I VAK DE BELGISCHE KUST. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND N00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. MIDDELBURGS NIEUWE P0LITIE-0RGANISATIE. x>* Droi k.n: J-'"-jJ-.-.ï-.^. Kiï: JP3tgi£S&& op de toestanden op de verschillende mark- ten, de stalbranden, de trekhondenmisère. Het is noodig, zoo besloot spr. dat men ge zamenlijk optrekt om dezen ljjdensstroom te keeren. En dan zal men ervaren dat ook het eigen leven er door verrijkt wordt. De film „wat de dieren ons te zeggen hebben" onderstreepte eigenlijk het gespro ken woord. Duidelijk kwam de tegenstel ling naar voren van het dier in het vrije le ven, in de natuur en onder goede behan deling, en het dier, levend in gebonden heid, met slechte en ongezonde behandeling welke onnoemelijk veel leed veroorzaken. Tenslotte wees de film er op dat ook de jeugd in dezen een taak te vervullen heeft, en dat vele jongeren die taak ook begrijpen hoewel dit aantal nog lang niet voldoende is. PRO JUVENTÜTE. Aan het jaarverslag over 1937 van de Vereeniging „Pro Juventute" ontleenen wij, dat de vereeniging wederom een trouw lid uit het bestuur zag treden, namelijk mej. A. W. Ermerins, die sedert de oprichting in het bestuur zitting had, maar zich niet meer herkiesbaar stelde. Het bestuur behandelde 56 zaken, betref fende 84 kinderen, 71 jongens en 13 meis jes. De officier van justitie bracht 43 za ken voor onderzoek aan, waarbij 54 kinde ren betrokken waren. Deze zaken betroffen 26 maal diefstal, 1 maal verduistering, 1 maal strooperij, 8 maal mishandeling, 2 maal beleediging, 2 maal brandstichting, 2 maal zedenmisdrijven en 1 maal het belet ten van opsporing van een verdachte. In 5 gevallen gold het een minderjarige over wie de vereeniging reeds eerder had gerappor teerd. De aard der gepleegde feiten was meestal niet ernstig; de diefstallen zijn grootendeels gelegenheidsdiefstallen, of diefstal uit win kels van cigaretten of snoepgoed. Ernstiger was een serie van diefstallen van fietsen, gepleegd door twee meisjes, die echter de feiten niet pleegden om zich geldelijk te bevoordeelen; de fietsen werden meestal ergens achter gelaten op straat of in een sloot geworpen. Ontbrak hier de zucht zich zelf te verrijken, het ontbreken van eerbied voor eens anders eigendom kwam hier wel sterk aan het licht. Bij de beoordeeling van de maatregelen, die tegen en in het belang van deze meisjes moesten worden genomen, kwam duidelijk tot uitdrukking, dat de be doeling van de kinderrechtspraak meer op voedend dan bestraffend is. Dezen beiden meisjes, die dezelfde feiten hadden bedre ven, werd tenslotte een geheel verschillende straf opgelegd; de eene, die uit een fat soenlijk gezin kwam, oprecht berouw had en een goede interne betrekking kon krij gen, werd voorwaardelijk veroordeeld, ter wijl nauwlettend toezicht op haar wordt uitgeoefend; het andere, een meisje met zeer ongunstige antecedenten, kreeg een on voorwaardelijke tuchtschoolstraf. Van een jongen kreeg het bestuur reeds voor de vierde maal een proces-verbaal wegens dief stal toegezonden. Het is moeilijk in dergelijke gevallen een maatregel te vinden, die nog kans op ver betering geeft; het gevaar is groot dat hij na zijn achttiende jaar door den strafrech ter tot gevangenisstraf zal worden veroor deeld. De adviezen luidden: 3 maal onvoorwaar delijke tuchtschoolstraf, 12 maal voorwaar delijke tuchtschoolstraf; 2 maal ter beschik kingstelling van de regeering; 7 maal boete plus voorwaardelijke tuchtschoolstraf; 10 maal boete, 1 maal berisping door den kin derrechter; 23 maal vermaning door den officier van justitie, burgemeester of kan tonrechter, zonder dat de zaak verder werd vervolgd; 11 maal seponeer en (dus zelfs zonder vermaning)2 maal plaatsing in een observatiehuis en 2 maal in handen stel len van den voogdijraad voor ontzetting of ontheffing. Van de 84 uitgebrachte advie zen waren er dus slechts 22 tot onvoor waardelijke straffen. Slechts in zes geval len werd door den kinderrechter of officier van justitie van het advies afgeweken. Har telijk dank wordt gebracht aan de rappor teurs, die zich dikwijls veel moeite getroost ten om het bestuur uitvoerig in te lichten, zonder hun hulp zou het in vele gevallen niet mogelijk zijn geweest een advies uit te brengen. Het bestuur hoopt binnenkort naast deze geheel belanglooze hulp, ook die van een ambtenaar voor de kinderwetten te krijgen, die ten dienste van den officier van justitie, den voogdijraad en de vereeni ging zal komen te staan. Deze fuctionaris zal o.a. de onder toezicht der vereeniging staande minderjarigen geregeld kunnen be zoeken. Hun aantal daalde van 13 op 11, van 7 verstreek de proeftijd, 5 kwamen er bij. Een maal is op verzoek van den amb tenaar van het O.M. met succes medewer king verleend bij het innen van geldboeten. De werkkampen voor jeugdige crimineele werkloozen zijn door gebrek aan geldelijke medewerking van de zijde der regeering nog niet tot uitvoering gekomen. Het be stuur hoopt zeer dat de velen, die van deze kampen zoo'n nuttige werking verwachten, spoedig dezen wensch in vervulling zullen zien gaan. Het verslag besluit met een opwekking aan allen, die het belang van het werk der vereeniging Pro Juventute beseffen, om mede te werken den kring van belangstel lenden, die thans bedroevend klein is, te vergrooten. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. P. de Jongh te Middelburg en gekozen, in de vacature van jonkvr. van Doorn, mevr. mr. E. P. A. Akkerman-Weber te Goes. VERLEENING EXTRA HULP AAN WERKLOOZEN. Blijkens een circulaire van den minister van sociale zaken, zal ook voor 1938 extra hulp aan werkloozen kunnen worden ver strekt in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel. B. en W. hebben de daarvoor thans bestaande commissie verzocht ook in 1938 de daaraan verbonden werkzaamheden te willen blijven verrichten. De bovenbedoelde extra-hulp zal kunnen gefinancierd .worden ad 5.70 per werk- looze voor het volle jaar 1938, waarvan 2 komt ten laste van de gemeente en 3.70 voor rekening van het Rijk. B. en W. stel len den Raad voor om eene som van 774 maal 5.70 is 4311.80, te hunner beschik' king te stellen, waarvan 1548 voor reke ning der gemeente blijft. Op de gemeente- begrooting 1938 is ter zake eene som van 4500 uitgetrokken. Ten slotte berichten B. en W., dat z.g. B- en C-boeren in de cir culaire genoemd, bij het orgaan der arbeids bemiddeling niet staan ingeschreven. Benoeming ambtenaar burgerlijken stand. Ter voorziening in de vacature, ontstaan in door het aan den heer S. A. van Leve- rink verleende ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand per 16 Juni a.s., heb ben B. en W. de navolgende aanbeveling voor de benoeming van een opvolger bij den Raad ingediend: 1. J. Ph. Koene, hoofdcommies, G. J. Ka- merik, ambtenaar eerste klasse ter gemeen tesecretarie. DE NIEUWE MUZIEKNUMMERS VOOR HET CARILLON VAN DEN ABDIJTOREN. Zooals onze lezers bemerkt hebben, staat het carillon van den Langen Jan reeds en kele dagen stil en men zal begrijpen, dat dit is om nieuwe muziek te steken. De nieuwe nummers zijn: heel uur „Priestermarsch" van Mendelssohn, half uur „De speeldoos" van Schrader, kwartier over en kwartier voor: volksliedjes. Mutaties personeel loodswezen. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt de hulp- zeeloods B. J. de'Poorter benoemd tot zee- loods, terwijl alsdan de hulpbinnenloods ter standplaats Terneuzen A. A. A. Aspeslagh wordt benoemd tot binnenloods. ARNEMUIDEN. Het eenige jaren gele den opgerichte fonds „Ziekenzorg" hetwelk cp initiatief van de wijkverpleegster zuster A. P. A. van der Klooster gesticht werd, heeft ook weer in 1937 haar liefderijk werk kunnen uitvoeren. Door middel van collec tes is 98 verzameld geworden. Van dit be drag werden aan zieken verstrekt 1287 li ter melk en 216 eieren. Laten allen mede werken om dit goede werk nog meer te steunen, opdat meer minvermogende zie ken, welke toch al niet benijdenswaard zijn, versterkende middelen ervan mogen genie ten. ALS KINDEREN MET LUCIFERS SPELEN. '-HEER-ARENDSKERKEGistermiddag omstreeks 5 uur brak brand uit op de hof stede van den heer P. van Stee alhiër. Het bleek dat een klamp met stroo in brand stond. De brandweer welke spoedig aanwe zig was wist den brand te beperken tot de klamp. Dank zij het optreden van de brand weer kon de schuur welke vlakbij gelegen was behouden worden. Er ging 20000 a 22000 kg stroo verloren. De oorzaak moet gezocht worden in het spelen door kinderen met lucifers. KOLIJNSPLAAT. Woensdagavond hield de Burgerwacht 'n algemeene vergadering onder leiding van den commandant, den hr. P. Dourleijn, daar de voorzitter, dokter L. P. Maas verhinderd was. Op deze vergade ring was mede aanwezig, burgemeester J. W. A. Stute. Besloten werd de nieuwe baan te openen op 7 Juni a.s. (3den Pinksterdag). Vermoe delijk zal met den B.V.L. dan een wedstrijd gehouden worden. De burgemeester zegde hiervoor een medaille beschikbaar te zullen .stellen, doch kon tot zijn leedwezen niet persoonlijk tegenwoordig zijn. Een wedstrijdcommissie werd benoemd van een 7 tal leden uit de Burgerwacht, terwijl verder nog enkele leden uit den B. V.L. zullen aangezocht worden. Deze com missi e zal trachten eenig geld in te zamelen voor het koopen van,prijzen. Ieder van de deelnemers aan den wedstrijd zal 0.25 in leggen. De heer P. Dourleijn werd benoemd tot bestuurslid van den kring Noord- en Zuid- Beveland. Twaalf leden gaven zich op voor het be zoeken van den Burgerwachtdag, die op 18 Juni te Rijswijk zal gehouden worden. De commandant wijdde tot slot eenige woor den aan de nagedachtenis van gen. maj. Seijns, door wiens overlijden aan de burger wacht een groote steun is ontvallen. AARDENBURG. De collecte voor de reclasseering heeft alhier ruim 19 opge bracht. AARDENBURG. Door een naast het asch- bakje gevallen sigaretteneindje raakte de voering, en zitting van de auto van den heer H. alhier nabij de Verkorting in brand. Doordat de bestuurder tijdig een rooklucht waarnam, kon de brand van de onverzeker de auto met behulp van omstanders ge- bluscht worden en beperkte de schade zich tot enkele waardeloos geworden zittingen. AARDENBURG. Donderdagavond j.l. wa ren de ingezetenen van Aardenburg opge roepen om in het lokaal van den heer H. Mornhout, om rekening en verantwoording te hooren doen door het Oranjecomité, dat de feesten georganiseerd en geleid heeft ter gelegenheid van den nationalen feestdag op 1 Februari 1938. Uit het verslag van den penningmeester, den heer L. Haverland bleek, dat door de ingezetenen was ingeteekend tot een be drag van 300. De uitgaven bedroegen 336 zoodat er een tekort was van 36. Dit nadeelig saldo zal gevraagd worden aan het gemeentebestuur. Om alle misverstand te voorkomen acht te de voorzitter, de heer C. M. van den Broecke het noodig, mede te deelen, dat de vertooning van de feestfilm geheel en al buiten de feestcommissie stond; en dat daarvoor geen geld van het opgehaalde be drag genomen was. De film was opgeno men en vertoond voor risico van den voor zitter, den secretaris en penningmeester van het comité. Een eventueel batig saldo jou in de kas van de plaatselijke muziek- vereeniging gestort worden. Daar ook hier mede echter een nadeelig saldo verkregen was, kon daarvan niets komen. De voorzit ter deelde verder mede dat het in de be doeling ligt een Oranjevereeniging in Aar de nburg op te richten, waarvoor de contri butie zeer laag zal gesteld worden. Het Oranje-comité wordt ontbonden, het treedt in zijn geheel af en bij de oprichting van een Oranjevereeniging zal dus een nieuw bestuur gekozen moeten worden. Dit be stuur mag niet, aldus de voorzitter, van bo ven af opgelegd worden, maar moet ont staan van onderop. Het moet gekozen wor den uit en door de burgerij. Uit het publiek gingen stemmen op om het bestaande Oranjecomité weer als bestuur van de Oranjevereeniging te doen fungeeren. Una niem besloot het comité echter at te tre den. Wel wil zij de leiding tot de volgende vergadering in handen nemen. Binnenkort zullen de ingezetenen per circulaire opge roepen worden tot definitieve oprichting eener Oranjevereeniging en tot bespreking der feestelijkheden in September a.s. ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsju- bileum van H. M. de Koningin. SCHOONDIJKE. De collecte voor de reclasseering bracht alhier 53 op. WATERLANDKERKJE. De collecte voor de reclasseering heeft alhier 5 op gebracht. (Van onzen correspon dent). Twintig jaar geleden. Evenals elk jaar hebben we ook nu de zer dagen (den 7 en 8 Mei) het feit her dacht van de versperring, door de Engel- sche marine, van de haven van Oostende, tijdens den oorlog. Dat is thans twintig jaar geleden. In Zeeland noemt men dat, meen ik, een „kroonjaar". En waarschijnlijk wegens dat kroonjaar, was de herdenking van dit wapenfeit dit maal nog luisterrijker dan anders. Ook de deelneming der Engelsche autoriteiten was nu veel grooter. O.a. Sir Roger Key- es, de Mayors van Dover, Southampton en andere steden, vergezeld van talrijke ge meente-raadsleden, Commander Mac Ken ny, Engelsche hooge militairen en mari ne-officieren, afgevaardigden der Britsche oud-strijders vereenigingen; overlevenden of familie-leden van gesneuvelden van den „raid", waren aanwezig en de Engelsche Admiraliteit zond den kruiser H. M. S. Faulkner. Zoowel de haven van Zeebrugge als die van Oostende werden door de Duitschers gebruikt als basis voor hun onderzee^boo- ten en reeds lang broedde de Engelsche marine op plannen om deze havens te verstoppen, te versperren. Kost wat kost, moesten deze duikboot-nesten uitgeroeid worden. Over de poging om Zeebrugge te ver sperren welke poging een week vóór den aanval op Oostende heeft plaats gehad, schreef ik reeds vroeger in dit blad. Daarover zal ik dus nu niet spreken. Oorspronkelijk waren de plannen aldus vastgesteld, dat de aanval op Oostende terzelfdertijd zou plaats vinden als die op Zeebrugge. Daardoor zou men kunnen beletten, dat de vijand zijn duikbooten van de ééne haven naar de andere zou kun nen overbrengen en een van de havens versterken. Inderdaad is het ook zoo geschied, doch deze eerste poging mislukte volkomen, voor wat Oostende betreft. Ondanks de uiterste geheimzinnigheid rondom het plan, dat in de ingewijde Ea gelsche kringen bekend stond onder den naam „Plan Z.O.", schijnen de Duitschers er toch de lucht van gekregen te hebben en hadden zij, zonder dat de Engelschen zulks gewaar waren gekomen, eenvoudig een boei 2000 meter verplaats. Daardoor Een onderhoud met commissaris Fontijne. Nu Middelburgs Raad, zij het niet dan na een minutieuze, wellicht al te minu tieuze, beschouwing der onderwerpelijke aangelegenheid, uiteindelijk toch de nieuwe bepalingen betreffende de inrichting van Zeelands hoofdstedelijke politiecorps heeft aangenomen, hebben wij over deze zaak een onderhoud gehad met den commissaris van politie te dezer stede, tevens commissaris van Rijkspolitie, den heer J. Fontijne. Wanneer zal de nieuwe regeling kun nen gaan werken? zoo luidde de eerste vraag. Als de volgens de gemeentewet ver- eischte goedkeuring van de Kroon verwor ven zal zijn, dan kan de zaak binnen twee of drie weken gaan draaien. En welke veranderingen zal het pu bliek dan van den nieuwen dienst bemer ken? Weinig.' Het voornaamste nieuws is wel de invoering van het instituut der wijkagenten. Daarvan verwacht ik veel goeds. De stad is in vier wijken ingedeeld, dezelfde als bij de luchtbescherming, uwen lezers uit het destijds door u gepubliceerde kaartje nog welbekend. In elk dezer wijken komt een wijkagent te wonen. Niet zoo dicht mogelijk bij het bureau, maar zoo'n beetje in het zwaartepunt der wijk, eerder wat naar den buitenkant toe, als 't kan. Waaraan is zoo'n wijkagentpost te her kennen? Er komt een flink bord op de deur, met POLITIE. Maar dat is niet alles. De wijk agent heeft telefoon; hij is dus centraal- post voor ongelukken-meldingen; er is in zijn woning een behoorlijk ingerichte ver- bandtrommel aanwezig; men kan brand bij hem melden, en zoo meer. Wordt hij ook met een minimax uitge rust? Neen. Onze brandweer is altijd zoo kwiek ter plaatse, dat ik dezen maatregel niet noodig oordeelde. j Wat is de taak van den wijkagent? De wijkagenten zijn in hun wijk met het politietoezicht in den vollen omvang des woords belast. Ze oefenen toezicht op het verkeer uit, ze letten op baldadigheid van de jeugd, de bijzondere wetten staan ook onder hun hoede (drankwet, arbeids wet, etc. etc.) Hun diensttijden zijn: acht uren, naar eigen inzicht te dienen tusschen 8 uur vm. en 10 uur nm. Naar eigen inzicht? 'Ja, maar niet zonder toezicht van het hoogere personeel, en niet zonder rapport op het politiebureau. Want het centrale punt, aldus de commissaris, blijft hier op het bureau. Hier komt de wijkagent eiken morgen rapport uitbrengen, instructies ha len; van hier uit vindt de centrale con trole plaats, door hoofdagenten, en, daar boven, door de twee inspecteurs. Welke voordeelen ziet u in dit stelsel van wijkagenten? Vele. Ze staan in de eerste plaats bui ten de gewone organisatie, en ze kunnen zich in hun wijk dus vrijer bewegen en dus intensiever dienst doen. Ze hebben bijvoor beeld bij het tegengaan van jeugdbaldadig- heid meer de vrije hand om efficient op te treden. En men vergete niet, dat naast de wijkagenten een corps van 15 man plus drie hoofdagenten, een rechercheur, een inspec teur 2e kl. en een inspecteur le klas blijft bestaan! Deze 15 agenten worden nu in een drieploegenstelsel ingedeeld, waardoor tel kens 5 man plus een hoofdagent voor de algemeene surveillance in dienst zijn. Naar mijn meening, aldus de commissaris, zal onder het nieuwe stelsel een aanzienlijk in tensiever surveillance, een beter toezicht dan onder het huidige systeem, gewaar borgd zijn. Waarbij niet vergeten dient te worden, dat wij tegenwoordig, wegens het niet-aanvullen van opengevallen plaatsen, met een tekort aan personeel een dienst moeten uitvoeren, die op meer personeel ingesteld was. Hoe wordt de nieuwe personeelsforma tie dan nu, als alles klaar is? Dan krijgen we, wat het lagere perso neel betreft, drie hoofdagenten, vier wijk agenten, en 15 gewone agenten. Daarne vens nog een rechercheur. Komt er nog nieuw personeel in dienst? Behalve aanvulling van één thans be staande vacature, neen. De nieuw te benoe men hoofdagenten en de vier wijkagenten zullen uit het corps benoemd kunnen wor den. Weet u al, wie dat zullen worden? Daaromtrent staat nog niets vast. Dat komt pas aan de orde als de zaak gaat draaien. Daar komt dan nog bij een zoogenaamde klerk ten bureele. Ik noem hem liever: „de jongeman". Want dat is de bedoeling. Er zijn tegenwoordig veel jongelieden, die hun inspecteursdiploma al hebben, dus theore tisch onderlegd zijn, maar die geen prak tijk hebben. Deze kunnen als klerk, schrij ver, goede diensten doen: het zijn hun stage jaren. Het is voor hun een groote aanbe veling bij sollicitaties, ze leeren de prak tijk, en ze kunnen omdat ze voortdurend doorspuien, met een betrekkelijk gering sa laris content zijn. Dat zijn ze dan ook zeker. En hoe zit dat met dien rechercheur extra, zoo half en half voor rijksrekening? Eenigen tijd geleden heeft het Rijk overwogen alom in den lande zoogenaarde rayoncentrales in te richten, tenein de de politie te plattenlande te kunnen as- sisteeren bij ernstige misdrijven. De hoofd- bureaux der hoofdplaatsen van de arrondis sementen leken daarvoor het meest aange wezen. Deze zouden dan op photografisch, dactyloscopisch en microscopisch gebied goed uitgerust dienen te worden. Aangezien Zeeland te afgelegen ligt om Rotterdam als rayon-centrale te nemen, is hiervoor aan Middelburg gedacht. Dat is natuurlijk zeer eervol voor onze politie. Onze inrichting is echter niet heelemaal up to date om het zacht te zeggen en hiertoe zullen dus enkele voorzieningen zeer bepaald ven eischt zijn. Maar die rechercheur extra dan? Dat wordt niet een rechercheur in rijksdienst, die op ons bureau werkt of ge detacheerd iso, neen. De zaak is zóó: willen wij in staat zijn de diensten, welke van zulk een rayon-centrale verlangd zul len worden, te verrichten, dan zal het pen soneel op ons bureau daartoe met een re' chercheur uitgebreid dienen te worden. Maar die rechercheur komt dan in dienst van de Middelburgsche politie, en het is heelemaal niet gezegd, dat juist h ij de eerstaangewezen man zal zijn om naar bui ten te gaan, in geval van nood. Maar om dat deze man boven de voor Middelburg noodzakelijke sterkte gevoerd zal worden, zal het Rijk vermoedelijk bereid zijn een deel van zijn salariskosten voor Rijksreke ning te nemen. Maar dit alles is nog maar zacht-klinkende toekomstmuziek: die man staat als het ware slechts pro memorie op de balans der nieuwe organisatie. En nu: die zaak van de algemeene veiligheid, waarvoor een enkel Raadslid beducht scheen te zijn? Dit bekijkt men toch wel heelemaal verkeerd. In de eerste plaats: zou dat Raadslid van oordeel zijn, dat dit verband houdt met de organisatie van de surveillan ce, dan moet toch wel opgemerkt worden, dat wat hij hoorde verluiden, indien het zoo had plaats gegrepen als hij meent, plaats vond onder de huidige organisatie en niet onder de nieuwe, waarvan bedoeld Raadslid nog geen ervaring heeft kunnen opdoen. En bij dat huidige systeem wordt, als al opge merkt, met een tekort aan personeel een dienst uitgevoerd, die op meer mannen be rekend is. Vervolgens heb ik eens de gege vens nagegaan en daaruit blijkt mij, dat er den laatsten tijd hier niet meer dief stallen plaats vinden dan voorheen. En wat die „geheim gehouden diefstal" betreft: u weet, dat ik u destijds daarvan op de hoog te gebracht heb, met de mededeeling dat er mijnerzijds geen enkel bezwaar bestond te gen het vermelden ervan in de krant. Maar ook, dat ik u er bjj gewezen heb op de ge volgen van wellicht zeer ernstigen aard, welke de vermelding van dit op zichzelf allerminst wereldschokkende gebeurtenisje kon hebben. En dat u het met mij eens waart, dat, alles tegenover elkaar afgewo gen, het maar beter was dit zaakje niet in de krant te zetten. Achteraf komt daar nog bij, dat er ernstige aanwijzingen bestaan, dat deze inbraak heelemaal geen inbraak van buitenaf geweest is. Meer zullen we er maar niet van zeggen Wat dat inbraakje betreft: dat is juist, En die algemeene veiligheid? Ik herhaal u, dat naar mijn vaste over tuiging het nieuwe systeem, behalve eenige bezuiniging, een betere veiligheid, een in tensievere surveillance zal geven. konden de schepen de havengeul niet vin den en de twee booten, die bestemd wa ren om in de haven tot zinken gebracht te worden, strandden tegen de duinen. De Admiraliteit was door dezen tegen slag ontmoedigd en vreesde ook dat de Duitschers op de hoogte van het plan zou den komen. De schrik voor de spionnen zat er in. Vice-admiraal Keyes ontving orders om de pogingen te staken en de plannen op te geven. Na lang aandringen kreeg Sir Keyes echter toestemming om nog éénmaal den aanval te wagen. De datum wordt vastgesteld, onder voor behoud natuurlijk van gunstige omstandig heden, als wind, getij en weer. Om de Duitschers op een dwaalspoor te brengen legden de Engelschen mijnen voor de haven van Oostende; het 'zou krankzinnig zijn in dit geval een aanval te doen; doch de Duitschers wisten niet, dat deze mijnen zóó gemaakt waren, dat ze na twee dagen zinken zouden. Behalve H. M. S. Vindictive, de oorlogs schepen Brillant en Sirius die bestemd waren om in de haven tot zinken te wor den gebracht, werd er een vloot van 74 eenheden te Chatam bijeengebracht. De pers "verkondigde, dat deze schepen be stemd waren om de havens Duinkerke, Calais en Boulogne te versperren, voor het geval dat de geallieerden verplicht zouden zijn deze plaatsen op te geven. Onder deze 74 schepen behoorde ook de „Daffodil". Juist dezer dagen stond in een Antwerpsch blad te lezen, dat deze Daffodil naar Oostende zou komen om deel te nemen aan de herdenkingsfeesten, maar tevens dat dit z'n laatste reis zou zijn, omdat het schip verkocht was aan een Gentsche scheepsslooperij. Twintig jaren geleden traden die naam en dit schip voor altijd in de geschiedenis der Britsche vloot. De „Daffodil" is nochthans geen oor logsschip. Nooit dacht ik dat men later zooveel over haar zou spreken, toen ik voor dertig jaar op dit schip overgezet werd van Liverpool naar Birkenhead. Het is een soort veerboot, doch een veerboot met een verdieping er op en valbruggen van daar.' Om die reden juist werd het schip gekozen voor een bijzondere zending. Het was gebouwd met dubbele romp, zoodat het practisch niet tot zinken kon worden gebracht. Daarbij 'was de ver schansing voorzien van sterke, houten omlijstingen, die het vastmeeren moesten vergemakkelijken. Twintig jaar geleden had het schip die bizondere zending te volbrengen. Den vo- rigen dag was een zonderlinge verzameling schepen uit verschillende havens vertrok ken en ergens bijeengekomen. Zes ver ouderde kruisers met gecamoufleerde dek ken, op dek en in de ruimen gevuld met zakken cement. Op een vastgesteld punt en op een ge geven uur ontmoetten zij elkaar als sa menzweerders. Daar kwamen zich nog allerlei andere schepen bijvoegen: kruisers, monitors, torpedobooten en destroyers en een menigte kleine motorbooten, geladen met rookverspreidende bommen. Die gansche vloot zet zich in beweging in de richting der Belgsche kust. Op eens, in den pikdonkeren nacht, begint er van de commandobrug van het admiraalschip een lichtsignaal te pinken: het laatste bevel van den aanvoerder. Men verwachtte iets in den aard van Nelson's beroemde „England expects eve ry man to do his duty", dat boven het strijdgewoel van Trafalgar wapperde. En de verbaasde seinopnemers schreven de Morseteekens op en lazen: „We-will-twist- the-dragons-damned-tail", hetgeen in be schaafde omgangstaal wil zeggen: wij gaan een knoop leggen in den staart van den draak. Een ieder dacht aanstonds aan den schutspatroon Sint George for England en zijn overwinning op het monster. Een paar uren daarna legde reeds de oude „Daffodil" een hagel van hou witsers en shrapnells ten spijt aan te gen den zeemuur en zijn bovenste valbrug viel neer op Vlaamschen bodem, temid den van helsch kanonvuur en mitrailleu- zengeknetter. Men heeft deze overzetboot zoo lang mogelijk in leven willen laten', langer, dan zijn normalen leeftijd. Doch er komt aan alles een einde en evenals zooveel an dere veteranen van den zee-oorlog is hij nu verkocht voor oud-ijzer. Gentsche sloo- pers kochten hem en thans ondernam de oude held zijn laatste tocht; via'Oosten de de herinnering naar de slach terij. Zijn tweede, vreedzamere, doch min der roemrijke reis naar België. „The wild geese will fly to night." In zijn „Naval Memoirs" vertelt Sir Roger Keyes hoe de dag, die den aanval voorafging, verliep. Als genoodigde van Koning Albert en de koningin, vertoefde hij op 8 Mei in hun villa te De Panne. Aan tafel werd er over zoowat alles ge sproken en ook over de wilde eenden die daar zoo talrijk waren. Nadien sprak men over den voorgeno men overval op Oostende. Zich tot Keyes richtende vroeg de Koningin of de datum al bepaald was en op het ontkennende antwoord verzocht hare Majesteit toch in ieder geval op de hoogte te mogen gebracht worden, als de raid zou geschie den. Sir Keyes beloofde toen op dien dag haar een telegram te zullen zenden met de woorden: ,^The wild geese will fly to night" (de wilde eenden zullen van nacht uitvliegen). Na het eetmaal ging men wat op het strand wandelen en toen stelde de vice- admiraal vast dat de wind uit het Noord- Oosten begon te waaien. Dat was juist waarop men gewacht had en onmiddellijk was zijn besluit genomen. „Mevrouw" zeide hij, „de wilde eenden zullen nog dezen nacht uitvliegen". Bevelen werden geseind en Keyes zelf begaf zich met vier oorlogsschepen naar de reede van Zeebrugge om de „mannen van Oostende" te beschermen, die bezig waren een nieuwe bladzijde in de geschie denis van de Engelsche vloot te schrijven. Men weet hoe 'de tocht afliep; de En gelsche rapporten luidden dat de toeleg volledig geslaagd was en de Duitschers meldden, dat de overval totaal mislukt was. De waarheid lag, als zoo menigmaal, in het midden. Cust Waghter. Bc rid tir br< eef 9« rei sci bij ve ni< eel 2V sc| in he Kal Feyei Pref Valk. Pref zen; Zorj Vlaail santel Schoef combfc komel Zeeui len, tweel West| Del voor I pract ballei gezaif Nu gaat ook heeftl daan. mooii tegor gaat mond Veler] van weer| maak oefen Zoc Sport; wordi delbuj sche van mervj staan Hei le Rapid 2e H.B.! 2e

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6