Hf tytr0%?ïttcïu 1 $eettxw&cb)e MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANTE Amerikaansche 'imë II. 13Ü S. WIENER Co., BINNENLAND. ZEELAND. Uitbreiding productieve werkverschaffing MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND Zoo juist ontvangen MIDDELBURG N00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crh Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 10 MEI 1938. EERSTE BLAD. 181e .TAARE. «■gov NUMMER 109. TWEE BLADEN. DINSDAG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. DE DOOR VAN PRINSES BEATRIX. Aubade door schoolkinderen. Donderdagmidag zal door de leerlingen van de hoogste klassen der openbare en bijzondere lagere scholen te Den Haag een aubade voor het paleis Noordeinde worden gebracht. Aan deze zanghulde zullen 9500 kinderen deelnemen. Vorstelijke belangstelling voor den tenniswedstrijd NederlandFrankrijk. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben gistermiddag op de M.E.T.S. banen te Scheveningen de tenniswedstrijden voor den Davis Cup tusschen Nederland en Frankrijk bijgewoond. Prinses Juliana en haar gemaal Prins Bernhard toonen bei den zeer veel belangstelling voor de ten nissport en beoefenen deze ook zelf. Op de eere-tribune sloegen de vorstelijke toe schouwers de verrichtingen van onze spe lers gade. Voor onze defensie. Op de lijst van verantwoording van- de vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie komt o.m voor 2.50 van mevr. N. H.M. L. te Middelburg. In to taal is tot op heden ontvangen 116350. De vereeniging voor nationale veilig heid heeft sinds de vorige opgave 658 ontvangen. Het totaal der bijdragen sinds het begin der inzameling bedraagt nu! 109.769. Jef Last aangehouden. Gistermiddag is de schrijver Jef Last, toen hij per auto uit Antwerpen kwam, aan de Nederlandsch-Belgische grens bij Zundert aangehouden. Omtrent de redenen, welke tot zijn aan houding geleid hebben, was geen absolu te zekerheid te verkrijgen, doch waar schijnlijk is dit geschied omdat de papie ren van Jef Last, die, naar men weet het Nederlanderschap verloren heeft, daar hij in Spaanschen krijgsdienst is getreden, niet in orde waren. Wat er met hem zal geschieden, zou heden worden uitgemaakt, na overleg met het departement van justitie in Den Haag. ONTPLOFFING IN WERKPLAATS VAN DE STAATSMIJN MAURITS. Twee arbeiders licht gewond. De electrische stroomvoorziening ge stoord. Gisteravond omstreeks half negen werd het perosneel van de staatsmijn Maurits te Lutterrade en ook de omwonenden, op geschrikt door een hevigen knal, welke gevolgd werd door een feilen rossiger, gloed, die ver in den omtrek van de mijn waarneembaar was. De ontploffing is geschied, even buiten de werkplaats op ongeveer 25 meter af stand van de schachttorens. Het gas dat onder geweldigen druk staat, ontsnapte uit een drietal gaten met een doorsnede van niét meer dan 4 centimeter. Daar door ontstonden geweldige steekvlammen. In de electrische centrale, welke ook in de nabijheid staat, waren alle ruiten aan de Noord- en Oostzijde totaal ver nield, terwijl ook van de in aanbouw zijn de centrale alle ruiten sprongen. Om ernstiger dingen te voorkomen liet men het gas door de uitlaatbuizen ontsnappen en stak men dit in brand, waarbij men tegelijkertijd Tiet voordeel had, dat de ter reinen hiermede waren verlicht. Uit tien tallen uitlaatkleppen stegen reusachtige vlammen als fakkels omhoog, die alles in de omgeving van meer dan een kilo meter, in een hellen gloed zette, hetgeen een fantastischen aanblik opleverde. Een verder gevolg van de ontploffing was, dat de electrische centrale buiten werking werd gesteld, hetgeen beteekende, dat een groot gedeelte van de provincie Limburg, van electrischen stroom versto ken werd. Zoo werden o.a. de steden Maastricht^ Sittard, Roermond en Heer len volkomen in het duister gehuld. Na ruim anderhalf uur evenwel kon de stroomlevering worden hervat. Ook de ophaalmachine voor het per sonenvervoer door de schachten is als gevolg van de ontploffing tijdelijk buiten werking gesteld. Hierdoor konden de ar beiders van de nachtploeg niet in de mijn afdalen en moesten zij naar huis worden vervoerd. De arbeiders die zich in de mijn bevonden konden eerst te elt uur des avonds, toen de electrische stroom weer ingeschakeld kon worden, zoodat de lift weer in werking werd gesteld, naar bo ven komen. Bij de ontploffing werden twee arbei ders licht gewond. Voor de mijnwerkers, die zich onder den grond bevonden, bestond geen enkel gevaar. Ook was er geen gevaar voor uitbreiding van den brand. Een groot ge deelte van de werkplaats is uitgebrand. DE EERSTE TRANS-ATLANTISCHE REIS VAN DE „NIEUW AMSTERDAM" BEGONNEN. De „Nieuw Amsterdam" heeft gisteren op den vastgestelden tijd nl. vijf minuten na middernacht voor de eerste maal zee ge kozen naar Amerika. Voor deze eerste reis hadden zich circa zeshonderd passagiers aan boord begeven, teneinde de reis op Hollands vlaggeschip mede te maken. De inscheping duurde van acht tot tien uur maar nog tegen twaalven haastten zich enkele laatkomers de loop plank over en er waren er nog meer die toen nog het schip moesten verlaten. Het spreekt welhaast vanzelf dat de di recteur van de Holland-Amerika lijn de maiden trip van het vlaggeschip mee maakt. Voorts stonden op de passagiers- Rist o.m. vermeld de heeren J. Smit Azn. van de Kon. Mij. de Schelde, de bekende vliegtuigbouwer Antony Fokker, de chan- sonnière Greta Keller, de heer A. van Nie- rop van de V.A.R.A. die namens alle Ne- derlandsche omroepvereenigingen aan boord was, eenige Amerikaansche journalisten en een Tsjechisch-Slovaaksche journaliste. Op deze reis is ook een groep toeristen van de N.R.C.-toeristenclub aan boord. Kapitein Bijl zal, zoo zexcie hij, geen over tocht maken met de gedachte aan den blauwen winmpel, wel zal het een snelle reis worden en morgenochtend circa negen uur hoopt hij zijn schip in de haven van Boulogne te kunnen binnenloodsen. Precies twaalf uur haalde men de loop plank in. Even later geschiedde dit ook met de diensttrap en om twaalf uur vijf werden de kabels losgemaakt. Driemaal liet de „Nieuw Amsterdam" haar machtig stemgeluid over de slapende stad klinken en twee sleepbooten ant woordden. De muziek speelde het „Wilhel mus", dat plechtig tegen den hoogen scheepswand opklonk en allen ontblootten eerbiedig het hoofd. Toen weerklonk een luid hoera-geroep en begon het wuiven en roepen dat weldra overstemd werd door den Lippe-Detmolö marsch. De afstand tusschen het helder verlich te zeekasteel en den wal werd steeds groo- ter en toen kwam er vaart in de „Nieuw Amsterdam". De eerste reis naar Amerika was begonnen. Het aantal tewerkgestelden wordt met 50 procent vermeerderd. De regeeringspersdienst meldt: De minister van sociale zaken heeft he den het navolgende rondschrijven aan alle gemeentebesturen gezonden: „Hiermede heb ik de eer Uw college te berichten, dat de regeering heeft besloten te bevorderen, dat door middel van pro ductieve werkverschaffing aan een grooter aantal werkloozen dan tot nu toe het geval is geweest, nuttige arbeid wordt verschaft. Voorshands is deze uitbreiding bepaald op rond 50 van het aantal der tot nog toe tewerkgestelden, gerekend over het geheele land. De regeering is bereid de hoogere aan spraken, die als gevolg van deze uitbreiding der werkverschaffing op gewone bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds zullen geboren worden in verband met het ver schil tusschen de kosten van steunverlee- ning en de loonen in werkverschaffing te aanvaarden. Bij deze uitbreiding dient op het volgende te worden gelet: Het is de bedoeling der regeering, dat deze uitbreiding mede dienstbaar wordt ge maakt aan het groote belang van het schep pen van blijvende werkgelegenheid. In de eerste plaats heeft de regeering daarom ge dacht aan een krachtige bevordering van alles, wat ligt op het gebied van ontginning, bebossching en ruilverkaveling. Mochten dergelijke objecten in Uwe ge meente niet of niet voldoene beschikbaar zijn, dan kunnen ook andere soorten van objecten in aanmerking komen, mits ook deze aan de voorwaarde, bij te dragen tot blijvende werkverruiming, voldoen. Opdat de regeering zich dienaangaande een oor deel kan vormen, is het noodzakelijk, dat zoodanige gegevens worden overgelegd, dat het nut van het werk kan worden afgewo gen tegen de blijvende kosten, daaronder begrepen die van onderhoud en exploitatie. Ik zal het op prijs stellen zoo spoedig mo gelijk door bemiddeling van den inspecteur voor de werkverschaffing de noodige voor stellen van Uw college te ontvangen. Nadat Uw college zich bij mij er van zal hebben vergewist, dat de voorgelegde plannen mijn instemming zullen hebben, waren ten spoe digste de eventueel noodige besluiten tot begrootingswijziging bij Gedeputeerde Sta' ten Uwer provincie ter goedkeuring in te zenden. Ik doe hierbij namens de regeering een krachtig beroep op Uw college en door mid del van U op de burgerij, om de regeering, nu zij tot uitbreiding van werkverschaffing heeft besloten, bjj= deze taak met kracht terzijde te staan. Alleen toch door een goede en voortdurende samenwerking is het voor gestelde doel, dat ook door U zal worden toegejuicht, te bereiken, n.l. een grooter aantal werkloozen aan voor de maatschap pij nuttigen arbeid te helpen. Indien uw college nadere voorlichting wenscht, kan het zich met den betrokken inspecteur voor de werkverschaffing dan wel rechtstreeks met mijn departement in verbinding stellen. De ministers heeft de inspecteurs voor de werkverschaffing opgedragen met groote kracht naar uitbreiding van de werkver schaffing te streven. DE INVOER VAN BUITENLANDSCH VLEESCH EN DE NEDERLANDSCIIE VEEHOUDERIJ. Een schrijven 'aan den minister. De Ned. Ver. van veeweiders en mesters heeft, in aansluiting aan het telegram, dat zij Zaterdag jl. aan den minister van economische zaken heeft gezonden, een schrijven tot dezen minister gericht, waar in o.m. gezegd wordt, dat het Deensch vleesch steeds een groote'n druk op de markt uitoefent doordat te groote quan ta binnenkomen. De Denen zijn de con currenten der Nederlanders op de zuivel- markt en ze worden door de Nederlan ders gesteund die de koeien, die men in Denemarken opruimt en die met uitvoer- premie geëxporteerd worden, afnemen, ten koste van eigen belangen. Denemarken kan als voorbeeld voor Nederland dienen, wijl het zijn vee, dat om welke reden ook - mede met het oog op tuberculosebe strijding uit de melkproductie genomen wordt via de veeweiders en mestersbedrij- ven een goede afzetmogelijkheid verze kert, zoodat men een gezonden melkvee stapel krijgt en de producten op een hoo- ger peil brengt. Aan het slot van het schrijven worden twee punten speciaal naar voren gebracht, dat in het belang - an de gezondmaking van den rundveestapel een vergoeding Eene kleinigheid is genoeg, en men valt. Nog is men niet bevreesd. Maar onmerkbaar daalt men, al sneller den afgrond tegemoet. Daarom zie ieder toe, om de eerste beginselen van het kwaad te weerstaan. ware toe te kennen aan de veeweiders voor elk kwijnend dier, dat opgeruimd moet worden; en dat het regelmatig plegen van overleg met. de organisatie der vee weiders en mesters wenschelijk is. Nieuwe K.R.O. studio. Met passenden luister is vanmorgen de nieuwe studio van den katholieken radio- omroep te Hilversum door den aarts-bis schop van Utrecht ingewijd. Des morgens droeg de voorzitter van den K.R.O.pastoor R. H. Perquin O.P., een plechtige H. mis op tot intentie van alle weldoeners, medewerkers en luister aars. DE AARDAPPELPRIJZEN. De burgemeester van Amsterdam heeft, in verband met de beslissing vaii den minis ter van economische zaken houdende dat de verhooging van de monopolieheffing op Malta- en andere buitenlandsche aardappe len tot 1 Juni a.s. zal worden uitgesteld, na ingewonnen eenstemmig advies der met den levensmiddelenraad verbonden commis sie voor aardappelen, groente en fruit, tele grafisch aan voornoemden minister ver zocht, in verband met de hooge aardappel prijzen het uitstel van de bovenbedoelde verhooging althans tot 15 Juni te doen du ren. Geen teeltpremie vlas. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat voor vlas van den oogst 1937, hetwelk werd verkocht in het tijdvak 20 Februari 1938 tot en met 30 April 1938 geen teelt premie zal worden verleend. Ook voor vlas dat op 30 April 1938 blijkens de stamkaart nog onverkocht was, zal geen teeltpremie worden gegeven. Steun aan zoetwatervisschers. Dit jaar zal wederom steun worden ver leend aan zoetwatervisschers. Alleen de visschers, die in het jaar 1937 als georga- niseerden bij de Nederlandsche visscherij- centrale zijn toegelaten en zijn ingedeeld in de groep „zoetwatervisschers" komen voor dezen steun in aanmerking. Evenals vorige jaren is onderscheid ge maakt tusschen visschers, die de zoetwater- visscherij als uitsluitend bedrijf en dege nen, die deze visscherij als hoofdbedrijf uitoefenen. De steun wordt in geld uitge keerd in twee halfjaarlijksche termijnen. Ten einde voor steun in aanmerking te komen, moet zijn voldaan aan bepaalde voorwaarden, o.a. deze, dat de aanvrager niet meer dan 10 weken in de werkver schaffing te werk gesteld is geweest of steun heeft genoten volgens een door den minister van sociale zaken goedgekeurde steunregeling. De Nederlandsche visscherij- centrale te 's Gravenhage is met de uitvoe ring dezer regeling belast. LANDARBEIDERSLOONEN IN OOST ZEEUWSCH VLAANDEREN. De rijksarbiter J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, te Rotterdam, heeft een beslissing genomen inzake de loonen der landarbeiders in Oost Z.-Vlaanderen. Het minimum loon voor volwassen arbei ders zal bedragen van 1 April—31 Mei 2 per dag, van 1 Juni30 November 2.25 per dag en van 1 December31 Maart 2 per dag. Het minimum-loon voor oogstwerk, zwaar werk en overwerk bedraagt 25 ct. per uur. De vrouwenloonen zullen 2/3 be dragen van de mannenloonen. De arbitrale uitspraak geldt van 1 April 1938 tot en met 31 Maart 1939. In de Zaterdagmiddag te Vlissingen gehouden hoofdbestuursvergadering van de Zeeuwsche Vereeniging voor Lucht vaart, is o.m. besloten op 6 Aug. te Haam stede de 5e Nederlandsche Scheldevlucht te houden. (Zr. Nsb.) Veilig verkeer. Een deel van de straten van Nieuw- Middelburg waren heden voorzien van een aantal verkeersborden, die er anders niet staan. Het was voor een 250-tal kinderen van lagere scholen te Middelburg, Koudekerke en Nieuw- en Sint-Joosland een dag van groote beteekenis, want zij moesten zich aan het pracisch deel van het verkeers- examen uitgaande van tde vereeniging voor Veilig verkeer voor Middelburg en omstreken onderwerpen. Er waren 250 -jongens en meisjes op geroepen, eenige waren ziek maar de an deren hebben te voet of per rijwiel hun kennis getoond. Wij hebben er gezien die alles "goed begrepen, maar velen struikel den in figuurlijken zin over een of meer der voetangels en klemmen, die waren neergezet. Zoo zagen wij er velen, die in de war werden gebracht door het peiltje op de verkeerszuil. Dit geeft alleen aan dat men er om heen moet rijden, maar niet dat men van richting moet veranderen. Dat men voor één stoplijn moet blijven staan schijnt ook door velen niet begrepen te worden. Dit waren nu kinderen, maar hoeveel vol wassenen zouden zonder fout den zelfden weg doen? Percentsgewijze zeker nog veel minder. VERGADERING HANZE. In café Baarends werd onder voorzitter schap van den heer Joh. Bos een algemeene vergadering van „De Hanze" gehouden. Behandeld werd de agenda voor den Cen- tralen Raad, waar „De Hanze" vertegen woordigd zal worden door den heer J. Bos en M. van Stee. Becritiseerd werd de opzet van het nieuwe vacantieoord, omdat men van meening was, dat „De Hanze" zoo wei nig mogelijk zelf zaken moet drijven en dit aan het particulier initiatief over moet la ten. Het bestuur waarschuwde tegen een nieuw bonnenstelsel, dat gepropageerd wordt. De voorzitter wees Voorts op de goede werking van het borgstellingsfonds. Oprichting van een voorschotfonds bleek niet mogelijk te zijn. De autobussen. In den breede werd ook de regeling van de verkeersinspectie besproken, waardoor de autobussen van de Markt naar de Koe poort verwezen worden. In samenwerking met „Handelsbelangen" werden reeds stap pen gedaan bij den inspecteur te Middel burg, doch voor de zomerdienstregeling, die 15 Mei a.s. ingaat, kan geen wijziging meer worden verkregen, o.a. omdat de onderne mers zich met hun dienstregeling reeds ge heel op de standplaats Koepoort hebben in gesteld. Na 15 Mei zullen de autobussen dus van de Groote Markt verdwijnen. De reclasseeringsdag. De vlaggetjesdag bracht 139 op en op de lijst werd voor 65 ingeschreven, zoodat de totale opbrengst 204 bedraagt. Het is heden precies 10 jaar geleden, dat de vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging op Zuid-Noord Beveland werd opge richt. Ter gelegenheid van dit feit deed het bestuur aan allen, die voor de vereeni ging in een ziekenhuis verpleegd worden, een tractatie toekomen. De collecte voor het Fonds voor Bij zondere Nooden heeft deze week 38 op gebracht. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand April werd aan het kantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd 150543 en terugbetaald 138526. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 12017. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 64. DOMBURG. Toen Maandagmorgen vroeg de verschillende tuinders zich naar hun be drijf begaven, kwamen zij tot de ontdek king, dat de nachtvorst zeer ernstige scha de aan hun producten had toegebracht, Niet alleen de aardappelen, boontjes e.d., op den kouden grond, maar ook de jonge groenten onder het glas hadden zoo veel te lijden gehad, dat men in twijfel stond of het niet beter zou zijn het werk van voren af aan te beginnen. Ook het in deze gevallen wel aangeprezen middel van direct begie ten, door sommigen toegepast, leverde geen baat meer. We spraken tuinders, wier scha de in de honderd gulden loopt. DOMBURG. Maandagmiddag bezocht de Commissaris der Koningin officieel deze gemeente. Na het gebruikelijke bezoek op het gemeentehuis, werd door hem in ge zeischap van het college van B. en W., de zuiveringsinstallatie voor afvalwater in oogenschouw genomen, terwijl daarna de „Hooge Hil" met de nieuwe trappenaanleg (werkobject der jeugdige werkloozen) werd bezocht. SOEBURG. De vergadering van de Soe- burgsche Oranjevereeniging met de bestu ren en leden van de bij die vereeniging aan gesloten- en niet aangesloten buurtver- eenigingen, welke eenige weken geleden hier is gehouden, speciaal met het doel om tot nauwere samenwerking te geraken, heeft er thans toegeleid, dat als lid zijn toegetreden de buurtvereeniging Rit- temschestraat, De Deckerestraat en Pas poortstraat. In de Kanaalstraat is men er thans, na herhaalde pogingen in geslaagd, een defini tieve buurtvereeniging op te richten met aanvankelijk 70 leden. Naar men hoopt zal ook deze buurtvereeniging zich spoedig bij de Soeburgsche Oranjevereeniging aanslui ten. Hiermede zouden dan met uitzonde ring van het Marnixplein, alle buurten zijn aangesloten. KAPELLE. De landbouwersknecht B. werd zoodanig van een der paarden op zijn voet getrapt, dat hij zich direct onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Na behandeling in het Ziekenhuis te Goes kon de patiënt weer teruggevoerd worden naar zijn woning. KAPELLE. De collecte voor de reclas- seering bracht hier 47,88 op. KAPELLE. Volgens het boekjaar 1937 werd door de veilingsvereeniging K. B. O. geveild voor een bedrag van 749879. Ver leden jaar was het 834347 het hoogste cij fer dat van de oprichting af werd bereikt. Aan appelen werden geveild in 1937 3500252 kg en verder 1022275 kg peren, 721441 kg aardbeien, 571978 kg kruisbessen, 354293 kg roode bessen, 24171 kg zwarte bessen 616 kg witte bessen, 107823 kg ker sen, 363372 kg pruimen, 76245 kg frambo zen. KAPELLE. De nachtvorst heeft gisteren veel kwaad berokkend aan verschillende gewassen, vooral de vroege aardappelen hebben het kwaad te verantwoorden gehad. De aardbeien hebben eveneens een kwaden nacht doorgemaakt, vooral de vroegste soorten, zeker de Mad. Moutot. Voor de pruimen en de goudreinetten is het uitzicht ook niet hoopvol. KATTENDIJKE. De Emmabloere-collec te heeft in deze gemeente 8 opgebracht. Kleurecht Waschecht Kreukvrij (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: zwakke tot matige verander lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempe ratuur. UKKEL: Over het algemeen vrij schoon weer, plaatselijk bewolkt, misschien hier en daar een weinig regen, zwakke wind uit N. richtingen, lichte daling der temperatuur met een nachtelijk minimum van 5 tot 0 gr. Wo 11 Mei. Zon op: 4 h 14; onder 19 h 40. Licht op: 20 h 10. Maan op: 16 h 52; onder: 2 h 39. V.M. 14 Mei. Hoog- en Laag water te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 10 10.47 23.05 4.45 17.06 Woensdag 11 11.35 23.54 5.38 17.53 Donderdag 12 12.21 6.24 18.35 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 10 12.14 5.40 18.14 Woensdag 11 0.40 13.14 6.35 19.02 Donderdag 12 1.38 14.05 7.24 19.45 KLOETINGE. De opbrengst van de col lecte voor de reclasseering is alhier 16. IERSEKE. De oesterverzending in het seizoen '37—'38 heeft tot 1 Mei 11 12,242,351 stuks bedragen, een vooruitgang sedert 1936-'37 van ongeveer 1% miljoen, en bij 1935-'36 vergeleken een vooruitgang van rond 5.000.000 stuks. Voornamelijk is dit te danken aan de betere export naar Enge land. Immers: 1935-'36 202.000; 1936-'37 2.729.000 en 1937-'38 3.622.000. België nam een kwart miljoen meer dan verleden jaar. Duitschland 300.000 meer. Over het algemeen geen klagen, al is het meerendeel van den uitvoer te danken aan de goede vraag naar „Fransche" oesters (oesters uit Frankrijk in Zeeland ingevoerd en uitgezaaid). Ook de betere kwaliteit der Zeeuwsche oesters (pannenoesters) heeft wel invloed. Een topjaar was 1930-1931 met een uitvoer van ongeveer 40.000.000, waar van Engeland alleen bijna 19 miljoen nam. IERSEKE. In den nacht van Zondag op Maandag heeft het zoo hard gevroren dat de vroege en ook sommige late aardappelen in dezen omtrek geheel zwart zijn geworden. Ook de appelboomen hebben zwaar geleden evenals veel vroege aardbeien. NISSE. Maandagnamiddag jl. had de on gehuwde alleen wonende vrouw A. M. al hier het ongeluk van de zoldertrap te val len en op den steenen vloer terecht te ko men. Dokter Folmer uit Wolf aartsdijk con stateerde dat zij twee ribben had gebroken. SCHORE. De collecte voor de reclassee ring heeft alhier opgebracht ruim 6. Ter hoogte van den oprit bij de Schore- brug had de dienstbode R. het ongeluk van haar fiets te vallen, waardoor zij met haar hand in de voorvork terecht kwam. Met in wendige kneuzingen moest zij zich onder geneeskundige behandeling stellen. WOLFAARTSDIJK. Maandag was de buurt Molendijk te Oostkerke alhier ter eere van de echtelieden J. Houtekamer en K. HoutekamerKalmein die hun 50 jari ge echtvereeniging vierden in vlaggetooi. Ook te Oudsabbinge was de Prins Bern- hardstraat in vlaggetooi ter eere van het echtpaar C. Saaman en J. SaamanVan Kreeke, die eveneens hun 50-jarige echt vereeniging vierden. KORTGENE. De heer J. Priemus is de eerste inwoner dezer gemeente, die in dit seizoen aan 't zwemmen is geweest in De Zandkreek en in de haven alhier. Hij heeft reeds verleden week een bad genomen ter wijl hij ook Maandagavond bij zonsonder gang aan 't zwemmen is geweest. Hiermede is het badseizoen te Kortgene geopend. Wie volgt? AARDENBURG. Zaterdagavond reed de 19-jarige A. J. K. met een motor, op den hoek der Tuimelsteenstraat, komende uit de Landstraat, tegen een tuinmuur op. De motor werd licht beschadigd. De be stuurder kreeg aan een dijbeen een wond. Na huiswaarts vervoerd te zijn werd hij onder geneeskundige behandeling gesteld. SINT-KRUIS. De collecte ten bate der reclasseering heeft alhier 4 opgebracht.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1