschien een eigen vorm aan de zaak gegeven hebben, toch reeds een jaar eer der een hotelplan in den Gelderschen Ach terhoek in werking is gesteld. Thans ontvangen wij van bevriende zijde ter inzage het nieuw uitgebreid ho telplan van die streek, waaruit blijkt hoe men de zaak daar georganiseerd heeft. Het omvat de gemeenten Aalten, Bar- chem, Beek, Borculo, Doesburg, Doetin- chem, Eefde, Eibergen, Gendringen, Gors- selt Groenlo, 's-Heerenberg, Hengelo G., Hummelo, Laagkeppel, Lichtenvoorde, Lochem, Neede, Ruurlo, Terborg, Vorden, Varsseveld, Ulft, Warnsveld, Winterswijk, Zeddam en Zutfen, en bij de „bons" is in begrepen behalve volledig pension, vrij vervoer op een autobusnet van 600 km, vrij baden in alle zwembadgelegenheden der aangesloten plaatsen, vrij toegang tot musea, en gratis boottocht, etc. Het schijnt dus dat de regionale hotel plangedachte in ons land wortel begint te schieten reden te meer om de zaak ook voor ons gewest in studie te nemen. D. A. P. DE ZEEUW, f Hedenmorgen bereikte ons het bericht dat in den afgeloopen nacht alhier op 66- jarigen leeftijd is overleden de heer D. A. P. de Zeeuw, oud-hoofdredacteur van de Vlissingsehe Courant. Zoo is dan na een langdurig en uitput tend ziekbed onze oud-vakgenoot De Zeeuw van ons heengegaan, in de eeuwige rust. Aan een zeer werkzaam leven, helaas niet bekroond door een tijdperk van aangena- men ouderdomsrust hetwelk iederen werk- zamen mensch toch zoo zeer gegund moest zijn, is nu een einde gekomen. Uit den vol len journalistieken arbeid heeft najaar 1936 een lichamelijk lijden hem gedwongen, tegen zijn arbeidzamen geest in, afscheid van het beroep te nemen, en daarna is, aan vankelijk schommelend, tenslotte de ziekte doorgezet die hem thans ten grave deed dalen. Van 1901 af tot den 30en September van het genoemd jaar, dus gedurende 35 jaren, heeft de heer D. A. P. de Zeeuw, in de wan deling altijd „Daan de Zeeuw" genoemd, de hoofdredactie van de Vlissingsehe Courant gevoerd, als opvolger van den heer P. L. Mets. Voordien was de heer De Zeeuw ook reeds als medewerker aan de Vlissingsehe Courant verbonden. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd trad de overledene op als dagbladcorrespondent en hij kon bogen op een journalistieke loop baan van bijna een halve eeuw. Gedurende al dien tijd heeft hij gewerkt, des daags en vaak ook des nachts. De Zeeuw kende slechts één belang, en dat was het belang van het beroep hetwelk hij be oefende met geheel zijn persoonlijkheid. De journalistiek en de krant, dat was hem alles: ^zijn denken en zijn doen werden er geheel door in1 beslag genomen. Een voorbeeld van trouwe plichtsbetrach ting is met hem heengegaan; zijn nagedach tenis zal, in den hierboven geschetsten zin, bp vakgenoot en buitenstaander in eere blii- ven voortleven. Hagelschade. Vrijdag hield de kring Walcheren der Z.L.M. een alg. vergadering. Het doel was te komen tot onderlinge hulp bij hagel schade, zulks in verband met de te ver wachten nieuwe pachtwet. De vergadering was druk bezocht, Nadat er een uiteenzet ting was gedaan en voorbeelden waren be sproken kon men tot oprichting van een Maatschappij tot onderlinge Hulp bij Ha gelschade overgaan. Een voorloopig bestuur zai deze zaak verder voorbereiden. Staande de vergade ring werden 350 ha opgegeven. EEN FEESTAVOND. Van de Amerikanen en de Medio- burgummers in Britannia te Vlis- singen. De Medioburgummers waren uitgenoo- digd om Vrijdagavond, toen de Amerika nen, die aan Zeeland een bezoek brachten in Britannia waren, een folkloreavond te geven. Dit is een buitengewoon succes gewor den. Toen de Amerikanen de groote zaal bin nenkwamen, werden ze ontvangen met 't Amerikaansche volkslied. Met een dertig boertjes en boerinnetjes was de heer Ma- zure er heen getrokken. Het programma werd geopend met de kleppermarsch. Hierop volgde de provin ciale rei, en nadat deze was uitgevoerd, was het succes voor den avond reeds ver zekerd. De Amerikaansche dames vroegen de Zeeuwsche boertjes ten dans, en de boer tjes dansten lustig met de Amerikaansche dames en ieder probeerde zich zoo goed mogelijk verstaanbaar te maken. Schrikkeldansen en verschillende polo naises zorgden voor een zeer vroolijke stemming. Verschillende van de gasten namen als souvenir de kleppers mee naar Amerika... Met ingang van 1 Juni a.s. is benoemd tot agent van politie alhier de heer J. van Almkerk, gemeente-veldwachter te Schore. Voor de defensie. De inzameling, ter versterking van onze defensie, heeft in deze gemeente 1700 op gebracht. HEINKENSZAND. Donderdagavond hield de bloemenvereeniging „Vergeet mij niet" alhier onder leiding van den heer C. Nijs- se Gzn. een vergadering ter bespreking van het deelnemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin op 3 September 1938. Na bespreking werd besloten in de dan te houden optocht deel te nemen met een praalwagen van bloemen. Daarvoor zijn evenwel veel bloemen noodig. Een van de leden zal bloemen zaaien in de kleuren oranje, rood, wit en blauw. Alle leden zullen worden verzocht eenige plantjes, die dan gratis verstrekt worden, uit te plan ten. Wanneer alle leden dit doen, zal een massa bloemen worden verkregen. Eveneens werd besloten een wedstrijd in het aanbrengen van bloemenversiering op dien dag onder de leden te houden. Hiervoor zullen prijzen beschikbaar wor den gesteld. Bij de vele verschillende vogelsoor ten die vooral gedurende de laatste jaren het bosch, van de buitenplaats der fami lie Van Citters alhier, bevolken, heeft zich sinds eenige dagen een nachtegaal ge voegd. De laatste dagen kan men 'a avonds om ongeveer 10 uur genieten van den heerlijken zang. RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. Burgemeester Slegt gaat op 1 Augustus heen. HOEDEKENSKERKE. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Raad wa ren alle leden tegenwoordig. Voorzitter burgemeeester Slegt. De beslissing op het verzoek van J. F. Kolyn om een toeslag ,uit de gemeentekas ,op zijn pensioen, werd nogmaals aangehouden. Op verzoek van Ged. St. werd de sub sidie aan het B. A. over 1938 uit te kee- ren van 1700 op 1250 teruggebracht. Besloten werd aan het college van Ged. Staten te berichten dat de Raad accoord gaat met de meening van dit armbe stuur dat de post van onvoorziene uitga ven thans op die begrooting voorkomende tot een bedrag van ruim 400 in de practijk zal blijken te laag te zijn. De rekening van het B. A. dienst 1937 werd goedgekeurd in ontvang ad 8162, in uitgaaf ad 7372 dus met een goed slot van 889. De Raad besloot evenals verleden jaar wederom de zoogenaamde steun B (klee ding, schoeisel en dekkingsfonds T aan de daarvoor in aanmerking komende perso nen uit te keeren. Met 4 tegen 3 stemmen werd in be ginsel besloten een stukje gemeentegrond ter groote van 20 m2 op de zoogenaamde Grint aan het fanfare-corps „Con Amore" af te staan voor het bouwen van een mu ziektent. De voorz. deelde nog mede dat de kosten voor werkverschaffing en steunverleening voor 1938 door Ged. St. zijn teruggebracht op 6500. Reeds nu laat zich voorzien dat met dit bedrag bij lange na niet zal kunnen worden toegekomen, daar tot 1 Mei jl. reeds meer dan 4000 daarvoor is uitgegeven. De laatste week moest zelfs aan steunverleening een bedrag van niet minder dan 278 worden uitbetaald. Aan het eind der vergadering deelde de voorzitter mede dat hij met ingang van 1 Augustus eervol ontslag als burgemees ter dezer gemeente zal aanvragen. IERSEKE. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Ierseke van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging onder voorzit terschap van den heer Willemsen. Het salaris van den secretaris, die veel werk krijgt is met 25 verhoogd. De voorz. deelde mede, dat men voornemens is aan te dringen op een goedkoopere chirurgi sche behandeling. In Goes wordt zeer hoog gerekend, in Bergen op Zoom zijn de chï- Met geweld kan men paleizen ver woesten, maar zelfs geen varkensstal opbouwen. rurgen veel goedkooper. De vergadering ging hiermede volkomen accoord. Uit het verslag van den secretaris, den heer M. Mieras bleek dat de afdeeling 2005 ingeschreven leden telt, waarvan 1828 betalende. In het afgeloopen jaar zijn 54 opnamen in het ziekenhuis geschied; aan verplegingskosten is betaald 1920; bijkomende kosten 1453. De penningmeester de heer C. W. van Oeveren ontving totaal 5346 en gaf uit 4689. De voorz. deelde mede dat men een reservefonds wil kweeken, waarvoor men nu 300 heeft gereserveerd; voortaan ieder jaar 10 van het batig saldo. De aftredende bestuursleden werden herkozen. De heer D. van Boven informeert of de vereeniging mee wil werken aan de totstandkoming voor sanatoriumverpleging, waarop de voorz. bevestigend antwoordde:. Tot afgevaardigden naar deze vergadering werden benoemd de heeren D. van Bo ven en W. Hage. De heer J. de Jonge informeert waar om Middelburg duurder is dan Goes. De heer Koomari wil het reservefonds aanspreken om behoeftige menschen de kosten voor onderzoek te vergoeden. De voorz. zal in samenwerking met an dere afdeelingen dit ter sprake brengen De heer Ph. Bom achtte het wenschelijk dat de bode ontvangen klachten, schrif telijk aan het bestuur rapporteert. IERSEKE. Naar wij vernemen zullen al le controleurs (of agenten) van het cen traal verkoopkantoor voor mosselen tel Bergen op Zoom (die te HansweerdBrui- nissePhillipine, Ierseke en Tolen) met ingang van de nieuwe campagne worden verwisseld van standplaats, Donderdag heeft een aantal Ameri kanen een bezoek aan Ierseke gebracht. Het waren er geen 300 maar ongeveer 100, meest dames. Het waren flowersgarden-pel- grims, m.a.w. bloemenliefhebbers uit Ame rika die een bezoek aan Holland en Bel gië brengen om bloemen en planten te zien. De burgemeester en dr. Grijns, rijks bacterioloog van Bergen op Zoom hebben hun iets laten zien van de oester cult uur. Ook het kreeftenpark mocht zich in hun belangstelling verheugen. KLOETINGE. Alhier wordt door de werkloozen der omliggende gemeenten in den Molenweg een stukje bosch (knotwil gen en kreupelhout) in centrale werkver schaffing omgehakt en geëgaliseerd. Van Maandag af zal daarbij ook een twaalf tal Kloetingsche werkloozen worden te werkgesteld. KRUININGEN. De „gestolen" fiets was reeds Donderdagavond terecht. Een kennis had de fiets meegenomen naar het station en daar neergezet op verzoek van den zoon van den eigenaar, die er niets van af wist en de „diefstal" had aangegeven. KRUININGEN. Met ingang van 1 Juni is overgeplaatst naar het station-Kruinin- gen-Ierseke de kommies Van der Vaart van Delft. De kommies F. Slikker van Kruinin- gen-Ierseke naar Delft. OOSTBURG. Ter vergadering van het Oranje-comité j.l. Donderdag in de Beurs gehouden waren een 30 a 40 burgers opge komen. Waarnemend voorzitter was de heer J. Mijs, die in de eerste plaats zijn spijt uitdrukte over de geringe opkomst van be langstellenden en daarna mededeelde de plannen voor enkele feestelijkheden bij het a.s. 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Indien van de zijde der burgerij voldoen de medewerking wordt verkregen zal op 6 September een kinderfeest en in den na middag volksspelen voor volwassenen ge organiseerd worden. De eigenlijke feest- week had het comité gedacht te doen vallen tijdens de van 19 tot en met 24 September te houden winkelweek waarin op 21 Sep tember ook de markt en tentoonstelling van vet- en fokvee vatl. Op Vrijdag 23 en Zaterdag 24 September zou men het eigen lijk feest vieren. Het comité zal zich zien te verstaan met de buurtcommissies en houdt zich aanbevolen voor nieuwe of oorspronke lijke ideeën. Te zijner tijd zal getracht wor den de noodige gelden bijeen te krijgen. SINT-KRUIS. In de vergadering van stembevoegde ingelanden van het Water schap Groote Boom en Goodsvliet op 12 Mei jl. verklaarden alle ingelanden zich nogmaals als één man tegen de beoogde vereeniging van 76 polders en waterschap pen en 5 uitwateringswaterschappen. De heer P. J. de Bachere werd als ge zworene herkozen. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de volgende plaatsingen ge last met 16 Mei 1938, de luitenant ter zee le kl. J. J. Hogendoorn aan boord Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau"; de luit. ter zee 2e kl. L. E. H. Reeser én A. J. Mar cus, idem; de luit. ter zee 3e kl. J. G. van Couten Piccardt Wieringa, idem; de officier van den marinestoomvaartdienst le kl. A. J. Krom, idem; de officier van gezondheid 2e kl. W. J. M. W. Timmers, idem; de officier van administratie 2e kl. J. B. Kempees, idem. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juni 1938 aan den hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst der 2de klasse W. Dollekamp, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend. De socialistische Mexicaansche regee ring heeft onlangs een besluit tot onteige ning der petroleum-maatschappijen in Mexico genomen. Daar hierbij veel Engel- sche belangen zijn betrokken, ontstond een conflict tussehen Mexico en Londen, dit is nu zoo hoog geloopen, dat de Mexiaansche regeering gisteren haar gezant te Londen heeft teruggeroepen. Men verwacht, dat ook de Engelsche ge zant te Mexico-City zijn post zal verlaten. Straffer optreden tegen de natio- naal-socialisten verwacht. De Hongaarsche regeering onder leiding van Darany is gisteren afgetreden. Im- redy, minister van nationale economie in het afgetreden kabinet, heeft een nieuwe regeering gevormd. Deze regeeringswisse- ling is een gevolg van het optreden der Hongaarsche nazi's. Daranyi ondernam te weinig tegen hun roerig optreden. Men verwacht, dat Imrédy met straffer hand de nationaal-socialistische roerigheid te lijf zal gaan. In de Duitsche pers wordt reeds zeer spijtig over het nieuwe kabi net geschreven. Over het onverwachte bezoek van Hen- lein den leider der Sudeten-Duitschers aan Londen, doen uiteraard tal van ge ruchten de ronde. Wat voor beteekenis er precies aan te hechten valt, weet nie mand. Volgens den Londenschen correspondent zou Henlein de Engelsche staatslieden nauwkeurig hebben willen inlichten over zijn politiek en zou hij zulks als volgt ge daan hebben: De Sudeten-Duitschers zijn volkomen bereid, Tsjechoslowaaksche onderdanen binnen het kader van den Tsjechoslowaak- schen staat te blijven, mits Praag zijn buitenlandsche politiek ingrijpend veran dert, Dat beteekent nog niet, dat van Praag gevraagd wordt, zijn bondgenoot schap met Frankrijk op te geven. Integen deel, Berlijn zelf beschouwt dit bondge nootschap als een steun van den Euro- peeschen vrede. Het beteekent alleen, dat van de Sudeten-Duitschers onmogelijk ver wacht kan worden, dat zij loyale onderda nen van een staat blijven, welks buiten landsche politiek geheel tegen hun broe ders in het Derde Rijk is gericht, m.a.w. het verdrag tussehen Praag en Moskou moet worden opgeheven. Op die basis zijn de Sudeten-Duitschers volkomen bereid, binnen het kader van de Tsjechische con stitutie hun geschillen met Praag op vreedzame wijze te regelen. Het is een redeneering, welke niet al leen geheel in de tactiek van Berlijn past, maar die bovendien in die Engelsche krin gen, welke nog steeds; door hun vrees voor het „roode gevaar" worden geleid, zeker niet aan doovemansooren zal zijn gezegd. Of de Engelsche regeering zelf er eveneens vatbaar voor zal blijken, zal nog moeten worden afgewacht. Zooals we gisteren nog in het kort kon den melden heeft het kabinet-Janson er het bijltje bij neergelegd. De conservatieve roomsch-katholieken bleven, ondanks het feit, dat in de kamer een motie van ver trouwen was aangenomen opponeeren. Zij wilden niet langer met de socialisten mee werken. Daar Janson het gouvernement niét wilde voortzetten zonder den steun der conservatieven dit had voorloopig in elk geval gekund besloot hij af te treden. Om 7 uur gisteravond ontbood de koning den afgetreden (socialistischen) minister van buitenl. zaken, Spaak bij zich en belast te dezen met de formatie van een nieuw kabinet. Spaak heeft de opdracht aanvaard en medegedeeld, dat hij een regeering zal vormen zonder eerst overleg met de parlementaire groepen te plegen. Hij wil dus een kabinet dat tot zekere hoogte boven de partijen zal staan. Of dit zal lukken, is natuurlijk de vraag. En dan is de tweede vraag, hoe het parlement zoo'n kabinet zal ontvangen. Het is wat nieuws voor België. De draagwijdte er van kan men op 't oogenblik onmogelijk bepalen. Vliegtuig in de lucht in -brand geraakt. In de nabijheid van Bristol is een toestel van de Royal Air Force tijdens de vlucht in brand geraakt. De bestuurder wist met zijn valscherm veilig den grond te berei ken, de tweede inzittende stortte met het toestel neer en verbrandde. Vier boeren door rotsblok verpletterd. In de nabijheid van Swilajnaz aan de Mo- rava (Zuid-Slavië) zijn vier boeren, die graafwerk verrichtten onder een rotsblok, doordat dit rotsblok plotseling neerstortte, verpletterd. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer. UKKEL: Matige wind uit Z. tot Z.W. richtingen, schoon en vrij warm weer, mor gen tijdelijk bewolkte hemel, plaatselijk kans op regen of zelfs onweer, nachtelijk temperatuursminimum ongeveer 10 gr. Ma 16 Mei Zon op: 5 h 06; onder 20 h 48. Licht op: 21 h 18. Maan op: 22 h 59; onder: 6 h 21. L.K.: 22 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 14 1.12 13.37 7.46 19.57 Zondag 15 2.50 15.12 9.22 21.35 Maandag 16 3.24 15.48 9.54 22.12 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 14 3.04 15.31 8.44 21.04 Zondag 15 4.44 17.09 10.20 22.39 Maandag 16 5.20 17.47 10.52 23.14 Laffe brandstichting. Gisterochtend is door een onbekend ge bleven man, die zich na zijn laffe daad per auto uit de voeten maakte, brand gesticht in de staatsbosschen, gelegen ten Zuiden van den straatweg ApeldoornAmersfoort, nabij Stroe. Door zeer snel ingrijpen van de boschbrandweergroep uit Stroe Voort huizen en Garderen kon de vuurzee, welke in een vijftienjarig dennenbosch woedde, beperkt blijven. Een oppervlakte van 12 ha bosch ging echter verloren. Moeten alle gronden in Belgische en Fransche handen komen Den laatstem tijd voor 2.000.000 verkocht. Men schrijft ons: Er bestaat al lang belangstelling voor Zeeuwsch grondbezit bij buitenlanders, maar deze belangstelling begint nu toch wel onrustbarende vormen aan te nemen. Overal in onze provincie, maal voorname lijk in Zeeuwsch-Vlaanderen, kan bijkans geen stuk land van eenige beteekenis meer onder den hamer komen, of het gaat in buitenlandsche handen over, vooral Belgen en Fransche industrieelen uit de omgeving van Rijssel, vertoonen voorkeur voor Zeeuwsch grondbezit. Naar schatting heb ben deze de laatste twee jaar in onze provincie, hoofdzakelijk in West Zeeuwsch Vlaanderen, voor ruim 2 millioen gulden grond gekocht, en nog gaat dat zoo door. Ongeveer een kwart van 't grondbezit in West Zeeuwsch-Vlaanderen en vele hof steden zijn het eigendom van Belgen en Franschen en als deze voortgaan hun geld in Zeeuwsch land -en in Zeeuwsche boer derijen te beleggen zoo als de laatste jaren is geschied, dan is het gevaar, dat Zeeuwsch-Vlaanderen op den duur zoo goed als geheel in vreemde handen ge raakt, niet denkbeeldig. In de streek, waar het buitenlandsche kapitaal zich zooveel bezittingen verschaft, vindt men dezen gang Van zaken niet aangenaam, doch men staat er machteloos tegenover. Po gingen om particulieren en lichamen uit „Holland" voor de Zeeuwsch-Vlaamsche landerijen als kapitaal-belegging te inte- resseererv, hebben tot dusverre gefaald- Iedere hofstede, die verkocht wordt krijgt er tegenwoordig een buitenlandschen eige naar. Te verwonderen valt dit niet. Tal van fa brikanten uit het Noord-Fransche in dustrie-gebied zoeken veilige beleggingen. Zij vinden die in het naburige Zeeland, dat per auto in ruim 1% uur te bereiken is, zoodat zij gemakkelijk het oog op hun be zittingen daar kunnen houden. Veiligheid is voor hen van meer belang dan interest, en als zij van hun geld in een rustige beleg ging, 3 maken, dan nemen zij er graag genoegen mee. Verschillende landbouwers, die onder zwaren hypotheeklast gebukt gaan, en die weten, dat Belgische en Fransche beleggers op hun bezittingen gesteld zijn, bezwijken voor de verleiding om door verkoop uit de schuld te geraken. Temeer omdat zij, als hun eigendom in vreemde handen is over gegaan, toch als pachter, tegen een rede lijke pachtsom, op hun goed kunnen blij ven. En zoo slokt Belgisch en Fransch kapi taal stuk na stuk de Nederlandsche eigen dommen op. Liever dan in Franschen of Belgischen grond laat het zich in Zeeuw- schen grond beleggen. Want de Zeeuwsche grond is goed, ligt veilig over de grens, en doordat het registratie-recht hier slechts 3 bedraagt tegen ongeveer 11 in Bel gië en 22 in Frankrijk, is hij meestal nog goedkooper ook. In Zeeland, voornamelijk in Zeeuwsch- Vlaanderen slaat men den snel toenemen- den invloed van het buitenlandsche kapi taal met bezorgdheid gade. Men vraagt zich af of de Nederlandsche beleggers in hun af keer van Zeeuwsch-Vlaanderen zullen vol harden, en of men ook in de toekomst met het vaderlandsche kapitaal, ofschoon men er geen weg mee weet, niet over de Schel de zal durven komen om de streek uit de handen van de buitenlanders te houden? De industrieën van eenige beteekenis in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn op twee na bui- tenlandsch bezit, en nu dreigt het met den grond den zelfden weg op te gaan! Goes, 13 Mei. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Kleine veiling. Aardbeien 0.50 1.56 per kg. Groenten: Spinazie 29, Prei 5e Nieuwe Aardapp. 20, oude idem 3.507, idem (drie lingen) 3.404.10 per 100 kg, Bloemkool 8—15, idem He en Ille 3—7, Kropsla 1.30 4.40, Komkommers 811, per 100 stuks, Wortelen 1315, Radijs 0.602, Rammenas 1.50—2.30, Selderij T—2, Sjalotten 6, Ra barber 7.108, per 100 bos. Bloemen: Narcissen 35, Lelietjes d. Dalen 56 per 100 bos.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1