eeuxxr0cfye BINNENLAND. f\LLE5,„.FoTo,.KIMO PENNING ZEELAND. 8,GOESCHE COURANTE DE VERHOOGING VAN HET CREDIET VOOR WERKVERRUIMING. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND N00RDBEVELAND Moderne SP0RTC0STUUMS 11.50—/ 16.50 PLUSFOURPAKJES 8.75, 9.75, 11.50 Falcon en Santega Gabardinen Jassen 16.50, 19.75, 24.50. J. H00FTMAN Jr., Vlasmarkt, MIDDELBURG. RAADSOVERZICHT VAN MIDDELBURG, Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 112. TWEE BLADEN. VRIJDAG 13 MEI 1933. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Oud-minister Deckers naar de West. Per s.s. „Crijnssen" van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij vertrok vanmid dag naar West Indië de oud-minister van defensie, mr. dr. L. N. Deckers, op een studiereis welke ten doel heeft Suriname en Curasao, door eigen aanschouwing te leeren kennen. Het initiatief tot het ondernemen dezer reis is uitgegaan van het op het einde van het vorige jaar opgerichte genootschap ter bevordering van de kennis van Suriname en Curacao, welke stichting behalve den heer Deckers, nog een lid der Tweede Ka mer uitgenoodigd heeft om dit jaar onze West te bezoeken, te weten den heer J. E. Stokvis, oud-lid van den volksraad van Ne- derlandsch-Indië. PRINSES ALICE NAAR ENGELAND TERUG. Vertrok Koning Leopold gisteren van IJpenburg met het moderne verkeersmid del van dezen tijd: het vliegtuig, en werd hij daarbij uitgeleide gedaan door H. M. de Koningin en Prins Bernhard, ook Prinses Alice is vandaag per vliegmachine naar Engeland teruggekeerd en ook nu was H. M. de Koningin, thans vergezeld door enkele dames en heeren van haar gevolg, bij het vertrek op het vliegveld Schiphol tegenwoordig. In een open hofauto arriveerden de Ko ningin en Prinses Alice op Schiphol. Hier bevonden zich reeds de Engelsche gezant, Sir Hubert Montgommery en Lady Mont- gommery, die door H. M. de Koningin en Prinses Alice hartelijk werden begroet. Het afscheid van H. M. de Koningin en Prinses Alice, die vergezeld was van lady Catherine Meade, was zeer hartelijk. Tien minuten over half twaalf stegen Prinses Alice en Lady Meade in het ge reedstaande toestel der K.L.M., de D.C. 2 Haan, welke werd bestuurd door den ge zagvoerder Gravis. Terwijl het toestel naar de startplaats taxfde, wuifden de Koningin en Prinses Alice elkaar vriendelijk toe. Tien minuten voor twaalf is H. M. de Koningin wederom naar de residentie vertrokken. DE BATEN DER P.T.T. In eerste kwartaal lager dan in 1937 De opbrengsten der P.T.T. van Januari tot en met Maart 1938 bedroegen: poste rijen 8.117.081 (f 277.435 minder dan in 1937); telegrafie 870.675 151.831 min der dan in 1937); telefonie 6.647.598 286.274 meer dan in 1937)postcheque- en girodienst 2.034.219 60.775 meer dan in 1937); De totaal-ontvangst was 17.669.573, of 82.217 minder dan in 1937. Op krachtige bestrijding van de werkloosheid aangedrongen. In het voorloopig verslag van de Twee de Kamer inzake het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werkver ruiming verklaart men vrijwel algemeen geen bezwaar te hebben tegen de voorge stelde verhooging met 30 millioen. Van verschillende zijden gaf men echter uiting aan het gevoelen, dat met een bedrag als het aangevraagde en met een werkwijze als tot dusverre door het Werkfonds is gevolgd, op het gebied der werkverruiming niet kan worden bereikt, wat bij de nog steeds heerschende hevige werkloosheid noódig is. Verscheidene leden herinneren er aan dat tot dusverre weinig gekomen is van een bestrijding der werkloosheid door uit voering van openbare werken. Na de depreciatie van den gulden in het najaar van 1936, aldus deze leden, is in het oeconomische leven van Nederland eenige verbetering ingetreden. Het aan tal werkloozen daalde, totdat het 60 a 70.000 minder bedroeg dan een jaar te voren. Echter bleek al spoedig, dat de verbetering van voorbij gaanden aard was geweest. De werkloozencijfers zijn die van het vorige jaar weer dichter genaderd. Aah het einde van Maart 1938 was het aantal werkloozen nog slechts rond 30.000 minder dan een jaar te voren. Het is nu wel duidelijk gebleken, zoo meenden de hier aan het woord zijnde le den, dat de werkloosheidsbestrijding, zoo als zij door de regeering is gevoerd, heeft gefaald. Het tegenwoordige werkloozencij- fer ongeveer 370.000 is, ook wanneer men het vergelijkt met dat van de mees te andere landen, in hooge mate zorg wekkend. Daarom dient zonder uitstel tot een krachtige werkloosheidsbestrijding te worden overgegaan. Het roer moet thans voordat een nieuwe inzinking het wel licht onmogelijk maakt, radicaal worden omgegooid. Vermeerdering van de werkgelegenheid op groote schaal, aldus deze leden, is noodzakelijk; doch zij is niet alleen nood zakelijk, zij is ook mogelijk. Wat daar voor noodig is, zijn geld en werkobjecten. Het geld kan verkregen worden, de werk objecten zijn aanwezig. Enorme bedragen liggen in ons land ongebruikt en zijn tegen lage rente verkrijgbaar. Men mag hier bij trouwens niet vergeten, dat tegenover de hooge uitgaven, welke het aanvatten van werken op groote schaal kan mee brengen, een aanmerkelijke vermindering Man den. tyerkloozenstetm en een niet onbelangrijke stijging van de belastingop brengst zal komen te staan. Reeds in het Plan van den arbeid is een lijst van nut tige werken opgenomen. Het onlangs ver schenen rapport van het Nederlandsch verbond van vakverenigingen somt een groot aantal werken op, in alle deelen des lands uit te voeren, tot een totaal be drag van ongeveer 1.000 millioen. Men mag ook niet uit het oog verliezen dat een toestand als de tegenwoordige, nu aan werkloozensteun en armenzorg 'een bedrag van bijna 250 millioen per jaar wordt uitgegeven, geenszins als houdbaar kan worden beschouwd. Vermeerdering van den uitvoer van in- dustrieele en agrarische producten zal door de uitvoering van werken op groote schaal kunnen worden bevorderd. Verscheidene andere leden waren even eens van oordeel, dat een veel krachtiger bestrijding van de werkloosheid geboden is. Het thans aangevraagde bedrag van 30 millioen, zoo betoogden deze leden verder, zal weldra opnieuw geblokkeerd zijn. Met dit bedrag kan echter onmoge lijk volstaan worden. Daarom kome de regeering zoo spoedig mogelijk met een nieuwe aanvraag, en wel van eenige hon derden millioenen. Voorts drong een aantal van deze leden er nogmaals bij de regeering op (aan, maatregelen te nemen ter verkorting van den arbeidsduur. Een aantal andere leden meent, dat de werkloosheid zeer omvangrijk is, doch dat men den toestand niet ernstiger mag voorstellen dan hij is. Deze leden gaven internationale vergelijkingen. O.a. gaven zij het voorbeeld, dat in Nederland vrij wel steeds ongeveer 50.000 personen te werk zijn gesteld bij de werkverschaffin gen. Dit aantal wordt tot heden waarom eigenlijk? steeds opgenomen in het werkloozencijfer. Andere landen doen dit niet. Met het thans ingediende wetsontwerp en met de algemeene strekking van de daarbij behoorende memorie van toelich ting konden deze leden hun instemming betuigen. Het scheen hun onnoodig en onjuist bij voorbaat grootere bedragen uit te trek ken dan de regeering noodzakelijk en ver antwoord acht. Zij verklaarden zich dan ook tegen een willekeurige verhooging van het aangevraagde bedrag. Eenige leden vragen of niet een maat regel op het gebied der defensie tot ver mindering van de werkloosheid kan lei den; o.a. vergrooting van het contingent boven het maximum, dat onlangs in de dienstplichtwet is bepaald, of verder de invoering van een of anderen vorm van arbeidsdienstplicht. Van verschillende zij den werd echter hiertegen weer bezwaar gemaakt. De geneeskundige dienst en de doop van Prinses Beatrix. De geneeskundige dienst heeft gisteren langs de route van den koninklijken stoet driehonderd gevallen behandeld van flauw gevallen of onwel .geworden personen, wien het wachten in de warmte te lang 'was geworden. Ernstige gevallen waren er niet bij. De meesten behoorden na 5 tot 10 minuten weer tot de gezonden. MIDDELBURG (Ing. Med.i Besmettelijke ziekten. In~d{f week van 1 tot en met 7 Mei kwa men in onze provincie 4 gevallen van roodvonk voor, nml. één in iedere gemeen te Sas van Gent, Sluis, Tolen en West- dorpe; (het 2de geval in één gezin). Gewetensgeld. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens te weinig be taalde belasting naar inkomen en/of ver mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Oostburg 58.86, 58.87; te Zieriksee 170.79. „De Vergenoeging". In verband met het bedanken van mr. H. Doorenbos als commissaris tevens secre taris van de sociëteit „De Vergenoe ging" is gisteren, op de algemeene verga dering, met alg. stemmen tot diens opvol ger benoemd mr. J. A. D u m o n Tak. JUBILEUM VAKSCHOOL. Donderdagavond werd in Schuttershof ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Vakschool voor meisjes, een feest avond gehouden. De groote zaal was ge heel gevuld met genoodigden. De voorzitter, mr. H. C. J. Zaayer, open de den avond met een woord van welkom waarin hij uiteenzette, dat men met de plaatsen had moeten woekeren, terwijl hij vervolgens hulde bracht aan de leerares mej. D. Ossewaarde, en den leer aar, den hr J. Melse, die beiden sinds de oprich ting aan de school verbonden zijn en dus ook hun 20-jarig jubileum vieren. Voorts huldigde spr. de directrice; mej. W. C. Weststeyn, die sinds 1923 directrice is en dus haar 15-jarig jubileum viert. Als hul de aan de geheele vakschool bood spr. de directrice een groote bloemenmand aan. Mr. Zaayer wijdde dan eenige dank bare woorden aan den doopdag van Prin ses Beatrix, waarna gezamenlijk het eer ste couplet iyan het Wilhelmus gezongen werd. Vervolgens bood de directeur van de Ambachtsschool, de hr J. H. B. Buthfer, namens jongens en personeel aan de rpeis- jes ook een grooten bloemenmand aan. Hierna werd het gevarieerde en goed verzorgde programma uitgevoerd, dat be Het groote oogenblik. De doop van H. K. H. Prinses Beatrix in de Groote Kerk te 's Gravenhage. H. K. H. Prinses Juliana houdt de vorstelijke baby in de armen. Nabij Haar onderscheidt men o.m. Z. K. H. Prins Bernhard, Z. M. Konina Leopold van België, H. M. de Koningin en H. D. H. Prinses Armgard stond uit spreekkoor, zang, pianospel, voor dracht, dans enz. Het liep alles viot en de aankleeding was vaak schitterend. We denken bv. aan het bijenvolk, aan de fee ën en kabouters, enz. enz. Het publiek toonde zich zeer voldaan en enkele num mers, als de mooie ryhtmische oefening met den sierlijken slotstand, moesten zelfs herhaald worden. MELISKERKE. Gevonden een rijwiel- belastingmerk inlichtingen bij den gemeen teveldwachter. 's-HEER-ARENDSKERKE. De gemeen teraad zal op 16 Mei a.s. om 9.30 uur ver gaderen. In behandeling zullen komen o.a.: een voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van een bedrag, van 112 voor extra-hulp aan werkloozen. Een voorstel tot het insteken van een ophaaldienst van huishoudvuil te Nieuw- dorp en Lewedorp. Voorstel tot het aangaan van een an- nuïteitsleening groot 7700 voor afkoop jaarlijksche bijdrage aan de provincie Zee land, voor overneming in beheer en on derhoud van een gedeelte weg 's-Heer ArendskerkeHeinkenszand. Voorstel van B. en W. tot verhooging jaarwedde ambtenaar ter secretarie. KRUININGEN. Donderdagmiddag is al hier een rijwiel ontvreemd dat bij den eigenaar voor het huis in het tuintje stond. WEMELDINGE. Het Christ. Hist, raads lid Joh. Ruissen heeft aan B. en W. de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Is het Uw College bekend: le dat, door het optreden en onder lei ding van den brigadier der rijksveldwacht de toestand van den middenstand wordt be moeilijkt en benadeeld? 2e, dat, dit zelfs spreekt uit de vele vrij sprekende vonnissen? 3e, dat, door de moeilijkheden en de na doelen de werkloosheid wordt bevorderd en de belastingcapaciteit wordt verminderd, waardoor de gemeente schade lijdt? Indien vraag 1 bevestigend wordt beant woord, acht Uw College de tijd dan niet ge komen, om voor den bedoelden brigadier, bjj de bevoegde autoriteiten overplaatsing te verzoeken, opdat het gevaar voor meer dere conflicten en ontevredenheid, zooals elders is voorgekomen, worde weggenomen en de gemeente bevoordeeld? VAN EEN LICHTZINNIGE KATER. KOLIJNSPLAAT. Het echtpaar Adr. Verburg-Verlinde alhier, bewoont het café „Juliana." De oudste zoon is schipper. Toen het echtpaar zich Woensdagavond ter ruste begaf, was deze zoon nog niet thuis. Daarom had men de achterdeur opengelaten. Het café werd toevertrouwd aan Max, den hond, welke toezicht zou houden op eventueel ongenoode gasten. Maar daar het den eersten schoonen zo mernacht was van dit seizoen, kreeg Max lentekuren. Met zijn pooten draaide hij de klink van de achterdeur open, en was weldra op liefdesavontuur uit. Inmiddels zag een zwart-bonte kater de deur open staan en glipte naar binnen. De maan scheen prachtig door de ruiten en zette het buffet, dat van de vele spiegels en glazen blonk, in een prachtig zacht schjjnsel. De kater, die zeker ook al min of meer een lentebui had, vond dat geblink zoo mooi, dat hij op een gegeven moment eens moest kijken wat er toch achter die spiegels zat. Maar o wee; hij stootte te gen flesschen. Glazen braken, boorden vielen in het buffet omver, en het werd een oorverdoovend lawaai. Advocaat, je never en brandewijn vloeiden over den vloer. (Ingez. Med.) 12-V-'38 Na de beëediging van het nieuwe Raadslid Flipse heeft 's Raads voorzitter een toespraakje tot dit nieuwe lid gehou den, hetwelk natuurlijk wel tot dezen ge richt was, maar hetwelk, naar het ons wil voorkomen, niettemin over het hoofd van hem henen zeer bepaald bok iets tot de an dere leden van den Raad te zeggen had. En zelfs over de hoofden van onze gansche vroedschap henen tot de Middelburgsche burgers, en, zoo men wil, nog wijder: „Zeer bewust heeft ons gezegend staatsbestel het zoo gewild, aldus de spreker, dat wij in de vertegenwoordigende lichamen in samenwer king met anderen en in het bewustzijn van onze afhankelijkheid van anderen de be langen van de geheele gemeente beharti gen, schoon de leden van den Raad slechts door de samenwerking van een bepaalde groep ingezetenen hun Raadszetel konden bezetten." Van deze verscheiden heid der politieke richtingen reppende, zeide de heer Fernhout nu juist, dat ons staatsbestel dit zoo gewild heeft, en hij zei- de daar nog van: „men moet er niet van zeggen: helaas, het is niet anders". En voegde de spreker hier nog aan toe: „wij moeten hier wel zorgvuldig, doch met be kwamen spoed en vlot de zaken af doen"... Aan verregaande zorgvuldigheid heeft het niet ontbroken dezen middag. Behalve in één opzicht: de heer De Bruin heeft na gelaten zorgvuldig te vermijden dat hij aanstoot zoude geven, door op een bepaald minder aangename wijze over de toch wel ernstige zaak van de reorganisatie der poli tie te spreken. Hij vond zijn „vondst" van den één-en-éénderden politieman", die er in een of ander verband minder zou zijn, blijkbaar zóó mooi, dat hij niet kon nalaten déze zoo vaak in zijn betoog te laten para deeren, dat het niet leuk meer was, en de ergernis van 's Raads voorzitter, tevens hoofd der politie in deze gemeente, kenne lijk opwekte. Ook overigens ging de detailkritiek van dezen „afgevaardigde" o.i. veel te ver. Een ieder heeft natuurlijk het recht een voorge steld en door hem onjuist geacht systeem te critiseeren, maar dan serieus en ter zake Het echtpaar dacht, dat er een kast omgevallen was en sliep door. Maar mijn heer de kater moest eens kijken en proe ven van wat er toch op den vloer geval len was! Toen de heer V. 's morgens opstond, had de kater zich zoo te goed gedaan aan het geestrijke vocht, dat hij een kater had. Ondanks het stuk in zijn kraag, moest hij toch niets van den heer V. hebben. Daar om sprong hij, zoo goed en zoo kwaad als dat in zoo'n omstandigheid ging, bo ven een richel van de voordeur. In zijn dronkenschap zag het dier niet, dat er boven de voordeur een ruit is. De kater, liep met zijn kop door de' ruit heen. Op een gegeven moment kon hij niet voor- noch achteruit. De heer V. zou het beest gepakt heb ben, maar dacht er bijtijds aan, dat een kater leelijk kan krabben. Daarom heeft hij het dier met een biljartque een paar duwen gegeven waardoor de kat vrij kwam. Deze is waggelend door de ach terdeur verdwenen om ergens zijn roes uit te gaan slapen. kundig, en in breede lijn, niet op pietluttige detailpunten („wie moet des wijkagenten telefoon bedienen als-ie niet thuis is?") die, met alle respect gezegd, den heer De Bruin toch eigenlijk niet aangaan sjs Wie eergistermiddag op zeker oogenblik ook een verre van gelukkige greep had, was de heer Kögeler. Die had weer wat op het Gasthuis te kankeren, om het nu maar eens rond te zeggen. En dat mag hij na tuurlijk. Maar wat hij niet mag, dat is zulks op een laatdunkend-verdachtmakende manier doen. En dat deed hij wel. Met instemming vernamen wij, naast de verdé diging van mevr. Weyl, het ridderlijke pro test van den heer Van der Fels, die den heer Kögeler verweet „op een denigreeren- de wijze te spreken over de faits et gestes van een Godshuizenbestuur, hetwelk tegen woordig zit met een half tegen den grond gegooid ziekenhuis." Inplaats van een pec- cavi te doen hooren, trachtte de heer Köge ler toen zijn figuur te redden door spijtig te verklaren, „dat als men van rechts wat van de Godshuizen zegt, er dadelijk een ge prikkelde stemming komt!" Ten onrechte: het gaat er niet om dat men wat zegt, maar wat men zegt en hoe men het zegt Over de politie schrijven we voorloopig en hier verder niet. Men zie daarover el ders in dit blad ons onderhoud met den commissaris. Bij de winkelsluitingszaak heeft de heer Portheine kort en krachtig gezegd, hoe het nu precies was, en hoeverdraaid anderen het wel wilden voorstellen. De wet schrijft voor: open tot 10 uur des Zaterdags voor alle winkels. Dat is het systeem der wet. Maar daar mag onder bijzondere omstan digheden van afgeweken worden. Het heet maar de argumentatie is o.i. nog al zwak dat er voor Middelburg bijzondere om standigheden zouden gelden. Die zijn dan, dat hier de zaak gemeentelijk al geregeld was, voor de wet er kwam. Dat was toen natuurlijk wel erg mooi en vooruitstrevend en zoo. Maar: is het feit, dat het vroeger zoo was een voldoende bijzondere omstan digheid om het immer zoo te laten? Ons dunkt van niet! Nu moet men niet gaan zeggen: er wordt een a f w ij k i n g van den regel ge vraagd, wanneer men de afwijking die we hebben wil opheffen! Min maal min is plus in de algebra, en het op heffen van een afwijking is het herstel van den normalen toestand Maar de stemmen staakten, de afwezige zal wel tegenstemmen, en dus vreezen wjj het ergste voor dit voorstelletje, hetwelk een bepaald soort neringdoenden weer eenig soelaas zou geven Tenzij een Raadslid tot beter inzicht ge bracht mocht worden, zal het wel verwor pen worden Maandagavond. Na een rustige en uitstekende verdedi ging van den wethouder heeft de Raad het voorstel inzake het nieuwe militaire oefe ningsterrein gelukkig aangenomen. De inzender in ons blad, die zich er te gen verzette, had zonder twijfel goede be doelingen anders hadden wij zijn stukje niet geplaatst maar zijn greep was dit maal bepaald ongelukkig. Gelukkig heeft dit het besluit niet verkeerd beïnvloed.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1