IN SMAAK ROOKT 1 CENT VIRGINIA KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 7 MEI 1938. No. 107. DE RIUMPHATOR «pMtaf!L lir'r'i'',?',,;!"i®leelvro™e Nieuwe amputatie van den Franschen Frank. MIDDELBURG. GOES. WALGHEREN. A laar- leve- I is, niet Uw le- Leeuw, Tel. 669. if. 545. iwieler If. Alle Tk ook, onder- Droog- Cana- 2. Fir- hout- slefoon /eer al ik ook voed- ien zijn euwste ter dat haar fe mid- rat 99, iiiii r, voor (n kin- Zelf- ■en ko- B2, Bu- gevr. Zoon, mil jetuigt ie Trio 5ge en tot het lessen L'burg. Markt fe dui- ik per i U ons voor- Bors- loderne voor- erland, .uxem- Deren? ïgtti >p met Jiakken Zand), jjrdweg slburg. ÏÖND' i er king itingen sfirootf Kad® jnrg. vorming tegen Duitschland, weinig zij spinnen, tenzij zou blijken, dat er met Hitier geen land te bereiken is. Dan blijven er tenslotte niet anders dan paar- demiddelen over. Vraagteeken. TTv,t ;c rrrnnniS- zooals de buitenlandsche nefs en dan vooral de Fransche en de ■FnErélsche zich uitslooft op suggesties ten aanzien van Hitler's bezoek aan Italië. Allerhande inlichtingen en onderstellingen, waarvan de meeste kennelijk uit vrucht bare journalistieke duimen zijn gesproten, worden gelanceerd, om het gebrek aan reëele wetenschap te bemantelen en toe te geven aan het verlangen der lezers naar nieuws over de innerlijke politieke beteekenis der zaak. Dit verlangen is zeer verklaarbaar en beperkt zich allerminst tot Frankrijk en Engeland'. Ook in Duitschland en Italië zelf, en in de „neu trale" landen, wordt met veel spanning uitgezien naar berichten of verschijnselen, welke kunnen openbaren, hoe het thans met de rotatie van de spil RomeBerlijn staat; thans d.w.z. na de totstandkoming van de Engelseh-Italiaansche overeen komst. In Engeland en Frankrijk leeft de hoop, dat Mussolini zich van de samen werking met Hitier los zal gaan maken en dat de eerste teekenen daarvan zich nu in verband met Hitler's bezoek zullen voordoen. In Duitschland daarentegen verbeidt men manifestaties, welke een nieuwe bevestiging van de vriendschap tusschen Rome en Berlijn zouden beteeke- nen. Voorshands ziet het er naar uit, dat geen van beide partijen bevredigd zal worden. De pracht en praal, waar mee Hitier door de Italianen is ontvan gen, is uiteraard voor de politieke betee kenis der zaak, nul en van geener waar de. Pracht en praal van deze allure heb ben in de geschiedenis meermalen de functie van een verdoezeling verricht: de verdoezeling van een politieke realiteit, welke er volkomen mee in tegenspraak was. Dat beseft men ook in Duitschland ■scherp. Men vraagt ook daar naar nieuws, dat betrekking heeft op datgene, wat achter den klatergouden buitenkant schuil gaat. Maar, als gezegd, dit nieuws is er zoo goed als niet, uitgezonderd dan de verhalen, uit journalistieke duimen op gebloeid. Merkwaardig voor de gevoelens, waar mee in de buitenlandsche pers de ont moeting tusschen den Führer en den Du- ce worden behandeld, is een onderstel ling, welke deze week voorkwam in ver scheidene Fransche en Engelsche bladen, met betrekking tot het reusachtige mili taire vertoon, dat Hitier te aanschouwen kreeg. Dat vertoon zou Mussolini zoo grootsch op touw hebben gezet, bij wijze van dreigement, om zijn Duitschen gast te laten voelen, dat Italië een militaire factor is geworden, waarmee ook het Derde Rijk geducht rekening heeft te houdenDwaas is deze ^onderstelling in gèen geval. Het kan nooit kwaad voor Italië, dat den Duitschers, "die thans aan den Brenner staan, eenig respect voor het fascistische militaire apparaat wordt inge peperd. Maar bij de Fransche en Engel sche bladen, die met de gedachte op de proppen kwamen, is de wensch maar al te evident de vader er van. Men hoopt, daar, dat het militaire vertoon uitslui tend de functie zou hebben, om te inti- mideeren, doordat Mussolini dan bovendien nog aan Hitier zou laten voelen, dat Ita- lië's verknochtheid aan de spil Rome Berlijn heel erg aan het tanen is geraakt. Men zal vermoedelijk nog wel vrij ge- ruimen tijd moeten wachten op een deug delijk antwoord inzake de vraag, wat de feitelijke politieke beteekenis van des Führer's bezoek aan Italië is geweest. Het waarschijnlijkst lijkt ons, dat dat ant woord dan nog minder gedecideerd zal uitvallen dan over 't algemeen voor mo gelijk wordt gehouden. Immers, als er geen ernstige verwikkelingen in Cen- traal-Europa plaats grijpen, is het voor Mussolini verweg het voordeeligst twee ffcers in het vuur te houden. Nu Oosten rijk bij Duitschland is ingelijfd, is er heel geinig, dat hem op korten termijn dwingt, om met pak en zak naar het Fransch-Engelsche kamp over te loopen. Bovendien kan Europa, zooals wij reeds eerder schreven, bij een herstel van het front van Stresa, d.w.z. een politieke blok- lioon am T1UQG3Q *6b isbbim het spook van het slot gotheborgh. Oorspronkelijke detective-roman door John Simson. 23). „Lammerd!" stoof Lena op. „Naarling! r~a t je dat ik joqw koek zou opeten! En bovendien heb je zelf gezien, dat de grond bezaaid lag met koek-kruimels. O Zoo! Dat hebben de ratten gedaan, zeg ik je. Die beesten laten altijd zooiets na!" „En die vijf theekopjes, die heeft de wind dan zeker leeg gezogen!" plaagde Willem.. Commissaris Feldslag had intusschen al les opgeteekend. Peinzend ging het drietal weer naar boven, de officier voorop. In de gang kwam hij toevallig mevrouw Mes- sing tegen. het lijk van Guus zal gerechtelijk s schouwd moeten worden", zei hij ernstig. u daar rekening mee!" „'Ais zeiS best!" knikte de kasteelvrouwe. worden rw1 te§elUk begraven kunnen „De on is. gemakkelijk!" officier aan"1?®31'3' die vlak achter den ging, maar ife1' ™aakte alleen een bui" Mevrouw mL^3 n°gu+wat te vrage\ gehad vanmiddag?" hebt u nog bezoek „Ikke? Neen!" „Geen bezoek? Hebt t. m niet gezien?" u mijnheer Trom „Zoover ik weet niet!" „Ook geen spoken gezien?" >»Je hoeren. „Hebbent S^L Finantieel economisch weekoverzicht. De Amsterdamsche beurs biedt goeden weerstand Gunstig jaarverslag der Amsterdam Rub ber Verlaging der suikerex port-quota. Men krijgt den indruk, dat het op de Amsterdamsche beurs reeds lang tot een veel sterkere ontplooiing van zaken zou zijn gekomen, indien de gedeprimeerde stemming in Wallstreet niet telkens weer een rem had gevormd, tezamen met ande re invloeden van buiten af. Zoo hebben in de afgeloopen week de nieuwe capriolen van den Franschen frank Jroet in het beurseten gestrooid. De verdere gevoeli ge daling der Fransche valuta ging ge paard met geruchten betreffende bespre kingen tusschen de Amerikaansche, Engel sche en Fransche instanties over nieuwe monetaire maatregelen in Frankrijk. Nu het de regeering-Daladier niet gelukt was, het vertrouwen in de valuta te herstellen en de kapitaalvlucht tot staan te bren gen, moest wel getracht worden, op de een of andere krachtdadige wijze den frank in zijn val te remmen. Men had hierbij de keuze tusschen een intensieve deviezencontrole en stabilisatie van den frank op een lager peil dan het tot dus verre geldende, en heeft het laatste, on getwijfeld het minste kwaad, gekozen. Men zal zich herinneren, dat de Fran sche regeering destijds, hij het loslaten van den gouden standaard, evenals trouwens de Nederlandsche, geen vasten koers voor de valuta heeft bepaald, maar deze haar eigen waarde heeft willen laten vin den, waarop zij dan als het moment hier voor gekomen werd geacht, vastgelegd, d.wiz. gestabiliseerd zou worden. Terwijl de gulden zich feitelijk voortdurend in stijgende richting beweegt en slechts door het ingrijpen van het Egalisatiefonds ver hinderd wordt, een hoogeren koers te be reiken, hebben de ontredderde financiee- le verhoudingen in Frankrijk een gesta- digen druk op den frank uitgeoefend, en alle steun-aankoopen van het Egalisatie fonds hebben niet kunnen verhinderen, dat de koers voortdurend daalde. Tot de Fransche regeering dan thans de conclu sie heeft getrokken, dat de intrinsieke waarde van den frank, d.w.z. het peil, waarop deze met kans op succes kan wor den verdedigd, lager moet liggen dan tot dusverre was aangenomen en wel op Fr. 179 per Pond Sterling, ten opzichte van den gulden overeenkomende met 5 cent per frank. Wanneer het de Fransche regeering, mede met behulp van den steun, die de bij het monetaire accoord aangesloten landen zullen bieden, zal gelukken, den frank op het nieuwe peil te handhaven, dan behoeft de nieuwe amputatie geen verdere nadeelige gevolgen voor de we reldhuishouding te hebben, behalve dan het directe verlies voor den handel, dié nog frank-engagementen heeft loopen. Indien de valuta-misère sinds den we reldoorlog iets geleerd heeft, dan is het wel dit, dat het peil, waarop een valuta gestabiliseerd wordt, er weinig toe doet, maar dat het er om gaat, of inderdaad dit peil behouden kan worden, d.w.z. of het vertrouwen teruggekeerd is. Is dit laatste het geval, dan past het binnen- landsehë prijsniveau zich binnen korteren of langeren tijd aan de nieuwe waarde der valuta aan en merkt het buitenland weinig meer van „valuta-concurrentie." Zoowel van Fransch standpunt als met het oog op de internationale ruilverhoudingen is een lage valuta verre te verkiezen bo ven een voortdurend fluctueerende valuta, van verteld? Die moeten beslist niet goed wijs zijn!" „Och! In ieder geval wilde ik u voor stellen een wacht te plaatsen voor de blau we zaal. Gaat u daarmee accoord?" Mevrouw Messing richtte zich kaars recht op. Verachtelijk zag ze den detective aan. „Geen politie in mijn kasteel!" zei ze dan met een hautain gebaar. De detective haalde zijn schouders op. „Zooals u verkiest!" zei hij laconiek en boog even. „Dag, mevrouw Messing!" De andere twee waren intusschen blij ven staan. Zij hadden alles gehoord. In het kleedkamertje vroeg Landhof dadelijk; Daddy, waarom zeide je dat van dien wacht?" De detactive haalde zwijgend de gevon den koekkruimels van dien middag uit zijn zak en de broodkruimels van dien OQhtend. „Zulke reliquiën laat geen één welden kend mensch ooit achter", zei hij ernstig en hief toen den degen in de hoogte: „En zoo'n visitekaartje smijt geen één verstan dige moordenaar ooit weg. Het spook van Gotheborgh moet beslist niet goed bij zijn hoofd zqn, en iemand, die niet goed bij zijn hoofd is, moet je altijd terdege in de gaten houden". XV. Woensdagavond half acht. Buiten deed de frissche lucht hen goed. Alle drie herademden. Overal waren de lichten ontstoken: de avond was neergedaald op de oude burcht. Een schelle lamp boven de voordeur wierp haar schijnsel ver vooruit over de slot brug. In de diepte hoorden ze het kracht die onzekerheid en onrust veroorzaakt. Af te wachten blijft, of Daladier thans, even als destijds Poincaré over de kracht be schikt, aan de valuta-onrust een definitief einde te maken. De Amsterdamsche beurs, die sterk ver ontrust was door de verdere daling van den frank heeft, toen de nieuwe amputa tie eenmaal een voldongen feit was, deze vrij kalm opgevat. Wel kwamen de mees te koersen aanvankelijk lager af, maar dit gold speciaal voor de fondsen, die ook op de Parijsche beurs worden verhandeld, in de eerste plaats Koninklijke. Vermoe delijk immers zullen Fransche houders A. vreesd wordt, dat deze verlaging der quo ta, ofschoon zij gepaard gaat met een vrijwillige productie-verlaging van sommi ge producten niet voldoende zal zijn tot verbetering der marktpositie, met het oog op de gestadige vermindering van het ver bruik. Nederlandsche beleggingswaarden waren goed prijshoudend. De mislukking van de 3% leening gemeente Groningen, die a 101% was aangeboden, wijst er in tusschen op, dat het publiek niet te vin den is voor een verdere verlaging van Vipf rptttp-tvDP 3 Nederland 1937 99%—100% 3%3 Nederland 101%—101%—101% Philips -271—262—276 270 —275 Unilever 152%—149—154—153% Aku 36%—34—36%—36 Fokker 317—315—342—338 Koninklijke Petroleum 325314325% 316—317 Amsterdam Rubber 190—193—19814—193 Handelsver. „Amsterdam" 411385%- 417—414 Deli Batavia 214—210—217%—212 van buitenlandsche fondsen, als de sta bilisatie van den frank op het lagere peil definitief blijkt te zijn, overgaan tot ver koop van hun buitenlandsch bezit, om dé, winst in franken binnen te halen. Dat de koersdaling te Amsterdam in het algemeen binnen zeer beperkte gren zen bleef, is voornamelijk te danken _aan den steun, dien de reeks van gunstige jaarverslagen aan de beurs verleent. Vrijwel zonder uitzondering worden de dl videnden belangrijk verhoogd, terwijl te gelijkertijd de intrinsieke positie verder versterkt wordt, door een belangrijk deel van de winst aan te wenden voor reser veering en afschrijving. Uit een door de Amsterdamsche Bank samengesteld over zicht van de resultaten van 125 Neder landsche ondernemingen, welker aandee- len op de Amsterdamsche beurs genoteerd zijn, blijkt dat deze tezamen in 1937 een •stijging der netto-winsten geboekt heb ben van 57 dooreen verdienden zij 14.3 op het geplaatste kapitaal, waar van echter slechts 6.8 dividend werd uitgekeerd, dat wil zeggen nog niet de helft der gemaakte netto-winst. In het bedoelde overzicht is nog geen rekening gehouden met het eerst voor eenige dagen gepubliceerde zeer gunstige jaarverslag van de Rubber Cultuur Mij. „Amsterdam". Het was bekend, dat deze maatschappij, nog voor het intreden van de sterke daling van den rubberprijs sinds het midden van 1937, het grootste deel van haar oogst 1937 had verkocht, terwijl zij ook. van den nieuwen oogst 1938 reeds een groot deei van de hand heeft gedaan. Men hield dan ook rekening met mooie winstcijfers, maar aan den anderen kant vreesde men, dat de bekende voorzichtige politiek van deze onderneming haar er toe zou kunnen brengen, om met het oog op de minder goede vooruitzichten slechts een betrekkelijk klein dividend uit te keeren, en de rest van de winst in het bedrijf te houden. Inderdaad wordt, van het winstsaldo, dat na afschrijvingen van een kleine 3 millioen nog 7.3 millioen bedroeg, slechts 5.Q1 millioen voor uit- keeringen besteed maar het dividend be draagt toch nog 15 tegen 8 vorig jaar. Blijkens het jaarverslag is behalve aan rubber ook aan palmolie en palmpit- ten uit den nieuwen oogst een belangrijke hoeveelheid voorverkocht tot prijzen, die belangrijk beter zijn dan de thans gelden de marktprijzen. De bruto-opbrengst van de tot dusverre verkochte producten kan berekend worden op ca. 10 millioen, ter wijl de totale oogst 1937 een opbrengst van ruim 16 millioen had gegeven. Ook bij een belangrijk lagere opbrengst van de resteerende producten mag voor het loopende jaar dus nog op behoorlijke re sultaten worden gerekend. Aandeelen Am sterdam Rubber, die in aansluiting op de algemeene beurstendenz flauw waren ge weest, boekten na de publicatie van het jaarverslag een flinke koersstijging, en ondanks de valuta-onrust konden zij dezo winst vrijwel geheel behouden. Ir. de scheepvaartafdeeling werkte het gunstige jaarverslag van de Stoomvaart Mij. „Ne derland" nog door, en ook het dividend van de Rotterdamsche Lloyd ad 5 werd bevredigend geacht. Van het koersverloop in deze en de an dere afdeelingen geeft het hieronder vol gende koersstaatje een beeld. Wij merken hierbij nog op, dat suikeraandeelea nau welijks beïnvloed werden door het besluit van de Londensche Suikerconferentie, de export-quota met 5 te verlagen. Ge-- water er tegen aan klotsen. Zwijgend liepen ze verder. Aan het einde der brug stond agent Bretman, stram in de houding: hij had het drietal al van verre zien aankomen. En nog even verder stond de auto. Bov/le sloeg reeds den motor aan, doch Daddy beduidde hem dadelijk, dat zulks nog niet noodig was: hij wilde eerst een wandeling maken rond het kasteel. Intusschen infor meerde Feldslag, of agent Bretman nog wat te rapporteeren had. „Niets bijzonders opgemerktcom missaris!" zei de agent. „Ik zal mijn best doen." Geen muis zal aan mijn aandacht ontsnappen. Dat beloof ik ucommissa ris!" Feldslag moest even lachen. Dan liepen ze zwijgend verder. De oude burcht was geheel door bosch omgeven. Vroeger geplante boompjes wa ren opgegroeid tot knoestige reuzen in de meest grillige vormen. Hier en daar waren er gevallen, ontworteld door den storm of omgehakt door den houthakker. De over geblevenen stonden nu overal verspreid, en daardoorheen slingerden zich vele bosch paadjes. Het drietal nam het uiterste pad, dat zich met enkele bochten kronkelde langs de slotgracht, die den burcht om zoomde. „Niet kwaad!" zei de commissaris, toen ze onder de hooge boomen waren, „de post voor de deur is, na de reprimande, wat je noemt tot het uiterste geladen met waak zaamheid. „Daar kunnen we nu goed op vertrouwen!" „Dien indruk kreeg ik ook", knikte Land- hof. De Blauwendijk. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat reeds geruimen tijd besprekingen gaande waren tusschen de N.V. Stoomtram Wal cheren en de gemeente Middelburg, tenein de te geraken tot het herstraten van den Blauwendijk, het wegnemen van de tram vluchtheuvel ter plaatse, en dergelijke, noodig geworden tengevolge van het ophef fen van den stoomtramdienst en dienten gevolge het verwijderen van de tramrails ter plaatse. Naar wij verder vernemen hebben deze besprekingen thans tot het resultaat ge voerd, dat de gemeente Middelburg voor rekening van de N.V. Stoomtram Walche ren deze werkzaamheden zal verrichten, zoodat binnenkort de zaak ter hand geno men zal kunnen worden. WERKVERSCHAFFING Gedurende het eerste kwartaal hebben werken in werkverschaffing plaats gehad aan den Nadorstweg, Puinplaats, de rij wielpaden aan deiï Ouden Vlissingschen weg, de hulpkazerne, het halen van zand voor de Dokhaven, verbetering van ver schillende wegen, van het sportterrein en der plantsoenen. Aldus blijkt uit een ter zake aan den gemeenteraad overgelegd rapport van B. en W. HET WERK VAN DEN SCHOOLARTS. Het door den gemeentearts overgelegde uitvoerige verslag van het werk van den schoolarts in 1937 vermeldt o.a. dat onder zijn toezicht stonden 2931 scholieren waar onder 400 kleuters. Aan 1526 kinderen van de lagere en ulo-scholen werd verzocht op het spreekuur van den schoolarts te ko men; 1148 hebben aan dit verzoek voldaan. Bij zeer vele werden verschillende gebre ken ontdekt. O.a. bij 176 scheeve of krom me ruggen, bij 141 vermnderd gezichtsver mogen, bij 139 onvoldoende voeding. Velen werden naar een huis- of anderen arts ge zonden. GEEN ONDERZOEK NAAR ONDERAARDSCHE GANGEN. In de raadsvergadering van October jl. heeft de heer Jeronimus gevraagd of er geen aanleiding was door een wichelroede loopster of looper een onderzoek te doen instellen naar eventueel aanwezig zijn van onderaardsche gangen in deze gemeente, die van belang zouden kunnen zijn voor de luchtbescherming. B. en W. deelen thans mede, dat zij geen termen hebben kunnen vinden om voorstellen tot zoodanig onder zoek te doen. Vergoeding voor vakonderwijzers. Ged. Staten van Zeeland hebben den hoofdinspecteur van het L. O. in de twee de hoofdinspectie in het gelijk gesteld in zake zijn beroep tegen het besluit van den gemeenteraad om ook de onderwijzers die alleen les geven in natuurkunde, aar drijkskunde en vaderlandsche geschiede Onderwijl begon het voetpad, dat ze ge kozen hadden, hoe langer hoe duisterder te worden. Het licht boven de voordeur was niet meer te zien en de maan, die juist op gekomen was en een fantastisch verschijn sel over de slotgracht spreidde, gaf wel wat licht, doch, in het donkere bosch dat de gracht omgaf, kon zij niet doordringen. Al gauw konden ze daar geen hand voor oogen meer zien. Toen trok Daddy zijn zaklantaarn en lichte bij. De officier stond even stil. „Daddy, waar haal je dat ding van daan?" „Uit mijn overjas, beste". „En waarom heb je het dan daarnet niet gebruikt, toen we op Guus' kamer het spook hoorden lachen in de gang?" „Omdat mijn overjas toen beneden aan den kapstok hing, beste. Maar ik beloof je: den volgenden keer bind ik een zaklan taarn op mijn borst; dan heb ik hem altijd bij me!" „Van dat spook gesproken", bromde Feldslag. „Mijnheer Diepland, kunt u mij zijn naam noemen?" De detective richtte de lantaarn op hem. „Groote genade!" riep hij uit. „Gelooft u aan spoken, commissaris?" Landhof moest even lachen en de com missaris stond een oogenblik verlegen te kijken. Dan liep hij weer verder over het zachte mos, dat het voetpad bedekte. Onderwijl bekeken ze het oude slot van ter zijde. Zwijgend lag het daar in het maanlicht, één grauwe massa steen, waarin zich de vensters als donkere oogen afteekenden, terwijl de torens een somber silhouet nis als vakonderwijzers te besevhouwen. Daardoor zal de vergoeding voor deze leerkrachten met 3 cent per lesuur wor den verminderd, wat beteekent dat de school aan de Singelstraat 128.18 en die aan de Nieuwe Haven 6.24 over 1936 minder krijgen. De brandweer actief. De brandweer is gisteren verschillende malen actief geweest. In den vroegen morgen, omstreeks half vijf werd een schoorsteenbrand ten huize van Van Klin ken aan den Kinderdijk gebluscht. Des middags bluschte de brandweer de bin nenbrand aan den Achtersingel, terwijl zij des avonds om 5 en om 6 uur in de Gra venstraat een onderzoek instelde en af doende maatregelen moest nemen om te voorkomen dat brand ontstond in perceel 42 waar schilders den gevel hadden af gebrand en dit de goot aan het smeulen had gebracht. Had men de eerste maal de schildersladder tot zijn beschikking de tweede keer werd gewerkt met den magyrusladder van de brandweer. Brandende buizen. Naar wij vernemen wees het onderzoek der politie uit, dat het 10-jarig knaapje S., wonende in de Buys Ballotstraat, de hoofddader is van den brand in de pers buizen van de waterleiding, die bij den watertoren lagen. (Ingez. Med.) Voetballers bekeurd. J. L. en J. M. twee opgeschoten knapen van IS en 21 jaar, werden gisteren be keurd wegens liet voetballen in de Schel- destraat. Verboden muziek. De muzikant M. O., wonende te Rotter dam, werd verbaliseerd wegens het ma ken van muziek zonder vergunning. Luchtbescherming op school. Op initiatief van de Goesche afdeeling der Vereeniging voor Luchtbescherming, heeft ten stadhuize een bijeenkomst plaats gehad, met de hoofden van verschillende onderwijsinrichtingen te dezer stede, waar op de wenschelijkheid en de mogelijkheid is besproken tot het geven van een cursus betreffende de bescherming tegen luchtge- vaar. De besprekingen, die geleid werden door ir. Reedijk, hadden tot resultaat, dat beslo ten is deze cursussen te geven en wel aan het onderwijzend personeel zelf en des ge- wenscht ook aan de leerlingen der hoogste klassen van middelbare-, ulo- en vakscho len. Daartoe zal de medewerking van dokto ren en technici worden gevraagd. De cur sus voor de leerkrachten wordt het eerst georganiseerd. Medegedeeld werd nog, dat er plannen in voorbereiding zijn om ook in de schoolge bouwen voorzorgsmaatregelen te treffen, door het tezijnertijd inrichten van een scherf- en gasvrij lokaal. WESTKAPELLE. Deze week zijn op het vroon alhier onder het rundvee, dat sinds 1 Mei overdag aldaar weder te grazen ge laten is, 3 gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd. Als men bedenkt, dat zoo goed als alle veehouders hun koeien, gezamenlijk een 90-tal, gedurende den geheelen dag naar het vroon brengen, is het gevaar voor uit breiding van besmetting niet denkbeeldig. Het vee op stal houden is voor de meeste veehouders bezwaarlijk, daar de winter voorraad, zoo niet geheel dan zeker bijna verbruikt is, terwijl velen geen voldoende weiden hebben, om hun vee aldaar te wei den. SOEBURG. In verband met de ziekte van mej. C. Duijvekot, is tot tijdelijk on derwijzer aan de openbare lagere school alhier benoemd, de heer A. de Kam, kwee- keling aan die school, te Vlissingen. vormden tegen den zonloozen hemel. Over het water ruischte de wind; in het bosch kraakten de boomen. Peinzend trokken ze verder. Daarginds zagen ze een lichtje flikkeren. Opeens kwam dit recht op hen af: commissaris Feldslag herkende een der patrouilleerende agenten. „Wat gezien?" informeerde hij. „Een paar wilde ganzen, commissaris. Anders niet". „Waar staat u anders?" „Daarginder, commissaris, aan den rand van het water, waar u dat bootje ziet lig gen. Van daaruit kan ik den geheelen rech ter zijvleugel van het kasteel overzien, en bovendien ook de achterzijde. En geen ge luid, dat ik niet hoor. Als iemand maar een vin verroert, dan beloof ik u, dat ik het u vertellen zal. Ik zag u in de verte al aan komen en herkende u dadelijk aan uw stem". Daddy trok zijn sigarenkoker. „Rooken?" vroeg hij vriendelijk. „Heel graag!" zei de agent. „Als ik er eentje nemen mag, voor zoo meteen, als ik naar huis ga? Ziet u, op 't oogenblik zou het niet verstandig zijn, om een sigaar op te steken: dat brandende puntje verraad je altijd!" „Heel juist!" zei Daddy lachend. „Nu, voor zoo meteen dan. Neem er maar twee". En twee sigaren verhuisden uit Daddy's koker in de dankbare hand van den agent. Toen gingen ze weer verder, voorgelicht door de lantaarn. Zij sloegen het hoekje om en slenterden nu langs de achterzijde van het kasteel. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5