Oranje boven HEEMAF ZWANENBERG KRONIEK vai don DAG. ZEELAND. STOFZUIGER TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCUE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 11 MEI 1938. No. 110. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. en alles is in orde Bij,den HeemaLStofzuiger,geeft een oranje dop op den uitlaat aan, of hij voldoende zuigt» üaakt de inlaat verstopt of de stofzak te vol, dan-zakt hij on middellijk. Laat eens demonstreeren, hoe de Heemaf het scherpe stof- zand uit Uw tapijt haaltl Verkrijgbaar bij: Electro Techn. Bur. M.U. v/d. BERGE, L. J. VAN 't WESTENDE, HET SPOOK VAN HET SLOT GOTHEBORGH. xvn. Zoo'w stapel boterhammen - ZUIDBEVELAND N00RDBEVELAND Een Magna-Charta-dag In stad en lande van het groothertogdom Luxemburg hingen de laatste dagen procla maties, met rood-wit-blauw omrand, ten einde alle Luxemburgers, van eiken rang en stand op te roepen, eendrachtig den dag van Luxemburgs Charta te vieren: den dag van heden. De nationale federatie van studentenver - eenigingen heeft er de zaak ter hand ge nomen, in afwachting van het vaststellen van dezen dag als officieelen nationalen feestdag. Zij is geslaagd: minister-president Peter Dupong zal van avond in het groote feestgebouw van de hoofdstad voor zijn volk een vaderlandsche redevoering uit spreken, welke door den radiozender met Europeesch bereik vanavond zal worden uitgezonden. Dat begint om kwart voor tien West-Europeeschen zomertijd, dat is half negen Amsterdamsche wintertijd. Het departement van onderwijs heeft aan alle Luxemburgsche scholen een rond schrijven gezonden, behelzende dat het on derwijzend personeel dien dag met de leer lingen gedenken moet. De gemeenteraden vaardigden proclamaties uit, zelfs de Lu xemburger studentenvereeniging Alesontia in het Duitsche Bonn houdt dien avond een commemoratie, onder het motto: Letze- burg de Letzeburger!, dwz.: Luxemburg voor de Luxemburgers! De proclamatie in het land richt zich over alle partijverschillen heen tot alle goede Lu xemburgers: de dag, die het land meer dan een halve eeuw stoffelijken welstand en vooruitgang in de richting van arbeid, orde en vrede geschonken heeft, moet waardig en grootsch gevierd worden. „Wij zijn trotsch op onze Luxemburger nationaliteit, zoo heet het verder, en wij willen onze nationale solidariteit behou den, die steunt op eerbied voor de verdra gen, die den democratischen vooruitgang tot doel heeft en die zijn uitdrukking vindt in de versregels van. ons volkslied: „Mir welle bleiwe wat mir sin!" (Wij willen blijven wat wij zijn!) Ook buiten onze landsgrenzen zoo vervolgt de proclamatie ook in Londen en Parijs, in Berlijn en Rome, in Brussel en zelfs in Moskou dient men te weten, hoe zeer ons kleine, democratische en arbeid zame volkje trouw blijft aan zijn idealen; met welk een vertrouwen het in de toe komst blikt, vasthoudende aan zijn on schendbare recht: zijn eigen leven naar eigen inzicht te leven, onder de hoede van zjjn nationale dynastie en in den stralenden glans van zijn onafhankelijkheid en zijn vrij heid!" Dit nationale onafhankelijkheidsfeest heeft betrekking op het 11 Mei 1867 te Londen gesloten verdrag tusschen Enge land, Oostenrijk, België, Frankrijk, Pruisen en Rusland, waarbij, teneinde te geraken tot een oplossing van de ernstige moeilijk heden, die tusschen Bismarck en Napoleon III gerezen waren, deze mogendheden ver klaarden, dat het groothertogdom Luxem burg voortaan een onafhankelijke en eeuwig neutrale staat zoude zijn, onder de gezamenlijke garantie dezer mogendheden. Deze neutraliteitsverklaring is sindsdien in de grondwet van het groothertogdom overgegaan en, het spreekt vanzelf, juist in de dagen welke West-Europa thans be leeft, hechten de Luxemburgers er meer dan ooit waarde aan, openlijk en nadrukke lijk de aandacht der wereld hierop te ves tigen. Vandaar dit grootsch opgezette feest der nationale onafhankelijkheid! De Commissaris der Koningin bezoekt Maandag 23 Mei a.s. de gemeenten Kats, Kolijnsplaat, Wissekerke en Kortgene. VEILIG VERKEER. Het practisch examen voor de 250 candi- daatjes voor het diploma van de Vereeni- ging voor Veilig Verkeer heeft het tot het einde toe getroffen met het weer en de meisjes en jongens hebben hun beste been tje voorgezet. Het examen heeft bewezen dat het plan om in een samenkomst met de hoofden der scholen ook van de plaatsen in de om geving de verkeersregels en de examen- eischen eens nader te behandelen alle re den van bestaan heeft. Na afloop vereenig- den de leden van het korps marechaussee, de rijksveldwacht en de gemeentepolitie, die aanwijzigingen gaven of wel jurylid waren, zich met het dag. bestuur van de vereeniging in de foyer van den Schouw burg. De voorzitter, jhr. F. Beelaerts van Blokland, heeft er op gewezen, dat dit nu de derde keer was, dat examen werd afge nomen en dat het aantal candidaatjes wijst op de groote belangstelling. Spr. bracht dank aan alle politiemannen, die ook nu weer het bestuur zoo krachtig steunden. De werkloosheid. Het aantal ingeschreven werkzoekenden in onze gemeente, daalde deze week van 549 tot 523, dus met 26 personen. In de werkverschaffing werden 115 per sonen geplaatst. AAGTEKERKE. De collecte voor de re- classeering bracht alhier ruim 4 op. ARNEMUIDEN. Maandagavond hield de Oranjevereeniging een algemeene ver gadering. Uit het verslag bleek dat er in de kas een batig saldo was van 45. Besloten werd in September a.s. feest te vieren zulks in verband met het regee- ringsjubileum van II. M. de Koningin. Een bestuursvoorstel, dat de buurtvereeni- gingen zitting zouden nemen in het be- Lange Vorststraat*r48, Goes, Telef. 375. Gortstraat 21, Middelburg Telef. 387. (Ingez. Med.) Oorspronkelijke detective-roman door John Simson. 26). „Als een soort bliksem-afleider?" „Och, dat weet ik nu precies niet. Je moet in het huwelijk zoo af en toe wel eens wat weten te gevenen wat weten te nemen. Ziet u: Ik ben ook getrouwd!" „O juist! Precies! Maandagavond was u ook m de speelzaal op Gotheborgh, is wel?" „Ja zeker!" „Karl Messing moet toen om een uur of twaalf zijn knecht Willem naar bed ge stuurd hebben. Is u daarvan iets bekend?" Jan van Leeuwen dacht eens even na, en onderwijl wisselden Daddy en de commis saris een blik van verstandhouding. Jan leek hen de snugerste nieten van zulken deren6 3"e 6enS Wat meer' dan van an- w»Dc herinner het mij niet," zei Van Leeu- gez'"Tïl®ar daarmee is nog heelemaal niet de Het ■Kar^ hem niet naar bed stuur- mij Ma=lin ieder geval een feit, dat Karl toen ik wegfing°?d Z&1£ h6eft uitgelaten' »BöSeriën^denlf^t Z°° ongeveer?" ik niet op de klok Z°° Wat" Precies heb toch niet gespeeld I1' °Ch ja'erwerd paald een loode boe^andag- Het was be" schuld?"aarVan Was dr' van Domburg de bracht^er bii mf'a Van Leeuwen. „Die ik wil jiiotc i a rnaal den schrik in. O, ik wil niets kwaads van hem zeggen maar dat spelletje heeft hij leelijk in de war geschopt." „Weet u, dat dr. Van Domburg op het punt stond een groote reis te maken?" „Neen! Waar is hij naar toe?" „Naar Egypte!" „O zoo!" zei Van Leeuwen. „Was hij daar om zoo volgeladen van de Egyptische kunst! Nu, van die reis heeft hij ons niets verteld. Dat kan ik u verzekeren." „Toen u wegging was Karl Messing nog maar alleen met den heer Van Domburg?" „Heel alleen! Dit wil zegen De heer Van Leeuwen bedacht zich plot seling wat. „Ik zal het u precies vertellen. Toen Karl mij uitliet, zei ik terloops, dat het mij zoo speet, dat er niet gespeeld was. En toen bekende Karl mij, dat het hèm ook erg speet, want dat hg juist vijftig duizend gul den uit de brandkast gehaald had en in die ijzeren la onder die speeltafel had gede poneerd. Behalve de heer Van Domburg moeten die vijftig duizend gulden er dus ook nog geweest zijn, toen ik wegging." Daddy keek den commissaris eens aan, die een en ander met reuze vaart noteerde. Vijftig duizend gulden! Dat was geen klei nigheid! „En zouden er na uw vertrek Maandag avond nog andere bezoekers gekomen kun nen zijn op Gotheborgh, mijnheer Van Leeu wen?" „Toen ik al weg was? Ja zeker, dat kan best. Zóó laat was het toen nog niet, en sommigen komen pas in den nacht." „Hebt u eenig vermoeden, wie misschien Maandagnacht na uw vertrek zich nog aan gemeld kan hebben?" stuur, werd afgewezen omdat de buurt- vereenigingen meenen daarmede haar on afhankelijkheid te verliezen. Tenslotte ge ven zij de verzekering financieelen en mo- reelen steun te zullen verleenen en zich neer te leggen bij de besluiten van het bestuur. Tot bestuursleden werden geko zen de heeren J. P. de Jonge, J. Louwer- se en P. C. van Maelsaeke. SOEBURG. Uit het bestuur en de leden van de Christelijke muziekvereeniging Vlijt en Volharding alhier heeft zich een commissie gevormd die voornemens is in de week van 24 tot en met 27 Augs. a.s. een bazaar te houden, waarvan de op brengst zal worden aangewend om de nog op het repetitiegebouw der Vereeniging aan de Burchtstraat rustende hypotheek af te lossen. De collecte voor het reelasseerings- werk heeft alhier opgebracht ruim 36. RAAD VAN VROUWENPOLDER. VROUWENPOLDER. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester J. Louwerse Wzn., vol tallig. De V o o r z. deelde mede, dat de Schellachscheweg 3 tengevolge van werk zaamheden aan de brug over den Halve maanswatergang van 20 tot 25 Juni a.s. voor alle verkeer zal zijn gesloten. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van J. J. Franse om aankoop van een gedeelte van het gemeentebouwter rein; eveneens op een verzoek van het bestuur van V.V.V. om toekenning van een subsidie over 1938 van 25. Een ver zoek van P. Dingemanse, om steun van gemeentewege voor kleine boeren (C- steun), onderging tenslotte hetzelfde lot. Op voorstel van B. en W. werd naar aanleiding van de daartoe gekomen ver zoeken m.a.s. besloten, aan de beide gei- tenfokvereenigingen, alsmede aan de re gelingscommissie van de te Gapinge te houden rundveekeuring een subsidie van 5 over 1938 te verleenen. Van het bestuur der Ver. tot stichting en instandhouding van Chr. Scholen voor zwakzinnige kinderen op Walcheren te Middelburg was een verzoek ingekomen om een bijdrage uit de gemeentekas van 30 per leerling uit de gemeente afkom stig, benevens een nader te bepalen aan deel in de vervoerkosten dier kinderen. Zoolang geen kinderen uit de gemeente de school bezoeken behoeft hier niet te wor den bijgedragen. B. en W. stelden voor in beginsel hiertoe te besluiten. Aangeno men. Besloten werd over 1938 bijdragen in de kosten van onderhoud van den Slik- weg (10) en den Schellachschen weg (3) te verleenen, resp. 36.40 en 48. Een verzoek van de Diaconie der Geret. Kerk te Gapinge om een bijdrage van gemeentewege, op denzelfden voet als in 1937 heeft plaats gëhad, voor de instand houding van het bedrijfje van P. Jozias- se, die nog steeds door ziekte verhinderd is zijn bedrijfje te besturen, werd ingewil ligd. Op een verzoek van H. Castel te Vere om een bijdrage van gemeentewege van 150, zoo doorhem gedurende het tijdvak 15 Mei tot 15 Nov. 1938 op de Donderdagen een autobusdienst Vrou- wenpolder-Vere-Middelburg v.v. en een bijdrage van 125 zoo gedurende hetzelf de tijdvak op genoemde dagen door hem een autobusdienst Gapinge-Vere-Middel- burg v.v. wordt ingelegd, werd afwijzend beschikt. Een verzoek van het bestuur van de stichting „De Vrije Jeugdkerkkampen" te Rotterdam, om gedeeltelijke ontheffing van de leges voor kampeervergunnig werd ingewilligd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten aan de Ver. voor L. O. op Geref. Grondslag te Gapin ge, een bedrag van 79.90 voor de aan schaffing van nieuwe schoolmeubelen toe te staan, terwijl afwijzend werd beschikt op een verzoek van genoemd schoolbestuur om beschikbaarstelling van een bedrag v.an 24, wegens te weinig ontvangen ver goeding ingevolge art. 104 der L.O.-wet 1920 over 1936, op grond dat een juiste uitkeering der over dat jaar verschuldigde gemeentelijke vergoeding heeft plaats ge had. Naar aanleiding van een adres van het bestuur der Vereen, voor Chr. Wijkverple ging te Serooskerke, houdende verzoek om over 1938 en volgende jhren een ver hoogde subsidie toe te staan, werd na breedvoerige bespreking m.a.s. besloten afwijzend op dat verzoek te beschikken. Bij de rondvraag vroeg de heer Din Vermoeden? Neen, eenig vermoeden heb ik niet. Maar daar kan ik toch wel achter komen „Graag, mijnheer Van Leeuwen. Als u daarvoor eens moeite zoudt willen doen! U kent de laat-komers beter dan wij. Heel graag. En als u dan wat weet, zoudt u dan zoo vriendelijk willen zijn ons dat even te lefonisch te laten weten? Hier hebt u mijn nummer." Van Leeuwen zette opeens een bril op en bekeek dat nummer met aandacht, als be trof het een lot uit de loterij. Intusschen was Daddy al opgestaan, Feldslag ook. Met een correcte buiging namen zij afscheid van den heer Van Leeuwen. Donderdagmorgen 9 uur. Den volgenden morgen trok Daddy er weer vroeg op uit. Alleen Het mysterie rond Gotheborgh had hem niet met rust gelaten, en in den nacht had hij iets uitge dacht, dat mogelijk eenig licht in de zaak zou kunnen brengen. Alvorens dit te onder zoeken bracht hij echter 'n bezoek aan den hoofdredacteur van het bekende dagblad „Het Nieuwste Nieuws". „De hoofdredacteur heeft het erg druk!" zei het jongetje, dat hem te woord stond, „maar ik wil wel even gaan vragen, of hij u ontvangen kan." „Doe dat!" raadde Daddy en wachtte ge duldig, totdat het jongetje hem kwam zeg gen, dat mijnheer De Jong wel een oogen blikje gelegenheid had. Of mijnheer maar wilde volgen. Even later betrad Daddy het redactio- en nog véél meer kunt U met één busje van die heerlijke, pi kante Zwanenberg's Leverpastei rijkelijk besmeren. Heerlijk van geur en smaak en een tractatie aan de koffietafel! maakt wat smaakt! (Ingez. Med.) g e m a n s e hoeveel in totaal nog aan de gemeente Vere ingevolge verschillende art. der L.O. wet 1920 moest worden be taald waarop de V o o r z. antwoordde dat deze uitgaven loopen over de jaren 1932 tot en met 1936. Ze hadden reeds lang verrekend behooren te zijn, doch door onnauwkeurigheid vanwege het gemeente bestuur van Vere heeft tot heden nimmer verrekening plaats gehad. Ze zal nu spoe dig plaats hebben. De totale kosten zullen naar schatting 800 a 900 bedragen. De heer Dingemanse wees voorts nog op den slechten toestand van de loozing van vuilwater voor de wonin gen van Gebr. Suurmond en op het feit dat de kastanjeboom in Gapinge nog niet gerooid is. De heer A r e n d s e wees op het we derom verzakken van een gedeelte zijkant in den Schellachschenweg, en gaf in overweging met het herstellen van dien zijkant niet al te lang te wachten. 's-GRA VENPOLDER. De inzameling ten bate van het reclasseeringswerk heeft al hier 19 opgebracht. IERSEKE. In de gisteren gehouden ver gadering van ingelanden van den Molen polder zijn op de aanbevelingslijst van eandidaten voor dijkgraaf geplaatst 1 G. Daane, Ierseke (aftredend)2 D. de Schipper, Wemeldinge; 3 J. de Koeyer v. d. Velde, Ierseke; voor gezworene: 1 J. C. van der Burght, Ierseke; 2 J. Rouw, Ierseke; 3 J. de Koeyerv. d. Velde. De rekening over 1937-'38 werd vastge steld op 1411 in ontvang en 1150 in uitgaaf. De begrooting voor 1938-1939 werd vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op 1213. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 18 per ha (vorig jaar 20). KAPELLE. Benoemd als onderwijzeres aan de Chr. school Kapelle-Biezelinge mej. K. Berman, alhier. AFPERSING. De politie te Rilland heeft dezer dagen twee personen aangehouden, afkomstig uit Rucphen, die er van verdacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan afpersing van geld, meermalen gepleegd bij een in gezetene van Rilland. Beiden personen werden op transport gesteld naar Middel burg ten einde aan de justitie te worden voorgeleid. WEMELDINGE. De collecte voor de re- classeering heeft alhier opgebracht 25. WOLF AARTSDIJK. Ook in deze gemeen te zjjn in den nacht van Zondag op Maan dag alle aardappelen die boven den grond waren geheel bevroren. Aan de vroege aardbeien is eveneens schade aangericht. neele vertrek van het groote dagblad. De hoofd-redacteur zelf zat daar achter een onmetelijk bureau, bijkans bedolven onder papieren en paperassen, waar hij met veel Ijver een weg door trachtte te vinden. Met zóó veel ijver zelfs, dat hij den nieuwen bezoeker bijkans niet opmerkte. Daddy wachtte evenen snoot toen eens flink zijn neus. Daar keek mijnheer de Jong op. „Mijnheer!" zei deze met nadruk. „Ik heb het razend druk. Maakt u 't kort als-'t-u- blieft". „Dat was juist mijn idee", knikte Daddy. Ik heb het óók razend druk! Hebt u een correspondent in Marseille?" „In Marseille? Jawel, en die bevalt me best. Ik heb geen andere noodig. Het spijt me, maar ik zal van uw diensten geen ge bruik maken". En meteen verdiepte de hoofd-redacteur zich weer in zijn papieren. Daddy stond even verlegen. Dan snoot hij opnieuw zijn neus. „U vergist u!" zei hij hard en tapte plot seling uit een heel ander vaatje. „Hebt u eenige interesse voor het spook van Gothe borgh?" De hoofd-redacteur de Jong zat opeens recht in zijn stoel. „Ja, wat zou dat?" „Daar wilde ik u juist van vertellen!" knikte Daddy en begon op smakelijke wijze uiteen te zetten, wat er rond Gotheborgh gebeurd was. De heer de Jong luisterde aandachtig: hij scheen opeens tijd gekregen te hebben. „Ja!" zei hij dan. „Inderdaad een vreemd WISSEKERKE. Maandag vergaderde de afdeeling Wissekerke van de Vereeniging voor ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. De opkomst der leden was zeer matig. Van den voorzitter, den heer C. Flipse, was bericht van verhinde ring ingekomen. De penningmeester bracht verslag over zijn beheer uit, waaruit bleek, dat door hem was ontvangen 3550 en uitgegeven 3185, batig slot van 365. Medegedeeld werd dat de afdeeling thans 10 jaar be staat en bij de oprichting begonnen werd met een ledental van 66, hetgeen thans is gegroeid tot ruim 1400. De periodiek aftredende bestuursleden Maris en Heijboer, werden bij acclamatie herkozen. Ter vervulling van de vacature ontstaan door #fet vertrek van den heer J. M. Ver- hoeks, secretaris, werd J. van Halst geko zen. Het bestuur stelde voor om de vergoe ding voor den penningmeester vast te stel len op 1 pet. der inkomsten, waardoor het bedrag 35 wordt, het is thans 20. Hier toe werd besloten. Naar de a.s. algemeene vergadering werd den afgevaardigden leden A. J. Heg- boer en A. de Haze, vrij mandaat verleend, onder voorwaarde dat voor de vervulling van een vacature ontstaan in het algemeen bestuur, zou worden gestemd de heer J. M. Verhoeks te Goes. Bij de bespreking der circulaire betref fende een op te richten afdeeling van het t.b.c. fonds, waarvoor van het ledental vereiseht is, werd uit de vergadering het vermoeden uitgesproken dat dit voor Wisse kerke bezwaar opleverde, daar de leden der arbeidersbonden al enkele jaren verplicht zijn lid van een t.b.c. fonds te zijn. KOLIJNSPLAAT. Maandagavond hield de Coöperatieve Kolenvereeniging On derlinge Hulp" op de zaal boven de Chr. Bewaarschool een algemeene vergadering onder leiding van den heer P. Dourleijn. De voorzitter deed mededeelingen be treffende de komende bepalingen van de kolenconventie, waaruit bleek, dat met ingang van 13 Mei de saneering zal wor den ingevoerd. De boekhouding zal ver andering moeten ondergaan, benevens de distribueering der brandstoffen. De ko len zullen dan franco bij de leden moeten worden thuisbezorgd. Dank zjj het fede ratief bestuur, dat door haar arbeid zoo veel ten gunste voor de coöperatie heeft bereikt, zullen de veranderingen dus nog al meevallen. Besloten werd de brandstoffen driemaal per week thuis te doen bezorgen tegen een vergoeding van 10 cent per hl, wegen inbegrepen. Verder werd nog aangenomen het voor stel om met de zomerlevering ook bij de geval en machtig interessant. Maar ik wist dit eigenlijk allemaal al". „Precies! Maar wat u nog niet weet: op Gotheborg ontdekten we een geheime speel zaal, die heelemaal niet onwettig was en waar als zoodanig niets op viel aan te mer ken. Maar in die speelzaal werd Karl Mes sing, die thans verdwenen is, het laatst ge zien Maandagnacht plus minus één uur in gezelschap van dr. Van Domburg, conser vator van het oudheidkundig museum al hier". „Wacht u even!" zei de hoofd-redacteur. „Gaat u zitten dan zal ik dit even notee- ren". Daddy zocht op zjjn gemak een stoel uit. „Noteert u, wat u wilt", zei hg dan. „Al leenuit naam der justitie verbied ik u het in uw courant te zetten." „Wat?" „Nog al duidelijk" vond Daddy. „De of ficier van jusitie wil deze wetenschap in geen geval publiek maken. Maar laat ik u verder vertellen. Dr. van Domburg is Dinsdagmiddag met den vroegtrein van half zes naar Parijs vertrokken zonder aldaar een adres geven. Vrijdag eventueel Zaterdag, dat is dus morgen of overmorgen hoopte hij te Marseille aan te komen en daar zijn intrek te nemen in hotel Bristol. In de oogen van den hoofd-redacteur schitterde iets van begrijpen. Hij knikte den detectieve minzaam toe. „Steekt u een sigaar op!" vroeg hij en volgde dadelijk Daddy's voorbeeld. Weldra stegen dikke rookwolken ten hemel. (Wordt vervolgd.),

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5