LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. NOORDBEVELAND INGEZONDEN STUKKEN. Amerikaansch protest te Berlijn. GEEN HELIUM VOOR DUITSCHLAND. VEROORDEELING VAN DE RASSENLEER. BELGIE. FRANKRIJK. LANDBOUW. DE GROOTE BRAND IN DEN BOSCH. GEMEENTERAAD VAN GOES. BURGERLIJKEN STAND. MARKTBERICHTEN. KL0ETINGE Diamanten huwelijksfeest. jERSEKE. Op Maandag 16 Mei a.s. hoopt het echtpaar D. Weststrate en C. West- strateBurgel alhier zijn 60-jarige echtver- eeniguig te herdenken. IERSEKE. De laatste stoomboot voor de visseherij is uit de hand verkocht met be stemming voor Wijck auf Fuhr (Duitsch- land). Voorheen waren er verscheidene stoombooten in dienst van onze oester- of mosselcultuur. Ze zijn verdrongen door den motor, die goedkooper is in 't bedrijf. IERSEKE. Donderdagmiddag is een 250- tal Amerikanen voornemens een bezoek te brengen aan onze gemeente. Onder leiding van burgemeester Gunning zal een groot kreeftenpark (het grootste uit Europa) worden bezichtigd, terwijl ook een pannen- afstekerij zal worden bezocht. Het bedrijf is nog slechts enkele dagen in werking, daar het seizoen feitelijk reeds is afgeloopen. DUBBELE RAAD VAN WEMELDINGE. Is vóór de grenswijziging. WEMELDINGE. Woensdagavond verga derde de voltallige, commissie ex art. 158 der Gemeentewet voor het opmaken van het aan Ged. Staten uit te brengen ad- (vïes inzake de voorgenomen grenswijzi ging. De voorz. zeide, dat grenswijzi ging een zeer teer punt betreft en een on derwerp is, dat in ons staatsrecht als met moederlijke zorg omgeven wordt. Was voor 1931 de daaraan iverbonden procedure zeer omvangrijk, door de wetswijziging van 1931 is »zp belangrijk verkort en vergemakkelijkt. Toch bljjft grenswijzi ging een belangrijke zaak, aangezien het veelal niet alleen grondgebied betreft, het welk aan een andere gemeente wordt toe gewezen, doch ook kunnen als gevolg hier van inwoners van de eene gemeente auto matisch worden veranderd van woonplaats. Alvorens echter dezen grooten stap te doen stelt de Wetgever als eisch, dat de inge zetenen der gemeente, door een commissie vertegenwoordigd, worden gehoord. Spr. zegt, dat tot dit doel deze vergadering is uitgeschreven. Spr. deelt mede, dat dit plan niet van recenten datum is, doch dat reeds in 1935 stappen in deze richting werden gedaan. Evenals in 1935 strekt ook het hui dige plan tot een grenscorrectie, welke voor Wemeldinge mag worden toegejuicht. Ter beoordeeling van dit plan in deze ver gadering heet spr. de leden hartelijk wel kom. Na voorlezing van de met betrekking tot deze grenswijziging ingekomen beschei den geeft de voorzitter nog eenige toelich ting op het plan aan de hand van de kaart. Op een vraag van den heer C. W a- b e k e Pz. hoe de nieuwe grens wordt voorgesteld in de Jonge Boomgaards wordt de noodige toelichting gegeven. De heer Moelker meent, dat het plan voldoende is toegelicht en dat de bedoeling duidelijk is. Daarna wordt eenstemmig be sloten om Ged. Staten te berichten, dat de commissie met de ontworpen grenswijziging instemt. overleg te plegen om den watergang te dempen, Welke vanaf notaris Klop onder de Voorstraat door den Achterweg en de Snellenstraat loopt. Er werd besloten, om le te laten on derzoeken wat dit object kost en'2e of er veel werkverschaffing aan zit, wat voor beide objecten geldt. Daarna werd hèt voorstel Dorst bespro ken om een gedeelte van het spui tot speelplaats te maken. B. en W. werden gemachtigd om een en ander nader te on derzoeken. Deze plannen zijn evenwel mu ziek voor de toekomst. Momenteel be staat er werkloosheid en wat er in de toekomst misschien gaat gebeuren, daar heeft men- nu niets aan. Daarom stellen B. en W. voor, om een steunregeling in te voeren. Dit werd aangenomen. De heer Wolse feliciteerde de hee- ren met hun besluit, zulks omdat het voorstel niet uit de arbeiders zelf is ge komen, doch omdat B. en W. het initia tief daartoe hebben genomen. Bij de rondvraag dankte de heer S a- 1 o m den Raad voor z'pn volledige me dewerking inzake de verbetering van de wegen in de Snellen- en Van Cittersstraat. Toen wfjlen burgemeester Van Citters wegging heeft spr. hem aldus toegespro ken: „Uw naam zal altijd nauw verbonden zijn aan deze naar U genoemde straat. Ik geef U de verzekering, dat de tijd eenmaal geboren zal worden dat we kunnen zeg gen: „Ziet Uw straat." De belofte is ver vuld. Er is een nieuwe straat. De Voorz. dankte den heer Salo- mé voor zijn woorden. KOLIJNSPLAAT. De heer M. de Bruy- ne, landbouwer alhier, verloor 15 jaar geleden zijp gouden trouwring. Toen hij één dezer dagen bezig was om op het land te eggen zat de ring aan één der tanden van de eg. KAMPERLAND. De heer W. Begthel, wonende in den Onrustpolder alhier heeft, een postduif gevonden, welke een ring aan één zijner pootjes had, waarop geschreven staat: „809 N 37 WB Rotterdam." De heer B. heeft het diertje voorloopig gehouden, daar het telkens terugkeert en blijkbaar niet meer naar Rotterdam wil vliegen. De Spaansché burgeroorlog. RAAD VAN KORTGENE. KORTGENE. Woensdagmiddag verga derde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Schuit. De heer Versprille was afwezig. De heer Boot, welke ziek is geweest, was weer ter vergadering aanwezig. Hij werd door den Voorz. speciaal welkom gehee- ten. Voor de verbetering van de Kaaistraat en Kaaidijk wenschen Ged. St. een af wachtende houding aan te nemen. Aan de polders is gevraagd, om twee derde van de kosten voor het onderhoud der wegen te vragen. Aan den Frederiks- polder en Oud-Kortgenepolder is ge vraagd om 0.30 per ha meer te betalen. Alle polders zullen de gevraagde bijdra ge geven hetgeen op hoogen prijs wordt gesteld. De Voorz. deelde mede, dat de Commissaris der Koningin voornemens is om de gemeente te bezoeken op 23 Mei a.s., en dat er om 3 uur audiëntie ver leend wordt. Ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 werd aan den heer A. de Waal een ver goeding van 20 toegekend, aan een zij ner kinderen, dat de bijzondere school te Wolfaartsdijk bezoekt. De rekening over 1937 van het B. A. werd goedgekeurd; inkomsten 2803, uitgaven 1721. Er werd besloten om het bedrag van 3000 inzake deelname aan de kosten fraude-risico-verzekering te brengen op 4000. Meerdere kosten voor de gemeen te plm. 7. Besloten is de opbrengst van de dok terswoning a 10.000 te bestemmen zoo mogelijk voor aflossing op anuïteitsleening U.L.O.-school. B. en W. stelden voor, om toe te tre den tot de vereen. „Borgstellingsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden." De heer H e y b o e r merkte o.a. op, dat er te Kortgene weinig nering doenden zijn welke hulpbehoevend zijn, en daarom ziet spr. de noodzakelijkheid m<n om tot het fonds toe te treden. ,er D r s t stelde voor, om niet e e treden. In steming gebracht stem den alle raadsleden behalve de wethou ders tegen het voorstel van B. en W., zoodat het voorstel verworpen werd. Daarna volgde een langdurige bespre king over werkverschaffing. De Voorz zei, dat er momenteel geen werk meer voorhanden is en dat er desniettemin veel menschen om werk komen vragen. Maar dat is er niet en de menschen worden kriebelig. Dit laatste terecht, omdat ze toch moeten leven. 30 werkloozen zijn er momenteel, die zoo nu en dan wel eens een dagje wat te doen hebben, maar toch niet dagelijks. De werkloosheid zou hier ter plaatse geheel opgeruimd zijn, als iedere boer maar eens een paar arbeiders er bij nam maar inplaats van dit, zoo zegt men worden er nu weer twee nieuwe vlasmachines in het eiland ingevoerd De heer Dorst stelde voor,om aan de West-zijde van het spui een speel plaats te maken en een dam door het spui aan te leggen. De omliggende dijken wilde hij afgraven. De Voorz. zag hierin een gevaar wj>or het brugplan, daar de verkeersweg ak langs den Westelijken dijk loopt, stelde voor, om met het waterschap ONS GARNIZOEN. Het ingezonden stuk van „opmerker" over het militaire oefenterrein in Uw blad van 10 dezer, zou mij zeker geen aanleiding geven daarop in te gaan, ware het niet, dat deze anonymus zich gerechtigd acht zich eenigszins insinueerend over de tegen woordige garnizoensbezetting te kunnen uit laten, althans bedoelt hij zulks blijkbaar. Immers zijn uitdrukking „w e r k e 1 ij k gar nizoen" wettigt de veronderstelling, dat hij de tegenwoordige bezetting met „onwer kelijk garnizoen" zou willen betitelen, wat n.m.m. een onvriendelijkheid inhoudt. De inzender, die dat bedoelt, maakt al een weinig gunstigen indruk, als hij dergelijke aanvallen onderneemt met geheimhouding van zijn naam. Bovendien (mijnheer de „Opmerker") als een ingezonden stuk waar de wil hebben, dan is het allereerste eisch, dat het van gezaghebbende zijde komt en om dat te kunnen beoordeelen, moet men den naam van den inzender kennen. Bewerin gen als „jarenlange ervaring" enz. van een onbekende, verleenen nu eenmaal geen gezag (of verwacht „Opmerker" ook geen gezag van het publiceeren van zijn naam? Men zou het bijna denken!). Ook vertrouw ik, dat de gemeente Mid delburg en hare inwoners meer gebaat zijn met een „onwerkelijk garnizoen" van eenige honderdtallen militairen dan met een „werkelijk garnizoen" van eenige tien tal len militairen, zooals de toestand vóór de komst van de S.D.O.A. in 1933 hier was. Ten slotte ben ik overtuigd, dat bij meer kennis van zaken omtrent de onderwerpe lijke aangelegenheid de pennevrucht van „Opmerker" achterwege zou zijn gebleven. G. Berghuijs. Luitenant-Kolonel Garnizoenscommandant. De Goesche Beursnoteering. Geachte Redactie, mag ik U een plaatsje voor het onderstaande verzoeken? Met waardeering zie ik sinds geruimen tijd, dat Uw blad ook de handelaarsnotee- ring van de Goesche markt publiceert. Het blijft ons echter een raadsel, hoe de beurs- commissie steeds aan haar prijzen komt! Zoo werd b.v. vorige week 70 ct. voor de boerenboter genoteerd (officieel), maar voor dien prijs werd geen pond verkocht. En verder zagen we noteeringen van 65 ct. en 50 ct. voor 2e soort en afwijkende kwaliteit, maar van 2e soort en afwijken de kwaliteit was geen pond boter aange voerd. Nogmaals: hoe komt de commissie dan aan haar noteeringen? Op deze wijze geven Uw marktberichten toch geen zuiver beeld van den handel ter beurze! Hopende, dat iemand voor mij en de vele belangstellende handelaren en winkeliers dit raadsel op kan lossen, en U dankende voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, J. Straub. Voorz. Ver. van boterhandelaren. A. Tilroe. M. D. de Groot. [Bij informatie te bevoegder plaatse bleek ons deze klacht gegrond. „Er wórdt voor den hoogsten prijs geen boter verkocht, en de boter 2e soort en afw. kwaliteit wórdt niet aange voerd", zoo zeide men ons. De goede bedoeling heette te zijn, den prijs ten bate der boeren iets te stimuleeren, daar men die te laag vindt. Maar dit bleek reeds jaren dat bereikt men niet door middel van een gefingeerde noteering in de courant. Tot zoover onze inlichtingen. Naar aanleiding daarvan zij betrokkenen medegedeeld, dat, indien mèn ons niet bin nen den kortst mogelijken tijd kan garan deeren dat wij eerlijke, ware opgaven ter zake krijgen, wij niet langer aan dit volksbedrog (want dat is het dan) zullen medewerken. Marktnoteeringen moeten ware opgaven van gemaakte prijzen zijn, geen gefingeer de opgaven om prijzen te beïnvloeden Red.] NIEUWE VORDERINGEN DER RECHTSOMEN. Het algemeene rechtsche offensief, :dat gisteren is ingezet iin de sectoren van de boven-Alfambra en van Morella, is gisteren voortgezet met steun van alle gemotori seerde afdeelingen, geschut en luchtmacht. De troepen van Franco hebben, volgens rechtsche mededeelingen, na een plotselin- gen aanval vijf dorpen veroverd. Andere af deelingen hebben Mirambel bezet. De troe pen van Franco zouden 10 km zijn opge rukt. Portugal erkent Franco's bewind. De Portugeesche regeering heeft Franco's bewind als Spaansché regeering erkend. De strijd In het Verre Oosten. AMOY DOOR DE JAPANNEEZEN BEZET. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de Japanneezen het geheele eiland Amoy, met inbegrip van de verdragshaven, waar den geheelen dag is gevochten, in bezit heb ben genomen. De Chineesche strijdkrachten hebben zich thans naar het achterland te ruggetrokken. Amoy ligt 200 km ten N. van Swatou en 500 km van Kanton. Volgens Japansche berichten zijn thans alle eilanden langs de Chineesche kust, met uitzondering van Hainau, dat dicht bij Fransch Indo China is gelegen, thans door Japansche strijdkrachten bezet. Tegen de jongste anti-sernitische maatregelen. Havas meldt uit Washington. Het depar tement van buïtenl. zaken publiceert den tekst van een op 9 Mei door den ambassa deur der Vereenigde Staten te Berlijn, Wil son, overhandigde nota, waarin de Ameri- kaansche regeering protesteert tegen de toepassing van het door Goering uitgevaar digde decreet, dat bepaalt, dat Joodsche eigendommen moeten worden geregi streerd om zoo noodig te worden aange wend „in overeenstemming met de behoef ten van hèt Duitsche bedrijfsleven". De nota vestigt de aandacht der Duit sche regeering op deze aantasting van de verplichtingen door de rijksregeering aan gegaan bij het Duitsch-Amerikaansche ver drag van vriendschap en de consulaire over eenkomst van 8 Dec. 1923. „Met het oog op den inhoud en het doel van dit jongste decreet en zijn discrimi- neerenden aard, aldus de nota, protesteert de regeering der Vereenigde Staten tegen zijn toepassing op burgers der Vereenigde Staten. De regeering der Vereenigde Sta ten geeft uitdrukking aan de hoop, dat de rijksregeering zich na een nieuw onder zoek accoord zal verklaren met genoemde overwegingen en dat zij spoedig de verze kering zal geven, dat de onder oogen ge ziene maatregelen niet zullen worden toe gepast op Amerikaansche staatsburgers". Door het Witte Huis is gister bekend ge maakt, dat president Roosevelt niet in staat is machtiging te verleenen voor den verkoop van helium aan Duitschland, aan gezien de eenstemmige goedkeuring van alle leden der munitiecommissie vereischt is voor een dergelijke vergunning en de minister van binnenlandsche zaken, Ickes, tegen den export van helium gekant blijft. Alle katholieke universiteiten en hooge- scholen op de geheele wereld hebben den tekst ontvangen van een „syllabus" tegen de rassenleer. Dit document heeft den vorm van een tot de rectoren gerichten brief, af afkomstig van de H. congregatie der semi naria en universiteiten, waarvan de Paus de prefect is. „Verleden jaar, aldus het document, aan den vooravond van de vie ring van zijn verjaardag, heeft de Paus tot de kardinalen en prelaten van de Romein- sche curie met droefheid gesproken over de ernstige vervolging, waaraan, zooals de ge heele wereld weet, de katholieke kerk in Duitschland bloot staat. De droefheid van den heiligen vader komt echter voorname lijk voort uit den onbeschaamden laster, waarmede overal onder het mom van we tenschap leerstellingen worden verkondigd met het doel de geesten te vergiftigen en er de ware religie aan te ontrukken. Met het oog op dezen toestand gelast de con gregatie de universiteiten en katholieke fa culteiten alle pogingen aan te wenden, om met kracht de waarheid te verdedigen te gen de overweldiging van deze dwaling. Met alle middelen, ontleend aan de biolo gie, geschiedenis, apologetische philosophie, juridische en moreele wetenschappen, moe ten de volgende onhoudbare beweringen worden bestreden: 1) De menschenrassen zpn door hun na tuurlijk en onveranderlijk karakter zoo verschillend, dat het nederigste onder hen verder van het verhevenste verwijderd is dan van de hoogst ontwikkelde diersoort. 2) Door alle middelen moet de kracht van het ras en de zuiverheid van het bloed worden bewaard en tot ontwikkeling ge bracht. Al hetgeen tot dit resultaat leidt, is door het feit van het fatsoen zelve, toe gestaan. 3) In het bloed zit het karakter van het ras. Alle intellectueele en moreele eigen schappen van den mensch worden daaruit, als voornaamste bron, afgeleid. 4) Het voornaamste doel der opvoeding is de karaktereigenschappen van het ras te ontwikkelen en de geesten te bezielen met een brandende liefde voor hun eigen ras als het hoogste goed. 5) De godsdienst is onderworpen aan de wet van het ras en moet daaraan worden aangepast. 6) De oerbron en de hoogste regel van iedere juridische orde is het rasseninstinct. 7) Er bestaat slechts de kosmos of de we reld van het levende wezen. Alle zaken, met inbegrip van den mensch, zijn slechts verschillende vormen, die zich in den loop der jaren over de levende wereld hebben verspreid. 8) Iedere mensch bestaat slechts door den staaf? Al hetgeen hij bezit aan rechten ontleent hij slechts aan den staat. Aan deze: voorstellingen hoe verfoeilijk ook, zullen gemakkelijk andere kunnep worden toegevoegd. De allerheiligste va der, prefect van onze cpngregati^ heeft de verzekering gegeven, dat gij niets moogt nalaten om de in dézen brief ver vatte voorschriften tot hun volle kracht te doen komen". MOTIE VAN VERTROUWEN AANGENOMEN. De Belgische Kamer heeft gisteravond, nadat den geheelen namiddag -was gede batteerd over de penibele financieele aan gelegenheden en de politiek der regeering in verband daarmee, een motie van ver trouwen, afkomstig van de liheralen, aan genomen. Zulks met 101 tegen 78 stemmen. Tot de tegenstemmers behoorden, behalve de Vlaamsche nationalisten en de rexisten, verscheidene conservatieve roomsch-katho- lieken. De socialisten en eenige liberalen, alsmede de katholiek-democraten applau- diseerden bij de bekendmaking van het re sultaat. Er werd geroepen: Leve de demo cratie, de rexisten zijn verslagen. De Vlaamsch-nationalisten jauwden de katho lieke voor-stemmers uit en riepen van hun kant: het katholieke blok is vernietigd. Vervolgens ging de Kamer uiteen tot mor gen Vrijdag. De regeering is dus voorloopig gered. Het zal de vraag echter zijn, of zij het nog lang kan bolwerken. De regeering moet nu met een commissie uit de Kamer over leg plegen, om het restant van het begroo- tingstekort weg te kunnen werken. Daar bij kunnen zich heel gemakkelijk weer meeningsverschillen voordoen, meenings- verschillen, die het kabinet opnieuw in gevaar brengen. WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. Drie dooden. Een watervliegtuig van de basis te Berre is van een hoogte van 100 meter gevallen en diep in het water gezonken. Drie van de vijf inzittenden zpn om het leven ge komen. RUNDVEEKEURING TE BIGGEKERKE. Woensdagmorgen werd op de weide van den heer P. Verhage te Bigegkerke de jaarlijksche veekeuring gehouden, uitgaan de van de Prov. commissie tot bevorde ring van de veefokkerij in Zeeland. Aan voer en belangstelling was zeer goed, vooral was voor den nieuwen stier van de vereeniging veel belangstelling. De volgende prijzen werden toegekend: Stieren: 1 Benno van de Stierenvereeni- ging Biggekerke 81.7 p.; 2 Anton van P. Lampert Jz. 75.7 p.; 3 Frederik van J. Schout 74 p. le Kalfskoeien: 1 Emma II van P. Lam pert Pz. 79 p.; 2 Mina van J. Schout 78.5 p.; 3 Bertha van E. de Korte 78 p.; 4 Star van J. Caljé 77% p.; 5 Bontje van P. Lampert Pz. 76.8 p.; 6 Nellie van P. Lam pert Jz. 76.8 p.; 7 Bontje I van J. Lam pert 76% p.; 8 Emma van Jac. Dekker 76.4 p.; 9 Nora van D. Stroo 75% p.; 10 Mina van Job Dekker 75 p.; 11 Anna van L. Kluijfhout 74% p.; 12 Mina II van A. de Voogd 73 p. 2e Kalfkoeien: 1 Nora van A. Caljè 81 p.; 2 Roza van Jac. Dekker 79 p.; 3 Bontje van E. de Korte 78.8 p.; 4 Bertha van P. Wisse 78 p.; 5 Julia van J. Schout 77.8 p.; 6 Bertha van P. Lampert Jz. 77% p.; 7 Nellie van J. Kodde 77.4 p.; 8 Roza van J. Lampert 77 p.; 9 Zwartje van P. de Lange 76.8 p.; 10 Dora van P. Lam pert Jz. 76 p.; 11 Emma van A. de Voogd 75.8 p.; 12 Nellie van P. Wijkhuijs 75 p.; 13 Nellie van J. Schout 75 p.; 14 Lena van D. Stroo 74% p. 3e Kalfskoeien1 Koba van A. de Voogd 82 p.; 2 Janna van P. Lampert Jz. 81 p.; 3 Mina van D. Stroo 80.8 p.; 4 Rika van D. Stroo 80.5 p.; 5 Mina van J. Kodde 78 p.; 6 Emma VI van Job Dek ker 77 p.; 7 Dora van A. Caljé 76.8 p.; 8 Koos van J. Kodde 76 p. 4e Kalfskoeien: 1 Bertha van Anth. Janse 81 p.; 2 Doortje III van J. Kodde 80.8 p.; 3 Bertha van L. Kluijfhout 80% p.; 4 Nellie van L. Kluijfhout 79 p.; 5 Mina van J. Lampert 78 p.; 6 Nellie van P. Dingemanse 77.8 p.; 7 Boerinne van P. Dingemanse 77% p.; 8 Nellie van Job Dekker 76 p.; 9 Bertha van P. Dingeman se 75.8 p.; 10 Starra van P. Lampert Jz. 75% p.; 11 Janna van J. Caljé 75 p.; 12 Bertha van A. Caljé 75 p. 5e Kalfskoeien: 1 Sul van P. Lampert Jz. 83 p.; 2 Dora I van P. Lampert Pz. 82 p.; 3 Dora van J. Schout 81% p.; 4 Wil ly van P. Lampert Jz. 80% p.; 5 Koba van Anth. Janse 79 p.; 6 Bontje van A. de Voogd 78.8 p.; 7 Aaltje van J. Kodde 78 p.; 8 Starra van L. Kluijfhout 77% p.; 9 Juffrouw van J. Schout 77 p.; 10 Mina van L. Kluijfhout 76 p. Oudere koeien: 1 Kapitein van P. Lam pert Pz. 84 p.; 2 Doortje I van J. Kod de 82% p.; 3 Rika van P. Wisse 82.3 p.; 4 Emma IV van Job Dekker 81 p.; 5 Mina van A. de Voogd 80% p.; 6 Dora van Job Caljé 80 p.; 7 Bontje van A. de Buck 79 p.; 8 Starre van A. Caljé 78% p.; 9 Emma V van Job Dekker 78 p.; 10 Mina van Ant. Janse 77% p.; 11 Mina van E. de Korte 76 p.; 12 Mina van A. Caljé 75 p. Kalfvaarzen: 1 A. de Voogd; 2 A. de Voogd; 3 E. de Korte; 4 E. de Korte. Jongvee: 1 E. de Korte; 2 en 3 P. Lam pert Jz. Kampioen: 1 Koba van A. de Voogd, prijs van de Zuivelfabriek te Middelburg en diploma; 2 Dora I van P. Lampert Pz., prijs van de Coöp. Eiland Walcheren en diploma. KORTGENE. Woensdagmiddag had er een keuring van merriën plaats voor opna me in het keurstamboek, uitgaande van het „Nederlandsch Trekpaard". Opgenomen werden: Mies, M. v. Oeveren, Kortgene; Nelly, J. M. Wiskerke, Kortgene; Maryse, Iz. v. Maldegem, Kortgene; Flora, Gebr. v. d. Linde, Korgene; Gravin, P. H. Israël, Kortgene; Mariëtta, J. J. Vogelaar; Ina, L. M. Oele, Kolijnsplaat; Castora, D Priester, Kats; Fox, Gebr. de Jong, Kats; Marie, I. L. J. v. d. Maas, Kats; Cula, A. M. v. Nieuwhuyzen, Kamperland; Marza, J. C, J. v. d. Velde, Kamperland; Elsa v. Zeeduin Gebr. Leendertse, Kamperland. Omtrent den grooten fabrieksbrand, welke hedenmorgen te 's-Hertogenbosch heeft gewoed, wordt nog nader gemeld, dat om half twaalf het vuur bestreden was» De magazijnen en fabrieken der firma Voets zijn geheel vernield. De fa brieksgebouwen van de Nederlandsche si garenfabriek v. h. Goulmy en Baar zijn geheel uitgebrand en alleen de voorgevel van dit gebouw staat nog overeind. Omtrent de schade valt nog niets defi nitief te melden, hoewel deze zeker vele duizenden guldens zal bedragen aan grond stoffen en gefabriceerde sigaren. De Tilburgsche brandweer is tegen twaalf uur ingerukt terwijl de Bossche brandweer zich nog bezig houdt met het nablusschïrigswerk. Mag het een geluk heeten, dat de per- ceelen verzekerd zijn, een zeer te betreu ren gevolg van dezen grooten brand is, dat ongeveer honderd man personeel werkloos wordt. HENDERSON BIJ VON RIBBENTROP. Semi-officieel wordt uit Berlijn gemeld, dat de Britsche ambassadeur, sir Neville Henderson, gisteravond een bezoek heeft gebracht aan den rijksminister van buiten- landsche zaken, Von Ribbentrop. Men brengt dit bezoek in verband met de kwestie der Sudeten-Duitschers. Hender son heeft vermoedelijk nogmaals de opvat ting der Engelsche regeering te dezen aan zien kenbaar gemaakt. DE NEGUS SPREEKT IN DEN VOLKENBONDSRAAD. Hailé Selassie, de Negus, heeft vanmid dag een uiteenzetting voor den Volken bondsraad te Genève gegeven, waarin hij formeel verzocht de Abessijnsche kwestie naar de Volkenbondsvergadering te willen verwijzen. Het verzoek is vervolgens bestreden door den Engelschen minister van buitenland- sche zaken, lord Halifax. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 0.91 per kg. Openbare vergadering van den raad der gemeente Goes op Dinsdag, 17 Mei 1938, des namiddags 7% uur. Punten van behandeling: Vaststelling der notulen van de verga dering van 30 Maart 1938. 1. Ingekomen stukken. 2. Besluit van het Burgerlijk Armbe stuur tot wijziging der begrooting dier instelling voor het jaar 1937. 3. Besluit van het Burgerlijk Armbe stuur tot wijziging der begrootng dier instelling voor het jaar 1938. 4. Voorstel tot het aangaan eener con- versieleening, groot 275.220.66 en tot het aangaan eener ltasgeldlee- ning, groot 275.000. 5. Voorstel tot wijziging van het Raads besluit van 23 Februari 1938, no. 15 tot het sluiten eener verzekering van gemeentegelden. 6. Voorstel tot aanvulling van het Raads besluit van 30 Maart 1938 tot wij ziging der verordening op de hef fing van precariorechten. 7. Verzoek van den Kring Westelijk Zuid-Beveland der Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappij om de gemeente te doen deelnemen in het garantie fonds der te houden landbouwten toonstelling. 8. Voorstel tot instelling van een fonds voor het onderhoud van graven op de algemeene begraafplaats, die aan de gemeente in onderhoud zijn gege ven. 9. Verzoek van den heer J. Branden burg om verlenging der huur van het Schuttershof. 10. Voorstel tot wijziging der verordening op de straatpolitie tot verbetering van den toestand op het Stations plein. 11. Verzoek van vereenigingen van Schoenmakerspatroons om het uit oefenen van het schoenmakersvak op de markt te verbieden. 12. Voorstel tot het aangaan eener nieu we overeenkomst met de kerkvoog dij der Nederduitsch-Hervormde Ge meente inzake de kosten van het klokluiden. Goes, den 11 Mei 1938. De burgemeester, Van Dusseldorp. Goes. Bevallen: J. van Westen, geb. Fraanje d., J. J. Maris 61 j. echtgen. A. Willemsen te Wemeldinge. (D.Z.) Middelburg, 12 Mei. Aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering). Boter 0.67%, Eieren 3, Eendeneieren 3.25, Ganseneieren 7, Kalkoeneieren 5.50. Aangevoerd door handelaren: Boter 0.65, Eieren 3, Eendeneieren 2.75, Ganseneieren 7. Particuliere prijs van den Marktzetter van de Z.L.M.: Boter 0.75, Eieren 4, Eendeneieren 4.25. Particuliere prijs van den Middelburgschen handel: Boter 0.76, Eieren 3.90, Een deneieren 3.70, Ganseneieren 9, Kal koeneieren 7. Middelburg, 12 Mei. Op de eier- veiling waren heden aangevoerd: 34.000 stuks. Witte kippeneieren 5254 kg 2.56; 54r—56 kg 2.73; 56—58 kg 2.82—2.90; 58—60 kg 3.05—3.16; 60—62 kg 3.18— 3.23. Bruine: 58—60 kg 3.17; 60—62 kg 3.24—3.25. Eendeneieren 2.90; Ganzeneieren 7.90 —8.20. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. KOLE.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3